CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8®,e JAARGANG ZATERDAG 28 MEI 1927 NUMMER 2139 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Oil numnisr iiesiaa? uii TWEE BSaiisa. EERSTE BLAD. SirijiTKS^eineenleraadsverkiezino. Saldo 233 25 Ontvangen'van Mej. D. 2.50 van T. 1.— Totaal236.75 Hartelijk dank! Nog een klein rukje en ik ben er! J. KARSTENS. Bur Nieuwe Leidsche Courant De Erub. Een Hebreeuwsch woord, dat „ver menging"' beteekent. Het wordt voor namelijk gebruikt in de leer van de Schriftgeleerden en Farizeeën van Jezus' dagen. Zij, de opvoeders van het volk, had den tot in het minutieuze of onbedui dende toe met hun 39 „hoofdwerken en daaruit volgende andere „werken' bepaald, wat men niet mocht doen. In het algemeen ging Jezus' scherp oordeel tegen dit omgekeerde van de bedoeling van Gods wet. God wilde dat Israël uit innerlijke drang tot zijn eer zou leven. De zede- wet'die wel ook liet hooren „gij znlt niet liet toch ook hooren „gij zult". Maar bovendien elk gebod was „stel lig", was geen ontkenning maar een erkenning, wilde geen onthouden in de eerste plaats, maar een doen uit liefde. De Schriftgeleerden hadden nu heel het leven van den Israëliet in 39 hoofdwerken uitgebeeld. Het laatste dezer 39 was het niet mogen dragen van iets yan het eene gebied in het an dere op den sabbat. Nu was bet eigenaardige van al deze bepalingen, zoo ook van deze 39e dat ieder poogde om, zonder tegen de let ter van het verbod in te gaan, toch vrijheid van beweging te krijgen. Allerlei middelen en middeltjes wer den bedacht om toch maar stipt de wet te volbrengen en toch te doen naar het goeddunken van eigen hart. Daar op vonden de Schriftgeleerden de Erub of de vermenging van de gebie den. Deze Erub was een beproefd middel. Om het probleem tot oplossing te brengen moest men de gebiedsbegren- zing wijzigen. God had aan Israël be volen dat zij in hunne huizen op den sabbat rusten zouden. Dat huis was dus het gebied, zoo redeneerden de Schriftgeleerden. Uit het eene gebied mocht niets naar het andere gedra gen worden. Maar wanneer nu dat ge bied, dat huis, eens veranderde tot een gemeenschappelijk gebied van een groep huizen, wel dan was ook aan de wet voldaan. Telkens voor de Sabbat aanving, moesten de bewoners van 'n groep huizen op een bepaalde plek in die buurt wat spijs neerzetten, waar nmde zij te kennen gaven dat op den Sabbat heel die groep van woningen tot één gemeenschappelijk gebied was vereenigd. De Schriftgeleerden schre ven ook nog- voor hoeveel spijzen voor zulk een Erub of Vermenging moesten gebruikt worden. Was ook deze Erub nog te begrensd, welnu er was nog wel een ander mid del. Liepen toch twee van deze groe pen in elkaar, of waren zij door een nauw straatje gescheiden, dan moest voor den sabbat de straat slechts ver sperd worden door een hout. een draad, of iets dergelijks. De ruimte on der deze versperring was dan de in gang tot den nieuwen Erub. Zoo kon dan een Jood, die wat han dig was, op den sabbat, met een vroom gezicht, op groote afstanden allerlei voorwerpen door Jeruzalem dragen, want al droeg hij het ook een uur lang hij bleef binnen hetzelfde gebied. Twijfelde hij, een Schriftgeleerde of Farizeeër wist er wel raad op. Nog- op een andere wijze werd Gods gebod krachteloos gemaakt door men- srheiijke inzetting, werd de letter voor den geest gesteld, de wette lijkheid voor de zedelijkheid, n 1. op het stuk van den sabbatsweg of de sabbatsreize. In Exod. gebood de Heere aan Israël: „Een ieder blijve in zijne plaats, dat niemand uit zijne plaats ga op den ze venden dag'Dus zeiden de Farizeeërs niet alleen het reizen is ongeoorloofd, c.ok het wandelen is verboden. Maar binnen de woonplaats mocht men vrij wandelen, al was die stad ook drie- haal zoo groot als Jeruzalem. Boven dien zoo zeiden ze de naaste omge ving behoort er ook toe. Men trok nu een denkbeeldig vierkant om de stad BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. en bepaalde den afstand van daar tot aan de uiterste grens op 2000 ellen. Maar men ging ook nog verder en trok deze sabbatsgebieden ook weer samen, zoodat het geen moeilijkheden meer opleverde om van het eene gebied, door het andere, een bepaald doel te bereiken. Was ook deze besrenzing r.og te nauw, welnu de Joodsche Schriftuitleggers wisten er wel raad op. Ook hier moesten dan door de ge meenschappelijke spijze de gebieden tot een gebied worden vermengd. Zoo' nam men wat spijze mede, wandelde tot aan de grens van het gebied, ging daar eten en begroef dan een weinig van het overschot. Maar ook dat was soms nog te lastig, daarom hadden de Schriftgeleerden er op gevonden dat men ook een boom of een muur op de grens van een zeker gebied tot zijn sabbatszetel kon maken en vandaar- uit dan verder wandelen. Maar dat kon dan ook slechts1 eenmaal gebeu ren geen stap verder dan was het over treding. Zoo zouden wij kunnen doorgaan om aan te toonen tot welke dwaze for malistische uitvluchten de Joden in Jezus' dagen kwamen om Gods gebod op zij te zetten en te leven naar eigeD goedvinden. Onwillekeurig moeten wij hieraan denken nu in onze dagen ook de zeven de dag, de -dag des Heeren wordt aan getast. God heeft in de eerste plaats dien dag ingesteld als rustdag. Maar ook dien geheiligd door zelf te rusten van zijnen arbeid. God wilde dat die dag de verbruikte krachten weer gesterkt zullen vvoVden, maar ook dat die sterk te in de eerste plaats in God gezocht zal worden. Ook in onze dagen ontmoeten wij voortdurend-mensehen die meenen dat formalistisch dit gedaan en dat nage laten moet worden. Daarentegen van een wijden van den dag aan des Hee ren dienst soms geen spoor. In den Gemeenteraad ook diezelfde gedachte. Wordt de dag slechts in ge pastheid doorgebracht, dan heeft nie mand dfiar wa,t op te zeggen, ieder moet vrij zijn om te doen op den Zon dag. wat hij wil. Neen zegt God, het is een rustdag. Het is mijn dag dien gij heiligen moet. Daar ligt dan ook de groote tegenstel ling. De mensch wil dien dag voor zich opeischen, de sabbat is een „vrije" dag. Wat gaat 't een ander aan hoe di<- dag wordt doorgebi acht, a's die ander rtiaar niet gestoord wordt. Evenals de Joden in Jezus' agen. Maar Jezus er gerde het wel. Hij, met Zijn discipelen, vatte den sabbat weer op naar gc 1 le lijk recht, een dag om te rusten en in die rust God te dienen. Daarom mag er onder ons geen Erub zijn, geen vermenging van ge bieden. De dag is des Heeren! Geen raadslid doch Burge meester. Het is wel opmerkelijk, dat de benoe ming van Dr. Schokking afkomt juist twee dagen na de stemming. Het K. B. is, zijn wij goed ingelicht, gedateerd 23 Mei. Er wordt in onzen kring zelfs ge mompeld van een opzettelijk ophou den va nde benoeming om toch maar niet de trekkracht in gevaar te bren gen. Liever dan daaraan mee te doen willen wij aannemen dat onze Chr. Hist, vrienden inderdaad ook zelf in onzekerheid hebben verkeerd. Dat ook bij hen een zekere onrust is geweest hoe het gaan zou en ook een niet we ten hoe to handelen. Mogelijk is daar aan ook te wijten het achteruitloopen van het stcmcijfer op de Chr. Hist, lijst van nu in vergèlijking met April j.l. In de tweede plaats willen wij er op wijzen dat wanneer onzerzijds ge weten was dat Dr. Schokking benoemd was of benoemd zou worden, misschien meer dan oirbaar was daarvan ge bruik zou gemaakt zijn. Laat ons daarom zwijgen en niet verdenken. Laat ons bedenken dat het afkomen van de beslissing n a de stemming ons heeft belet om op ongeoorloofde wijze daarvan gebruik te maken. Laat ons de verkregen zegen in de behaalde overwinning voldoende zijn. Bovenal dat de broederlijke liefde blijve. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag' 30 Mei 19*27, des namid- •dags le twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van tw^e leden van het Bestuur der vereeniging tot Bevor dering van den bouw van Werkmans woningen. 2. Benoeming van een opzichter, chef der afdee'ing bestratingen bij den dienst der Gemeentewerken, in den rang van hoofdopzichter. 3. Praeadvies op het verzoek van J. J. Va'kenburg, om eervol ontslagl als leeraar aan het gymnasium. 4. Praeadvies op het verzoek vara J. M. Vos Jzn., om eervol ontslag als (ondenviizer bij het openbaar vervolg onderwijs. 5. Praeadvies op het verzoek van J. Koel ma, om eervol ontslag als op- Kichter bij het bouw- en woningtoe zicht. 6. Voorstel tot verhuring van het perceel Haarlemmertrekvaartweg No. 49. met tuin c.a., (G roenoord) aan J. W. Mante. 7. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud bit de gemeente van een strook grond, deel uitmakende van het perceel, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie K, No. 2222. 8. Voorstel tot verkoop van een ge deelte Berm langs den Haarlemmer trekvaartweg onder de gemeente Noordwijkerhout, Sectie B No. bil ged., aan P. Warmerdam Pzn. 9. Voorstel tot verkoop aan de ge meente Warmond van de woning met bijbehoorende schuur en grond, gele gen te Warmond, Dorpstraat B no. 34. 10. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Mij., om vei gunning tot uitbreiding van den \va- tervang onder de gemeenten Katwijk! en Wassenaar. 11. Voorstel tot wijziging van da Ibegrooting, dienst 1927, van den dis- tricts-Keuringsdienst van Waren. 12. Beantwoording van de interpel latie van den heer Knuttel, inzake hec met verleenen van steun door het Bur? ger.ijk Armbestuur aan uitgetrokken arbeiders. 13. Voorstel inzake nadere vaststel ling van het voorschot op de vergoe ding voor 1927, bedoeld bij art. 101 •der Lager Onderwijswet 1920, aan de besturen van verschillende bijzon dere scholen. 14. Voorstel tot het verleenen van 'ra vergoeding, krachtens art. 100 der Lager Onderwijswet 1920, over 1925, aan de besturen van verschillende bij zondere scholen voor Lager en uitge breid Lager onderwijs. 15. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden: aten behoeve de kosten van aan sluiting van wijk I op de Centrale rio leering. b. ten behoeve van de kosten van exploitatie van het hoofdrioolgemaal in het jaar 1927. 10. Praeadvies op de motie van den heer Van Stralen, inzake verbetering en verbreeding van den Haarlemmer weg. 17. Nader praeadvies inzake het •maken van een keerplaats op de Rijn en Schiekade. DE NIEUWE BAAD. Pas is de verkiezing van den Ge meenteraad achter den rug of allerlei geruchten over de gekozenen doen de ronde. Zoo bereikte ons een bericht, dat de heer D. M. Kuivenhoven, no. 7 op de Chr. Hist, lijst, geen zitting zal nemen als raadslid. Eveneens werl dit beweerd van den heer M. H. de Reede die, als no. 8 op de lijst, de heer Schokking zal vervangen. Wij zijn in staat zoowel wat den heer Kuivenhoven als den heer de Reede betreft dit met de meeste be slistheid tegen te spreken. DE BENOEMING VAN Mr. J. SCHOKKINC. In verschillende kringen lu eft het een eigenaardigen indruk gemaakt, dat de benoeming van den heer Schok king tot burgemeester van, Katwijk, om met de „Leidsche Crt." te spreken, „toevallig" vlak na dq Raadsverkie zing is gebeurd Ook de „Msb." van gisteravond schrijft: „De heer Schokking stond als no. 1 op de lijst van de C.-H. Unie bij de -gemeenteraadsverkiezing te Leiden en is ook als raadslid gekozen. Juist hedenmorgen heeft bet Cen traal Stembureau hem gekozen ver klaard. Het doet dan ook te Ledden eenigszins vreemd aan, dat, waar reeds eenigermate bekend was, dat de heer Schokking tot burgemeester van Katwijk zou worden benoemd, deze benoeming eerst thans, onmid dellijk na de raadsverkiezing van Dinsdag wordt bekend gemaakt". Nog vóór het K. B. betreffende de be n Leming was gepubliceerd, schreef „Het i-. agsche Volk": „De Chr.-Hist. hadden een, politiek gesproken, goeden zet gedaan door Mr. Schokking lijst-aanvoerder maken. In konservatief Leiden heeft dominee nu enmaal nog een groo- ten invloed. Een gelukte spekula- tie dus. Het zal nu moeten blijken wat er waar is van de reeds voor de verkie zing loopende geruchten Jat Schokking alleen als lijsttrekker moest dienst doen en hij geen plan heeft zitting te nemen, in verband met zijn waarschijnlijke benoeming tot burgemeester van Katwijk". HERDENKINGSSAMENKOMST. De gunstige uitslag der Gemeente raadsverkiezing, waarbij niet alleen door onze partij één zetel veroverd werd, maar waarbij tevens de linksche groepen van 10 tot 14 werden terugge drongen, zal a.s. Donderdagavond in de Graanbeurs, door allen die. in wel ken vorm ook, aan de verkiezingsactie hebben deelgenomen, worden herdacht Er zal feest worden gevierd. No. 1 van lijst 2, Dokter J. G. van Es, de man wiens naam de laatste weken op duizenden lippen geweest is, zal deze feestvergadering, namens de A.-R. Raadsfractie, presideeren. Tot deze vergadering worden allen, die den leeftijd v. 16 jaren hebben be reikt en die aan de actie hebben deel genomen, uitgenoodigd. Voor de klei neren, die ook het hunne -voor de ver kiezing hebben verricht, wordt een apart avondje georganiseerd in de Nutsfeaal op Woensdag 8 Juni. a.s. De hureauvoorzitters(sters) hebben er dus voor te zorgen dat allen nie mand mag vergeten worden die aan' de actie hebben deelgenomen met hun ne dames of heeren tot deze feestverga dring worden uitgenoodigd. Het be looft een mooie avond te worden. DE CHR. SCHOLEN AAN DE HOOGL. KERKGRACHT. De nieuwe Cursussen voor bovenge noemde scholen vangen aan met 1 Sep tember e.k., zooals reeds gisteren in een advertentie werd meegedeeld. Ouders uit Leiden en Omstreken, die Geref. Uitgebreid Lager Onderwijs voor hun kinderen verlangen, kunnen daar terecht. Het Hoofd der U. L. O.- kopschool, de heer W. G. Aldershoff Jr. geeft gaarne nadere inlichtingen. Het bestuur der Geref. Schoolvereen. besloot in zijn laatste vergadering, de beide hoogste klassen van de Oplei dingsschool (Hoofd de heer D. Meijer) vanaf 1 Sept. a.s. te splitsen, om tege moet te komen aan de vele aanvragen, die echter wegens plaatsgebrek moes ten worden geweigerd. Een extra on derwijzer zal D. V. worden benoemd, zoodat het Bestuur hoopt alle kinde ren, voor wie een plaats gevraagd is, om opgeleid te worden voor U. L. O. H. B. S. of Gymnasium, te kunnen in schrijven. Inlichtingen bij het Hoofd der Opleidingsschool. „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX'. Aan het eindexamen der 5de klasse voor Wis- en Natuurkunde namen 54 candidaten deel, waarvan 2 zich tij dens het examen terugtrokken. Van de overigen slaagden er 34, aan wie liet diploma kon worden uitgereikt. De namen der geslaagden zijn: D. van Beek, B. G. J. van Bemmel, C. Broekhuizen (met lof), J. J. Croese, H. de Groot, A. W. N. van Heeringen, L. G. van der Horst, L. P. H. Kautebeen, A Kuivenhoven, P. P. Metscher, H. H. Mugge (met lof), J. Mugge, J. C. Onvlee J. W. Otto, C. le Pair (met lof) W. J. van der Reyden, W. Reyngoud, J. M.' Roos, C. B. Selier, II. D. Sierag, W. Wind, J. W. van Wijk, W. F. Wijnno- ,bel (met lof), P J. van der Zeeuw, allen te Leiden. G. A. A. Nouwens, P. G. van IJssel- dijk, beiden Oegstgeest. H. Heeseman, H. C. Noyen, D, Re- nooy (met lof)„ J. C. Verkley (met lof), allen Den Haag. M. Hassink (met lof), te Haarlem. A. Hessing, te Renkum. E. Schouten, te Amersfoort. H. G. Werners, te Zuidwolde (Dr.) Aan het eindexamen der 6e klasse voor Beschrijvende Meetkunde en Perspectief namen 24 leerlingen deel, waarvan 7 niet aan de gestelde eiscben konden voldoen. Aan de overige 17 kon 't diploma worden uitgereikt, t.w.: G. H. Blanken, M. Joon, A. Leemans, P. M. van Leeuwen, G. J. van der Lin den, H. W. Marcelis, K. C. Roman, J. M. Roos, L. C. Sègaar, G. A. de Vries, H. Wind, allen te Leiden. P. G. van IJsseldijk, te Oegstgeest. A. G. van Aken, te Den Haag. P. J. Moens, G. H. Schouten, beiden te Rotterdam. P. D. Groot, te Doetinchem. L. W. Muller, te Apeldoorn. Aan het Eindexamen Bouwkunde van de Avondschool werd door 5 leer lingen deelgenomen. Het diploma kon uitgereikt worden aan: W. Ouwerkerk en C. van Vliet, bei den te Leiden; J. Buys, te Katwijk aan Zee. Aan het eindexamen van den dag cursus, af deeling Werktuigbouw, na men 5 leerlingen deel. Het diploma verkregen: A. G. van Aken, te Den Haag; A. J. Koppe, te Amsterdam; H. Wickevoort Crommelin te Den Haag; P. G. van IJs- so'Jijk Ofigstgeeft. Beianerijksie nieuws in dit Hummer. Binnenland. De annexatie van Rijswijk en Voor burg gaat niet door. Eerste draadloos-telefonische verbin ding IndiëNederland. Vergiftigingsgeval te Den Haag. Buitenland Masarijk is tot president van Tsje- cho-Slcwakië herkozen. Be nota van Chamberlain aan den Sovjet-zaakgelastigde te Londen. Bij het eindexamen van den d&(^ cursus, afdoeling Bouwkunde, slaag den 3 van de 4 candidaten, en wel: J. N. Bouter, te Leiden; J. Buys, to Katwijk aan Zee; W. J. van der Voet, te Den Haag. Terwijl in de afdeeling Waterbouw kunde door 2 leerlingen .werd deelge nomen, die beiden slaagden: G. H. Blanken en J. N. Bouter, bei den van Leiden. BUITENLANDSCK BEZOEK. "Gisteren hebben ongeveer 30 scho- l.cren van de Mouccrcischule des Sclm- lersvereins Allgau uit Wangen (Wur- Icmberg) een bezocb juli onze sta.i "ebracht, waar zij de fabriek van de Ver. „Het waasmerk" hebben bèzieli- tigÜ. Het gezelschap stond onder lei ding van den staat lichen Molkerei- lnspektor Litt en ook eenige bezitters van groote Duitsche kaasmakerijen hadden zich er bij aangeslotén. Onder leiding van den directeur van de fabriek „Het Ivaasmerk", den heel de With, werd de inrichting in oogen- schouw genomen. Vervolgens heeft het gezelschap in „Zomerzorg" het noen maal gebruikt en is daarna per trein naar Utrecht vertrokken ter bezichti ging van het Kaascontrolestation al daar. CURSUSVERGADERING VAN DEN JEUGDRAAD. De Jeugdraad hield gisteravond een vergadering, die het karakter droeg van een cursusavond. De opkomst was vrij groot. Speciaal de dames waren sterk vertegenwoor digd. De voorzitter, de heer Boekkooy, opende de vergadering op de gebruike lijke wijze en gaf na een kort wel komstwoord dadelijk het woord aa,n mej. van Zuilen, die voor de vergade ring optrad met een referaat over: „Gouden teugels", 't nog niet zoo lang geleden verschenen boek van Mevr. v. KoogstratenSchoch. Mej. v. Zuilen gaf eerst een resumé van het hoek en leverde aan het eind van haar opstel eenige critiek. Na de pauze volgde een bespreking op de verdienstelijke inleiding, die zeer interessant was. Mej. Moene presi dente der Meisjesvereeniging, had hier in het leeuwenaandeel en becritiseerde het boek op deskundige wijze. Ver schillende aanwezigen namen even eens aan de bespreking deel. Vooral de snedige opmerkingen van Mej. Moene, die niet veel van het boek heel liet, hoewel ze het goede ook wist te waardeeren, maakte de bespre king zeer interessant. De heer J. de Graaf sloot met dank gebed. Het ligt in de bedoeling van den Jeugdraad meer dergelijke avonden te organiseeren en indien de belangstel ling blijvend is, sprekers van buiten de vereeniging uit te noodigen verschil lende onderwerpen te behandelen. Dit streven van den Jeugdraad is ons zeer sympathiek. Een avond als gisteravond is leerzaam en interes sant en verdient de belangstelling van alle Christelijke jonge menschen in on ze stad. We kunnen er bij hen dan ook niet genoeg op aandringen dergelijke cursusavonden te bezoeken in hun eigen belang. Ze hebben gisteravond veel gemist. ZEILWEDSTRIJDEN STUD. ZEIL- VEREEN. „NOTOS". De Jaarlijksche wedstrijden van de Leidsche Studenten Zeilvereeniging „Notos," zullen plaats hebben Donder dag 2 Juni op de Kaag. Er zal gezeild worden in 4 klassen n.ï.: scherpe boo ten, jollen, schouwen en tjotters. Op de Hoogewoerd, hoek Kraaler- straat is gisteren de 36-jarige W. J. W. aangereden door een auto bestuurd door B. C. W. liep slechts enkele schaafwonden op en is door een dokter van den E.H.D. verbonden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hugo Johannes Cornelia zv. J. L. Pelle en H. S. P. v. d. Bosch; Grietje, dv. T. Boon en C. Speelman:

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1