NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 JUNI Ruwe olie ^Industrie" motor, voorzien van Rollenla^ers uit de Motorenfabriek „,P© Industrie" geplaatst zal1 worden. KATWIJK. Burgemeester J. Schokking. - Omtrent de ontvangst en installatie van den nieuwen burgemeester kun nen wij het volgende mededeelen: Te half twee zal de ontvangst plaats hebben door het comité en enkele ge meenteraadsleden aan de grens der gemeente, n.l. bij het „Sandthek". Daarna wordt gereden naar het Ge meentehuis. Te 2 uur installatie in de Raadszaal. Te 3 uur zal de burgemees ter toegezongen worden in den tuin van het Gemeentehuis door de kinde ren van alle scholen te Katwijk aan den Rijn. Te 3.30 uur receptie in het Gemeentehuis voor Corporatiën en par ticulieren. Te half vier wordt naar Katwijk aan Zee gereden. Rondrit door Katwijk aan Zee. Bij de aankomst te ongeveer 5.30 uur bij het Groot Bad hotel zal de burgemeester toegezon gen worden door de schoolkinderen en door de zangvereenigingen Excel sior" en „Halleluja" Te 6.15 uur is er receptie in het Paviljoen van 't Groot Badhotel voor vereenigingen en par ticulieren. De voorzitter van het Comi té zal aldaar ook een korte begroe tingsrede houden. Vergadering van den Gemeente raad op Maandag 13 Juni, n.m. te 2.10 uur. Agenda: Mededeeling van ingekomen stukken, Installatie van den beer Mr. J. Schok king tot Burgemeester der Gemeente. Be noeming van een ambtenaar van den Bur gerlijke Stand. Reserve Majoor v. Kerkwijk, toe gevoegd-officier aan den Inspecteur der Burgerwachten, heeft om particuliere re denen ontheffing uit die betrekking ge vraagd. Deze dienst zal van nu af wor den overgenomen door den Reserve Ka pitein W H.. Snijders, Schenkkade 102, Den Haag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op den Wassenaarschen weg, ter hoogte van de „Mient" reden een 3- tal jongelui per rijwiel in de richting Katwijk, terwijl in de richting Was senaar een 3-tal auto's naderden. De vrouwelijke bestuurder in de tweede auto zag vermoedelijk niet de fietsen en reed daarbij teveel naar links. Een aanrijding bleek onvermijdelijk. Een der wielrijders kon zich nog tijdig in den graskant laten vallen, de tweede, een zoon van de wed. Verhart te Kat wijk aan den Rijn werd door de auto aangereden met het gevolg, dat V. be halve schrammen aan armen en bee- nen een ernstige hoofdwonde bekwam. Met een uit Wassenaar komende auto werd hij naar Dr. Hueting vervoerd, die overbrenging naar een ziekenhuis te Leiden noodzakelijk oordeelde. V. is daar in behandeling genomen. De toe stand is redelijk. De kosten van een en ander nam de bestuurdster op zich Ook haar auto was nogal beschadigd Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bolide. Geref. Kerk v.m. 9.30 cn n.m. 6 uur Ds. Metering. NOORDWIJK AAN ZEE. De opbrengst van het concert, dat de zangvereenigingen ,,Soli Deo Gloria' en „Advendo" ten bate van de storm ramp in het publiek hebben gegeven, bedroeg f 126.06. NOORDWIJK BINNEN. Vrijdagavond gaven de zangver eenigingen „Soli Deo Gloria" en „Ad vendo", in de muziektent op het Lin- denplein een concert, ten bate van de stormramp. We hopen, dat ook daar veel gecollecteerd mag worden. NOORDWIJK. Geboren: Cornelis Petrus, zv. B. W. Zoet en A. A. v. d. Berg; Stijntje Johanna, dv. H. Rebel en J. H. G. v. d. Wilk; Clara, dv. A. Korbee en J. Barn- hoorn; Maart je, dv. N. Korbee en M v, d. Niet; Nicolaas, zv. J. Pauw en A Barnhoorn; Sjoerd, zv. H. ter Schuur en K. Jaarsma. Ondertrouwd: Dirk Bedijn. 25 j. en Grietje Hoek, 22 j.; Johannes Gerardus Wilhelmus Rijnders, 25 j. en Petronel- la Apolonia Verhoeven, 24 j. Getrouwd: D. v. Duyn, jm. 28 j. en A. L. Dohm, jd. 27 j. Overleden. Lambertus Biekelmans, 60 j., echtgen. van C. Vreeburg. OEGSTGEEST. De heer Kortman neemt zijn be noeming als lid van den Raad ter voorziening in de vacature-Schoonder- woerd niet aan, terwijl hij evenmin zijn benoeming volgens zijn verkiezing bij voorkeurstemmen zal aannemen. Op initiatief van Burgemeester en Wethouders is besloten op Maandag en Dinsdag een collecte te houden met open schaal voor de noodlijdenden ten gevolge van de laatste stormramp. Hierbij i9 de medewerking ingeroe pen van de leden van het comité, die in Augustus 1925 en Januari 1926 zich hiervoor beschikbaar stelden. Laat Oegstgeest zijn een voorbeeld van offervaardigheid en geven met een warmvoelend hart. Om den arbeid te bespoedigen legge ieder zijn gave gereed opdat de col lectanten niet terug behoeven te ko men. Aanrijdingen en verkeersongeval len zijn steeds aan de orde van den dag. De Sleutelstad kwam nabij Rhijn- geest in botsing met een luxe auto van den heer H. uit Den Haag. De Sleutel stad-wagen werd nogal beschadigd en verzocht werd proces-verbaal op te maken, wat wel geen resultaat zal heb ben, waar de schuld van den heer H. niet is komen vast te staan. Verder reed ter hoogte van Dr. Tim mermans de stoomtram tegen een Fordauto waardoor deze nogal schade opliep. Voorts reed er bij de drie Witte Pa len een auto van den heer G. te water. Samen in de auto gezeten kwamen ze op de driehoek aldaar toen de een naar rechts en de ander naar link9 meende te moeten om naar Den Haag te gaan, met het gevolg, dat zij den gulden middenweg kozen en in de sloot terechtkwamen. Ameele bracht alles op het droge. Vervolgens sloeg het paard van den groelitenkoopman Visser op hol we gens het schrikken voor een auto. Bij den heer Hakkenberg liep het paard met den wagen tegen een boom en werd tot staan gebracht. Het lemoen van den wagen werd vernield. Dezer dagen werden altfier aan getroffen twee jongetjes, die het ouder lijk huis hadden verlaten. Na onder zoek bleek de een in de van Oldenbar- neveldstraat en de andere in de Para dijssteeg te Leiden thuis te behoort Fv nah in 1921; hebben B. e*> W dezer gemeente b-rioten, een collecte toe testaan voor de stormramp de het oostelijk dee! van ons land getroffen heeft.. Het comité zal uit dezelfde hee- ren bestaan als dat van 1925. De collecte zal gehouden worden op Maandag en Dinsdag a.s. RIJNSBURG Er komen nog flinke partijen Pyre- thrums aan de veiling, benevens groote kwantiteiten Irissen in verschillende soorten. De stortregen van begin dezer week heeft vele Pyrethrums tot 2de soort gemaakt, de goede brengen nog aardige prijzen op en varieeren Van 0,40 —0.75,, Irissen lang gaan van 1,20 1,45, idem kort 0,750,95, Anjers gaan lager dan vorige week, ook al door de regenbuien, waardoor zie niet zoo mooi meer zijn, Witte van 0.13—0,24, Roode van 0,350,70, Papavers groot van 2,20 3,io, idem klein 0,701,10, Ranon kels van 0,350,45. SASSENHEIM. Predikbeurten Chr. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. W. F. v. d Kodde. Donderdagavond hield de vereni ging .„De Visserschool", haai' jaarverga dering, onder leiding van haar voorzitter den heer A. Bergman. Nadat de voorzitter de vergadering op'de gebruikelgke wjjze had geopend heette hij de aanwezigen welkom, en sprak zijn leedwezen uit over de gerin- Hrj brengt hulde aan zijn voorganger Dr. Ie Grand, die zooveel voor de school heeft gedaan in de buitengewone mceilij ke jaren die achter ons liggen. De voor zitter gedenkt verder de zegeningen die God ook in het afgeloopen jaar schonk, hoewel de moeilijkheden mot uitbleven De velschillende wetsbepalingen door de bezuiniging" in 't leven geroepen veroorzaakten het bestuur heel wat zorg maar de' moeilijkheden werden overwon nen, en de vereeniging kan zeggen: „,Eben Haëzer". Hi] wekt op tot ge bed voor do school, opdat deze ook in de toekomst cn:e kinderen ten zegen zij. De secretaris wrjst er in zijn jaarver slag op, dat 1925 een bijzonder goed jaar was voor de vereemging, maar dat ook 1926 goed genoemd kan worden. De openbare lessen ondervinden steeds greoter belangstelling van de zij de der ouders, in 1924 wa on er 40 be zoekers, in 1925 (op een konden guren winterdag) 39, en in, 1926 zelfs 60, Het aantal leerlingen neemt geregeld toe, er is een gestadige, gezonde groei. Begon de school met 104 leerlingen, dit aantal klam in 1924 tot 135, in 1925 tot 139 en in 1926 tot 160. In 't afgeloopen jaar slaagde 4 leer- lingenv oor het M. uL. O. e :amcn, i voor de Kweekschool, 1 voor de Tuin bouwschool en 2 voor de Ambachte school. Uit alles blijkt dat het onderwijs, on der de bekwame leiding van den heer" Vercouteren op hoog peil staat. Van onze school gaat een goede roep uit. In 1926 werden de bezuiniging:wetten aan den lijve gevoeld. Op eigei? kosten moest een onderwijskracht worden aan gesteld. Door het bestuur werd een assistent benoemd. Voor 1927 kan ech ter door het grooter aantal leerlingen weer een vaste onderwijzer worden aan gesteld, en de heer Rood berg is sinds 1 Juni in functie. Daar het aantal leerlingen in enkele der lagere klassen echter te groot is, zal in plaats van den heer Passchier, die met ingang van 1 Juli is benoemd tot onderwijzer te Krimpen, een andere as sistent worden benoemd. Verder wordt meegedeeld, dat de school aan de waterleiding is aange sloten, en binnenkort aangevangen zal worden met den bouw van een fietsen- Ten slotte wordt gememoreerd dat in 1926 ook de eigen woning voor het hoofd werd gebouwd, en ook de secretaris eindigde zijn verslag met dank aan God voor de vele en groote zegeningen ,die de vereeniging in het afgeloopen jaar had ondervonden. Ook de penningmeester liet een opge wekt geluid hooren. De verschillende cijfers werden aan een uitvoerige be schouwing onderwerpen. De financieele gestand begint gezond te worden. Dank ij de actie van 1925 heeft men verschil lende schulden af kunnen lossen, en is men thans in staat op de gebouwen ge regeld iets af te schrijven. Ëen voorzich tige politiek blijft echter geboden. Indien éen der onderwijzers der kopklassen zou vertrekken, laat het aantal1 leerlingen nog niet toe op rijkskosten een nieuwen leerkracht aan te stellen, zoodat deze voor rekening van het bestuur zou ko men. Daarom is het alleszins gewenscht, eenige reserve te maken. De heer Papendrecht werd alge- meene stemmen 'herkozen. In du plaais van den heer Leclercq, die niet herkies baar was, werd gekozen de heel' A. Warnaar Jzn. Nadat de heer Vercouteren in dank- zegging was voorgegaan, werd do ver gadering door den voorzitter gesloten. VOORSCHOTEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk V.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Fortgens. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Dr. Wielenga. Geref. Gem. (Ambachtshuis), 5 uur, Preöklezsen. WASSENAAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. Dönszelmann, Bedie ning H. Doop. Nam. geen diensft. Kievitskerlc v.m. 10 uur Ds. Schokking van 's-Gravenhage. Geref. Iverk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Ploos van Amstel' van Stcénwijk. De ooltettte voor de stormramp heeft in deze gemeente opgebracht de som van f5000,—. WOUBRUGGE. Vergadering van den Gemeente raad op Woensdag 15 Juni, des voormid dags 9.30 uur. Onderwerpen ter behandeling:] 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming onderwijzeres Openbare Lagere School No. 1 5. "Voorziening Vleeschkenringsdienst. o. Aanvulling van de verbe'jeringsbe- lasting Westzijde Woudwet:ring. 7. Verkoop van een gedeelte van den 's Mole naars weg aan den heer W. A. Boot. 8. Aangaan eener gemeenschappelijke regeling ex art. 19 der L. O. wet met de gemeente Alp hen a. d. Rijn. 9. Uitbreiding kabelnet Achterweg. 10. Vaststelling kohier verbeteringsbe lasting oostzijde Woud wetering. 11. Comptabele regeVng. 12. Aanvrage om gelden door het be stuur der Bijz. School voor Chr. Nat. Onderwijs. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. Doopsbediening en des avonds half acht Ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. E. Schou ten, bevestiging van Cand. Nauta en des avonds 7 uur Ds. Du Nauta, intrede. Voor eenige weken brachten wij in herinnering -hce Willem Veens wijk in 1842 hier met levensgevaar twee dren kelingen in het Poldergat bij het Brase- mermeer redde, en een eere-medaillé ontving. De dochter van Veens wijk, Mej. de wed. Kcessen, heeft die medaille voor de oudhoi-üver za,moling ten raadhuize af- Het is nu juist 70 jaren dat hier, en ook' in de omgeving^ de ge sprekken gingen over het „verbeterd kerklicht" Door .het kerkbestuur wa ren ,,de> noodige moierateurhanglampen aangekocht, welke bij proefneming een vrolijk, opwekkend en alleszins vol doend licht verspreiden in het kerkge bouw, dat weleer slew's door somber en walmend kaarslicht gebrekkig be schenen werd". Men was zoo ondetr den indruk van die verbetering", dat Ds. van Olden- wereld van Rijnsalerwoude, naar aan leiding van Joh. 1 5—12 en 1 Joh. 1 vs. 310 een predikatie daarop maakte Als onze vaceren nu in onze kerken de electrische lampen eens zagen. Ons Babbelhoekje. Beste Jongens en 't Is al wear tijd voor de Babbolhoek. dus ga ik maar gauw beginnen, 't Eerst is aan de beurt: „Piet Hein". Nee, dat is niet erjj pret tig voor moeder, dat re direct, na iedere inspanning zoo moe is. Maar dat is altijd zoo, als men niet 000 sterk is. En 't is toch weer heidijk, dat moeder nu niet meer voortdurend rust behoeft te hou den. Vat prettig is dat, dat jij al zoo goed in den tuin kunt werken, en zoo doende vader en moeder helpen. Je bent er zelf zeker ook wel blij ojn, is 't niet? Wat is dat voor een tekst die je gekre gen hebt? Zeker wel een mooie? Dank voor je raadsels, ik hoop ze te gebrui ken. „.Vergeet mij nietje". Jullie hebt geen erg mooi weer voor de vacantie hé? Maar enfin je zult je toch wel verma ken, denk ik. Dat is dus een ferme wan ling. Was je niet moe toen je thuis kwam? Weet je wat ik vind? Je moet de oplossingen, van de raadsels niet van J. overschrijvenmaar ze samen oplossen. Wat de een niet weet, weet de ander. En het is Veel gezelliger, dat zul je zien. „.Blondine". Waar had je liet zoo j.vreeselijk" druk mee, meisje? Was het iets buitengewoons? Je hebt ©en leuk fietstochtje gemaakt. Nee, de weg naar Voorschoten is niet mooi. Ik ben daar ook wel eens heen gefietst? Nu je toch zoo ver was, had je beter naar Wasse naar kunnen gaan, daar is hot heel mooi, hoewel ook heel erg druk op zulke da gen. Vond je de raadsels wat lastig deze week? „.Pioenroos en Seringentak". Prettig hé, dat het feest zulk een goed verloop heeft gehad. Nu, het is ook den geheelen dag droog geweest en dat is voor zulk een feest een heel voornaam ding. En weet je, ik heb 's avonds ook nog even om een hoekje gekeken, 'k Was per fiets op den Hoogan Rijndijk ei toon hoorde ik het feest. Toen ben ik even de Brug straat doorgegaan en heb zoodoende de illimunatie gezien. Maar 'k zag geen be kenden. Wat jammer van dat kuikentje Was het ziek? Dank voor jullie raadsels .„Edelweis en Kerstroos". Jullie zijn mij hartelijk welkom meisjes. Br. en D. zul len je wel verteld hebbqn dat ik altijd zeg: hoe meer zielen, hoe meer vreugd, 'k Hoop diü jullie lang en trouw met ons mee zuilen doen. Maar willen jullie in je volgend briefje eens vertellen hoe oua je bent, waar je op school gaat en in welke klas je zi.ï Dank je wel, voor dê raadse.s, ho.ann.gen he bij en al eens in de P-eWelhoelc gestaan, maar dé andere wil ik graag gebruiken. „Rie". Deuk voor Grie dat z© zulke aardige handwerken leert maken, 'k Denk dat haar moeder wel blii was. met dat eigengemaakte cadeau. Nee, toen kon je natuurlijk niet met haar wande len, dat ging niet. Was het geen leuke dag toen dte kleine dreumes jarig was? Kreeg ze nog .cadeautjes en was ze er blij mee? „Rozeknopie en Reseda". Verleden week was jullie briefje te laat, dat heb je zeker wel begrepen. Maar nu hebben jullie bteer opgepast hoor. Prettig dat dat feest bij jullie zoo goed geslaagd is hé. Gezellig (lat Pejeda een hee'en dag bij Rozeknopj-e op visi'e is geweest. Maar hoo is net nu met de viering van Reseda's verjaardag gegaan? Of is dat nog woer uitgesteld? Heeft Reseda's vader een groote reis gemaakt of een klein uitstapje in de buurt? „Moeders Meisje". Gelukkig dit D. vooruit gaat. Ben je er niet blij om? Gezellig is dat, als je zoo onverwachts visite krijgt, v'nd je niet? Is dat het eerste versie in je album? Hebben moe der en D. er nog niet ingeschroven? Dus jij .had een makkelijken middag. Afge sproken, 'k wil graag een letterraadsel van je hebben. „HartediefDat is in een heel; poosje niet gebeurd meisje, dat jij me een brief je kon schrijven. Gelukkig .maar, dat net nu weer zoover is, en ik hoop dat je spoedig geheel hersteld zult zhn. Wat heb jij een beste Verjaardag gehad. Zoo veel cadeautjes. Ik geloof dat je een klein beetje verewnd wordt, is 't niet? „.Gustaaf Adolf", 'k Denk dat jullio het wel een beetje saai vonden, dat va der en moeder alleen uit moesten is het niet? Maar 't is gauw om, zoo'n dagje en dan is het dubbel pre tig als ze weer thuis komen.' 'k ïlelici eer je hartelijk met je verjaardag, Gustaaf Adolf. Ver tel me volgende week maar eens of het een gezelligen dag is geweest en hoe het met het verlanglijstje is gegaan. Ja 't is een leuk tochtje met de „.Pauline". Ik heb het ook wel eens gedaan. En jullie? „Logeetje". Nee, 't is geen erg mooi wear m de Pinkstervacantië geweest. Dat is wel jammer voor jullie. Maar nu moet je ipaar geluld hebben tot de zomervacaniie er is. Dan kun je mis schien je schade inhalen. Ja, er komen bjj jullie zomers heel wat booten voor bij. De meeste kinderen vinden het pret tig om daarnaar te kijken, 'k Wenscli je een prettigen dag met Gustaaf's ver jaardag. Volgende week hoor ik zeker wel wat over het Zeeuwsche meisje. Dank voor je raadsel. „Doornroosje". Ja, verleden week was je briefje te laat, maar nu begreep ik hoe dat gekomen is. En heb je nog een nieuwe jurk gehad? Wat voor een? Ik heb tweeden Pinksterdag nog een klein uitstapje gemaakt, maar pas laat in den Middag, nadat hei eerst zulk slecht weer was. Een jij nog uit geeest? Dus dan worden er twee zusters van je on derwijzeres? En jijzelf? Wil jij het ook graag .worden of weet je dat nog niet? „.Anemoon". Er valt bij moeier thuis ook genoeg te loeren, is het niet, Ane moon? 't Spreekt vanzelf, dat het je goed bevalt, want wie zou het nu bij zijn eigen moedor >niet bevallen? Gezellig voor jullie, dat je zuster over is geweest, en dat zie zoo'n leuk klein ventje mee bracht. Jij hoopt er dezen zomer zeker ook nog wel eens te logeerën, is 't niet? .„Prins Maurits". Een kuil graven aan het strand is wal leuk, maar niet om er in te rollen, zooals je broertje deed. Was hjj niet erg geschrokken? Was het lek ker aan het strand? Niet te koud? Heb ben jullie in de Pinkstervacantie nog uitstapjes gemaakt? Of ben je rustig thuis gebleven? Je vond het zeker wel ge zellig dat er logee's waren. .„Boschviooltie". Dat begrijp ik dat jij niet veel tijd had, nu moeder op bed ligt Dat is een nare ziekte? Heeft moe erg voel pijn? 'k Hoop van harte dat moeder weer spoedig herstellen mag. Volgende week vertel je er mij zeker wel van. Gelukkig maar dat jri thuis bent vooral als er zoo moeilijk nulp is te krijgen, 'k Denk dat moeder er ook wel blij om is. „Waterlelie". Nee, 't was aden Pink sterdag niet erg mooi weer, maar toch heb ik nog een klein uitstapje gemaakt. Toen ik laatst in Groe-nendaal' was, ben ik gelijk naar de Belvedère geweest. Ja, 't was er erg mooi. Misschien ben ik je vgel tegengekomen bij Groenendaal, want ik ben om over half negen met de elec- trische tram naar Haarlem gegaan en vandaar per trein naar huis. Ik houd heel erg veel van lezen, maar heb er lang niet zooveel tijd voor als jij. Dank voor je raadsels. Ik geloof dat ze erg aardig zijn. „Goudblondje". Dank voor je ansicht Dus het uitstapje is toch door gegaan. Heb je veel pleizier gehad? Daar hoor ik volgende week zeker wel meer van. De oplossingen van de vorige week zijn: 1. De morgenstond heeft goud ia den mond. Onderdeden: Mond, Regen, Stond, Morgen, Fee, Hut, Goud, Dis, Hond. 2. Reiden hebben een titel 3. Als zijn hoed niet betaald is 4. Iemands schaduw. 5. Muziek. En hier volgen de nieuwe raadsels: 1. Mijn geheel bestaat uit 30 letters, die tezamen een spreekwoord vormen. Een 17 5 10 gebruikt men bij het schrijven. Een 8 9 13 is gen boom. Een soldaat, die lang in dienst is, noemt men een 4723 14 15 8 18 19 22 23 24. 6 20 21 27 29 30 is een ander woord voor ontsluiten. Het geluid dat bijen maken, noemt men 28 26 16 11 9 10. Esn Isra'lib; noemt men ook wel een 25 11 3 8. De 1 2 30 geeft warmte en licht. 2. Wat loopt van Rotterdam naar Am sterdam zonder zich te bewegen? 3. Wat is bij eiken gcei smakenden maaltijd onmisbaar? .4 Waarom zijn uw neus »a kin z vaalt i n onmin met elkaar? S. Welk mes kan niet snijden? Ziezoo jongelui, de Babbel-hoek if klaar. Nu mogen jullie weer beginner 'k Wensch je veel succes met de raad seis. Op mijn verzoek van verleden week hebben sommige kinderen wat raadsels festuurd. Maar m-o dunkt, de andere onden ook wel eens hun best doen. Of vinden jullie het niet aardig?- Dan behoeft hét natuurlijk niet. Nu jonge lui, zie maar wat je doet. Vele groeten van ie TANTE FRANCÏEN. BERTHA. door TANTE FRANCIEN. Wat had ze nu een spijt dat zo niet al tijd even gewilig was geweest, als zij voor moeder iets moest doen. Zij wilde altijd maar graag buiten zijn, daarom vond ze boodschappen deen wel prettig, maar in huis hielp re niet zoo erg graag. Maar als moeder nu weer thuis kwam, dan zou ze alles weer graag doen, wat het ook was. Plotseling begon ze te bg- ven. Ze had gerucht op da stille ptrait gehoord, 't Kwam al nadar en nader, 't Waren langzame onzekere passeri. Voor de deur van hun huisje hielden ze stil. Bercha begreep het. 't Was vader. Ang stig lag za to luisteren. Wa.t zou er nu gebeuren? De deur werd geopend en nu stond vader in de kamer. 0, nu had vader buurvrouw Punt ge zien, want liij vroeg: „Waar is mijn vrouw?" „Ga zitten, buurman de Gunst", hoor de ze buurvrouw Punt antwoorden, „dan zal ik het je vertellen. Je vrouw is van middag ziek geworden, heel erg zie-k. We hebben de dokter gehaald en die heeft gezorgd, dat ze direct naar het ziekennuis is gebracht, 'k Zou nu maar dadelijk naar je bed gaan, dan ben je morgen -tn-iiminste in staat om voor je kinderen te zorgen". 't Was of vader geschrokken was, vond Bertha. Hij werd niet boos dat buur vrouw dat zoo maar zei, en zijn stem klonk heel anders toen hij vroeg: „Is het heel erg met haar, buurvrouw?" „Dat weten we nog niet", was het ant woord.. „Morgenoch.end mogen we naar haar toe, dan zul je het wel hooren"., Toen hoorde Beruha buurvrouw weg gaan. Vader stommelde wat door de kamer 0, als hij maar niet naar boven kwam, dacht ze. Maar neen, het werd beneden stil en ze zag ook het schijnsel van het licht dat door een kier van de kamer deur viel, uitgaan. Toen eerst viel Bertha in een onrusti- gen slaap. 't Was nog heel vroeg in den morgen, toen Bertha al weer wakker werd. Een drukkend gevoel had haar doen ontwa ken, maar toch wist zij niet dadelijk wat er gebeurd was, toen zij haar oogen open deed. Maar plotseling zat ze met een schok overeind en kon ze zich alles weer her inneren. Van beneden had een klagend geluid haar oor bereikt, 't Was de klei ne Dora die huilde. Bertha zag er erg tegen op om naar beneden te gaan, want ben-ecu^ was vader. Ze keek eens naar Cato, Ae sliep nog rustig. T,oen stapte ze opeens haar bed uit, heel zacht jes om de anderen niet wakker te ma ken .Zij -was immers de oudste. Zq moest zusje toch helpen nu moeder er fuetwas Toen ze beneden kwam, lag de kleine Dora zachtjes te snikken. Angstig keek Bertha naar de bedstede. Ze slaakte een zucht van verlichting, toen ze zag dat vader nog sliep. Nu boog ze zich over bet ledikantje van de kleine Dora Dadelijk zag ze wat er aan scheelde. Ze had twee vingers in haar mondje ge stopt en dat was altijd het teeken dat zo dorst had. Bertha vulde dus een kopje met water en liet haar drinken. Toen stopte ze het kleintje nog eens, lekker toe Ze kee.k eens op het klokje hoe laat het was, Pas zes uur. Zou ze nog. een poosje naar bed gaan? (Wordt vervolgd). Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERtEA-LIJN. NEBRASKA Rott. n. Vancr. p. 9 Dunge- ness. NOOKDERDIJK Vancr. n. Rott. 9, (10.5 v.m.) 90 m. N. v. Land's End. BBEMSTERDIJK 9 v. Quebec n. Rott. VEENDAM Rott. n. N.-York 9. v. Hali- NIEUW-AMSTERDAM Rott. n. N.-York p. 9 Lizard. KINDERDIJK Vancr'. n. Rott. 9, ta .Glas gow. DkECHTDIJK Rott. n. Vancr. 8 te Vic toria B. C. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON uitr. 9 te Beira. SUMATRA 10 v. Amst. n. Rott. RANDFONTEIN thr. 10 te Kaapstad. HEEMSKERK uitr. 10 v. Algtjabaai. KLIPFONTEIN thr. p. 10 Gibraltar. HOLLAND—WEST AFRIKA-LIJN. MINERVA thr. 9 v. Bremen. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. DRECHTERLAND uitr. 9 v. Oporto. ROTTERDAMSCHE LLOÏD. MODjOKERTO uitr. 8 te Soerabaja. roJAMBI uitr. 8 te Soerabaja. TJERIMAI thr. 9 9.30 n.m. v. Cowes. SIANTAR thr. p. 9 Ouessant. 1NSULINDE thr. p. 10 v.m. Perim. TERNATE uitr. p. 9 Perim. PATRIA 8 v. Bat. n. Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINSES JULIANA uitr. 9 v. Sout hampton. SINGüter uitr. p. 9 Gibraltar. VONDEL uiij. 9 v. Medan. ROTT! uitr. 9 v. Sabang. KARiMGEN uitr. 10 v. Suez. BALI thr. 10 v. Pt. Said.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8