EEN NIEUWE STORMRAMP NIEUWE LEiDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 JUNI 1927 Wederom de Geldersche Achterhoek en Twente geteisterd Verschillende dooden, vele gewonden. Een ramp, die naar het zich laat aanzien, niet minder ernstig is, dan die die van 10 Augustus 1925, heeft het oosten van ons land getroffen. In $én opzicht vooral is de ramp er ger nog -dan voor bijna twee jaren. Op verschillende plaatsen zijn men- schenlevens te betreuren en al mag men de hoop niet opgeven, dat de be richten, die van ten minste tien, vijf tien dooden spreken, in de schrik van het eerste oogenblik overdreven zijn, toch zijn er stellige mededeelingen dat in verschillende plaatsen de ramp een of meer levens heeft gekost. Het aantal gewonden is zeer groot. Vooral in Neede, waar een fabriek ge deeltelijk is ingestort hebben de art sen de handen vol gehad. Het schijnt, dat er twee windhoozen hun vernielend werk hebben gedaan. Te Arigcrlo, dat niet ver van Does burg dicht bij den IJsel ligt, en ten zuiden daarvan, daar waar de Rijn in ons land komt, is de eene hoos aan het werk geweest. De andere heeft meer oostelijk het land nog veel erger ge teisterd. Lichtenvoorde ten noorden van Aal ten kreeg den eersten aanval te ver- duren( met welke gevolgen, vermelden de telegrafische en telefonische be richten, die ïrien hieronder aantreft, vandaar trok 'het onheil in noordelijke richting over Lievelde en Beltrum ten zuiden en tetn noordwesten van Groen- lo naar Neede. De weg van Winters wijk naar Ruurlo werd voor Sen deel van zijn boomen beroofd en Groenlo en Eiber'gen leden ook zwaar. Neede heeft daarna een aanval te verduren gehad met noodlottige gevol gen. Daar trok de hoös het Overijssel- sche in en, tenzij nog nadere berichten van onheil uit die streek binnenkomen moet men aannemen, dat de hoos zich daarna weer in de lucht heeft verhe ven, om ten noordwesten van Delden zijn baaih lager over de aarde de ver volgen. In de streek tusschen Delden en Almelo hebben verschillende dor pen eai buurtschappen, vooral Borne en Zenderen zwaar geleden. Verder noordelijk kan men de baan volgen tot .Tubbergen. Burgerlijke en militaire autoriteiten en medische hulp snelden van alle kanten toe en er wordt op het oogen blik reeds gedaan, wat menschen doen kunnen, om de eerst noodige hulp aan de getroffen streek te verleenen. En straks zal overig Nederland weer te hulp moeten worden geroepen om de nooden te lenigen, die aan een nijvere bevolking de storm berokkende, voor zoover menschen de gevolgen van de ramp die med/emenschen trof, drage lijker kunnen maken. Waar cïe orkaan ons land bin nenkwam. 'Het persbureau Vas Dias verneemt Uit Zevenaar: Hedenmiddag te ongeveer halfvier Woedde boven de buurtschappen Ooy en Engelveld, onder de gemeente Ze- yenaar. een orkaan. Een 10-tal boeren woningen werd getroffen; de daken van cleze huizen werden afgerukt. En kele muren scheurden en bezweken. 'Een kersenboomgaard werd grooten deels vernield. Verscheidene boomen .werden met wortels en al uit den grond gerukt. Het ergste i3 geteisterd het noorde lijk deel van den Achterhoek. Vezwoesiing bij Groenlo en Eibergen. De cycloon heeft in de buurtschap pen Lievelde. Belirum, Eefsele en hij Groenlo alsmede in de richting Eiber gen groote verwoestingen aangericht. In Beltrum zijn twee dooden en vele gewonden. Het ziekenhuis te Groenlo ligt vol gekwetsten. Een boerderij is verwoest. De wegen zijn versperd. Van alle kanten stroomen reeds hulp en bezoe kers naar de plaats des onheils. Ook Eibergen zelf moet geteisterd zijn. In Beltrum zijn twee personen ge dood, terwijl in Groenlo drie dooden zijn. Naar het ziekenhuis te Groenlo zijn acht zwaar gewonden vervoerd. Ook in het ziekenhuis te Winterswijk zijn gewonden, waaronder een sterven de. Uit Enschede wordt gemeld, dat gisteravond alle doktoren en zooveel mogelijk verpleegsters zijn opgeroepen om met ziekenauto's naar Neede te ko men om daar hulp te verleenen. De wegen naar Borculo en Ruurlo zijn over een afstand van eenige hon derden meters met. afgeknapte boomen versperd, zoodat het geheele verkeer gestremd is. Verscheidene boerderijen zijn verwoest. De burgemeester van Groenlo heeft in zijn auto tientallen gewonden, waar onder zeer ernstige, naar het zieken huis vervoerd. Er is naar D. Haag aan het Roode Kruis om hulp geseind. Ook aan het departement van Oorlog i9 hulp gevraagd in den vorm van ge nietroepen. In de buurtschap Beltrum zijn naar schatting vijftig boederijen met den grond gelijk gemaakt. Drie menschen zijn gedood, namelijk de jeugdige Spijker, J. Papen, een ge huwde man, en zekere Peppelenbosch eveneens gehuwd. Bij dezen laatste heeft het ongeluk het gezin bijzonder zwaar getroffen. Vier kinderen en 2 gebrekkige zusters waren in huis. Een dezer laatsten is ernstig gewond. In to taal zijn te Beltrum vijftien personen zwaar gekwetst, die allen in het zie kenhuis te Groenlo zijn opgenomen. In het gehucht Lievelde moeten 12 gewonden zijn. In Neede. In Neede was het ongeluk ernstiger dan aanvankelijk vermoed werd. De geheele buurtschap Ruwenhof is met den grond gelijk gemaakt. De cycloon deed hier niet als in Borculo. Daar waren de huizen dikwijls maar gedeel telijk omvergeworpen, hier werden de woningen vaak tot op de fundamen ten weggevaagd. Zoo b.v. de woning van de weduwe Sloot die werkte in de fabriek Ter Weeme, toen de ramp plaats greep. Deze fabriek is gedeelte lijk vernield. Volgens de berichten werden een groot deel der arbeiders ander het puin bedolven. Volgens die berichten zouden er drie dooden zijn. De zwaar gewonden wérden naar En schedé vervoerd, terwijl de lichtge wonden naar verschillende ziekenhui zen zijn overgebracht. De fabrieksschoorsteen is er op het ketelhuis gevallen. Van een der ketels werd de stoomleiding vernield, zoodat de stoom kon ontsnappen. De andere ketel kon nog tijdig worden afgebla zen. Overigens is de weg langs de buurtschap Ruwenhof nagenoeg ge heel versperd door vallende boomen. Op het station, waar een machine- loods instortte, vluchtten de arbeiders onder de treinen, maar de wagens gin gen aan het rollen. Vermoedelijk is daar het 12-jarig meisje van de familie Zandwijk gedood, doordat het onder een trein raakte. In hetzelfde gezin zijn nog eenige gewonden. De dokter te Beltrum was op zieken bezoek en liet zijn auto aan den weg staan. Zijn vrouw, die hem vergezelde, bleef zoo lang in de wagen zitten. Zij zag den cycloon aankomen en moest toezien, hoe het huis, waarin haar echtgenoot zich bevond, plotseling in stortte. De auto zelf w.erd enkele meters ver der in de sloot geworpen. De arts werd FEUILLETON. DORPSTQONEELEN. 50) -o— En steeds wea*d hij standvastiger. De liefde tot vrouw en kinderen, en cle .vreugde hen verzorgd te zien, de trots aan de menschen te toonen, dat hij zoo slecht neg niet was als zij geloof den. de spot van zijn vroegeren kame raad Koning, het gedrag van Hodel, die wel gereed stond hem al zijn geld voor bier en jenever te ontnemen, maar nvat om hem een enkel brood te borgen dat alles hielp hem. En boe langer hij standvastig bleef in vlijt en matigheid, des te meer res pect kreeg hij voor zich zelf. Hij kon zich zelf en niemand duidelijk maken, welk een behagelijk gevoel in zijn bin nenste leefde steeds meer en meer kreeg het goede over hem en zijn vroe gere natuur de overhand. En dat was hem de machtigste hulp. XXX. In het begin van October ontving de roode Hertog van het openbaar minis terie het bevelschrift zich met 1 No vember tot het ondergaan zijner ge vangenisstraf van twee 'maanden aan te melden. Dit was voor hem als een bliksemstraal uit een helderen hemel. Toen hij in het voorjaar wegens zijn vergrijp tegen den onderwijzer was veroordeeld had hij terstond om uit stel van het ondergaan der straf ver zocht. Want in de mooie zomerdagen in „de kast" te zitten, beviel hem niet. Dat was eerder een warm plaatsje voor den winter. Al dien tijd had hij nauwelijks meer aan die straf gedacht, hij had te veel andere dingen aan het hoofd en op het hart, en nu zijn vrouw langzaam begon te herstellen, nu moest hij weg. Dan zou zij er uit moeten de koude winterlucht in, dat kon haar dood zijn. Hertog raasde en schimpte al wat hij kon. Toen echter ging hij naar Gladen- berg, naar mijnheer Laurens Nudlich. Mijnheer Laurens Nudlicht wa9 van beroep een advocaat van kwade za ken. De heer Nudlich zette geen vriende lijk gezicht, toen de roode Hertog bij hem binnentrad en zijn verlangen, een verzoek om gratie aan zijne Majesteit in te dienen, te kennen gaf. Hij fronste het voorhoofd, trok de wenkbrauwen samen en krulde de lip pen zoo, dat ze niet slecht geleken op een varkenssnuit. Schijnbaar overleg de hij wat in dit zwaarwichtige geval te doen. In werkelijkheid echter woog hij het betalingsvermogen van Hertog. En evenals eens op den muur van Bel- sazar te Babyion, stond 't in de edele schrijversziel: „Gewogen, gewogen, te licht bevonden." Hij maakte Hertog duidelijk, dat we gens zijn vroegere straffen een ver zoek om gratie in het geheel geen kans niet ernstig gewond en kon spoedig uit het ingestorte huis worden bevrijd, De zich daarin bevindende zieke ech ter kreeg ernstige verwondingen. Nabij Almelo. Gistermiddag heeft de orkaan ook hier gewoed in de buurt van Almelo, Zenderen en Borne. In het gehucht Maria Parochie, een half uur afstands van Almelo, zijn de opstallen van de boerderij van Hede- man omgewaaid. In Almelo zelf zijn eenige honderden boomen als lucifers houtjes geknapt en is 9chade aange richt aan een aantal boerderijen. In Zenderen en Borne ondergingen, voor zoover te Almelo hekend was, tal van boerderijen hetzelfde lot. Van en kelen zijn de daken afgerukt. Van per soonlijke ongelukken was 'te acht uur te Almelo nog niet3 bekend. Uit Al melo is geneeskundige hulp naar Zen deren en Borne vertrokken. Tusschen Delden en Almelo. Te Wiene, Deldenerbroek en op Bac kenhagen zijn door den cycloon in 2 minuten tijds 14 boerderijen omge waaid of zwaar beschadigd. Te Hengevelde zijn tien boerderijen grootendeels verwoest. Vernielingen bij Zenderen en Borne. De buurtschap Eefsele telt acht ge wonden. Directe hulp van buiten daar voor schijnt hier niet noodig. De gekwetsten werden zooeven nog per as vervoerd. Overigens ziet de streek in de betrokken buurtschappen er ellen dig uit. Er zal ongetwijfeld een krach tige steunactie noodig zijn om het leed te verzachten. Ten N.W. van Delden. Voornamelijk onder Wierden. Del denerbroek en Enter zijn groote ver woestingen aangericht. In Wiene zijn de groote boerderijen van Wilmink, Scholten, Ziethof, Kruders, Wernink, Workel en Bebseler grootendeels ver woest. In Deldenerbroek trof de boer derijen van De Haar, Ensinlc, Sofhuis, Kraayenveld en Veneklaas hetzelfde lot. Belangrijke schade kregen" de boerde rijen van Brummelhuis te Wiene. en Brummelhuis te Deldenerbroek, Spool- der te Wiene, Freriksen te Wiene en het baanwachtershuis van Stofreef. Verschillende personen zijn gewond aan hoofd, armen'of beenen. De vrouw van Wernink en diens dochter zijn naar 't ziekenhuis te Delden vervoerd. De cementfabriek en wasscherij aan de weg DeldenGoor kreeg belangrijke pannenschade. Honderden dennen aan denzelfden weg zijn ontworteld en gebroken. Ook te Winterswijk. In de richting Ruurlo is de weg over 500 meter versperd. Boomen zijn afgeknapt en boerenwo ningen zijn weggevaagd en verwoest. Onder het puin vain de ingestorte hui zen lag vee. Sommige dieren leefden nog. Doctoren en ziekenwagens uit Win terswijk en andere omliggende plaat sen zijn gerequireerd voor de verlee ning van eerste hulp. In Lichtenvoorde 109 huizen verwoest. De burgemeester van Lichtenvoorde heeft aan het departement van Bin- nenlandsche zaken en landbouw een telegram gezonden, dat is doorgezon den aan het departement van Oorlog, waarin wordt meegedeeld, dat in Lich tenvoorde honderd huizen zijn ver woest. De burgemeester heeft om militaire hulp gevraagd: het departement heeft een detachement genietroepen naar Lichtenvoorde gezonden. Tusschen Borne en Tubbergen. Voor zoover op dit oogenblik is na te gaan, heeft de wervelwind den weg genomen van Bornerbroek over den ouden Deldenschen weg op Bavinkel aan, om van daar verder te gaan in de richting Haarbrinkshoek en Geesteren Bij Zenderen is wachtpost 7 geheel vernield, terwijl in de buurt van Ba vinkel stellig een twintig boerderijeu gedeeltelijk of grootendeels vernield zijn. De villa van mr. T. A. ten Cate, van slagen had. Het geld kon hij wel sparen. Misschien zou het iets helpen, als de on4erwijzer, ter wille van wien hij veroordeeld was, voor hem ten bes te wilde spreken. De heer Laurens Nüdlich lachte in nerlijk over die sluwe gedachten. Met verborgen welgevallen schilderde hij zich het beeld, hoe de onderwijzer den rooden Hertog zou aansnaüwen en op straat zetten. Dat was nu eerst nog eens iets om er pleizier van te heb ben. Daarom spoorde de heer Nudlich den verbluften Hertog ijverig aan, dien eenigen „weg der redding" in te slaan. Deze echter ging hoofdschud dend heen. «„Daar kon men wel eens leelijk te recht komen! Naar den schoolmees ter, neen, liever Wat hij echter liever doen wilde, wist hij op het oogenblik zelf nog niet. Hij Was voor den onderwijzer werke lijk bang. Hij bracht 2ich nu weerden dag voor den geest, waarop hij met den langen Koning, om den spot te drijven met den onderwijzer, naar de oprichting der boerenleenbank had willen gaan, en hoe Koning gezegd had: „als ik zoo iets op mijn kerfstok had, als gij met de moeder van den schoolmeester dan waren mijn ribben mij ook te lief, om ze naar het school lokaal te dragen." Dat woord had hem toen aangegre pen en in langen tijd niet losgelaten. Was hij schuldig aan de ziekte en den dood der oude vrouw? Zoo was hij die op den weg lag, dio door den wer velstorm genomen is, bracht het er be trekkelijk goed af. Ook in Albergen zijn verschillende boerderijen ernstg beschadigd, terwijl tal van boomen ge heel afgedraaid zijn. Hei café met bak kerij van Frielink, gelegen op den weg naar Tubbergen, is totaal vernield. De windhoos heeft het dorpje Geesteren niet bereikt, doch is op ongeveer een kilometer buiten de kom der gemeen te gedraaid in de richting van Tubber gen. Ook daar zijn een groot aantal boerderijen ernstig beschadigd. Tot he den is van persoonlijke ongelukken niets bekend; alleen heeft de vrouw van den landbouwer van Hoek een wond aan het been gekregen; hoe weet ze zelf niet. Ook Haifsen geteisterd. Tijdens een kort onweer werd te halfvijf Harfsen geteisterd door den tornado, die zich van Zuid naar Noord b. woog. Verschillende boerenhoeven zijn ge heel of gedeeltelijk ingestort, bij den landbouwer Ten Have op het Bolder kreeg een zoon een beenbreuk en een andere een hoofdwonde, de echtgenoo- te van den landbouwer De Greef is ook aan het hoofd gewond. Denneboomen van groote dikte wer den afgeknapt en verscheidene wegen zijn onbegaanbaar. Te Bathmen. Van cle gemeente Bathmen is de buurtschap Zuidloo eveneens door den cycloon getroffen. De woning met schuur van de wedu we G. W. Schutte is totaal vernield en die van B. J. v. Schooten in dezelfde buurtschap zwaar beschadigd. Het landschap vertoont geheel het zelfde beeld als op 10 Augustus 1925 te Borculo. Boomen zijn afgeknapt en versperren op tal van plaatsen de zand wegen. In Bathmen zijn voor zoover hekend geen persoonlijke ongelukken. Bij de wecluwe Schutte is nagenoeg alle vee gered. Ook bij Lobith en Millingen woedde de storm evenzeer. Kapitein Mustert, commandant van de compagnie torpedisten, die Pezig is een wrak op te ruimen in den Rijn tus schen Lobith en Millingen, meldt: Hedenmiddag om drie uur moesten wij plotseling onze werkzaamheden staken. Fel flitsten de bliksemstralen door de lucht en hagelsteenen zoo groot als knikkers vielen neer. De wind stak hevig op en de lucht verduis terde. Onze duiker is gelukkig juist uit den zwaren stroom opgehaald. De lading is geplaatst, doch wij 1 unnen niet verder; het wordt te gtwaa.lijk. De kracht van den wind neemt toe De manschappen krijgen order laag in de vaartuigen te gaan zitten. Daar zien we plotseling enkele honderden meters ijtneaen-strooins van ons eer. zwerm zwarte voorwerpen door de lu'ht vlie gen. Het zijn de luiken van eer. tfva- runde Rijnaak. Nabij den steger van Millingen kan een lange opvarende sleep van negen schepen zich niet meer klaar houden en waait dwars door cle rivier. Een der schippers wijst naar boven en zegt: „Een windhoos kapitein". „Kijk die wolken dwarrelen en kringelen". Wij kijken angstig toe en beseffen het gevaar. De steenfabriek nabij Milingen ver dwijnt dan in 'n rose stofwolk Wij den ken aan brand, want de bliksemstra len schieten loodrecht naar beneden. Van een opvarend zeilschip., dat zijn tuigage niet snel genoeg kan bergen, slaan de zeilen uit de luiken. In Millingen blijken later van een aantal huizen de daken te zijn afge slagen. In het bijzonder heeft de open bare school geleden. Dank zij het kra nig optreden van het hoofd der school, den heer Boog, kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. Op het moment van den storm bevonden zich alle kin deren in de school en wilden er uit. De zware boomen op de binnenplaats van de school werden ontworteld en ver nield. De stukken vlogen naar aüe kanten. De hoofdonderwijzer, die het gevaar zag, hield de kinderen met kracht binnen. Toen het dak van zijn pannen was ontdaan en het plafond he gon te kraken, wilde hij de kinderen onder cle banken bergen. Toen ging de stonm liggen en hadden geen verdere ongevallen plaats. toenmaals, hij wist zelf niet goed hoe, met Pinksteren naar het kerkhof ge gaan. Misschien kreeg hij daar ant woord. Daarna had zich die vraag nooit meer aan hem opgedrongen, maar nu was ze weer daar. Hij werd er toe geprikkeld te we ten te komen, wat de onderwijzer zelf over de zaak dacht. Hij trachtte er zich een denkbeeld van te maken, hoe Volker hem wel ontvangen zou. Hij zag voor zich de deur openen, Volker opspringen en hoorde hem met toor nige stem roepen „er uit.!" Doch dan weder schudde hij het hoofd. De onderwijzer was toch anders dan andere menschen, eigenlijk een zonderlinge kerel; hij heeft een meisje en blijft toch vrijgezel, plaagt zich voor die domme boeren en heeft er toch niets dan verdriet en last van. „Neen, zoo iets deed ik niet. Ja, en dom is hij toch ook niet. Dat gaat mijn verstand te boven." Daarbij rees in hem eenicrA hoop, dat ook tegenover hem Volker wellicht an ders zou kunnen zijn dan andere men schen. „Ik ga naar hem toe", besloot hij ein delijk. En hij ging naar hem toe. Volker zat aan zijn schrijftafel en zag de opstellen der hoogste klasse na. Hij was zoo in zijn werk verdiept, öat hij het zachte kloppen aan de deur niet hoorde. Eerst toen er voor de twee de maal geklopt werd, riep hij „bin Bij den loswal te Millingen werd een houten opslagplaats van den heer Gasthuizen, waarin een drietal jon gens schuilplaats hadden gezocht te gen het noodweer, in de rivier gewor pen. Een der jongens kon zich bijtijds uit de loods verwij deren. De beide an deren vielen te water. Zij konden zich echter op de brokstukken van de loods redden. De windhoos verplaatste zich in Noordoostelijke richting en passeerde de rivier loodrecht. De Commissaris der Koningin naar het tooneel van de ramp. De Commissaris van de Koningin, mr. S. baron van Heemstra, is dadelijk na het bekend worden van de ramp naar de geteisterde plaatsen in den Achterhoek vertrokken. Ook de provinciale vertegenwoordi ger van het Oranjekruis, Graaf v. Lim burg Stirum, burgemeester van Brum- men, is ter plaatse. Genietroepen gezonden. Bij het Roode Kruis is uit Eibergen telegrafisch bericht ontvangen, mel dende dat daar een cycloon gewoed heeft en materieele hulp zeker noodig zal zijn. Bij het departement van Oorlog is van den burgemeester van Neede een telegram binnengekomen, melden de, dat dertig man genietroepen drin gend noodig worden geacht voor het vrijmaken der wegen. Het departement heeft onmiddellijk telefonisch order gegeven aan het regiment genietroe pen te Utrecht om dertig man naar Nee de te zenden en zich voor verdere hulp gereed te houden. Deze konden om 12 uur daar aankomen. De prins naar de plaats van de ramp Hedenochtend zou Z. K. H. de Prins, vergezeld van den luit.-gen. jhr. J H. Roëll, eerste ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, naar de door den cycloon geteisterde streek vertrekken. Geen telefonische gemeenschap. Het persbureau Vaz Dias meldt dat hedenmorgen de telefonische ver bindingen met verschillende plaatsen in den Achterhoek nog verbroken wa ren. Er is in den afgeloopen nacht hard gewerkt om de verbindingen zoo goed mogelijk weer tot stand te bren gen, doch hedenmorgen waren o.a. Tubbergen, Neede en Lichtenvoorde, de plaatsen in welker omgeving de stormramp ernstig heeft huisgehou den telefonisch nog onbereikbaar. Men hoopt dat wanneer hedenmorgen de genietroepen zullen zijn aangekomen, spoedig de verbinding te hebben her steld. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Engelen, R. C. G. Troelstra, cand. te 's Gravenhage.. Te Loosduinen, F. H. van Oosten ta Feyenoord. Bedankt: Voor Haulerwijk^ toez., R. C. G. Troelstra, cand. te 's Graven hage. Voor Rijssen, H. A. Leenmans te TDelft. i DEVBSTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. Th. Kloosterman le Voor burg, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden, hoopt zijn intrede aldaar te doen op: Zondag 14 Augustus a.s., na des mor gens bevestigd te zijn door Ds. J. Ww Groot Enzennk van Leiden. 1 Ds. K. J. Cremer is Dinsdag avond bevestigd als predikant bij def Geref. Kerk van Haarlem door Ds. J. W. Siertsema van Haarlem, med een predikatie over 1 Cor. 4:1. Nadat de te bevestigen predikant de gebruikelijke vragen Had beantwoord, werd hem te zegenbede uit Ps. 1341 toegezonden Ds. Cremer zal hedenavond zijn in trede doen. i VARIA. De bekende traktaten van Ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam, waarvan uf ons land oqgeveer vier millioen ver spreid werden, worden thans in hett iHongaarsch vertaald voor de Evange lisatie in Hongarije. nen". Pijnlijk verrast zag hij den roo den Hertog binnenkomen. Een diepe plooi teekende zich tusschen zijn wenk brauwen. Met scherpen blik en op bar- schen toon riep hij Hertog toe: „Wat wilt gij?" „Het hart zonk den rooden Hertog in de schoenen. Stotterend bracht hij zijn verzoek uit. Volker wees hem bits af. „Wat, ik zou voor u een verzoek om gratie schrijven, ik? Weet gij wat ge mij aan gedaan hebt?" Zóó vast omklemde hij met beide handen de leuning van zijn rieten stoel dat deze min of meer kraakte. Stom, met naar den grond geslagen oogen, stond Hertog aan de deur. „Hij kan elk oogenblik een 9toel grijpen en dien op mijn hoofd doen neerko men," dacht hij. In Volkers ziel ontwaakte plotseling al het leed van den laatsten tijd en het overviel liem met onweerstaanbare kracht. Het was hem, alsof uit de daad van dezen man al zijn eenzaamheid gesproten was. „Gij denkt misschien, dat u onrecht geschied is," riep hij, sidderend van toorn. „Neen, mijnheer de onderwijzer, maar mijn vrouw is ziek en de kin deren Dat kwam er zoo ootmoedig en be drukt uit, dat Volker er door getrof* fen werd. Hij werd kalmer en begon na te denken. (Wordt vervolgd)'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5