NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 JUNI 1927 HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT Dé heer R. A. den Ouden schrijft ons: Mij werd toegezonden een strooibil jet, dat te Kampen, wellicht ook el ders, werd verspreid vanwege de St. Geref. Partij ter voorlichting van de kiezers bij de gemeentelijke stembus. Dit biljet draagt aan den kop met dik ke zwarte letters het opschrift: „T o t deWet en de Getuigeni s", welk ernstig vermaan echter den schrijvers niet belet heeft, voor de zooveelste maal een volslagen onjuiste uitleg ging te geven aan het derde artikel van ons A.R. Program van beginselen. Ik zal voor de zooveelste maal be proeven het duidelijk en meer overeen komstig de waarheid uit te leggen. Hoevele malen zal de A.R. Partij zich nog tegen deze en soortgelijke onware voorstellingen van haar staatkundige beginselen moeten verweren? Art. 3 van het A.R. Program luidt: „Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen die ons in Gods Woord geopenbaard zijn; zóó evenwel, dat het Staatsgezag ten on zent noch rechtstreeks, gelijk in Israël, noch door de uitspraak van eenige kerk, maar in de consciëntie beide van Overheid en onderdaan aan de ordi nantiën Gods gebonden zij." Het S. G. verkiezingsbiljet drukt den tekst van dit artikel af, zooals die luidde vóór de wijziging van 1916: „Op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen van Gods Woord, zóó evenwel, dat het staatsgezag, noch rechtstreeks, noch door de uitspraak van eenige kerk maar alleen in de consciëntie der Overheidspersonen aan de ordinantiën Gods gebonden zij." De nieuwe tekst spreekt duidelijker dan de oude, weshalve onzen bestrij ders zou mogen gevraagd worden, niet langer meer op den inhoud van het oude artikel voort te borduren. Edoch dat is het ergste niet. De oude tekst heeft nimmer iets anders bedoeld dan wat nu in de nieuwe gezegd wordt. Erger is, dat het staatk. geref. biljet van den inhoud van dit artikel dezen uitleg geeft: „Alzoo dus het staatsgezag niet rechtstreeks aan Gods ordinantiën ge bonden. De kerk van Christus uitge schakeld in haar roeping tegenover de Overheid. Daarvoor in de plaats ge- steld:De consciëntie dér Overheidsper sonen. „De laatste woorden van art. 3 van het A.R. Program van beginselen, ma- - ken het geheele artikel feitelijk waar deloos en zinloos. Men onderwerpt zich als overheidspersoon aan de ordinan tiën Gods, of men doet dat niet. „Een onderwerping aan de wetten Gods alleen, inzooverre zij in de con sciëntie der Overheidspersonen goed keuring kunnen vinden, is evenzooveel dan dat men deze personen vrijheid verleent, om naar 't goeddunken huns harten te regeeren." Deze commentaar van artikel 3 is ten eenenmale valsch. Er is geenerle! sprake van „goedkeuring" der ordinau tiën Gods in of door de consciëntie. In het artikel staat: „dat het staatsgezag ten onzent in de consciëntie van overheid en on derdaan aan de ordinantiën Gods ge bonden zij." Is dat geen beginsel van positieve staatkunde op den grondslag der God delijke ordinantiën? Van het „staatsgezag" wordt gespro ken in absoluten zin. Van de „ordinantiën Gods" evenzoo. En de „consciëntie" wordt genoemd als het intermédiair, als het middel, waardoor 'de gebondenheid van het staatsgezag aan die ordinantiën tot stand komt'. Zoodat er van beoordee ling, noch van goed- of afkeuring dier ordinantiën door de consciëntie sprake is. De consciëntie heeft geen andere taak dan der Overheid in elk geval, waarin Gods Woord of Wet geen dui- delijken, voor geen tweeërlei uitleg ging vatbaren regel of bevel geeft ten opzichte van een bepaald onderwerp van regeerbeleid, uitspraak te doen, wat een overheidspersoon te dier za ke als ordinantie Gods heeft te aan vaarden. Doet een staatk. geref. overheidsper soon andfers? Wanneer hij erkennen moet, dat b.v. in het Woord Gods geen rechtstreék- sche uitspraak is te vinden inzake het al of niet geoorloofde van de verzeke ring of van het stemmen der vrouwen, gaat hij dan met iets anders te rade dan met zijn consciëntie, om voor zich zelf uit te maken, wat hem Gods woord en Wet ten aanzien dezer dingen van uit de ordinantiën Gods afgeleid begin sel gebiedt? Ik geloof het niet! Op de jongste jaarvergadering der S. G. par tij zei Ds. Kersten, over de verzeke ring sprekende, dat deze, naar zijn mee ning, in strijd is met het geloof aan de Voorzienigheid Gods; de candidaten moesten vrij zijn van verzekering, om dat een partijbesluit aldus bepaald had (dus niet omdat Gods Woord het assureeren uitdrukkelijk verbiedt), de leden evenwel moest men vrij laten, omdat men over niemands consciëntie mag oordeelen. Alzoo, precies in over eenstemming met art. 3 van het A.R. program: het politiek beleid in de con scientie gebonden aan de ordinantiën Gods. De S. G. partij, bij het nemen van vermeld besluit, door haar consciëntie (in zooverre bij „een partij" van een consciëntie, een algemeene consciën tieuze uitspraak, mag gewaagd wor den) gedrongen tot veroordeeling van de verzekering óp grond van haar «op vatting der ordinantiën Gods te dezer zakt. Daarom elk overheidspersoon of volkvertegenwoordiger, die namens de partij zal optreden, van verzekering vrij ;de anderen, zoolang ze niet in eenig college met besturende of wetge vende bevoegdheden gaan optreden, in hun consciëntie vrijgelaten. Art. 3 van het A.R. Program van be ginselen noemt 3 middelen, waardoor de Overheid kan gebonden worden, in de uitoefening van het staatsgezag, aan de ordinantiën Gods; 1. „rechtstreeks, gelijk in Israël". In Israël sprak God zelf met hoorbare stem tot de Overheid Zijns volks, tot Mozes op den berg; tpt Samuël, toen het volk een koning begeerde; door een engel tot de ouders van den richter Simson; door profeten als tot David na zijn zonde met Bathseba; door een droom als tot den jongen koning Sa lomo. Meent de S. G. partij, dat ook in on zen tijd de ordinantiën Gods nog op zulk een „rechtstreeksche" wijze tot onze overheid zullen gebracht worden? Als er iemand optreedt, die beweert, dat hem profetische opdrachten of droomen en gezichten gegeven zijn met betrekking tot het staatsgezag, zal de S. G. partij diens autoriteit dan aan vaarden? De A.R. partij zeker niet! Zij staat in dezen op den grondslag der Gereformeerde belijdenis: wij hebben Gods Woord, dat algenoegzaam is, en wij kennen Hem volkomenlijk uit Na tuur en Schriftuur. „Daar is geschre ven" en „daar is geschied." 2. „Noch door de uitspraak van eeni ge kerk". Dat wil zeggen, gelijk het staatk. geref. strooibiljet beweert, dat „de kerk van Christus (wordt) uitge schakeld in haar roeping tegenover de overheid". In „Ons Program", de toe lichting op het beginselprogram der A. R; Partij, wordt duidelijk gezegd (3de druk, par. 64, blz. 97): in een Christennatie zal van zelf. naar mate de kerk van Christus het godsdienstig bewustzijn hoog houdt, de inspraak der zedewet in het hart uitgezuiverd en verscherpt zijn, naar en door dat hoogere standpunt, dat de tien gebo den innemen", terwijl in het hoofdstuk „Staat en Kerk" (t.a.p. blz. 392) wordt De gemeente Kampen zal wel een gasfabriek of electriciteitsbedrijf heb ben. om daaraan het practisch voor*- beeld te ontleenen. Mogen deze fabrieken nu op Zondag werken om stookgas of licht aan de burgerij te verschaffen? Of moeten ze stop gezet worden? Wanneer daarom trent in den gemeenteraad verordenin gen zullen gemaakt worden wat zullen dan de S. G. leden van den Raad doen? Wat anders dan^in hun con scientie te rade gaan over hun ge bondenheid aan de ordinantiën Gods?" „Waartegenover dan door de Over heid aan de kerk ware te waarborgen: 1. het recht op het geven van advies in zaken van burgerlijke politie, voor zooverre deze het godsdienstig en ze delijk leven des volks raakt; Dit schijnt toch wel iets anders dan ,.de kerk van Christus uitgeschakeld" wat in het staatk. geref; biljet maar klakkeloos wordt beweerd. „Niet door de uitspraak van eenige kerk" beteekent, dat de A.R. partij in den tegenwoordigen tijd geen kerkelijk instituut of college aanvaardt, dat haar uitspraken ten aanzien van het regeer beleid met bindend gezag aan de Over heid zou kunnen opleggen. Dat is een Roomsche leerstelling! Maar waaraan de A.R. partij zich, zelfs niet als ze in coalitie aan het bewind deelneemt, wenscht te onderwerpen. Er is hier na tuurlijk geen sprake van de „ééne hei lige, algemeene Christelijke Kerk" deze heeft geen orgaan, waardoor zi§ haar gezag over de Overheid zou kun nen oefenen maar van de geïnstitu eerde kerken. Wenscht de S. G. partij zich een zoodanig gezag voor 't staats leven van eenige kerk te onderwerpen? Aan welke dan? Aan de Alg. Synode der Ned. iHterv. Kerk, of van de Gere formeerde kerken, of van die der Chr. Geref. Kerk, of de Gereformeerde Ge meenten? Immers neen! Maar laat men dan toch van Staatk. Geref. zijde zich van zulke onzinnige commentaar op het A.R. Program onthouden! Zulke kiezersvoorlichting is niet in overeenstemming met hét ernstig ver maan: „Tot de Wet en dé Getuigenis". Zij vloekt daarmee. 3. „in de consciëntie van Overheid en onderdaan". Wat blijft er nu over dan dit derde middel der „gebonden heid"? Weet de S. G. partij een vierde? Dat zij die dan noeme. Laat ons nu deze kwestie nog even practisch toepassen. Het Kampensche strooibiljet geeft in dit verband een verhaal van de verhuring van een ge meentegebouw, waarin op Zondag too- neel- en bioscoop-voorstellingen zou den gehouden worden, en waarbij A.R. gemeenteraadsleden zouden geweigerd hebben een voorstel tot verbod van zulke vermakelijkheden op Gods heili gen dag te steunen. Wanneefvdat alles zóó is gegaan als hier wordt meege deeld, dan wil ik wel als mijn oordeel uitspreken, dat deze A.R. leden van dven Raad in Christelijk politiek beleid zijn tekort geschoten. Maar was het zóó precies? Laten we nu echter ook ten aanzien van de Overheidstaak ten opzichte van den Zondag zieh, of de S. G. partij prin cipieel op een ander standpunt staat als in art. 3 van het A.R. program neergelegd. In het bewuste strooibiljet staat afgedrukt het „Gemeentepro gram" der S. G. partij. Art. 2 daar van luidt: „De Gemeentelijke Overheid bevor- dere met alle haar ten dienste staande middelen de. Zondagsrust, en were op publiek terrein alles wat de heiliging van den Zondag belemmert." Moest hier nu toch eigenlijk, in over- èenstemming met de S. G. Lectuur, niet staan: De gemeentelijke overheid handhave Gods wet, ook ten aanzien van den Dag des Heeren: Zes dagen zult gij arbeiden, en al uw werk doen, maar de zevende dag; is de Sabbath des Heeren Uws Gods, dan zult gij geen werk. doen. We bedoelen natuurlijk niet, dat de Zaterdag als Zóndag zou moeten gehei ligd worden, maar in. overeenstemming met de leiding Gods in Zijne eene, hei lige, algemeene Christelijke Kerk („Er is geschied!") de Zondag. Maar ten aanzien van het werken en «pusten. GEMENGD NIEUWS. Rondom P a r ij s. Droevige bij Wonderheden zijn bekend geworden •omtrent de woningtoestanden «in het gebied der banlieu, bezuiden Pa rijs, gelegen tusschen Athis Mons, (Juvisy, Savigny, Villeneuve le Ror, en Paray. Eenige jaren geleden nog bestond! het geheele gebied vrijwel uit koren velden en akkers, waar men vaak da Idoor ossen getrokken ploegen kon, zien voortbewegen. i Sedert, twee eeuwen reeds woonden! !de leden derzelfde boerenfamilies la (dezelfde hoeven en bebouwden er hun l'and, dat zij de voorraaJdsohuur van Parijs noemden. Bij het einde van den, oprlog Is al les anders geworden. Er is een vlieg veld in de buurt aangelegd met han gars en bijgebouwen; er zijn fabrieken verrezen en goedkoope huisjes neer gezet, en de boerderijen verdwenen, een voor een. Een nieuwe bevolking van 35.000) menschen heeft er zich langzaam ge vestigd, zonder dat er wegen waren, zonder dat er hygiënische maatregeleni waren getroffen, zonder licht zelfs. Meer en meer is het ook een chaos geworden in deze nieuwe wijk. Del arbeiders loopen 's ochtends op klom pen over de naast onbegaanbare we-; gen naar het station met hun schoe nen in de hand. Dit alles op vier mijl afstand van Parijs. Ziektegevallen en vooral zuigelingen sterfte zijn niet uitgebleven. Het -„Journal'des Débats" heeft er de aandacht op gevestigd, en thansf heeft het Franscne Roode Kruis be sloten, den ongelukkige bewoners te hulp te komen. Verschillende commis si es werken er reeds met vrucht, doch/ het zal weinig baten, als de autoritei ten niet krachtig ingrijpen. Auto-ongeval. Bij het passee ren van een V. A. B.-autobus op den Rotterdamschen weg bij Delft, reed 'n Z. H. A. M.-autobus, aienst Rotter- Idam-Scheveningen te veel naar rechts Het gevolg was, dat de voorwielen van laatstgenoemde autobus in den fberm van den weg verzakten en dq achterwielen nog op een brug bleven hangen. Slechts een van de inzittende pas sagiers werd door het breken van een ruit gewond. De autobus werd zwaar beschadigd. Ongeval. Gistermorgen is op )de Maas nabij Limmel een dekschuit geladen met kiezel en bemand met twee personen, in de strooming ge raakt, met hét gevolg, dat het vaar tuig omsloeg. De 50-jarige Jansen uit Landekem KBelg.) trachtte zich te redden, dooc zich aan de schuit vast te klemmen. Hierdoor kreeg hij echter de volle lading kiezel op het lichaam en ver dween onmiddellijk in de diepte. Een misdaad. Te Horst werd gisteravond in het bosch bij wachtpost 13 het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, dat vele rug- en steek wonden vertoonde. Het parket van Roermond is grsten gearriveerd om lijkschouwing: te hou den. Omtrent^de misdaad is niets be kend. Door den bliksem gedood. De 47-jarige echtgenoote van den arbeider J. ,W., wonende in Si berië, nabij Hoogeveen, werd, toen zij voor het raam uitkeek naar het on weer, door den bliksem getroffen en gedood. i Het kind, dat zij op haar schoot hadl was geruimen tijd bewusteloos, docli kon weer worden bijgebracht. Te Steenbereen is de 30-jarige/ landbouwer L. uit net Westland in zijn woning door den bliksem getroffen en op slag gedood. De boerenwoning van W. Glfts- jstra te Drachten is door onbekende* oorzaak afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Oranjedorp is de woning vanl den arbeider J. iw. afgebrand. Niets werd gered. Lijk aangespoeld. Aan hef strand te Ter Heijde (gem. Monster) is aangespoeld het in verren staat vai» ontbinding verkeerend lijk van een on bekend manspersoon. Dinsdagavond is in den Rijn Dij Wageningen drijvende gevonden her lijk van een manspersoon, die blijkens de papieren was W. A. van Brede- jode, geb. te 's Gravenhage, 6 Sep- 1871, gep. O. I. militair. Het lijk is naar de algemeene be graafplaats vervoerd. M ij n o n g e v a 1. Woensdag is m. de ondergrondsche werken van dei Staatsmijn „Hendrik" te Brunssum dei 18-jarige J. Lohman met zijn hoofd onder een kolenwagen bekneld ge raakt. Hij is na enkele oogenblikken aan de gevolgen overleden. Even stoppen. Dinsdagmid dag sprong een koe te Roosendaal uit' haar gezelschap van enkele soortge- nooten over den afsluitboom van den spoorweg, toen deze was neergelaten voor het naderen van den Pullman- trein „Noordster". Het dier bleef staan tusschen de rails waarover de trein kwam aan snorren. De machinist het gevaar ziende, zag zich genoodzaakt te stoppen, opdat her koebeest van de baan kon worden ver /wijderd. Desluisbouw. De eerste deur' is thans zonder moeilijkheden in de nieuwe sluis te I-Jmuiden geplaatst^ zoodat de sluis aan de kanaalzijde nui geheel afgesloten kan worden. De tweede deur zal bij gunstig weei) op 25 Juni a.s. naar IJmuiden worden oveergebracht. I In zee gestort. Een van dq drie W. A.-vliegtuigen, welke gister morgen van Soerabaia zijn uitgevlogen stortte in het Westgat, veertig mijl vaa het lichtschip in zee. Noch van het vliegtuig, noch van den inzittenden piloot, korporaal-vlieg) tuigmaker, F. C. van der Beek, noch van den zee-waarnemer, milicien-on derofficier, J. M. Graadt van Roggen, is iets te vinden. Vijf W. A.-vIiegtuigen, twee Dornier walvliegtuigen, Hr. Ms. „Krakatau" en Hr. Ms. torpedoboot „Krokodil" Rebben den geheelen morgen de zee vruchteloos afgezocht. De opsporingspogingen worden voortgezet. Botsing. Omstreeks kwart over zeven gisteravond zijn op den Lei- schen straatweg, hoek EikenlaAn rei 's Gravenhage, twee auto's in grooto vaart tegen elkander gebotst. De wagen, die uit de richting Lei den kwam, wilde de Eikenlaan inslaan terwijl de andere, die op w-eg naan Amsterdam was, in de richting Lei den nog dacht te passeeren, met het gevolg, dat een botsing onvermijdelijk was. Beide wagens waren zeer zwaar bó fschadigd. De bestuurders waren als door eeni wonder ongedeerd. Ontslag gevraagd. Debrandi meesters te Veenendaal hebben beslo ten ontslag te vragèn aan het gemeen !te-bestuur wegens de onvoldoende brandbluschmiddelen. Jarenlang hebben zij vergeefs op verbetering daarvan aangedrongen. Overreden. -Gistermorgen om streeks half twaalf is de 57-jarige mevr Budde, wonende te Muiderberg, door- de Gooische stoomtram ovèrreaen en gedood. Haar hoofd werd verpletterd. Zij' liep met haar dochter langs de rails. De naderende tram gaf fluitsignalen, zij dacht echter dat deze afkomstig wa rén van een haar achterop rijdenden auto, waarom zij uitweek op de tram baan, met het vermelde noodlottige* gevolg. Doodslag. Een dertigjarige Chinees is aangehouden als verdacht* van doodslag van een landgenoot van hem, aan boord van een «chip, liggen de aan de Sumatra-kade te Amsterdam of van poging daartoe, gevolgd door diefstal. Of de drijfveer tot dezen uitslag /uitsluitend diefstal is geweest, is nog/ niet bekend. De verslagene is in het Binnengast huis overleden. Noodseinen. Gisteravond ia de havendienst te Scheveningen tele tfonisch door den wachter op aen vuur toren gewaarschuwd, dat ó>en torpedo jager aicht onder de kust noodseinen gaf. Dadelijk werd order gegeven, dat. de reddingsboot in gereedheid moesu gebracht worden, en een sleepboot zich klaar moest houden. Gedurende den tijd, dat de reddings bóót naar het schip voer, berichtta de vuurtoren van den havendienst, dat uit nader ontvangen seinen bleek, dat het in nood verkeerende schip da anijnlegger Douwe Aukes was, die opi weg naar den Nieuwen Waterweg mai cihineschade had gekregen. De schade was echter spoedig her steld, waarna de mijnlegger weer op- gestoomd is. De reddingsboot keerde onverrichter zake terug. Aanrijding. Gisteren middag! heeft op ae Hofdijk te Rotterdam een aanrijding plaats gehad tusschen den «motorwagen van lijn 11 bestuurd door J. W. A. uit de Ommoordsche straat en een vrachtauto, bestuurd door M. V. uit Zoetermeer. Van de auto werden de radiateuri én de treeplank vernield en de spat borden verbogen. Van de tram is een ruit van het voorbalcon ingedrukt. Het verkeer had een kwartier op onthoud. Verduisteringen. XJjt Den iBosch meldt men ons: Door de recherche is aan het bureau) van het Handelsregister aangehouden de ambtenaar van dit bureau, v. R.„ verdacht van verduistering. Het is gebleken, dat verschillende posten, die in het register open ston den en waarvan hij voorgaf dat ze ter inning bü een deurwaarder waren op valsche kwitanties door hem zijn geind. De verduisteringen loopen reeds over eenige jaren en beloopen een. vrij aanzienlijk bedrag. Van R. is in bewaring gesteld. Slechts vijf gulden steun. Woensdagavond kreeg de voorzitter v. het Burgeriijk Armbestuur ;fce Alkmaar, de heer W. Appel, bezoek van den 32- jarigen werklooze J. H. Helt, die zich kjvam beklagen, dat hij, na wederom voor vijf weken in Alkmaar te zijn to ruggekeerd, als werkloos vrijgezel slechts een uitkeering van f5,— hal fekregen. De* man betoogde, dat zijn ostjuffrouw hem daarvoor onmogelijk gedurende vijf weken huisvesting ken verleenen. De heer Appel wees haan er op, dat de f5,slechts voor dére week be stemd waren, en deelde den man voorts mede, dat hij juist van zijn kostjuffrouw een schrijven had ontvangen, waarin de ze verzocht, om heL, geval n w een^ in het Burgerlijk Armbestuur te bespreken, hetgeen hij toezegde. De persoon toonde hem toen esh brief van zqn mci'sjc. ei zeide, dat hij onmo- felijk op die wij; e kon leven, waarop de eer A. he ïi mededeelde, dat hij daar op het moment niets a^n deen kon, maar de zaak in do volgend1 vergadering te? sprake zou brenoën. Hii sprak nog met den man ov r de mogelijkheid van een betrekking en zag wel, dat deze ver dachte bewegingen maakte. Op een ge geven oogenblik zeide de bezoeker: ,.Ik weet wel wat ik doen moet, ik blijf hier", en snelde de trap op, vluchtte in de slaapkamer van den zoon van den heer Aprel en deed de deur op slof, waarna hij zich ontkleedde en te bed. ging liggen. Do poli .ie werd opgebeld en net gekikte, om met een anderen sleutel de deur der slaapkamer te openen. De heer A., noch de agenten, ten getale van vier, gelukte het den man uit bed ta krijgen, waarop hij geheel ontkleed lag. De pogingen van cle politie om den man te bewegen op te staan en ook de gummi stok, hadden geen andere uitwerking, dan dat de man begon te razen. De in specteur van politie achtte het toen ge- wenscht, om Dr. Hoeneveld te halen. Da geneesheer diende den man, die vroeger in een krankzinnigengesticht verplelgd was geweest, eemge injecties toe en na een half uur, toen hij gekalmeerd was, werd de man per amo naar het krank- zinnigengcscich. te Castricum vervoerd Eenige weken geleden-had de bewuste persoon den. burgemeester oolcrsedseen bezoek gebrachó cn bij die gelegenheid in da hal van diens woning een vaas stuk RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor 't kantongerecht hebben Woens dagmiddag terecht gestaan de gebrs. A. V. en J. J. V., ter zake, dat zij te Veur een koe hadden geslacht, zonder daarvan aangifte te doen. Waarom er geen aapgifte gedaan was bleek uit de verklaring van den getuige-deskundi- ge, Dr. Fros, k^uringsveearts aan het openbaar slachthuis te Leiden. Deze verklaarde namelijk dat het rund lij dende was aan een uierontsteking, een ziekte die steeds de aandacht heeft van de keuringsveeartsen, omdat zij aanleiding kan geven tot vergiftiging bij hen, die dit vleesch gebruiken. Blijkens hem verstrekte inlichtingen wordt er nogal veel ziek vee clandes tien geslacht, alsmede dat dit zijn weg vindt naar een broeder van bovenge noemde V.'s, namelijk den slager W.V. in Den Haag, die, wat hem ook was medegedeeld, vleesch levert aan ver schillende eerste klas hotels en restaa rants en ook aan een ziekenhuis Dat door het nuttigen van dergelijk vleesch de openbare gezondheid zeer kan wor den geschaad, lijdt volgens getuige geen twijfel. Nadat nog enkele andere getuigen waren gehoord, eischte het O.M. tegen beide verdachten Veertig gulden boete subs. 20 dagen hechten:?. Vervolgens stond terecht de hierbo ven reeds genoemde J. J. V., die het rund had geslacht zonder het vooraf voldoende te bedwelmen. V. bekende het dier zonder voorafgaande bedwel ming in een schuur bij een boer te Veur den hals te hebben afgesneden. Tegen hem werd hiervoor eveneens 40 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. Hierna werd afgeroepen de zaak te gen den broeder van beide bovenge noemd*, a. de slager W. V. uit Den iiaag, die ongekeurd vleesch, afkom stig van voormeld rund, had vervoérd. Deze zaak werd echter van de rol afge voerd, omdat de „slager" met het O.M. een schikking had getroffen door voor af een boete te betalen, wat dr. Fros verklaarde in hooge mate te betreu ren, omdat V. nu buiten schot blijft. De kantonrechter zal 15 Juni uit spraak doen. Hierna stond terecht M. J. v. d. V., te Nieuwkoop, die een aanrijding ver oorzaakt had op de Hoogewoerd, hoek Kraaierstraat tusschen twee auto's. Getuige B. zat in de auto die uit de Kraaiersraat kwam en zei dat ver dachte geen signalen gegeven had en niet stopte. Get. Crania beweerde eveneens dat verdachte geen signalen gaf. Hij reed met een snelheid van ongeveer 50 K.M., dacht getuige. Getuige v. d. Heuvel verklaart het zelfde. Eisch 10 of 5 dagen. J. D. en W. J. v. K. te Sassenhelm hadden aldaar met steenen gegooid op voorbijgangers. Verdachten ontkenden dit. Get. A. Waasdorp had niet gezien dat het deze jongens waren die gooiden Get. Reewijk had verdachte D. zien gooien, maar den andere niet. De ambtenaar eischte 10 of 5 da gen en liet vrijspraak over aan den kantonrechter. M. J. P. te Voorschoten, die niet ver schenen is, had te Voorschoten gevischt in verboden water zonder schriftelijke vergunning. Get. v. Weerden had niet gezier. of hij fuiken uit het water haalde. Get. Haasnoot zei dat hij de fuiken beeft gezien en dat ze toebehoorden aan P. Verder heeft spr. niets gezien. Eisch 4 of 4 dagen. N. H. v. T., te Katwijk, broodbakker, zou vóór 10 uur brood hebben laten verkoopen door zijn vrouw. Verdachte ontkende ten stelligste. Geen bewijzen aanwezig zijnde volgt vrijspraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6