N\ EUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 MEI 1927 TWEEDE BLAD. WAT OE mm ZEGGEN. Koude drukte. Er is in den laatsten tijd, schrijft de „Maasbode", nog al wat te doen ge weest over de lijsten van verhonden linksche partijen. Trots het verontwaardigd protest van de roode pers is het waar geble ken, dat op meer dan één plaats, zoo in Andijk, Werkendam en Delden, de S.D.A.P. met den Vrijheidsbond één lijst had ingediend. De bedoeling op al die plaatsen was de rechtsche meerderheid te breken. „Het Volk" ziet in zoo'n linksche samenwerking een „ontaarding" der partij; het blad schijnt te begrijpen, dat het in 1927 gevaarlijk is, wanneer S.D.A.P. en Vrijheidsbond hand aan hand gaan. Al dat geprotesteer echter is koude drukte, zegt het liberale „Vaderland". En de liberale redactie herinnert er „Het Volk" aan, hoe de socialisten vroeger altijd met de liberalen samen gingen als daardoor een rechtsche meerderheid kon worden overwonnen of gebroken. Altijd bepaalde de liefde voor de vrij zinnigheid het standpunt der socia listen en véél lieven- brachten zij ver stokte liberalen als Roëll of Nier- straBz in de Kamer dan democratische leden der rechterzijde. In hondgenootschap met de libera len werden achtereenvolgens de recht sche Kabinetten Kuyper en Heemskerk bestreden. „Tegen de clericalen" was altijd de bezielende leus die de socia listen broederlijk deed samenwerken met allerlei vrijzinnigen. Daarvoor behoeven de S.D.A.P.ers zich niet te schamen, zegt het „Vader land": „het is altijd zoo geweest." Inderdaad; en daarin lag de tegen stelling tusschen rechts en links, wel ke na de invoering der evenredige ver tegenwoordiging wel verdonkeremaand maar niet- verdwenen is. Als het om de bestrijding der chris telijke ideeën gaat, stemt de S.D.A.P. altijd met de vrijzinnigen mee, hiei- en elders. De ergste reactie is haar liever dan de minste Christelijkheid. Liever aartsreactionnair dan christelijk-de- mocratiscli. Indien de feiten uitwijzen, dat deze gesteltenis niet veranderd is, doen de roode broeders maar beter er ook eer lijk voor uit te komen, clat de liefde voor den klassenstrijd geëvenaard wordt door den haat tegen al wat chris telijk is. Hun voorgewende verontwaardiging i9 inderdaad: koude drukte! KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Hoogeveen (vac. J. Kat), H. H. van Ameide, te Dintelöord. Te Reeuwijk (toez.) P. A. A. Klüse- ner, cand. te Zeist, Te Haulerwijk (toez.) R. C. G. Troelstra, cand. te 's- Gravenhage. Bedankt; Voor Bedum, J. Boon tra, te Gieten. Voor Loosduinen, A. Altena te Rijnsburg. GEREF^ KERKEN. Tweetal: Te Dokkum, J. J. Bouw man, te Urk; en D. Scheele, te Oude- water. Beroepen: Te Noord Scharwoude G. Tom, cand. te Hilversum. Aangenomen: Naar Nieuwen- dam (Amsterdam-Noord), S. J. Popma te Engvvierum. Bedankt: Voor Schoonhoven, W. Seinen, te Opperdoes. Voor Meppel (vac. Dr. J. Thijs), J. H. Kuiper, te Drachten* GEREF. GEMEENTEN. Beroepc n: Te Tholen, J. Fraanje, te Barneveld. Bedankt.-. Voor Meliskerke, A. de Blote, te Dirksland. EMERITAAT. Ds. F. C. van de Plassche, Ned. Herv. predikant te Aalten, werd, op zijn ver- FEUILLETON. DORPSTOONEELEN. 39) —o— „Maar gij hebt straks toch heel an ders gepraat, Hodel, toen ge mij kwam roepen. Ha.d ik dit geweten, clan was ik in 't geheel niet meegegaan. De on derwijzer heeft mrj niets gedaan, en daarom doe ik hem ook niets." „Zoo, zoo," riep vanaf den achter grond nu vrouw Mo wel, „hen jij nog zoo dom en zoo onnoozel, Adam? Heeft de onderwijzer u misschien vandaag in de school uitgenoocligd? Neen, jij bent hem niet goed genoeg en uw meisje, Marrgaretha, is den groothans ook niet goed genoeg. Het geheele dorp praat reeds over u, dat gij zulk een schimp kalm aanneemt." Adam Thomhjof werd vuurrood. Hodel echter ging huichelend voort: „Als jij niet Wilt, ons is 't goed. Tot nog toe waart gij een fier man, die hechtte aan gijn eer en goeden naam, maar mijnentwege kunt gij naar den schoolmeester gaan en hem er voor bedanken, dpat hij u en uwe Margare- tha voor de*i gek houdt." „Ik ondGrteeken," riep de aldus be spotte mate toornig. „Welnu., begin nu maar, Hodel, gij weet 't bfjst, de juiste woorden te vin den," zeijde Mowel. „Ja, dut is niet zoo gemakkelijk; wij moeten 'den brief zoo beleefd en wee- zoek, wegens voortdurende ongesteld heid, door hct.Trov. Kerkbestuur van Gelderland met ingang van 1 October a.s. eervol-emeritaat verleend. Ds. P. J. WAUTERS. Heden herdenkt Ds. P. J. 'Wauters, Ned. Herv. predikant te Kleverskerke, zijn 40-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd in 1857 geboren en aanvaardde 19 Mei 1887 het. predik ambt hij de Vlaamsch H'oll. Gemeente te Roubaix (N.-Frankrijk;). In 1889 deed hij colloqium doctum voor het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Hollancl en aanvaardde 16 Febr. 1890 de bedie ning te Goedereede, vanwaar hij in 1892 naar Rozenburg vertrok, om in 1896 te Ter Aar zijn intrede'te doen. 1 Oct. 1912 ontving hij eervol emeritaat. In 1916 nam de jubilaris de bediening weer op te Hoofdplaat, om 9 Mei 1920 in zijn tegenwoordige gemeente intre de te doen. De jubilaris ontving nu weer eervol emeritaat en zal a.s. Zon dag afscheid nemen van zijn gemeen te, om zich metterwoon te Brussel te vestigen. STICHTING TWEEDE PREDIKANTS PLAATS. De Ned. Herv. gemeente in de Haar lemmermeer (Hoofddorp) wendt pogin gen aan een tweede predikantsplaats te stichten. De uitgestrekte gemeente telt 8000 zielen. Voor een nieuwe kerk is een fonds gesticht en een bazaar ge houden, die f4500 heeft opgebracht. GEREF. GEMEENTEN. De classicale vergadering van de Ge- ref. Gemeenten zal gehouden wor den op 14 Juni a.s. in het gebouw „Irene" in de Domstraat te Utrecht. ZIEKENRADIO. Ds. J. A. Tazelaar, te Rotterdam, deelt mede, dat. een gift van een der leden van de Geref. Kerk hem in staat heeft gesteld een compleet tweede ra diotoestel met toebehooren aan te schaffen, hetgeen voor de zieken zal worden gebruikt. PREDIKANT. ZANGER, TEEKENAAR EN SCHAATSENRIJDER. ti Het „Nieuwsblad voor Friesland" merkt op, dat in een aankondiging van een buitengewoon concert te Heeren veen als medewerker o.a. vermeld staat Ds. Hoekstra, van Scherpenzeel. Op zichzelf is een predikant als zanger op êen concert al een unicum. Wei nigen zullen echter weten dat deze zelfde Ds. Hoekstra vele jaren geleden de overwinnaar was in den len Elfste- denrit op de schaats. En tevens, dat hij op zoo bijzondere wijze de teeken- stift weet te hanteeren, gelijk o.a. op de muren der kerken te Purmerend, Bc-ilen en zijn geboortedorp Warga te zien valt. Voor eenige weken stond in Wolvega bij de firma Feenstra een meer. dan 2 M. groote schilderij „De 10de Plaag over Egypte", welke massa's kijkers trok. Ook-deze schil derij was van de hand van Ds. Hoek stra. Het samentreffen van al deze prestaties is zeer zeker ongewoon. CONTRA-REMONSTRANT EN REMONSTRANT. Dr. H. W. van dhr Vaart Smit te Zuid- Beijerland verzoekt mede te deelen zulks naar aanleiding van persberichten in „Woord en Geest"' en in „De Refor matie", dat liet verslag van do rede, die hij bij het jubileeren van Prof. Dr. H. Y. Groenewegen in de aula der Gem. Universiteit van Amsterdam in opdracht van, en in naam van de groote wereld unie voor philosophic, de „Kant-Gesel- -schaft" hield (welke vereeniging geen vera eniging van Kantian© n is, doch beoefenaren der wijsbegeerte van alle richtingen omvat), niet juist weergeeft wat hij .gesproken heeft. Hij sprak daar niet over de pluriformiteit der (geopen baarde) waarheid doch over de pluri formiteit der wetenschappelijke waar heidskennis en paarde daaraan boven dien de betuiging hetgeen in het ver slag ontbreekt dat deze pluriformiteit voor hem niet is pluriformiteit zonder meer, doch dat hij als „,Contra-Remon strant" en Gereformeerde een bepaalde positie met" overtuiging en liefde belijdt Precies als in de belijdenis der Kerk Ook daar ware het spreken over plurifor miteit niet goed, indien niet tegelijk het indifferentisme werd tegengegaan door moedig mogelijk maken, alsof het ons leed doet, dat wij hem schrijven moe-, ten. Dus schrijf maar: „Wij nemen de pen op „Ach wat," viel Mowel in, „zoo be gint men alleen minnebrieven." „Ja, ja," meende Thomhof, „om den eersten zin te krijgen, dat is het moei lijkste." „Hannes, schrijf eens zoo: Door den grootsten nood gedrongen, veroorloven zich de ondergeteekende gemeentena ren „Langzaam, Louise, langzaam, ik kan niet bijhouden, en 't moet ook zijn, de alleronderdanigste oncfergetee kende gemeentenaren." Met veel gemeenschappelijk overleg en onderlinge beraadslagingen stond dit moeilijke werk eindelijk op 't pa pier. „Lees 't nu eens voor, burgemees ter." zeide Hodel. En Mowel las met klem en nadruk: „Door den grootsten nood gedrongeij veroorloven zich de alleronderdanigste en gehoorzaamste ondergeteekende ge meentenaren van Hartenhausen de hoogere overheid een verlangenden, hulp-zoekenden blik toe te werpen, daaraan vastknoopend het allernede rigste verzoek den in ons dorp ontsta- nen misstand te willen helpen uit den weg ruimen. Onze school is ons lief en dierbaar, zooals het aan oppassende en christelijke huisvaders betaamt. Wij gevoelen ons echter genoodzaakt met gebogen hart en hoofd en tot on- de vastheid der belijdenis van art. 27. 29 onzer Nederland sch© geloofsbelijd* nis. Het spreken over het eerste zoutrou wens geen zin hebben gehad, indien niet tegelijk het tweede gezegd en geadstru eerd ware geworden. De boutade van den Remonstrant schen Predikant, die na hem volgde, en zijn waardering wel wat erg enthousi ast uitte, is als „imperialistisch" door spreker afgewezen, doch viel overigens buiten zijn verantwoordelijkheid. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. De Samenwerkende Zendingscorpora- ties maken weer de financieel© moeilijk heden door, die zich blijkbaar elk voor jaar herhalen. De inkomsten ziin niet evenredig aan de uitgaven en het kost moeit© de benoodigde gelden bijeen te brengen. Daarbij doet zich het eigenaardig ver schijnsel voor, dat de inkomsten dit jaar minder zijn dan gedurende de zelf de maanden van het vorig jaar. Dit is blijkbaar niet te wijten aan verminder de offervaardigheid, maar inzonderheid aan het feit, (Jat er in" die maanden minder legaten zijn uitgekeerd. De besturen hébben," vooral met het cog cp het voorlndië banoodi de bed:ag andermaal een dringend beroep g&daan op degenen, die be.angstelling hebben voor de verschillende takken van Zen- Mingsarbeid (evangelisatie, onderwijs, ziekenverpleging), inzonderheid op hsn, die de aanvraag van April nog nie, heb ben beantwoord. Het is noodig, dat de traktementen der Zendelingen en goe roes regelmatig worden uitgekeerd. DE DOMINéSVROUW. Een Emer.-Pred. schrijf; aan het Hbld Dit voorjaar heeft Prof. Van Veldhui zen te Groningen bij de opening zijner cólleges in den breeds uiteengezet aan welke, eiscken de Predikantsvrouw be antwoorden moet. Men heeft tegen dat betoog hier en daar protest aangeteekendde eischen waren t© hcog ^e.teid, of wel men wees er cp, dat de Kerk het recht miste der gelijke eischen aan de Predikantsvrouw te stellen, waar die kerk nog aitijd ver zuimde vcor die vrouw en haar- kinde ren t© zorgen. En zeker, als men ailes wat Prof. v. V. van de Dominésvrouw verlangt, als verplichting opvat, heeft men gelijk. Maar is het toch ook niet weer voor haar een heerlijke gedachte, dat er aan haar werk zooveel gewicht toegekend en ronduit uitgesproken wordt dat in menig opzicht en vooral ten platteen te het wel Slagen van den arbeid van den Predi kant grootendeels van het optreden van zijn vrouw afhangt? Wat heeft men ge dominésvrouw, door 4iaar voortdurend zuchten over de klei ne, onaanzienlijke omgeving, waarin ze meest wonen, en n?c saaie leven, dat ze daar leidde, nieu in weinig jaren alle geestdrift en ijver bij hem gedoofd? Maar wat zijn vrouwen, die zich wis ten te schikken in de haar aanvankelijk zoo vreemde omgeving, door met haar man mee huisbezoek te doen, zich aan Zondagsschoolwerk t© wijden en beschei den cursussen voor aankomend© joi- gens en meisjes te erganiseeren niet een krachtige steun geweest voor haar eent genoot, en een groote zegsn voor velen onder di© eenvoudige dorpelingen? Van die vrouwen, die haar pastorie wisten te maken tot het toevlucntsoord waarheen aken met hun grootsr© en kleinere zorgen en bezwaren zich heer- spoedden en waarvan niemand zonder hulp en troost ooit terugkeerde. Zulke vrouwen zijn voor den Pred icant een zegen. En wie bij den aanstaan den herder en leeraar er op aandringt, in dezen tijd met zijn vele sociale vra gen en noouen, zich vooral een derge lijke vrouw lot echtgenoote te kieze:. doet inderdaad een goed werk. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND De jaarvergadering van G. S. v. word; 25 Mei a.s. t© Utrecht gehouden, niet iri het Gebouw voor Kuns.en en Weten schappen, maar in hei' jaarbeurs- gebo uw. EINDEXAMENS H.B.S. Stct. 94 bevat het overzicht van den uitslag der liet vorig jaar gehouden eindexamens der Hoogere Burgerscho len met 5 en 4-jarigen cursus. Voor het eindexamen H.B.S. B. meld den zich volgens dit overzicht in to taal aan 2979 candidaten ,2248 mann. zen allergrootsten spijt van aan een punt of tijdstip onzer school-aangele- genheden aangekomen te zijn, uwe hoogheid aileron der danigst te schrij ven met het allernederigste verzoek, ons toch hulp en bijstand te willen verleenen. Wij staan met onzen on derwijzer, den heer Volker, niet op wat men een christelijk standpunt kan noemen en er schijnt nog een ergere toekomst te dreigen, waarin alle ver trouwen verdwenen i9 en de mogelijk heid niet meer bestaat, op een chris- telijken voet zoo verder te kunnen le ven. Onze onderwijzer moeit zien met alle dorpsaangelegenheden, die alleen den gemeenteraad wat aangaan, sticht twist en tweedracht en heeft dit nu ten duidelijkste bewezen door de Raif- feisen-bank. Een aantal onzer mede burgers hebben zich reeds uitgelaten hunne kinderen uit onze school te wil leen nemen en naar de school te Sehlarbach te zenden. Om nu verdere onaangenaamheden te voorkomen, uiten tvij uwe hoogheid den wensch, het allernederigst verzoek, den onder wijzer Volker toch zoo spoedig moge lijk te verplaatsen en zijn plaats dpor een anderen onderwijzer te doen inne men. Terwijl wij ons veroorloven uwe hoogheid onzen eeuwigen dank aan te bieden, dat de zaak nu weldra zal geregeld zijn en zien du9 vol vertrou wen de toekomst tegemoet." „Nu," meende Hodel,',,de schoolmees ter heeft weldra zijn laatste stuk brood bij ons gegeten." en 731 vr.), waarvan aan Rijks H.B.S. 785 m. en 254 vr:, aan Gemeentelijke 842 en 317, bijzondere 621 en 160. Terug getrokken hebben zich 28 candidaten 19 en 9). Geslaagd zijn in totaal 2547 candidaten (1928 en 619), waarvan aan R. H.B.S. 643 en 196, aan gemeentelijke 733 en 278, aan bijzondere 552 en Ï4o. Voor het eindexamen der litterair economische afdeeling meldden zich 695 candidaten (499 en 196), waarvan aan R. H.B.S. 74 en 45, aan gemeente lijke 280 en 10, aan bijzondere 145 en 41. Teruggetrokken 3 (2 en 1). Ge slaagd 610 candidaten (439 en 171), waarvan aan R. H.B.S. 62 en' 38, ge meentelijke 244 en 94, bijzondere 133 en 39. BINNENLAND. CHR. M. O EN VOORB. H. O. Te Utrecht werd Dinsdag de alge- meene vergadering van den Bond van vereenigingen voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs gehouden, onder Voorzitterschap van Mr. V. H. Rutgers, oud-minister van Ond., K. en W„ die constateerde, dat het afgeloopen jaar, vrij onbewogen is geweest, zoodat van een critieken toe stand dan ook geen sprake is. Of het mogelijk zal zijn, dat binnenkort seho len naar behoefte worden opgericht, de salarissen gelijk gesteld zullen wor den, met die van hei middelbaar on derwijs, en het middelbaar onderwijs voor meisjes ruimer baan zal breken, dat alles is nog niet te zeggen, moge lijk zal net antwoord hierop worden gegeven door de economische confe rentie te Genève. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het ledental constant is gebleven over 192(5, Op 31 Dec. j.l. waren aange sloten 29 besturen met 32 scholen, waarvan 17 H. B. S.4 7 Gymnasia en 8 Lycea. Het financieel verslag sluit met een eindcijfer van f 4282. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Ir. YV. van Dorp uit Haarlem, hield een inleiding over: „De plaats van het godsdienstonder wijs op de Christelijke scholen voor M. O. en Voorb. H. O.". Ref. wees op het belang van het godsdienstonderwijs ir. het leerplan. Het leervak Chr religie is ook een kennisvak. Spr. wees ook op de moeilijkheid, dat de godsdienstleraar niet als 'vol ledig docent wq^kzaam is. Als exameneisch bij overgang is nog het beste lage eischen aan kennis te stellen, maar ijver en belangstelling positief te waardeeren. De voordeelen en bezwaren als eind exameneisch worden besproken. Bij de eindexamens is het voorloopig al leen in te voeren aan de literair eco nomische H. B. S. In de middagvergadering sprak prof Dr. R. H. Woltjer uit Amsterdam over „De positie van curatoren van de Commissie van Toezicht". Spr. begon met het stellen In de vraag: waarom kan een college van curatoren niet gemist worden? 'Achtereenvolgens gaf Prof. Woltjer een overzicht van de wettelijke rege lingen sinds 2 Aug. 1815. om dan aan de hand van de Hooger Onderwijswet van 1876 te taak te bespreken, die aan curatoren in het bijzonder onderwijs werd opgedrag. Van eenig bindend voorschrift is nergens sprake en wettelijk behoeven er aan een gesubsidieerd bijzonder gymnasium niet eens curatoren te zijn. Het wetsontwerp van Dr. de Visser wilde hierin verandering brengen door imperatief zoowel voor openbare als gesubsidieerde bijzondere scholen cu ratoren voor te schrijven: voor bijzon dere scholen te benoemen door het schoolbestuur onder goedkeuring van den minister van ui derwijs. Hoewel officieel dit ontwerp nog bij de kamer aanhangig is, zal het toch wel nimmer wet worden. Bij het openbaar onderwijs is een college van curatoren voorgeschreven en de wet bevat de taak, van zulk een college, omschreven op niet duidelijke wijze, tietgeen door spr. werd aange- „Dat geloof ik ook," meende Mo wel met een trotschen glimlach. Allen onderteekenden. Ook Louise zou zoo gaarne haar naam onder dit „prachtige verzoekschrift" geplaatst hebben; Hare vingers jeukten om de pen te grijpen. „Als er nu maar veel onderteeke nen," meende zij. „Laat mij daar maar voor zorgen," antwoordde de waard. „Ik garandeer u, dat zelfs vrienden van den school meester hun naam er onder zullen zet ten. Ik zeg eenvoudig, dat het het ver zoekschrift is om onzen nieuwen spoor weg!" XXIV. Volker had van den districtsschool opziener Witzenstetter de order ont vangen, persoonlijk in Gladenberg te verschijnen. Hij brak zich vergeefs het hoofd, wat toch wel de reden van die ongewone order mocht zijn. Het was nochtans meer nieuwsgierigheid dan wel bezorgdheid. Hij had het bewust zijn. steeds zijn plicht gedaan te heb ben; daarom begaf hij zich welgemoed derwaarts. De Mei was wederom in het land. Alom leven en liefde en vreugde, ook in het hart van den jongen man. Voortdurend tooverde hem zijn ver beelding zijn zielsgeliefde voor oogen; met Pinksteren zou zij zijn bruid zijn! Toen Volker de eerste huizen van Gladenberg bereikt had, viel het hem terstond op, dat het dorp een feestelijk aan zien had. Vele huizen waren met toond. Verandering van bepalingen t achtte Prof. W. dan cok noodzakelijk. Afschaffing van het college van cu ratoren achtte spr. niet mogelijk op grond van de geschiedenis aan dit in stituut verbonden. Maar ook als wetenschappelijke tus schenschakel en als arbiters en belang loóze belanghebbenden hebben zij een zeer belangrijke functie té vervullen. Curatoren moeten zich niet noode- loos met den dagelijkschen gang van zaken inlaten, maar zij moeten voor alles adviseurs zijn. Wat de commissie van toezicht be treft, veel van wat over de curatoren is gezegd, is ook op haar van toepas sing. Ook over dit referaat werd van ge dachten gewisseld, waarna de vergade dering onder dank aan den inleider Werd gesloten. DE FILM „DE MOEDER". Vertegenwoordigers van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bios coopbond hebben zich in opdracht van dit college de door verschillende bur gemeesters verboden film „De Moeder laten voordraaien. Na de film te hebben gezien, hebben zij een voorstel bij het hoofdbestuur ingediend om te ageeren tegen het ver bod van deze film, die zij als een ci nematografisch kunstwerk beschou wen. Naar aanleiding van de indiening van dit voo.stel heeft het hoofdbe stuur den filmimporteur, die de film ,.De Moeder'' voor Nederland beeft aan gekocht, opdracht gegeven in afwach ting van een nader door dit college te nemen beslissing de film nergens meer in Nederland, ook niet in intiemen kring, te vertoonen. Tengevolge van deze oplracht kon ook de op Dinsdagavond vastgestelde voorstelling in de sociëteit De Kring te Amsterdam niet doorgaan. f MET DE K. L. M. NAAR INDIë. Men schrijft aan het Haagsche Ane- ta-kantoor: In den laatsten tijd heeft een Ame- rikaanseiie millionair, de heer van Lear Black, met een vliegtuig van de K. L. M. verscheidene groote vluchten gemaakt. De beer Van Lear Black heeft thans den wensch te kénnen gegeven om een reis met de K. L. M. te ondernemen naar Nederlandsch-Indië en na een ve. blijf van enkele dagèn aldaar, naar Nederland terug te keeren. De route zou daarbij loopen over de halte-plaat ?enBoedapestKonstantinopelAlep poBagdadBenderAbbasKarasji Dehli of AmbalaAllahabadCal cuttaRangoon—BangkokSengora— SigaporeBatavia; 14 dagreizen dus. De vlucht zou 13 of 14 Juni een aan vang nemen, terwijl de retourvlucht naar Nederland den 3den Juli zou be ginnen. Het vliegtuig, dat hiervoor gebezigd zou worden, zou een der gewone F- VII A-vliegtuigen zijn der K. L. M. vloot, waarmede de heer Van Lear Black al de gfoote vluchten heeft uit gevloeid. Het onderscheidt zich van de dagelijksch gebezigde vliegtuigen al leen hierin, dat het een extra-benzine tank in den vleugel bergt, terwijl de acht vaste zitplaatsen vervangen zijn door vijf groote rieten leun- en ligstoe len met vele kussens, die los in de ka juit zijp geplaatst, alsmede een klein tafeltje. De bestuurder van bet vliegtuig zou zijn de vlieger Scholte. WIJZIGING TARIEFWET. Men meldt uit Maastricht aan de Tijd: In de departementen van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Finan ciën wordt thans gewerkt aan eeji wetsontwerp tot wijziging van de Ta- riefwet in dier voege., dat het invoer recht op aardewerk in den vervolge van het gewicht zal worden geheven, in stede van naar de waarde. GENEESHEER INRICHTING VOOR EPILEPSIE. Tot geneesheer der Chr. inrichtin gen tot verpleging van lijders aan val lende ziekte te Heemstede en Haarlem is tegen 1 Augustus benoemd dr. J. v. d. Spek, in Den Dolder, die deze benoe ming heeft aangenomen. kransen en vlaggen versierd. Langs de straten prijkten berkenboompjes met hun frisch, hei-groen loover. Hier en daar liepen in het wit gekleede meis jes. Aan een der kleinen vroeg Vol ker naar de oorzaak van al die fees telijkheid. „Wij wijden vandaag onze nieuwe synagoge in." Volker's weg voerde langs de nieu we synagoge. Het was een eenvoudig koepelgebouw, een eind ter zijde van den weg op een hooger gelegen tuin opgetrokken. Boven den toegang welf de zich een eerepoort, waarin een bont gekleurd schild met opschrift hing. Volker bleef staan en las: „Eén God, één Heer slechts dienen wij, Wij hebben ééne moeder. Staat daarom graag uw naaste bij. Wij zijn elkanders broeder!" Verwonderd 9chudde de onderwijzer het hoofd. „Staat daarom graag uw naaste bij," bromde hij in zich zelf. Hij meende een oogenblik wederom de stem van Izaak Löb te hooren: „Honderd en twintig percentjes, dat heet eeret winst!" „Nah, wat heb Je hier te staan ga pen!" Volker zag om: Daar stond de han delaar in levende lijve voor hem. De onderwijzer herkende hem bijna niet. Löb was in een onberispelijk zwart pak gestoken en droeg een fonkelnieu- wen cylinder op het hoofd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5