NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 MEI 1927 TWEEDE BLAD. WM OE BLÜPEM ZEGGEN. Al is de leugen nog 200 snel In Rotterdam werd door do H. G. S. een strooibiljet verspreid met o.a. dit moois: „Is de antirev. partij niet de stich ting van Dr. Kuyper, de man van de revolutionaire kerk-idee? O Her vormden, kiest de mannen van deze partij nooit! De leiders van deze partij zijn de vijanden van uw kerk". De schrijver moet toegeven, dat „toch Hervormde predikanten lid zijn van deze partij". Zeker, zegt een pam flet, „Die zijn er. Maar hoort verder. De leider dezer zoogenaamde Hervorm den in die partij, Prof. Visscher, moet te Utrecht gezegd hebben: „De Herv. Kerk moet kapot". In dezen geest sprak hij trouwens ook in de Tweede Kamer Wij sparen u verdere onthullingen der A.-R. Her vormden". Prof. Dr. H. Visscher schrijft naar aanleiding hiervan aan de Rotterdam mer: Een mij ter inzage gezonden strooi biljet der Herv. Geref. Staatspartij bevat de mededeeling: „Prof. Vis scher moet gezegd hebben te Utrecht of in de Kamer: de Hervormde Kerk moet kapot". Moge ik naar aanleiding dezer „Christelijke" bewering opmerken, dat ik zoo iets noch te Utrecht, noch in de Kamer heb gezegd, noch ook heb kunnen zeggen, daar ik meer dan 35 jaar mijn beste krachten heb ingespannen tot den opbouw der Herv. Kerk. De bedoeling van zulke pamflet ten is zóó duidelijk, dat ieder deze terstond doorziet en ik geloof niet, dat één Herv. Gereformeerde zóó on- noozel zal zijn zich daardoor te laten verleiden tot het uitbrengen zijner stem op een partij, die dergelijke strooibiljetten bezigt om haar can- didaat gekozen te krijgen. Huis ter Heide, 24 Mei 1927. Voor den spoed, door Prof. Visscher betracht om dezen leugen te achterha len, onzen hartelijken dank, voegt de Rotterdammer hieraan toe. Ras-echte anti-revolutionairen wis ten wel, dat hier een verdachtmaking was neergeschreven. Maar er is in ver kiezingsdagen nog al van het kruiende electorale oeverzand. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Annen (toez.): F. H. Koster, emeritus predikant te Ginne- ken. Bedankt voor het «beroep naar Metslawier c.a.: J. Vink, te E-immelen (N.-B.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Goënga c.a. en Sy- brandaburen c.a.: M. Stadig, te Ezinge (Gr.) Te Djokjakarta: P. N. Kruijs- wijk, te Vlissingen. Aangenomen, naar Westzaan: G. Tom, cand. te Hilversum. Bedankt, voor Edam, Monniken dam, Raamsdonk, Hijlaard en Noord- Scharwoude: G. Tom, cand. te Hilver sum. Ds. H. A. WIERSINGA. Naar de „Rott." verneemt, moet er sprake van zijn, dat Ds. H. A. Wier- singa, sinds 1 Juli 1923 predikant bij de Geref. Ilerk van Medan (Sumatra), om gezondheidsredenen zijner echtge- noote zal moeten repatriëeren. CHR. NATIONAAL ZENDIN GSFEEST Op Dinsdag 5 Juli, op den vooravond dus van het Chr. Nationaal Zendings- feest op Woensdag 6 Juli, zal een in leidende samenkomst plaats hebben op „Raaphorst", des avonds half 8 op spreekplaats II. Als sprekers zullen dan optreden Ds. H. P. Fortgens, pre dikant te Voorschoten en Ds. A. A. Dönszelmann, predikant te Wassenaar Een muziekkorps zal den zang bege leiden. De toegang tot deze samen komst is voor belangstellenden vrij. VRIJE UNIVERSITEIT. Het Locaal Comité voor de Vrije Uni versiteit organiseerde te Nijkerk een collecte voor het Uitbreidingsfonds. Deze collecte bracht 778.10 op. Te voren was al door den correspondent een gift van 500 voor dit doel ontvan gen. EVANGELISCHE ALLIANTIE. Ter gelegenheid van de jaarlijksrhe vergadering der Nederlandsche afdee- ling van de Evangelische Alliantie in xle kerk der Broedergemeente te Zeist op Maandag 20 Juni, zullen samenkom sten gehouden worden waarin als spre kers optreden professor Westphal van Parijs, Ds. P. J. de Jong, van Amster dam: Ds. J. C. Helders, van Bilthoven; Ds. Th. Gramberg, van Zwolle; en Dr. S. P. H. J. Berkelbach van den Spren kel, van Rotterdam met de onderwer pen Christus als profeet, hoogepriester en koning. NED. HERV. GEM. TERNEUZEN. In de jongste vergadering van ge meenteleden van de Ned. Herv.' ge meente te Terneuzen kwamen verschil lende bezwaren naar voren, die men tegen kerkvoogden en kerkeraad heeft. O.a, meende men, dat bij een verpach ting van diaconielanderijen een kerke- raadslid is voorgetrokken bij iemand, die hooger had ingesenreven. Tevens werd gevorderd dat de koster, wiens levenswandel men niet kon goedkeu ren, zou worden ontslagen. Hierover werd zeer rumoerig gediscussieerd en werd de toestand zóó, dat de vergade ring in de grootste wanorde verliep. P. COULANDER. Op 49-jarigen leeftijd is te Rotter dam overleden de heer P. Coulander, onderwijzer aan de Prinses Juliana- school in de Snellemanstraat aldaar. De thans pverledene, die een geliefd en bekwaam onderwijzer was, is jaren lang secretaris geweest van het Locaal Comité Rotterdam I (oud-Rotterdam) der Unie „Een School met den Bijbel". Ook is hij eenige jaren ouderling van de Geref. Kerk van Rotterdam geweest In zijn jongelingsjaren was de heer Coulander een vooraanstaande figuur in de Rotterdamsche Geref. Jongel.- vereen. GEREFORM. SCHOOLVERBAND. Het Verband tusschen de Gereform. Scholen in Nederland heeft te Utrecht een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, prof. dr. T. Hoekstra uit Kampen, wees er in zijn openings woord op, dat het afgeloopen jaar voor het Verhand er een van veel zegen is geweest. Het voornaamste feit noemde spr. wel het opu^..i van prof. Wate rink als hoogleeraar in de paedagogie aan de Vrije Üniversiteit. Blijkens de uitgebrachte verslagen bleef het aantal bij het Verband aange sloten scholen op gelijke hoogte, n.l. 341; en zijn daaraan 1516 onderwijzers (onderwijzeressen) hoofden inbegre pen werkzaam, met 50.654 leerlingen In de vac.-Dr. K. Dijk werd tot lid van de commissie van uitvoering geko zen prof. dr. A. Noordtzij, te Drieber gen. De volgende algemeene vergadering zal weer te Utrecht worden gehou den en wel 16 Mei 1928. Vervolgens werden de voorgestelde statuten behandeld en vastgesteld. Hierop zal rechtspersoonlijkheid wor den aangevraagd. Verder werd besproken het onlangs in den vorm van een vlugschrifft uit gegeven referaat van den heer J. Bre- derveld te Leiden over hoofdlijnen der paedagogiek van dr. Herman Bavinck, met ciïtische beschouwingen, waarna üe vergadering werd gesloten. NEDERLANDSCHE ZENDINGS- VEREENI GIN G. In de samenkomst der Ned. Zend. Ver eeniging in de Groote Kerk te Rotterdam op den avond van Hemelvaartsdag is al leen de Zendeling-Arts G. W. A. Pruis afgevaardigd. Dr, Fast te Tiibingen, die eveneens tot Zendeling-Arts was be noemd, heeft tegen de verwachting in voor die benoeming bedankt, omdat hij zich intusschen aan een andere zending corporatie verbonden heeft. DE ZENDING OP SANGI EN TALAUD Het hoofdbestuur van het Ned. Bijbet genootschap en liet Sangi- en Talaud-co FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 45) o XXVII. De Dinsdag na Pinksteren was in Hartenhausen een halve feestdag. Er werd zoo goed als niet gewerkt. De meeste mensciien liepen nog in hun Zondagsche kleeren langs de straat. Op die wijze was er natuurlijk ruim schoots gelegenheid het huwelijksaan zoek van den onderwijzer en het be scheid van Adam Thomhof te bespre ken. Algemeen hield men het als vanzelf sprekend, dat de onderwijzer de ver- eeniging zou laten varen. Hodel en consorten zwolgen in vreug de en genot. Nu was de boerenleen bank „geleverd". Adam Thomhof was de held van den dag. Van den eenen kant werd hem zooveel lof toege zwaaid en van den anderen kant wer den er zooveel sehuinsche blikken op hem gericht, dat hij ten laatste niet meer buiten de deur kwam. Een groot aantal personen was er, •die zich beroemden op de juistheid hunner profetieën. Zij hadden het treu rige einde der Raffeisen-Banlt „lang1 vooruit gezien. Naar hunne woorden te oordeelen, had het kind reeds vanaf zijn geboorte zonderlinge g'elaatstrek ken gehad, welke op een vroegen dood duidden. Dit «vas volstrekt geen leed vermaak van die lieden, al stichtte hun gepraat ook veel onheil, neen, zij kwamen zichzelf slechts ongehoord ge wichtig voor in hun alwetendheid. Onder de medeleden der boerenleen bank ontstond een ware paniek. De meesten dachten er over, uit de ver- eeniging te -treden; dit was overigens niet te verwonderen, daar zij van alle kanten moesten hooren, hoe dom zij ge weest waren zich met zulk een onze kere zaak ingelaten te hebben. Den weinigen echter, die nog betrekkelijk een koel hoofd hielden, werd het door hun vrouwen van lieverlede warm ge maakt. Hartenhausen was inderdaad een op gejaagde bijenzwerm. Volker had van dit alles geen flauw vermoeden. Hij had hij den boekhou der der boerenleenbank de boeken la ten halen en zat daarin ijverig te wer ken. Hij wilde een getrouw beeld vor men van de ontwikkeling der vereeni- ging in de twee maanden van haar be staan, om het des avonds in de ver gadering van het bestuur en den raad van toezicht te kunnen toonen. Hij was verblijd te zien, hoe verrassend vlug zich de gemeenschappelijke aankoop Van. levensbehoeften ontwikkeld had en dat er in dien korten lijd zoovee) gespaard was, vooral door de kleine luiden, die naast hun akkerbouw nog werkten in de nabij gelegen ijzersteen groeven. Eenigen hunner droegen re- comité hebben beid© hun goedkeuring gehecht a?n de reis van'Dr. H. Kraemer te Malans naar cl© .Sangir- en Talauer- eilan^n, om een onderzoek in te stellen en van advies te dienen inzak© de moei lijkheden, die diar gerezen zijn in ver band met d© adat. GODSDIENSTONDERWIJS OP AMBACHTSSCHOLEN. De Generale "Synode van Pruisen heeft op grond van een paragraaf uit de Onderwijswet, voor het godsdienst- enderwijs op de Ambachtsscholen een plaats gevraagd als gewoon vak van onderwijs. Zij heeft den kerkelijke be sturen opgedragen aan deze materie volle aandacht te wijden en afdoende maatregelen te nemen. VARIA. Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Almelo is aanbesteed het bouwen van vergaderlokalen bij de kerk. Laagste inschrijver, Firma Blok land, Jansen, Klinkenberg voor 11.226 voor den bouw en Bern. Meijer 795 voor schilder- en glaswerk. Uit het Sociale Leven. HET CHR. NAT. VAKVERBOND. Wij ontvingen het Twaalfde Verslag van het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland over de jaren 1925 en 1926, een boekdeel van 292 bladzij den met verschillende uitslaande sta ten en verlucht met enkele foto's van het werk van het Tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten". In de inleiding spreekt de samenstel Ier, de heer II. Amelink, te Utrecht, er alereerst zijn vreugde over uit, dat thans weer het ledental der Christelij ke vakbeweging zich beweegt in de op gaande lijn. „Wij moeten zoo heet het iets ver der met de Christelijke vakbewe ging steeds vooruit. Want wij hebben een groote en verantwoordelijke, posi tieve taak. Wij streven toch naar een diepingrijpende hervorming van het maatschappelijk leven. Er is veel in onze maatschappelijke samenleving, dat in strijd is met de door ons heieden beginselen. Daarom voeren wij het pleit voor rechtvaardiger maatschap pelijke verhoudingen. Daarom zijn wij ook onverpoosd bezig te arbeiden aan c!e verheffing van den arbeidenden stand. De arbeidende klasse moet er kend worden als een volwaardig deel van het geheel. Sociaal-economisch moet aan den arbeider meer invloed, meer medezeggenschap worden gege ven". Met ingang van 1 Jan. 1925 scheidde zich de Chr. Bond van Postpersoneel van het Verhond af. Deze afscheiding wordt betreurd en ook de daarna dooi den Christelijken Postbond aangewen de poging om te komen tot een vak centrale van Christelijke ambtenaren- organisaties, buiten het C. N. V. Deze poging is echter radicaal mis lukt. Gehoopt wordt, dat deze organisa tie weer spoedig op haar plaats onder de bij het C.N.V. aangesloten organisa ties zal terugkeeren. In 1926 sloot de Christelijke Zeelie- denbond zich bij het C.N.V. aan, zoo dat bet aantal aangesloten organisa ties weer 21 werd. Wat de winst van 1926 aangaat* win nen nominaal de Metaalbewerkers bet met een winst van 393 leden. Verhou dingsgewijs winnen de Mijnwerkers echter met een winst van 121.57 pet., meer dan een verdubbeling van het le dental dus, gevolg van de overplaat sing van den propagandist in algemee- 11 en dienst, den beer W. Kok, naar Heerlen. De Sigarenmakers ontvingen versterking, doordat een ..neutrale" si- garenmakersbond werd opgeheven. I11 het Hoofdstuk „Van allerlei ar beid" wordt er o.a. op gewezen, dat bet aantal Christelijk- georganiseerden buiten het C.N.V. bedroeg op 1 Jan. '26 12.018. Dit aantal onderging, vergele ken bij vorige jaren, een geringe stij ging, gevolg van het optreden van het Postpersoneel. Op 1 Jan. 1927 zal dit aantal weer minder bedragen hebben door de aansluiting van de Chr. Zee lieden, en ook mag goede hoop, worden gekoesterd, dat de Chr. Politieambte naren zich aansluiten. Relatief daalde het aantal Christelijk georganiseerden, gelmatig een deel van hun loon aan de boerenleenbank af. Des avonds wilde Volker nog even een kleine wandeling maken door het boseh. Daar zag hij plotseling een aan tal mannen naar het schoolhuis ko men. Toen zij naderbij kwameni her kende hij in hen medeleden uit Schlar- bach. „Wat zouden'die willen?" dacht Vol ker. De mannen Waren zichtbaar verle gen, toen zij tegenover den onderwij zer stonden; geen hunner wilde het eerst spreken. Eindelijk wendde zich een gemeenteraadslid, door de ande ren heimelijk aangestooten, tot Volker „Zij hadden verdomen, dat de onder wijzer ging huwen en daarom de ver- eeniging opgeven wilde. Hij was ech ter de eenige, die iets van die zaak be greep. Zonder hem ging het niet ver der. Daarom wilden zij bijtijds uittre den." Ten zeerste verbaasd hoorde Volker die woorden aan. Toen verklaarde hij kort en ernstig: „Zijn huwelijk kon in deze geen kwaad. De vereeniging, wel ke hij opgericht had, zou hij nooit of nimmer in den steek laten. Daarvan kon in 't geheel geen sprake zijn. De mannen zagen hem aanvankelijk ongeloovig aan, enkelen schenen hem in het geheel niet te verstaan, volker moest hun zijn woorden herhalen en bekrachtigen. Toen echter waren die bede lieden een en al bewondering dat op 1 Jan. 1922 13.07 pet. van het to taal-aantal georganiseerden bedroeg, in 1926 een weinig. Het beliep 12.23 pet. van het totaal aantal. 14 Juni 1926 werd een Chriselijke werkmeestersbond opgericht, die thans nog slechts een drie afdeelingen telt. „Het schijnt moeilijk de christelijke werkmeesters, die er in betrekkelijk grooten getale zijn, tot organisatie te brengen". Mededeeling wordt gedaan van de overeenkomst met „De Maatschappij", over welks redactie het C.N.V. de be schikking kreeg. Het aantal abonné's cp het officieele orgaan „De Gids" be droeg 729, terwijl 1279 ex. werden ver zonden. Een belangrijk besluit was dat van 10 Mei 1926, toen het algemeen bestuur besloot tot oprichting van een vrijwil lig centraal weerstandsfonds. Ook werd opgericht een „Centraal fonds tot credietverleening van exploitatiën van eigen gebouwen", waarvoor het kapi taal werd bepaald op 50.000. Er bestonden op 1 Jan. 1927 in totaal 96 Christelijke Besturenbonden. Opge heven werden die te Bodegraven en te Rhenen. Te Beverwijk kwam daarente gen weer een besturenbond tot stand. Bij deze 96 besturenbonden zijn aange sloten 736 afdeelingen met 41.928 leden of 80.58 pet. van het ledental. 120 af deelingen van Christelijke Sociale Bonden met 12.859 leden waren boven dien bij de Besturenbonden aangeslo ten. Over „Ons tuberculosefonds" wordt meegedeeld, dat het aantal plaatselij ke commissies steeg van 94 tot 107. Het aantal deelnemers steeg echter slechts van 10.141 op 10.516. Aan con tributie van deelnemers werd per jaar meer dan 10.000 ontvangen, aan op brengst van bloemendagen e.d. ruim j 13.000. De oplaag van de zakagenda, die tot 12.000 ex. steeg, werd geheel uitverkocht. In 1925 werd aan 154 patiënten hulp verleend, in 1926 aan 150. Aan hulpver leening werd in beide jaren resp. 21.702 en 18.659 uitgegeven. In 1926 konden 26 gevallen worden beëindigd wegens herstel, 33 wegens verbetering. I11 1926 waren deze cijfers resp. 15 en '4. Opmerkelijk is het groot aantal kin deren, waarvoor hulp wordt ingeroe pen. Ook op het gebied van de nazorg zette het fonds eenige stappen. De hoofdsukken: „Werkloosheids verzekering", „Bemoeiingen inzake de wettelijke maatregelen", en „Woning- huren", geven belangrijke overzichten van wat het C. N. V. ten dézen aanzien deed. In het hoofdstuk „Vakbeweging en Politiek", worden interessante mede- deelingen gedaarr van pogingen door een groep A. R. vakbewegingsmannen gedaan, om in de volksvertegenwoor diging ook de tolken der Chr. Vakbe weging te brengen, welke actie leidde tot 4e oprichting door een aantal lei ding gevende personen uit den kring der Christelijke vakbeweging, die al len behoorden tot de Antirevolutionai re partij, van een zekere instantie, als wier vertegenwoordigster een zekere commissie optrad. Deze instantie, al reeds optredend voor de verkiezingen, werd daarna gecontinueerd en zette haar werkzaamheden voort". Deze commissie wendde zich ook tot het C.N.V., waarom het dagelijksch bestuur besloot, op een buitengewone algemeene vergadering te bespréken de vraag, „boe kan er meer geregeld contact verkregen worden met de Chr. partijen?" Daar de gelegenheid ont brak voor het houden van deze verga dering wordt dit onderwerp nu op de a.s. algemeene vergadering behandeld Over de Kuyperstichting merkt de verslaggever o.m. op, „Hoewel in het jaarverslag der Dr. A. Kuyperstichting zeer-nadrukkelijk is betoogd, dat er contact tusschen deze stichting en on ze vakvereeniging moet komen, is daaromtrent verder niets vernomen' Ook van de werkzaamheden der Commissie voor samenwerking tus schen de algemeene Chr. Sociale bon den en het C. N. V. is een overzicht op genomen. De commissie deed zeer gezegenden arbeid ten aanzien van „steun aan het en vreugde. „Ja, als het zoo is, dan blijven wij er ook bij. Want de leen bank is voor ons, boeren, niet met geld te betalen." Bevredigd keerden zij huiswaarts. Na hen kwam nog een groot aantal mannen van Emdorf en Hartenhausen. Hetzelfde van zooeven herhaalde zich. Ten laatste verscheen nog de oude boer Koenraad Soldan, die eens op den avond van den dag der oprichting in de herberg van Hodel zoo moedig voor de boerenleenbank was opgetreden en zich reeds den volgenden morgen als lid bad aangemeld. Ook hij ontving op zijn verzoek om te, mogen uittreden van Volker hetzelfde bescheid. Onderzoekend staarde hij den onder wijzer een wijle aan: „Ja, mijnheer de onderwijzer, dat is goed van u. Nu, en er zijn nog vele meisjes in de wereld, en als gij wilt, dan krijgt gij er aan eiken vinger twee, in plaats van dat eenvoudige meisje van Thomhof. Mar- garetha is wel door en door flink, dat moet men toegeven, maar meisjes zijn meisjes. Weet gij, mijnheer de onder wijzer, men noemt hei trouwen niet voor niets „zich in een blinden nevel begeven." Eerst likt men er de vingers naar en later krabt men zich dikwijls in liet haar. Toen mijn vrouw gestor ven is, met St. Martijn wordt het tien jaar, toén meende ik dat het leven voor mij voortaan ondragelijk was, nu echter denk ik; met haar is het goed en met mij eveneens. Vrouwen zijn buitenland, en organiseerde haar be de bekende cursussen. Een hoofdstuk over Internationaal' besluit het verslag, waarna de statis tiek wordt opgenomen. Van het ledental woont in Zuid-Hol land 35.37 pet., Noord-Holland 17.46 pet Överijsel 11)11 pet., Utrecht 8.66 pet., Gelderland 6.53 pet., Friesland 5.85 pet. Groningen 5.12 pet., Zeeland 3.06 pet., Noord-Brabant 2.8 pet., Drente 2.19 pet., en Limburg 1.25 pet. De aangesloten organisaties ontvin gen in 1925 aan contributies 802.360, in 1926 855.352. Bovendien betaalden de leden in 1926 nog aan diverse fond sen 47.776 en aan de werkloosheids- kassen 360.795. In totaal dus een be drag van 1.263.923. Hierbij ontbreken nog de cijfers van Metaalbewerkers en Sigarenmakers, die zeker het beirag tot lYi millioen zouden aanvullen. Uit de werklooshei dsk assen werd uitgekeerd in beide jaren respec tievelijk 557.409 en 558.937. Het bezit der aangesloten organi saties bedroeg eind 1926 1.226.530, of gemiddeld per lid 26.50. De reserves der werkloosheidskassen beliepen eind 1926 534.974. In totaal heeft de Christelijke Vak beweging 76 bezoldigde bestuurders en 45 man personeel in dienst. Het verslag, dat uitmuntend ver zorgd is, zoowel redactioneel als tech nisch,' geeft een scherp beeld van den groeienden invloed en de klimmende beteekenis van het C.N.V. Men is er nog niet: „Wij kunnen nog wassen in dit land. Een aantal van 52.000 Christelijk georganiseerde arbeiders, is niet wei nig, maar een verdubbeling van dit aantal behoort niet tot de onmogelijk heden. Welnu, als ht-t mogelijk is, dan alle krachten ingespannen, om dit mo gelijke te bereiken' lezen wij in bet besluit. Wij wenscben ons Vakverbond toe, dat bet volgende verslag weder spre ken mag van rijken zegen, en dat we over twee jaar een goede stap verder zijn op den weg, die naar dit doel leidt CONFLICT IN 'T METAALBEDRIJF? Het bestuur van dea Algcra. Nederl Metaalbewerkersbond heeft een schrij ven gezonden aan het bestuur van den Metaalbond, waarin wordt medegedeeld dat de leden, in overeenstemming met het door het bestuur en den Bondsraad gegeven advies, zich met de voorstellen vervat in het schriiven van den Metaal- bond van 5 April li., niet hebben^ kun nen vereenigen. „Onze leden, aldus vervolgt ketsehrij ven, droegen ons bestuur echter op, alsnog te pogen, ondanks de groote ver schillen tusschen Uw en onze voorstel len, het tot stand komen van een collec tieve arbeidsovereenkomst te bevorde ren. Wij zijn nog steeds van oordeel dat een gezonde regeling van de arbeids voorwaarden, een regeling die waardee ring vindt bh het gros dor arbeiders, voor onze industrie in hooge mate wén echelijk is en onze Bond is daarom b© reid aan zulk een regeling mede t© wer ken. Zou toch zulk een regeling niet tot stand komen, dan wordt daardoor on ze Bond in d© positie gedrongen door par tieele acties te pogen de door de arbei ders en ons bestuur gewenschte verbe teringen in de arbeidsvoorwaarden te bereiken. Een dusdanig© gang van zaken is, wij ontveinzen het ons geen oogenblik, en nemen aan dat U die opvatting deelt niet bevorderlijk voor de ontwikkeling onzer industrie. Het is om deze redenen, dat ons be- stuur zich bereid verklaart tot het voeren van verdere onderhandelingen met liw Bond, om te pogen d© klove tus schen Uw en onze voorstellen te over bruggen. q vertrouwen, dat ook Uw bestuur zal inzien, dat het gelukken van zulk een pogen voor de positie en ontwikke ling der metaalindustrie in ons land van het grootste belang is"'. ARTIKEL 88 VAN DE ARBEIDSWET. Het bestuur van het Nederlandsch V er bond van Vakvereenigingen heeft aan de Tweede Kamer een adres gezen den, waarin het verzoekt, het ontwerp van wet, bedeeld wijziging te brengen in artikel 88 der Arbeidswet 1919, niet aan te nemen. Betoogd wordt, dat aan neming van dit wetsontwerp ten gevoi- vrouwen, wij komen met haar nooit uitgeleerd. Met een man weet men nog waar men aan toe is. Maar alles wat onderrokken draagt, is en blijft voor ons een raadsel, dat men in geheel zijn leven niet opgelost krijgt." Glimlachend liet Volker deze levens wijsheid over zich heengaan en ver sterkte daardoor den ouden boer in de overtuiging, dat de onderwijzer een „zeer vernuftig" man was. Spoedig daarop verzamelde zich het bestuur en de raad van toezicht. Een ernstige stemming lag over de verga dering. Volker gevoelde aanstonds al ler deelneming in zijn toestand. E11 deze stille deelneming deed hem goed. Dezen waren zijn naaste medewer kers, op hun trouw kon hij bouwen. Daarom gaf hij terstond en ongevraagd de verklaring, dat alle praatjë~s over zijn uittreden uit de vereeniging louter verzinsels waren. Een diepe stilte volgde op deze woor den. Toen nam George Esser het woord en begon hortend en stootend: „Wij hebben, wat u daar juist heeft gezegd, reeds gehoord. Daarom zijn wij te vo ren bij den boekhouder samen geko men. Dat kunnen wij niet verlangen, dat de leenbank bij u op de eerste plaats moet staan. En hoewel het ons leed doet, toch willen wij u verzoeken, u niet aan de vereeniging te storen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5