CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN binnEnland. JAARGANG MAANDAG 13 JUNI 1927 NUMMER 213f EIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. Saldo 104.33 Ontvangen van de Fam. S. 2.50 van N. N. 1.50 Totaal108.33 DIRECTIE. V Wetenschap waardeloos. Men moet >jvel haast aannemen, dat in de Sovjet-republiek de wetenschap niet hoog aangeslagen wordt, als men leest hoe de Russische Regeering op treedt. „De Sovjet-regeering zoo schrijft een correspondent van een der groote bladen heeft het nieuwe reglement van de Academie van Wetenschappen aangenomen. Het reglement werd niet door de academiciens opgesteld en was voor zeer velen hunner, zoo niet voor allen, zeer onaangenaam. De kern van de „hervorming" komt op het vol gende neer: In plaats van de drie af- deelingen, waaruit de Academie tot nu heeft bestaan, zullen in het vervolg slechts twee afdeelingen blijven, n.l. een voor wis- en natuurkunde en een voor de humanitaire wetenschappen. De afdeeling voor de Russische taal en letterkunde wordt afgeschaft. Deze maatregel is bedoeld als een bestrijr ding van het „Russische nationalisme Er ontstaat dus de volgende anomalie: terwijl de nationale minderheden in hun academies al het mogelijke doen om hun talen en dialecten tot ontwik keling te brengén, zal in de Academie in het vervolg niet meer aan de be studeering van het Russisch, de taal van de meerderheid van de bevolking en van de beschaving, gedaan worden. Bolsjewistische logikal Het aantal werkelijke leden van de Academie zal opgevoerd worden tot 70. Het aantal instellingen, die candi- daten voor het lidmaatschap van de Academie kunnen voorstellen, wordt aanzienlijk uitgebreid; nu zullen zich met de candidaturen organisaties kun nen bemoeien die niets met de Acade mie uitstaande hebben. Een vooruit gang is, dat de gekozen academiciens geen bevestiging door de regeering van waardigheid meer behoeven. Dat wordt in de Sovjet-Unie als een groote „concessie" van de regeering be schouwd. Het praesidium van de Aca demie zal voortaan bestaan uit een president, twee vice-presidenten, een hoofd- en twee bijsecretarissen. De di rectie van de Academie wordt afge schaft." Gezien de politiek die steeds door de Sovjet-leiders werd gevolgd, is dit het begin om dé waarde van de weten schap aan te tasten. Het schijnt dat men tot heden deze bestrijding niet noodig vond. Van nu af is echter ook deze Academie in dienst gesteld van het proletariaat. Wij weten wat dat be- teekent. V Een kooi,' geen vogels. Onder dezen titel geeft het Liberale Handelsblad het volgende stukje: „Men heeft gezegd, dat het niet waar is, dat de toepassing der pacifi catie-beginselen het onderwijs onnoo- dig duur maakt,'en dat het oprichten der te talrijke bijzondere scholen niet meer is dan een natuurlijke groei en dat het niét waar is, dat men om een wisje-wasje het noodig vindt, dringend noodig, eeji bijzondere school te stich ten. En in hoogste instantie is, vreemd genoeg,'^bepaald, dat het er niet toe doet, of de handteekeningen op de lijst voor aanvrage van een schoolge bouw wel inderdaad zijn van ouders, die voornemens zijn, hun kinderen naar de te stichten bijzondere school te sturen! Hoe „noodig" soms een bijzondere school tot stand komt, moge blijken uit het volgende bericht, overgenomen uit het Kerkbeurtenblad: Onze Herv. school in de Reggestr. Met Sept. wordt deze school D.V* ge opend. Hoofd en personeel is reeds benoemd. Maar de leerlingen, die1 zich voor twee jaar opgaven, zijn verdwenen, dat gaat zoo in een groote stad. Komt, Hervormde menschen in die buurt, helpt ons een handje en geeft uw kinderen op bij den heer L. A. Storm, Ferd. Bolstraat 170. Als gij hem een briefkaartje stuurt, komt hij gaar ne bij u aan huis om de zaak in orde te maken. Hebt gijzelf geen kinderen, misschien kunt gij den heer Storm BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 gezinnen opgeven, die hij bezoeken kan. De Reggestraat is een mooi middel punt tusschen Amstelkade en Amstel- laan. De school wordt met September ge opend. R. D ij k s t r a, Voorzitter der Sub-Commissie. Aldus het bericht, waarvan 't mooi ste wel is het D.V. in den eersten zin. D. V. Deo volente indien God het wil? Maar als er nu geen kinderen zijn, om de school te bezoeken? Wordt er niet nu en dan maar eens op los gebouwd en geschoolsticht? Als dat geen gooien met belasting geld is, was is het dan? En wordt het niet hoog tijd, dat. er een eind wordt gemaakt aan het gescharrel met hand teekeningen van ouders, die'zich laten overhalen om te teekenen voor een „noodzakelijke nieuwe school" en die dan later niets #meer van zich laten hooren? Waar blijft de ernst bij hen, die gel den aanvragen? Het eenige antwoord op de hier ge stelde vragen moet, gelooven we, lui den: het is meer dan ergerlijk!" Natuurlijk is er voor het Handels blad maar één conclusie? dat de school is gesticht zonder dat de behoefte blijkt. Daarom moet, zonder nader on derzoek, een trap gegeven aan de pa cificatie, moet gewezen worden op het gebruik (misbruik in den aangeduiden zin) van het D. V. Afgescheiden van de vraag of het ge- wenscht is op deze wijze voor de school propaganda te maken, komt het ons volstrekt zoo vreemd niet voor dat op dit oogenblik nog niet voldoen de leerlingen staan ingeschreven. Wanneer men twee jaar moet wach ten op een school, zoekt men natuur lijk elders onderwijsgelegenheid. Een school die in September geopend wordt, kan toch in begin Juni nog niet volgeboekt zijn met leerlingen. Bovendien zoo hoog moet het Libe rale orgaan maar niet. van den toren blazen want over het algemeen is er op de openbare school eerder een tekort aan leerlingen dan op de Bijzondere school. Amsterdam maakt daarop geen uitzondering! STADSNIEUWS. VAN HEUTSZ HIELD VAN DOORZETTEN. Men schrijft ons: Carlyle heeft in zijn boek: „Helden en Heldenvereering" er op gewezen, van hoeveel nut het voor een mensch kan zijn, wanneer hij het leven en stre ven van zulke helden der geschiedenis kent. Wanneer hij een levensbeschrij ving van zulk een held leest, wanneer hij de zielegrootheid van zoo eenen ervaart, dan kan dit voor hem van het grootste nut zijn voor zijn verdere leven. Vorige week hebben wij een Neder- landsche held de laatste eer bewezen. Wie den stoet zag dergenen, die gene raal van#Heutsz naar zijn laatste rust plaats bracht zal daarvan een blijven- den indruk bewaren. En wie kennis neemt van wat deze groote Nederlan der voor zijn vaderland deed, zal onge twijfeld onder den indruk komen van zijn groote daden. De zakenman, geheel in beslag geno men door liet zooveel eischende be drijfsleven, gunt zich doorgaans geen tijd kennis te nemen wat er over groo te mannen geschreven wordt. Dit is zeer te betreuren. De handeldrijvenden, de industriee- len, ze .hebben een moeilijke en zorg volle taak op de schouders genomen. Daarom kan het zoo goed doen, wan neer men zoo nu en dan zijn gedach ten eens kan bepalen bij het leven, bij dtj daden van een der grooten. Daaruit kan men leeren hoe zij onder vaak zoo moeilijke omstandigheden wisten te overwinnen. Van Heutsz was iemand met een geweldig doorzettingsvermo gen. En deze eigenschap komt ook den zakenman zoo zeer van pas: Moed houden, ook bij tegenspoed, niet dade lijk maar van koers veranderen, wan neer het nic. meteen gelukt, maar doorzetten, ook als het schijnt, zonder succes te 'zullen zijn, dat is het wat de middenstand van Van Heutsz kan leeren. En waar het in het verenigingsle ven van dezen stand nog zoo vaak van enkelen moet komen en .het grootste gedeelte der middenstanders door an deren voor zich laten zorgen, daar is dit geenszins een reden te vertwijfelen. Ook hier heeft Van Heutsz hen te lee ren, dat doorzetten liet eenige juiste is. Wanneer men eenmaal overuigd is, dat het belang van den aan alle kan ten belaagden middenstand een goede organisatie is. dan geve men den moed niet op, wanneer niet dadelijk, zelfs niet na jaren, een sterke organisatie te verkrijgen is, maar dan ga men voort om te doen, wat noodig is, ook al wer ken nog lang niet alle middenstanders mee. In de komende zomermaanden zal zooals gewoonlijk door de midden- standsvereenigingen minder worden gearbeid. Laat dit echter geen blijvende ver slapping zijn, doch een voorbereiden van een wintercampagne, welke voor den Middenstand goede vruchten zal voortbrengen.' EEN NOTARISVACATURE WORDT NIET VERVULD. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de vacature van den notaris alhier, open gevallen door overlijden van J. J. ter Laag Szn., niet zal worden vervuld. LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Vrijdagavond heeft het Leidsch Stu dentencorps vergaderd onder voorzit terschap van den heer jhr. C. J. A. de Ranitz. O.m. werd behandeld de bekrachtig ging van. het besluit op de Algemeene Senatenvergadering van 20 Mei geno men, om de besturen van het Wage- ningsche en. Rotterdamische Studen tencorps met adviseerende stem tot die vergadering toe te laten. Nadat de. praeses Collegii de vele argumenten die vóór en tegen dit be sluit op de A.S.V. zijn aangebracht, uitvoerig' had uiteengezet, volgde een uitgebreide discussie, waaruit blefek, dat het overgroote meerendeel der le den het met de meening eens was, dat deze corpora nog niet geacht worden op dat peil te staan, dat ze zich geheel kunnen aanpassen bij de traditie en geest in de Algemeene Se naten Vergadering, zooüat algeheele erkenning ook niet gewenscjit zou zijn. Bovendien was de vergadering van oordeel, dat versterking van de A.S.V. in geenen deele noodig was. Ten slotte onthield de vergadering met dp één na algemeene stemmen haar bekrachtiging aan het besluit. Hierna deelde de praeses Collegii mede, dat in verbant met de reizen van de Confédération des Etudiants, een commissie van twee leden zal wor den ingesteld naar den ab^actis van de A.S.V., om zich met de regeling daar van te heiasten; verder deelde hij me de, dat aan het verzoek van een Ge combineerde Senaten Vergadering van Unitas en Bonden, om ter bespre king van belangen tot de A.S.V. te wor den toegelaten, om geenerlei reden vol daan kan worden. Vervolgens werd de Confédération Internationale des Etudiants (C.I.E ter sprake gebracht. Het Collegium stelde voorop, dat het bevorderen van de internationaliteit van studentenbe langen zeer wenschelijk is en dat als eenig administratef internationaal li chaam hiervoor de S.I.E. bestaat. Den lsten Dec. van het vorig jaar is de A. SV., nadat de voorwaarde van geza menlijke toetreding met den Bond van Vrouwelijke Studenten Vereenigingen was vervuld, tot de C.I.E. als membre titulaire toegetreden. Nadat de voor- en nadeelen hiervan waren uiteengezet, wees de praeses Collegii er op, dat het een speciaal Ne- derlandsche eigenschap is, om zooveel mogelijk in eigen gedachtensfeer te blijven, om tegenover internationale aangelegenheden critisch te staan en dat Nederlanders, en vooral Nederland sche studenten niet veel zwak hebben voor groepsreizen. Ondanks deze be zwaren moet men de ideëele voordee- len van de C.I.E. zien, die veel kans hebben naderhand van grooter gewicht te worden en moeten de corpsleden be langstelling toonen voor deze interna tionale beweginig, die een grondslag kan vormen voor betere verhoudingen. Op het a.s. congres te Rome, moet Ne derland, zoo noodig zijn stem laten hooren (misschien zal Duitschland's toetreding op het programma staan) en daarom wekte de praeses Collegii de Corpsleden op ter vertegenwoordi ging in Roane. Ook wees hij op het be lang van de z.g. „Identity cards", waar op voor studenten, die in het huiten- land reizen, faciliteiten worden ver kregen. Het is te betreuren, aldus spr., dat Nederland niet dergelijke facilitei ten verstrekt, waarvoor echter door de A.S.V. nog moeite zal worden ge daan. Hierna richtte de praeses Collegii nog een opwekking tot de leden om deel te nemen aan den studentenreis naar Hongarije, die van 7 tot 25 Juli wordt gehouden en om ter collegïums receptie in Amsterdam te komen. Verder kondigde hij de aanstaande uitgaaf aan van een boek over de Ge schiedenis van het Leidsch Studenten Corps, welke omstreeks October zal plaats vinden. Het boek is met zeer veel zorg samengesteld, met belang wekkende photo's en reproducties voor zien; een omzendbrief ter inteekening wordt eerstdaags aan alle oud-corps leden en alle corpsleden toogezonden. Na rondvraag sloot jhr. De Ranitz de vergadering. ONDERWIJZERSEXAMEN. Van de Gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen deed de eerste groep examen. Tot deze groep behoorden 6 mannelijke candida ten. Geslaagd de heeren W. F. Lauw- rier, W. H. v. d. Nat, J. M. Snijders, J. Verhoeven em P. de Vrind. Afgewezen 1 Een bezoeker van Café Spoorzicht wilde gisteravond om ongeveer 12.30 toen hij al weggegaan was een op- frisschertje nemen in bovengenoemd Café. Vlug terugkeerende op een draf je bemerkte hij niet dat hij voor een gesloten spiegelruit terecht kwam (daar deze altijd geopend is), .zoodat hi^er doorheen vloog en de ruit ver brijzelde. Hij zelf kwam er zonder ver wondingen af. Op verzoek van de politie alhier is te Rotterdam aangehouden A. E., dienstbode, die zich alhier schuldig gemaakt heeft aan diefstal van gou den en zilveren voorwerpen ten nadee le van H. Het meisje, dat regeerings- kind is, is teruggebracht naar het ge sticht waar ze opgevoed is. Op de Zoeterwoudsche Singel sprong gisteren C. de B. uit baldadig heid voor een auto. De chauffeur kon niet tijdig genoeg stoppen, zoodat de B. aangereden werd, waardoor zijn arm inwendig werd gekneusd. Hij is in het Acad. Ziekenhuis verbonden. C. K. heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij op het Rapenburg is mishandeld door T. Op de Stationsweg is een bok on beheerd aangetroffen. Vanmorgen ontstond een begin van brand in een perceel in de Koppen hinksteeg, doordat een jongen een lu cifer gooide in een hak met petroleum. De vlammen waren echter spoedig ge- bluscht door water en oude kleeren. De schade is gering. De brandwacht, die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 198 volwassen personen en 5 kindéren, to taal 203 personen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: ,A. van Winkel, jm, 23 j en J. C. Buis, jd, 22 j; A. v. d. Pluijm, jm, 22 j en J. Beij, 21 j; I. v. d. Reijden, jm, 22 j en J. B. Neuteboom, jd, 23 j; H Spies, jm, 19 j en J. W. de Tombe, jd, 18 j; A. Schouten, jm, 22 j en J. Lebouchant, jd, 17 j. PRINSES JULIANA'S OPENBARE BELIJDENIS. Gisteren heeft Prinses Juliana open bare belijdenis des geloofs afgelegd. Deze plechtigheid had plaats in «le Julianakerk. H. K. H. was met hare ouders en haar grootmoeder, met de andere jonge lidmaten, catechisanten van Ds. Troelstra, als gewoon lid der gemeente opgegaan. Geen openbaar vertoon, aldus was door het Konink lijk gezin verordend. Ds. Welter, die den dienst leidde, sprak over het Woord der H. Schrift: „Houdt wat gij hebt opdat niemand uwe kroon neme" (Openb. 3 11). In zijn toespraak tot de jonge lid maten richtte Ds. Weiter zich speciaal tot de Prinses, die zijn leerlinge ge weest was en die hij op ernstige en hartelijke wijze op de beteekenis dezer ure wees. In den avonddienst, waar weer Ds. Welter in den dienst des Woords en der Sacramenten voorging, zat de Prinses met haar Ouders en Groot moeder aan aan het H. Avondmaal. Ds. Welter had tot tekst Luk. 22 vs. 19, slechts de woorden „Voor U". Aan de eerste tafel namen naast an dere lidmaten van de gemeente alle leden van het Koninklijk gezin plaats. Allen bleven totdat de geheele Avondmaalsdienst was afgeloopen. De Prinses was des morgens in zee groen, des avonds evenals de gehee le Koninklijke familie in het zwart gekleed. Er was beide keeren op straat een ontzaglijke belangstelling, doch door uitgebreide politiemaatregelen was zorg gedragen dat alles een rustig en waardig verloop had. EEN GIFT VAN PRINSES JULIANA. Een der jonge dames die Zaterdag deelnamen aan de Roode Kruiscollecte tot leniging van den door de storm ramp veroorzaakten nood, heeft Zater cagochtend, toen Prinses Juliana het Koninklijk galeis, in de omgeving waarvan de collectrice zich ophield, verliet,, een belangrijke bijdrage van de Prinses ontvangen. OUD-BURGEMEESTER DE WAAL MALEFIJT. De oud-burgemeester van Katwijk, de heer J. H. de Waal Malefijt, die ee- nigen tijd in een ziekeninrichting te Rotterdam is verpleegd, -teneinde een operatie te ondergaan, is thans weder ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bi) contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De bevestiging van Prinses Juliana als lidmate der Ned. Herv. Kerk. De installatie van Mr. J. Schokking als burgemeester van Katwijk. Buitenland. Amerika is bereid met Frankrijk onderhandelingen over het verdrag van eeuwigen vrede te beginnen. Lindbergh is te Washington terug gekeerd. Stormweer in Noord-Italië. uit die inrichting ontslagen. De alge meene gezondhedstoestand is nu be vredigend;-met het oog op zijn leeftijd heeft men echter niet tot een operatie durven .overgaan. HET ZEVENDE LEERJAAR. Op vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met het tijdstip van indiening der memorie van ant woord nopens de wetsontwerpen tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der Lager onderwijswet en van artikel 3 der Leerplichtwet, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, geantwoord: I. De indiening van de memorie van antwoord betreffende de ontwerpen van wet tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der Lager onderwijswet 1920 en van artikel 3 der Leerplichtwet is vertraagd ten gevolge van het ver zamelen der in het voorloopig verslag nader gevraagde-gegevens. Naar alle waarschijnlijkheid zal die indiening in den loop der volgende week kunnen plaats vinden. II. Daar deze vertraging vermoede lijk tot gevolg heeft, dat de openbare behandelng van die wetsontwerpen in de Tweede Kamer pog vóór haar uit eengaan niet zal kunnen plaats heb ben, zal bij de memorie een nota van wijziging worden gevoegd tot verschui ving van den datum voor de algemee ne invoering van het zevende leerjaar. DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT NAAR INDIë EN TERUG. Men schrijft aan het Haagsche Ane- ta-kantoor: De eerste passagier, die per K.L.M. naar Ned. Indië en terug zal vliegen, de Amerikaan Van Lear Black, ver trekt Woensdagmorgen 15 dezer om half vier van Schiphol in het K.L.M.- vliegtuig H-NADP, type Fokker FVII-a met luchtgekoelde Jupitermotor van 420 P.K. Bestuurders zijn Geyssendorf- fer en Scholte, die met denzelfden pas sagier reeds omstreeks 22000 K.M. in Europa hebben gevlogen, d.w.z. een af stand gelijk aan den halven omtrek der aarde. Ook een werktuigkundige der K.L.M. gaat mee. De beer Van Lear Black is vergezeld van zijn kamerdienaar. Oorspronkelijk zou ook zijn secretaris meegaan, doch deze is herstellende van een ernstige ziekte en mag de groote reis nog niet ondernemen. Het ligt in de bedoeling de reis naar Batavia en terug in 5 weken te doen. Daar het .echter een'reis is, welke za ken met groot-toerisnie combineert, wordt er uitsluitend rekening gehou den met de wenscheri van den passa gier en beoogt de K.L.M. niet record tijden te maken. De route, die gevolgd zal worden, is: AmsterdamBoedapestKonstantino- pelAleppoBagdadBenderAbbas KaratsjiAmbala of Delhi)Alaga- bad—CalcuttaRangoonBangkok SengoraMedan (of Singapore)-Bata- via. De reis zou aanvankelijk van Lon- den uit worden ondernomen. Daar dit echter de eerste vlucht met passagiers is, welke naar onze Oost wordt onder nomen, stelde de K.L.M. er prijs op haar in Amsterdam te laten beginnen. De heer Van Lear Black heeft deze na tionale gevoelens weten te waardeeren en komt met zijn vliegtuig en vliegers Dinsdagmiddag uit Londen op Schip hol aan. Des avonds is hij de gast van het Comité Vliegtocht Nederland Indië. Men hoopt hem omstreeks 20 Juli in Amsterdam bij zijn terugkomst weer te kunnen verwelkomen. De K.L.M. acht deze eerste heen- en weervlucht naar Indië met passagiers van groot belang voor de toekomstige luchtverbinding tusschen Europeesch en Aziatisch Nederland. Zij hoopt, dat het voorbeeld van den Amerikaan- schen zakenman weldra door Neder- landsche zakenlieden, zooals de be heerders van onze groote culturen, zal worden gevolgd. CONGRES DER INTERPARLEMEN TAIRE UNIE. Het Haagsche Anetakantoor ver neemt, dat, blijkens hier te lande inge komen telegrafisch bericht de delega

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1