CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8s,e JAARGANG VRIJDAG 17 JUN1 1927 NUMMER 2155 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. .Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. Saldo 145.65 Ontvangen van N. N. 4. Totaal 149.65 DIRECTIE. 7 Blijvende vrucht. De opleving in de A.-R. partij te Leiden, vooral na het behalen van den vijfden zetel in den Gemeenteraad, uit zich thans ook in een actie om het succes blijvend te doen zijn. Zoo hoorden wij van pogingen om e ennauwer contact te leggen tusschen de raadsfractie en de politieke en maatschappelijke organisaties op ons terrein. Maar ook wordt imeer aandacht ge schonken aan de Christelijke pers. Wij vernamen dat een groep propa gandisten zich heeft opgemaakt om degenen die zich nog niet abonneerden op ons blad, daartoe aan te manen. Terecht heeft men in de opleving van onze actie en den persarbeid ver band gezien. Wanneer ons blad hier niet jaar aan jaar onze beginselen had bepleit, dan zou zeker onze beteekenis nit deze geweest zijn. Maar die vrucht moet blijven. Vandaar dat het nit voldoende is dat de Nieuwe Leidsche gelezen wordt, er moet ook een hechtere band zijn. Men moet de krant beschouwen als een noodzakelijk hulpmiddel om gedachten te uiten, maar ook als het middel om den band der gemeenschap te onderhouden. Gaarne geven wij dan ook alle onze krachten in eze richting. Elk gegeven in die richting zullen wij dankbaar aanvaarden. Wanneer een bloeiende pers mede het blijvende resultaat van de verhoog de acti© wordt, dan komt dat de actie in de komende periode in ubbele mate ten goee. Het is kapitaal solide en tegen hooge rente belegd. STADSNIEUWS. NED. CHR. VROUWENBOND. Gisteravond hield de afdeeling Lei den van den Ned Chr. Vrouwenbond in „Oud-Hortuszicht" haar jaarverga dering, die zeer druk bezocht was. De presidente, Mevr. J. Schokking Metelerkamp opende de vergadering, liet zingen Ps. 68 10, las 1 Cor. 13, ging voor in gebed en heette daarna de aanwezigen welkom, zoowel de leden als de gasten. Het is heden de laatste maal dat spr. als presidente der afdee ling optreedt. De Leidsche afdeeling, zoo is op de algemeene vergadering te Middelburg gebleken, behoort tot die welke pro- centsgewijs het meest zijn vooruitge gaan. Spr. hoopt dat de afdeeling zal blijven groeien en dat de leden zullen bezield zijn met brandende geestdrift om het ideaal van het Godsrijk op aar de te verwezenlijken. Geen yustend maar een strijdend Christen, dat is de levenseisch, niet het minst in onzen tijd. Noodig is een diep gevoel van een heid en saamhoorigheid tusschen de Christen-vrouwen, van wat stand en ontwikkeling, v. wat kerk of politieke partij zij ook zijn mogen. Moge het nieuw begonnen jaar staan in het tee lten van onderlinge waardeeiïng en liefde. De secretaresse Mej. H. v. d. Loo bracht het jaarverslag over het afgeloo pen jaar uit Er werden 4 bestuurs- en 6 ledenvergaderingen gehouden, die zich in een steeds to'enemende belang stelling van de zijde der leden moch ten verheugen. Voorts werden een vijf tal lezingen gehouden, w.o. één met lichtbeelden. Het aantal leden der afdeeling be draagt thans 137. In het afgeloopen jaar werden 37 nieuwe leden inge schreven, daarentegen moesten er om verschillende redenen 17 afgeschreven worden. Mej. van Loo bracht ook in plaats van Mevr. Van Nes, die door ongesteld held verhinderd was, het financieel© verslag uit. De uitgaven bedroegen J 865.80, de inkomsten 841.35, zoo dat er eeiï nadeelig saldo is van 24.45, het geen vooral e engevolg is van het feit. dat de afdeeling verleden jaar als gast vrouw>e voor de landelijke vereeniging fungeerde. De boeken zijn door Mevr. v. Hooidonk en Mevr. Nieuwenhuis nage zien en in orde bevonden, zoodat de penningm.sse gedechargeerd werd. Daarna werd door de dames Mevr. v. Hooidonk en Mevr. den Older* verslag uitgebracht van de jaarvergadering van den Bond, die in de vorige maand te Middelburg werd gehouden. Vervolgens werden door een koortje onder leiding van Mevr. Hakkenberg een tweetal liederen ten gehore ge bracht: „Lente1' (woorden van J. P. Heye en getoonzet door S. de Lange Sr.) en „Liedje van den boer" (getoon zet door Leo Mens) Hierna werd de scheidende presi dente door de vice-presidente, Mej. M. Koekkoek, toegesproken. Met uitzonde ring van 1 jaar, toen zij door ongesteld heid verhinderd was, is Mevr. Schok king al de 6 jaren dat de Leidsche af deeling bestaat haar presidente geweest en zij heeft ook meerdere lezingen voor de afdeeling gehouden. Spr. her innerde er aan, hoe de afdeeling oor spronkelijk in Nathanaël, later in het Nut vergaderde en het is ongetwijfeld een voldoening voor Mevr. Schokking, dat thans deze jaarvergadering zoo goed bezocht is. Het spijt ons, aldus Spr., dat u heen gaat, wij waardeeren uw werk ten zeer ste. En we hebben gemeend deze waar deering niet bij woorden te moeten la ten doch haar in daden omgezet. Daarom bood spr. a,an Mevr. Schok king een drietal fraaie geschenken aan: een schemerlamp op voet, een ko peren luchter en een tweetal- zilveren candelabres. Spr. wenscht Mevr. Schok king toe, dat het steeds vreugde en blijdschap in haar ziel moge zijn, en dat zij ook in Katwijk des Heeren ze gen moge ondervinden. Mevr. Schokking dankte hartelijk voor deze blijken van waardeering. Zij heeft steeds met heel veel pleizier het werk voor de afdeeling verricht en te gelijkertijd tot zegen van haar zelf. Daarom valt haar het afscheid van de afdeeling niet gemakkelijk. Spr. zal steeds met genoegen aan Leiden en aan haar werk voor den Ned. Chr. Vrouwenhond terugdenkén. De N.C.V.B. is indertijd hoofdzake lijk opgericht om de vrouwen voorlicli ting te geven. Daarnaast evenwel heeft Spr. steeds als de taak .van den bond gezien een gevoel van saamhoorigheid tusschen de Christenvrouwen, van wat stand of ontwikkeling, kerk oU poli tieke partij zij ook zijn. Daarvan kan een groote kracht ten goede voor ge heel ons volk uitgaan. Spr. eoindigde met den leden te wij zen op het woord uit 1 Cor. 13: „de meeste blijft de liefde"; en met den wensch dat God de afdeeling moge ze genen. Hierna had bestuursverkiezing plaats. Mej .Koekkoek werd bij accla matie herkozen, terwijl in de plaats van Mej. van Eldik, die reglementair moest aftreden, gekozen werd Mevr. Hooidonkvan Heiwijnen. Als presi dente in de plaats van Mevr. Schok king werd gekozen Mevr. Riernens— Coolsma. Nadat gepauzeerd was, werd nog door het koortje op verdienstelijke wij ze het „Prinsesselied" van Arnold Spoel en „Mijn Land", getoonzet door Leo Mens, gezongen. Meegedeeld werd. dat in het komen de winterseizoen een 4-tal lezingen zal gehouden worden. Reeds hebben zich een drietal sprekers bereid verklaard voor de afdeeling op te treden, n.l. Mr. Briët over „Huwelijkswetgeving", de heer Kruis, van Den Haag, over „Re- classeering" (met lichtbeelden) en Dr, J G. van Es over ,Een reis door Noor-, wegen". Tevens zullen voortaan de gewone ledenvergaderingen besloten worden met een stichtelijk woord, waartoe zich bereid heeft verklaard Dr. J. Riemens, en als deze verhinderd is Ds. G. Hen- nemann van Oegstgeest. Aan het einde der vergadering werd een tombola gehouden ter sterking van de financiën der afdeeling. TUINFEEST ZOMERZORG. Begunstigd door -schitterend weer werd gisteravond in „Zomerzorg" een groot Tuinfeest gehouden. Tegen half- negen liep de tuin zoo langzamer hand vol en om half tien waren heel wat menschen aanwezig om het tuin feest bij te wonen. De tuin was mooi verlicht en ver sierd. met lampions en vlaggen en de vijver, die in het rond verlicht was, bood een fraaien aanblik. Het geheel was nog mooier wanneer men op den donkeren achtergrond tusschen de boo men stond en eenigszins op een af stand de verlichting aanschouwde. Dan was er iets spookjesachtigs in de sfeer en ontdekte men menig idyllisch hoekje in den grooten tuin. „Werkmans Wilskracht" had het grootste gedeelte van het uitgebreide programma voor haar. rekening geno men en de opwekkende orkestmuziek wist er de stemming bij het publiek wel in te houden. Het hoofdmoment van het feest was de opvoering van liet Groot Militair Karakterstuk „De Slag bij Waterloo", dat ook in onze kringen zeer bekend is. De muziek speelde de verschillende passages op verdienstelijke wijze en de militairen, gestoken in het uniform 5 en voorzien van de wapenrusting van ruim 100 jaar geleden trachtten de han delingen uit te voeren, die de muziek uitbeeldde. Het geheel zat aardig in el kaar, hoewel hier en daar wel eenige gaping in de uitvoering was op te merken. Het optreden van 't „S.O.L.A.N.U.S." kwartet was een mooi moment op de zen avond Vooral het devote „Das ist der Tag des Herrn" klonk mooi op in den zwoelen avond. Het slot van het feest was een vuur werk dat heel mooi slaagde. Het slot stuk was „Hulde aan het Leidsch pu bliek". PLAATSVERVANGENDE HOOFDEN VAN SCHOLEN. De afdeeling Leiden van Jen Bond v. Ned. Onderwijzers heeft 'n adres aan den Raad gezonden, waarin verzocht wordt, gebruik te willen maken van de bevoegdheid bij art. 33 van de La ger Onderwijswet aan de gemeentebe sturen toegekend, om onder goekeu- ring van Gedeputeerde Staten aan de onderwijzers een belooning toe te jen nen op grond van hunne aanwijzing tot plaatsvervanger van het hoofd der school. Op de markt is hedenmorgen een zwarte Lakenvelder koe vermist ten nadeele van G. J. v. S. te Wassenaar Zekere A. uit Den Haag is van morgen, doordat een schaap tegen hem opsprong, gevallen met het ge volg dat hij bewusteloos bleef liggen. Hij is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht om onderzocht te worden. Door de politie is van Den Haag naar hier overgebracht de minderjari ge J. I. E., die te Scheveningen liep te bedelen. Gisteren is een 3-jarig kind in de Driftstraat aangereden door een wiel rijder, toen het plotseling de straat wilde oversteken. Het werd in het ge zicht een weinig verwond en is in het Acad. Ziekenhuis verbonden. Door de politie is vanm^ht een heerenrijwiel onbeheerd aangetroffen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de politie. Op de Oude Vest heeft gistermor gen een aanrijding plaats gehad tus schen een luxe auto, bestuurd door J. B. alhier, en een vrachtauto, bestuurd door N. S. De luxe auto werd aan het portier beschadigd. De schuld ligt bij S., die niet genoeg uitweek. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. BINNENLAND. HET NEDERL. ROODE KRUIS. Heden Vrijdag 17 Juni bestaat, zoo als bekend, het Nederlandsche Roode Kruis zestig jaar. De voorgenomen feestelijkheden zijn, in verband met de jongste stormramp, afgelast. Alleen heeft hedenmiddag 4 uur in het ge bouw Prinsessegracht 27 te 's-Graven- hage een receptie plaats waar gelegen heid bestaat den voorzitter, Prins Hen drik der Nederlanden, en de overige leden van het hoofdbestuur geluk te wenschen. Naar aanleiding van dit jubileum heeft de voorzitter van den Nederland- schen Journalisten-Kring tot Z. K. H. Prins Hendrik het verzoek gericht, een enkel woord voor de pers te wil len schrijven. De prins is zoo welwil lend geweest aan dit verzoek te vol doen, en stond het volgende ter publi catie af. Woord van herdenking. Morgen herdenkt het Nederlandsche Roode Kruis zijn zestigjarig-bestaan. Deze herdenking zal op de meest een voudige wijze geschieden, met het oog op den nood in verschillende provin ciën, tot de leniging waarvan wij nu al onze krachten moeten inspannen. Het vijftig-jarig bestaan, vallende in den rampspoedigen oorlogstijd, werd eveneens zonder eènige feestelijkheid herdacht. Wanneer ik terugblik op alles wat het Roode Kruis, sedert zijn oprichting door wijlen Koning Willem III in Ne derland zijn koloniën en bezittingen, en in den vreemde heeft mogen ver richten, dan gevoel ik mij gedrongen om aan allen, die in het verleden het Roode Kruis hebben gesteund met hun persoonlijken arbeid, met hun ambtelijken invloed en met hunne gif ten, mijn hartelijken dank uit te spre ken voor hetgeen zij door onze bemid deling voor de lijdende menschheid hebben gedaan. Zij zijn zóó overtalrijk en zóó over het geheele land verspreid dat ik niet veel beter weet te doen, dan ook ditmaal daarvoor de hulp van de dagbladpers in te roepen. In de geschiedenis van de mensch heid beteekenen zestig jaren zeer wei nig. En wie van de menschheid spreekt gewaagt van het Roode Kruis, dat geen onderscheid kent van ras, natio naliteit. godsdienst of politieke over tuiging, dat gereed staat voor vriend en voor vijand. De verloopen zestig ja ren zijn dan ook te beschouwen als een eerste begin-tijdperk in de vlucht van de floode Kruis^gedachte over de wereld. Een groote toekomst ligt nog voor ons open. Moge het Roode Kruis ook in die toekomst steeds kunnen rekenen op de liefde en toewijding van allen, wien het lot des naasten ter harte gaat. Die Voorzitter van het Nederlandsch Roode Kruis: HENDRIK, Prins der Nederlanden. DE VLUCHT NAAR OOST-INDIë. Het Fokker-vliegtuig met den heer Van Lear Black aan boord is gister morgen 8 uur 17 min. Midden-Euro- peeschen tijd van Boedapest naar Kon stantinopel vertrokken. HUUR VERORDENING AMSTERDAM. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft een Gemeentelijke Huurverorde- ning aangenomen. Een zeer gehavende weliswaar! De verordening is door de schaar van het amendement-Douwes zóó bij geknipt, dat alle woningen die op 18 Juli 1927 ten minste acht gulden per week aan huur doen, buiten de be scherming vallen en dus geheel „vrij" zullen wezen. Tenzij het (vóór 1919 ge bouwde) winkelwoningen zijn, want deze vallen wèl onder de verordening. Het recht van beroep op den Raad voor de verhuurders is gehandhaafd gebleven. CHIRURG AAN EUDOKIA. Naar het Utr. Dg.bl. 'verneemt, is dr. P. R. Michaël, hoofd assistent en prosector bij de chirurgische afdee ling der rijksklinieken te Utrecht, be noemd tot chirurg aan de christelijke ziekeninrichting Eudokia te Rotter dam. Dr. Michaël aanvaardt deze betrek king met ingang van I October a.s.; hij zal evenwel als privaatdocent aan de universiteit te Utrecht voor het on derwijs in de heelkunde verbonden blijven en als zoodanig zijn colleges blijven geven. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. De volgende motie is aangehomen in de vergadering van de Centrale Sluis op Dinsdag j.l.: De Centrale A.R. Kiesver. in het kiesdistrict Sluis, in vergadering bij een op Dinsdag 14 Juni 1927 te Oost burg, gehoord het gedocumenteerd ver slag van hetgeen vóór, op en na den dag van stemming voor leden van den Gemeenteraad te Aardenburg, op 21 Mei 1927, is voorgevallen, spreekt uit, 1. dat uit genoemd verslag blijkt, dat de A.R. Kiesver. te Aardenburg in overeenstemming met het advies der Centrale, zooals uit de notulen blijkt, geen accoord beeft aangegaan met eenige andere partij en zi^h ook volkomen correct beeft gehouden bij de voorbereiding, candidaatstelling en propaganda, 2. dat van anti-papisme dan alzoo niet in bet minste sprake kan zijn, 3. dat zij de houding van de Anti- rev. Partij te A. in haar handelingen ten dezen, in het bijzonder inzake de ingediende bezwaren tegen bet gebeur de bij de stemming volkomen goed keurt, 4. dat zij er bij het Centraal Comité op aandringt, deze zaak in onderzoek te nemen* vooral ook met bet oog op het gevaar, dat ligt in den door de R. K. te Aardenburg geopenden econo- mischen strijd in dit district, alsook voor de goede samenwerking tusschen A. R. en R. K. in andere plaatsen in deze streek, besluit hiervan kennis te geven aan het Centraal Comité, Prov. Comité, Rot terdammer, Standaard en Zeeuw. T. J. DEN DUNNEN, Voorzitter. A. WISSEL, Secretaris. HET KADEGELD TE NIEUWER- AMSTEL. Het! Tweed© Kamerlid Duymaer van Twist beeft den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gesteld: le. Is bet juist, dat bij Koninklijk besluit van 28 April 1927 no. 39 goed gekeurd is d© verordening tot beffing van kadegeld in de gemeente Nieuwer- Amstel? 2e. Zoo ja, is dan bij het samenstel len van de tarieven door genoemde gemeente overleg gepleegd met andere belanghebbende gemeenten bij het scheepvaartverkeer en met de organen, die geacht kunnen worden het binnen- scheepvaartbedrijf te vertegenwoordi gen? (Zie memorie van antwoord, blz. 7, van het Vde hoofdstuk der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1927). 3e. Wordt deze vraag bevestigend be antwoord, heeft dit overleg er dan toe Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De Tweede Kamer neemt h©t ont werp op het MiddenstandscredSet aaa. Buitenland. Tsjitsjerin zal waarschijnlijk heden naar Moskon terugkeeren. Tsjang Tso Lin opperbevelhebber der Noordelijke legers. Nieuwe terroristische doodvonnis sen in Rusland. De zitting van den Volkenbondsraad zal waarschijnlijk heden eindigen. geleid, dat d© heffing van kadegeld per scheepston op acht cent is gesteld, en dat voor schepen met een laadver mogen niet grooter dan 40 ton bij een langer verblijf dan twee dagen na den dag van aankomst (de wettelijke laad- en lostijd is voor schepen tot en met 125 ton drie werkdagen) de belasting opnieuw verschuldigd is, en dus in dat geval 6.40 moet worden betaald? 4e. Acht de minister deze heffing bil lijk en, zoo ja, op welke gronden? TREIN EN TAAL. Een der lezers van het „Handels blad" schrijft: „De opschriften in l'Etoile du Nord, (mag men zeggen: de Noordster?) de nieuwe verbinding tusschen Amster dam en Parijs, zijn in bet Fransch, het Engelsch en het Duitsch gesteld. „Uit persoonlijke ervaring weet ik dat deze trein ook wel eens door Ne derlanders genomen wordt. Is zulks ter oore van de Nederlandsche Spoor wegmaatschappij gekomen?" Inderdaad bleek zulks bij informatie aan onze spoorwegdirectie bekend. Zij vond geen aanleiding blijkbaar stap pen te doen, om Nederlandsche op schriften aangebracht te krijgen, of achtte elke poging daartoe a priori tot mislukking gedoemd. Wij weten niet, waarom dit laatste zoo zou moeten zijn, maar zouden het zeer betreuren, indien niet in elk geval ware geprobeerd in deze Pullman-wa gens Nederlandsche opschriften naast die in vreemde talen geplaatst te krij gen. Niet zoozeer omdat de Nederlanders die van deze wagens gebruik maken de opschriften in vreemde taal niet verstaan oo 'n Duitscher, die naar Parijs gaat en ©en Pullman-wageD ge bruikt, kan geacht worden voldoende Fransch te kennen om de Fransch e opschriften te lezen maar omdat de Nederlander die met ie Noordstar reist recht heeft op evenveel eerbied voor zijn taal als Engelscben en anderen voor de hunne. VERLOFSPERSONEEL. iHet Tweede Kamerlid K. ter Laan, heeft den minister van oorlog de vol gende vragen gesteld. 1. Acht Zijn Excellentie de ministe- rieele beschikking van 1 Maart 1926, Ilde afd., no. 27, legerorder no. 79, lui dende: „Het verlofspersoneel geniet gedu rende den tijd, dat het aan de oefenin gen deelneemt, de verblijfsvergoedin gen naar de beginselen, zooals die zijn vastgesteld voor bet ongehuwde be- roepspersoneel", niet in 9trijd met artikel 9 der Re serve wet 1905? 2. Zoo neen, met welk recht en op grond van welke wet, welk Koninklijk besluit, of welken anderen maatregel van bestuur beschouwt de minister dan het gehuwde reserve-personeel, dat onder de wapens is, als. onge huwd? STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. .Vergadering van Donderdag 16 Juni; Aan de agenda wordt toegevoegd 't lyvetsontwerp en het voorstel Albar- da betreffende onderscheidenlijk het zevende leerjaar en de zevenjarige leer verplichting'. Morgen zal' de Voorzitter voorstel len ook het wetsontwerp betreffende liet instandhouden van die luchtvaart diensten aan de agenda toe te voe* gen. i Na- aanneming van eenige kieina entv eroen is aan de orde het vvetsout} werp aangaande de centrale Mijddten- dei ïstandscredietbank. De 6e-T OUD (V. D.> acht de be- hc drr: aanwezig aan een afzonderlijk Mj( iiristandscredietwezen en 'AUiö-c het er twerp toe, dat dit credjicrwaaem op gezonde basis stelt. Het ontwerp maakt een eind aan separatisme eif onderlinge concurrentie, die voor n deel de oorzaken waren van de de confiture in het Middenstandswezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1