CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. e* o JAARGANG VRIJDAG 3 JUNI 1927 NUMMER 2144 iCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Oil nummer bestaal uil IWEE Bladen. EERSTE BLAD. Strijdkas-Gemeenteraadsverkiezing. Saldo 241.Ï5 Ontvangen van^N. N. 10.— Totaal251.75 De hoop, welke ik voor eenige dagen uitsprak, dat ik 250 zou mogen bij eenbrengen voor de strijdkas der Ge meenteraadsverkiezing, is vervuld. Met de 10, welke mij heden ter hand gesteld werd, heb ik de 250 zelfs overschreden. Er is mij wel eens gevraagd of met dit bijeengebrachte bedrag nu de go- heele onkostenrekening der verkiezing kan worden bes Ir eden. Laat ik nog eens mogen herhalen, dat de door de Nieuwe Leidscbe Cuu- rant bijeengebrachte gelden slei hts ten extraatje bedoelde te zijn. Behalve deze 251.75 heeft het be stuur onzer Kiesvereeniging een be drag weten hijeen te brengen. Of de totaal ingekomen bijdragen toereikend zullen zijn om alle gemaak te ohkosten te bestrijden, weet ik als buitenstaander natuurlijk niet, maar dat de-penningmeester in goeden luim zal zijn als ik hem heden de som van j 251.75 ter and stel. daarvc n houd ik mij overtuigd. Hartelijk dank aan allen, die mij in mijn bescheiden pogen om 250 hij een te brengen, hebDen gesteund. Voor toezending van meerdere gif ten verwijs ik naai- den penningmees ter onzer Kiesvereeniging, de beer J. 'van der Steen, Oude Rijn 6. J. KARSTENS. De stormramp. Allerwege is deernis met het lot van de op 1 Juni zoo droevig geslagen streek in het Oosten van ons land. Iu den eersten nood werd onmiddellijk voozrien. Maar de ellende is zoo groot! Om die te lenigen is zoo veel noodig. Nooit kunnen wij aan de families die dierbare panden door den dood wer den ontrukt dit verlies goedmaken. Onze liefde ons gebed kan hen sterken. Maar ook ons geld kan hun te hulp koon en I Op vereerend verzoek wil ook de Nieuwe Leidsche Courant niet achter blijven om bemiddelend werkzaam te zijn. Ieder wiens hart geroerd wordt zen- de zijn gave. Wij zullen ze doorzenden en verantwoorden. Geve God milde harten! Reeds gisteravond werd in de feest- vergadering in de Graanbeurs een in zameling gehouden, die 53.19 op bracht. Voorts ontvingen wij nog van: de N. L. Crt. i f 25. van Mej. v. B. 2.50 Maakt met bovengenoemde 53.19 Totaal80.69 DE DIRECTIE. V Eerbaarheid. Voor het.Gerechtshof in Den Haag. heeft onlangs gediend de zaak tegen iemand wien in eersten aanleg' ten laste was gelegd het in een voor het puliek toegankelijke lokaliteit te s- Gravehhage geschriften, aanstootelijk voor de eerbaarheid, te hel bon ten toongesteld (nummer van de „Pan' waarin o.a. voorkwamen afbeeldingen van een geheel naakte vrouw). De kantonrechter had hem schuldig verklaard, doch geen straf opgelegd. De advocaat-generaal was thans van meening, dat wanneer deze af beeldingen voor de eerbaarheid aan stootelijk zouden worden geacht, er heel wat voorwerpen uit ouzo musea zouden moeten verdwijnen. De afbeel dingen kunnen voor de eerbaarheid aanstootelijk zijn, wanneer zij voorko men tezamen met andere afbeeldingen of in een bepaalde omgeving, maai' de afbeelding van een naakte vrouw al leen achtte spr. op zichzelf niet aan stootelijk. Wanneer deze zaak overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, dat vrijspraak vroeg, wordt beslist dan heeft de politie daarmede, reke ning te houden. Dan zal dus voortaan gewenscht zijn om terdege na te gaan of de omstandigheden waaronder, en de vertooning van afbeeldingen of voorwerpen tezamen, aanstootelijk voor de eerbaarheid zijn. Hoewel wij volstrekt niet willen be weren dat elke vertooning van een schunnige plaat de bedoeling heeft om de eerbaarheid aan te tasten, mag toch wel gezegd worden dat hij die het.vie ze tijdschrift de „Pan" tentoonstelt en ten verkoop aanbiedt de bedoeling zal hebben de, helaas in onzen tijd over prikkelde, verbeelding tegemoet te komen. Daarom is het jamimer dat het Openbaar Ministerie deze overweging liet gelden. Moge de conclusie al dezelfde zijn, dat hier geen opzettelijke aantasting van de eerbaarheid te constateeren viel ook het vonnis van den Kan tonrechter wijst daarop de bewijsvoe ring is niet gelukkig. De strijd tegen dit soort lectuur zal er niet gemakke lijker door worden# Het Russisch gevaar. Het afbreken van de politieke vriend schapsbetrekkingen tusschen Enge land en de Russische Sovjet heeft al- gemeene belangstelling g-,trokken. Fr waren zoodanige feiten aan het licht gekomen, dat Engeland meende de Russische regeering aansprakelijk te mogen stellen voor de revolutie-propa- ganda in Engeland. Welke voordeelen er ook verhonden mogen zijn aan een diplomatieke vriendschapsbetrekking, wanneer die verkregen moeten worden tegen zoo'n prijs als de Sovjet meent te mogen stel len, dan zijn die te duur gekocht. De Russische propaganda is een ge vaar omdat de coinmunistiscne leer gevaarlijk is en de Russische diploma ten zich niet 'ontzien om a)3 propagan disten voor die leer op te treden. In de wijze waarop Rusland propa ganda maakt komt wel eens verande ring, maar het doel blijft hetzelfde. Het gaat steeds tegen den godsdienst. Het doel is de wereld-revolutie. Als no. 214 van het Geert-Groote-Ge- nootschap herscheen: „Hoe ze onge- loovig gemaakt worden", in welk bro- chuurtje pater G. Kolfschoten S.J. aan de hand van gegevens uit wetenschap pelijke tijdschriften vertelt, met welke middelen de bolsjewistische Staat het Russische volk en allereerst de jeugd godsdienstloos tracht te maken. JVIet'niets-ontzienden haat hebben de bolsjewisische leiders den strijd aan gebonden tegen de godsdienst, eerst met. geweld, later door andere midde len. -Zij hebben het maatschappelijk leven anti-christelijk gemaakt, het hu welijk uiteengerukt, de school omge vormd tot kweekschool van ongeloof, al hun jeugdorganisaties van godloo chenende propaganda doortrokken en zelfs in de kinderziel trachten zij alle godsdienstkiemen te dooden. Voor 'n forcneele anti-godsdienstige propaganda is te Moskou een „semina rie voor bolsjewistische priesters" op gericht! De leerlingen uit dit instituut worden geheel bestemd voor de anti godsdienstige propaganda in de steden en op het land en organiseeren overal anti-godsdienst-cursussen. Het volk wordt nu niet meer met ge weld van zijn godsdienst beroofd; men doet het tegenwoordig op fijnere wijze? Officieel heerscht zelfs godsdienstvrij heid in Rusland. Van staatswege ech ter wordt de anti-godsdienstige pro paganda krachtig gesteund; cursussen, kranten, tijdschriften, boeken en pla ten, bioscoop en film voeren den strijd tegen den godsdienst onder, het volk. „Sinds 1925, aldus pater Kolfschoten, is het belang van de film in den strijd tegen den godsdienst beter door de lei ders ingezien. Thans is daarvoor te Moskou een controle-bureau opge licht, om uit te maken, of de vervaar digd© filmen en lichtbeelden geheel ad captum voor den gewonen arbeider zijn. De film-productie neemt geweldig toe en tracht zich als reclame-middel ook over de vedere -wereld bekend te maken. Sinds „Potemkin" zijn er- al 4 andere groote communistische en atheïstische films op de wereldmarkt verschenen". Het boekje van pater Kolfschoten komt precies op tijd voor degenen, die zich snel op de hoogte willen stellen van dè Russische propaganda. Het kan degenen genezen die rondwandelen met de gedachte, dat Rusland „kunst" biedt en hen misschien overtuigen dat de burgemeesters die deze „kunst" als gevaarlijk verwijderd houden van hun burgers, nog zoo onverstandig niet handelden. Wat de Bolsjewieken voor Rusland willen is ook hun einddoel voor heel Europa en vdor heel de wereld. Het Russisch gevaar is een wereld probleem. STADSNIEUWS. WIJDINGSDIENST.' Gisteravond is in de Pieterskerk een wijdingsdienst ter gelegenheid van 't aanstaande Pinksterfeest gehouden, die geleid werd door Dr. J, Riemens Jr. Nadat de heer Henny Schouten, or ganist uit Den Haag, als voorspel „Praeludium en fuga in CM van J. S. Bach en daarna het Choralvorspiel „Liebster Jesu, wir sind hier" van den zelfden componist op het mooie kerk orgel vertolkt had, sprak de voorgan ger het votum uit, waarna de gemeen te zong Gez. 116 2. Daarna zong de solist© Mej. M. M. WssteiTnan Holstijn uit Apeldoorn: „Auf, auf, mein Herz, mit Freuden!" aak on! mijn hart, met vreugdI) Vervolgens las de voorganger eenige gedèelten der Heilige Schrift (Joh. 1 1—5,» 9—14, 17; 10:7—18, 16:25—28). Nadat nog de gemeente Ps. 47 3 ge zongen had en het orgel Choral en Menuet uit Suite Gothigue van Boël- man had gespeeld, hield Ds. Riemens een korte toespraak naar aanleiding van Hand. 1 14a: „Deze allen waren eendrachtelijk volhardend© in het bid den en smeeken". Spr. wees er op, dat de triomf van Christus zonder de uitstorting des Heiligen Geestes slechts is opvaart, en dat daarom uit de gemeente het gebed opsijgt om den Geest v. den Opgeva- rene ook immanent in de gemeente te hebben als blijvende inwoning. Een ge bed, waarin zij zich beroepen kan op de belofte van den Heiland in Joh. 14 16—17. De solozangeres zong daarna het be kende „Liebster Herr Jesu, wo bleibst du sb lange?" (Lieve Heer Jezus, waar blijft Gij zoo lang?), de voorganger las de Schriftgedeelten: Joh. 14 1820 en 2729, waarin Christus Zijn discipelen den anderen Trooster belooft en d© ge meente zong het lied der hope: „Ik blijf den Heer verwachten" (Ps. 130 3). Nadat het orgel de „Praelude" van C. Franck had gespeeld, wees Ds. Rie mens in enkele goed gekozen woorden op de onuitsprekelijke gave die de Ge meente ontvangen heeft in de uitstor ting de§ Heiligen Geestes en besloot met het voorlezen van de Pinksterge schiedenis uit Hand. 2 16 en 1742. De gemeente zong daarna Gez. 152 1 en 3 (Pinksterlied) en de zangeres: „Komt Seelen, dieser Tag muss heilig sein besungen" (Komt, zielen, deze dag moet heilig zijn bezongen). Tep slotte werden nog eenige toe passelijke Schriftgedeelten, gelezen en enkele liederen gezongen, waarna Ds. Riemens voorging in een gebed om den Pinksterzegen en de zegenbede uit sprak. Na 't staande zingen van Gebed des Heeren 9 ging het orgel over in Sonate No. 6 van Mendelssohn, die over de melodie van 't Gebed des Hee ren geschreven is. Onder dit orgelspel verliet de schare rustig de kerk. Het was een uitnemende gedachte van den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente aldus in de Pinksterweek een dienst te organiseeren, waarin de kunst aan de religie werd dienstbaar gemaakt en de gemeente door gezang, orgelspel en lezing van passende Schriftgedeelten werd gestemd voor de aanstaande viering van het Pink sterfeest. Uit het feit, dat de kerk bijna geheel gevuld was mag wel worden afgeleid, uat de gemeente dezen wijdingsdienst op prijs heeft gesteld. Voor de prestaties van den organist en de zangeres hebben wij niets dan lof; jammer was alleen dat het voor spel (Praeludium van Bach) eenigs- zins onzuiver klonk, hetgeen naar wij later vernamen te wijten was aan het blijven „hangen" van een toets (de Es) op het orgel. Doch overigens was het orgelspel schitterend. Na afloop van den dienst werd een schaalcollecte gehouden voor de res tauratie der Marekerk, die precies 151.opbracht. FEESTVERGADERING IN DE GRAANBEURS. Gisteravond hebben onze werkers voor de Gemeenteraadsverkiezingen, welk werk met zulk een mooi resul taat is bekroond, in de Graanbeurs op recht en hartelijk feest gevierd. Dit feest was aangeboden door de candi- daten van de A.R. lijst die gekozen zijn De avond stond onder leiding van No. 1 van lijst 2, Dr. van J2s. Deze opende de, vergadering, liet zin gen Ps. 119:53 en ging voor in ge bed. Hij heette daarna allen hartelijk welkom namens de gekozen candida- ten en wees er op, dat deze avond aan geboden wordt buiten bezwaar van de schatkist en natuurlijk ook van de strijdkas. Dit om de ronddolende praatjes daarover te bestrijden. Spr. heet speciaal welkom het besjuur van „Nederland en Oranje" en zegt dit be stuur nog hartelijk dank voor het ver trouwen in de candidaten gesteld. Ver der heet spr. welkom de leden van de Prop.club en vooral den voorzitter, den heer Lambooy. Spr. zou ook gaar ne welkom heeten de dominee's Jan sen, Thomas en Beekenkamp. De eer ste en de laa:ste hebben echter be richt van verhindering gezonden en Da. Thomas komt iets fater. Voorts heet spr. welkom de heer Plu met zijn violisten en last not least den heer Burlage uit trecht, die den avond op zal vroolijken met zijn declamato risch talent. Spr. wil dan nog een woord over zich zelf zeggen n.l. dat hij in den laatsten tijd gemerkt heeft, dat hij eigenlijk een goeie kerel is. In de stembureaus lagen zijn portretten overal Verspreid en hij heeft over zich laten loopen. Daar hoopt hij echter in den gemeente raad voor op te passen. Spr. deelt ver volgens een en ander mede over de in deeling van den avond en eindigt met den wensch, dat deze avond bij de vol gende verkiezingen nog versch in het geheugen zal zitten en als we dan evenals nu weer winst kunnen boeken, wie weet, schiet er weer niet zulk een avondje over. Staande worden vervolgens geestdrif tig een tweetal coupletten van 't Wil helmus gezongen, waarna Dr. v. Es nogmaals het woord neemt en zegt dat hij gaarne alle werkers een souvenir zou geven, maar dat zou te veel ingrij pen in de schatkist der candidaten en daarom zal hij in een allen eeren en overhandigt aan den heer Lambooy, die naar men zegt 12 potlooden heeft versleten, een potlood waarvan de stift wel verslijt, maar de huls niet. Verder zegt spr. dat op het portret dat van hem verspreid is een vaas op de kast-ontbrak, die hij zelf een paar weken geleden gebroken heeft. Waar nu een vriendelijk belangstel lende hem een vaas cadeau gaf, ter wijl het geschonden stel reeds weer compleet was gemaakt, zal spr. na mens de fractie aan den heer P. van Weeren Jr., die over enkele *veken in het huwelijksbootje stapt, deze ge schonken vaas aanbieden. Thans treedt op de heer Burlage, die met z'n humoristische liedjes en z'n schitterende voordracht de menschen goed in de stemming weet te houden. Intusschen zaten de menschen niet op een droogje maar werden van het noodige voorzien. De heer Rietkerk spreekt als buiten- stedenaar, die toch echter als oud-Lei- denaar meeleeft met het Leidsche le ven en daar de werkers eigenlijk de candidaten niet kunnen feliciteeren en de candidaten de werkers niet, omdat het zou lijken alsof zij grootsch op zichzelf waren, wenscht spr. thans bei den van harte geluk met de resultaten van den stembusstrijd. De heer de Jong, wien Dr. van Es ongevraagd het woord geeft, spreekt zijn verheuging over dezen avond uit en dankt Dr. van Es daarvoor en ook nogmaals voor het feit dat hij lust ge had heeft zich te geven als No. 1 van lijst 2. In de pauze brak het enthousiasme eerst goed los. Vooral de jongeren wa ren uitbundig. De gekozen candidaten werden op de schouders door de zaal gedragen en enkelê andere vooraan staande personen ondergingen het zelfde lot. Er heerschte een opgewekte stemming. Na de pauze werd de wijn rondge diend en stelde de heer Lambooy een toast in op den goeden afloop van den stembusstrijd. Het doet spr. pleizier, dat gebroken is met vroeger, toen de candidaten werden gekozen en de wer kers bedankt en verder niets. Een avond als deze is hem bijzonder sym pathiek. Spr. is er van overtuigd, dat als er goed gewerkt wordt, en als het aloude beginsel wordt uitgedragen, op de juiste manier, hier in Leiden voor de A.R. partij wel 6 of zeven ze tels te behalen zijn. Daarna sprak de heel* J. Karstens, die zegt dat het hem verheugt, dat w« dezen avond feest kunnen vieren over het goede resultaat van den stembus strijd. Echter voor, zichzelf had spr. toch nog meer van de verkiezingen ver wacht, niet 3700, maar minstens 4000 stemmen. Er zijn nog stembureaux die achteruitgegaan zijn bij de magere Sta tenverkiezingen. In andere bureaux daarentegen is het steminpncijfer zeer vooruitgegaan. Spr. denkt daarbij aan het bureau van den voorzitter der Kiesvereeniging. den heer Kuyper, waar het stemmeneijfer verdubbeld is. Dit is een voorbeeld voor degenen, die weinig of niet gewerkt hebben. Spr. brengt hulde aan Dr. van Es, dat hij zich heeft willen geven als no. 1, maar wijst er tevens op, dat Dr. van Es dit al veel eerder had kunnen doen. Reeds in zijn studentenjaren interesseerde hij zich voor de politiek en tusschen dien tijd en nu is een heele periode waarin hij weinig van zich heeft laten hooren. Tenslotte zegt spr. dat het pro pagandawerk zijn besten steun zal vin den in een fractie, die van zich laat spreken. Hij hoopt dan ook, dat dat het geval zal zijn. Een drietal aanwezigen hadden een stukje samengesteld: „Het huisbezoek bij Jongejan en zijn vrouw", een bij zonder leuk gevonden stukje, waar over we niet kunnen nalaten den spe- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De Koninklijke familie komt de vol gende week in Den Haag voor de aan neming en bevestiging van prinses Juliana. De stormramp in den Achterhoek en Twente. Het aantal dooden is tot ze ven gestegen. Buitenland. Het antwoord van Egypte op de Engelsche nota. Te Peking bestaat ernstige onge rustheid. Iers ons compliment te brengen. Schit terend waren de personen getypeerd en er was geen gaping in de aaneen rijging van geestigheden. Daarna werd rondgedeeld een zege zang op de verkiezingen, die staande werd gezongen op de wijze van: Al is ons Prinsje nog zoo klein. Nog verschillende heeren voerden 't woord: Allereerst Ds. Thomas die zegt dat het hem genoegen doet deze frac tie binnenkort den Raad te zien bin nentrekken. We mogen de gaven die God aan de menschen gegeven heeft waardeeren. Spr. hoopt, dat ze met taaie onvervalschte Christenmoed mo gen strijden tegen degenen, die bewust of onbewust onder het vaandel van den Vorst der duisternis geschaard zijn. Hij hoopt, dat hun werk gedragen mag worden door het gebed van het A. R. volk met dankzegging. De heer P. van Weeren las een stuk je proza jDe reis naar Utrecht", waar braaf om gelachen werd. Verder voerde nog het woord de heer Huinink, die de vijf gekozen can didaten een voor een noemde in zijn speech. Van Dr. van Es hoopte spr, dat hij zijn homoeopathische neigingen in den Raad op zij zou zetten en dat hij het gif niet met hetzelfde gif zou be strijden maar daartegen een tegengif zou stellen. Van Eikerbout hoopte spr. dat hij, die ook wel de ijzervreter ge noemd wordt, zoo stevig van beginsel zou zijn dat de vijanden zich de tan den zouden stukbijten. Huurman, de technicus had de taak de constructie van verschillende dingen in het Leid sche leven, die nog niet heel stevig zijn vast te leggen. Van Goslinga, de man die goed op de hoogte is met het ze gelt jesplakken, hoopt spr., dat hij als een echt en hecht zegel de A.R. begin selen zal hechten aan de gemeenteza ken en als een etiket zal toonen, wat het A.R. beginsel is. Parmentier, de fabrikant die zijn hoogste roem vindt in het zelf-doen, is de man, die zal strijden voor het particulier ini tiatief. De heer van Egmond wekte de bu reau-voorzitters op om ook eens goed te gaan werken voor de Nieuwe Leid sche Courant in hun bureaux, opdat we ook- in dat opzicht oprecht feest kunnen vieren. De heer Parmentier het woord ver krijgende, zegt dat in alle dingen voor ons A.R. mannen en vrouwen altijd eerst de ernst naar voren komt; Wij zeggen dat we ons beginsel uit moe ten dragen op alle terrein. Dat kan echter alleen als we persoonlijk dak beginsel deelachtig zijn. Eerst moet het uitkomen in ons persoonlijk leven en daarna moet het zich openbaren op het publieke terrein. Spr. hoopt, dat de Kiesvereeniging geen vergissing heeft begaan met hem candidaat te stellen en dat het zoo zal zijn dat hij uit het persoonlijk beginsel kracht mag put ten voor'het werk in den Raad en dat hij gedragen wordt door het gebed van het A.R. volk. De voorzitter sluit dan de vergade ring na allen hartelijk dank gezegd te hebben voor hun tegenwoordigheid, waarna Ds. Thomas voorgaat in dank gebed nadat nog staande gezongen is het laatste vers van Ps. 72. Bij de deur werd een schaalcollecte gehouden voor de stormramp in den Achterhoek, die f 53,19 opbracht. 't Was een mooie feestavond, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Wij weten dan ook te spreken na mens alle feestvierenden, als wij onze A.R. Raadsfractie hartelijk dank zeg gen voor het organiseeren van dezen avond, welke ongetwijfeld heeft mede gewerkt tot het leggen van een hech tere band tusschen de gekozenen en ons A.R. volk. DE STORMRAMP. Het Stonmrampcomité 1925 heeft reeds thans besloten, dat a.s. Woens dag een open-schaalcollecte zal gehou den worden ten behoeve van de slacht offers der stormramp in den Achter hoek en Twente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1