kerk en school. uit onze indien. utFde" omgeving'. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1» MEI 1927 DAG-AGENDA. RECLAME eens over lastige 7e klassen Woensdag 25 Mei, 's midd. vier uur. ReSt. „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Aandeelh. Verg. der N.V. L. Bxnl. Mij. van Onr. Goederen", Dinsdag 31 Mei, 's av. half negen, Rest. „In den Vergulden Turk", Bree- straat:N Mei-vergadering der 3-October V^reeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Mei a.s. waargenomen door de apotneek van den heer C. B. Buyster. Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaeratraat 4, des nachts en des Zondags. DE INVAL BIJ DE RUSSEN TE LONDEN. De Sovjet-nota. In de omvangrijke nota der Sow jet- regeering inzake de huiszoeking hij de Arcos, wordt nog verklaard, dat de in den laatsten tijd, sterker geworden en door leden- der Engelsche regeering begunstigde ongehoord-vijandige hetze die haar hoogtepunt in de Arcos-zaak vond,, de Sowjet-regeerrng dwingt, de Britsche .regeering met grooten nadruk' te vragen, of zij een verdere instand houding van de handelsbetrekkingen met Sowjet-Rusland wenscht. De Sow jet-regeering eischt eeni duidelijk, on dubbelzinnig antwoord. Een besluit van den Raad van V olkscommis sarissen. De Raad van Volkscommissarissen heeft aan het Commissariaat van Han del instructie gegeven om voortaan slechts handelsbetrekkingen met die staten aan te knoopen, die met Sovjet- Rusland normale betrekkingen onder houden en die de immuniteit der Rus sische handelsdelegaties waarborgen. ONTPLOFFINGSRAMP IN AMERIKA. Een school in de lucht gevlogen. Door een geheimzinnige dynamiet- ontploffing in een school to Bath (Mi chigan), op 150 K.M. van Detroit, zijn tusschen de dertig en veertig kinderen gedood. De kinderen zaten kalm in de klas sen, toen een geweldige ontploffing plotseling het gebouw in een puinhoop herschiep. De overlevenden snelden als bezeten door .de hoofdstraat van het dorpje, dat als door een paniek was aangegrepen. Reddingsploegen werkten koorts achtig om de puinhoopeni op te rui men, waaruit rèeds meer dan dertig lijken, w.o. dat van den hoofdonderwij zer, geborgen zijn. Groot opzien baarde het, toen de ar beiders tien dynamietstokken onder de puinhoopen vonden. De autoriteiten hebben over de eeni- ge telefoonlijn, welke het plaatsje be- £it, doktoren en verpleegsters ontbo den. k ERNSTIG TRAMONGELUK TE KASSEL. Talrijke dooden en gewonden. Een vreeselijk tramongeluk is gister tegen half acht voorgevallen op de lijn van Kassei naar Druseltal. Aan het station stond een geheel met passagiers gevulde wagen, waar aan aanhangwagens zouden worden gekoppeld zonder bestuurder en con ducteur voor het vertrek gereed, toen een jongen de rem losmaakte en de wagen in beweging geraakte, de steile Brabanterstraat afreed en aan den hoek van de Fürstenbergstraat in een scherpe bocht uit de rails sprong. Daar kwam de wagen tegen een ijzeren stel ling aan, ten gevolge waarvan het bo venste gedeelte van het voertuig totaal werd weggeslagen. Het onderste ge deelte reed door en kwam in een gracht terecht. Tot dusver zijn uit de overblijfselen van den wagen negen dooden, onder wie zes vrouwen, elf zwaar gewonden en een groot aantal licht gekwetsten te voorschijn gehaald. DE OCEAANVLIEGERS, fl* Het vliegtuig van Nungesser f gevonden? Uit Massachusets wordt d.d. giste ren gemeld; De kapitein van het Amerikaansche stoomschip Bellepline meldt, dat hij gisteravond ongeveer 100 mijl uit de Amerikaansche kust een wrakstuk is gepasseerd, dat op een vliegtuigvleu gel geleek. De autoritèiten twijfelen er aan, of men hiér met het toestel van Nunges ser te doen heeft. De Amerikaansche overheid heeft echter last gegeven, dat er in de buurt van de plek, waar het wrak is gezien, gezocht moest wor den. Volgens een telegram uit Boston aan de „Journal" zou dit passeeren van het wrak reeds een tiental dagen geleden hebben plaats gehad. Een misplaatste grap? Een telegram uit Londen meldt: Volgens een Lloyd-bericht is door de kustwacht bij Falmouth een flesch op- gevischt met een boodschap van den volgènden inhoud: geland 75 mijl ten Westen vanlersche kust. Motorpan ne. Vinder wordt verzocht bericht te zenden aan H. Lauserne secretaris Royal airforce Londen. Het bericht was geteekend; W. OEI. Nungesser. Er is evenwel te Londen geen H. Lauserne bekend, zoomin bij het Fran- sche gezantschap als bij de admirali teit of het ministerie van luchtvaart. HERCULANEUM. Kon.ng .Victor Emanuel neeft te 'Napels den eersten houweelslag ge geven voor de nieuwe opgravingen die ten doel hebben de oude stad Her Oulanum bloot te leggen, welke onga veer in denzeifden tijd als Pompei door lava van den Vesuvius werd bedolven. De opgravingen zijn verscheidene "jaren geleden gestaakt wegens ge brék aan geldmiddelen, doch thans heeft de Italiaansche regeering beslo ten voldoende fondsen ter beschik king te stellen, om dit belangrijke ai- fchaeologisch werk tot 'stand te brea geri. Men venvacht, dat Herculanum in beteren'toestand zal blijken te ver-_ keererl dan Pompei, omdat laatstge noemde stad voornamelijk onder da asch werd bedolven, terwijl Hercula tneum werd overstroomd door lava. Deze lava is hard geworden, waar door. de bedolven stad als het ware geconserveerd werd. ROME—NAPELS. Een nieuwe spoorlijn in wording. De aanleg van de nieuwe spoorweg; verbinding Rome-Napels, welke de „Jdirettissima" wordt genoemd, nadèrt zijn voltooiing. Den 28en October a.s., op den ver jaardag van den fascistischen op- imarscli naar Rome, zal de lijn offici eel worden geopend. De Oude verbinding yia Cassina en Capua werd sedert lang ondoeltreffend! igieacht. De nieuwe weg verminden den duur van het traject van 4 a 5 uur tot slechts 3.5 uur. De lijn loopt over den vermaarden* iVia Appia, waarlangs eertijds de oven iwinnende legerscharen zoo vaak do stad der keizers naderden, daarna langs Cisterna, Sezze Romano, Foi- mia en Vico. In het geheel wordt door veertien tunnels gereden en worden 17 stati ons aangedaan. Voor de touristen is de nieuwe lijn eveneens van beteekenis, daar tal van belangwekkende punten gemak'kelij kër te bereiken zijn, o.a. het Forum! Appii, Sapo di Posilipo, met zijn her inneringen aan Virgilius, de Voltunio, /die de veldtochten van Hannibal ver eeuwigd heeft en Baia, het schoons badplaatsje bij Napels. TOOROP EN MUSSOLINI. Naar ;,De Tijd" meldt, heeft de zeer -eerw. heer Wouter' Lutkie in opdracht van Jan Toorop, aan Benito Mussol-inii een door dezen Nederlandschen schil der vervaardigd portret aan den due© van net -fascisme .aangeboden. Het portret ging.'vergezeld van eër-i "visitekaartje van Jan 100*00. waaróp ^cze zijn respect en admit.-Ue aap den - Du< c* aanbood. KORTE BERICHTEN. - Briand en Chamberlain hebben te Londen een politiek onderhoud gehad, waarin hun volkomen overeenstem ming van .meening gebleken is. Herman Vos bracht de amnestie kwestie in de Belgische Kamer ter sprake. Minister Hymans antwoordde nog niet. De nieuw gekozen nationale raad in Oostenrijk hield gisteren zijn eer ste zitting-. Tot voorzitter werd Miklas herkozen. Vandaag zou een verkiezing der regeering plaats vinden. Het Tsjecho-Slowaaksche minis terie van onderwijs heeft voorloopig aan Oostenrijksche kunstenaars den toegang tot Tsjecko-Slowakije voor het uitoefenen van hun beroep ontzegd. Volgens een bericht uit Moskou zal het huis der familie Ipatjef te Je- lcaterinenburg waar de Czarenfamilie vermoord werd, tot „revolutionair mu seum" worden ingericht. Een gevolg van de korte haar dracht te Parijs is, dat liet aantal da mescoiffeurs-salons er in korten tijd tot 500 is gestegen. In 1914 waren er nog pas 20. JONGERE MANNEN GEVRAAGD. Kennis geenszins hoofdzaak. In den ouden tijd; „ouwe mannetjes". Onder het opschrift: „De strijd om het kind" bespreekt, dï*. A. de Vletter in „Gezin en Scjiool" de vraag: zes of zevenjarige lagere school en wijst er op, dat men 150 jaar geleden niet zoo huiverig was, een jong kind stevig te zien' leeren. Gpethe schreef vóór zijn 8e jaar Duitseli, Fransch, Grieksch, La tijn en Italiaansch; Jalin las op zijn vierde jaar; Wieland las Nepos op zijn 8e; Rhijnvis Feith.ging op zijn 13e jaar naar. de universiteit. In dien tijd streefde men er naar de kinderen op te voeden tot acht óf tien jarige vroeg-rijpe jongetjes tot „ouwe mannetjes" en „oude wijfjes". Tegenwoordig te oude jonge mannen. Dr. de Vletter vraagt, of liet streven van thans zich in tegenstelling met voorheen, er zich niet naar richt aan "de maatschappij „ouwe mannén", al thans te oude jonge mannen te leve ren, door te veel tijd te willen verlie zen (met een zevenjarige lagere school) Onze gestudeerden komen eerst op hun 25 a 28ste jaar in de maatschappij, wat een nadeel is en „in het oude Europa, zijn de jonge kerels uit handel en par ticulier bedrijf eigenlijk de eenige be voorrechte jongeren". Argumenten tegen de zes jarige 1. s. De argumenten voor langeren lagere schoolcursus zijn- volgens den sclir.: lo. De stof kan in 6 jaren niet be hoorlijk verwerkt; worden. „Maar honderden 1.1. kunnen dat wel en maken het óp de H.B.S. goed. Kerschensteiner zegt: Hoe héter, hoe methodischer de méthoden wor den, hQe zorgvuldiger; de stof fijnge malen wordt, opddt de kindéren de brij in zoo groot mogelijke hoe'veél- heid kunnen verduwen; hoe.er ger. Dit pleit ervoor, niet óm het de kinderen onnatuurlijk moeilijk te maken, maar om het hun niet te ge makkelijk te maken." 2o. De kinderen zijn na zes jaren niet rijp voor de M: S. Dr. de VI. zegt daarop: dan is de M. S. niet in orde: „Het zou misschien goed zijn, dat evenals leeraren M. O. zitting heb ben in de comm. v. toez. op het l.o., onderwijzers der l.s. deel uitmaak ten van oudercommissies of curato rium der M. S." 3o. Het 12e jaar zou psychologisch niet de geschikte leeftijd voor over gang zijn. Hierop zegt de schr.: „Dit argu ment lijkt mij volslagen onjuist. Ik beschik natuurlijk niet over heel veel gegevens, maar hoor toch nogal van de 1. s., over de echte vlegelachtigheid in die praepuberteitsjaren. Oplossing: zesde klasse dalto- niseeren. Op de vraag of oplossing der moei lijkheden mogelijk is, antwoordt de schr.: „M.i. is er een ideale. Maak de 1. school zesklassig en daltonisecr de zesde klas. Leer de kinderen gedalto- niseerd, zelfstandig werken, aanvaard de consequenties, laat de klas maar uiteenloopen in twee steeds meer ge scheiden groepen en laat -de kinderen (èn de ouders, èn de M„ onderwijsmen- schen) aan het eind van den cursus zelf maar constateeren, wat ze stuk voor stuk waard zijn, „geschikt en bewaam" of nog niet „geschikt en be kwaam". Persoonlijk zou ik hetzelfde wenschen voor'de middelbare school, maar daar is daltoniseeren organisa torisch veel moeilijker. „Maar de maatschappij vraagt m.i. om jongere manhen, met niet al te veel kennis, maar met werklust en werkmethode en persoonlijkheid." Wij zouden niet gaarne overnemen/ de uitspraak dat daltoniseeren van de zesde klasse het meest gewenscht is, doch wel moet o-.i.' toegegeven dat veel van de motieven tegen het 7e leerjaar hier aangetoond, juist lijken. AANVARING TUSSCHEN DE ZEVEN PROVINCIëN EN DE WEGA. Aneta meldt: Woensdagavond is de Wega ter hoog te van Pamanöekari in aanvaring ge komen met de Zeven Provinciën. De Wega kreeg averij. De familie van den gouverneur-generaal bevindt zich nu aan boord van de Zeven Provinciën. Gisterhacht is de sleepboot Kraus, van de Steenkolenhandel Mij., zeer spoe dig naar de plaats van het ongeval vertrokken om assistentie te verleenen Vice-admiraal Gooszen heeft aan zijn departement het volgende over de aanvaring geseind: In aansluiting op het eerste bericht betreffende de aanvaring van de Wega kan worden meegedeeld, dat .door het eskader, bestaande uit de Zeven Pro vinciën, de Java, de Flores, de Soemba de Lynx, de Panter, de Krakatau en acht onderzeeërs even vóór zonsonder gang een dubbellinie geformeerd was. De Wega met mevrouw De Graeff en haar dochters, aan boord, was tusschen de linie ingekomen en het schip werd gedurende korten tijd cloor het zoek licht van de Zeven Provinciën besche nen. De Wega bevond zich toen niet in een moeilijke of gevaarlijke positie, doch wilde plotseling om onbegrijpe lijke red énen kort vóór de Zeven Pro vinciën overloopen. Daar aan boord onmiddelijk werd. ingezien, dat er groot gevaar voor een aanvaring ont stond, is dienovereenkomstig gema noeuvreerd. Het ongeluk kon echter niet meer worden voorkomen. Terwijl de voorsteven van de Zeven Provin ciën nog in de.Wega zat, is de familie De Graeff met hej gevolg reeds op de Zeven Provinciën overgenomen. Mo menteel zijn de Java, de Krakatau en twee torpedojagers nog bij de Wega. De toestand is stationair, doch blijft nog steeds precair. De Zeven Provin ciën, de Flores en de Soemba vervol gen de reis naar Soerabaja. De Java volgt, zoodra haar personeel niet lan ger noodig is. Op het oogenblik luiden de berichten omtrent den waterstand bij de Wega iets gunstiger dan gister nacht. D^ Wega is getroffen aan het achter schip en aan stuurboordzijde. De Kraus nam pompmateriaal mee. De Gouvemementsstoomer „Wega" is gesleept door Hr. Ms. mijnenlegger „Krakatau" op weg naar Priok. De sleepboot Kraus blijft in de nabijheid voor assistentie. Het lek van de „We ga" is zoodanig, dat de machinekamer onklaar is gemaakt, waardoor het sleepwerk zeer bemoeilijkt wordt. De „Wega" werd hedenochtend te Tand- jong-Priok verwacht. NOORD WIJKERHOUT. De Coöperatieve Boerenleenbank hield Dinsdagavond haar Algemeen© Vergadering in „Het Wapen van Noord- wijkerhout" onder leiding van den heer P. Verdegaal. Uit het verslag van den kassier, den heer J. J. v. Noort, breek dat per 31 Dec. 1926 het actief bedroeg: Saldo der voorschotten f 133.282,78 Saldo der gelden in lo opende rekening aan de leden 150.135,75 Saldo te vorderen van de Centrale Bank 111.216,51 Aandeeelen Central© Bank 170,-^ Meubelair 150,-^ Nog te vorderen rente 1.415,99 Kasgeld 19.139,70 Totaal: f 415.5.10,79 Passief Saldo der Spaargelden f 386.382,16 Schuld aan Rekeninghou ders 14.654,72 Verschuldigd aan de Centrale Bank 1.475»—1 Reservefonds 10.948,35 Winst over 1926 2.050,56 Totaal: f 415.51079 De rente over 1926 van spaargelden bedroeg 3V2 pet.; van deposito's ïnloo- pende rekening 3V2 pet. In *926 traden 6 leden toe, zoodat dj vereeniging thans 266 leden tel't. Het afgeloopen jaar is een goed jaar geweest. Wegens bedanken van den heer Dn Gemeentelijke Aankondigingen DOORVAARTWIJDTE OUDE JANVOSSENBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen.ter kennis van belang hebbenden, dat, in verhand met het af breken van de Oude Jan vossen brug over cle Oude Vest, met ingang van 23 Mei a.s. de cloorvaartwijdte dier brug wordt teruggebracht tot 5.40 M. Leiden, 17 Mei 1927. A. VAN DE SANDE BAIvHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis: a. clat alle vergunningen tot het houden van varkens met ingang van 1 November a.s. zijn ingetrokken; b. dat zij, clie ook 11a 1 November '27 vergunning tot het houden van var kens wenschen te hebben, vóór 1 Juli a.s. een daartoe strekkend verzoek be- hooren in te dienen. Leiden, 17 Mei 1927. A. VAN DE SANDE BAIvHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan C. M. Kostering en rechtverkrij genden, tot het uitbreiden van de in richting voor liet bewerken van vleesch in het perceel Levendaal No. 39., kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie No. 1483. Leiden, 18 Mei 1927. A. VAN DE SANDE BAIvHUYZEN, Burgemeester.' VAN STRIJEN, Secretaris. Aangifte van leerlingen voor het Gym nasium, de Hoog ere Burgerschool met 5-j. Cursus en de Hoogere Burger school voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen vanonderwijs tot en met 30 Mei a.s. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen, hij voorkeur des Donderdags, uitgezon derd Hemelvaartsdag, van 34 uur n.m. enVrijdags van 1011 uur v.m. Leiden, 18 Mei 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DE WERKVERSCHAFFING IN HASKERLAND. Op de werkverschaffing in dep Has- kerveenpolder zijn ongeveer honderd arbeiders uit Leeuwarden, Haskerland en Engwirden ontslagen. DeMinister gaf toestemming nog vijf tig arbeiders uit de gemeente Schoter land tot 28 Mei a.s. aan het werk te houden, zoodat met dien datum de werkverschaffing geheel zal worden stilgezet. AFSLUITING RIJVERKEER MARESINGEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Maresingel ter plaatse van het te bouwen Pompsation op Maandag 23 Mei a.s. vanaf des voormiddags 7 uur tot des namiddags 6 uur wegens het uitvoeren van rioleeringswerken voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. Leiden, 19 Mei 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Sengers als lid van den Raad van Toe zicht, moest een nieuw lid gekozen wor den. Het bestuur had hiervoor candi daat gesteld de heeren: A. A. G. M van Iersel, N. Mens en J. H. Penning Si Een 12-tal leden hadden -echter ala candidaat opgegeven Jhr. J. H. Gevers Bp gehouden stemming werden 99 stemmen uitgebracht op Jhr. Gevers 25 o-p den beer van Iersel, 1 op d©U heer Mens en 4 op den heer J. H. Pen nings. De heer Gevers was dus met over groote meerderheid verkozen. Het aftredende lid, de heer J. War merdam Pzn., werd met 121 stemmen herkozen. Nadat nog verschillende vragen door Óen voorzitter beantwoord waren, sloot deze met een woord van dank de vei> gadering. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De raad vergaderde gisteravond te. 7 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwe zig ,de heeren Schooonderwoerd en van Esmond. Na opening der vergadering leest da Voorzitter de notulen, welke worded goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een overzicht van Ged. Staten, dat uit de ge meenie Oegstgeest 18 leerlingen in '26 het gymnasium te Leiden hebben be zocht, waarvoor f2723,40 moet worden betaald, 15 leerlingen bezochten de B. B. S. .voor jongens, wat-de gdmeente komt op f2763,15, 4 leerlingen gingen op de H. B. S. voor meisjes, waarvoor een bedrag van f1291,24 moet worden betaald. v Van B. en W. van Lisse was een adres ter adhaesie-betuiging aan een beroep van den raad' dier gemeente op de Kroon, om de conecssie aan de autobus sen op de lijn LeidenHaarlein te vei» lengen. B. en W. zijn van meening, dat het voor deze gemeente beter is buiten deze kwestie te blij ven, waar de .gemeen» te er zoo weinig belang bp heeft. Aldus besloten. Van de Federatie van Vereen, v. Zie kenhuisverpleging was een adres ingeko men, gericht aan den Minister, om ver* pleegkosten in de Acad. Ziekenhuizen niet, te verhoogen, met het verzoek aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2