Wflï DE BLRDEN ZEGGEN. aan het zoeklicht. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAQ T7 JÜWI f927 TWEEDE BLAD. Christen-Staatsman. De R. K. Maasbode geeft in een be schouwing over de beschikking ten aanzien van de rechtspersoonlijkheid van den Nw. Malth. Bond en de be sprekingen daarover in de Tweede Ka mer, het volgende lofwaardig getuige nis van onzen A.R. Minister van Jus titie. Minister Donner heeft kloek de taal van het christelijk beginsel en het Christelijk geweten gesproken. Onom wonden heeft hij het doel van den N.- M. Bond in zedelijk en rechtelijk op zicht gedisqualifióeerd. Zeer beslist heeft Hij als zijn persoonlijke overtui ging uitgedragen, dat de bond handelt in strijd met de goede zeden en is een verboden organisatie. Maar als lid van dit kleurlooze in termezzo-kabinet heeft de bewindsman gemeend, thans niet op deze overtui ging zijn bestuurlijke beslissing te moeten baseeren en dan in strijd te ko men met het arrest van den «Hoogen Raad van 24 Februari 1924. In de gegeven politieke omstandig heden heeft de Minister gemeend voor zijn decisie een zoo breed mogelijken gronlslag te moeten scheppen een grondslag te moeten scheppen een kunnen vinden bij hen, die, zoo niet het neo-malthusianisme als zoodanig, dan toch wel het optreden van den N.- M. Bond verfoeien en zijn weigering van de rechtspersoonlijkheid te moe ten motiveeren, niet met de strijdig heid van het statutaire doel van den bond met de goede zeden, strijdig heid, die overigens voor den bewinds man vaststaat maar met de strij digheid van zijn practische werkzaam heid met het algemeen belang. Met gloed en vuur en zielsinnerlijke overtuigdheid heeft de Minister aan getoond, dat de werkzaamheid van den bond inderdaad een gevaar betee- kent voor de openbare órde en de goe de zeden, een gevaar voor het alge meen belang der volksgemeenschap, door zijn brute aantasting van den voe dingsbodem van den Staat, door zijn ondermijning van het huwelijk en zijn „voorlichting" van ongehuwden, en niet het geringst door zijn, minstens indirecte, bevordering vanden abor tus. Daarom heeft de overheid zich angst vallig te onthouden van elke positieve begunstiging van het verderfelijk stre ven van den bond, als zou zijn gele gen in de verleening van rechtsper soonlijkheid. Daarom zal de Minister zich verheugen, als de weigering van rechtspersoonlijkheid, de werkzaam heid van den bond gevoelig zal handi cappen. Daarom sprak hij uit, dat wel licht zal moeten worden overwogen, of in de toekomst verdere wettelijke maatregelen, op nationalen of inter nationalen grondslag, tegen het wraak roepend kwaad zullen moeten worden genomen. De principieele en ideëele wenschen van het christelijk hart lieten uiter aard ruimte voor een directer ge sproken en feller ingrijpende beslis sing tegen den N.-M. Bond, dan Mi nister Donner heeft gegeven. Maar de bewindsman heeft zich in zijn decisie een gewetensvol christen, 'n bekwaam hanteerder van het staatsrecht en een goed staatsman betoond. De bezwaarden. Het deze week verschenen Verslag van de werkzaamheden der Raden van Arbeid over het jaar 1925, schrijft D e Rotterdammer, geeft een helde ren kijk op de werking der Invalidi teitswet. Onder de vele interessante gegevens trekt onder meer de aandacht de ver melding van het aantal dergenen die gemoedsbezwaren tegen de verzekering koesteren. Groot was het aantal niet dergenen die in 1925 op grond van gemoedsbe zwaren vrijstelling verzochten. Over dit jaar werden in totaal 365 vrijstellingen aan patroons en arbei ders nieuw verleend. Voor 1924 was het cijfer 252; in 1923 542; in 1922 2092; in 1921 2399; in 1920 2482. De 365 vrijstellingen in 1925 ver leend betreffen 255 arbeiders en 110 werkgevers met gemoedsbezwaren. De kringen Utrecht met 127 en Goes met 64 bezwaarden leverden verreweg het grootste contingent op. Vele zijn de raden, die niet één be zwaarde kennen. Zoo Alkmaar, Assen, Breda, Eindhoven, 's-Gravenhage, Gro ningen, Heerenveen, Hengelo, 's-Her- togenbosch, Leeuwarden, Nijmegen, Roosendaal, Sneek, Venlo, Winscho ten. Op het aantal aanmeldingen van bijna 200.000 is het cijfer van 365 be zwaarden verblijdend gering. Maar hoe gering ook, niet minder verblijdend is het dat een weg werd gevonden om de ernstige bezwaren te eerbiedigen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Driet al: Te Alphen a. d. Rijn (2de pred. pi.), O. Brunt te Delf shaven; J. P. Eerhard te Kethel en R. P. A. Rut gers te Katwijk aan Zee'. Beroepen: Tb Uitwijk en Waard huizen, P. N. van Schouwenburg, pand. te Amsterdam. Te Oosterwjjk Ojdj Leer dam), S. A. C. Rijnenberg, em. Pred. te Wassenaar. GEREF. KERKEN. Twee tal: Te Bussum, L. Hoorweg, te Puntarend en B. Scheel© te Oudewa ter. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Werkendam, D1. Briessen te 's-Gravenzahde. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Cand. P. van Strien,' van Terneuzen, werd Zondagmorgen in de GerefKerk te Veere in het ambt bevestigjd door Ds. P. van Dijk, van Serooskerke (WL) die tot tekst had 1 Petr. 5:2 en 4. Toegezongen werd Psalm 1343. Des avonds deed Ds. van Strien zijn intrede met 2 Cor. 4:7. Hierop volgden toespraken tot den, Kerkeraad, ae Gemeenté in het bijzonder nog tot de jeugd de Clasl sis, den Bevestiger en het Gemeente bestuur. Ds. van Strien zelf werd toegespro keen door den heer De Poorte namens den Kerkeraad, die Ps. 134:3 deed zingen en door Ds. van Dijk namens de Classis, die Ps. 84:3 liet toezingen. PROF. L. BERKHOFF. Prof. ij. jjeiiuioix,, van ae uur. Geref. Kerrk van iNoord-AmeriAa, vertrekt Za- teroag per s.s. ,,,iuegauuc'van Mon treal naar Europa. Hij denkt na een kort verblijf in bingcuwia een reis via iNeder- iand naar den Rijn en Zwitserland te maken. Prof. Rerrnon noopt in begin Augustus in ons land terug te zijn en de zitting van de Generale by node der Ge reformeerde Kerken bij te wonen. Hg vertrekt half September naar Grand Ra pids. Prof. Berkhoff is bereid geduren de Augustus en het eerste deel van Sep tember spreekbeurten te vervullen. Zijn adres is te Kampen, per adres Prof. Dr. H. Bouwman. IN MEMORIAM Ds. J. BUENK. Zaterdag 18 Juni a.s., 's namiddags 2 uur,, zal op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam het grafmonument voor wijlen Ds. J. Buenk worden ont huld en aan de familie overgedragen. Dit gedeinkteeken hebben vrienden uit de Hervormde en andere gemeenten op het graf van dezen leeraar doen aanbren gen. REV. J. SMITTER. Ds. J. SmLter, geboren te Bierum (Gr.) Predikant bij de Chr. Geref. Kerk van iPaterson (N.J.), is tijdens een bezoek aan zijn dochter te Oostburg (Wise.) deerlijk verwond tengevolge van deqnt ploffing van een petroleumkachel. Bin nen enkele uren daarna is hij overleden Hij was op reis naar Grand Rapids, om ae vergadering van het Curatorium van de Theologische School1 en Seminari um bij. te wonen. DOCENT v. <L HEIJDEN. In „De Wekker" vonden wij het vol gende bericht: Telegram, Apeldoorn 15 Juni. Toestand Doe. v. d. Heijden achteruit gaande; ernstig .gevaar voor bet leven. LENGKEEK. REV. H. GUIJKEMA. Ds. Hi Guikema, van Byron Center Mich, maakt een reis naar ons land. Iiij is bereid op te treden in de maanjd Juli. Zijn adres is: per adres G. Rasberg, "Winterswijk. VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM De wet verplicht de Vrije Universiteit om in het jaar 1930 mi 'Aas drie Hoog leeraren in een vierde faculteit te heb ben en om 3 jaar lader een vijfde facuP teit on te richten, indien jd^frmiden en di nlnma's het effect,ns oirihs zuden behou den. Het rapport over nitbreidina. In 1926 hebben, naar de Standaard schrijft,. de directeuren ^en cnmrrnV^ benoemd, bestaand^ rif We h'eeren: H. Collin, voorzitter, P7*of. Dr. A. GosHnga Mr v H Rutgers. Mr. S. dei Vries Ozn., Not. G. Wolzak en Mr. H. J Heliema, fte nretaris. welke de uitbreiding zou on derzoeken ten aan directeuren een rap- aort uitbrengen. De commissie kwam tot de overweging dat twee plannen in aanmerking kun nen komte-'n,, nl. 1, het stichten van een wis- en naterrkund! temdteit. of 2, van medische. Het rapport be spreekt het vóór en het tegen van deze twee plannen en de commissie meent niet met een bepaalde aanho^oTing van een der twee te moeten komen. Het advies van Senaat en Cnratoren Nadat dit rapport ontvangen was, is het door directeuren aan den Senaat_ en aan curatoren toegezonden om advies. Het advies van den Senaat strekte tot aanbeveling van oprichting eener wis- en natuurkundige faculteit, evenwel on der toevoeging, waarbij de Senaat uit ging van de gedachte, dat de medische faculteit, voorzoover nog bestaande, zou worden gehandhaafd. Het College van Curatoren daarente gen achtte een nadere bespreking ge- wenscht Plan I gekozen. Deze bespreking heeft geleid tot het resultaat, dat tusschen de colleges van directeuren en curatoren overeenstem ming werd bereikt en men heeft beslo ten tot het meegaan met het advies van den Senaat onder de uitdrukkelijke voor waarde: het hebben van geschikte prin cipieele menschen voor de professora ten, nl. als hoogleeraren mannen die va.» ganscher harte de <tereformeeerde begin selen zijn toegedaan. „De financieel© consequenties van het plan zijn in het rapport du d T- uiteen gezet. Aannemende, dat er een kapitaal van ongeveer drie ton wordt bgeenge bracht, om daaruit de kosten van de la boratoria. te bestrijden, vorcWt het plan f 60.000,,per jaar extra en de vraag, die door directeuren thans aan de orde gesteld wordt, is, of zij redelijkerwijs er op kunnen rekenen, dat een zoodanige verhooging van uitgaven door hen, die de -V. U. plegen te steunen, zal worden gedekt U 'llliJi „Directeuren meenen dat dit kan, maar zijn alleen dan bereid om den be- siissenden stap te doen, indien het blijkt, dat in het land het voorgestelde plan met sympathie ontvangen wordt en men bereid is de financieels consequenties van te aanvaarden. „Voor zoo veel de medische faculteit betreft., sluiten directeuren en curato ren zich aan bij het gevoelen van den Se naat, dat het bestaande moet worden ge handhaafd en ze vpegen daaraan toe, dat incidenteel© uitbreiding geenszins uitgesloten beh eft te zijn, mits sléchts aan het einddoel, om in 1955 een afge rond geheel te krijgen io den geest als boven is uiteengezet, geen afbreuk wordt gedaan",, aldus „De Standaard". GEREFORMEERDE KERKEN IN H. V. In de voortgezette classicale ver-' Igadering der Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband werd betreffen de de predikanten, die tengevolge der besluiten van de Synode van Assen buiten bediening zijn geraakt, beslotö». „er bij de Kerken op aan te dringen, Idat zij in overeenstemming, met art* 7 Kerkenordening door beroeping aan een plaatselijke kerk verbonden wor den tot den ambtelijken dienst in de Kerken van het Hersteld Kerkverband «of tot arbeid op plaatsen, waar dei Geref. Kerk nog niet tot dit verband! is toegetreden". iHet besluit der vorige classicale ven gadering inzake het Nieuw Testamen. ttisch kerklied werd op verzoek ver duidelijkt. Bedoeld is een proef te nemen. De termijn van deze proef is bepaald op twee jaar. Daarna zal na der t e dezer zake ook omtrent art. 63 Kerkenordening besloten worden. Een commissie werd benoemd, dio inzake den Zendinggarbeid der Ker ken op de volgende vergadering ad vies zal uitbrengen. 1 EEN OFFICIEEL KERKVERBAND GEVORMD. Na voorafgaand biduur, gehoudeni op Maandagavond j. I, waarin voor ging Ds. E. Franken uit Hoofddorp,, •werd Dinsdag de classisvergaldering gehouden der Ned. Geref. Gemeenten in het kerkgebouw te Rotterdam. In het moderamen werden gekozen Ds. D. C. v. Stempvoort, praeses; Ds. H. Siegers, scriba; en Ds. Ik Franken, assessor. Uit alle deelen des lands waren af gevaardigden saamgekomen, alsmede een afgevaardigde der Hollandsohe ge meenten in Duitsehland in den per soon van Ds. C. Molenaar. Na 't openingswoord van den prae ses werd met algemeene stemmen bei ©loten tot Jhet vormen van een kerk verband en het dragen van den offiL icdeel'en naam van Ned. Geref. Ge meenten, welke tot grondslag hebben Gods Woord en de drie formulieren} van E enigheid. -i Vele belangrijke besluiten werden er genomen, o.a. het erkennen van del wettigheid in de ambten van leeraars en ambtsdragers in de gemeenten. De heer de Groot, voorganger te Delft, werd toegelaten om in ae gemeenten leen stichtelijk woord te spreken. De opleiding tot den dienst deS Woords werd gesteld in handen van een daartoe benoemde commissie, als mede het ontwerpen van een ..concept reglement, regelende de huishoudelij ke zaken. Verder werd met algemeene stem men besloten tot het uitgeven van een eigen kerkelijk orgaan, waarvoor als: oofdredacteur werd benoemd Ds. H. iegers, predikant te Oosterbeek. Ete. C. Molenaar bracht uitvoerig? verslag uit van den toestand, betref fende het Kerkelijk leven in Duitseh land. Tot toepende Kerk voor de vol gende vergadering werd aangewezen de Kerk van Oosterbeek. HET VROUWENKIESRECHT. De Part. Synode der Geref. Kerken van Noord-BrabantLimburg besloot? in haar te 's Hertogenbosch gehouden vergadering ten aanzien van het rap port inzake het Vrouwenkiesrecht uit te spreken, dat het met het oog op da beroering, die er door gewekt kan worden, haar niet gewenscht voor komt, dat dit thans wordt ingevoerdl Verschillende leden waren het eens met de meerderheid der deputatenj anderen daarentegen voelden veel voor de conclusies-Lindeboom. CONFESSIONEELE VEREENIGING. De Confessioneel© Vereniging heeft het volgende adres gericht aan ae Syno de der Ned. Eerv. Kerk. De confessioneel© vereeniging, in haar 62e jaarvergadering bijeen te Utrecht op 18 Juni 1927,, besluit opnieuw zich tot de Synode te wenden met het dringend verzoek een commissie te willen benoe men teneinde te overwegen en voorstel len te ontwerpen op welke wijze de or ganisatie onzer kerk dient veranderd, om te komen tot een kerkregeering,, waar bij {ten volle gerekend wordt met de ambten der kerk, en waardoor de ware eenheid bevorderd wordt en onze kerk weder een beladende kerk zij in het midr den van ons volk. In de bij het adres behoorende toelich ting wordt o.m. gezegd: Het komt niet in onze Kerk tot de ware eenheid, omdat er geen wettige vergadering is waarde verschillen getoetst kunnen worden aan de Heilige Schrift en de historische be lgdenis. De Kerk wordt in menig opzicht verteerd door den richtingstrija, terwijl het partijwezen voortwoekert in aller lei iniet-otficieele kringen. Het Hoofdbestuuur «der Coinfessioneele Vereeniging heeft zich gewend tot alle kerkeraaen en classical© vergaderingen der Ned. Herv. Kerk met het verzoek, het adres krachtdadig te willen onder steunen. DE ZEGENINGEN DER CULTUUR. Onder het opschrift „De komieke kant van Kasai (Kogo)", vertelt Pater Achiel de Munster, Missionaris, in de jongste af levering van de Analen van Scheut het volgende: Toen ik„ voor. twintig jaar de eerste paartjes zag trouwen te Hemptine, dacht ik bij me zelf: fWat schamele men schen. De vrov- had een klein onderrok je aan, en de Van een stukje stof. Nu tegenwoordig,, als ze-trouwen, voe ren ze luxe en glorie. Voor ©enige da- Leiden, 17 Juni 1927. Gisteravond las ik; „Een Weenensche dame, die de op voedkunde beoefent, heeft een onder zoek ingesteld naar de leugenachtig heid der kinderen. Zij begon met schavuiten tusschen 7 en 11 jaar. De oprechtheid van deze jeugdeÜngen was nog tamelijk onbe schadigd. Slechts 36 van de 231 kin deren, die ondervraagd werden, had den het in de leugenachtigheid reeds zóóver gebracht, dat zij driest durf den neerschrijven: ,,men mag nooit, maar dan ook nooit lfegen 1" Daaren tegen waren de 195 andere nog zoo on- gerept-oprecht, dat zij eerlijk erken den te moeten jokken als het noodig was. Door dit gunstige percentage aange moedigd, zocht nu de 'Weenensche beoefenaarster der deskunde hare proefkonijnen der oprechtheid hooger- op, tusschen de 12 en 20 jaar. Maar ditmaal kwam zij van een koude kermis thuisNiet minder dan 50 pet. van de 1386 ondervraagden was reeds zoo doorgefourneerd in het bedrog, dat zij klakkeloos neerschre ven: „men mag nooit, neen nooit, lie gen"." 't Doet er immers niet toe, waar ik het las, maar wel wil ik even den na druk leggen op de conclusie van' den schrijver. Hij wil de oprechtheid bij de kinderen aankweeken doorja, dat is 't 'mdat weet bij zelf niet. Maar hij is overtuigd van de mogelijkheid. Ik niet. Hij en ik zijn van nature leugenaars. Maar gelukkig dat God door Zijn genademiddelen ons leert: „Men mag nooit, neen nooit, liegen". Door genade neem i k dat aan. Maar h ijweigert, en spot en vindt een „leugentje om bestwil" heel goed. OBSERVATOR. gen trouwden hier vijftien paren: allen waren in 't wit gekleed en de mannen; evenals de vrouwen droegen een hoed en schoenen. Daar waren er wel enkele, die een witten en een zwarten schoen aan had den, maar allbns, ze droegen toch schoe nen. De grootste chio nochtans is: ingewre ven te zijn op voorhoofd en wangen, met poudre de riz Toen ik, ,na de inzegening yam het hu welijk, in de sacristie een goede les aan de trouwers gaf, viel een bruidegom in onmacht. Het was verschrikkelijk beet en de jongen hadj, om te trouwen, alles aan gedaan wat hg bezat: twee broeken, een hemd, twee ondervesten, twee jas sen,, plus een col'. Hg versmachtte bijna en kreeg een ap pelflauwte. Men goot een pot water op zijn hoofd en hij bekwam. De anderen stonden hem te bezien met grenzenlooze compassie, niet omdat hg een flauwte had„ maar omdat zgn scnoone kleeren nu nat waren- PROTESTANTSCHE PELGRIMS TOCHT NAAR FRANKRIJK. Er heeft ziqh een comité gevormd voor Nederland Dr. F. J. Krop te Rot terdam, de heer Lubert v. Houten, Den Haag onder wiens patronaat door Frankrijk van 7 Juli tot 5 Augustus één pelgrimstocht zaJ worden gehouden naar de groote historische souvenirs van Franhrgk's geschiedenis, de monumen ten van zgn godsdiensthistorie en d© Êlaatsen waar nog leeft de historie der hgenoten. Van 7 tot 15 Juli zal1 men te Parijs blijven ten daarna bezoeken Rouem Brest,, Cnateaulin, Nantes, Amboise, La RochelIe7 Bordeaux, Pau, Avignon. Mar seille, Nimes, Anduse, Glermont,Ferrand Lyon Strasbourg, Domremy en Reims. Alle inlichtingen geeft het Bureau des Voyages Religieux, 16 Rue Chauchat, Pa ris (inschrijving vóór 25 dezer). EERSTE STEENLEGGING. Onder groote belangstelling heeft H. K. H. Prinses Juliana gistermiddag, in tegenwoordigheid van de Koningin, den eersten steen gelegd voor het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Apeldoorn. Deze kerk zal, gelijk bekend, naar de Prinses genoemd worden en den naam „Julianakerk" dragen. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 62) 0 Daarop schreef Volker hem kort en bondig het volgende: „Zoo u niet met mij in mijn woning de zaken wilt regelen, dan zal u de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie de gelegenheid geven, met mij te onderhandelen. Ik verwacht u aan staanden Maandag tusschen elf en twaalf uur. Op een anderen tijd ben ik niet voor u te spreken." Löb verscheen op het vastgestelde uur. Op klaarlichten dag moest hij d.e woning van zijn doodvijand binnen gaan. Volker bepaalde er zich toe, met koude zakelijkheid de reeds genoemde feiten vast te stellen. Hij eindigde met de woorden: „Uw vordering bedraagt volgens uw gespecificeerde rekening vier duizend vijfhonderd acht en dertig Mark. U krijgt echter slechts driedui zend Mark. Is u daarmee tevreden?1 Löb, die bereids bij elke op- en„aan- merking van Volker allerlei wendin gen en grimassen had gemaakt en ver schillende eeden had gezworen, viel nu woedend uit: „Dat is bedriegerij, dat is roof en moord." Kalm antwoordde Volker: „Ik ver zoek van alle onbeschaamdheden ver schoond te blijven. U maakt met drie duizend Mark toch nog goede zaken.' Nu begon Löb af te slaan 4300 Mark 4200 Mark. „Denkt u, dat ik met u wil hande len?" Volker sprong op. Over geheel zijn lichaam bevend stond hij voor den handelaar. De innerlijke woede tegen en de afkeer van dien man dreigden hem bijna te verstikken. „Ja of neen?" scheeuwde hij met van woede trillende stem. Toen kromp Löb ineen als een bange hond: „Ja, Jr\ zal ik zijn tevreden." Volker greep zijn hoed. „Vooruit, wij gaan naar den burgemeester, daar be taal ik uw geld uit." Terstond ging Löb nu met den on derwijzer door de dorpsstraat, en een ieder rekte den hals, toen de kleine, roodharige handelaar, angstig loopend naast den blonden reus, voorbijkwam. Dat was Löbs laatste gang door Har- tenhausen. Wonderbare schikking van het lot. Löb had eens den onderwijzer op zijn eersten gang naar Hartenhausen begeleid, zoo geleidde nu deze den han delaar bij diens 1-aatsten gang uit het dorp. Kort daarna, op een Woensdag wer den Volker en Margaretha in den echt verbonden. De kihderen hadden kerk en schoolhuis voor hun beminden on derwijzer met kransen versierd. En toen het jonge jaar in den namiddag met de naaste bloedverwanten en vrienden in het schoolhuis aan de kof fie zat, kwamen zij in optocht aantrek ken en brachten twee armstoelen en het oudste van de meisjes het was de dochter van den monarch Keizer zeide een klein gedicht op. Daarop schreeuwde de kleine Frits Reinhardt, zooals zijn vader hem heimelijk ge leerd had, luide: „Lang leven mijnheer de onderwijzer en zijn echtgenootel" Met van vreugde stralende gezichten stemde de gansche schaar van kinde ren hiermede in. Korten tijd; nadat de kinderen zich verwijderd hadden, riep Karlientje Lotz, die in de keuken behulpzaam was, het jonge paar in het voorhuis. Daar stond, met half verlegen, half blijmoedig gezicht de roode Hertog. Hij stamelde een paar onsamenhangende woorden en reikte de jonge vrouw een nieuwe waschmand aan. „Maar, Hertog, waarom doet ge dat?' zeide deze. „Dat is toch zeer duidelijk, niet waar mijnheer de onderwijzer," antwoordde Hertog. Volker noodigde hem binnen, en nooit heeft een onderdaan met fierder vreugde aan een banket bij zijn heer- scher aangezeten, dan nu de roode Hertog achter zijn tas koffie. Toen de schemering aanbrak, namen alle gasten afscheid. Kort daarop be gon buiten een geheimzinnige drukte, een rennen en loopen, een geruisch als van vele menschen, steeds sterker aan zwellend. En daar bewoog zich de dorpsstraat op een lange, vurige slang; de boerenleenbank bracht haar bestuurder een fakkeloptocht; een on afzienbare stoet richtte zich naar zijn woning. Toen de stoet voor het school huis was aangekomen, verschenen Volker en Margaretha hand in hand op den stoep hunner woning. Diepe stilte. De burgemeester Esser trad vooruit en sprak in eenvoudige, maar hartelijke woorden (en met de toespraak van dezen voortreffelijken rfïan eindigen wij deze geschiedenis): „Geachte heer onderwijzer en echt genootel Op uw vreugdedag en feestdag mag de leenbank niet ontbreken. Waarom? Omdat, wanneer gij hier niet waart, (ie leenbank hier ook niet zijn zou. Gij hebt ons iets geleerd, wat ons lang ontbroken heeft, de eensgezindheid. Voor gij hier waart, bekommerde een ieder zich slechts om zich zelf en zijn zaken; dat was niet rechtvaardig en niet goed en heeft het dorp vele óf fers gekost. Maar dat is nu voor geheel de toekomst anders en zal nog steeds beter worden. Door u hebben wij geleerd, ons te vereenigen en samen te werkep. Gij hebt ons het groote voorbeeld gegeven, niet op de eerste plaats aan zich zelf, maar aan de gemeenschap te denken. Daarom en ten teeken onzer erkente lijkheid hebben wij voor u en uw echt- genoote een klok meegebracht, en wij^ wenschen u, dat ze u zeer gelukkige tijden moge aanwijzen. Zooals men in het groote, Duitsche vaderland, in alle dorpen, waar nog dankbaarheid woont, den naam Raif- feisen nooit vergeten zal, zoo zal ook in onze drie dorpen uw naam nooit vergeten worden. En als iemand in de verste toekomst vragen zal, wie heeft bij u dat heerlijke Raiffeisenwerk ge sticht, dan zal het klinken: „de onder wijzer van Hartenhausexk* BINDB.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5