CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. S»,e JAARGANG DINSDAG 7 JUNI 1927 NUMMER 2146 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 V Misplaatste fantasie. Aldus noeimt „De Nederlander" het artikel van „Het Vaderland" over de 'candidatuur van Mr. Schokking voor den Leidschen Gemeenteraad en het Burgemeesterschap van Katwijk, in verband gebracht met de houding van Mr. Schokking als minister in het Ka binet Colijn. De „fantastische" gedachte, dat dit op treden als Burgemeester van Katwijk „de eerste stap zou zijn tot een zich terugtrekken uit het politieke leven" noemt ',.,De Nederlander" onschuldig en begrijpelijk. De mensch gelooft gaarne hetgeen hij hoopt. „Maar*, zoo vervolgt het blad, „wij moeten verzet aanteekenen tegen twee* historische ongerechtigheden, welke hét bedoelde hoofdartikel ont sieren. De eerste ongerechtigheid zondigt te gen de historie van April 1927, de twee de (meer ernstig) brengt den schrijver in botsing met de historie van Aug. '25 Volstrekt onjuist is de bewering, dat de Leidsche Kiesvereenighig den heer Schokking zou hebben gecandideerd voor den Gemeenteraad en dat mr. Schokking deze candidatuur zou heb ben aanvaard, met de wetenschap, dat zijne benoeming tot Burgemeester van Katwijk aanstaande was. Wij kunnen niet onderstellen aan welken helderzienden correspondent „Het Vaderland" dankt zijn bericht omtrent deze komende benoeming, reeds twee weken voor hare vaststel ling. Wij mogen er echter aan herinne ren, dat de candidaatstelling voor den Gemeenteraad plaats had reeds op 12 April en dat de' benoeming eerst ge schiedde op 27 Mei; waarbij moge wor den aangeteekend, dat aan de aller naaste omgeving van den heer Schok king (zijn gezin en zijne politieke vrienden; eerst enkele dagen vóór Je benoeming, omtrent hare waarschijn lijkheid eenige mededeelingen gewerd Nu „De Nederlander" er zich met deze tegenspraak afmaakt mogen wij een paar opmerkingen niet achter hou den. Het zou niet alleen „H^t Vader land" maar ook andere, den Chr.-Hist. nader staande groepen, in een ver keerd daglicht kunnen stellen. Het gaat niet in de eerste plaats om ae candidaatstelling. Niet de feiten die op 12 April bekend waren geeft den doorslag, maar wel wat op 23 Mei daags voor de stemming bekend was. Niet 27 Mei maar 23 Mei is de dagtee- kening van het benoemingsbesluit. Wij willen hierbij opmerken, dat wij nog niet uitspreken dat men in de „mededeeling van de waarschijnlijk heid van een benoeming" aanleiding had moeten vinden om-de kiezers daar van mededeeling te doen. Alleen wil len wij er op wijzen, dat het op zijn .mipst raadselachtig is dat men in Chr. Hist, kring van hetgeen anderen be kend werd, onkundig zou zijn geble- •ven. Daar gaat het om. V Het ergste. Het ergste van de onjuistheden van „Het Vaderland" noemt „De Neder lander" de mededeeling, «lat do heer Schokking in Augustus 1925 „zitting nam in het Kabinet-Colijn, zonder zich. vergewist te hebben of zijne eigene partij, al dan niet, na drie maanden het ministerie, waarin hij zich liet op nemen, zou doodmaken". Zelfs in een gezellige causerie is zoo danige mededeeling, welker onjuist heid den schrijver bekend is, niet ver schoonbaar. In Maart 1926 is de gaïische historie tier Kabinetsformatie van Augustus 1925 uitvoerig in de Tweede Kamer be sproken, waarbij zonder tegenspraak kwam vast te staan, dat de Christelijk- Historische Fractie der Tweede Kamer in Augustus 1925, onder leiding van haren voorzitter, mr. Schokking, bij vernieuwing vaststelde, dat zij, onge acht elk mogelijk politiek geyolg, zich zou blijven verzetten tegen handha ving van het gezantschap bij het Vati- caan en dat van dit besluit mede deeling werd gedaan aan den Kabinets formateur. Dat dit verzet en de daaruit voortge vloeide stem vóór de opheffing van be doeld gezantschap zou leiden tot den dood van het Kabinqt, kan nooit ge weten worden aan de Christelijk-his- torischen, die in 1925 handelden gelijk zij sedert 23 December 1920 gehandeld hadden, na te juister plaatse en te juis ter tijd aan deze houding te hebben herinnerd. Bij wie wèl de oorzaak ge zocht moet worden van de crisis, in November 1925 ontstaan, zij hier niet onderzocht echter zeker niet bij mr. Schokking, die, kennend gezindheid en houding zijner politieke partij ten opzichte van het doornig vraagstuk, I ier in geding, opnieuw een uitspraak omtrent deze gezindheid bevorderde en van deze uitspraak aan den Kabi netsformateur schriftelijke mededee ling deed toekomen. Formeel is dat in orde. Mr. Schok king liet den heer Colijn niet onkun- dig%van de uitspraak der Unie. Maar hoe hijzelf daartegenover stond wordt ook hiermede niet bekend. Wij weten dat het hem niet belet heeft in een ka binet zitting te nemen dat de uitspraak der Chr. Hist. Unie niet deelde. Dat de politieke partijen, en met na me de heer Colijn, met' de meening van de Chr. Hist. Unie bekend waren is genoegzaam aangetoond. Het be richt van Minister Schokking was daarvoor niet noodig. Terecht wordt gevraagd en dat was hier ook in het geding of de kwestie van het Gezantschap van zoo veel beteekenis moest geacht worden dat daarvoor de samenwerking moest verbroken worden. Niet de meening over het gezantschap, maar de ernst der breuk is het voornaamste, neen het eenige punt in bespreking. „De Nederlander" stelle Ie feiten juist, dat vêrhoogt de waarde van de bespreking. STADSNIEUWS. Ds. W. DEN HENGST, t In den ouderdom van 67 jaren is he denmorgen de eeuwige ruste ingegaan D s. W. den Hengst, in leven Em. Pred. bij de Geref. Gemeente alhier. Hoewel reeds eenigen tijd lijdende, is de overledene na een ongesteldheid van slechts vier dagen, aan den kring der zijnen ontrukt. J.l. Donderdag avond verloor de patient plotseling het bewustzijn en is niet meer bij kennis gekomen. Hedenmorgen is hij kalm ontslapen. Ds. W. den Hengst werd den 4den September te Delft geboren. Na ge slaagd te zijn voor eind-examen Gym nasium te Doetinchem, werd hij inge schreven als student in de Theologie aan dè V. U. te Amsterdam. In 1888 deed hij met góed gevolg candidaats- examen in de Theologie, waarna hij zich beroepbaar stelde in de Geref. Kerken. Den 2eii September 1888 deed hij zijn intrede in de Geref. Kerk te Den Hel der, welke gemeente hij tot 30 Septem ber 1894 diende en vandaar vertrok naar de Geref. Kerk te Veenendaal. Omdat hij zich niet kon vereenigen met de z.g. „Verbondsleer" der Geref. Kerken, maakte hij zich te Veenendaal ih 1913 van de Geref. Kerken los, en stichtte een „Gereformeerde Gemeen te", die zich aansloot bij de Geref. Ge meenten in Nederland. Na tWee jaar deze jeugdige gemeen te als predikant te hebben gediend, nam hij een'beroep aan naar de Ge ref. Gemeente te Amsterdam, waarin hij op 4 Juli 1915 zijn intrede deed. Na in Amsterdam bijna 3 jaar werk zaam te zijn geweest, vertrok hij naar de Geref. Gemeente te Leiden, aan wel ke gemeente hij zich den 7den April 1918 verbond als Dienaar des Woords, als opvolger van Ds. J. Verhagen. Als bevestiger van Ds. den Hengst trad op Ds. G. van Reenen, eertijds predikant dezer Gemeente. Juist 8 j.aar later, 7 April 1926, nam Ds. den Hengst wegens emeritaat, af scheid van zijn gemeente met een pre dikatie naar aanleiding van Hebr. 13 20 en 21: „De God nu des vredes, die den gTooten Herder der schapen door het bloed des eeuwigen testaments uit de dooden heeft wedergebracht, na melijk onzen Heere Jezus Christus, die-volmake u in alle goed werk, opdat gij zijnen wil moogt doen: werkende in u hetgeen voor Hem welbehaaglijk is door Jezus Christus, denwelke zij de heerlijkheid in alle eeuwigheid. Amen. Bij deze afscheidspredikatie zeide Ds. den Hengst in zijn slotwoord, dat hij in de 8 jaar, dat hij de gemeente mocht dienen, in alle zwakheid Chris tus had gepredikt als den Algenoeg- zamen verlosser. Gaarne had hij zijn dienstwerk voortgezet, doch z'n kracht is gebroken, al reeds in het tweede jaar dat hij in Leiden werkzaam zijn mocht. Spr. had begeerd den tijd, die nog over is, te besteden aan de opleiding van Dienaren des Woords, doch hij twijfelt er aan, of hij daartoe nog de kracht zal hebben. Niemand, behalve de ingewijden, zul len hebben kunnen voorzien, dat het einde des levens van dezen geliefden leeraar zoo spoedig daar zou zijn. Slechts ruim één jaar heeft hij van zijn welverdiende rust mogen genie ten. Aan de opleiding van toekomstige Dienaren des Woords heeft hij tot aan de opening der Theol. School te Rot terdam, naar de mate zijner reeds ge sloopte krachten, toch nog een werk zaam aandeel mogen hebben In Ds. den Hengst verliezen de Ge ref. Gemeenten in Nederland een be kwaam en waardig predikant en de Gereformeerden in het algemeen een trouw en beslist belijder. Moge hij thans de rust genieten, welke er overblijft voor hei volk van God. VERKIEZINQS ACTIE. Het bestuur van de Prop.-club ver zoekt ons er de aandacht op te vesti gen, dat tot op heden van de 46 bu reaux en kiezerslijsten slechts 12 zijn ingeleverd. Niet minder dan 38 bu reau-hoofden bleven nalatig hun lijs ten in te leveren. Het bestuur verzoekt dringend nog deze week alle lijsten in te leveren, aan het bureau N. L. Courant, Hooi gracht 35. KEURING VAN GEITEN. Gisteren, tweede Pinksterdag werd in den tuin van Musis Sacrum aan het Plantsoen vanwege de Leidsche Geitenfokvereeniging een keuring van geiten gehouden met het doel om de geitenhouders op te wekken om mede te werken tot de veredeling van de soorten der dieren. De deelneming was bevredigend, hoewel er verleden jaar meer exem plaren ter keuring waren aangeboden. In totaal waren er 46 dieren aanwe zig, in hoofdzaak uit de gemeente zelve, hoewel ook geitenhouders uit Katwijk, Voorhout en Zoeterwoude zich een wandeling uit deze plaatsen met hun ti'ouwe huisdieren naar Lei den hadden getroost. De algemeene indruk van de col lectie was goed, zooals de keurings commissie, bestaande uit de heeren P. A. Clemens, uit Lisse en Hugo Roest uit Hoogvliet, ons verzekerde. Dit maakte de keuze voor het aanwijzen der bekroningen moeilijk. Er waren verschillende medailles van diverse vereenigingen, zoowel als van het bestuur en van particulieren uitgeloofd, waaronder ook een me daille van den Provincialen Bond van Geitenfokkers voor Zuid-Holland, als mede een zilveren lauwertak en prij zen in natura (haver) benevens eenige geldprijzen. De kampioensprijs werd toegekend aan de witte ongehoornde geit van den heer H. D. Huisken te Katwijk aan Zee. Als reserve-kampioen werd aan gewezen de geit van den heer W. J. Slootweg te Oegstgeest. Verder werden verschillende geiten van leden uit Lei den en andere gemeenten met een le, 2e en 3e prijs bekroond. Vooral waren de deskundige keurmeesters bijzonder tevreden over de inzendingen voor de kringkeuring. Zoo kan geconstateerd worden, dat deze tentoonstelling goed geslaagd is. In verband met de reorganisatieplan nen heeft het bestuur goed vertrou wen, dat de tentoonstelling een vol- gend jaar nog beter slagen zal. Vermelden wij ten slotte nog, dat de jury bijzonder tevreden was over den stamvader (den hok) van de meeste tentoongestelde dieren. Hij was hagel wit en het interieur van het dier en het exterieur was uitmuntend. Aan den verzorger, den heer L. van den Berg werd daarvoor hulde gebracht. Mogen vele geitenhouders door deze tentoonstelling tot de overtuiging ko men, dat het hun plicht is het streven van de vereeniging te steunen door zich er bij aan te sluiten of zich als donateur op te geven. VERKIEZING AMBTSDRAGERS GEREF. KERK. Zondagavond na afloop van den middagdienst had in de Hooigracht- kerk verkiezing van Ambtsdragers plaats ter vervulling van plaatsen, opengekomen door verleende onthef fing. Als ouderlingen werden gekozen de broeders D. Huinink en A. van Kapel. Als diakenen de broeders J. Hane- graaff, A. van Lunteren en R. Yntema. LIEFHEBBERS VAN VISSCHEN. In de openbare lagere school aan het Schuttersveld alhier is Zaterdagavond ingebroken. Uit een aquarium zijn al le tropische visschen ontvreemd. Verder wordt niets vermist. De die ven hebben zich waarschijnlijk toe gang verschaft door het gymnastiek lokaal. SPREEKUUR WETHOUDER. De Wethouder van Onderwijs, de heer J. B. Meijnen zal morgen (Woens dag) geen spreekuur houden. Woensdag 8 Juni zitting van het Adviesbureau voor Tuinbouwaange- legenheden in de bestuurskamer j^an Tuinstadswijk en de bestuurskamer van „Ons Belang", Meidoornstraat 19 en Molens.raat, van acht tot negen uur des avonds. Nadat Zaterdagavond de zwerver J. P zijn roes had uitgeslapen op het politiebureau, waar hij voor dronken schap naar toe was gebracht, bleek, dat hij in het Alg. Politieblad gesigna leerd stond en nog 35 dagen hechte nis tegoed had, die hij thans zal moe ten ondergaan. Zondagavond raakte de 9-jarige v. R. op de Houtmarkt spelenderwijs te water. Door handreiking werd het kind door een voorbijganger er uit ge haald. Het bleek geen letsel te hebben bekomen en is door de politie naar huis gebracht. Zondagnacht is op de Hooge Rijn dijk ten nadeele van A. V. een rijwiel ontvreemd dat onbeheerd voor een koffiehuis stond. Hedenmorgen is in het woonwa genkamp aangehouden J. J. V., die in 't Alg. Politieblad gesignaleerd stond voor 5 dagen hechtenis of f5 boete. De man heeft zijn boete betaald en is op vrije voeten gesteld. Zaterdag is alhier aangehouden zekere G. B., van beroep muzikant, die in het Alg. Politieblad stond ge signaleerd voor 8 dagen hechtenis. Zatermiddag heeft een aanrijding plaats gehad tusschen den wielrijder A. W. v. R., wonende aan de Waard- gracht en een luxe-auto, bestuurd door H. E. F. M. G. te Utrecht. De wielrijder kwam zonder te bellen uit een dwarsstraat rijden en werd aange reden. Door den schok kwam hij op het rechterspatbord terecht, waardoor de bestuurder van de auto zijn macht over het stuur verloor en deze het trottoir opreed en terecht kwam in de ruiten van perceel Hooge Rijndijk 35, bewoond door J. v. d. W. De wielrij der liep slechts een paar ontvellingen op. De auto en de fiets werden licht beschadigd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 224 volwassen personen en 6 kinderen, totaal 230. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Kleijn, jm. 27 j. en C. M. Arnoldus, jd. 23 j.; Th. H. v. Noordt, jm. 22 j. en M. Roos, jd. 21 j.; P. Westerveld, gesch. 32 j. en M. C. Koet, gesch. 39 j.; J. A. v. Haarlem, jm. 22 j. en M. v. Weeren, jd. 22 j.^ A. A. Langeveld, jm. 26 j. en D. Steen bergen, jd. 23 j. BINNENLAND. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdag een beleefdheidsbezoek gebracht aan den ex-Keizer van Duitschland te Doorn UITWISSELING VAN BEVOLKINGEN IN TRACIë. Naai* het Corr. Bur. verneemt, is de heer J. A. Gorter te Den Haag benoemd tot president van de sub-commissie van den Volkenbond, belast met de uit wisseling van bevolkingen in Tracië. De heer Gorter was na den oorlog ver tegenwoordiger in Rusland van Jen hoogen commissaris van den Volken bond van Russische zaken. HET VERLOREN INDISCHE VLIEGTUIG. Nabij Bawean is het achterstuk en een drijver van het verloren vliegtuig gevonden. In een toespraak tot het personeel van den marine-vliegtuigdienst betuig de vice-admiraal Gooszen, ook namens den G.-G., deelneming met het ongeluk dat den dienst getroffen heeft. Hij zei- de, dat het vertrouwen in de capacitei ten van den vliegdienst ongeschokt was. De nasporingen naar het vlieg tuig en de bemanning zijn gestaakt. De „Krokodil" is naar Bawean vertrok ken, om naar de aangespoelde stukken ^een onderzoek in te stellen. HET EESRTE KRUISGESPREK MET INDIë GESLAAGD. Konden wij melden, dat op 1 Juni de eerste poging was gedaan tot een kruis gesprek NederlandIndië, Vrijdag avond omstreeks half 10 werd deze poging inderdaad verwezenlijkt. Het eerste kruisgesprek tusschen het Phi lips' laboratorium te Eindhoven en het telefoniestation te Malabar heeft plaats gevonden. Hoewel de ontvangst van Malabar te Eindhoven ook nu nog zwak en moei lijk verstaanbaar was en vele malen herhalingen uit Indië noodig bleken, werden toch gedurende ongeveer een half uur op verschillende over en weer gestelde vragen antwoorden verkregen. De uit Eindhoven gestelde vraag hoe de ontvangst van den Philipszen- der was werd beantwoord met de mede deeling, dat deze uitstekend en zonder faling ontvangen werd. Verder werd op een vraag uif Eind hoven naar de gebezigde lampen door Malabar medegedeld, dat alle daar ge bruikte lampen eveneens Philipslam- pen met waterkoeling waren. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertenliën per regel 22x/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij Tooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Ds. W. den Hengst overleden. Groote fabrieksbrand te Echt. Nadere bijzonderheden over de stormramp. Radio-telef. kruisgesprek met Indië geslaagd. Buitenland. De betrekkingen tusschen Joego-Sla- vië en Albanië verbroken. Een kruitmagazijn nabij Krakau in de lucht gevlogen. In China worden pogingen aange wend om de communistische agitatie tegen te gaan. Chamberlins vlucht over den oceaan geslaagd. Het eerste telefonisch kruisgesprek tusschen Nederland en Indië werd dus niet alleen verwezenlijkt door Neder- landsche ingenieurs, maar ook met be hulp van Nederlandsch fabrikaat. Daar ook bij deze proeven de Philips zender in Indië zoo goed werd ontvan gen en door het station Malabar steeds onmiddellijk werd geantwoord, na de woorden in de Philips-studio gespro ken, mag men aan het slagen van de ze proeven zeer zeker de verwachting verbinden, dat telefonische kruisge- sprekken met Indië niet lang meer op zich zullen laten wachten. ADVOCAAT-GEN. GERECHTSHOF. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ad vocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, met ingang van 15 Juni, Mr. P. M. F. Banduin, thans substituut officier van Justitie hij de rechtbank te Den Haag. WAAROM DEZELFDE BAAN? Prof. E. Dubois, hoogleeraar in de Geologie te Amsterdam, heeft op Je vraag, of het mogelijk is, dat factoren van geologischen aard, invloed kunnen gehad hebben in het ontstaan van cy clonen en of zich hier een der uitge sproken meeningen, dat de exploitatie der zoutmijnen hiermee in vrrband te brengen is, zijn inziens juc is, geant woord: Men kan als zeker aannemen, dat de aanwezigheid van zoutmijnen in den Achterhoek niet den minsten in vloed kan hebben op de cyclonenbaan. Sedert duizenden eeuwen zijn de ze zoutlagen daar aanwezig. De facto ren, die bij dergelijke meteo-ologische verschijnselen werkzaam zijn, moet men als zeker talrijk beschouwen. Het woord is nu aan de meteorologen, of een of meer in aanmerking komende factoren misschien in den laatsten tijd zoodanig gewerkt hebben, dat de cy clonen bijna dezelfde baan hebben ge volgd. DE SLUIS TE IJMUIDEN. Het verkeer door de sluis te IJmui- den is sedert Zondagmiddag 2 uur we der normaal. VLIEGEROPLAT'ING VOOR RECLAMEDOELEINDEN. Bij helder weder zullen, blijkens een bericht aan luchtvarend en van liet minis terie v. waterstaat op ongeregelde tijd stippen, doch uitsluitend overdag, op verschillende plaatsen in Nederland, zou als wellicht te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Scheveningen, Zandvoort en Hoek van Holland, en gelijk ook op andere plaatsen, een tweetal aan elkan der veroonden vliegers voor reclame doeleinden worden opgelaten. De bovenste vlieger (grootste afmeting 1.45 M.), zal zich niet hooger_ dan pl.m. 200 M. boven den grond bevinden; 50 M. daaronder bevindt zich de tweede vlieger (grootste afmeting 2,45 M.) eiv 50 M. onder'dezen laats een een vlag van 4.60 M. bij 3.65 M. Het vliegerkoord is overigens niet gemerkt. BUITENLAND. CHAMBERLIN'S TOCHT MET DE COLUMBIA. Over den oceaan. Gelijk bekend, is Chamberlin Zater dagmorgen om 6.04 uur Amerikaan- sche tijd, d.i. 11 uur Ned. Zomertijd van het Roosevelt-vliegterrein te New York gestart. Over zijn vlucht kwa men successievelijk de volgende be richten binnen: Een noodlanding bij Halle. Chamberlin maakte na een vlucht van 43 uren een noodlanding in de nabijheid van het station Helfta bij Eisleben. De oorzaak der landing was gebrek aan benzine. Om 9.35 v.m. steeg Chamberlin we derom op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1