NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 MEI 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Toevlucht voor Bakloozen. Ds. van G(heel) G(ildemeester) ver telt in de 's Gravenhaagsche Kerkbo de (Ned. Herv.) op de volgende sma delijke wijze van den scheidenden va der van de toevlucht voor dakloozen, „IH'et Hofje van Sas" in Den Haag: Nu is dus onze Toevlucht verre het grootste deel van haar bestaan geves tigd in „het hofje van Sas", en heet bij velen in de wandeling ook „het hof je van Sas", zooals dikwijls blijkt uit het bijschrift bij anonieme giften. In de bijna veertig jaren van haar be staan heeft de toevlucht aan ongeveer 244000 zwervers nachtverblijf en „toe vlucht" geboden. Onze huisvader heeft, zijn taak daar met liefde vervuld. We bladeren nog eens in oude jaarverslagen en door leven met hem veel uit de voorbijge gane jaren, hooren hem vertellen en worden ontroerd door den eenvoud en de liefde waarmee hij zijn werk aan ziet. Als 'hij zoo aan het vertellen gaat, dan staat hij met zijn heele leven ach ter zijn woorden. „Gelukkig de mensch die gelooft dat lief en leed noodig zijn om ohs te vormen en op te voeden voor het poogere. leven. 'Wij gelooven dat ook de bezoekers van de toevlucht voor dat lioogere leven geboren zijn, en daarom wijzen wij hen des morgens en des avonds op Hem die ons voor dat heerlijke leven geschikt wil ma ken." „Er is veel in onzen arbeid," zoo gaat hij voort, „dat ons tot weemoed stemt, maal* ook veel dat ons doet jui chen. Wat onderscheidt ons van hen die blijde zijn dat ze voor vijf centen onderclak kunnen bekomen? Zijn wij beter? Wat hebben wij dat we niet eerst hebben ontvangen? Alle roem is uitgesloten!" Ik mag wel graag naar zoo'n leeken- preek luisteren. Ik hoor weer zijn vriendelijke zachte stem, waarmee hij voortgaat: „Ja, onze mannen eten van de vrucht van hunnen weg, en omdat die weg niet goed was, zijn het bittere vruchten. Maar wij mogen niet uit de hoogte op hen nederzien. Naar het be vel van onzen grooten meester willen wij hen naar ons vermogen helpen. Is het niet heerlijk, dat er onder hen zijn die God hebben leeren danken voor de Toevlucht? Zij hebben Hem leeren aan bidden die een Toevlucht is van ge slachte tot geslacht, en op een andere en "betere wijze hun leven leeren be steden." Onze geachte vriend vertelt ons van zulke gevallen; heb ik er niet al eens van oververteld? Ik meen van ja. Ber nard Canter, dappere reporter, heeft zich „veertien dagen bedelaar" ge maakt; en toen had hij er schoon ge noeg van. Hij neemt ohs mee naar de volkslogementen, en we ruiken de roo- de kool waarvan hem een groot bord wordt voorgezet en waaraan hij listig lijk ontkomt door een maagkwaal voor te wenden; en hij zou die stellig gekre gen hebben als hij die zuurzoete rood- paarsche kool gegeten had. Ons brood heeft hij gegeten en onze koffie gedron ken; dat permitteerde hem zijn maag kwaal wel. Ja, Bernard Canter heeft bij ons gelogeerd; en hij vertelt er van. Hij had zich over het logies niet te beklagen en ook niet over den gerant van het hotel. Eerder over de politie, ofschoon die eigenlijk haar plicht ver vulde. Want, daar werd een poolsche jood gezocht, die een moord had bedre venen 's morgens om vijf uur werd Bernard Canter gewekt* en verzocht om zich op het politiehureau te legiti- meeren. Toen heeft Braaksma hem ge wekt. „Maar" zeide hij ,jik wil u niet zoo nuchteren laten gaan, zoo'n haast is daar niet bij; ik weet natuurlijk niet of u degeen is dien zij zoeken; maar eet nu hier eerst een, boterham en drink een goed warm kop koffie." Dat heeft den heer Bernard Canter tóen veel goed gedaan; hij vond een goed mensch in onzen huisvader. Terwijl hij zijn kop koffie gebruikte, ontspon zich het volgend gesprek: „U hebt daar een tekst hangen: Christus is het Hoofd van dit huis. Als Chris-' FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 43) —o Adam Thomhof zuchtte. Izaak. Lob zag hem onderzoekend aan en bewoog daarbij zijn vossenkop heen en weer. „Wil ik je helpen? Zeg den onderwijzer: „het is mij aange naam u te hebben tot schoonzoon, het is mij echter niet aangenaam tot schoonzoon te hebben een man, die de vijand is van het halve dorp door de boerenleenbank. Zal ik u geven mijn dochter, als gij u van de leenbank te rugtrekt en er nieUs meer mee wilt te doen hebben." Dan hebt ge gedaan een dienst aan b et dorp en kunt ge ook zien, of hij voel houdt van Marga- retha. Dan heb,, ge gehandeld recht schapen als vader en als gemeente raadslid." „Ja, ja hrn. maar, maar! „Er valt hier niet te praten van maar, er valt. alleen te zeggen: Izaak, je hebt gelijk, 'Wil ik je nog verder be wijzen, dat i'k hen uw vriend. Als de onderwijzer toegeeft, dan zal ik je lee- nen honder'd daalder, honderd blanke daalders, om te koopen het noodige voor den uitzet der bruid. Wat zeg je nu? Is die Izaak niet zoo goed als een lamir^etje?" Het gGsprek werd op die wijze nog een tijd.je voortgezet. Eindelijk willig de Thomhof 't voorstel van Izaak in en tus hier in uw plaats huisvader was, gelooft u dat Hij van ons een stuiver voor nachtverblijf zou vragen?" Braaksma denkt een oogenbiik na. Daarop zegt hij: „Ja, vriend, dat geloof rik wel. Want daar staat in het Woord 'laat alle dingen eerlijk en met orde ge schieden." Waarmede de vrager tevreden scheen; althans, hij had er niet van terug. Ons Christelijk landbouw onderwijs. De Minister van Landbouw, schrijft „De Standaard", kon zich dit jaar wat vrijer bewegen dan in de laatste jaren mogelijk was. Droevig was het, te moeten dulden dat onderscheidene wenschelijk geach te maatregelen achterwege bleven, om dat de geldmiddelen ontbraken. Vooral ons Christelijk Landbouwon derwijs is daarvan de dupe geworden. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond had dë behartiging van dit be lang met kracht aangevat en door Mi nister IJsselsteyn werd op niet ge noeg te waardeeren wijze dit pogen ge steund. Onder zijn bewind werden de Chris telijke landbouwwinterscholen in Har- denberg en Hoofddorp opgericht. Sindsdien kwamen nog de lagere landbouwscholen in Alphen aan den Rijn en het land van Axel tot stand, maar daarna was het uit, onherroepe lijk uit. Jaar op jaar moest nul worden ge geven op de al dringender wordende requesten om inrichtingen voor Chris telijk landbouwonderwijs. tiet. hoopvol begin werd meedoogen- loos wreed door de versobering van den staatsdienst gestuit. Ook aan uitbreiding van neutrale in stituten kon niet worden gedacht, maar dit moest de voorstanders min der pijnlijk treffen dan het ongerief, dat de verdedigers van Christelijk on derwijs moesten dragen. Immers, jarenlang had het neutrale landbouwonderwijs zich onbeperkt kunnen ontplooien, terwijl met Chris telijk onderwijs nog slechts een luttel begin was gemaakt. Na de financieele gelijkstelling kon den de krachten van de voorstanders van Christelijk onderwijs worden sa mengetrokken op enkele tot nu ver waarloosde afgelegen posten. Aan Christelijk landbouwonderwijs openbaarde zich een sterke behoefte en op vervulling dier behoefte werd met kracht aangedrongen. Dit jaar voor het eerst werd dan weer de uitzetting van het landbouw onderwijs ter hand genomen. Drie lagere landbouwscholen werden den Christelijken Boeren- en Tuinders hond toegekend: Metslawier, Kampen, Andel. Omtrent Varsseveld zou nadeï' wor den heslist of het een inrichting voor neutraal of Christelijk landbouwonder wijs zou krijgen. De vaste verwachting dat Minister Kan aan Gelderland zijn Christelijke school niet zou onthouden, is be schaamd. Groote teleurstelling heeft het ge wekt, dat Gelderland, waar de liefde voor Christelijk onderwijs zoo sterk is, niet één school werd gegund. Berusting in deze onbillijkheid kan niet worden verwacht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Almen c.a.: Dr.* J. H. Emmelink, te Weel. Naar Denekamp (toez.), J. Hofker, te 's Hee- renhoek (Z.) "(verbeterd bericht). GEREF- KERKEN. Tweetal: Te Hoorn, A. J. Noorde"- wier, te Westerbork; en S. Wesbonk, te Jutrijp. Beroepen: Te Meppel (vac. Dr., J. Thijs), IJ. K. Vellenga, te Oosterzee (Friesl.). Bedankt: Voor Zierikzee, J. Oos terveen, te Wilnis. Voor Utrecht, D. van Dijk, te Groningen. Voor Nieu- werkerk (Z.), E. J. van Voorst, te Koot wijk. deze schreef hem nog de volgende ge dragslijn voor. „Moet ge heden avond reeds beginnen bij uw vrouw; moet ge schelden over de leenbank, dat ge er niets mee wilt hebben te doen, moet ge schelden op den onderwijzer, dat hij begonnen heeft de zaak. Dan zal uw vrouw van zelf komen op de ge dachte van ons en zal zeggen: kan do onderwijzer toch 'van dat werk afzien, als hij is onze schoonzoon, nah, bij uwe gezondheid, dan hebt ge ze, waar heen ge ze hebben wilt, want de vrou wen zijn als mollen en zien alleen vlak voor de voeten, en de man is de arend, hij ziet in de verte en in de nabijheid." XXVI. Volker stond aan het venster, met het hoofd tegen het glas gedrukt en staarde in den schemeravond. Joost Rinhardt had hem zooevèn bericht ge bracht over zijn aanzoek. Daarop was hij niet voorbereid geweest. Van de vreugdevolste verwachting was hij in bitteren strijd neergestort. Joost Reinhardt sprak hem troostend toe: „Maar, mijnheer de onderwijzer, dat kan toch niemand verlangen, dat gij wegens de leenbank ongehuwd zoudt blijven." Volker draaide zich om. „Ik zal zelf eens met Thomhof spreken." „Doe 't niet, mijnheer de onderwij zer; Adam is altijd een zonderling man geweest. Als gij zelf kwaamt, zou hij nog koppiger zijn. Wat mij echter ver wondt, is, dat ook zijn vrouw het CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Rozenburg, W. Hen driksen, te Ede (G.). Bedankt; Voor Hardei'wijk, K. Groen, te Baarn. HULPPREBIKANTE. Tot hulppredikante bij de Remon- strantsche gemeente te Utrecht is voor den tijd van een jaar benoemd mej. A A. van Royen, proponente bij de Re- monstrantsche Broederschap te Leiden EMERITAAT. Aan Ds. C. Plaatsman te Hooge Zwa- luwe (classis Breda) is na 36 jaar dienst wegens voortdurende ongesteld heid met ingang van 1 Juli eervol eme ritaat vei'leend. BEHOEPINGSWERK. Naar wij vei'nemen, zal het beroe- pingswei'k hij de Geref. Kerk van Ga meren, in de vacature van Ds. G. Men ken, die in Dec. 1926 naar elders ver trok, eerst in het voorjaar van 1928 ter hand genomen worden. BEVESTIGING. INTREES ZR AFSCHEID. Na des morgens bevestigd te zijn door zijn ambtsvoorganger Ds. B. Klein Wassink van Batbmen met een predikatie over Hand. 8:5, 6 en 8, deed Zondagavond Ds. G. C. Wage naar zijn inti'ede bij de Ned. Herv. Gern. te Leeuwarden, sprekende over Joh. 3:30. Na de predikatie hadden de gebi'uikelijke toespraken plaats. Toegezongen werd de bekende zegen bede uit Psalm 134. De heer C. Steenblok, Theol. cand. te Nieuwdorp, hoopt op de a.s. Juni- classis der Geref. Kerken in de Clas sis Utrecht, peremptoir examen af te leggen om dan D.V. 31 Juli intrede te doen. Op Zondag 12 Juni zal Ds. J. H. A. Bosch afscheid nemen van de Geref. Kei'k te Nijver dal en op Zondag 19 Ju ni te Alphen a. d. Rijn zijn intrede doen. Ds. C. van Meyenveldt, te Vrou- wepoldei*, hoopt Zondag 3 Juli a.s. te Feyenoord zijn intrede te doen als pre dikant der Gereformeerde kei*k aldaar na des morgens bevestigd te zijn door Ds. P. C. van der Vliet, te Uti'echt. BE NED. HERV. GEM. TE HAARLEM Het Provinciaal Kerkbestuur van N - Holland heeft goedgekeurd het besluit van het classikaal bestuur van Haar lem tot vestiging van een achtste pre dikantsplaats der Ned. Herv. Gem. te Haarlem, waarvoor de predikant zal beroepen worden ten behoeve van den dienst in het diaconessenhuis aldaar. DURE ZITPLAATSEN. Wijlen de heer J. Jansen ter Horst te Rijssen, had het eigendomsrecht van 7 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Deze worden publiek ver kocht en zijn ingezet op bedragen va- rieerende van f400 tót f 675 per zit plaats. ZENBINGSFEEST. In het bosch achter de „Tracylema- borg" te Slochteren zal ook dit jaar weder op Hemelvaartsdag een Zen- dingsfeest worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de hee- ren Ds. G. Teensma, Ned. Hei*v. pred. te Siddeburen; J. Metz Gzn., oud-zen deling der Utr. Zendingsvereeniging; Ds. W. J. J. Jenny, pred. te Batavia; Ds. O* G. Heldring, Direct, der Hel dringgestichten te Zetten; Ds. H. v. d. Elskamp, Geref. predikant te Gronin gen; W. A. Vroegop, Directeur der stichtingen van barmhartigheid te Wa genboi*gen en J. H. D. Nijenhuis, zen- deling-leeraar van het Ned. Zendeling genootschap. f EVANGELISATIE. Te Stompetoren (N.-H.) is een Ned. Herv. Evangelisatie opgericht, met een eigen bestuur, als vrucht van den ar beid van de I. Z. I. N., die hier in 1925 een Zondagsschool stichtte, waaruit deze Evangelisatie groeide. Gil TEN EN LEGATEN. De Salatiga-Zending te Utrecht heeft van H. Y. Z., van mej. H. J. v. V. V. te G. en van E. A. V. in Indië ieder een gift van f 1000 ontvangen. met hem eens is." „Wat heeft Margaretha wel gezegd? Gij hebt ze toch gezien?" „Het arme meisje werd zoo wit als een doek en ging heen. Maar ver lies nu maar den moed niet. Weet ge wat, als 't u goed is, stuur ik er morgen voor de kerk George Esser eens even heen. Hij is de peetoom van Mai'garetha. Als hij iets klaar speelt, zeg ik des middags bescheid." Volker sloot des nachts geen oog. On rustig wentelde hij zich in bed heen en weer. Als golven overstelpten allerlei gevoelens 'zijn hart. De eene golf stuw de de andere aan, smart, toorn, bitter heid, moedeloosheid. Toen echter de duisternis week voor den helderen da- gei*aad, keerde zijn blijde moed tei'ug. iH'ij kleedde zich vlug aan en begaf zich naar het in natuui*schoon prijken de woud. En toen hij terugkwam en door een del* Mei-poorten schreed, die de kinderen met Pinksteren bij eiken dorpsingang pleegden op te richten, en die met snoeren paascheieren-schalen versierd waren, verheugde hij zich in dit schoone gebi'uik en dacht aan den tweeden Paaschdag, waarop de kinde ren met deze eieren op de weide ge speeld hadden en hij zijn geliefde bo ven in het bosch ontmoet had. Daai*na ging hij in Guntliersberg naar de kei'k en het was hem een goed voorteeken, dat de grijze dominee hem medenam naar de pastorie en met hem over de boerenleenbank begon te spre ken. RECLAME Morgen- Woensdagavond, zijn onze Magazijnen tol 10V2 uur geopend. Het bedienend personeel van vele afdeelingen, als b.v. Dames- en Kinderconlectie, Dameshoeden, alsmede Heeren modeartikelen, is extra versterkt, zoodat een vlugge bediening wordt gewaarborgd. De Diaconie der Geref. Kerk van Almelo ontving van wijlen Mej. B. 'H'ofkes een legaat groot f500. UIT DE OMGEVING, KATWIJK. Bij de gisteren gehouden verkie zing zijn uitgebracht: C.H. K. a. d. R. 345, gekozen 1, oud 1; Gemeentebelang 610, gekozen 2, oud 0; C.H. K. a. Z. 1696, gekozen 5, oud 7; A.R. K. a. Z. 656, gekozen 2. oud 3; A.R. K. a. d. R. 261, gekozen 0, oud 1; Chr. Volkspax*tij 1326, gekozen 4, oud 2; R.K. 332, gekozen 1, oud 1. Volgens deze i*egeling zullen dus ge kozen zijn de heeren; D. van Riesen (C.H. K. a. d.'R.); J. Hueting en N. Par- levliet (Gemeentebelang); L. Kruyt, P. Meei'burg, P. Lodcler, J. Dubbeldam, H. Parlevliet (C.H. te K. a. Z.); R. Ouwe- hand en C. van Tongeren (A.R. te K. a. Z.);J. v. Duyn, W. Wouda, M. v. d. Bent, P. Guyt (Chr. Volkspartij); H. W. Gi*imbergen(R.K.). Aantal .kiezers 6131. Uitgebi*achte geldige stemmen 5231; van onwaarde 189. Kiesdeeler 34811/10. De A.R. lijst van K. a. d. R. komt, voorloopige berekening. ,1/20 stem te kort. In vei'band hiei*mede moet nog worden vei*meld, dat over 1 stembiljet bezwai'en zullen worden ingediend. Mocht dit tèn gunste uitvallen, dan zou de heer J. v. d. Perk zijn liefkozen in plaats van den heer N. Parlevliet. Het hoofdstembui'eau dezer ge meente zal op Woensdag 25 Mei des voormiddags te 10 uur zitting houden voor onderzoek der uitgebrachte stem men, voor de gemeenteraadsverkiezing van 23 Mei. Deze week trachtte een onbekénd persoon aan de Huize „Patria" alhier een chèque groot f 500 te vei'koopen. Men vertrouwde het zaakje niet geheel waarom men de politie er mede in ken nis stelde. Inmiddels was de zaken man met spoed per rijwiel vertrokken. KATWIJK AAN ZEE. Door de Geref. Kerk alhier is be roepen Ds. W. Seinen te Opperdoes. Een paar wieh'ijders J. van D. uit Noordwijk en H. M. van hier. reden bij het stoomgemaal met een woeste vaart tegen elkaai*. Waardoor hun rij wielen beschadigd werden. Doordat men niet tof een accoord kon komen,- weiM door de politie de zaak in onder zoek genomen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omti'ent een gevonden rijwiel belastingplaatje 1927 in een bi*uin le- dei*en etui. De bejaarde heer W. alhier werd terwijl hij rustig op het trottoir langs de Boulevard liep te wandelen, door een wielrijder aangereden. Door de po litie is tegen den wieli*ijder proces verbaal opgemaakt. LISSE. Het bestuui; der A. R. Kiesvereen- ging „Nederland en Oranje" is het ant woord aan het bestuur der Kiesvereö- niging „De Banier" der Staack. Geref. „Eigenlijk moest ik dat werk aan pakken," zeide hij, evenals mijn ambts broeders ovei'al in het rijk in groot aantal en met zelfopoffei*ing zich met dit werk bezighouden, ja, meestal er de beste beschermers en dragers van zijn, maar ik hen oud en de weinige kracht, die ik nog bezit, is nog even toereikend om mijn gemeente te bedie nen. Zoodi*a er een jongere kracht in mijn plaats komt, moge hij ook hier in Gunthersberg het werk aanpakken. Ik heb de Gunthersbei'gers en Wiebels- hausers willen overhalen, zich bij uw vereeniging aan te sluiten, maar zij hebben een eigen hoofd en willen huxx eigen ï'echt. Weet gij, mijnheer de on derwijzer, mijn hart gaat open, als ik de werking van het vereenigingsleven aanschouw. Laat u niet ontmoedigen door de aanvechtingen van binnen en van buiten. God zal u zegenen, als gil getrouw 'zijt." Volker gevoelde aandrang den grijs aard, die hem eerbiedwaardig toe scheen als een vader, zijn innerlijken nood mede te deelen; hij hield het ech ter voor beter, eerst liet gevolg der zen ding van Esser af te wachten; ook stuitte het hem tegen de boi'st, den va der zijner geliefde in een ongunstig daglicht te moeten stellen. Toen Volker op den terugweg Har tenhausen in zicht kreeg, dreunden hem schoten te gemoet. Hij dacht een oogenbiik na, wat dat te beteekenen had. Daar viel het hem in, dat het heden de bruiloft was van Christiaan Partij niet schuldig gebleven. In hel Lisser Weekblad komt het volgende we derwoord aan het Bestuur der Staatkun dig-Gerefcrmeerde Partij te Lissevoor Op Uw antwoord op onzen open brief verwacht U ongetwijfeld een weder woord onzerzijds. Wij willen U dit gaar ne geven, ook al achten we „,Ons Week blad" niet het meest geschikte orgaan voor het voeren eener breede polemiek en zouden we deze liever desge- wenscht elders voortzetten. Voorloo- nig zijn we echter nog op „Ons Week blad"* aangewezen en danken we dan ook bij dezen de redactie voor de ver leende plaatsruimte. Ook wij willen trachten thans zoo kort moeglijk te zijn en volgen daartoe Uw artikel op den voet. Ten beWrjze. dat wel degelijk Uwer zijds zcu zrjn aangetoond, d t het vrou wenkiesrecht tegen Gods Woord is, be roept U zich op een lezing van den Voor zitter Uwer partij en op de redactie-ru brieken van „De Banier'". Het zou te veel van de plaatsruimte in dit blad ver gen, indien we thans de onjuistheid van as door Ds. Kersten aangevoerde argu menten en de oppervlakkigheid zijner redeneering wilden gaan aantoonen. Ge neeg U te verzekeren, dat, wat U een bewijs uit Gods Woord belieft te noemen, naar onze overtuiging niet meer is dan een mislukte poging om de Schrift te laten zeggen, wat van tevoren reeds als vaststaand door Uw partij aan genomen schijnt te zijn. Hoe weinig trou wens ook Uw par tij-voorzitter zélf van het uitdrukkelijk Schriftverbod over tuigd schijnt te wezen, moge blijken uit het algemeen-bekende feit, dat door de zen te ierseke in eigen persoon aan een v r c u w (lid zijner gemeente) de door de. kieswet toegestane assistentie bij het vervullen harer stemplicht is verleend. Een Predikant-Staatsman, die zóó een dedï* hem verdedigd beginsel in de praktijk verloochent, ontzenuwt zélf reeds door zijn daden den ernst van zjjn geheele betoog. Voorts tracht U ziph van de levering van het gevraagde bewijs, dat de Bijbel het vrouwenkiesrecht zou verbieden, al te ipaken door te beweren, dat ook de 'A.R.-Partij inzake het vrouwenkiesrecht dezelfde denkbeelden huldigen zou, als door de S. G. P. worden voorgestaan. Afgedacht nu nog yan de yraag, in hoo verre dit een b e w ij s uit de Schrift mag worden/ genoemd, kunnen we U antwoor den, dat (J zich hierin ten e enenmale ver gist. Zeker, in art. 11 van haar program schrijft de A.R.-Pan;; .Krachtens be ginsel verwerpt de Partij stemdwang en wraakt zij een staatkundig vrouwenkies recht". Maar w&ar leest U in ons pro» gram, dat het stemrecht der vrouw in strijd is met Gods Woord? Als dat zoo ware, zou dan de AR. Partij in haar program op bovenaangehaalde uit spraak aanstonds laten volgen: „Het kiesrecht der wed uwen volgt vanzelf uit het kiesrecht der gezinshoofden?" Weduwen zijn toch óók vrouwen? Alleen reeds dié zinsnede had U moeten leeren* dat onze Partij inzake het vrouwenkies recht van een positief Schriftverbod niet weet. Zeker, de Anti-Revol. Partij' wraakt het algemeen staatkundig vrou wenkiesrecht krach tens beginsel maar zij wraakt óók krachtens be gins el engenoorzaamheid aan de Over neid. En waar er nu aangaande ds ge» hcorzaamlieid, die wij aan de Overheid verschuldigd zijn, wèl een positief Schriftgebod bestaat, maar inzake h,et vrouwenkiesrecht njet, daar is het an ti-revolutionaire standpunt, dat de vrouwen. zoolang de stemplicht vcor haar bestaat aan de Overheid als Gods dienaresse gehoorzaam hebben te zijn. j. Eigenaardig doet ook Uw beroep op het rapport van Prof. Bouwman e.a., in zake het vrouwenkiesrecht in de kerk. aan; vooral in verband met hetgeen U daarop aanstonds volgen laat: „Hoewel dit stukje o.i. te weinig positief is, zegt het ons toch, dat het vrouwenkiesrecht zich tegen de ordinantiën Gudi keert". Sedert wanneer toch mag de per soonlijke opvatting van enkelingen worden beschouwd als d e opvatting van de greep of partij, waartoe zq behoo- ren? (Bedoeld rapport waaraan bo vendien nog esn memorie van Ds. Lin deboom is toegevoegd, die een gansch ander standpunt inneemt moet in> mers neg op de Generale Synode der Geref. Kerken behandeld worden) Sedert wanneer mag voorts de A. R. Partij piet de Geref. Kerken veree*» Mowel. „Wanneer zult gij uw bruiloft vie ren?" En zooals verliefden gewoon zijn te doen, stelde hij zich het beeld van dien feestdag in de levendigste kleu ren voor den geest. Met te meer kracht maakte^ daarop de onrust zich weder om van hem meester. Hij begaf zich naar de woning van Reinhardt, maar trof hem niet thuis. „Hij wilde even naar u gaan," zeide de boerin. Doch reeds aan haar gezicht vol deelneming bemerkte Volker, dat de zending ver- geefsch geweest was. „Die Adam is gekker dan een aap en taaier dan het vleesch eener oude koe," zeide later Joost Reinhardt toor nig. Onophoudelijk klonken de saluut schoten langs de dorpsstraat en kort daarop zag men den bruiloftsstoet naar de kerk trekken. Vooraan streed de bruid met de bruidsmeisjes, daan- na de bruidegom, vergezeld van twee jongemannen van zijn leeftijd. Bruid en bruidegom overtroffen hun geleide zoo al niet ip knapheid, dan toch in grootte. Annedoor had voor het feest van den dag extra veel rokken aange trokken. Want, zooals aan de schaal van den thermometer de temperatuur gelezen wordt, zoo werd daar te land naar het aantal rokken het vermogen van een meisje berekend. Zoo schreed Annedoor daarheen, een wandelende klok gelijk, met hoogmoedig, streng ge zicht, als wilde zij zeggen: „Zoo be hoort 't, ik ga voorop."

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5