NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 JUNI 1927 UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde termiddag. Voorzitter: de Burgemee6- r. Afwezig: de heer de Jong. De Voorzitter opent de vergadering iet hét gebruikelüke gebed, waarna de 1 o tulen worden gelezen en na enkele pïnerkingen gcedg^keuurd. De Voorzitter herdenkt dan met een nkel# woord de slachtoffers die geval- _n zijn bri de stormramp die hét ooste- ijk gedeelte van tns land getroffen 'iéeft. Dit had de gemeente Alkemade ok kunnen treffen én wanneer we daar andenkon. dan moeten we thans alles :n het werk stellen wat we kunnen om le nood te lenigen. Omdat verschillen de hoeren uit de verschillende dorpen hier aanwezig zijn, vraagt spr. deze, zich te assumeeren, van andere personen en zoo te komen tot bet houden van een collecte langs de huizon van alle dor pen van de "gemeente Alkemade. Hierin wordt door de heeren gereedja- Irjk toegestemd. 1. Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den Gemeen teraad. Als commissie tot .onderzoek wijst de Voorzitter aan de boeren Los, dé'.Vette en v. d. Geest. De vergadering wordt dan eon oogenblik geschorst. Na heropening deelt de commissie bq monde van den heer v. d. G-est mede, dat de brieven zijn in orde bevonden, zoodat de heeren toegelaten kunnen worden. 2. Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 20.000 43-4 pet. a pari. A?n;, vu :en. 3. T! s uittct vaststelling bedrag der v e ling aan do bijzondere lage re seh 11 oveeeenkomsiig art. 103,, 4e li i dor mger onderwijswet over '25. Daar de rekening ov r 1925 thans goed gekeurd is en het bedrag voor hetL.O. vastgesteld is op 1383.91 hebben de Bijzondere» scholen thans recht op f 8,63 per Ice/ling. De vergoeding wordt op dit bedrag vastgesteld. 4. Wijziging van de begrooting dienst jaar 1926 en 1927. Aangenomen. 5. Reclames schoolgeld. Daar do re denen hiervoor te billijken zijn, stel len B. en W\ voor gunstig op de reclames te beschikken. Aangenomen. 6. Ingekomen stukken en meledeelin gen. Daaronder merken we op: Gemeenteverslag 1925. Gemeenteverslag betreffende de Volks huisvesting over 1926. Missives God. Staten goedkeuringen raadsbesluiten. Procesverbaal van den Voorzitter van het Stembureau uitslag gemeenteraads verkiezing. Een adres van 25 inwoners van Rijp- Wetering^ waarin verzocht wordt de ver keersweg aldaar te verbeteren. B. en W. adviseeren dit stuk voor kennisge ving aan te nemen daar er zeer veel kans bestaat, dat voor dat weg0edeelte van Ged. Staten subsidie kan worden verkregen binnen afzienbarem tijd. Het zou dus jammer zijn, wannier do weg thans op. eigen kos.en verbeterd werd. De heer De Vette is er niet voor dit adres botweg af .e wijzen. Spr. vindt het beier het nog aan te houden. De toe stand van den v eg is iaderdrad slecht. De Voorzitter vindt he. beter de zaak maar ineens af e lasten. Dat blijft precies he.zelide. Er .orde aan den weg echter evenveel ge-daan als andere we gen en het cnai-rhoud zal natuurlijk doorgaan. Besloten wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Thans heeft de Voorzitter nog een zaak naar veren te brengen die hij .\och op de agenda heeft kunnen zetten noch in de vergadering van B. en W. heeft kunnen brengen, omdat het eerst sinds den vorigen oag opgekomen is. Het betreft n.l. een drietal huisjes die vroe ger toebehoorden aan de erven Kree- ling. en thans het eigendom zijn van den oud chef veldwachter. Deze biedt de huisjes aan de gemeente aan voor fiooo,Spr. gelooft dat,, wanneer de gemeente hierop ingaat in de naaste toe komst daar dan een heele mooie weg ver breeding kan tot stand komen en man deze kans niet mag laten voorbijgaan. De drie huisjes doen momenteel f 4,25 huur, zoodat het de gemeente niet veel gel 1 zal kosten. Spr. stelt daarom voor op dit aanbod in te gaan. Aangenomen. Na de rondvraag, die weinig bijzon ders opleverde, volgt daarna sluiting. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: C'atha- rina d.v. J. Kalkman en N. Akerboom. Nico laas Andreas Antonius z.v. P, W. M. van Niekerk en C. M. Moons. Getrouwd: J. A. van Amerongen 21 j. en A. van Beek 23 j. J. de Koning 42 j. cn B. Roskam 36 j. Overleden: hendrika Maria Eikelen boom 57 j. geh. met J. Boer. Ingekomen van: Den Haag, Jan Bal- >en, banketbakker. Alkemade, Th. van sier Wereld. Vertrokken naar: Hilversum, A. Boe lan, dienstbode, Amsterdam, J. P. Griffi pen. Schoonhoven, A. J. Wen nek eins, bak .erskn. Haarlem, J. C. van Wijngaarden imidskn. Kamerik, F. L. Rijnbeek kleer maker. KOUDEKERK Er dient de aandacht op te worden gevestigd, dat ieder die voor 1 Mei 1924 eén rijbewijs ingevolge de Motor- en Rijwielwet heeft aangevraagd, een nieuw bewijs moet aanvragen. Formulieren zijn daarvoor ter Secretarie verkrijgbaar, terwjjl omtrent de aanvrage aldaar in lichtingen zijn te verkrijgen. Overgelegd moet worden een tweetal' gelijkende portretten, groot ongeveer 4 bij 3 c.M., terwijl wij voorts kunnen mededeel en, dat op liet aanvraag formu lier een verklaring van een geneeskundi ge moet worden gesteld. Voor hen, die pa 1 Mei 1924 een rijbe wijs hebben aangevraagd, zullen nadere voorschriften worden bekend gemaakt. Reeds thans kan worden medegedeeld dat deze personen zich aan een proef zullen moe'en onderwerpen. Onze plaatsgenoot, de heer Dor- repaal Gzn., legde dezer dagen met gun- stag gevolg af het candidaatsexamen ge neeskunde aan de Leidsche Universiteit- Donderdagmiddag zal door een 8-tal dames bi] de ingezetenen een offer worden gevraagd tot leniging van den nood van de slachtoffers van de jongste cvclconramp. Deze collecte wordt door het Gemeen tebestuur ten zeerste aanbevolen en wij hopen, dat onze gemeente evenals dn vorige keer. niet zal achterblijven,, om de van have en goed beroofde landge- nooten te helpen steunen. Dat wij ons, naai* onze oudé traditie,, ook dien dag als één volk gevoelen. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Ni colaas Johannes de Jong jm. 38 j. en Trijntje Lamens jd. 29 j. Gehuwd: J. Bruné én A. Varvark. ZOETERWOUDE. Gisteravond is alhier aangehouden de 13-jarige scholier Johannes Molénaar, afkomstig uit Rotterdam. Inplaats van naar de school was_ hij maar eens een uitstapje naar buiten gaan maken. Door den veldwachter is hij weer naar 't ouderlijk huis teruggebracht. S T ATEN-GENER A AL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 14 Juni. De heer KLEEREKOPER krijgt verlof de regeering te interpelleeren over de weigering van de erkenning v. d. Nieuw Maithusiaanschen Bond en in verband daarmee over de wen scheiijkheid eener herziening van het vereenigingsrecht. De interpellatie wordt aan de agen da toegevoegd. Dit is ook liet geval met enkele wels ontwerpen, waaronder dat betreffende het middenstandscrediet. De heer L. DE VISSER, (Comm.) vraagt aan de regeering vragen te mo gen stellen over den inval 111 de wo ningen van Indonesische studenten m Den Haag en Leiden. Op dit verzoek zal nader worden beslist. Aan de orde is de Comptabiliteits wet. De heer v. d. TEMPEL (S. D.) vraagt of artikel 11 geen vetorecht aan den Minister veneent. Spreker wensciit niet, dat het machtwoord van den minister- in de plaats treedt van een besluit van den Ministerraad. Minister DE GEER zegt, dat het artikel geen vetorecht inhoudt, maar de practijk in de wet vastlegt. Op een vraag van den heer Van der Waerden (S. D.) antwoordt Minister DE GEER nog, dat zeer waarschijn lijk reeds voor het einde van dit ka lenderjaar het ontwerp bedrijvenwet de Kamer zai bereiken. Het ontwerp wordt z.h.st. aange nomen Dit is ook het geval met eenige min der belangrijke punten, waarna aan de orde komt het ontwerp betreffende do begrooting van het wegenfonds. De heer KRIJGER (C. H.) criti* seert de wijze, van de uitvoering van het plan. De heer BOISSEVAIN (V. B.) wijst er op, dat in het buitenland de we genverbetering veel beter ter hand gq nomen wordt. Het verouderde provin, iciahsme moet verdwijnen. De heer WINTERMANS (R. K.) wil daarentegen de hulp van ae pro vinciën inroepen. De heer v. d. WAERDEN (S. D.) dient een motie in om een wegenraad in te stellen teneinde tot centralisatie; te komen. De heer TER LAAN (S. D.) wijst er op, dat sommige deelen van het land slecht bedeela zijn. zoo o.a. Gro ningen. Minister DE GEER zegt, dat het niet zal liggen aan de geldmiddelen van het Wegenfonds als de wegver- betering niet in die mate plaats heeft als men zou wenschen. De Staat blijft loptreden als bankier. Het Departed ment van Financien heeft geenszins» .aangedrongen op besnoeiing der uit gaven. Reeds bij de behandeling den Wegenbelasting zette spr. uiteen, dat voor den eersten keer geen 4.5 milli- oen zou kunnen worden gestort. Van de rijwielbelasting is 2 mil lioen meer in het fonds gestort dan: was voorgenomen. Daarom is een paar millioen ten ba! te van de gewone begrooting gehou den. De autobelasting bracht in Apr. en Mei 4.6 millioen op, zoodat ven» wacht wordt, dat het Wegenfonds ruim een millioen meer zal ontvangen dan; geraamd was. Minister v. d. VEGTE zegt, dat dei Waterstaatsambtenaren met alle kracht bezig zijn, om dit jaar een dra gelijk figuur te slaan en datgene voor te bereiden, wat wigend jaar moet geschieden. Natuurlijk is er geruime: tijd heen gegaan met het samenstellen van plan en kaart. Ware er een Wegenraaa ge weest, dan zou deze voorbereiding nog langer geduurd hebben. Wanneer er eerst een plan zou moe ten worden gemaakt, waarop thansi geen enkele aanmerking zou zijn to maken, dan zou spr. het volgend jaar nóg niet gereed zijn. Het doel was 'n werkplan op te stellen voor de eerste jaren. Er zal overleg moeten worden ge pleegd met alle provincies. Daarna kan eerst een plan worden ontworpen dat voor de eerste tien jaren kan gel den. Daaraan kan begonnen worden, .als eerst de thans gevraagde gelden maar zijn toegestaan. Bij de begrooting, van 1928 zal! spr. een plan voor 5 jaren overleggen. Over eenige jaren zullen onze we gen met de biiitenlandsche kunnen wedijveren. Doch zoo slecht als men het voorstelt, zijn onze wegen niet. Voor 'de opheffing van de tollen r* een wettelijke grondslag noodig. Er wordt hard* j^-verkt aan een wegenwe* Misschien kan spr. die in het najaar indienen. Spr. meent niet, dat er met de niet 'Rijkswegen gewacht moet worden tot alle Riikswegen in orde zijn. DocH 'de eerste 5 jaren zal' er niet veel aan kunnen worden gedaan. Van alle bijl feondere punten, ter snrake gebracht, Kal er verder niet één aan de aan dacht van den Minister ontgaan. Wat 'de bruggen betreft, in liet pTarï voor 5 jaren, wotdt niet gerekend op het totstandkomen van bruggen. Da.t wil' echter niet zeggen, dat er niets zal worden gedaan. Spr. hoopt, dat er in de komende jaren aan den'brug genbouw het noodige kan worden ver richt. 1 Het onderwerp betreffende het voor ischot aan het wegenfonds wordt e.h.a. Vastgesteld. Daarna wordt de vergadering ver daagd t ot Woensdag 1 uur. GEMENGD NIEUWS. Gesnapt. De Zaandamsche re cherche heeft op de wérf Conrad twee te Zaandam woonachtige mannen op heeterdaad betrapt, toen zij bezig wa. ren eenige koperen schijven, z.g. on dermetalen, terwaarde van f 750 te ontvreemden. Indien de diefstal van deze onder metalen, welke moeten worden aan- geebracht aan de voor Indië bestem; de tinbaggermolen Rambat was ge klaagd, zou dit een niet onbelangrijke vertraging in de aflevering hebben ver oorzaakt. Mensch en beest. Een of ficieel verslag over het aantal men- schen, dat in het afgeloopen jaar in Birma door wilde dieren gedood 19, geeft de volgende aantallen slachtof fers op: 1169 menschen gedood door slangen, 38 door tijgers, 7 door luipaar den en panters, 5 aoor olifanten, vier door krokodillen, 3 door bisons, 1 door een wild zwijn en 1 door de Tucktu- hagedis. Voor het dooden van wilde dieren werden 74.000 roeoier ongeveer f 68.500 betaald. Onder de gedoode dieren waren 70 tijgers, 608 luipaarden, en panters, 415 beren, .112 wilde honden en een krokodil. 1 Bra n d. Te Leende nabij' Eind hoven zijn gisteren twee boerderijen een van S. en een van de Gebr. J. totaal door brand verwoest. De inboedels en het vee konden nog gered worden. Verzekering dekt de schade. In verband met dezen brand1 is als verdacht van brandstichting een der Gebr. J. aangehouden. Deze was den ilaatsten tijd niet goed bij het hoofd; en is nu in een krankzinnigengesticht opgesloten. Een zakkenroller. Zondag is een damestaschje gerold in den Haagschen dierentuin, vertelt het Vaö. Gelukkig behoefde de politie den da der niet te zoeken hij zat al achter do tralies. De dader was n.l. een aap, een dood) (gewone, vingervlugge aap. Voor zijn kooi stond een meisje, dat hem eens lekker tracteeren wilde. De aap glui* derde onder zijn oogharen en sloeg haar bewegingen met belangstelling gade. OpeensHet meisje was wat te ver over het hekje gebogen, de aap deed een greep, grijnsae even dui velachtig, nam een sprong, klauterde langs een kalen boomstam, ging in den top hiervan zitten en opende het (taschje tot grooten schrik van het meisje en tot even groot plezier van de toeschouwers. Eerst haalde de aap de fototjes urt het taschje, berook ze, bekeek ze, liet ze vallen, en gluurde met glun- deroogen langs den stam om te zien, hoe de plaatjes neerkwamen. Toen haalde hi; den zakdoek er uit dien het beest- echter aan stukjes beet voor hij deze liet neerdwarrelen. Vervolgens kwam een beursje aan de beurt, 't Meisje riep, dat er twee zestig in zat, maar de aap, met souvo reine minachting voor het slijk der aarde, liet het vallen en keek de por- temonnaie niet eens na. Diep uit het taschje vischte hij' toen; een spiegeltje op. Met zichtbare ver- irassing zag de aap zichzelf. Eerst keek nij voorzichtig, draaide het spiei geitje eens om, bestudeerde met apen intellect de zijkanten, en tenslotte keek hij er in met oogen, die vroegen: „Spiegeltje in m'n hand, wie is de schoonste aap in 't land?" Eenlaat eitje. Inde diergaari de in Regents Park te Londen bevindt, zich een oude papagaai, die naar den inaam ;,01d Bill" luistert, hoewel „hij" een wijfje is. Maandag is Old Bill 100 jaar gewor den en dit heugelijke feit heeft de oude dame gevierd met een ei te leg gen, een gebeurtenis, die jarenlang achterwege was gebleven. Overleden. Zondagavond is in het St. Vincentiusgasthuis te Groen lo overleden de 56-jarige vrouw H. A. Pape Roerdink, die zwaar gewondl was bij den stormramp. Het "is dezelfde vrouw, die door H. M. de Koningin tijdens haar bezoek» aan Groenlo zoo hartelijk was toege sproken, en wie H. M. de groeten overbracht van haar zoon in Winters wijk. Deze wordt daar nog verpleegd! terwijl de tweede zoon en haar man in het gasthuis nog steeds worden verpleegd. Dit is nu reeds het negende slacht offer en het zesde slachtoffer uit ae buurtschap Beltrum. Vrijdagmorgen te 9 uur heeft te Groenlo de begrafenis van het stoffe lijk overschot plaats. Krankzinnig geworden. De ruim 60-jarige Withag, afkomstig uit Beltrum, doch die zich onlangs in Groenlo had gevestigd, is gisteren naar het R. K. krankzinnigengesticht te Ven ray overgebracht. Door 't meemaken van den cycloon het zien van de dooden en het redden van gewonden, waren de zenuwen van den man zeer geschokt. Aanvankelijk meende men, dat de zenuwen van hem weer tot bedaren (zouden komen, doch te vergeefs. De geneesheeren vreesden voor erger en achtten daarom overbrenging naar het krankzinnigengesticht te .Venray nood! zakelijk. Brandstichting. Gelijk wij bericht hebben, 'werd in den loop 'der vorige week een bewoner van ae De Wittstraat te Haarlem aangehouden; als verdacht van brandstichting. In zijn woning was brand geweest, die gelukkig door omwonenden tijdig kon gebluscht worden. Verschillende aanwijzingen deden de politie er toe «overgaan, den man te arresteeren, die dan ook bekende den brand te hebben gesticht. Ook de ecfitgenoote van den aan gehoudene wérd gehoord, waarbij al spoedig bleek, dat zij verschillende on juist*» inlichtingen gaf. Tevens kwam aan het licht, dat a'e man door zijn verklaringen de schuld op zichzelf wilde laden. Een en ander was aanleiding, dat de vrouw weder naar het politiebureau werd geleid om opnieuw gehoord to worden. Na een verhoor van ongeveer 4 uur bekende zij tenslotte den brand te hebben gesticht. Haar vroegere ver klaringen bleken alle valsch. Zij heeft het vuur in haar woning aangestoken en is gevlucht, terwijl twee kinderen in het huis sliepen. Het brandje is toen door de buren gebluscht. Daarna is zij naar haar woning terug fekeerd, heeft voor den tweeden keer rand gesticht en is gevlucht met me© neming van een der kinderen. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de vrouw aan een keel ziekte lijdt, die tot gevolg heeft, dat zij niet altijd voor haar daden verant woordelijk kan worden gesteld. Daar om is zij na het verhoor door den rech tercommissarls weder op vrije voe ten gesteld. 1 Vechtendevrouwen. Gister morgen heeft zich in een perceel aan de Polderlaan te Rotterdam een lief desdrama afgespeeld. De bewoonster, de 29-jarige Mej. M. M. Z., onderhield reeds eenigen tijd betrekkingen met zekeren V. Diens echtgenoote vervoegde zich! gistermorgen bij haar mededingster. Er ontstond een woordenwisseling en deze ontaardde al spoedig in een vechtpartij. Het eind was, dat Mej. V. een scheermes haalde en haar te- genstandster daarmee enkele verwon ingen in het gelaat, de borst en cle handen toebracht. Per auto van den geneeskundigen dienst werd zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd en daar opgenomen. Mej. V. is aan net bureau Nassau- kade in bewaring gesteld. Brand. Gistermiddag omstreeks zes uur brak brand uil op ae zolderver dieping van de Ceintuurbaan 221. te Amsterdam. De vlammen sloegen spoedig uit "t zolderraam aan de voor- en achterzijde van het huis; vooral aan den achter kant was een vuurgloed zichtbaar. Vandaar, dat ook in de 2e Jan van der Heydenstraat brand werd gemeld. Of deze straatnaam electriseerend' op de brandweer werkte, weten wij niet, maar er verschenen in elk ge val niet minder dan drie motorspuiten en 2 motorladderwagens op het ap pèl, onder bevel van brandmeester Li nd. i Later kwam ook de hoofdbrandmees! ter, de heer Hartdorff. Uitgerukt waren het Centraalbureaul en de kazernes Hobbemakade en .Van) Ostadestraat. Op een der motorspuiten werden twee slangen gekoppeld, en het vuur was spoedig gebluscht, al brandden; de zolderkamer en een groot deel dé zer verdieping geheel uit. De oorzaak? I In de kamer, welke door Mej. U. Bakker verhuurd was aan den kantoor bediende H. Minne, stond een bran dende petroleumkachel. Door het (ppenslaan van een kastdeur viel deze (óm, en toen stond alles in lichte laaie. De kamerverhuurster is verzekerd de kantoorbediende, wiens „boeltje" grootendeels vernield werd, niet. Land- en Tuinbouw. UITVOER VAN TUINBOUW. PRODUCTEN NAAR AMERIKA. Het weekblad De Tuinderij ontving van den heer Welling uitvoerige rappor ten, waaruit blijkt dat de oogstvooruit- zienten in de "Vereenigde Staten slecht zijn. Naar de meening van den heer W. zal er dit jaar in de V. S. aan tal van producten een groot tekort zqn. Het laatste staatsrapport over de voor uitzichten van den landbouw komt volgens den heer Welling in het kort hierop neer, dat overal in Amerika veel minder is uitgeplant dan verwacht was Verschillende oorzaken hebben hiertoe geleid. De belangrijke watersnood is een der oorzaken; verder hebben over vloedige regens en onafgebroken koud wedeir den arbeid dermate tegengehou den, dat dit een zeer sterken invloed zal uitoefenen op de oogstopbrengst. Daar bij komt nog, dat vele boeren en tuin ders hun bedrijven verlaten, omdat de bedrijfsresultaten te ongunstig zijn. De bank n weigeren aan de kweekers de zoo noodige credieten en in massa verlaten de fa miers hun niet meer broodeevend bedrijf om in «de industrie hun geluk te beproeven. Omtrent de afzonderlijke producten bericht (la heer Welling, dat de aardbei en voor 50 pet. zijn verongelukt. Ook de aardappelteelt zal dit jaar ze ker 50 pet. minder opbrengen. De uien zijn zelfs voor het grootste ge deelte verongelukt. Nu reeds teekent ae toestand zich af door sterke stijging^ der marktprijzen. Aardappelen stegen in 1 week tijds met 5 guld enper 140 pond. Indien wij over goede en gekoelde scheepsgelegenheid konden beschjkken, aldus besluit Do Tuinderij haai* mededee lingen, zouden er mogelijk tomaten in Amerika te plaatsen zijn. Maar vooral zal 'biet overweging verdienen om, in dien onze aardbeienoogst dit jaar goed uitvalt, te probeeren er bij ae Ameri- kaansche aardbeien jam-fabrieken in te komen. STOOM OF ELECTRICITEIT ALS DRIJFKRACHT BIJ HET DORSCHEN? Vanwege de Vereeniging tot bevorde ring van landbouw en nijverheid te Leens, is in den vorigen zomer een dorschproef genomen, teneinde de drijf kracht te vergelijken van eleotriciteit en stoom en wel t.o.v.a. opbrengst, b. kwaliteit, c. tijdsduur en a. kostprijs. Een zestal landbouwers werd bereid ge vonden, als proefnemers te fungeeren en dank zij financieelen steun van de Gron. Mij. v. Landbouw en van de Maat schappij tot exploitatie van laagspan ningsnetten, kon de proef worden uit gevoerd. Het Gron. Landbouwblad bevat thans het rapport van de commissie, onder wier leiding de proef is genomen.^ (Het ligt in de bedoeling, dit rapport in de e.k. hoofdbestuursvergadering der Gro- ningsche Mq. v. L. te behandelen). Blij kens dit rapport werd gehandeld op de volgende wijze: Bij verschillende landbouwers werd tijdens het binnenhalen van d$n oogst het koren van één of meer perceelen land in de schjur opgehoopt in twee precies gelijke deelen- Dit werd bereikt door om de andere een hok op denzelf den wagen te laden. In den winter wer den bij iederen landbouwer deze twee partijen met dezelfde dorschkas en stroo pers afgedorscht, terwijl bij de eene partij de electromotor en hij de andere ae locomobile werd gebruikt. Gestookt werd met prima Duitsche steenkool. Bij het vaststellen der cijfers werd streng onderscheid gemaakt tusschen de volgende twee gedeelten der proef en wei: ie. De voor- en nadeelen van electro motor en locomobile als zoodanig met el kaar vergeleken; deze werden vastge steld, vóórdat met het eigenlijke proef- dorschen werd begonnen, om te voorko men, dat de geldswaarde werd ba paald zooals men dat later wenschelijk zou vinden. 2 e. Die hoeveelheid steenkool, noodig om een partij koren te dorschen, ver geleken met ae hoeveelheid electnsche energie, om een gelijkwaardige partij koren te dorschen. De conclusies, waartoe de commissie is gekomen, luiden aldus: 1. In de kwaliteit van het gedorschte graan was geen verschil be constateeren Bij electrisch dorschen, vergeleken met stoomdorschen. 2. Hetzelfde was het geval met de hoe veelheid graan en stroo. 3. In beide gevallen was de voor het dorschen noodige tijdsduur gelijk. 4. Bij een kolenprqs van f20,mag. de stroomprijs zijn 10.81 cent, terwijl dan hierbij niet is gerekend het voor deel, dat electriciteit ook buiten het dorschen geeft, zoowel in huis als in het bedrijf. Scheepstij dingen. HOLLANDAMERIKA-LIJN. ED AM N.-Orleans n. Rott. 13 te Havana. BINNENDIJK 12 v. Bott te Baltimore NARENTA Rott. n. Vancr. 12 v. Colon. GROOTENDIJK Yanor. n. Rott. 12 te L. Angeles. GAASTERDIJK 12 v. Rot te Vancr. RIJNDAM Rott n. N.-York 13. 12.18 v.m. 130 mijl van Valentia. SIRIS Vancr. n. Rott. via Bremleirhaven 12 3.3 n.m. so mijl Z.W. van Kaap Wrath. j HOLLAND—AFRIKA-LIJN. d MELISKERK thr. 14. v. Pt. Said. KLIPFONTEIN thr. p. 13 Oueseant. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. D JOCJA thr. 14 v. Lagos n. Accra. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. DRECHTERLAND uitr. p. 13, Teneriffe GELRIA uitr. 13 v. Santos. ORANIA thr. 13 v. Santos. SALLAND 14 v. B.-Ayres to Amist. ROTTERDAMSCHE LLOTD. DJEMBER Bat. n. Rott. 13 V. Colombo. MADIOEN uitr. 13 9.25 v.m. 50 mijl Z.W. van Niton. PATRI A thr. 13 van Sabang. TOB A uitr. 13 te Sabang. KAWI uitr. 13 te Sabaag. SLAMAT uitr. 14 te Sabang. KERTOSONO uitr. p. 13 Parim. INSULINDE thr. 14 v.m. v Suez.. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINSES JULIANA uitr. p. 13. Gibral- KON.' DER NEDERLANDEN thr. 13 v. Algiers. SIMaLOER uitr. 12 5.24 n.im 60 mijl O. v. Niton. RIOUW uitr. p. 13 Gibraltar. KON. FAKETVAART MIJ. TASMAN 14 v. Australië te SingapoiW. ROGGEVEEN 13 v. Australië te Singa pore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6