NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 JUNI 1927 TWEEDE BLAD. Vrouwenkiesrecht. Een van de bezwaren, clie de Staatk. Gereformeerden hebben tegen de Anti revolutionaire partij, zoo schrijft D e Z e enw, is de houding door die partij aangenomen ten opzichte van het vrou wenkiesrecht. De A.-R. partij moet van het vrou wenkiesrecht niets, hebben, maar nu het er eenmaal is, meent'zij, dat de vrouwen van het haar gegeven recht in 's lands belang gebruik moeten maken. De Staatk. Gereformeerden denken daarover anders. Zij beschouwen het. vrouwenkiesrecht als in strijd met Gods Woord en maken er de A.-R. par tij een verwijt van, dat zij op dat stuk haar beginselen niet handhaaft. Zoo was het althans tot voor kort. Er begint echter een kentering te komen. Op de jongste vergadering van de S.G.P. is gebleken, dat. theorie en prac- Stjk elkaar niet meer dekken. Was ep tot nu toe een oogluikend toelaten van het stemmen door de vrouwen, thans is er een openlijke uit spraak van den partij-leider, waarmee door de vroeger met zooveel vuur be leden beginselen een streep wordt ge haald. Toen toch de afgevaardigde van Krabbenclijke, om maatregelen vroeg tegen candidaten, die de vrouwen trachtten over te halen om te gaan stemmen, was het. niemand minder dan Ds. Kersten, die zich met kracht verzette. Deze zaak, zoo betoogde hij, toehoorde op de algomeene vergadering niet thuis, maar op de plaatselijke kies vereeniging. De partij als zoodanig had zich daarover niet uit te spreken. Daaruit volgt dus, dat we hier naar het oordeel van Ds. Kersten niet met een principieele kwestie te doen heb ben, maar met een kwestie van prac- tijk. Was het anders, daa zou het ant woord geluid hebben, nat Gods Woord het vrouwenkiesrecht veroordeelt, en dat dus, wie de vrouwen opwekt om te gaan stemmen, zich stelt tegenover het Woord van God. Dan zou tegen der gelijke candidaten even onverzoenlijk moeten zijn opgetreden, als tegen de A.-R. partij, die nu dag in dag uit, van ontrouw aan hare beginselen wordt be schuldigd. Maar dat. gebeurde niet. Ds. Kersten achtte deze zaak van ondergeschikte beteekenis en niet van genoegzaam be lang om daardoor verwarring in de partij te brengen. Natuurlijk mogen we verwachten, dat nu ook de aanvallen op de A.-R. partij althans wat dit punt betreft, zul len ophouden, of dat men zich ook van Ds. K. zal kjsmaken. Een tusschenweg is hier niet. Als Ds. IC. gesproken heeft, namens de S.G.P. en overeenkomstig de door haar bele den beginselen, dan heeft men niet het recht de A.-R. partij in staat van beschuldiging te stellen. En doet men dit toch, dan veroor deelt men daarmee tevens de leiding van de S.G.P. Wij vertrouwen, dat onze Staatk. Gerei', vrienden met wi we in vele op zichten overeenstemmen, als zij eens ernstig over deze dingen nadenken, de juistheid van dit betoog zullen toe stemmen. Typeering van den tijdgeest. Onze A.-R. Nieuwe Meerbode drie Start: Soms zijn er geschikte thermome ters .voorhanden om te beoordeel en de geestesgesteldheid van het publiek. Eén daarvan* is het laatstgehouden onderzoek in Engeland over de verlan gens dei' luistervinken bij de radio. Aan al die luisteraars was een vraag gezonden over de voorkeur, welke zij hadden voor een bepaalde uitzending. 1.250.000 antwoorden kwamen bin nen. Hiervan spraken zich uit voor va riéténummers en concert 238.000; lich te orkest-muziek 179.000; dansmuziek '134.000; militaire concerten 165.000; sport-voordracht en 115.000; symphonie concerten 79.000; wetenschappelijke en andere voordrachten 31.000. - Zóó was de v - nouding in Engeland. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 60) o „Hoe is 'c er mee Adam?" Vroeg na een wijle op bedroefden toon zijn vrouw. Thomhof neeg het hoofd een weinig ter zijde. In zijn oogen schitterde een heldere glans. „Margaretha, kom eens -hier," zeide hij met volklinkende stem. Margare tha boog zich over haar vader neder. Fluisterend sprak hij tot haar: „Ga eens gauw uw peetoom halen. Zeg hem, zich te haasten, ik heb hem nog iets te zeggen." Margaretha trof den burgemeester niet thuis. Hij was naar den onder wijzer gegaan, zeide zijn vrouw; zij- wilde Margaretha nog ondervragen omtrent den toestand van haai* vader, deze gaf echter slechts een zeer haas tig bescheid en ijlde naar de school. Volker stcmd met den burgemeester in het portaal. Binnen raasden de kin deren. De beide mannen sloegen daar op echter geen acht; ernstig en somber waren hunne gezichten. Zij spraken over de ramp van dien nacht en over hem, die ze zoo roekeloos had veroor zaakt. „Het gerecht zal om negen uur ko men," zeide de burgemeester. „Ik laat u dan dadelijk roepen, mijnheer de on derwijzer. Wie was er nog meer met Zou het in Nederland gunstiger zijn? Tc vreezen is dat de verlangens van het Nederlandsclie volk in dezelfde richting' gaan. Voorts rijst de vraag of het nut der radio wel heel groot zal zijn, indien de ui tending vroeg of laat in overeen stemming komt met de wenschen van de groote menigte luisteraars. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oudenhoorn, E.Ree ser te Hoogland. Te Kimswerd, J. A. Swart te Dokkum. Te Eelde, E. A. A. Snijdelaar teMantgum (Fr./. Te Goutum. H. Stolk te Brielsnieuwland. Te Hauler wijk (Fr.), (toez.), de heer E. Douwes. Cand. te Groningen. A a n ge no rn e nNaar Belum, J Groenewold te Godlinze. Bedankt: Voor Oosterwijk (bij Leer dam), D. van Lutterveld. em. Pred. te Zeist. Voor Sluipwijk, J. Ronge te Hoog Blokland. Voor Randwijk, J. D. van Hof te Wilnis. Voor Hansweiert, Ardbloev&o, Cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. B e r oei p e nTe Dien Ham. J. H. Meu lernan ta Hoogersmilde: Te Kruiningen. IJlst, Noord-Scharwoude, Fijnaart en Aalsmeer, L. v. d. Zanden, Cand. te Putten (Gld.). Ta Andel, Giessen en Rijs wijk (N.Br.), B. P. Kalkman te Krimpen a. d. Lek. Bedankt: Voor Alrnkork ön Schoon rewoard, J. W. van Tol te Scharendijke. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Werkendam, D. Driessen te 's Gravenzande. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Voor een overvolle kerk nam Zondag avond Ds. G. van Duinen, die binnen kort ►Ms le^erpredikant naar N. O. I. vertrekken zal, afscheid van de Geref. Kerk van Schiedam. Spr. had tot tekst gekozen Hand. 8 ^9. Spr. richtte het woord tot de classis, welker voor hem heuglijke beslissing, nl. hem te handhaven als -dienaar der Geref. Kerken in en buiten Nederland, spr. nog memoreerde. Met waardeering gewaagde spr. van de aangename samenwerking mee den kerkeraad, om hierna het woord te richten tot zijn achterblijvenden col lega, Ds. Jonkers. Spr. eindigde met een woord van afscheid aan de gemeente in het bijzonder aan de jeugd, welker belangen hem steeds na aan het hart hebben gelegen. Ds. Jonkers richtte hierna nog het woord tot den scheidenden Predikant en verzocht de gemeente haar Predikant toe te zingen Ps. 121 4. Hierna sprak namens d classis Schiedam, ouderling De Heer van Vla-afdingen. Na beëindiging van den dienst zong de gemeente nog Ps. 134 3 toe. BEZWAARDEN IN FRIESLAND. De „Leeuw. Crt.", meldt, dat -aldaar Zaterdag een vergadering is gehouden van leden van verschillende Geref. Ker ken uit de provincie, bezwaard inzake de uitspraken der Synode te Assen. Ds. S. P. Vermeier van Nijemirdum, sprak over de beteekenis van het- ker kelijk conflict. Ds. Vermaat sprak eveneens de ver gadering toe. Besproken werden de gebeurtenissen der laatste maanden erf de aangenomen besluiten v. d. Bond van Jongelingaver- eenigingen op Geref. Grondslag op den Bondsdag te Leeuwarden gehouden. Verder werdén e enige huishoudelijke zaken behandeld. EVANGELISCHE ALÏANÏIE. De Ned. afdeeling van de Evangeli sche Alliantie houdt haar Jaarvergade ring D.V. Maandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 Juni a.s. te Zeist in de Kerk der Boredergemsente. Als sprekers treden op: Ds. Th. Mul ler van" Zeist; Prof. Dr. A. Westphal, van Parijs; Ds. P. J. de Jong van Am sterdam; Ds. J. C. Helders van Biltho- ven; Ds. Th. B. W. G. Gramberg van Zwolle en Ds. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel van Rotterdam. EEN GIFT VAN 1200. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amsterdam, heeft onder letters IJ. Z. (gecollecteerd in de Noorderkerk) een gift ontvangen van twaalf honderd gul u in het huis?" Volker noemde de namen der man nen op. „Dan zal ik terstond de politie naar hen zenden," antwoordde Esser en draaide zich om, om heen te gaan. Daar ging de deur open en Marga retha verscheen op den drempel. „Margaretha," riep Volker. Bij die woorden lag zij aan zijn borst en zuchtte en weende in hartbrekende smart. Ook Esser kwamen de tranen in de oogen. Volker hield het meisje in zijn ar men en liet het uitschreien; slechts van tijd tot tijd richtte hij tot haar een liefdevol woord. Langzamerhand was Margaretha in zooverre gekal meerd, dat zij de opdracht van haar vader aan Esser kon mededeelen. XXXVI. Adam Thomhof liet, toen Esser bin nentrad, al zijn huisgenooten de ka mer verlaten. Zij moesten intusschen naar Gunthersberg om den dominee te waarschuwen. Hij verlangde een laat ste troostwoord. Nu was Esser met hem alleen. De gekwetste lag daar met gesloten oogen slechts een oogenblik opende hij ze, hij scheen te willen spreken, maar kon geen woord over de lippen brengen. Men zag hem den verschrikkelijke#, innerlijken strijd aan. Zijn trots ver zette zich tegen de bekentenis, welke hij wilde afleggen. den, voor de drie te bouwen Herv. ker ken en voor de classic-ale zending elk f300,—. EEN LUTH. PATRIARCHAAT TE JERUZALEM. Volgens de .Zweeds'che bladen 'denkt; men in Duit$chland en Engeland over het oprichten van een Luthersdi patri archaat te Jeruzalem. Als toekomstig pa triarch wordt aartsbisschop Söderblom van Upsala genoemd. Daarmede zou de Evangelische Kerk naast de Orthodoxe Armeensche en R. IL patriarchen te Jeruzalem ook haar eigen opperhoofd verkrijgen. Jeruzalem is ook vroeger de zetel van een Evangelischen bisschop geweest. Friedrich Wilhelm IV van Prui sen had in 1846 den Evang. missiona ris Gobat tot de waardigheid van bis schop van Jeruzalem verheven. Tot aan zijn dood in 1879 heeft Gobat onder groo te moeilijkheden zijn ambt waargeno men. Een opvolger werd niet aangesteld Het bericht zal wel1 met zekere re serve oQtva-ngen moeten worden. LOOPERS. In Amerikaansche kringen spreekt men van „chürch tramps". Dr. Simons, van New York, aldus le zen we in de Am. „Wachter", wees on- langs op menschen, die den eenen Zondag hier, en den anderen Zon dag- daar kerken, maar zeiden dat ze twee Zondagen achter elkaar naar de zelfde kerk gaan, en toch nooits iets vergaderen. Dat ze steeds komen met het doel wat te halen en nooit om wat te brengen, en het slot is dat. ze voor zichzelven niets blijvends verzamelen. Een kwaad, dat ook in onze.kringen niet geheel vreemd is. Van loyaliteit tot zijn eigen Kerk is in dit opzicht heelemaal geen sprake. En ook al blijft men in Kerken van eigen gezindte, men zal toch niet nu eens hier en dan weer eens daar gaan. Elke Gemeente is een gezin. En wat zou men denken van een vader, die, in plaats van thuis, met. zijn gezin, gedurig zonder nood zaak weer elders ging eten. Of zelfs van kinderen. Dat mag voor 'een keer geschieden, maar heeft dat gedurig plaats of is het reeds een halve ge woonte geworden, dan getuigt dat niet van goede zede, allerminst van goede Gereformeerde zede. God is een God van orde. En daar mag men hopen en verwaci m den meesten zegen te zullen ontvangen, waar de Heere onze plaats ter woning ook ons Kerkelijk tehuis, heeft be paald.' VERGELIJKENDE CIJFERS. De Geref. Kerkbode van Schevenin- gen geeft de volgende, naar de laatste gegevens bijgewerkte vergelijkende cij fers ten aanzien van het zielental dat een predikant in onderscheiden groo- tere Geref. Kerken aan zijn zorgen ziet toeV-ertrouwd Geref. Kerk Zielental Aantal iZelental van pred. per plaatsen pr.pl. Groningen 9884 5 1977 Leeuwarden 4000 3 1333 Assen 2504 2 1252 Zwolle 4469 3 1467 Kampen 5536 3 1384 Arnhem 2733 9 1366 Apeldoorn 3600 3 1200 Utrecht 7942 4 1485 Amsterdam 20000 10 2000 Leiden 4184 3 1394 Den Haag-O. 6854 4 1713 Den Haag-W. 6544 4 1636 Rotterdam 12500 7 1832 Middelburg 2870 3 956 Kralingen 4180 3 1393 Charlois 2900 2 1450 Amersfoort 2200 2 1100 Soest 1124 0 562 Amsterdaan-W 2190 2 1095 Hilversum 3000 3 1000 Zeist 2812 2 906 Delf shaven 7358 4 1840 Scheveningcn 7300 3 2433 Maassluis 4100 3 1366 Vlaardingen 3981 3 1297 De toestand is derhalve in Scheve- ningen en Amsterdam het ongunstigst en in Soest het gunstigst. BINNENLAND. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis zal op Vrijdag a.s. Dat was het hardste oogenblik van zijn leven. Vol medelijden vroeg Esser: „Wat wilt gij mij dan zeggen, Adam?" Met heesche stem fluisterde Thomhof: „Geef mij even mijn jas aan, neef, daar ligt hij op den stoel. Zoo in den rechter zak zit een sleutel sluit daarmee even den muurkast open. Zoo boven op het kerkboek ligt een brief lees dien eens." De burgemeester deed, wat hem ge vraagd werd. Terwijl hij las, nam zijn gezicht een steeds ernstiger uitdrukking aan. „Maar Adam, wie had dat nu toch kunnen denken!" „Ja, ja. neef, ik heb mijn huisge nooten in het ongeluk gestort door mijn domheid en hoogmoed. Ach, ver geef mij, neef; ach, help mij, zoo 't nog eenigszins mogelijk is." Essèr had een hard woord op de lip pen, doch het medelijden zegevierde over zijn verontwaardiging. Hij troost te den stervende en beloofde te zullen helpen zooveel hij slechts kon. Thomhof wilde hem niet goed geloo- ven. „De onderwijzer zal er op tegen zijn," klaagde hij. „Neem me niet kwalijk, Adam, gij waart een dwaas en gij zijt nog een dwaas. Een paar minuten geleden hield de onderwijzer Margaretha nog in zijn armen en troostte hij het arme meisje. Adam, waarom gaf gij uw toe stemming niet tot bet huwelijk, alles 7.0U nu geheel ander9 geweest zijn 1" des namiddags te 4 uur te zijnen bu- reele, Princessegracht 27 te 's-Graven- hage belangstellenden in de gelegen heid-stellen hetzelve met het 60-jarig bestaan der Vereeniging „Het Neder lands che Roode Kruis" geluk te wen schen. MARIE SLOOT, f (Melaii van Java), Op 73-jarigen leeftijd is te Noord- wijk aan Zee, waar ze voor haar ge zondheid vertoefde, de schrijfster Ma rie Sloot overleden, meer bekend on der haar pseudoniem Melati van Java Haar verhalen behooren tot die soort van vlotte, onderhoudende amuse mentslectuur, die door een vorig ge slacht gretig werd gelezen. Haar beste werk ontstond in den tijd toen dr. Jan ten Brink, redacteur van „Elsevier's Maandschrift" was, zooals de ro man „Rosa Marina", die met pittige illustraties van Kalmerer in zijn blad verscheen. Ten Brink was een groot be wonderaar van de jonge schrijfster; haar jeugdwerk „De jonkvrouwe van Groenerade", kwam in 1874 uit met een inleiding van zijn hand, da eer ste van 'n reeks boeken, door H. M. Roelants uitgegeven en tusschen 1885 en 1902 door hem herdrukt en verza meld in de populaire serie „Romanti sche Werken". De lijst van Marie Sloot's romans en novellen is buitengewoon teug; ze schreef van haar 17de jaar af onder verschillende schuilnamen, haar ka tholieke boeken meest onder dien van „Mathilde" en heeft dat volgehou den tot kort voor haar dood. Een begaafde en werkzame vrouw is met Marie Sloot heengegaan. DE INDISCHE MILITAIREN. Omtrent de ontvangst door de Ko ningin van het detachement inheem- sche Indische militairen op het Huis ten Bosch, meldt het Corresp. Bureau dat even vóór drie uur de auto's niet de Koninklijke Familie het Voorplein van het Paleis opreden. Het detachement stond toen opge steld aan de oostelijke zijde van het plein, in twee gelederen, voor inspec tie gereed. Op den rechtervleugel ston den luit.-kolonel Camman, comman dant van de Koloniale Reserve, met zijn adjudant. Voor het front stond de le luit. Jordans, de detachementsgelei der. De hoornblazer blies den eere- marsch (een muziekkorps was niet aanwezig), luit. Jorüans presenteerde den klewang en de manschappen, in marschtenue, allen geridderd met eere kruisen of medailles, stonden stram in de houding met gepresenteerd geweer. Langzaam reed de koninklijke auto, gevolgd door de andere hof-auto's, langs het detachement en de vorste- ke personen damUcn met een buiging voor het gebrachte militaire eerbewijs. Be inspectie. Even later begaven de Koningin, prinses Juliana en de Prins zich te voet naar het detachement en ging de Koningin, nadat zij en ook de Prins en Prinses zich even hadden onderhou den met den commandant van de Kolo niale Reserve, tot de inspectie ovr, door, vergezeld van luit. Jordans, langs het voorste en het achterste ge lid te schrijden. Toen de inspectie was afgeloopen, plaatste de jningin zich op een der onderste tiv „n van cle groote bordes trap; achter haar namen Prinses en Prins plaats, benevens de miïtaire le den van bet gevolg. Het défilé. Hierop formeerde het detachemnt gelederen van vier en werd. na eerst een breeden boog over het Voorplein beschreven te hebben, langs de Koninlt lijke Familie gemarcheerd, in wier na bijheid luit. Jordans een krachtig be vel „hoofd rechts" deed hooren. Nijgende dankte de Konigin de voor bijtrekkende manschappen, die op voor treffelijke wijze defileer ten Nadat het défilé was afgeloopen gaf de Koningin het verlangen te ken nen eenigen der manschappen afzon derlijk te begroeten. Daartoe bleken te zijn uitverkozen: de Mnadoneesche sergeant le kl. Pongoh, ridder Mil. Willemsorde 3e kl. De tweede militair die voorgesteld werd, was de Europeescke sergeant le kl. (Amboinees) Lohy, ridder Mil. Wil lemsorde 4e kl. De derde die de eer ge noot te worden voorgesteld was de „Die Lob, die woekeraar bad mij ge heel in zijn macht, maar de rekening is niet in orde. Gij moet eens zoeken, er moet nog een oude rekening zijn, waarmede deze niet klopt." „Zal ik den onderwijzer eens hier zenden?" vroeg Esser na een poosje. Een oogenblik dat Thomhof na. Daarna schudde hij met het hoofd: „Dat zou me te erg zijn. Maar zeg hem, mij niets na te dragen en voor mijn Margaretha een goed echtgenoot te zijn, en Zijn stem ging in snik ken over. Zachtjes werd er aan de deur ge klopt. „Het gerecht is er," berichtte de veldwachter Zwischenbach. Esser nam afscheid van Thomhof. „Wat het tijdelijke betreft, kunt gij rustig sterven. Richt uw gedachten nu op het eeuwige, Adam." „God vergelde het u duizendmaal met Zijn zegen en ook den onderwijzer en ooit de leenbank," murmelde de stervende, De rechter met zijn secretaris en twee politieagenten zaten in de kamer bij den burgemeester. Deze deelde in het kort de gronden mede, waarop de vermoedens van brandstichting gere zen waren. Daarna werd de waard Ho- del ontboden. Zijn blik. dwaalde onrus tig van den een naar den ander, schijn baar echter gedroeg bij zich zeer ge rust, bijna brutaal Zijn huis was hoog verzekerd geweest, maar toch veel te 'aaf Mi leed bij den brand zeer eroote AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 15 Juni 1927. 't Doet je hart goed als je boort dat de Christelijke liefde ook in den „Pers strijd" niet opzij gezet wordt. In Kuypers tijd hadden we een A.-R. hoofdorgaan, met daarnaast de lokale pers. Dien tijd hebben wij gehad want er zijn sindsdien bladen verschenen die ook aanspraak maken op den naam van landelijk orgaan. Wij hebben dus meer dan één alge meen landelijk orgaan. Geen wonder dat dus ook op ver schillende plaatsen die organen propa ganda maken. Nu hoorde ik dezer dagen, dat een dezer organen ook bier in de omgeving „gewerkt" had. Daarbij was dadelijk een bezoek gebracht aan den Agent der Nieuwe Leidsche. Met zorg is verder voorkomen dat door de propaganda voor dit landelijk orgaan de Nieuwe Leidsche schade leed. Ja zelfs bracht hij op bet eind nog een aantal nieuwe abonne's niet voor eigen blad maar voor het onze aan, n.l. menschen, die zich niet de weelde kunnen permitteeren er twee dagbladen op 11a te houden en voor wie dus het locale A.-R. blad het aan gewezen orgaan is. Zoo moet het! Hulde aan wie het zoo deel! OBSERVATOR. Europeesche sergeant le kl. Hukum, ridder Mil. Willemsorde 4e kl.; daarna werd voorgesteld, de Javaansche ser- geant le kl. Ngapoh en ten slotte de Soendaneesche sergeant le kl. Tong. Met al deze dapperen van ons In- ciisch Leger sprak de Koningin ver scheidene minuten, vol belangstelling informeerende naar bijzonderheden uit hun militair leven en omtrent de hun verleende onderscheidingen. Telkens als een gesprek met cle Koningin was afgeloopen, wrd het onderhoud overge nomen door de Prinses en vervolgens door Prins Hendrik. Ten slotte onderhield de Koningin zich nog met den begeleider van het detachement zelf, le luit. der mare- chaussée Jordans. Aan het eind van het gesprek drukte de Koningin hem de hand, waarna Prinses Juliana en de Prins zich met luit. Jordans onderhielden, wien de Prins ook de hand drukte. HET SCHILDERIJ VAN HET HOFVïJVERFEEST OP JULIANADAG Naar wij vernemen is het schilderij, voorstellend het Hofvijverfeest op Ju- lianadag 30 April j.l„ geschilderd door H. van Meegeren, aangeboden aan Prinses Juliana en door deze in dank aanvaard. VLIEGSPORT. „De Rotterdammer" wijdde een drie star aan de vlucht over den Oceaan en kwam tot de conclusie dat dit voorals nog geen practisch nut kon hebben. (Zie ons persoverzicht van gisteren). Mr. H. W. Hovy, Ouzl-Burgem. van Loosduinen komt daartegen op. Opmerkelijk is wat de Redactie van De Rotterd. aan het slot van haar ant woord zegt. Ten opzichte van den geachten in zender, waarvan wij weten, dat hij niet alleen per ingezonden stuk 't op neemt voor de vliegerij, maar dat hij ook practisch haar beoefent en zelfs een noodlanding met goed succes het hoofd heeft geboden, spreken wij een hartgrondigen wensch uit. Nimmer meene hij den Jan Saliegeest te moe ten bestrijden, door als Levine stille- kens een afspraak te maken met den bestuurder eener machine voor een tocht naar het verre Westen Zijn vrienden zij waakzaamheid aanbevo len! Laat bet blijven bij een platoni sche betuiging! En onze overige lezers mogen wij verwijzen naar een brief in ditzelfde nummer van onzen Berlijnschen cor respondent over het geval met Cham- berlin-Levine en de zelfpijninging, waaraan zelfs staatslieden in zulk tijdsgewricht zich moeten onderwer pen. En allen volgen wij hoopvol het K.L.M.-vliegtuig op zijn reis naar Indië waarbij van geen waaghalzerij kan worden gesproken. schade. Hij had er immers geen enkele reden voor gehad, zijn huis in brand te steken. Daar schoot den burgemeester eens klaps een gedachte binnen; „Mag ik eens iets vragen, mijnheer de rechter? Hodel, heeft Izaak Löb u onlangs geen rekening gezonden?" Een' lichte schok voer Hodel bij die vraag door de leden: „En wat zou dat, die kan ik toch nog betalenl" „Hoe groot is het gevorderde be drag?" vroeg de rechter. „Vijfduizend honderd mark." „Hm, dat is een kleinigheid voor u? Wachtmeester, leid den waard in een andere kamer en zie toe, dat hij met niemand spreekt, vooral niet met zijn vrouw." Nu werden de onderwijzer en de an dere jongemannen voorgeroepen, die in bet brandende huis geweest waren. Eenstemmig verklaarden zij, dat de vlammen langs de trap qaar beneden kwamen loopen, en dat 't overal naar petroleum geroken had. Toen werd vrouw Hodel binnenge roepen. De arme vrouw bood een be- treurenswaardigen aanblik. Haar ge zicht was wasbleek. Nauwelijks was zij in staat te blijven staan. Door me delijden getroffen liet de rechter haar een stoel aanreiken. Evenals alle aan wezigen had hij terstond het gevoel: „Deze vrouw is meer een offer dan een medeplichtige der misdaad." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5