fuuuudL PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 JUNI 1927 DAGAGENDA. Donderdag 2 Juni, 's av. acht uur. Pieterskerk: Wijjlingsavond. Vrijdag 4 Juni, 's av. half negen, „Patrimonium", Hoogl. Kerkgracht: Verg. v. d. Chr. Damvereen. Wassenaar. Maandag 6 Juni, Land goed Raaphorst: Zendingsfeest. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Mei tot en met Zondag 5 Juni (len Pinksterdag) waargenomen door de apotheken der H. H. G. F. Reyst, Steen straat 35, Telefoon 136 en A. J. Doi<*, Doezastraat 31, Telef. 1313. Den 2en Pinksterdag neemt waar de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapen burg 12> Telef. 594. - Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. diepgevoelde erkentelijkheid gedenk ik de teek enen van aanhankelijkheid die mij in allerlei vormen uit Indië ge werden. Zij hebben een onuitvvischba- ren indruk bij mij achtergelaten. Het is mij een voldoening thans zelf u te kunnen zeggen hoe die sprekende getuigenissen van het besef van saam- hoorigheid mij steeds met dankbaar heid hebben vervuld. De band, dien de geschiedenis gelegd Jieeft tusschen Ne derland en Indië kwam tot stand in een tijd. toen persoonlijke moed, die schier overmoed was, zich paren moest aan voortreffelijke zeemanschap om de aardbol om te varen naar het land, dat toen voor Europa nog een fabel- land was. Wie in den loop der eeuwen volgden op den langen tocht over den oceaan had de ervaring van hun voor gangers tot gids. Stoomvaart en kor tere weg door het Suez-kanaal, zoowel als de telegraafverbindingen, hebben Indië in de vorige eeuw daadwerkelijk dichterbij gebracht. Is de afstand daar door van maanden teruggebracht tot weken, de ontwikkeling der luchtvaart voorspelt ons, dat die afstand in de toe komst zal worden teruggebracht van weken tot dagen. Maar ondanks dit al les en ondanks de vorderingen van we tenschap en techniek, die den zeeweg tot een veiligen weg maakten, blijft voor den Nederlander, die naar Indië gaat en voor den in Indië geborene, die den tocht naar het moederland aaii vaardt. het afscheid van den geboorte grond pijnlijk. Moeders en vaders, die hun kinderen zagen afreizen of die hen voor hun vorming hier achterlie ten, gij allen, die wellicht in zorgen zijt of wellicht gebukt gaat door de herinnering aan een dierbaar gelaat, dat gij niet zult wederzien, voelt het, dat ik met u meeleef in den weemoed, die deze scheiding dagelijks voor zoo velen onzer brengt. Moge God u steu nen. Schept reeds die scheiding algemeen menschelijke banden, die van alle ras sen zijn en van alle tijden, daarnaast is er tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië de hechte band der ge schiedenis. Nederland zag naar Indië gaan niet alleen zijn zonen, die ge dreven waren door zucht naar gewin of avontuur, maar reeds van den eer sten aanvang vergezelden hen mannen die het als een levensroeping voelden Indië te dienen om het land zelf. Trots en dankbaarheid vervullen mij als ik gedenk de mannen en vrou wen, die hun krachten gaven aan de bestudeering van land en volk en het licht der wetenschap lieten schijnen over de eerbiedwaardige cultuur, die zij in Indië vonden. Trots en dankbaarheid, ook om de velen, die door zuivere liefde tot den naaste ge dreven er een arbeidsveld vonden, dat zij bewerkten, niet zelden met opoffe ring van hun leven. En hoevelen, wier namen niet alge meen bekend zijn, hebben niet vaak op eenzame posten land en volk met zelf verloochening gediend. Wie zal den omvang schatten van de toewijding der vrouwen, die daarbij de mannen kracht gaven om te volharden in hun moeilijke taak. Naast die band van 't verleden is er die andere, de band van onze gezamenlijke verantwoorde lijkheid voor de toekomst. Ik richt mij in het bijzonder tot-TJ. Mijnheer den Gouverneur-Generaal, drager in mijn naam van die verant woordelijkheid voor Nederlandsch-In- dië. Ik wensch U van ganscher harte kracht toe om U te blijven wijden aan de taak, die U reeds metterdaad ge toond hebt als een levensroeping te willen vervullen. Ik richt mij ook tot U allen, kinde ren van het land of die het tot een tweede vaderland hebben gekozen en in het bijzonder tot hen, die door hei aanvaarden van een post van vertrou wen in den Volksraad of in de Raden der zelfbesturende gebiedsdeelen ge toond hebt de verantwoordelijkheid voor den bloei van land en volk te ge voelen of door hun ambt geroepen zijn 's lands belangen te dienen. Moge de ontwikkeling van Indië U de voldoening geven, dat deze mede door inspanning van uw beste krach ten werd verkregen. Voortbouwende op wat internationale samenwerking op het gebied van wetenschap en tech niek tot stand bracht tot verbetering van dë verbindingen tusschen alle dee- len der wereld, heeft thans Nederland- sche energie en Nederlandsch organi satievermogen weten te bereiken, dai ik tot zoovelen uwer rechtstreeks het woord kan richten. Moge ook dit voor u een teeken zijn van de nieuwe ver houdingen, welke zich vormen en een bewijs, dat de toekomst ook nieuwe eischen stelt. Die eischen moeten wij met moed aanvaarden. Dan kunnen wij gezamenlijk den hoogen plicht ver vullen om te werken aan het heil van Nederland en Nederlandsch-Indië. Het nieuwe middel Van gemeenschap tus schen «deze beide deelen van het rijk zij de zinrijke belichaming van mijn haftelijken wensch, dat Nederland en Nederlandsch-Indië elkaar daarbij steeds beter zullen mogen verstaan. Ik heb gezegd." De toespraak van Prinses Juliana. Na ingeleid te zijn door den heer A. F. Philips hield vervolgens Prinses Ju liana de volgende toespaak tot Neder landsch Oost-Indië: „Het is een bijzonder aardig denk beeld. dat ik vandaag met u allen mag spreken en wel langs dezen nieuwen weg, waarvan de ontdekking immers van zoo groote beteekenis zal blijken te zijn. Zij het ook van uit de verte en voor u onzichtbaar, toch doet het mij oprecht genoegen om thans met u in verbinding te komen. Het was voor mij reeds een bijzondere gewaarwor ding, dat ik eenige weken geleden op mijn eigen kamer kon genieten van hetzelfde schoone concert, dat ook u door de Philips' fabrieken zoo vriende lijk werd aangeboden. Nu door dit ge sprek de groote afstand, die ons scheidt, op eenmaal schijnt te zijn weg gevallen, zal ook voor mij dit eerste persoonlijk contact met Oost-Indië een onvergetelijke herinnering blijven. Nu bovendien enkele dagen gele den het belangrijk bericht ons bereik te, dat dank zij den heer dr. ir. de Groot ook van uw zijde mét Nederland kon gesproken worden, schijnt de mo gelijkheid van het voeren van geregel de gesprekken tusschen Oost-Indië en Nederland zeer aanstaande, waardoor de band tusschen u en ons nog nau wer zal worden toegehaald. Ik behoef u wel niet te zeggen hoe zeer ik mij daarin verheug. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om, na de dankbetui ging, die ik reeds aan den Gouverneur- Generaal heb gericht, voor de geluk- wenschen mij mede namens de inge zetenen van Ned. Oost-Indië aangebo den, nogmaals aan mijn hartelijken dank uiting te geven voor de vele be wijzen van belangstelling en medele ven, waarmede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd verrast en voor de wijze, waarop ook bij u die dag werd herdacht. Wel moge ik onze Oost nog nimmer hebben aanschouwd, toch voel ik mij gelukkig tegenover dat gedeelte van ons rijk niet meer geheel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd van de staats instellingen en van de verschillende bevolkingsgroepen van dat gebied en hun gewoonten en gebruiken. Natuurlijk hoop ik de kennis nog steeds te kunnen vermeerderen, ten einde zooveel mogelijk op de hoogte te komen van de toestanden en omstan digheden in Insulinde, Ik moge eindigen met den wensch. dat, nu deze mooie, nieuwe commu nicatie mij het groote voorrecht schonk heden met U in aanraking te komen, zij ook in staat moge zijn el kander nader te treden op elk gebied der hedendaagsche cultuur, op geeste lijk en economisch terrein en dienst baar moge zijn aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoelens, die zoo- velen aan deze en aan gene zijde dei- zeeën samen verbinden. Ik heb ge zegd". Een dankbetuiging van de Koningin. Nadat Prinses Juliana haar toe spraak beëindigd had, nam de konin gin opnieuw het woord en hield voor den microfoon nog de volgende toe- „Diep getroffen door de hartelijke en geestdrifvolle ontvangst en de vele blijken van belangstelling mij tijdens mijn bezoek aan de Philips' fabrieken ten deel gevallen, zoowel van de zijde van het personeel der fabrieken als van de overige bevolking van Eindho ven, gevoel ik mij gedrongen alvorens naar Het Loo terug te keeren aan al len daarvoor mijn bijzonderen dank te betuigen." Een slotwoord van Prinses Jnliana. Hierna deelde de heer A. F. Philips den luisteraars in Nederlandsch O.- Indië mede. dat ook Prinses Juliana nog iets wenschte te zeggen. Prinses Juliana zeide toen voor den microfoon nog het volgende: „Gaarne sluit ik mij aan bij de woor den, door mijn moeder gesproken. Ook bij mij zullen de vele blijken van har telijke belangstelling, in zoo ruime mate ondervonden, dit bezoek in dank bare herinnering doen blijven." Nadat Prinses Juliana haar toe spraak beëindigd had, speelde de Phi lips' Harmonie het ,,'Wien Neerlandsch Bloed" en eenige andere vaderland- sche liederen. Het vertrek. De koningin en de prinses begaven zich vervolgens naar de bibliotheek van het laboratorium, waar de konin gin aan den heer A. F. Philips haar dank betuigde voor de ontvangst haar en prinses Juliana door de Philips' fa brieken bereid. Hierna vertrokken de koningin en prinses Juliana met gevolg per auto naar den salontrein. De toespraken uitmuntend ontvangen. Het persbureau Vaz Dias meldt, dat reeds tijdens de toespraak, die prin ses Juliana tot Nederlandsch Oost-In dië hield, een telegram uit Indië werd ontvangen, dat de toespraak van de koningin uitmuntend was overgeko men. Van het draadloos station te Ban doeng werd later draadloos bericht ontvangen, dat de beide toespraken woord voor woord konden worden ver staan. PROF. JAN TE WINKEL, f Prof. dr. Jan te Winkel, oud-hoog leeraar aan de 'universiteit van Am sterdam, is gisteren op negeïi ën zeven tigjarigen leeftijd overleden. Jan te Winkel werd den 16den Nov. 1847 te Winkel in Noord-Holland ge boren. Zijn vader was daar predikant. Het gezin verhuisde eenige jaren na zijn geboorte naar Bennebroek en la- tor naar Rotterdam, waar de jonge Te Winkel, die, evenals zijnvader, theo loog zou worden, het gymnasium af liep. Hij werd in 1866 aan de universi teit te Leiden ingeschreven als theol. et litt. hum. stud.; in 1872 zette hij zijn studiën te Groningen voort en hij Pcomoveerde daar den 27sten Mrt. 1877 tot doctor in de letteren op het be kend gebleven proefschrift: „Maer- lans werken, beschouwd als- spiegel van de dertiende eeuw". Men zal zich herinneren, dat in Maart j.l. Prof. te Winkel zijn 50-jarig doctorsfeest vierde. BIJZETTING GEN. VAN HEUTSZ. Het Uitvoerend Comité van de Com missie tot huldiging van de nagedach tenis van generaal J. B. van Heutsz, deelt mede, dat de stoet voor de plecch tige bijzetting van het stoffelijk over schot van generaal Van Heutsz des middags 12 uur van het Koninklijk Paleis zal vertrekken. Het voorbijtrekken van den stoet zal een half uur duren. Om 2 uur zal de kop van den stoet de Nieuwe Ooster begraafplaats bereiken. Vele schoolkin deren zullen dus ook in de gelegenheid zijn om tusschen .de schooltijden den plechtigen stoet in zijn geheel te zien. DE STATUTEN VAN DEN NIEUW- MALTHUSIAANSCHEN BOND. Naar de „Tel." verneemt is binnen kort een beschikking te wachten, waar bij de aangevraagde Koninklijke goed keuring onthouden wordt aan de sta tuten van den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond. DE OPENBARE LAGERE SCHOOL TE VIANEN. Door den heer Ketelaar is aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vraag ge steld: Kan de Minister, die op 21 Januari j.l. antwoordde, nog geen definitie? ant woord te kunnen geven betreffende de oprichting van 'n openb. lag. schooi te Vianen, gemeente Cuyk, thans volle dige inlichtingen omtrent deze aan gelegenheid verstrekken? DE MOORD OP DEN OPZICHTER DER STAATSSPOORWEGEN BENJAMINS. De Landraad te Menes veroordeelde ter zake van moord op den opzichter der Staatsspoorwegen Benjamins, tij dens de communistische relletjes in het Bantamsche in de eerste helft van November 1926, twéé inlanders tot de doodstraf en een ot levenslange gevan genisstraf. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag i Juni. Hervat wordt de behandeling 'van het wetsontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbcidsov.éreen k o ms t Minister DONKER gaat na, hoe de collectieve arbeidsovereenkomst is ge groeid. De wetgever moet geen leiding geven, doch slechts regelen wat uit de maatschappij opkomt.' Spr. betwist eeh ter, dat bet in strijd zou zjjn met het be ginsel van het contractenrecht, dat een overeenkomst betrekking heeft opeen derde>. He„ verschil tusschen den tekst van art. 8 en het amendement-K no ttei> belt is slechts van formeelen aard. Aan den heer Oud betwist spr. diens criterium voor het onderscheid tusschen publiek en privaatrecht. De heer Ver aart maakte zich z.i. schuldig aan be grippenspel in zijp beschouwing over contract recht en regelend publiek recht De door den heer Heemskerk veronder stelde mogelijkheid van uitsluiting van arbeiders uit politieke of godsdienstige onverdraagzaamheid zou spr. in strijd achten met de goede z^ien. Dat aa vereenigingen rechtspersoonlijkheid moe tén hebben, vloeit voort uit het stelsel der wet. De Minister betoogt, dat he* bestek van het ontwerp vyeliswaar bescheiden is, doch dat niet uit het oog moet wor den verloren, dat men bij meer alge- meene regeling de totstandkoming van de collect, arbeidsovereenkomst meer te genhoudt, dan bevordert. Het ontwerp heeft dan ook voldoende bestaansrecht omdat het reglementeert wat in de prak tijk is opgekomen. Spr. verzoekt den heer Sannes zijn mo tie zoodanig te wijzigen, dat den Minis ter verzocht wordt een ontwerp betref fende leekenrechtspraak te overwegen, in plaats van te bevorderen. Minister SLOTEMAKER DE BRUINE bestrijdt den heer Veraart, die wenscht, dat ae overheid een nieuw systeem maakt. Het bezwaar van den heer Ker sten tegen het verplichte lidmaatschap is ongegrond, daar art. 14 do mogelijk heid niedt het ver^Licht lidmaatschap uit te s chakelen. De heer VAK SCHAIK, R. K. vraagt eenige inlichtingen over de juiste bedoe ling van de motie £anne3. Spr. zou to gen een organieke wet zijn met allerlei dwingende bepalingen, en tegen dwingen de rechtspraak door een „schepenrecht- bank". indien in het contract anders is bepaald. De heer SAKKES S. D., wijzigt zijn motie in dien zin, dat den Minister wordt verzocht te bevorderen dat zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp waarin ge bruik gemaakt is van (Je bevoegdheid in art. 150 der Grondwet. Verschilleende leden repliceerea. RECLAME. 0oos30*60.Tube8Oct.BijAnoth.en Drogisten De motie-Sanne? wordt aangenomen met tegen 24 stemmen. De hoer HEEMSKERK A. R., stelt een amendement voor op art. 1, om uit te sluiten dat monscheh van bepaalde po litieke of Godsdienstige- richting wor den gèweerd bij afsluiting van een coll. arbeidsovereenkomst. Art 2 wordt aangenomen brj zitten en opstaan en art. 1 aangehouden. Bij art 4 wordt een amendement Sten huis om subsidiair te stellen het aan de leden toezenden van een door de partij en vastgestelde uiteenzetting van den za- kelijken inhoud der overeenkomst, ver worpen met 50 tea^n 24 stemmen. De heer KNOTTENBELT V.B., vop dedigt een amendement om te bepalen dat de vereeniging voor haar leden in staat voorzoover het tegendeel in de overeenkomst niet is bepaald. De hoeren SMEENK A. R., pn VAN SCHAIK R. K., bestrijden dit amende ment omdat dit onmogelijk is. Ook de hoeren Stenhuis, Marchant, Brautigam en Loerakker sluiten zich hierbij aan. Minister DONNER zegt, dat de huidi ge redactie ook gelegenheid geeft aan ae^ ontwikkeling aer aansprakelijkheid. Hij ontraadt de aanneming van het amen dement. Vandaag wordt over het amendement De vergadering wordt verdaagd tot x 1 2 uur. BUITENLAND. CHAMBERLAIN OVER EGYPTE. Hij hoopt op minnelijke schikking. De Britsche Minister van Buiten- liandsche Zaken, Chamberlain, heeft an antwoord op een vraag in het La gerhuis medegedeeld, dat de kwestie van de benoemingen in het Egypti sche leger reeds geruimen tijldf een onderwerp van bespreking op het de partement van buitenlandsche zaken had uitgemaakt. De Engelsche regeering had tot haar leedwezen moeten constateeren, dat zekere politieke partij in Egypte meer en meer trachtte slechts haar aanhangers tot de hoogere commando plaatsen benoemd te krijgen. Deze pogingen namen ïn den jortgsten tijd zuIk een omvang aan, dat het gevaar Diet langer denkbeeldig was, dat het Egyptische leger ondergeschikt kon worden aan een politieke partij en dus/ onder bepaalde omstandigheden een soort van aan Engeland vijandelijke •troepenmacht te worden. Dit mocht Engeland niet toestaan, want de bescherming yan het Suez- kanaal zoowel, als de bescherming v. alle vreemdelingen van niet-Engelsche nationaliteit zijn in Egypte aan Enge land toevertrouwd. Toen de Kamer nu de credieten voor den post van den Sindar schrapte gaf zij daardoor duidelijk blijk, dat zijl. volkomen aan alle controle wenschtei te ontsnappen. De minister verklaarde voorts, dat het zenden van de drie oorlogsschepen naar hij hoopte de incidenten zou voor komen in het belang van Egypte zelf. De Minister eindigde met het ver trouwen uit te spreken, dat de zaak in der minne zou kunnen geschikt won de» i Uit Kairo wordt daarentegen ge meld, dat de regeering, na overlegl met Zagloel pasja, in haar overigena zeer hotfeujk gestelde nota, krachtige voor het standpunt zal opkomen, dat ide benoeming of schrapping van de (officieren voor het Egyptische leger een zuiver binnenlandsche aangele genheid van Egypte is. DE BREUK TUSSCHEN ENGELAND EN RUSLAND. Het vertrek van de Rassen. Chamberlain heeft een brief ontvan gen van Rosengolz, den Russischen chargé d'affaires ad internim, met de Jmededeeling, dat hij en de leden van het gezantschap Vrijdagmorgen van bet Victoria-station zullen vertrekken en de leden van de handelsdelegatie denze fden middag met het stoomschip Yoeshar. DE STRIJD IN CHINA. Tsjang Tso Lin trekt zich terug. Te Peking is bekend gemaakt, dat het hoofdkwartier van Tsjang tso lin heeft besloten, om de Noordelijke strijdkrachten te consolideeren, Tsjeng tsjou en Hsoe chou foei in den steek te laten, en zich uit de provincie Ho nau terug te trekken ten Noorden van ide Gele Rivier, en uit de provincie Anhoei naar San Sjoeang. Men verklaart dezen maatregel ars noodig gemaakt door het verzet van gewapende boeren in Honau en hun (dreigende activiteit in de provincie Sjansi. Een protest tegen de Japansche troepenzendingen. De regeering te Peking en die to Nanking hebben beiden geprotesteerd tegen ae ontscheping van Japansche troepen te Tsing tso. v Een belangrijk succes van Feng. Feng Yoe Hsiang heeft medegedeeld, dat hij Honanfoe, bezet heeft. Zijn communiqué meldt verder, dat hij 20.000 gevangenen heeft gemaakt en zes munitie-treinen in beslag nam. Radio-Programma. Wat er vanavond te booren Is. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5.206.50 Concert. -8.50 Russische avond. 10.5012.50 Muziek. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. 7.35 Pianomuziek. 8.05 Muziek. 9.55 Concert. 10.5512.20 Muziek. HILVERSUM. 1050 M 5.306.00 Concert, ö.oo7.45 Concert. 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert. 10.30 Persberichten. PARIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05—5.55 Concert. w. 9.05 Concert. DE SPAANSCHE „NATIONALE VERGADERING". De plannen der regeering. De Spaansche regeering heeft nieu' we bijzonderheden bekend», gemaakt omtrent de Nationale vergadering, dia :13 September bijeen moet komen. De vergadering zal enkel raadgeven ide bevoegdheid nebben en 300 leden dellen, benoemd bij Kon. Besluit. Zijl zal belast worden met het voorberei den van wetsontwerpen en verslag uic brengen over wetsontwerpen, die da iregeering haar zal voorleggen, een onderzoek instellen over het openbaaï; bestuur gedurende de tien laatste ja ren. J Haar voornaamste taak zal' zijn een iontvwerp grondwet en een ontwerp kieswet uit 'te werken voor de verioö' zing van het eerste parlementaire 01 Iganisnje, dat het ontwerp grondwet? aan alle andere ontwerpen der Vergal (dering, weike door de regeering zijn aanvaard, cal hebben goea te keuren. Het kiesstelsel is nog niet vastga steld, maar het zal zoo zijn, dat alle burgers, mannen en vrouwen, 'die aan. de door de wet te stellen eischen zul len voldoen, in volstrekte vrijheid zul Jen kunnen stemmen. Er zullen geen voorafgaande ge meentelijke en provinciale verkiezii» (gen zijn, want ae gemeenteraden cit ide provinciale raden moeten pas ver kozen worden volgens de nieuwe be palingen van de grondwet wanneer het teerste parlement reeds in functie zal rijn. I KERK EN SCHOOL. ALS ER VERDEELDHEID IS. De verhuring van zitplaatsen in da iHerv. Gem. te Nijehorne waar eea gespannen verhouding tusschen de /meerderheid van vrijzinnigen en den rechtzinnigen predikant bestaat, heeft i 17,50 opgebracht tegen f 68,50 ver leden jaar. OOK AL EEN TEVEEL? Voor de betrekking van Evangelist- godsdienstonderwijzer te Opende heb ben zich 40 sollicitanten aangemeld. DE VERPLICHTE HOOFDELIJKE OMSLAG TE AMSTERDAM. Dinsdag heeft in de Ned. Herv. .Gem. te Amsterdam plaats gehad dei stemming over het voorstel van den, Algemeenen Kerkeraad om te beslui ten, dat in de Ned. Herv. Gemeenten telken jare een verplichte hoofdelijkei omslag zal worden geheven tot dek king van een naar het oordeel van Iden Alg. Kerkeraad bestaand na- jdeelig verschil tusschen de inkomsten en uitgaven der Gemeente. Zooals men zich zal herinneren, heeft *20 April 1926 reeds deze stemi iming plaats gehad, doch die is door het Classicaal bestuur te Haarlem on geldig-verklaard, waarom een nieuwe stemming noodig was. Evenals verleden jaar, is ook giste ren de meerderheid der uitgebrachte stemmen voor het voorstel van den Al gemeenen Kerkeraad uitgebracht. Bij deze stemming heeft tevens dei •aanwijzing plaats gehad van zes ge meenteleden, die als gemachtigden der gemeente met zes leden van den Kerkeraad en den voorzitter der coin missie tot bestuur der kerkgebouwen, fondsen en inkomsten der gemeente een commissie zullen vormen, die eeui reglement tot heffing en invordering! van den verplichten hoofdelijken om slag zullen samenstellen. Tot gemachtigden der Gemeente werden oenoemd de heeren D. P. D. •Fabius, H. L. Houthoff, Mr. P. J. J dénburg, J. Klopper, E. v. d. Veen, en C. A. Zeeman; en tot hun plaats vervangers de heeren: J. C. Beuks, J. ter Haar, H. C. Krom Jr., C. Kruys wijk, Prof. P. Scholten en J. J. PI. lV erloop. ZENDINGSCONFERENTIE. In het Conferentieoord te Lunterent is Maandagavond de Zendingsconie- xentie met Evangelisten en godsdienst* (onderwijzers vanwege de samenwer kende 2endingscorporaties en het Ja.* va-comité begonnen. Er waren ruiiu >140 deelnemers. De openingsrede hield Dr. F. (Fokkema, rector der Ned. Zending-- school, die tot onderwerp had: „ik geloof in den Heiligen Geest". Dinsdagmorgen sprak eerst Ds. Joh. Rauws over: „Geestelijke stroominger* in China", en na hem de oud-zending a consul, Ds. D. Crommelin over: „Geej telijke stroomingen op Java". Des namiddags vertelde de heer Maan van het Zendingswerk op Haf- maheira en de heer De Neef over dat op Nieuw. Guinea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2