NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 MEI 1927 Gewijde en Ongewijde Historie. DE SPRAAKVERWARRING. De torenbouwers hadden een grootsck plan. Zij wilden een stad en toren bouwen, welks opperste in den hemel zij: een monument, dat als punt van liereeniging zou dienen, opdat zij niet over de oppervlakte der geheele aarde zouden verstrooid worden. Doch zij rekenden daarbij niet met God, die der menschheid het uitdruk kelijk gebod, tegelijk een zegen, gege ven had: „Weest vruchtbaar en ver menigvuldigt, en vervult de aarde". Vandaar het ingrijpen des Heeren. De Heilige Schrift spreekt hier, gelijk op tal van andere plaatsen, in men schel ijke bewoordingen over het doen Gods. Jahweh kwam neder aldus Gen. 11 5 e.v. om de stad en in het bijzonder den toren te zien, dien de mienschen gebouwd hadden. En Jah weh zeide: Zie, één volk is het, en één spraak hebben zij allen, en dit is het begin van hetgeen zij ondernemen; maar nu, zal niets hen verhinderen het geen zij bedacht hebben ten uitvoer te brengen? Welaan, laat Ons nedervaren en daar hun spraak verwan-en, opdat zij elkanders spraak niet meer ver staan!" En Jahweh verstrooide hen vandaar over de oppervlakte der ge heele aarde, en zij bielden op de stad te bouwen. De naam dier stad, zoo besluit de ge wijde schrijver zijn verhaal, werd des wege Babel genoemd, wat hij in ver band brengt met het Hebreeuwsche werkwoord „balal" (verwarren). Hoe moeten wij dit verband tusschen „Babel" en „balal" verstaan? De gewo ne opvatting is dat de stad bij de spraakverwarring dien naam ont ving. „Babel" komt dan van „balal", een woord, dat eigenlijk „dooreen roe ren" beteekent; vandaar: „vermengen" of „verwarren. Het komt in deze be- teekenis op tal van plaatsen in de Schrift voor, b.v. in Hosea 7:8: „Efraïm, die verwart zich met de volken; Efraïm is een koek, die niet is omgekeerd". Wat de taal betreft, is het zeer wel mogelijk, dat uit „balal" de vorm „ba bel" ontstaat; er zijn in 't Hebreeuwsch wel meer voorbeelden van een derge lijke etymologie. Er is echter een an der bezwaar, n.l. dit, dat het woord „Babel" in het Babylonisch een ande re beteekenis heeft. De Babyloniërs zelf hoorden in Babel bab-iloe, d.i. „poort Gods", later vervormd tot b a b - i 1 a n i, d.i. „poort der goden", waar uit de Grieken het ons bekende Baby- Ion hebben gemaakt. Er zijn dan ook in den nieuweren tijd Oudtestamentische geleerden, die meenen, clat we hier niet met een ver klaring doch met een woordspeling te doen hebben. Zoö Prof. Noordtzij, die van dezen tekst zegt: „Een etymologi sche verklaring van den naqm Babel wil dit natuurlijk niet zijn. Hier wordt niet anders gedaan dan Babel in ver band brengen met balal, gelijk elders Efraïm in verband gebracht wordt met f a r a en Samuel met s j a m a". Nu is het op zichzelf niet onmoge lijk, dat we hier met een woordspeling te doen hebben; deze komen op meer plaatsen in het boek Genesis voor en waren bij de oude volken geliefd. Toch zijn er o.i. redenen, waarom het ons juister lijkt hier aan een ver klaring van den naam te denken. De naam „poort Gods" als stads naam is niet zeer waarschijnlijk. Wel zegt Jakob in Gen. 2817: „Dit is niet dan een huis Gods, en dit is de p o o r t des hem el si" en is er in de Spij kerschriftteksten sprake van een stcJ, die Bab-doer heet, d.w.z. poort der vesting, doch deze beide na men zijn verklaarbaar. Welke beteeke nis echter is er te hechten aan de uit drukking „poort Gods"? Het is voorts niet onwaarschijn lijk, dat bet juist de Babyloniërs zijn geweest, die, uit nationalen trots, om den smadelijken oorsprong van den naam hunner hoofdstad te doen ver geten, dezen hebben omgevormd tot „bab-iloe". Het torenbouwverhaal is niet in het minst voor onzen tijd van belang. Na den wereldoorlog beleven wij een tijd van internationalisme als nooit te vo ren. De volken hebben zich vereenigd in den volkenbond, op alle gebied is sprake van internationalisme en de kroon op dit alles wordt gezet alé al len zich elkaar verstaanbaar kunnen maken in de wereldhulptaal Esperan to. Gaat dit alles in tegen de ordinantiën Gods? Er zijn er die dit meenen en die in dit alles de voorboden zien van de komst van den Antichrist. Toch volgt dit niet uit het verhaal van Gen. 11. Do politieke en taalkundi ge eenheid der volken is op zichzelf niet aan God onwelgevallig. Doch die eenheid van het menschengeslacht werd daarom door God verhinderd, omdat zij met zich bracht een tendenz, die zij tot verwerkelijking trachtten te brengen in den bouw der stad en to ren, welks spits tot in den hemel moest reiken. De menschheid wilde het bovenaard- sche, zij eerbiedigde niet de door God aan het menschelijk kunnen gestelde grenzen. Zij wilde den hemel niet lan ger beschouwen als de woning Gods doch zelve de wereldregeering in han den nemen. Haar wijsheid zou in de plaats der Goddelijke voorzienigheid komen. En wanneer de menschheid zich met dit doel vereenigt, dan zal „Die in den Hemel woont lachen; de Heere zal hen bespotten" (Ps. 2: 4). Dan wordt der menschen grootsch opgezette onderneming een Babel, een verwarring. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Vacatures Bestuur Werkmans woning. In het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werk manswoningen zijn twee vacatures we gens periodieke aftreding van de hee ren Mr. E. A. Cooman en Dr. Th. W. van Lith de Jeude. De laatstgenoemde stelt zich niet herkiesbaar. Genoemd Bestuur beveelt bij den Gemeenteraad nu de volgende dubbeltallen aan: 1. Mr. E. A. Cosman, 2. Mr. H. F. A. Don ders en in de tweede vacature: 1. Mr. G. J. van Deventer en 2. Mr. M. R. van Rinkel. Eervol ontslag Techn. Ambt. Bouwtoezicht. In verband met zijn benoeming tot Inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht te Haarlem verzocht de beer J. Koelma eervol ontslag als Techn. Ambtenaar bij het Bouw- en Woning toezicht alhier zoo mogelijk met in gang van 1 Juni a.s. B. en W. geven in overweging dit ontslag overeenkomstig het verzoek te verleenen, doch met ingang van 15 Juni. Eervol ontslag J. M. Vos, onderw. Vervolgonderwijs. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd vraagt de lieer J. M. Vos Jz., onderwijzer bij het openbaar vervolgonderwijs, eervol ontslag met ingang van 12 September 1927. B. en W. adviseeren gunstig. Hoofdopzichter bestratingen. Oyereenkomstig een toezegging in de vergadering van 9 Februari j.l. die nen B. en W. een voordracht in voor de benoeming van een Opzichter, Chef der afd. bestratingen in den rang van Hoofdopzichter. Het zijn de heeren P. A. H. Knober, Opz. Gemeentewerken Roermond en B. J. Sanders, Opz. Ge meentewerken Rotterdam. Wij merken op dat de eerste oproe ping van sollicitanten in den rang van Opzichter niet de gewenschte resulta ten had. Ontslag Leeraar Natuur- en Scheikunde aan het Gym nasium. B. en W. geven in overweging aan den heer J. J. Valkenburg met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen als leeraar in Natuur- en Scheikunde aan het Gymnasium al hier. Wijziging grondslag voorschot ex ploitatievergoeding bijzoder L. O. óver 1927. Deze grondslag is berekend naar de cijfers der rekening' over 1925. Over de rekening 1923 die inmiddels is afgeslo ten is het bedrag hooger. Daarom ver zochten sommige schoolbesturen naar dien maatstaf to berekenen. B. en W. hebben daartegen geen be zwaar. Mitsdien zou het bedrag moe ten worden vastgesteld op 17.20 per leerling lager Onderwijs en op 24.43 per leerling uitgebreid lager Onderwijs Zij stellen voor de verschillende scholen de bedragen als volgt vast te stellen: School aan de Krauwelsteeg, op 2959 plus 672: id. aan het Levendaal 54, op 2147 plus 672. s id. aan de Haarlemmerstraat 32, op 3619 plus 460; id. aan den Heerensingel 27 (meis jes), op 2188 plus 431; id. aan de van der Werffstraat 98-100 op 2904 plus 1131; id. aan de Oude Vest 193/195, op 2464 plus 1131; id. aan den Heerensingel 27 (jongens) op 2464 plus 431; id. aan het Rapenburg 48, op 3812 plus 460; id. aan de Haarlemmerstraat 240, op 3179 plus 460; id. aan de Pelikaanstraat 20, op 3000 plus 460; id. aan de Caeciliastraat 11--15, op 2450 plus 431; id. aan de Munnikenstraat la, op 2615 plus 162; id. aan het Noordeinde 40, ^op 5408 plus 460; id. aan de Pasteurstraat 2b A, op 3702 plus 478; id. aan de Pasteurstraat 2b B, op 3509 plus 769; id. aan de Oosterstraat 16, op 2808 plus 162. id. aan de Middelstegracht 119, op 3853 plus 691; id. aan het Plantsoen, op 2711 plu9 323; id. aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a, op 3440 plus 867; id. aan de Lusthoflaan 2, op 4335 plus 323; id. aan de Stadhouderslaan lb, op J 3138 plus 741; id. aan het Noordeinde 1, op 2078 plus 460; U.L.O.-school aan het Levendaal 54, op 587 plus 311; id. aan bet Pieterskerkhof 4, op 2424 plus 492; id. aan de Haarlemmerstraat 34, op 1720 plus 492; id. aan het Noordeinde 40, op 1662 plus 1248; id. aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a, op 1135 plus 437. Vergoeding boventallige leerkrach ten bijzondere scholen. B. en W. stellen voor krachtens art. 100 L. O.-wet aan de volgende scholen de achter ieder genoemde bedragen uit te betalen wegens het hebben van boventallige onderwijzers over 1925. Grondslag is hier het hebben van deze leerkrachten aan de openbare scholen. De bijzondere scholen kunnen op gelij ke vergoeding aanspraak maken. Scholen voor L. O.: Vereeniging voor Christelijk Onder wijs, Noordeinde 40 4866.18; idem Middelstegracht 119 525; id. Pasteurstraat 2 2000; id. Oosterstraat 16 1250; id. Plantsoen 99a/ 870. Vereeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor 1. en m. u. l.o op Gereformeerden grondslag Lusthoflaan 2 3306.66; id. Hoogl. Kerkgracht 20a 1051.40; R.-K. Jongensschool onder R.-K, Par. Kerkbestuur Heerensingel 27 1216.67; id. Rapenburg 48 1211.67 id. Pelikaanstraat 20, 1456,66; id. Caeciliastraat 11/15, 1061.67. R.-K. Meisjesscholen uitgaande van het Bestuur der Inrichting van Lief dadigheid voor R.-Katholieken, Haar lemmerstraat 32/34, 1800; id. Heerensingel 27, 1288,32; Gesticht „de Voorzienigheid". Hoo- gewoerd 57 1376.67. Totaal 23280,90 Scholen voor U. L. O.: Gesticht „de Voorzienigheid", Hooge woerd 57, 888,89. B. en W. zonderen hiervan uit de aanvraag voor de L. O. school aan de Hoogl. Kerkgracht. Dit Bestuur vroeg ook uitkeering niet ingevolge het eer ste lid van het aangehaalde art. 100 maar ingevolge het tweede lid. Aan genoemde school was een dergelijke kracht werkzaam tot 1 Mei Met in gang van dien datum werd een ander in dio plaats benoemd. B. en W. mee nen al is de redactie van genoemd art. ook niet duiuelijk dat de bedoe ling van den wetgever in dit geval is geweest dat óf de ontstane vacature moest onvervuld blijven óf het bestuur ingevolge art. 97 jo. art. 56 der wet een beroep op het Rijk moet doen. Wijziging begrooting Keurings dienst van Waren. Door Ged Staten is een drietal aan merkingen gemaakt op genoemde be grooting voor 1927 De eerste betreft de afschrijving wegens waardeverminde ring. B. en W. geven toe dat de begroo ting te dien opzichte onjuist is. De tweede opmerking betreft rente van de waarde v. den inventaris. Ged. Staten rekenen daartoe niet de chemicaliën; B. en W. daarentegen wel. Zij stellen voor Ged. Staten aldus in te lichten. De laatste opmerking betreft slechts een verrekenpost en vordert alleen de verandering van een paar fictieve pos ten. Aansluiting le Wijk aan Centrale Kioleering. B. en W. geven in overweging een som van 68000 te voteeren voor de aansluiting van Wijk I op de centrale rioleering en 2200 voor de exploitatie in 1927. Zij merken op dat de kosten per Meter van het stamriool 140 zul len bedragen, terwijl het plan van den heer Van der Steen van Ommeren 100 raamde, waartegenover echter andere ramingen wegvallen. Overeenkomstig de meening van de Commissie voor de financiën stellen zij voor de aansluitingskosten uit (Jen buitengewonen dienst te bestrijden omdat de levensduur van het werk daar alle aanleiding voor geeft en ook door deze politiek de aansluiting van andere wijken dan sneller kan tot stand komen. Motie Van Stralen verbreeding Haarlemmerweg. Met het oogmerk werkverruiming tevens verkeersverbetering werd door den heer Van Stralen bij de behande ling van de begrooting een motie voor gesteld om tot verbreeding en verbete ring van den Haarlemmerweg met bet doen vervallen van voortuinen en dem pen van slooten over te gaan. B. en W. adviseeren thans niet daar toe over te gaan. Aankoop van voor tuinen, aanleg van een trottoir en rij wielpad en aanbrengen van een klin kerbestrating van de Maresingel tot den spoorwegovergang zou 78000 vor deren. Zij achten het bedrag niet in verhouding tot het verkregen nut. Een goedkoopere oplossing waarbij geen bestrating zou worden aangebracht stuit nog af op moeilijkheden met de bezitters van voortuintjes, terwijl dit plan toch ook nog 23.300 zou kosten. In verband met de plannen voor de nieuwe markt geeft bet College in over weging het plan Van Stralen voorloo- pig aan te houden. Verhuur Groenoord. Het door de gemeente aangekochte buiten Groenoord van wijlen den beer Verster is sedert diens overlijden onbe woond. Door de erven is de buur opge zegd tegen 1 Juli a.s. B. en W. stellen voor het buiten te verhuren voor denzelfden prijs 700 per jaar) aan den heer J. M. Mante, le Luitenant der Artillerie alhier. In het voorstel aan den Raad worden en kele bijzondere bepalingen omtrent huuropzegging medegedeeld en de op merking gemaakt dat de gemeente geen pnderhoud op zich neemt. Overname stukje grond Heerensingel. In verband met het maken van een uitweg ten behoeve van de werken voor de Centrale rioleering heeft de gemeente behoefte aan een strookje grond ter grootte van plm, 14 M3., het welk de eigenaar kosteloos wil afstaan waartoe B. en W. het voorstel doen. Verkoop gasfitterswoning te Warmond. Nu door de veranderde wijze van gasvoorziening der- gemeente War mond de aanwezigheid van een gasfit ter aldaar niet meer noodig is, stellen B. en W. voor aan de gemeente War mond te verkoopen de gasfitterswo- ning aldaar met schuur en grond yoor den prijs van 11500.De gemeente raad v. Warmond heeft tot dien koop reeds besloten. Verkoop berm langs Haarlemmer- trekvaart te Noordwijkerliout. B. en W. geven in overweging aan J. Warmerdam te Noordwijkerhout te verkoopen een stukje berm langs de Haarlenxmertrekvaart groot plm. 570 M*. voor den prijs van 1.10 per M2. Uitbreiding Watervangwerksn te Katwijk. B. en W. geven in overweging goed te keuren dat de Leidsche Duinwater- Maatschappij haren watervang onder Katwijk en Wassenaar uitbreidt met een kanaalverlenging van 1210 M., het plaatsen van 12 putten met mammouth pompen, verlenging der luchtperslei- ding langs het kanaal, uitbreiding van de transportleiding en het bouwen van een brug. Keerplaats Rijn- en Schiekade. Naar aanleiding van de desbetreffen de motie-Groeneveld, stellen B. en W. den Raad een drietal plannen voor: a. het koopen en voor bet doel geschikt maken van een tweetal voortuintjes; b. alsvoren met een beschoeiing langs het kanaal; c. dempen van een sloot- gedeelte mét aankoop van het perceel no. 66 van J. Noorlandt te Lisse voor 7000. In het* laatste geval, dat B. en W. bet meest aanbevelenswaardig ach ten zal de keerplaats plm. 8000 kos ten, waartegenover staat de huurop brengst van het huis. HET ZANGCONCOURS TE VOORSCHOTEN. Op het Donderdag gehouden Zang concours te Voorschoten baalden de volgende Zangvereeniging uit onze stad een prijs: In de af deeling Uitmun tendheid: „Zang zij onze leus", direc teur de heer A. Teljeur Jr., een 1st» prijs met 315 punten en „Ex Animo", dir. de heer P. Mosterd een tweede prijs met 276 punten; in de derde af- deeling: „L.E.D.A.G.O.H.", directeur de heer J. W. Snel Jr., een tweede prijs met 295 punten; in de vierde afdeeling „Hallelujah" directrice mej. Tilly Lee ning, een derde prijs met 229 punten. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Zang zij onze Leus", alhier, Directeur de heer A. Teljeur, behaalde op He melvaartsdag j.l. op het Concours te Voorschoten, uitgeschreven door den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereenigingen, in de afdeeling „Uitmuntendheid" een eerste prijs met 315 punten, benevens een eereprijs voor het hoogst aantal punten der aange sloten ringvereenigingen. De Jury bestond uit de toonkunste naars de heeren L. Mens, Leiden; Koe berg, 's-Gravenhage en Jac. Bonset, Amsterdam. Met het verolichte nummer „O Gul den Hoofd", van Jac. Bonset, en bet vrije nummer „De Winter", van Pb. Loots. DAMES-ZANGKOOR „EUPHONIA". Als een bijzondere prestatie mag worden vermeld, dat dit Dameskoor (onder Directie van den heer D. van Wouw), Donderdag op het Nationaal Concours te Gouda, in de derde afdee ling den eersten prijs behaalde. Dit koor bestaat nog slechts anderhalf jaar, behaalde vorig jaar in de derde afdeeling de eerste prijs, en thans voor de tweede maal deelnemende, onmid dellijk hetzelfde resultaat in de derde afdeeling, en zulks geheel met eigen krachten. De prestatie is daarom bij zonder vermeldenswaard, omdat bet weinig zal voorkomen, dat een koor iu zoo'n korten tijd reeds in de tweede af deeling wordt gebracht. Bij het Hemelvvaartsdag te Rid derkerk gehouden Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen heeft het muziekgezelschap „P. C. en L." (P. Clós en Leemburggen) twee lèta prijzen gebaald in de 2de afdeeling. Met den treoin,* welke om half 11 bier arriveert is het gezelschap, onder bet spelen van verschillende marschen door de stad getrokken. De Chr. Opleidingsschool aan de Hoogl. Kerkgracht 20a (hoofd do heer D. Meijer) ontving dezer dagen een dankbetuiging van Prinses J uliana voor de gelukwenscben, H. K. H. bij het bereiken van den 18-jarigen leef tijd door personeel en leerlingen aan« geboden. Leidsche JPenkrassen. Amice, Je zult evenals ik, ongemeen blij zijn, dat de gemeenteraadsverkiezin gen voor ons zoo goed succes hebben gebracht. Van vier op vijf zetels is in derdaad een mooi succes. Dan daar naast een versterking van de rechtschc meerderheid, dat is wel een felicitatie waard. Wij kunnen dan ook zonder schroom zeggen, dat wij bij die positie de S.D. A.P. haar 10e zetel niet benijden. Ster ker toch dan bij bet achttal van nu spreekt bij tien de verantwoordelijk- beid voor het Dagel. Bestuur. Bijna een derde van den Raad, dat noopt vanzelf om ook in bet Dagel. Bestuur in bet College van Burg. en Weth. de verantwoordelijkheid voor de uitvoe ring mee te dragen. Daarentegen is de positieverhoueüng 1914 minder dan 1716 geschikt om een zekere wil op te leggen. Zie ik bet goed, dan kan van een tweetal zetels in bet College, dus de helft der wethouderszetels geen sprake meer zijn. Nu is er in den Raad niet meer een wisselende kans, die bij de geringste verschillen de meerderheid in een minderheid zou omzetten, maar een stevige basis die bij rechts ook wat meer op de principes kan doen toe zien. Utiliteitspolitiek is nu niet meer zoo gebiedend noodzakelijk. Daarom kan nu ook niet geduld wor den, dat de eene helft van de wethou ders naar deze en de andere naar die kant trekken zou, zoodat de Burge meester steeds de beslissende stem zou hebben. Neen, in het College is straks, nog meer dan thans, een meerderheid rechts op zijn plaats. Maar dat ontheft niet van eten we- derzijdschen plicht om de minderheid te erkennen en tot mede-verantwoor delijkheid te roepen. Dit probleem zal straks oplossing vragen. Een oplossing die voor de Sociaal-democraten met 10 zetels moeilijker is dan met 8. De verkiezing heeft ons voorts mooie "psychologische momenten gegeven. Eerst reeds in de voorbereiding. Wat leert men dan de menschen kennen. Zoo ontmoette-ik nog een man, Amice, die met een woest gebaar verzekerde, niet te willen stemmen ofschoon hij erkende Antirevolutionair te zijn en ook niet ontkende dat God hem een roeping oplegde. Maar hij ging er moed willig tegén in, omdat hij nu eens niet wilde. Ik kon niet anders meer doen dan de hoop uitspreken dat God hem op dat zondepad wilde tot 9taan bren gen. Ik ben er haast zeker van overtuigd. Amice, dat deze man in de politiek zoo standvastig tegenstrevig, op kerkelijk gebied de omgekeerde eigenschap ver toont. Zoo iets als ik onlangs las van een oud man. Steeds zoekend, steeds zuchtend, steeds begeerig, nimmer toe eigenend. Als je met hem sprak, dan geloofde hij, maar zoodra kwam niet weer een ander oogenblik of het was alles weer weg. Totdat bij eindelijk ernstig ziek werd. Ook toen week niet diezelfde treurige zielestemming. De predikant die hem gedurig.aan liet ziekbed bezocht deed alle moeite om hem te overtuigen, dat God getrouw is, maar ook vastheid van belijdenis eisebt. Hij stelde hem de tegenstelling voor, en dan, ja, dan was het huivering voor bet vreeselijke. Dit duurde totdat God opeens klaarheid gaf. In de ern stigste lichaamskrankheid kwam toen een heldere lichtstraal. Doch na de cri sis keerde ook de geestelijke weifeling weer. Het was bij dien broeder tot een tweede natuur geworden. Hij kon daar niet van loskomen. Dat was z ij n zon de. Op ander terrein doortastend, flink maar het geestelijk goed zich toeëige- en en daaruit leven, daaruit en daar mede anderen voeden, dat kon hij niet. Is het wonder dat zoo iemand'geen krachtig belijder maar ock geen voor beeld des levens kan zijn. De tegenstel lingen blijven niet uit. Wat in 't gees telijke met geweld onderdrukt wordt, bruist in ander opzicht vaak op. Zoo geloof ik ook vast, Amice, dat bet geval van den man waarvan ik zoo even sprak, niet gezond was. De af- keerigheid van plicht op politiek ge bied, houdt nog al eens verband met ziekelijke toestanden op godsdienstig terrein. Zoo geloof ik ook vast, dat de actie van de S.G.P. en H.G.S.-broeders meermalen voortkomt uit reactie van een ziekelijke zielestemming. Dat maakt de bestrijding ook vaak zoo moeilijk. Men weet vaak niet boe het aan te pakken. Soms zou je ze wel eens door elkaar willen rammelen. Dan weer zeg je, 't zijn toch stakkers. 'Bet mag ons natuurlijk niet werke loos laten. Wij moeten voortdurend op de tegenstelling wijzen. In het algemeen is liet voor zwakke naturen heel goed om die tegenstellin gen le zien. Indien een mistroostige ziel zoover komt dat ze leert schrik ken voor den toestand een kind des duivels te zijn als het geen kind van God is, dan is er wel eens verandering op komst. Zoo ook in de politiek. De tegenstel ling zal hun moeten genezen. Zoodra ze maar goed nuchter zien dat zij met het heilloos drijven rechtstreeks het socialisme bevorderen, dan kan dat- wel eens helpen. Ook nu hebben wij bij de achter ons liggende verkiezingen er weer staaltjes van kunnen zien dat weigering om met anderen samen te werken rechtstreeks winst bracht aan de linkergroepen. Ditmaal beeft dit in onze stad niet zoo sprekend gegolden maar toch ge loof ik, dat wanneer de H.G.S.stemmen op de Chr. Hist, lijst waren uitgebracht dat dan de 10e zetel niet aan de S.D.A. P. zou zijn toegevallen. Een ander mooi moment is de gees telijke opbeuring die van zoo'n over winning uitgaat. Er was moedeloos heid, slapheid. Bij enkelen een werke lijke angst dat de raad om zou gaan. Een angst voor de verbrokkeling door S.G.P. en H.G.S. om nog niet te spre ken van ernstig zetelverlies door de op zichzelf gezonde actie van de Chr. Hist met hun gevierde candidaat. En zie nu eens na den zoo praebtigen uitslag, wat een opbruisend idealisme. Ik hoop, Amice, dat bet zoo blijven zal. Ik hoop, dat wat de heer Huinink op den avond van 24 Mei zei, nu eens waarheid worden zal, dat ieder Antire volutionair moet gevoelen een plicht tot consolidatie van het verworvene te hebben. Dat alleen is mogelijk door krachtige steun van onze Pers. Onze courant moet ons worden tot een on- misbaren mond om te propageeren on ze beginselen. Dat werk van enkelen moeten wij gevoelen als ons aller werk. Moge die blijvende vrucht spoedig ga zien worden. Ik beloof je, dat ik er op terug kom als ik er iets van boor. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6