Di! Dammer besiaai uil TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN S5,e JAARGANG DONDERDAG 19 MEI 1927 NUMMER 2132 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 HSEEg^^rr^araygmggEEgr- EERSTE BLAD. Sirijdkas-Gemeenierasdsverkiezing. Saldo f215 25. Ontvangen van S. fl.Totaal f 216.25. J KARSTENS. Bur. Nieuwe Leidsche Courant 7 De 13 vair 1923. De meesten van onze lezers is het hekend, dat in 1923 in Leiden van de 7 -Antirevolutionaire raadsleden, maar 4^n den Raad terugkeerden. Minder bekend is, dat voor het bezet ten van den vijfden zetel wij slechts 13 stemmen tekort kwamen. Hadden wij toen inplaats van 3476 stemmen 3489 stemmen uitgebracht, dan was niet de heer van Hamel, maar de heer Zuidema gekozen geweest. Het was het gebrek aan deze 13 stem men dat een, raadszetel voor ons deed verloren gaan, welken zetel door den Vrijheidsbond gewonnen werd. Na die stemming is toen door menig een gezegd: „Had ik nog maar wat harder gewerkt, misschien had ik nog wel 13 stemmen meer bereikt". De Nieuwe Leidsche Courant schreef toen: „Hadden waren. Deze twee woorden kan men in dezen tijd, nu de bladen vol staan met uitslagen van Gemeenteraadsverkiezingen, herhaal delijk aantreffen. Hadden we, zoo heet het Jan. slechts zóóveel stemmen meer uitge bracht, dan waren we een zetel rij ker geweest. Hadden we. Maar als hadden komt zegt het spreekwoord is hebben te laat." Hadden en waren, 't zijn veelbe- teekenende woorden van zelfbeschul diging die wij niet over het hoofd mo gen zien. Zullen wij ons ook Dinsdagavond niet hebben te beschuldigen, dan moe ten wij zorgen dat we wat hebben en z ij n, dan kunnen we hadden en waren thuis laten. Denk aan de 13 van 19231 7* De waarde van een stem. 't Kan zelfs van één stem afhangen. Dat is in 1923 in Lisse gezien. Daar deed zich toch het merkwaar dige geval voor, dat de Antirevolutio naire partij een zetel won door één stem. De Christelijk Historische en Antire volutionaire lijsten waren verbonden, om zoodoende de meest mogelijke kans te maken voor het grootste overschot, en daarmede een zetel te krijgen. Bij de voorloopige berekeningen stond het vast, dat deze zetel dan ook toegekend zou worden aan de verbon den lijsten, waarbij de Christelijk His- torischen de grootste kans maakten. Op de verbonden lijsten werden uit gebracht 714 stemmen, waardoor een viertal zetels verzekerd waren, zoodat de lijstkiesdeeler werd 714:4 178^. De .Christelijk Historischen kregen 446 stemmen en bezetten dus 2 zetels met een overschot van 89 stemmen. De Antirevolutinairen kregen 268 stemmen dus één zetel met een over schot van 89 Daarop werd de vierde zetel toege kend aan de partij met het grootste overschot, de Antirevolutionairen, met V* stem meer dan de Christelijk His torischen. De beslissing heeft dus ge legen bij één stem. Denk er om, zoo kan het ook nu gaan. Laat daarom niemand denken: Het komt op een stem niet aan. Neen, elke stem heeft waarde. Het kan aan uw stem hangen! STADSNIEUWS. H .M. DE KONINGIN-MOEDER. Hedenmorgen om 10.15 uur pas seerde in een open auto H.M. de Ko ningin-Moeder met gevolg. De auto kwam uit Den Haag en reed in de richting-Hooge Rijndijk. Vele bemerk ten dit hooge bezoek aan de met een vlag getooide auto. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Aan het jaarverslag van het Rijks museum van Oudheden, uitgebracht door den directeur, den heer dr. J. H. Holwerda, ontleenen wij het volgende: De groote gebeurtenis van het afge- loopen jaar was de bijeenkomst van 14 December j.l. ter gelegenheid van liet feit, dat het gelieele museum in zijn nieuwe gedaante gereed was gekomen BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. en voor het publiek kon worden open gesteld. In het verslag is opgenomen de re de, die door dr. Holwerda ter gelegen heid van deze bijeenkomst is uitge sproken. De hoop, in het vorige jaarverslag uitgesproken, dat het geheele museum in 1927, wat zijn schifting en opstel ling betreft, gereed zou komen, is in vervulling gegaan. In het algemeen mocht men zich voor de lezingen en rondgangen ook bij den aanvang van den nieuwen win- tercursus weer in de belangstelling van een talrijk publiek verheugen. De klassieke afdeeling kon met ceni- ge niet onbelangrijke winsten worden verrijkt. Zoo was het mogelijk de reeds in het vorige verslag vermelde terra sigillata collectie uit Zuid-Frankrijk met een aantal zeer belangrijke vorm- schotelfragmenten aan te vullen, ter wijl de heer Krook daarbij weer een. reiiefvaas van buitengewone zeldzaam heid in bruikleen afstond. De heëi* W. Spyer schonk een belangrijke; hoofd zakelijk Cyprische, collectie aardewerk en terra cottafiguren. Door eigen aan koop werden verworven eenige waar devolle Cyprische terra cottafiguren en eenige Grieksche vazen, waaronder vooral een mooie roodfigurige Zuid- Italiaansche schenkkan te vermelden valt. Ook ten behoeve van de Egyptische afdeeling konden eenige waardevolle aankoopen gedaan worden, waarvan vooral die van een kleine grafstèle van Hor-emHeb door dr. v. Wijngaarden in de Mededeelingen nader omschre ven, opmerking verdient. Zeer belangrijk was de aanwinst, verkregen door ruiling met het Egyp- tologisch Instituut der Universiteit Leipzig (prof. Steindorff), waardoor een prachtige collectie vaatwerk van albast en ander gesteente uit de tij den van het Oude Rijk in bezit kwam. Waar de mogelijkheid voor museum ambtenaren tot buitenlandsche dienst reizen nog tot de vrome wenschen moet blijven behooren en toch het mu- seumbelang een contact met verschil lende instellingen in het buitenland absoluut noodzakelijk maakt, heeft dr. Holwerda zelf in het voorjaar weer 'n reis naar Duitschland ondernomen, in de eerste plaats tfn behoeve van de nieuw te openen afdeeling voor oud- Europa. Uitvoerig vermeldt het ver slag de vele resultaten, die dit bezoek voor het museum heeft gehad. Van groot belang vooral bleek het bezoek aan het museum van Cassel te zijn, waar dr. Holwerda in het museum depot öp aanwijzing van zijn collega Boehlau de oorspronkelijke schilderij gevonden heeft, die in de 17e eeuw voor den graaf van Wassenaar ver vaardigd is van de fundamenten van de Brittenburg bij Katwijk. Zeer veel materiaal werd door de verschillende opgravingen onder lei ding van dr. Remouchamps en dr. Holwerda geleverd, waarvan verdee ling met andere musea moet plaats hebben. In de volgende aflevering van de Oudheidkundige Mededeelingen zal 'n bericht worden gepubliceerd van dr. Holwerda over de ontgraving van een buitengewoon belangrijke vroeg-Chris- telijke begraafplaats tusschen Putten en Vdorthuizen. Dr. Remouchamps heeft verder nog op verzoek van burgemeester jhr. van R.ijckevorsel en den heer F. Bloemen te Wijchen naar aanleiding van de af graving van een gedeelte gemeente terrein aldaar, o.p de plaats waar reeds vroeger allerlei vondsten werden ge daan, met een der voorwerkers een on derzoek ingesteld, waarbij de sporen van den aanleg zoowel van een in- heemsch als van een Romeinsch graf veld met brandgraven voor den dag kwamen. Op verzoek van den gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, gene- raal-majoor G. G. van Everdingen,. en den heer W. H. Schukking, kapitein der genie en eerstaanwezend ingenieur bezocht hij met een der voorwerkers van het Museum, Breda, ten einde al daar advies te geven bij de ontgraving van gebouwsporen op het terrein der Koninklijke Militaire Academie. Ook te Ritthem werd een klein onderzoek in gesteld en in een vliedberg, waarom trent dr. Remouchamps spoedig in de oudheidkundige mededeelingen schrij ven zal. Ten slotte werden Almelo en Middelburg door hem bezocht en maak te mr. W. A. Beelaerts van Blokland hem opmerkzaam op de afgraving van de duinen bij Waalsdorp, waarbij al lerlei Germaansche fragmenten wer den gevonden juist zooals die reeds vaak in de duinen werden aangetrof fen. Ten slotte wordt melding ge maakt. flat ook dit jaar bij Arerits- berg bij het afgraven van het terrein nog vele Romaansche fragmenten ge- PROF. DR. H. T. COLENBRANDER: Prof. dr. H. T. Colenbrander, hooglee raar in de vaderlandsche geschiedenis aan de Universiteit alhier, die tot her stel van gezondheid geruimen tijd in Italië heeft vertoefd, heeft gistermid dag zijn colleges'hervat. HET DRAMA IN DEN HAAG. De medisch student U, die bij het drama in Den Haag om het leven is oekgmen, zal Vrijdagmiddag 12 uur op Rhijnhof begraven worden. Gistermiddag reed op de Hooge- woerd een boerenkar geladen met jon gelui van de H.B.S., die geslaagd war ren voor een examen, toen de vooras brak en de inhoud'door elkaar rolde. Het verkeer ondervond tien minuten vertraging. De jongelui gingen te voet verder. Gistermiddag te 6 uur werd op de Breestraat bij het Kort Rapenburg aan gereden door een jnotorwielrijder Mej. V., toen ze met haar fiets de tram wilde passeeren. Door de schok kwam haai' vier-jarig zoontje, dat achter op de bagagedrager zat, te vallen, geluk kig zonder zich te bezeeren. BINNENLAND. DE HEER COLIJN NAAR INDIë. Reeds lang was het aan velen he kend, schrijft de Standaard, dat de heer Colijn onder zijn toekomstplan nen ook die van een reis naar Indië had opgenomen. Nu in de laatste da gen van die reis als „aanstaande" werd gesproken, kan het goed zijn, mede te deelep, wat de heer Colijn woordelijk aan correspondenten te Genève antwoordde: „Ik heb sedert ge ruimen tijd het plan om een studiereis naar lndië te ondernemen, aangezien ik daar zoo lang niet geweest ben en 't land graag eens wil terugzien. Het is echter volstrekt niet zeker, dat ik de reis nog dit jaar onderneem". HR. MS. „SUMATRA Volgens het Haagsche Aneta-kan- toor heeft de commandant van Hr. Mr. „Sumatra" opdracht ontvangen om, na vertrek uit Nagasaki, naar Soera- baja te varen in plaats van naar Tand jong Priok, zooals de oorspronkelijke opdracht luidde. BAKXELEIëNDE WETHOUDERS. Naar wij vernemen heeft de Amster- damsche wethouder voor de openbare gezondheid, het ziekenhuiswezen, den maatschappelijken steun en de armen zorg dr. I. H. J. Vos gister het volgen de schrijven verzonden aan den heer S. R. de Miranda, wethouder voor de levensmiddelen en de volkshuisvesting aldaar: Mijnheer, Hierbü heb ik de eer U mede te deelen, dat ik de uitnoodiging voor een openhaar debat over melkverzor ging en huurverordening aanvaard. Ik stel hierbij de volgende voorwaar den, die voor U zeker geen bezwaar zullen vormen: le. De vergadering wordt belegd door beide politieke partijen en staat onder leiding van een in ge meen overleg aangewezen voorzit ter. 2e. Toegang wordt verleend op ver toon van bewijzen van toegang, waar van elk der beide partijen de helft zal kunnen distribueer en. 3e. De spreektijd zal gelijkelijk worden verdeeld, waarbij V als uit- noodigende partij zal beginnen met Uw redevoering de besprekingen in te leiden. Ik maak ,U er voorts op attent, dat ik fllleen Dinsdag a.s. nog vrij ben vóór 25 Mei. Overigens ben ik ook na den 25en Mei te Uwer beschikking. Met alle hoogachting, (w.g.) Vos EEN ANTI-REVOLUTIONAIR PAROOL. Van onzen Zandvoortschen corres pondent, aldus schrijft Het Volk: In onze laatste openbare verkiezings vergadering spraken onze partijgenoo ten Reinalda, wethouder te Haarlem en onze lijstaanvoerder D. Forrer. Van het debat maak.te o.a. ook de heer J. van Wijk, no. 2 op de A.-R. lijst ge bruik. Na enkele opmerkingen inza ke het kampeeren kwam deze debater spontaan met een aanbeveling'voor de candidaten der S.D.A.P., de eenige par tij, die voor de arbeiders op de bres staat". In een persoonlijk onderhoud ver klaarde de beer Van Wijk, dat deze aanbeveling liecn last genoeg heeft veroorzaakt, echter hij zou zijn overtui ging geweld hebben aangedaan, wan neer hij ile.arvan niet openlijk blijk had gegeven. Slechts twee mogelijkheden zijn hier aanwezig: Een slecht antirevolutio nair of een onwaarheid van den Volk- «orrespondent. BURGEMEESTER VAN NIEUWVEEN Blijkens de „St.Crt." van Woensdag avond is tot Burgemeester van Nieuw- veen benoemd de heer J. W. Geesink. De heer Geesink werd den lien Sep tember 1886 te Rotterdam geboren en genoot zijn opleiding aan het Gymna sium. Van 1909 tot 1924 vervulde hij op Java een belangrijke administratieve betrekking. Sedert October j.l. was hij werkzaam als Secretaris van de direc tie der Gem. Handelsinrichtingen te Amsterdam. De heer Geesink is de zoon van Prof. Geesink, oud-hoogleeraar aan de V. U. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. De door het Landstormkorps „Stel ling van Amsterdam" op 21, 25, 27 en 28 Mei 1927 georganiseerde schietwed strijden te Amsterdam beloven goed bezocht te worden, terwijl het aantal prijzen, dat v. particuliere zijde voor deze wedstrijden is toegezegd, nog toe neemt. O.m. is beschikbaar voor de Personeel© Baanwedstrijd een com pleet Gazelle Heerenirijwiel (aangebo den door A. Olivier te Hoofddorp) en een eetservies;-en voor de Eerebaan- wedstrijd een Philips Luidspreker. Voor de wedstrijd Officieren is een aantal Legerkompassen Bézard, curve meters en kaarthoekmeters geschon ken. Een speciale Julianapenning wordt als souvernir aan deze wedstrijden be schikbaar gesteld waarvan een beperkt aantal is aangemaakt. Na afloop van den wedstrijd op 28 Mei a.s., te circa 4 u., zullen door de be reden afdeeling evoluties en demon straties te paard worden gegeven (o.a. Hongaarsche Post). De prijsuitreiking vind na afloop der demonstraties plaats. DE MUZIKALE TRAM. De volgende mop wordt in Den Haag druk besproken. De populairste Haagsche instelling, de Haagsche Tram, heeft nieuwe banen betreden. Gezien den ©normen aan drang die er alom bestaat om het voor recht te mogen genieten te worden be noemd tot wagenbestuurder of conduc teur der Haagsche tram, besloot de Di rectie terecht om de eischen naar rato op te voeren. Zoo overkwam het on langs een solliciteerenden wagenbe stuurder dat hem, opgeroepen zijnde, werd gevraagd: Speelt u klarinet'? Mengelberg zou niet meer verwon derd hebben kunnen kijken bij een vraag of hij ook goed als behanger was, dan genoemde sollicitant. Hij had op allerlei vragen gerekend, maar zeker niet op die inzake zijn muzikale kun digheden. Als u geen muziekinstru ment bespeelt, beeft u niet de minste kans om wagenbestuurder te worden, kreeg hij ten antwoord, en alleen aan het feit, dat hij als jongen wel eens op een fluit had gespeeld, heeft hij te dan ken gehad, dat hij benoemd is. Dotli van te voren had hij zich moeten ver binden een muziekinstrument ter waarde van 80 aan te schaffen. Ach teraf bleek, dat het muziekcorps der H. T. M. dringend versterking nooüig heeft, weshalve men dezen origineelen weg insloeg. Het dient gezegd: deze methode is niet /.onder verdienste. Straks is er een dirigent noodig en wat is natuurlijker dan dat men bij de eerstkomende vacature als.... direc teur der H. T. M. den sollicitanten raagt of zij als dirigent hun sporen verdiend hebben. Zoo maken Mengel berg, Van Anrooy of Evert Cornelis een mooie kans om nog eens benoemd te worden aan de H. T. M. Een nog betere oplossing is er voor het noodlijdende Residentieorkest. De gemeente moét telkens weer bijsprin gen met hoogere subsidies om de zaak op de been te houden. Welnu, dit is door de vondst der H.T.M.-directie niet meer noodig. De leden van liet orkest krijgen een.aanstelling bij de tram en de dirigent kan tevens als directeur fungeeren. Van financieele moeilijk lie den is geen sprake meer en zoowel de tram als het orkest is er bij gebaat. NEDERL. OMROEP VEREEN. Dinsdag werd in Pulchri Studio te 's-Gravenhage de oprichtingsvergade ring gehouden van de Nederlandsche Omroep Vereeniging (N.O.V.). De Vereeniging beoogt de beoefe ning ten behoeve harer leden van den draadloozen omroep, en zal daartoe, zoodra het vereischte ledental zal zijn bereikt, een eigen zendvergunning aan vragen. Zij wordt geleid door uit en door de leden gekozen honoraire, dus onbezoldigde bestuurders. De vereeniging zal omvatten allen, die niet uitsluitend wenschten te be hooren tot een der bestaande vereeni gingen op confessioneel-godsdienstigen grondslag. Zij stelt zich op het stand punt, dat de omroep niet mag worden gebruikt ten behoeve van politieke par tijbelangen; voor zoover hiermede ver- eenigbaar streeft zij naar de grootst mogelijke samenwerking met alle be- Beiansrijksls nieuws in ilit Hummer. Binnenland. Nieuws over de Oceaanvliegers? Ernstige aanvaring tusschen de „Ze ven Prvinciën" en de „Wega". Buitenland Een overwinning van Woe Pei Foe. Dynamietcntploffing in een Ameri- kaansche school. Ernstig tramongeluk te Kassei. Sovjet-Rusland zal voortaan alleen handelsbetrekkingen oanknoopen met die staten, die normale diplomatieke betrekkingen met Rnsland onderhon den. staande organisaties op het gebied van den radioomroep. Leden betalen een contributie van 4 per half jaar; zij ontvangen daar voor 't orgaan der vereeniging t Loken de weekblad, de „Radio Luistergids", gratis. Het voorloopig bestuur is als volgt sa mengesteld: dr. F. E. Posthuma, voor zitter, J. C. E. baron van Lynden, vice voorzitter; mr. H. Cohen de Boer, van Aerssonstraat 11, Den Haag, secrceta- ris; F. P. A. van Ghcel Gildemeester, penningmeester; G. A. de Marez Oyens G, F, Stork; mr. G. J. Terpstra. EEN HISTORISCH OOGENBLIK. Toen de Minister'van Koloniën dezer dagen in de Philips-studio Oost- en West-Indië toesprak, heeft Z.Exc. te recht gemeend, deze gelegenheid niet te mogen laten voorbijgaan, zonder na het beëindigen van het officieele ge deelte zijner rede, nog enkele woorden tot zijn in Nederlandsch-Indië geves tigde familieleden te richten. De Minister maakte daarbij melding van een oogenschijnlijk onbelangrijk, maar toch het verrassende eener tele fonische gemeenschap met Indië zoo 'aardig typeerend voorval. Z.Exc. had n.l. eenige dagen tevoren een telegrafischen gelukwensch aan zijn te Pasoeroean gevestigden zoon ge richt en daaraan toegevoegd: „Telefo nisch nader"...Toen hij nu dit tele gram ter verzending opgaf, keek de da me aan het loket hem verbaasd aan en vroeg hem, of dit geen.vergissing was „Telefonisch nader!" Dat heeft nog geen vader aan zijn zoon in Indië kun nen seinen en ik ben er trotsch op de eerste te zijn" vervolgde de minister. Hoevelen zullen er niet in onze kolo-, niën zijn, die, nu telefonische commu nicatie met Indië mogelijk is gebleken er zich thans reeds op verheugen met tertijd een dergelijk telegram te ont vangen. De heer A. F. Philips sprak dan ook tegenover den minister de hoop uit, dat het ook weldra anderen ouders gegund zou ziin met hunne in Oost- en West Indië vertoevende kin deren te kunnen spreken. BUITENLAND. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Deze week nog niet gereed. In verband met de groote moeilijk heden, om de resoluties der verschil lende subcommissies eenerzijds en de resoluties der drie commissies ander zijds volkomen met elkaar in overeen stemming te brengen, kan het thans wel zeker geacht worden, dat de Eco nomische Conferentie niet op den vastgestelden datum van Zaterdag a.s. zal eindigen, doch dat zij ook de. vol gende week zal voortduren. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een overwinning van Woe Pei Foe. Volgens een bericht uit Peking heeft Woe Pei Foe een schitterende over winning behaald op de troepen van Teng Seng Tsi, welke de voornaamste verdedigingslinie bezet bielden tus schen de legers van Tsjang Tso Lin en van Hankau. De Zuidelijken trekken op Hankau terug. Een schrijven aan Tsjen. Basil Newton, tot dusver de Britsche vertegenwoordiger te Hankau, heeft een brief aan Tsjen gezonden,» waarin hij uiteenzet, dat de Engelsche poli tiek ten aanzien van de billijke aspira ties van China geenerlei verandering onderging. Maar, zoo vervolgt het schrijven, de Britsche regeering is van oordeel, dat een Engelsche vertegenwoordiging bij oen regeering, die niet bij machte bleek de verantwoordelijkheden, wel ke op iedere beschaafde regeering rus ten, te dragen, nutteloos en onge- wenscht is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1