te WM DE BLADEN ZEOGEH. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSOAG 1 JUNI 1927 f TWEEDE BLAD. De vondsi van Glozel. Wij lezen in „De Heraut": De „Haagsche Post", die wei eens [meer interessante berichten geeft om1 Jtrent historische ontdekkingen, öfwiï tmen liever vondsten, deelde dezer da-» £en mede, dal in het dorpje Glozel in Frankrijk, dicht bij de bekend© badplaats vichy gelegen, door een boer een zeer oud graf ontdekt was, (dat blijkens de verschillende voor werpen, die er in gevonden wareni Idagteekenen moet uit het zoogenaami Ide neolithische tijdvak. i Zulke graven uit het praehistorisch'd itijdvak zijn in Frankrijk1 en elders' imeer gevonden, maar het merkwaar dige van deze vondst was, dat in diH Jgraf ook nog gevonden werd een stuk) aardewerk, waarop letterteekens wa ren ingegrift, die een zoo sterke over teenkomst veïtoonen met het Phoeni- (cische alphabeth, dat er geen twijfel lover bestaan kan, dat tusschen beide verwantschap bestaat. i Van belang nu is deze vondst niet alleen, omdat er uit blijkt, dat do JPhoeni'cischc cultuur haar invloed tot Sn het hart van Frankrijk heeft uitge strekt, maar vooral1 omdat de chrono logische' berekeningen, 'die de geleer den maakten omtrent den ouderdom* van 'dit neolithische tijdvak, dien men (schatte op een 20000 jaren voor Chr. {daardoor onjuist zijn gebleken, want (het Phoenicische alphabeth kan niet Ouder, zijn dan eefri 2000 jaar voor Chr. De schrijver van het bedoelde be [richt in de Hafagsche Post merkt dart ook op, dat „we tengevolge van deze) vondst onze opvattingen omtrent den (ouderdom eter neolithische beschaving ■totaal zullen moeten herzien in dien kin, dat onze schatting als zou dezes teen 20.000 jaar oud zijn, geheel on- h'uist is". Pin niet alleen, als men „dit! jneolithische tijdperk, dat men vroe ger op 20.000 voor Chr. stelde, nu) !terug zal moeten brengen tot 2000 voor Christus, maar we zullen ook ten laanzien vanhet ijstijd vak waarin; Imen aanneemt, dat de mensch het' teerst verscheen een andere Chrono- Stegie moeten gaan toepassen. Dit al lies zal ettelijke duizenden jaren moe ten opschuiven en hel' zal tenslotte blij ken, dat de heele menschelijke be schavingsgeschiedenis zich in een veel korter tijdsverloop heeft afgespeeld,, dan we tot nu toe gewoon waren als' vastst'aande aan te nemen". Metterdaad, men is in de kringen [der geleerden wel eens wat al te licht ■Vaardig geweest met de berekening Van zulke cijfers, zoowel wat de for tmalie der aarde, als wat den ouder dom van ons menschelijk geslacht be- jtreft. Voor de formatie der aardlagen Irekenide men liefst met mittioenen van (jaren, voor het bestaan van den [mensch op aarde met. 20.000 a 30.000 Haar. En wat nog erger was. zulke gö [tallen werden als vaststaande resulta ten der wetenschap aan de al te'licht geloovige goede gemeente verkondigd! Totdat nu de vondst van een een- vcvidigen boer te Glozel al deze bere keningen van den ouderdom der men schelijke beschaving onderstboven: .werpt en men erkennen moet dat men trnet deze getallen zich vergist had en van de 20.000 jaar op een 2000 jaar [moet teruggaan. Natuurlijk zal nog nader onderzoek moeten worden afgewacht, maar dit1 voorbeeld toont toch, hoe men wet 'voorzichtig heeft te zijn met zulke be (rekeningen en met de enorme getal- Hen die daarbij genoemd' worden. Pref. Bavinck had in zijn dogmatiek! {(Dpel II, blz. 556) er reeds op gewe zen, dat ,,dezre beschouwingen op een. [hypothetisdhen grondslag berusten en; Hang niet boven allen twijfel verheven zijn". En 't verdergaand onderzoek brengt .telkens 'nieuwe feiten aan het licht waardoor wet blijkt, hoe weinig staat [men kan maken óp deze hypothetische fberektemngen. Er 'is daarom ook geen 'enkele reden om hetgeen de schrift! !ons leert aangaande den ouderdom; van het menschelijk geslacht op dei iaarde opzij te zetten als in strijcf meci jde resultaten der wetenschap". Al mag er over de chronologie des: FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 49) o En wat had, hij er tegen kunnen in brengen? Niets, in 't geheel niets. Hij ,\vas zich zelf voorgekomen als een heerschar, die zijn rijk in deszelfs grondslagen voelt wankelen. En hoe wel hij ook te goed was om den on trouwen bondgenoot aan te vallen, zoo meende hij toch het verlies zijner hui selijke grootmacht den verraderlijken Hertog nooit te kunnen vergeven. En toch sprak er ter zelfder tijd iets in de borst van Iveizer, over welks oor sprong hij zich zelf niet juist reken schap geven wilde of kon het gevoel eener grenzenlooze hoogachting voor clen rooden Hertog, dat deze de kracht had om met zijn vroegere levenswijze te breken. „'Hij is toch eigenlijk een heel ande re kerel dan jij. Jij moest eigenlijk ook doch terstond legde hij dan deze on beschaamde innerlijke stem het zwij gen op, want waar meest het heen, als hij ze verder liet spreken! Wat toch had clie groote verande ring bij den rooden Hertog te weeg ge bracht? Er is "geen mensch zoo slecht, of er is altijd nog iets goeds in hem, evenals er ook geen mensch zoo goed is, of hij -draagt in zich een ver borgen smeulend vuur, voor .welks 'Bijbels geen overeenstemming' bestaan Zooals Prof. Bavinck terecht opmerkt Sft.a.p. blz. 557). toch is 'de indruk', 'dien de Schrift ons' geeft, zeker niet, idat de mensch reeds zoovele Huizen) den jaren op aarde bestaan heeft als !de geleerden met zekere voorliefdé beweerden. Daarom is de vondst te Glozel ge daan, voor ons van belang. Want ze toont, zooals de schrijver in de Haag} sche Post zelf erkent, dat deze geleeii den zich vergist hebben. Een nieuwe scheidslijn. „De Zeeuw" driestart: Met. name van Socialistische zijde houdt men niet op te betoogen, dat de tegenwoordige politieke principieels scheidslijn niet deugt, maar dat daar voor in de plaats behoort te komen de z.g. democratische scheidslijn. Die nieuwe .scheidslijn zal dan moe ten gaan dwars door de bestaande par tijen heen. Aan de eene zijde behooren te staan de vooruitstrevende elemen ten de democraten en aan den anderen kant de conservatieven van alle rich ting. Alles behoort zich te vereenigen te gen het kapitalisme. Zoo is de theorie. En nu een stukje practijk. Op de te Genève gehouden interna tionale economische conferentie wa ren o.a. tegenwoordig de heer Colijn, die natuurlijk niet tot de democraten gerekend wordt en mannen als Oude- geest uit de moderne en Serrarens en Amelink uit de Christelijke vakbe weging. Nu zou men mogen verwachten, dat de mannen van de Christelijke vakbe weging van iemand als den heer Oude geest alle mogelijke medewerking zou den ontvangen, terwijl ze een man als den heer Colijn tegenover zich zouden vinden. Zoo is immers de theorie. Maar de practijk is een beetje an ders. De heer Amelink vertelt dienaan gaande in „De Maatschappij" het vol gende: „Dat de heer Serrarens, die door den voorzitter werd ingeleid als se cretaris van 't Internationaal Chris telijk Vakverbond, als spreker kon optreden, hoewel hij slechts expert is, danken wij aan den heer Colijn. Van de zijde der christelijke arbei ders is geen enkele gedelegeerde aan wezig. Enkel experts. En een expert lean slechts spreken als hij een ge delegeerde vervangt. De heer Colijn, die zelf reeds gesproken had, heeft nadat de heer Oudegeest, die zelf niet gesproken heeft, dat had gewei gerd, een verzoek aan den president geteekend, om den heer Serrarens 't woord te verleenen. Ook in de Industrie-commissie kon de heer Serrarens, dank zij den heer Colijn, actief optreden. De heer Colijn ook de heer en Lovinlc, Zim merman en Gelderman deden dit liet zich voor rpeer dan één com missie inschrijven. Alleen de heer Oudegeest deed dit niet. Wij weten niet waarom hij dit niet deed. Wij hoorden wel de veronderstelling uiten, dat hij aldus handelde, om de christelijke experts buiten het recht streeksere commissiewerk te hou den. Bezen konden dan natuurlijk wel de vergaderingen bijwonen, maar zij waren geen stemhebbende leden, die voorstellen konden doen. Of dit juist is, kunnen wij niet be- oordeelen. Maar als het zijn bedoe ling mocht, geweest zijn, dan is die toch verijdeld geworden. 'Want de heer Colijn heeft zich in de indus- trieélë commissie laten vervangen door den heer Serrarens." De mannen van het internationaal Chr. Vakverbond vonden dus den heer Oudegeest tegenover zich. Alleen aan den heer Colijn was het te danken dat zij hun stem konden laten hooren. Wij vestigen hierop de aandacht niet omdat het iets nieuws is. Integendeel, het is een heel gewoon verschijnsel. Maar het kan toch geen kwaad, nog eens uii te laten komen, hoe de socia listische voormannen zich in de eer- angstaanjagend opflikkeren hij som tijds schrikken moet. He-t weinige goed, in den rooden Her tog was de. liefde voor zijn vrouw. Vodden-Lora had kort na Pinkste ren een dood kind ter wereld ge bracht. Sinds dien tijd was zij sukke lend gebleven, dat wil zeggen, zij was niet goed gezond, -maar ook niet wa: men noemt ziek. Machteloos slofte zij door haar woning. Haar gezicht was verschrikkelijk bleek. Zelfs in de Juni zon sidderde zij dikwijls van koude. Hertog had eerst-gedacht, dat de lij dende toestand zijner vrouw slechts van voorbijgaan den aard, ja misschien zelfs een bron van grooter inkomen zijn zon. Ook had Lora de verplichting gevoeld, haar ambt als opvoedster ha- rer kinderen wederom on zich te ne men. Toen was zij tusschen Harten- hausen en Schlarbach in onmacht ge vallen en in zeer bedenkelijken toe stand naar huis gebracht. Toen had Hertog het ongelooflijke gedaan en den dokter ontboden. Deze had gezegd: het was bleekzucht in den hoogsten graad, en bij die woorden was Hertog erg geschrokken. „Bleekzucht", dat moest iets ver schrikkelijks zijn. Had wel ooit iemand zoo iets gehad? De dokter schreef een recept en be val de zieke, vóór allés rust en krach tig eten, veel melk en eieren. Toen de dokter weg was, had de roode Hertog langen tijd aan het bed ste plaats laten leiden door hun beein sel en hoe zij als hunne smotste vii- anden beschouwen niet de ..kanïtalis- ten", maar de mannen die bit de be h'artiffing van de nvUeidevsheiano-Au. voor alles met Gods Woord wensclien fe rekenen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Asten c.a., W. A Eerdbeek te Standdnarbuitefi. Be da nkt: Veor Nieuw-Vennep. A Hjjmans te Thamicn a .d. Amstel. Voor Katwijk a. Zee, G. Grcotjans te He^rjans dam. GEREF. KERKEN. Twee tal: Te Hilversum; S. van Dij ken te Nieuwercord en J. wijmenga te Charbis. Bero epen: Te Dokkum, D. Scheele te Oudewater. Te Schconrewoerd, J. W. van Tol te Bcharendijke. Te Oosternrj kerk, G. C. (Eerkcuwer, Cand. te 's-Gro venhage. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Werkendam, D. Driessen te 's-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Nieuw-Berjerland, A de Bloois t© Birksland. BEVESTIGING. INT REDS EN AFSCHEID. Ds. J. I. yarn Schaiek werd Zondagmor gen bevestigd- in de Ned. Herv. Kerk te Soest, door zfijn'vader, Ds. F. A. van Schaick van Kampen. Lie bevestiger koos tot tekst Spreuken 27 23. Des avonds d£ted D3. van Schaick ii> trede en hield daarbij een predikatie over Fhilipponzen 3:12. De nieuwe predikant werd toegespro ken door den coinsulent Ds. J. H. Gui> ning E.B.znnamens den ring door Ds. E. \V. Schattenberg en door don pres- dent-korkveogd, den heer L. den Bliek van Leusden. De grroeeate zong Psalm 134 3 toe- Ds. J. A.Radix nam Zendag af scheid van do-Ned. Herv. Kerk ie oo&> terbc-rg, wegens Verkregen 'emeritaat. De consulent, Ds. Barendrecnt, las de afscheidspreek van Ds. Radix, genomen uit 1 Jch.i. c. vs. 28. Daarna werd gezongen Gezang 158 vs. 1 en 7, waarna Ds. ^adix-den kansel betrad. Spr- vroeg- de Gemeente nu Zen uingsccllecc© te: .mogen doen houden, en sprak daarna woorden vran dank aan de- familie 's -j accb, -Commissaris ^etr Konin gin, den Consulent, den Kerkeraad, in het bijzonder ouderling -Hoogend^orn, Kerkvoogdij ©.2. e e amb.sdragers uit Ring en omgeving spraken oen scheiden de hariettjk ice. Daarna zong de Gemeen te Psalm 134:3-en Ps. 121 14. Op verzoek van een scheidenden lec- raar werd tén slo-vfee gezongen Psalm 72 vers 11. Ds. A. G. B. TEN KATE. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zee land heeft aan Ds. A. G. B. ten Kate te Hansweert, wegens het opvolgen van een beroeping naar de Nedgrl. Evangelische (Herv.) Kerk van Brussel, eervol ontslag verkend met ingang vair. 26 Juni 1927, terwijl hem de bevoegdheid is toego kend, welke art. 20 Alg. Regl. aan emeri ti-Predikanten verleent. Ds. C. J. H. VERWEIJS. Vandaag herdenkt Ds. C. J. H. Ver- weys, Predikant der Ned. Herv. Gem, te Breukelen, den dag, dat hij aldaar 25 jaar werkzaam is. De jubilaris heeft 31 dienstjaren en diende- ook neg de gemeenten van Burgh en van Wissekerk©. Ds. Verweijs i3 scriba van den ring Mijdrecht. Ds. C. VERMAAT. Naar wij vernemen, is Zondag j.l. Ds C. Vermaat, de-afgezette Predikant van Makkum, die ©enigen tftd te Noordwijk vertoefde tot herstel van zijn gescholden gezondheidstoestand, weder in de bedio ning des Wcords voorgegaan, d.w.z. voor dat deel der gemeente, dat zijn Predi kant is trouw gebleven. Dr. Geelkerken heeft Zondag in de Parkkerk te Amsterdam aan de gemeen te medegedeeld, dat niet Ds. Vermeer van Oudemirdum, maar Ds. Vermaat te Makkum zou prediken. Men had eerst gedacht, dat Ds. Vrrmaat zich in afwach van zijn vrouw gezeten. Twee kinde ren, die nog niet schoolplichtig waren, speelden buiten voor het. huis. „Wat moet dat nu worden?" Deze vraag boorde zich steeds dieper in de hersenen en het geweten van den man. Toen kwamen de 'drie kinderen uit school en vroegen gelijk met de twee kleinere om eten. Er was echter geen brood meer in huis. De roode Hertog ging naar Hodel, om brood te halen. De waard wilde hem echter niets borgen. „Neen," zeide hij, „Hertog, wie weet of Lora. wederom op de been komt, en van jou krijg ik toch niets terug." Na lang heen en weer trekken had hij vier brooden gekregen. Met knagende woede in het hart kwam hij thuis. Hij was woedend op den waard, dien hij reeds zooveel geld had thuisgebracht; woedend op zijn vrouw, omdat zij ziek was; woedend op de kinderen, omdat zij zoo'n honger hadden; woedend in den hoogsten graad op zich zelf waarom, dat was hem op dat oogenblik niet duidelijk, maar ,,ik zou me zelf voor het hoofd kunnen slaan, voor liet hoofd slaan zou ik mij kunnen," knarsetandde hij in zich zelf. Dan nam hij het recept en trachtte de onduidelijke letterteekens te ontcij feren. „Bleekzucht melk en eieren halia, dat zegt die man daar zoo, alsof tin? van Beroem on Provincie <?n G*no* T-alo Svnobi bmfen 'eten zpu honden Door zn.n oprekten is de kans op dat beroete vervatten. DE CHR. GEREF. KFRH TE A* MFT.f). De Ee-rkeraad der Chr. Geref. Kerk te Almelo heeft het pand Hofkampstc 3, thans in gebruik als pastorie, onder hands verkocht. Naast de nieuw te bou wen kerk zal ook een pastorie worden gebouwd. OFFERVAARDIGHEID. De Gereformeerde Kerk ran Hilver sum heeft veel reden tot dankbaarheid. Een kort geleden gehouden rond gang bij 'de Jaden, om te trachten de vrijwillige bijdragen zooveel verhoogd ie krijgen, dat tot de beroeping van een der den Predikant kan worden overgegaan bracht hiervoor meer dan het benoodig- de. Zondag 21 deier kwam de mededec- ling, dat de Fkianc.'oele ^emmi-sie een tekort had van circa f3400.en dat Zondag 28 dez-er diarvoor een collecte zcu worden gehouden om, indien moge lijk, dit tekort te dekken. Deze verwachting is niet baschaaml De gehouden collecte heeft opgebracht f3502,67., zegge Vijfendertig Honderd Twee Gulden Zevenen Zestig cent. Voorwaar een heerlijk resultaat. EERBIED, OOK IN DE SCHRIJF- WIJZE. „De Reformatie" wijst op de tal rijke afkortingen, in de schrijfwijze waardoor dikwijls verwarring ontstaan kan. Vroeger had men maar weinige van die afkortingen, maar thans zijn er een massa. Ze vergen vah een mensch mee oen normaal geheugen meer dan hij presteeren kan. Geef' het afkortingssysteem zoo doende aan'eidmg tot verwarring., er ger noemt het blad het, dat men het genoemd systeem ook op God cenasr Zoo las men een paar dagen geleden in een der groote bladen in het vers, dat de Jodenkinderen H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses iulb-ii. te Amsterdam toezongen, den N t van God niet vohiit gedrukt, doch af gekort: Er stond: G. En ..De Reformatie" schrijft dan: Nu zou het niet eerlijk zijn, om daarop de liberalen aan te vallen. Want laten wij de hand in eigen boezem steken. Eenige weken getoden kon men in een van onze Geref. Kerkbodes en dan nog wel in een meditatie, lezen, •onze H. T. C. Dit bleek te njoeïen zijn: onze Heere Jezus Christus. Al eer hadden wjj H. G. vooi „Hei lige Geest" opgemerkt. We'k afkortingssvsteem men ook voor privaat gebruik bezige, in open baren geschrifte zal men de afkor tingen, Deha've de algemeen gebrui- kettjke, als: b.v., o.a., m.i., mijden. Men doet dit, en terecht uit respect voor het lezend publiek. Doch moeten bovengenoemde afkor tingen niet afgekeurd uit eerbied voor God? Als men zulk een haast heeft, dat men wel alle andere woorden en na men van menschen onverminkt weer geeft, maar den Naam des Heeren niet, is die haast daardoor niet ge oordeeld? Heeft het niet den schijn, alsof men voor al het andere tijd heeft, maar niet voor Hem, Die de Eeuwige is? Wij weten, dat in dit opzicht onna denkend wordt gehande'd en zijn cr dan ook van overtuigd, dat het genoeg is op dit kwaad even opmerkzaam te maken om het aanstonds te doen ver dwijnen. R.-K. EN PROTESTANT IN BUIT3CELANB. Uit de vergelijkende statistische ge gevens van het Protest. Bureau voor ■kerkelijke 6tatistiek in Duitschland, toont Prof. Dr. Schneider, leider van dit bureau aan, dat in de laatste jaren het aantal overgangen uit de R. K. Kerk tot een der Prol. Kerken dat in. omgekeerde richting overtreft. In 1923 overtroffen de overgangen uit de R. K. Kerk die uit de Protes- •tantsche kerk met 2303; in 1924 met ■3927 en in 1925 met 6653. Prof. Schneider schrijft deze toe neming toe o.m. aan de houding der R. K.lCerk sedert enkele jaren tegen over de gemengde huwelijken. Stond «e R. K. geestelijkheid daar- ik millionair was. Hij heeft mooi pra ten. En dan zag hij zijn vrouw aan, die uitgeput, erbarmelijk zwak daar in diepen slaap ter neder lag. En deze zwakke vrouw had hem, den krachtigen man en de kinderen al dien tijd lang geheel alleen aan den kost moeten helpen. Hij begon zich voor zichzelf te schamen. En hij zeide tot zichzelf iets, wat hij een ander, die hem 't zelfde gezegd had, waarschijnlijk met een messteek zou hebben vergolden: „Jij bent een doortrapt slechte kerel." Des nachts kón de man niet slapen. Rusteloos ruischte daar buiten het wa ter der bron. Even rusteloos stroomde in de borst van den man, uit onzicht bare bron gevoed, het gemurmel van volkomen nieuwe gedachten en gevoe lens. Somwijlen sprong hij verschrikt op en boog zich over zijn vrouw; hij meen de, dat haar adem had opgehouden. De man streed een zwaren strijd. Dikwijls kwam in hem wederom de ge dachte op, de kleine Rika opnieuw uit bedelen te zenden. „Neen, dat gaat niet; als zij weg is, heeft Lora niemand om haar te verple gen, als ik op 't werk ben." „Óp 't werk," die woorden klonken hem onbehagelijk in de ooren. „Ja, ja, ik moet door den zuren ap pel heenbijten," Den volgenden morgen meldde hij AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 1 Juni 1927. De Haagsche Tramweg Maatschap pij zoo meende ik steeds is een noodlijdend bedrijf. Want met angsti ge bezorgdheid waakten de Haagsche vroede vaderen voor alles wat haar ontwikkeling in den weg zou kunnen staan. Den autobussen, die haar con currentie aandeden, werd het leven on mogelijk gemaakt, wat voor vele chauf feurs werkloosheid ten gevolge had. Maar nu lees ik vanmorgen in de N. R. Ct„ dat de H. T. M. over het af- geloopen jaar een dividend van niet minder dan 200 pet. aan de aandeel houders uitkeert Nu begrijp ik heelemaal niet meer, waarom dit semi-overheidsbedrijf voor de concurrentie der particuliere bus sen zoo beducht moet zijn. Waarom niet heiden een gelijke kans gegeven en aan het publiek de keuze gelaten, van welke vervoermiddelen het ge bruik wenscht te maken? Een beetje meer eerbied voor het geen uit het particulier initiatief is opgekomen zou. dunkt mij, in dezen tijd niet kwaad zijn. OBSERVATOR. BMIMmiWii lil W—BH— tegenover vroeger tolerant, daarmeder is het nu gedaan, met het gevolg, dab juist uit deze huwelijken de meeste* overgangen geboekt moeten worden. DE BEZWAARDEN TE HILVERSUM. Naar aanleiding van het bij hem inge zonden schrijven door enkele broeders en zusters, die zich bezwaard gevoelden cmtTen de Asser Synode, haar beslui» ton en gevolgen, besloet de Kerkeraad uer Geref. Kerk vian Hilversum die broe tiers en susiers tot een mondelinge be spreking uit te noodden. DE DOOP IN DE GEREF. KERKEN. Een belangs tellend lezer schrijft aan de N. R. C.: Wil mij een enkele opmerking vergun nen naar aanleiding van het artikel: De doop in de Geref. Kerken in het avond? blad van Zaterdag. De stof is zeker een bijzondere studie op ruimer plan waard, doch ik zal mij beperken toe Leiden en Rijnland, waarvan de doopboeken alle en vaak herhaaldelijk mijn studie-mate riaal vormden. In tegenstelling met de meeste dorpen, al zij'n soms daar d© oud ste registers thans verloren geraakt, is in Leiden pas in 1621 en dan nog wel op uitdrukkelijk bevel van de Do;d- sche synode met het oprekenen vandefl Gereformeerden 'doop begonnen, veel later, dan in de meeste Holiandscne stem hebbende steden. De reden daarvan is niet bekend. Uit proeven, die ik nam, bleek mjj, dat de doop doorgaans plaats vond op den dag zelf der geboorte, of den dag daarna. Oude schutbladen uit bijbels en betrouwbare geslachtregisters hebben mjj dat gtelecrd. Meestal wordt de moeder van bet kind niet genoemd, hetgeen bij tweede en derde huwelijken vaak moeit© kan geven, als de vader niet terzelfder plaatse hertrouwd; men weet dan niet uit weik huwelijk het kind geboren is. Bie spoedige doopsbedi&ning hangt sa men mei de rtoomsche gebruiken, die veel langer dan mpn gewoon is aan te nemen, hebben stand geihcuden. Eerst tegen het midden der 17e eeuw wordt de naam der moeder geregeld ir* geschreven; vóór dien geschiedde dit voornamelijk bij den adel en magistraata families; doch zelfs in dit laatste geval niet altjjd. De ,„vroegdoop" bluft in gebruik heel de 17© en 18 e eeuw door en liet is pas op het laatst, nl.. na 1770, dat men een tijdsruimte van dag©n, geleidelik uitge» breid tot weken, ftusschen geboorte ©n doop kan vaststellen. In dit verband meg© gewezen worden op het gebruik der Luthersche gemeen te, die zeer op vroegdoop gesteld was en althans in Leiden, van 1730 af een afzonderlik register aanlegde van huis doop, in casu vroegdoop, waarin men de aanzienlikere families van de Augs- burgsche confessie aantreft. DE JULIANAKERK TE APELDOORN. Donderdag 16 Juni a.s. zal de eerste, steenlegging plaats hebben voor de Ju- lianakerk aan den Deventerweg te Ape- doorn, welk© plechtigheid door H. K H. Prinses Juliana verricht zal worden zich op de in de buurt gelegen ijzer steen-groeve aan om werk en werd terstond aangenomen. Toen hij in de groeve aldaalde, hoor de hij achter zich een mijnwerker zeg gen: „Die, haliaha, die houdt 't geen drie dagen uit geregeld te werken." Toen drukte Hertog de tanden vast op elkaar: „Dat zal ik u toonen." Maar toch viel 't hem zwaar. Doch toen hij van zijn eerste week loon voor zijn vrouw eieren en melk en voor zijn kinderen een wittebrood mede thuis bracht en aller groote blijd schap zag, toen gevoelde ook hij zijn hart zoo eigenaardig verheugd, dat hij had willen lachen en schreien ter zelf der tijd. Natuurlijk herviel hij nog enkele ma len in zijn oude gewoonten. Eens op een Zondag had hij geheel zijn loon In de herberg verdronken. In een slecht humeur, razend en tierend, kwam hij laat in den nacht naar huis. Des an deren daags echter was hij geheel ter neergeslagen. Nu moesten zijn vtouw en kinderen droog brood eten. En dat Lora zij was reeds altijd zoo goedig geweest hem geen verwijt maakte, maar hem haar stuk brood en het laatste eindje worst ah ontbijt mede geven wilde, dat beet en brandde hem als gift en vuur. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5