NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 JUNI 1927 HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT Do hoer R. A. 'den Ouden schrijft ons: „Het Volk" vond in de bijzetting van het stoffelijk overschot van Van Heutsz gereede aanleiding voor poli tieke propaganda van zijn soort. Het gaf een artikelenreeks onder den titel: „Officieel Nederland huldigt Van Heutsz". Het eerste artikel dezer serie ving aldus aan: „Het stoffelijk overschot van den oud-gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, generaal J. B. v. Heutsz wordt binnen enkele dagen naar Ne derland overgebracht, om daar met veel militaire praal opnieuw te wor den bijgezet. Voor het militaire en voor 't van Indië „trekkende" Neder land 'n gezochte gelegenheid om de ge dachtenis te huldigen van den man, dank zij wien voortaan om met den Christen-staatsman de Savornin Loh man te spreken „elke tegenstand tegenover het Nederlandsch Gezag nut teloos is". „Redenaars en artikelenschrijvers «uilen bij deze tweede begrafenis on getwijfeld de woorden v. den reeds ge noemden Christen-staatsman tot de hunne maken, dat van Heutsz „een der schitterendste bladzijden van onze geschiedenis in Indië heeft gevuld". Een der schitterendste bladzijden toen de Savornin Lohman die woorden in 1908 in de Tweede Kamer bezigde, interrumpeerde de katholieke edel man de Stuers: „Trots het bloed van al die vrouwen en kinderen?" „Ja", antwoordde de Heutsz-vereer- der Lohman, „trots het bloed van al de vrouwen en kinderen". „Toen kon onze vriend Van Kol zich üiet meer intoomen. Luid slingerde hij het door de zaal: „Welk een brute ze- deleer wordt hier gepredikt." Tot zoover Het Volk. Ongetwijfeld een waardevolle histo rische herinnering voor het orgaan der S.D.AJ\ a 1 s men n.l. op zijn wijze citeert. Volledigheidshalve echter had „Het Volk" ook dienen mede te deelen, dat de heer Lohman in zijn hierbedoel- de rede had aangetoond, hoe, na den Verschrikkelijken tijd van den Atjeh- oorlog, toen „men bataljon op, bataljon naar Indië zond", Van Heutsz „in kor te jaren' Atjeh heeft weten te pacifi- ceeren en dat hij daarbij „zijn kracht niet heeft gezocht in groote legers". Dat „het aantal slachtoffers van vóór 1896 en de toestand dien wij toon n ad- den" een heel ander beeld vertoonden dan „het aantal van nu (1908en de toestand, die wij thans hebben", zoo dat „beide spreken ten voordeel© van den tegenwoordigen toestand". Met ook dit mede te deelen, zou „Het Volk' een ander licht hebben ge worpen op de Van Heutsz-politiok dan het nu oirbaar achtte te doen. Dan zou „Het Volk" ook het antwoord van Loh man op de interruptie-de Stuers volle dig hebben moeten geven. Want de „ge noemde Christen-staatsman" liet het niet bij de brute uitspraak: „Ja, trots het bloed van al die vrouwen en kin deren". Hij liet daarop volgen: „Alle groote zaken in de wereld, zijn, helaas, niet anders tot stand gekomen dan op (feze wijze. Dat hebben wij zoo niet ver ordend, daarvoor moeten wij bukken. De vraag is alleen voor welk doel is het} bloed vergoten en welk doel is daarmee te bereiken". En toen daarop de heer Stuers voor de tweede maal interrumpeerde: Het doel heiligt de midelen, antwoordde de heer Lohman: „Ja, de oorlog is een geoorloofd mid del. Wanneer de heer De Stuers meent dat men geen oorlog mag voeren, dan wil ik er niet verder over spreken, maar dan moet hij in een maatschap pij gaan verkeeren, die ik nooit ge zien heb en ook nooit zal zien. In onze maatschappij is evenwel de oorlog nog een geoorloofd middel. Wanneer wij dus door middel van geweld de menschen willen onderwer pen, niet aan onze heerschappij, maar aan het gezag van recht en rede, dan ls dat een geoorloofd doel en dan meen ik, dat dit doel alle middelen heiligt". En om te doen verstaan, hoe in den tijd van Van Heutsz soms geweldda dig optreden onvermijdelijk was, voor welk geweld deze bewindsman wel al lerminst verantwoordelijk was, zeide de heer Lohman: „Wat zou men er van zeggen, wan neer er in Nederland een provincie was, waarin men kon doen wat men wilde, moorden, plunderen, zich niet ptoren aan het Nederlandsche Gouver nement, en waarin zelfs toegelaten ,was, dat ieder, die bezwaren had tegen de orde en tucht, die hier in ons land moeten heerschen en zoo zijn er zich vrijelijk zou kunnen bewegen, om bij de eerste de beste gelegenheid uit te vallen tegen het geregeld bestuur? „Dat is iets, wat nooit had moeten worden geduld, maar wat juist dege nen, die Atjeh zijn begonnen te ver overen, toegelaten hebben". „Het Volk" zou eerlijker voorlich ting gegeven hebben, indien het op de ze wijze zijn historische herinneringen vollediger had opgefrischt. Het had. echter ook nog andere Van HeutszVan Kol-herinneringen kun nen geven. Bijv. deze, welke dezer dagen door onze A. R. „Nieuwe Leidsche Courant werd opgediept: „Weet men het in Nederland nog, weten de sociaal democraten van Ne derland vooral het nog hoe eens het Kamerlid van Kol een reis door Atjeh gemaakt heeft, klaarblijkelijk om eens controle uit te oefenen op het werk van Gouverneur Van Heutsz in het zoo lang onbegrepen gewest? Weet men 't nog, hoe Van Kol, de sociaal demo craat Van Kol, aan het einde van zijn tocht door Atjeh te Medan aangeko men, telegrafisch Van Heutsz zijne waardeering betuigde voor de moeilij ke taak in dit deel van Noord Suma- trn? Fr» weet men no°". w<4k ndre« Van Kol 7Ïiti hulënbptiiiein«\ zond? Wel. voor dee-e^eu dip hpt nipt of niet meer weten, mogen we het hier aan het graf van den in elk opzicht zoo bekwamen bestuurder nog wel eens herhalen en herinneren. De soci aal democraat Van Kol richtte zijn te legram „Aan den Groot-Pacificator van Atjeh, te Koeta Radja!" „Zoo luidde de titel, dien Van Kol hem. Van Heutsz, toekende". BINNENLAND. PROCEDURE TEGEN DE TELEGRAAF. Namens het lid der Tweede Kamer de heer Abr. Staalman zijn de N.V. Dagblad De Telegraaf en de heer J. C. Schreuder, redacteur van dit blad, te gen 7 Juli voor de rechtbank te Am sterdam gedagvaard. Tegen hen i§ een vordering ingesteld tot schadevergoe ding, steunende op art. 1408 B. W., ter zake van beleediging. De heer Staal man acht zich beleedigd door den in houd van het artikel onder Spotternij of Sotternij in De Telegraaf van 31 Mei opgenomen, voornamelijk waar van hem gezegd wordt, dat hij een voorbeeld heeft gegeven, hoe men een belofte, in de hitte van den verkiezings strijd gegeven, niet nakomt. UIT DE S.D.A.P. In de Zaterdag gehouden partijbe- stutirsvergadering hebben, naar Het Volk meldt, de moeilijkheden in Lim burg opnieuw een onderwerp van be spreking uitgemaakt. Ten slotte be sloot het P.B. het N.V.V. te verzoeken, gezamenlijk een commissie van onder zoek in te stellen. Voor het P.B. zul len in deze commissie de heeren Vlie gen en Werkhoven, zoo noodig de heer Albarda, zitting nemen. Een verzoek van het bestuur der V. A.R.A. om een subsidie van 1000 be sloot het P.B. niet in te willigen, daar uit de overgelegde bescheiden de nood zakelijkheid van deze subsidie niet is gebleken. Daar echter gebrek aan kas geld bleek te bestaan, besloot het col lege tot het verstrekken van een voor schot groot ƒ500. Ter bespreking van verschillende punten, betrekking hebbend op den Radio-omroep, het Instituut voor Ar beidersontwikkeling en den Sportbond zal Zaterdag 18 dezer met het N.V.V.- bestumvvergaderd worden. DE FINANCIEELE BETREKKING TUSSCHEN HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Het Tweede Kamerlid Lovink heeft aan den minister van financiën de vol gende vraag gesteld.: Is de minister bereid mede te deelen of het verslag der staatscommissie, in gesteld bij Kon. besluit van 18 Augus tus 1921 no. 85, betreffende de rege ling van de financieele verhouding tus schen het rijk en de gemeenten, op een zoodanig tijdstip is te wachten, dat met haar voorstellen door den minis ter rekening kan worden gehouden bij de Staatsbegrooting voor 1928? KOSTEN VAN KANALEN. Het Tweede Kamerlid Leenstra heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de minister in staat en genegen op de navolgende vragen een antwoord te geven: 1. Welke bedragen werden uitgege ven voor de Maas-kanalisatie, 't Maas- Waalkanaal, het kanaal WessemNe- derweert, het Julianakanaal en het Wilhelminakanaal 2. Hoe groot is het bedrag dat door provincies, gemeenten of andere licha men hiervoor werd bijgedragen? PROCESSIES. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op Zondag 19 Ju ni a.s. gedurende het octaaf van het H. Sacramentsfeest, onder het lof in den namiddag het H. Sacrament, voor het eerst sedert eeuwen, in Steenber gen buiten de kerk zal worden rond gedragen? 2. Behoort Steenbergen tot de ge meenten in NoordrBrabant, waarin vol gens het besluit van 23 April 1822, litt. W. 4, het houden van openbare pro cessies is toegelaten onder voorwaar de dat zulks zonder interruptie altijd heeft plaats gehad? 3. Indien Steenbergen niet behoort tot de in vraag 2 bedoelde gemeenten en blijken mocht, dat inderdaad het voornemen bestaat tot de in vraag 1 bedoelde handeling, is de minister dan bereid te bevorderen, dat aldaar niet zal worden gehandeld in strijd met het bepaalde in het tweede lid van art. 71 van de Grondwet? DE WEG ROTTERDAM—DEN HAAG. Naar gemeld wordt, zal 21 Juni a.s. een aanvang worden gemaakt met het deskundig onderzoek voor de onteige ning ten behoeve van de verbetering van den weg RotterdamDen Haag. De brug over de Broekmolensloot te Delft, welke is gebouwd ten behoeve van den nieuwen verkeersweg Rotter damDen Haag, is thans gereed ge komen. Binnen enkele dagen zal ook het talud geheel zijn bijgewerkt, waar mede men nu nog bezig is. PROF. DR. A. K .M. NOYONS. Bij Kon. Besluit is als opvolger van prof Zwaardemaker benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de facul teit der geneeskunde om onderwijs te geven in de physiologie tot gewoon hoogleeraar dr. A. K. M. Noyons, hoog- 'pprapr aan do R.K. Universiteit te T.euven. vp"P \T*. De onderwijs-Centrale heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden in verband met het wetsontwerp be treffende het zevende leerjaar en het voorstel-Albarda betreffende de zeven jarige leerterplichting. Adr. constateert met voldoening, dat ook bij de tegenwoordige regeering eenige neiging bestaat, de nadeelen voor de volksontwikkeling, welke de wet van 30 Juni 1924 veroorzaakte, eenigermate weg te nemen. Zij merkt echter op, dat het regeeringsvoorstel slechts een zeer kleine verbetering geeft en daarom onvoldoende moet worden geacht en dat zij het geheel eens is met de motieven, die de Twee de Kamer hebben geleid tot aanne ming van de motie-Suring, n.l. deze, dat de verplichtstelling van het zeven de leerjaar en de invoering van den zevenjarigen leerplicht urgent en mo gelijk zijn. Aangezien de inhoud van het regee- ringsontwerp in geenen deele tege moetkomt aan de wenschen, door de Tweede Kamer kenbaar gemaakt en het voorstel-Albarda wel aan die wen schen tegemoet komt, verzoekt adr. de Kamer, het regeeringsontwerp te verwerpen en het voorstel-Albarda aan te nemen. HOE DE HEER KORTLANG TOT ZIJN WERK GEROEPEN WERD. Men schrijft aan de „Stand.":? Het zal velen interesseeren, te ver nemen op hoe bijzondere wijze de nu ontslapen heer F. Kortlang tot zijn arbeid! op 's Heerenloo geroepen is. Omstreeks 1889 was de heer Kort lang architect te Velp. Op kerkelijk gebiea kwam hij' toen veel in aanraking met den welbeken den Mr. Dr. W. van den Bergh, des tijds predikant te Voorthuizen, sedert vele jaren overleden. Dr. v. d. Bergh sprak in dien tijd! veel met den heer Kortlang over idi ot en-verpleging, dat daar nog zoo wei nig aan werd gedaan, dat dit zoo noa dig was, dat men in Duitschland reeda zoo lang en goed aan het werk was en dat iemand daar eens heen moestj gaan. De heer Kortlang hoorde hier met belangstelling naar en was het er me© eens. Maar eindelijk zei Dr. v. d. Berghl „Gij moet daar heen gaan". De heer Kortlang begon daarop na tuurlijk te lachen, omdat hijj als ar chitect wel wat anders te doen had. Hij noemde een aantal andere men schen, op wier weg dit meer zou liggen. Later kwam Dr. v. d. Bergh! er nog| eens met aandrang op terug, en zeid© Sdat de heer K. zich in het buitenland van de zaak op de hoogte moest stel len. De heer K. weigerde toen besIisB en de zaak was uit. Korten tijd daarna werd Dr. v. KL Bergh ziek en vertrok naar Mon- treux, waar hij „overleed. De zaak was toen uit, geheel uiti Niemand als de heer K. dacht er nog over. En nu komt het anecdotisch klin kende gedeelte. Eenigen .tijd daarna ontdekte de heer K., dat er zich in een vertrek van zijn huis ongedierte bevond. Hij schrok zeer van deze onaangename ontdek king, want destijds wist men daar nog niet veel raad op; alleen door zeer belangrijke reparatie was de zaak te Verhelpen. De familie was genoodzaakt voor ge luimen tijd haar huis te verlaten. Eu toen was het, dat de heer K. plotse ling op de gedachte kwam: ik kon (dezen tijd wel gebruiken om die reis naar Duitschland, waar Dr. v. d. Bergh laltijd van sprak, eens te onder nemen, het zal in elk geval wel belang rijk zijn. Deze reis heeft toen bij"1 hem zulk een belangstelling voor de zaak gewekt, Idat hij, thuis gekomen, besloot, zxjnl arbeid neer te leggen en zich geheel aan dit werk te geven. We wilden, nu dit werkzaam leven geëjndiga is niet nalaten, even aan Ideze wondere roeping te herinneren. Uit het Sociale Leven. HET COLLECTIEF CONTRACT BIJ DE IJMUIDENSCHE TRAWL- VISSCHERIJ. In het begin van dit Jaar werd tus- scheni de vakorganisaties van opvaren den der stoomtrawlers en de reeders- vereenigingen een collectief arbeids contract afgesloten, waarin bepaald werd dat een loonsyerhooging van 5 per maand zou worden gestort in een fonds voor sociale voorzieningen. Maandag j.l is de stichtingsactie van dat fonds notarieel verleden en Dins dag werd door den Raad van Beheer een circulaire uitgegeven, waarin den opvarenden bijzonderheden worden medegedeeld en de formaliteiten voor geschreven om uit het fonds te kunnen trekken. Allereerst blijkt deze. uit eigen ini tiatief zonder staatsdwang geboren, sociale instelling te voorzien in de leemte dat de trawlvisscbers, geduren de het tijdvak 1 Mei31 October, ten gevolge van een ministerieele beslis sing, niet tegen werkloosheid bij een gesubsidieerde instelling verzekerd kunnen zijn. Volgens de bepalingen van dit fonds kunnen opvarenden, die onvrijwillig werkloos worden geduren de dit tijdvak, recht op uitkeering ver krijgen tot een maximum van 1/5 X het aantal gagedagen60 die zij het jaar te voren gevaren hebben. Het maximum aantal uitkeeringsdagen is 42. Door df»7p wii7e van berekening voor komt men dat andero (jail bona-fide trawlo^-menprh^n. die meer dan een jaar in het bedrijf zijn, kunnen trek ken, terwijl ook voor regelmatig-werk- loozen het aantal uitkeeringsdagen zeer bedenkelijk mindert. Voor het loopende jaar is bovendien nog dat aantal tot 2/3 teruggebracht, wijl reeds 2 maanden van de periode zijn verstre ken, als de eerste dag het fonds uitkee ringen kan doen. Deze uitkeeringen bedragen voor ge huwden en kostwinners 2.25 per dag, voor ongehuwden 1.75 per dag. Verder komt het fonds nog te hulp als de menschen ziek worden en geen uitkeering ontvangen, terwijl een re geling in voorbereiding is voor onder steuning van nagelaten betrekkingen, in geval van overlijden. UIT ONZE INDIEN. DE COMMUNISTISCHE BEWEGING IN BANTAM. De Commissie tot onderzoek van de oorzaken van de ordeverstoringen in Bantam heeft geen bezwaar tegen te rugkeer van den ouden Kiaji van Tja- ringin, die nog steeds te Batavia ver blijf houdt, naar zijn woonplaats te- middep van de Bantamsche bevolking. Ook* de adviseur voor Inlandsche za ken heeft zich voor terugkeer van den Kiaji verklaard, overwegende, dat de Kiaji nu wel voldoende doordrongen zal zijn van de funeste gevolgen, die de communistische beweging in Ban tam heeft gehad. De adviseur voor In landsche zaken meent dat hij, wanneer hij nu terugkeert, ongetwijfeld zal op treden als propagandist tegen het communisme. De procureur-generaal en de gouver neur van West-Java adviseerden tegen terugkeer van den Kiaji. DE INVAL BIJ DE INDONESISCHE STUDENTEN. De Preangerbode schrijft naar aan leiding vair den inval bij Indonesische studenten te Leiden en te 's-Graven- hage, dat men met genoegen consta teert, dat de overheid in Nederland eindelijk ontwaakt is uit de sleur van gemoedelijkheid en eerbied voor de vrijheid, en onverschilligheid ten aan zien van de aantasting van bet gezag in Indië van Nederland uit. STUDIEREIS NAAR NEDERLAND. Pangeran Adipati Ario Mangkoe Nagore VII, commandant van het Mangkoenegorosche legioen te Soera- karta en hoofd van het Mangkoenego rosche Huis, is voornemens, een stu diereis naar Nederland te maken. EEN OMGEKOCHTE HOOFDAGENT VAN POLITIE? De hoofdagent van politie, H. L. W., te Medan is gearresteerd onder verden king van zich te hebben laten omkoo- pen door Chineesche dobbelhuizen. GEMENGD NIEUWS. Moord gestraft. Het Ge rechtshof te Amsterdam-heeft gister arrest gewezen in de zaak tegen denj 04-jarigen G. L. O., tegen wien, we gens -moord, gepleegd op zijn vrouwi in een perceel aan de Kosestraat to Rotterdam door den procureur-gene raal 7 jaar gevangenisstraf was ge- •eischt met aftrek van vier maanden hechtenis. i Het Hof veroordeelde verdachte tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. Vrijgezellenbelasting. In Italië is sedert 1 Januari een vrijge zellenbelasting in werking, welke ge heven wordt aan alle vrijgezellen van 25 tot 65 jaar. j Ruim anderhalf millioen mannen vallen onder deze belasting, die naarl gelang van leeftijd geheven wordt en met 35 lire (f 5) per jaar begint. Met bijzondere omstandigheden vani den belastingplichtige wordt echter rekening gehouden. t Overtredinggestraft. De kantonrechter te Goes heeft A. H. v. d. G., chemicus te Antwerpen, ver-i oordeeld tot 5 maal f 20 boete, subs. 5 maal 20 dagen hechtenis, wegens overtreding der wet op de artsenijbe- preidkunst. v. d. G. hajdi op 1 Miaart j.l. op de weekmarkt te Goes, terwijl' hïjl met was apotheker of geneeskundige, aan een marktbezoeker verschillende geneesmiddelen, z.g. Klinkers hoest en keelpijnbalsem, hoofdpijnpoeders, kiespijntinctuür, enz. afgeleverd of verkocht, zulks in hoeveelheden^ min der dan in bovengenoemde wet is toe* gestaan. „Gewichtige*" llieden. De jheer Sutry. de voorzitter van de be-< troemde 100 Kiloclub te Parijs, die het} respectabele gewicht haalt van 1851 K.G. en dan ook in dubbelen zin het) (hoofd is van dat gewichtige gezelM schap heeft dezer dagen bezoek ont« vangen van den heer Arsène Rémondl uit Fontenoy in de Vogezen, ook een man van respectabelen omvang, dis* de meening uitte, dat hij' den heer Sutry wel zou overtreffen in gewicht. Inderdaad sloeg de weegschaal, toen de beide dikkerts ieder aan een kant! hadden plaats genomen, naar dep kant van Rémond door. die het met! zijn 196 K.G. al aardig dicht bijl de 400 pond brengt. De omvang van den heer Rémond rond het middel is ongeveer 1.75 Mi» A u t o-o n g e 1 u k. Gistermiddag te ongeveer 12 uur reed de heer Las»- scher uit Amsterdam met zijn autoi van Renswoude in de richting van Ede. t luist de Klompgepasseerd zijnde, wilde hij in groote vaart een anderen] auto voorbi vrijdenzihï wagen is toen Sn h'et mtiTV zand langs den berm van den "Rijksstraatweg 'geslipt en te gen een boom gereden. Door den schok vloog de auto or* Igeveer een Meter terug, hij was van; Voren geheel in elkaar gedrukt. De heer Lasscher, die alleen in de auto zat, werd tegen het stuurwiel gedrongen, dat geheel vernield werd, en vervolgens door een ruit van her (rechterportier gedrukt Ernstig in het gelaat en onderlijf ge wond, werd hij, na voorloopig ver bonden te zijn, per auto naar Amster |dam overgebracht. Gevonden. Gistermiddag is lijkje gevonden van het tweede zoon tje van den onderwijzer Hoekstra, dia op Hemelvaartsdag met zijn beide kin deren te Arnhem bij het zeilen is ver dronken. Goedkoope reis. ParijsN. York met 5 Amerikaansche centen op zak. Dat is toch wel een record. Een 13-jange Amerikaansche jon gen heeft het hem geleverd. De jon gen moest en zou Parijs zien, waan (twee van zijn zusters studeeren. Daarom stapte hij op den dag vani het vertrek van de Paris uit New York aan boord van het schip. Aan iemand, die hem vroeg, of hijl alleen was, zei de knaap, dat zijn moe der ongesteld in haar nut lag en dat hij aan het dek was gekomen om ken (nissen goeden dag te wuiven. Spoedig daardp wist hij een leeg© derde klas touristenhuit te vinden, waar hij zich verborg. Toen het 24 uur later was, kwam hijl weer te voorschijn. Het schip was* toen in volle zee, en den kapitein bleef niet veei over dan den jeugdigen ver stekeling als kosteloos passagier te accepteeren. Toen het schip echter te Havre wasi (aangekomen, deelde de kapitein den knaap mee, dat hij' hem weer terug moest nemen. Den volgenden dag stond] de kapi tein Herbert Avram, zoo heet de jon gen, toe, de stad in te gaan. Herbert, die met vijf centen van hus was gegaan, had aan boord van passagiers, met wie hij Jpevnend was geraakt een paar dollar gekregen, net genoeg voor een kaartje naar Parijs. Daar werd hij j&an het station Su. Lazarus opgepakt door de gendarmen, üjs hem zijn paspoort vroegen. Zijn zusters werden te hulp geroepen én Herben mocht zonder paspoort te Paxils blijven, waar zijn zusters hem hebben rondgeleid. De lichtstad oefende ook op het kleme Amërikaantje zijn bekoring uit zGodat Herbert parmantig verklaarde, maar te zullen blijven. Dat vonden de paspoortheeren toch niet goed en Herbert zit nu weer aam boord van de Paris, die hem ook weeii gratis terug zal brengen naar zijn va- lder lana. Evenals Lindbergh echter beeft ao jeugdige volgeling van Lavarède mee (genoeg van Parijs gezien en evenalu de vlieger heeft de kleine broekeman. verklaard, „dat hij zeker terug zal fccmen". O ngeval' bij ran ge er en. Te iBreskens is Woensdag de werkman G. uit Groede bij het rangeeren van een wagen der tram Breskens-Malde- Ighem met het hoofd tusschen, twe© wagens bekneld geraakt en des avonds aan de gevolgen overleden. Motorongeval. De 37-jariga (G. P. te Amsterdam reed met eem motorrijwiel op de Amsterdamsohe .Vaart te Haarlem. i Zijn vrouw zat op de duo. Door de uitstekende tramrails viel de motorrijder en kreeg een zware hersenschudding. Hii werd opgenomen in het gast huis. Ongeluk. Uit Berlijn wordt! 0!.d. gisteren gemeld: 1 Een ernstig ongeluk met een auto bus gebeurde hedenmiddag om kwart (over drie in de hoofdstraat van Schoa neb erg. waar een dicht bezette wa gen uitwijken moest voor een ander voertuig Daar de autobus te ver uithaalde, steilte zr in een diepte naast den wegi en van de 35 passagiers werden er. 25 min ot meer ernstig gekwetst. Een twaalftal weid met een wagen naar het ziekenhuis vervoerd. Verdronken. Woensdag .ge raakte het 3-jarig zoontje van den heer Nooy te Meppel bij het spelen te wa ter. De moeder sprong het kina na cm dreigde eveneens te verdrinken. Om standers wisten de vrouw echter op» net droge te brengen. Even later werd het lijkje van het/ kind opgehaald. De moeder is met gebroken enkel naar huis vervoefd. Bii' Zuidbroek is gisteren een Schippersvrouw over boord gevallen en verdronken. .Gisteravond is aan het strand t© 'Zandvoort een tragisch ongeluk ge beurd. De 24-jarige F. Beuks, wonende Ad miraal ae Kuyterweg, te Amsterdam en tijdelijk! te Zandvoort verblijvende, werd biji het zwemmen door krampen bevangen. IHij verdween onmiddellijk in de (golven. Den geheelen avond heeft men met booter? de kust afgezocht doch niets gevonden. (Het slachtoffer laat een vrouw met een 11/2-jarig kind na. De vrouw bevond zich aan het Strand, toen haar man verdronk Te Scheemlda is gisteren het vierjarig) zoontje van het ^chtpaai (Harm Hartman verdronken. »Te Marssum is het 3-jarig doch itertje van den arbeider L- Minnema in een sloot verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6