CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8"® JAARGANG DONDERDAG 9 JUNI 1927 NUMMER 2148 COURANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAU: Hooigracht 35 Tel. 1278, Postgiro 58936 T.eidpTi - Posthox 20 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Saldo 90.G9 Ontvangen van B. 2 92.69 DIRECTIE. V Onbillijke belasting. De regeering is, gelijk men weex, voornemens een wetsontwerp bij de Kamers in te dienen, om ook van de Nederlanders in het buitenland belas ting te beffen. Men maakt zich "daar over in Nederlandsche kringen in het buitenland reeds ongerust en'is reeds bezig een actie van verweer daartegen op te zetten. Het is maar te hopen, dat een derge lijk wetsontwerp, tenzij het in guristi- gen zin geamendeerd wordt, het Staatsblad niet bereikt. Want een dergelijke belastinghef fing is in haar algemeenheid onbillijk Men moet hier onderscheiden. 't Gaat er net mee als met de foren senbelasting. Ook deze werkt dikwijls onbillijk. Er zijn forensen, die in een mooi dorp in de omgeving van de plaats waar zij hun bedrijf hebben, gaan wo nen, mede omdat de belasting daar soms lager is. Dat dezulken f 9 ren sen be lasting betalen moeten is veelszins te billijken. Maar er is ook een andere groep forensen, meest arbeiders, die wonen blijven in de plaats waar zij geboren fcn getogen zijn, doch door de ongunst der tijden naar zij hopen tijdelijk werken moeten buiten hun woon plaats.. Het is niet billijk, dat deze menschen als belooning voor hun acti viteit nog extra belast worden. Zoo gaat het nu ook met de Neder landers in den vreemde. Dat de rijken, die zich om de hooge belastingen ih ons land te ontgaan, in Monte Carlo of Montreux gevestigd hebben,door de nieuwe belasting ge troffen zullen worden, is niet onbillijk. Doch geheel anders staat het met die duizenden Nederlanders, die in *hun eigen land geen werk en brood konden vinden en die naar het buitenland ge togen zijn, dat hun wel een, soms so ber, bestaan kon aanbieden. Het-ware toch wel zeer onbillijk, van deze men schen belasting te heffen. Laat men 't liever in deze menschen prijzen, dat zij niet óp de steunregeling bleven te len doch den durf hadden, de wijde wereld in te gaan. En ook zou het onbillijk zijn, als degenen die om gezondheidsredenen zich in Davos of elders moeten ophou den, met al de flnancieele en andere bezwaren daaraan verbonden, voor de nieuwe belasting zullen aangeslagen worden. Het is noodig, dat ftiet ,de belangen dezer beide laatste groep'en de over groote meerderheid der Nederlanders in den vreemde bij de behandeling van dit wetsontwerp rekening worde gehouden. Geen rechtspersoonlijkheid Zooals wan den tegenwoordigen Mi nister van Justitie te verwachten was, is eindelijk de afwijzende beschikking afgekomen op het verzoek van den Nieuw-Malthusiaanschen. Bond om er kenning als rechtspersoon. Al zal ook iru de Minister zeker wor den lastig gevallen over zijn aantas ten van vrijheden van.ieder staatsbur ger", w ij brengen hem gaarne hulde voor zijn kloek partij kiezen. In de overweging van het besluit lezen wij: „Overwegende, dat, daargelaten of. niet reeds het in artikel 2 van de sta tuten omschreven doel, uitgelegd dan naar de bedoeling der ontwer pers, die blijkbaar het bestaan van zedelijk en wettelijk geoorloofde middelen ter voorkoming van zwan gerschap aannemen, de vereenigin'g stempelt tot een door de wet verbo- dene en alzoo rechtens niet bestaan de in elk geval de werkzaamheid van eene vereeniging als deze, zoo als die, in overeenstemming met de ruime omschrijving in artikel 3 van de statuten, is en wordt gevoerd, een gevaar oplevert voor de openbare orde en goede zeden en mitsdien een versterking van die' werkzaamheid, als in het verkrijgen en bezitten van rechtspersoonlijkheid zou zijn gele gen, in strijd zou zijn met het alge meen belang". De Minister zegt hier dat reeds de doelstelling, het voorkomen van zwan gorschap, het twijfelachtig maakt of de Bond bestaanbaar is met cle goede zeden. Hier is het kwuad wel in den wortel aangewezen. Om echter een subjectieve beoordee ling te ontgaan, zegt de Minister, dat de wijze waarop het doel van den Bond door de middelen wordt verwe zenlijkt hem maakt tot een gevaar voor de openbare orde en goede zeden. Daaraan mag de Regeering, door het verleenen van rechtspersoonlijkheid, niet meewerken. Een kloek en klaar getuigenis. STADSNIEUWS. STORMRAMP-COMITé. Bij het Stormramp-Comité 1925, ten .behoeve'van de nooden der slachtof fers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: D. f 5; H. en S. f 10; Prof. Dr. M. W. de V. f 10; Mej. G. A. f 2,50; S. M. f 10; N. N. f 25; R. R. f 5; N. N. f 1; Voor de Achterhoek f 1; nagekomen bij Ds. Makkink f 5; het Leidsche Studenten corps f 100; Ziekenfonds tot hulp der menschheid f G; A. D. V. f 25; F. E. L. M., Oe^stgeest f 2.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Lei den, postgiro No. 57471. DE SCHAALCOLLECTE. De gisteren alhier gehouden schaal- collecte ten behoeve van de geteister de bevolking in den Achterhoek had tot resultaat, dat werd opgehaald j G454,27, waarbij 2 afzonderlijke gif ten en wel een van 1000 en een van 500. PROF. SNOUCK HURGRONJE. Prof. Snouck Hurgronje, die aan het eind van den Academisehen cursus wegens het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd als hoogleeraar aftreedt, heeft vanmorgen in het Acaeonie-ge- bouw alhier zijn laatste Islam-college gegeven. Naar de hoogleeraar ons 11a afloop hiervan mededeelde, zal hij geen afscheidscollege geven. BENOEMING PROF. KRANENBURG. Bij Kon. Besl. "is benoemd aan de Rijksuniversiteit alhier in de faculteit van rechtsgeleerdheid, om onderwijs te geven in het Staatsrecht en het ad ministratief recht, tot gewoon hoog leeraar mr. R. Kranenburg, hoogleer aar aan de gemeentelijke universiteit te Amstedam. Prof. Kranenburg neemt de plaats in van Prof. Krabbe. FEESTAVOND IN T NUT. Gisterenavond hadden de jongens en meisjes beneden 16 jaar, die hulp ter- leencl hebben bij de gemeenteraadsver kiezingen voor de candidaten van Lijst 2, een gezelligen avond in de groote zaal van 't Nut. Ruim een 50-tal van hen was tegen woordig; een enkele.volwassene was binnengeslopen. De H.H. v. Es en Gos- linga met hjinne dames waren tegen woordig. Te ruim half 8 opende Dr v. Es als leider de bijeenkomst met het -zingen van Ps. 25 2, gebed en een openings woord. Hij sprak de hoop uit, dat deze avond lang in 't geheugen zou blij ven, zoodat na een volgende verkie zing onze jeug'dige hulptroepen de zaal geheel zifllen vullen. Nadat thee en koek waren aangebo den werden eenige leuke voordrachten gedaan, o'.a. „Baron Stokvisch en zijn knecht"; „Huisbezoek" en „ter Stean- t>us" en „Een reis op zee". De heer Plu luisterde den avond op met muziek, terwijl enkele volksliederen door allen werden meegezongen. De heer v. d. Horst verleende belangrijke diensten bij de voordrachten. Na een korte pauze werden de gas ten* onthaald op limonade met gebak en liet Dr. v. Es met de lantaarii ver schillende mooie plaatjes op 't doek zien. Er waren er die betrekking had den op de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing, 't Koninklijk huis, ver schillende plaatsen in ons land, België, Zwitserland en Noorwegen. 't Was kwart over 10, voordat iemand er aan dacht. De heer J. Karstens» dankte met een enkel woord voor de zen genotvollen avond en wekte onze jonge menschen op om. later flinke antirevolutionaire mannen en vrou wen te worden. Dr. v. Es sprak nog een klein slot woordje en eindigde met dankzegging. Bij 't verlaten der zaal ontving iede re gast nog een „Kwatta" en hiermede behoorde ook deze prettige avond tot 't verleden. Tegen de 16-jarige R., wonende al hier, is proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal van een rijwielbelasting plaatje, dat hij op zijn werk had ont vreemd uit de kleeren van een mede arbeider. Vanmorgen had de heer S. alhier zijn fiets even neergezet voor bet mu seum van Nat. Hist., toen iemand van deze gelegenheid gebruik maakte oiii het rijwielbeJastingplaatje van de fiets af te nemen. Eenige bedienden van het museum zagen dit echter en gingen den dief na, dien ze spoedig achterhaal den. Hij gaf het plaatje terug, waarna ze hem lieten gaan, wat zeer jammer is. Een van degenen die den dief ver volgde had het ongeluk *te vallen en een vinger te breken. De politie stelt een onderzoek in. Van G. J. M. D. en E. C N. H., bei den wonende alhier is het rijwiel in be slag genomen omdat het niet voorzien was van een rijwielbelastingmerk. -T- Alhier is aangehouden de 16-ja rige H. H. N. W., uit Den Haag, die zich toegeëigend had een gedeelte van het. geld dat hij geïnd had met kwitan ties. Hij is naar Den Haag overge bracht. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koningin en Prinses Juliana wor den hedenavond ten 6.20 um* per Staatsspoor van Het Loo te 's-Graven- hage verwacht. BIJZETTING VAN HEUTSZ. Naar de Chapelh; Aidente in het Kon. Paleis. De trein uit Zevenaar, in welks for matie de goederenwagen meeliep, wel ke het stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz bevatte, kwam om 14.51 aan het Centraal Station aan. Daar dit een gewone trein is, stopte hij aan 't eerste perron Oost; hier werd de goe deren wagen afgehaakt en met een ran geerjocomotief naar de Westzijde ge bracht, waar de militaire autoriteiten liet stoffelijk overschot in ontvangst zouden nemen. Zoo waren daar do gar nizoenscommandant majoor Rouffaer, alsmede de chef der militaire politie te Amsterdam, kapitein Kloek. Met den trein kwamen mede de co- mitéleden generaal Swart, kolonel Veltman en de heer Vattier Kraane. Toen do goederenwagen langs een rangeerspoor in Westelijke richting werd gebracht verzamelden zich bui ten de kap van het station een aantal leden van den Bond van Ridders in de Militaire Willemsorde beneden «Ion rang van officier. Zij stelden zich in twee rijen op. Ook was daar mevrouw de weduwe Van BuurenVan Heutsz, een zuster van den gouverneur-gene raal. De Ridders in de Militaire Willems orde droegen de viervoudige kist (wel ke ongeveer een gewicht had van 4l)0 kilo) met veel moeite uit den wagen en plaatsten haar op de gereedstaande baar. Het stoffelijk overschot werd ge dekt door de Nederlandsche vlag en eenige bloemstukken, welke uit Mon treux waren medegenomen. Ook werd er aangehecht een bloemstuk van de ridders, bestaande uit een met lelies en lathyrus bestrooid kussen, waarin eveneens met bloemen was aange bracht het bekende ridderkruis, met de woorden: „Voor moed, beleid en trouw". Op de twee linten was geschre ven: Bond van Ridders in de Militaire Willemsorde en rust in vrede generaal Twintig manschappen van de mili taire politie, die dwars-over het perron in twee rijen stonden opgesteld, presen teerden het geweer, toen het stoffelijk overschot langzaam werd weggedra gen. De ridders brachten de kist in den lijkwagen," waarachter het groote bloemstuk gehangen werd. Het was zeer druk op het Stations plein en de brug welke de verbinding vormt tusschen het plein en de Prins Hendrikkade. De politie, welker chef, de heer A. J. Marcusse op het- station aanwezig was, had voor een ruime af zetting zorg gedragen, zoodat geener lei verwarring ontstond. Om ongeveer kwart over drie zette de stoet zich in beweging. Voorop reden twintig man schappen yan de miliaire politie allen op bruine paarden gezeten; achter den lijkwagen reden wéér twintiigman schappen, gezeten op zwarte paarden. De outj-onderofficieren gingen te voet mede, terwijl de drie genoemde comité leden in een volgrijtuig plaats ramen. Naar het Kon. Paleis. Toen. de kleine stoet over het Dam rak reed, werd van veerschillende ge bouwen de vlag halfstok geheschc-n.' Vandaag geschiedde dit van alle ge meen tegebou wen. Op den Dam was het zeer vol mot nieuwsgierigen, de politie had* een ge deelte van het plein afgezet. Zoodra het escorte bereden "politic-troepen paderde, kwam een eere-wacht van matrozen, mariniers en infanterie in het geweer, om de militaire eerbewij zen te brengen. Verschillende belangstellenden na men den hoed af, toen de stoet pas seerde. 't Was een oogenblik doodstil op het plein, waar anders tramgebel, auto-ge- toetcr en ander st^dslawaai klinken. Alleen hoorde men het korte comman do: ...Presenteert het geweer". Het escorte politietroepén stelde zich op één lang gelid op. Ook van den Pa leiskoepel, waar anders slechts de Ko ninklijke standaard waait, werd thans de Nederlandsche vlag halfstok gehe- schen. Naast den gewonen ingang was bij een der deuren in den voorgevel van het paleis een eenvoudige zwarte, met wit afgezette baldakijn geplaats. Ridders in de Militaire Willemsorde droegen het stoffelijk overschot het Paleis binnen. Daar werd de kist in dè prachtige marmeren Vierschaar van het oude stadhuis onder een katafalk geplaatst. Officieren van het Nederl.- Indische leger hebben daarbij van nacht eereposten betrokken. Oorlogsschepen aangekomen. Gisterochtend zijn, in verband met de bijzetting van generaal. Van Heutsz aangekomen Hr. Ms. „Hertog Hendrik" onder commando van kapitein ter zee C. O. Kayser, welk pantserschip achter het Koloniaal Etablissementis ge meerd. Achter de „Hertog Hendrik" voeren vier Z-torpedobooten, die aan de De Ruyterkade langs den steiger der firma Van Es en Van Ommeren werden vastgemaakt. Met een flink vaartje stoomden de roen-grijze torpe dobooten, waarvan de omtrekken ter nauwernood tegen de grijze regenlucht afstaken, het IJ over. Deze oorlogssche pen zijn pas van de reis naar Noorwe gen teruggekeerd. Later werden nog verwacht de mij- nenlegger „Douwe Aukes" en twee an dere G.-torpedobooten, die in Oostende geweest zijn. DE SPOORWEGVERBINDING VAN NEDERLAND MET MOSKOU. Omtrent de spoorwegverbinding tus schen Nederland en Moskou wordt ons het volgende gemeld: De verbinding via Warschau is 107 K.M. korter dan via Riga en de reis- cluur in elke richting ongeveer 5 uur korter (via Warschau duurt de reis van Berlijn af 42 u. 28 m. heen en 41 u. 50 m. terug, via Riga 47 u. 10 m. en' 4G u. 50 m.) Bij het reizen via War schau is er tevens een grensovergang minder en düs een visum minder noo dig. De reis via Warschau wordt binnen kort nog met 70 K.M. verkort en het Poolsche Ministerie van Verkeer heeft stappen gedaan bij de andere departe menten cum vereenvoudiging van pas en douaneformaliteiten aan de gren zen te verkrijgen, waardoor het opont houd aan de grensstations korter zal zijn. De reis via Warschau is goedkooper clan via Riga. Het verschil bedraagt thans in de Ie klasse circa 18 dollar, in de lie klas ca. 13 dollar en in de Ille klas ca. 8 dollar. MEISJESVEREENIGINGEN OP G. G. Te Groningen is gisteren de negende Bondsdag van Meijesvereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland gehou den. Aan den vooravond werd een begroe tingssamenkomst gehouden, waarvoor twee zalen van de Harmonie noodig waren. Presidente van deze bijeenkomst was Mej. G. Lutter, die na op de ge bruikelijke wijze de vergadering ge opend te hebben een openingswoord sprak. Ze heette daarna onder applaus der vergaderng speciaal de lioofdbe-' stuursleden en de eere-presidente Mej. H. S. S. Kuyper hartelijk welkom. Daarna werd het zeer afwisselende programma afgewikkeld, dat bestond uit tableau, lichtbeelden en recitatie en tot slot sprak Mej. H. S. S. Kuyper een woord van dank aan de regelings commissie. Ds. J. Gispen sloot de welgeslaagde bijeenkomst met dank aan God. In het commissie-zaaltje van de Har monie werd een- gelijke samenkomst gehouden, waar hetzelfde programma, iri eenigszins andere volgorde, werd afgewerkt. Hier presideerde mej. C. Niehof. Morgen vergadering. Gistermorgen ving de eigenlijke Bondsdag aan. Óok weer in twee ge bouwen. In de Harmonie en in de Park laankerk. In de Harmonie werd de huishoude lijke samenkomst gehouden, die onder leiding stond van de vice-presidente, mej. D. L. J. Bosch. In deze samen komst'hield Prof. Waterink een toe spraak. De samenkomst in de Harmone stond onder leiding van de presidente van den Bond, mej. C. H. Kwakkel- stein te Vlaardingên. Deze opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en hield daarna de openingsrede, die met hartelijk ap plaus werd begroet.- Hulde telegram men. Mej. H. S. S. Kuyper deed daarna voorlezing van de telegrammen van hulde aan H. M. de Koningin en H K. II. Prinses Juliana en onder luid ap plaus der vergadering werd daartoe besloten. Binnenland. De bijzetting van het stoffelijk over schot van generaal J. B. van Heutsz. De bondsdag der Meisjesvereenigin- gen op G. G. in Groningen. De jaarvergadering der Chr. Geref. Predikanten. De Geref. Ouderlingen-Conferentie. Buitenland De Int. Arbeidsconferentie heeft het Duitsche voorstel in zake een officieele vertaling voor elk land van de aange nomen conventies, aangenomen. Bomaanslag te Leningrad. Een orkaan boven Wit-Rusland. Zwitserland is niet voornemens, Rusland de jure te erkennen. Daarna deed mej. Kuyper voorlezing van een schrijven van den heer Colijn, die een gift van 1000 in.uitzicht stelt voor het Bondshuis. Luid applaus volgde op deze mede- deeling en besloten werd aan den lieer Colijn een telegram van hulde en dank te zenden. Vervolgens werd overgegaan t?>t af handeling van de huishoudelijke zaken Eerst kwam aan de orde het Jaar verslag, waaruit bleek, dat het Bonds- leven in het afgeloopen jaar rijk ge zegend is. Uit het financieel verslag bleek, dat in kas was een batig saldo van 2117.71. De rekening van het Or gaan „Bouwen en Bewaren" stond toe dat 2690.93 in het reservefonds werd gestort. Aan de orde was daarna de behan deling der volgende voorstellen: 1. De contributieregeling blijve de zelfde als in 1926. e 2. De Bond van M.V. op Geref. grond slag in Nederland, in Bondsdag bijeen op zijn 9e Jaarvergadering te Gronin gen, den 8sten Juni 1927, spreekt uit: dat de belijdenisschriften van de Ge ref. kerken in Nederland, genoemd in art. 2 der statuten, te verstaan zijn overeenkomstig de verklaring, daar van door „de officieel erkende Gere formeerde kerken in Nederland" gege ven. Toelichting: Nu er den laatsten tijd gebleken is, dat er verschil van gevoe len bestaat over de opvatting van de drie Formulieren van Eenigheid, als mede over de vraag, wat te verstaan is onder de Geref. kerken in Nederland, is het noodzakelijk, dat onze Bond zich daarover duidelijk uitspreekt. De ze uitspraak is in bovenstaande ver klaring vervat, opdat in de toekomst voor misvatting van den grondslag van onzen Bond geen oorzaak kan zijn 3. De Bondsdag worde in 1928 te Rot terdam gehouden op Pinkster-Maan dag. Punt 1 en 3 werden zonder bespre king aangenomen. Bij behandeling van punt 2 wees de presidente er nog op, dat het conflict in de kerken van te algemeene bekend heid is, zoodat ieder ervan gehoord heeft, en toelichting overbodig is. De bedoeling is dat de Bond zich uit spreekt als te staan aan den kant van de Synode van ,Assen. Verschillende afgevaardigden vroe gen hierop het woord, o.w. Veenendaal Haarlem, Oostwold, Zaandam, Gronin gen (Lydia), Amsterdam-Zuid (2), Rijn- wijk. Van bestuurszijde verdedigde mej. Kwakkelstein het voorstel. Een zeer verwarde discussie ontstond nu. De afdeelingen, die voorstellen tot uitstel hadden ingediend, drongen aan op stem&ing over dit voorstel. Nadat eerst begonnen was met een mondelinge stemming, welke echter te lang duurde, werden de afgevaardig den die tegen waren of blanco wilden stemmen verzocht op het podium te komen. 8 verklaarden zich tegen, 7 handhaaf den hun voorstel tot uitstel en stem den daarmee blanco. Mej. H. S. S. Kuyper, wees er nu op dat het een ontroerend oogenblik ge weest was. De confessioneele zegen, die God ons heeft gegeven in de Synode van Assen, is nu ook in onzen Bond vastgelegd We mogen dankbaar zijn. dat het be stuur zoo tijdig de noodzakelijkheid hiertoe heeft ingezien. Op voorstel van mej. Kuyper zong de vergadering daarna Ps. 89 7. Als dan de vergadering nog heeft gezongen: Houdt Gij mijn handen bei de", vers 1, 2 en 3, volgt de bekend making van den uitslag der verkiezing van bestuur en redactie. Volgt schorsing der vergadering tot twee uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1