NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 JUNI 19S7 TWEEDE BLAD. Wflï OE BLADEN ZEGGEN. Reformatieplicht. (Prof.) (F. W.) G(rosheide) schrijft in Noord-Holland sc h Kerk blad: YVe zijn met onze hervormingen een klein beetje vastgeloopen. Te Leeuwarden zou het gebeuren. Te Utrecht viel het tegen. En als niet alle voorteekenen bedrie komt er te Groningen heel weinig in ons kerkelijk staatsblad. Wij betreuren üat. Maar het is toch wel een weinig te begrijpen.' Voor een echte reformatie moeten verschillend© dingen aanwezig zijn. Een of meer mannen, door God ge roepen en bekwaamd, die het woord weten te spreken, waarop velen lang hebben gewacht en die daarom dade lijk gehoor vinden, die geestdriftig worden gevolgd. Van dat alles merkt men onder ons niets. De meeste van de voorgestelde her vormingen vinden gahsch geen weer klank bij ons volk. in sommige geval len Is het er eigenlijk tegen en zou het er feitelijk langzaam rijp voor moeten worden gemaakt. 'We denken hier b.v. aan uitbreiding van liturgie of ook aan het zingen van gezangen. Maar voor reformatie is ook noodig, dat de toestaiAd zoo slecht is, dat ve len haken naar verbetering. Ook dat is onder ons niet het geval. Nu versta men ons goed. We bedoe len daarmee niet, dat in de Gerefor meerde kerken de volmaaktheid onge veer is bereikt. Het lijkt er niet naar. Maar waar is, dat God ons in de af- geloopexr. periode zeer veel heeft ge schonken. In datzelfde temjlo kan het niet steeds doorgaan. En nu is onze grootf; fout, dat we wat we ontvingen niet genoeg waardeeren. Aan de eene zijde door te meenen, dat we er zijn en da&.rop in te slapen. Aan de andere zij de door het alles van weinig of geen beteekenis te jachten en kunstmatig verandering te zoeken. Geen van beide is juist. Een bekende Duitsche versregel zegt, dat men wat men van de vade ren erfde, tot persoonlijk eigendom moet maken. Dat wordt onder ons veel te weinig gedaan. En. daar komt de dubbele ellende uit voort, waarvan we spreken. Ga maar eens na, hoe weinig er ge lezen, onderzocht wordt» Hoe weinigen lezen, bestudeer-en de boeken van Kuy per en van Bavinck, om nu van ande re Godgeleerden maar te zwijgen. Er zijn er die er den neus voor ophalen, omdat ze dat alles uit den tijd achten. Er zijn anderen, cf'ie ze hoogelijk roe men. En niet zelden weet zoo min de een als de andere groep ook zelfs maar de titels te noeme/i. Dat moet eerst veranderen. Wan neer we op (ke rechte wijze waardee ren, wat GcmY ons schonk, dan komen we verder, 'want dan zien we ook de gebreken. /Dan wordt niet de noodza kelijkheid van deze of gene reforma tie nagepraat, maar dan wordt die doorzien Wat. ons ongetwijfeld verder heeft gebracht is de Synode te Assen. In mijn nog heeft die voor den voortgang mee#- beteekenis, dan veel wat te Leeuwarden is genoemd en daarna be arbeid. Assen heeft ons aan den lijve doen voelen, dat we aten de Schriftbeschou wing werken maeten. En dat is ook ge daan, nog maate in hét begin, zeer ze ker, maar door.Assen is toch nu reeds veel gezien, V/at anders niet werd ge zien» Maar dat'kan niet overhaast worden De Dorcttsche Synode is gehouden, toen de twisten met do Remonstran ten al geruim en tijd aan den, gang wa ren. Da/arom kon toen de eerste Syno de de leerregels wel vaststellen. Nu is een dwaling duidelijk aan den dag ge treden. Maar om een belijdenis van de Heü'lge Schrift op te stellen, die niet alleen, deze dwaling afwijst, maar ha&r met andere in. verband brengt en positief den weg Vijst, daartoe is wat tijd noodig. FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 58) -—O „Heb ik u niet altijd geholpen? Heb ik voor u niet alles nagesnuffeld? Om uwentwille heb ik mij het halve dorp tot vijand gemaakt. Menigen handel en menige zaak hadt gij zonder mij nooit klaar gespeeld." ïzaak Löb bleef geheel kalm. Hij was met de menschen hier te land klaar. Wat scheelde hem dat geraas? „Heb ik u ook gegeven altijd crediet. Nu echter moei ik hebben mijn geld, omdat ik vertrek naar Frankfort. Her. doet me leed, maar ik kan je niet lan ger helpen. In geldzaken houdt de ge moedelijkheid op." Met een "van woede verwrongen ge laat nader/ie Ho del tot dicht bij Löb en fluisterde hem met heesche stem iets toe. Alleen de woorden „gezworen voor u," „tuchthuis" waren verstaan baar. Boosaardig glimlachend antwoord de Lab; „Heb je wat op schrift, kun je. wat bewijzen? Zul je komen alleen in het tuchthuis." Vertwijfeld verwijderde zich Ho.de). En terwijl hij huiswaarts keerde nam hij een somber besluit. Adam Thomhof staarde ontsteld op het noodlottige schrijven van den han delaar. Zoo groot >vas zijn schuld dus. Op deze wijze kunnen ware hervor mingen komen. Men overhaaste niet! KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Almkerk, A. Kar- dolus te Suameer. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Moordrecht, L. v. d. Zanden, cand. te Putten. Aangenomen: Naar Meppel, IJ. K, Vellenga, te Oosterzee. Bedank t: Voor Zaltbommel, J. H. Donner, te Breda. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Hillegom, A. M. Berkhoff te Amsterdam. Ds. H. A. WIERSINGA. Uit het Kort Verslag der Kerke- raadsvergadering, Medan, 7 April- '27, „Ds. Wiersinga deelt tot zijn leed wezen mede, op uitdrukkelijk me disch advies met het oog op Mevrouws gezondheid, na zijn verlof niet meen naar Medan te kunnen terugkeeren. Vooral een warme kustplaats isvoon Mevrouw volkomen ongeschikt. Ds. Wiersinga zou nog gaarne eeni' ge jaren den arbeid te Medan en onder de Verstrooiden verricht hebben, maar idit is uitgesloten. Besloten werd, nu reeds werk te maken van het beroepen van oen nieuwen predikant, en daartoe eenige heeren in Holland uit te noodigen opi te treden als commissie voor net be iroepen van een predikant. De regeling van een eventueel emé ritaat, gedurende den tijd, dat Ds. W, nog niet losgemaakt is van Medan'si Kerk, is moeilijk. Besloten werd om hieromtrent advies aan de classis t© vragen". Ds. Wiersinga deed 1 Juli 1923 te Medan zijn inrreéfe. GODSDIENSTONDERWIJS. Na afgelegd examen is de akte voor godsdienstonderwijzer door het Clas sicaal Bestuur der Ned. Herv. Kerk van Sneek uitgereikt aan Gerben Wil lem Mollema te Scharnegoutum. Het classicaal Bestuur van Franeker heeft' in zijn vergadering van 25 Mei j.l. geëxamineerd en toegelaten tot het geven van godsdienstonderwijs in de Ned. Hervormde Kerk den heer Ste ven J. Harkema te Tzummarum. DE GEREF. KERKEN IN H. V. De Geref. Kerken in Hersteld Ver band komen 14 Juni a.s. in classicale vergadering te Zandvoort bijeen. Verschillende voorstellen zijn door de kerken reeds ingediend. DE THEOL. SCHOOL TE KAMPEN. Het admissie-examen is bepaald op 27, 28 en 29 September a.s. te Kampen Aangifte vóór 15 Sept. bij prof. Dr. T. Hoekstra, secretaris van het College van Hoogleeraren. PRES. BOND VAN PREDIKANTEN; Ds. M. J. A'. de Vrijer, predikanr te Amsterdam, heeft wegens drukke werk zaamheden in zijn gemeente, het pre sidium van den Bond1 van Nederland, sche predikanten neergelegd. Den afgetreden voorzitter zal' een stoffelijk blijk van weerdeering worden aangeboden. REMONSTRANTSCHE GEMEENTE DEN HAAG. Tot bestuursleden der Remonstrant- sche Gereformeerde Gemeente te 's- Gravenhage zijn gekozen mej. J. H. E. van Loenen en de heeren mr. C. Th. Krabbe, mr. A. van de Koppel en J. G. Pippel. JULIANAKEPiK APELDOORN. Het plaatsen van den eersten steen aan de Julianakerk der Nederduitsch Hervormde gemeente te Apeldoorn en I-Iet Loo door prinses Juliana is be paald op 16 dezer, des namiddags te half drie. Na afloop van de plechtig heid zal Ds. G. Bolkestein een feest rede uitspreken. VOOR DE ZENDING, Voor de samenwerkende Zendings corporaties is de afgeloopen week van N. N. een gift van f 4000 ingekomen. I Alles was dus vergeefs geweest. Ver geefs had hij zich al dien tijd voor den jood vernederd, vergeefs het geluk van zijn kind verstoord, vergeefs zich zijn vrienden tot vijanden gemaakt. En nu brak het onweder toch boven hem los. Hij stelde zich reeds voor wat er ge beuren moest. Een van tweeen, óf hij moest zich aansluiten bij de leenbank, óf zijn bezittingen in veiling brengen. En of ze liem het geld geven zouden, dat was nog lang niet zeker. Ha, wat c-en triomf zou dat zijn voor de Raiffei- sen-maimen. Hij zag reeds hoonencl la chende gezichten voor zich. De minste schooiers in Hartenhausen, de roode Hertog en diens gelijken, zouden hun tong aan heih wetten eri. hun schoe nen op hem afvegen. Neen, neen, dat- ging niet. Liever de boel veilen. Maar een der de zijner hofstede zou hij moeten ver- koopen. Of dat wel toereikend zou zijn? Het land gold bijna niets. En hoe hij het aanpakte, zijn doch ter, Margaretha werd voor geheel haar leven ongelukkig. Want dat zij den onderwijzer niet kon vergeten en zich om hem kwelde en verdriet leed, dat zag hij dag in dag uit voor zijn oogen. Maar de onderwijzer bekommerde zich immers reeds lang niet meer om haar en zou nu zeker niets meer van haar willen weten. De man kwam zich zelf voor als een stuk wild dat, door woedende honden op een uitspringende rotspunt gedre ven, geen redding meer ziet. WELKE UITGAVEN VOOR VER GOEDING IN AANMERKING KOMEN. Ged. Staten van Groningen hebben o.a. beslist dat van de uitgaven van de bijzondere scholen voor vergoeding in aanmerking komen: de belooning voor de diploma's afgegeven door den Schoolraad, de belooning van den ad ministrateur der school, de belooning van vakonderwijzers over 1922, de be looning van helpsters bij het onder wijs in de nuttige handwerken, de reis kosten bij sollicitantenbezoek, de kos ten van verzekering van het schoolge bouw tegen brand, de contrib. voor den Schoolraad, de contributie voor het Ge reformeerd Schoolverband, de contri butie voor de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, de bijdragen in de kosten van het M.U.L.O.-examen, de kosten van ouderavonden, met uit zondering van die van vertering, de kosten van het abonnement op het blad „De School met den Bijbel" en de kosten van het schilderen van een vlaggestok. Naar het oordeel van Ged. Staten kunnen echter niet worden vergoed: de kosten van het schilderen van een tafel in de bestuurskamer, de kosten van aanschaffing van een petroleum kachel in de bestuurskamer, de kos ten van een schoolfeest, de contributie voor de Vereeniging voor Chr. Paeda- gogiek en de kosten van een 2e en 3e abonnement op het blad „School en Wet". ONGEGROND VERKLAARD. Door Ged. Staten van Groningen is uitspraak gedaan inzake het beroep ingesteld door den heer D. Toxopeus tegen het besluit van den Raad der ge meente Groningen van 3 Januari 1927 waarbij gelden werden toegestaan voor den bouw eener school der Vereen, tot stichting en instandhouding van scho len voor L. O. op Geref. Grondslag, in het Z.-W. der stad gelegen stadsdeel (Paterswoldsche weg). Met handha ving van het besluit van den Raad van Groningen, werd het beroep ongegrond verklaard. F. KORTLANG J.Ezn. In den ouderdom van 71 jaar is te Ermelo-Veldwijk overleden de heer F. Kortlang J.Ezn., oucl-directeur der Stichting 's Heerenloo van de vereeni ging tot opvoeding en verpleging van Idioten en Achterlijke kinderen. Nog versch ligt in ons geheugen het afscheid van dezen eminenten direc teur van de Stichting, welke hij van af de stichting diende en waarmee hij als 't ware saamgegroeid was. Öntroe- rend was dè wijze, waarop personeel en bevolking van deze groote stichting hem toen gehuldigd hebben. Zijn ge zondheidstoestand had het noodzake lijk gemaakt pensioen te nemen en er gens in een stille, rustige omgeving zijn levensavond door te brengen. Lang heeft hij niet van de rust mo gen genieten. De heer Kortlang heeft in het werk voor 's Heerenloo zijn levenstaak ge vonden. Rusteloos arbeidde hij aan de uitbreiding en verbetering der stich ting; geen moeite was hem te veel en geen werk te zwaar. En dat de naam der stichting thans met eere genoemd wordt, is mede te danken aan het werk van dezen eenvoudigen, blijmoe- digen man. Maar de heer Kortlang beperkte zijn arbeid niet tot den betrekkelijk engen kring der Stichting. Op politiek ter rein was hij een warm voorstander der Antirevolutionaire beginselen. Als lid van de Prov. Staten van Gelder land heeft hij, vooral in verband met de verplegingsvraagstukken, blijk ge geven van een helder inzicht in de be langen der provincie en in den eisch onzer beginselen. Kortlang sprak niet veel. Maar wan neer hij sprak, gaf'hij weloverwogen adviezen, welke dan ook ter dege op prijs werden gesteld. Ook in het Prov. Comité van Anti- Rev. Kiesvereenigingen had de heer Kortlang zitting. Zoo verliest onze par- tij in Gelderland in hem een harer vooraanstaande leden. H.M. de Konin gin erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Verstoord liep hij heen en weer door zijn woning. Zijn vrouw beproefde de oorzaak zijner neerslachtigheid te door gronden. Hij wees haar barsch terug. „Het zijn geen vrouwenzaken." En daarbij verlangde hij toch vurig naar een ziel, die hem den zwaren last zou helpen dragen. Margaretha zag, dat haar vader on uitsprekelijk leed. Doch, nu hij haar moeder terugwees, zou hij nu nog naar haar woorden luisteren? En hoe zeer haar hart er toe aandrong, zij waagde het niet hem aan te spreken. Laat in den avond op straat was reeds lang alles stil zat zij in haar kamer en naaide. Van tijd tot tijd liet zij de naald rusten en las een oogen- biik in het boek „Dertien Linden", dat Volker haar onlangs had laten bezor gen. Plotseling hoorde zij onder in het voorhuis den zwaren stap van haar vader. Ademloos luisterde zij. „Wat was hij nog zoo laat op de been?" Eensklaps kromp zij ineen. Een plotselinge vrees overviel haar. In alle haast snelde zij de kamer uit, boog zich over een trap leuning en riep: „Vader, zoekt gij iets?" Thomhof had een petroleum-lampje in de hand. In het flauwe schijnsel van dit licht geleek zijn gezicht vaal als dat van een doode. „Zoo, Margaretha, ben jij nog op?" antwoordde hij en kwam werktuige lijk de trappen op. Hij trad de kamer zijner dochter binnen. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal plaats vinden a.s. 'Woensdag des n.m. te 2 uur, te Ermelo NOODKREET UIT BRUSSEL's GEREF. KERK. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Brussel schrijft aan de Rotterdammer: We wagen het nog eens, hij U te komen vragen voor onze te bouwen kerk. We doen dat niet zonder eenige schuchterheid. Immers, dankbaar rnoe ten wij erkennen het vele, dat reeds voor ons gedaan werd in Nederland, waar God zoo menig hart neigde om steenen te helpen aandragen voor ons eigen kerkgebouw. En toch de schuchterheid voelen we wijken voor vrijmoedigheid als we bedenken, dat bet niet onze zaak, maar die des Hee ren is, de zaak van den Koning dei- Kerk, die het ook aan Zijn Gemeente alhier in het hart gaf, om met blijd schap groote offers te brengen voor dit grootsche doel. Immers, zij bracht zelf bijeen ruim 300.000 francs. Dit gevoegd bij wat gij ons gaaft, stelde ons in staat vaste plannen te maken voor den bouw op het reeds aangekochte terrein in het midden der stad. Evenwel voor het bescheiden aan 's Heeren dienst waardig gebouw ont breekt ons nog f 10.000. En de bouw moet beginnen vóór 1 October a.s. Hy potheken zijn in België op onze Ker ken biet te krijgen en zouden trou wens onze gemeente te zwaar belasten, waar 2e reeds boven vermogen gaf. Naast God is ons oog op die in Hol land zoo talrijke broeders en zuscers, die rijk gezegend zijn met aardsche goederen en die daarvan ook gaarne den Heere willen dienen. Enkele tien tallen koninklijke giften en Brussel heeft zijn eigen Gereformeerde kerk. Komt, stelt ons niet teleur. Ons gebed gaat op tot God, dat Hij U aanwijze om den voortgang van den bouw van Zijn Kerk te Brussel te verzekeren. Uw giften worden gaarne in ont vangst genomen door de Boaz-Bank te Rotterdam en verantwoord door den penningmeester van den Kerkeraad. MISSIE-WERK KEBOEMEN. Ds. K. van Dijk, missionaire Die naar des Woords van Frieslands Geref. Kerken schrijft over het werk van de doktoren, dat op het Friesche Zen- dingsterrein te Keboemen een belang rijke uitbreiding zal krijgen. Het be stuur van onze afdeeling, zoo schrijft hij, is van plan op een plaats in het Zuiden van ons terrein, waar doorloo pend veel ziekte heerscht, een poly- kliniek te openen. Daar moet een ge- houw voor opgericht worden met gele genheid voor onderzoek en met een apotheek. Er komt ook een woning bij voor een Inl. verpleger, die daar da gelijks geraadpleegd zal kunnen wor den. Op vaste tijden zal daar een van van onze dokters zitting houden. De kosten aan zulk een inrichting verbon den worden geheel gedragen door het Bestuur. Alleen onze doktoren geven daar kosteloos hunnen arbeid aan. Waarschijnlijk zal in den loop van dit jaar die polykliniek geopend wor den. Met de regeling van de zaak is men klaar. Het wacht nu slechts op de tot standkoming der gebouwen. De plaats, die voor de inrichting van deze polykliniek is uitgekozen is Kla- pasawit, gelegen op een afstand van een paar uur ten Z.-O. van Keboemen" DIACONIEëN EN GEMEENTE. BESTUREN. De heer Quelle, directeur van de Jo- hannes-snch irg te Nieuwve:n, kVg' in het Maandblad „De Barmhartigheid" er over, dat de diaconieën, di? patiënten te zijnent plaatsen, vaak gedupeerd wor den^ met name door onware doktersver klaringen, dia de gemeentebesturen niet gaarne voor de financieel© lasten der gevallen wil'en plaatsen. Ziehier een voorbeeld. Uit de pro vincie Utrecht werd bij ons een man gebracht, met de verklaring dat de man niet krankzinnig was. Toen de man bij ons was, kwam het geval mij wel verdacht voor, hoewel de patiënt kalm en sufferig zich voordeed. Maar toen de zon aan den hemel kwam, zoo ongeveer 4 uur, was het een spektakel op .d© slaapzaal van be lang. Onze nieuwe patiënt, een flinke, „Wat leest gij daar! Van wien hebt gij dat boek?" vroeg hij toonloos. Margaretha bloosde, dan echter richt te zij zich op, zag haar vader recht in het gelaat en zeide: „de onderwijzer heeft het me voor een paar dagen ge leend." „Zoo, de onderwijzer." Een plotselinge schemer van hoop lichtte in de oogen van den man op. En plotseling leunde Margaretha haar hoofd aan zijn schouder en zeide met tranen in de oogen; „ach, vader, wat is er dan toch met u? Kan dan niemand u helpen? Zeg het toch, mis schien is het toch nog mogelijk." Er lag een diep roerende klank van klagende liefde in de stem van het meisje. En op eenmaal werd het den man duidelijk en klaar, wat hij met zijn dommen trots en zijn valsche schaam te zijn kind had aangedaan. Thomhof zweeg een wijle. Daarna zeide hij: „Margaretha, uw- vader is een dwaas geweest. Als er nog iemand mij helpen kan, dan is het de onder wijzer." Een straal van vreugde lichtte over het gelaat van het meisje. „Vader, kom, ga zitten, zeg toch wat u op het hart ligt." Juist wilde Thomhof al zijn leed op biechten, daar hoorde men buiten van verre hard loopen en een verward ge raas vader en dochter luisterden scherp toe dan op eenmaal begon de torenklok in geweldige, krachtige to- vierkante, stevige boer, was oorzaak van dat rumoer. De man beweerde, dat hij moest gaan melken, en nu was hij begonnen een andermans bleeding aan te trekken, die daar natuurlijk te gen protesteerde. Het werd zoo erg, dat de alarmbel moest worden in be weging gebracht. Ons boertje wist een schot yan een ledikant machtig te worden en dreigde doodslag voor een ieder, die in zijn nabijheid kwam. Dienzelfden dag werd hij weder naar de plaats van herkomst gerbacht. Op de vraag aan de familie of de man thuis ook zulke buien had en of de dokter daarvan afwist, kreeg ik een toes tam mend antwoord, maar de dok ter had zich e? van afgemaakt door te zeggen: „De man wordt kindsch". Er zijn ook nog andere factoren, ver volgt schrijver: Wanneer zco'n patiënt bij ons een tijdje is, voor dat hij als krankzinnig zich openbaart, in die mate,, dat wjj hem hier niet houden kunnen en hij b.v. voor rekening van r e diaconie, voor welker rekening hij hier ver pleegd werd, overgebracht is naar een krankzinnigengssdcht, gaat die diaco nie na-ar het gemeentebestuur daar ter plaatse en zegtnu is voor ons de taak der betaling afgeloopon en wordt het uw beurt. Dan z&*t z^o'n gemeentebe stuur i"g verschillende gevallen: „U moet bii mij niet zijn, maar bij het ge meentebestuur te 'Nieuwveen". Dan kan zoo'n diaconie desnoods vragen of dat wel recht is, maar dan zegt het gemeentebestuur: .„Dat weet ik niet, maar wel weet ik, dat de wet het zegt, omdat hot domicil e van den patiënt in Nieuwveen is". En werkelijk kan men zich op art. 39 van de Armenwet op goeden grond berceven, maar ieder raensch, di© het zedelijk recht lief heeft, zai de fout die hier schuilt, moeten erkennen. Spr. voegt er aan toe, dat de gemeente besturen, welke di© truc uitspeelden, tot dusverre geen succes hebben gehad, want ten slotte heeft in di© gevallen d© Kroon beslissing tegen hen genomen. GEBREK AAN IJVER BIJ LEERLINGEN. Ter herdenking van het 25-jarig: be staan van de gemeentelijke nijverheids» avondschool te Bussum is op feeste lijke wijze een tentoonstelling geopend van het werk van leerlingen en 'oud-1 leerlingen. Naar aanleiding van opmerkingen in de redevoeringen van den wethou der van onderwijs en den directeur van de school, vertelde de inspecteur van het nijverheidsonderwijs, dhr. Groot* haar uit Den Haag, dat overal in den lande geklaagd wordt over gebrek aan ijver bij de leerlingen. Behalve aan de algemeene mental! teit, meende spr. dit ook te moeten wijten aan het rooken, dat bij de scho lieren van 1418 jaar zoo veelvuldig •voorkomt. GIFTEN. Ds. J. J. Stam, Ned. Herv. pred. te A'dam, heeft van N. N. f20C0 ontvan gen, te verdeelen als volgt: f500 voor de diaconie, f500 voor het fonds Aan pakken, f500 voor de Blindeninrich- ting aan de Van der Duinstraat, f250 voor het fonds predikantstractèmen- ten en f 250 voor de conversatiezaal van Obadja. BINNENLAND. VROUW EN STEMBUS. Naar „Rondom de Giessen" verneem; is in een dezer dagen gehouden be stuurs vergadering van de Staatkun dige Gereformeerde kies ver eenigng te. sprake gekomen het feit, dat de e.'ht genoote van een der Staatk. Gerei raadsleden, J. van Noordennen, bij de gemeenteraadsverkiezing naar het stemlokaal is geweest. Het bestuur vond, dat zulks niet uitkwam en vaar digde de heeren Candel en Siuimer af om de zaak met den heer Van Noor dennen te bespreken. De afgevaardigden wezen het raads lid er op, dat hij had behooren te ver hinderen, dat zijn vrouw ging stem men. Door zulks toe te staan, handelde hij in strijd met de beginselen der Staatk. Geref. partij. De heer Van Noordennen nen te luiden en tegelijkertijd weer klonk over het vreedzaam slapende dorp het akelig geroep: „brand, brand, brand!" XXXV. Adam Thomhof snelde de straat op. Uit alle huizen en ramen klonk de angstige roep: „waar is 't dan brand, waar is de brand?" Vanaf het beneden-dorp lichtte reeds een heldere schijn van vlammen. „Het. huis van Hodel staat in brand, vooruit naar het brandspuithuis, haal de brandemmers." Een verward door elkaar loopen en schreeuwen. De herberg stond in brand. Uit het dak sloegen reeds felle vlammen. Tot in den nok van het dak was reeds al les door het vernielende element aan gegrepen. Met razende snelheid breid de het vuur zich uit. De vlammen lie pen als 't ware door de ruimte van den eenen muur naar den anderen, zoo als men door de ramen duidelijk zien kon. Frits Hodel stond te midden van een groep ontstelde menschen op de straat en vertelde in haastig gesproken woor den, hoe hij eerst op het roepen van den nachtwacht ontwaakt was en zich ternauwernood had kunnen redden. Hodels vrouw zat als gebroken op een steenen scheidingspaaltje aan den hoek der straat, het gelaat in de han den verborgen, een beeld van gren- zenlooze vertwijfeling. (Wordt vervolgd}.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5