WAALS WAALS NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DfNSDAG 17 MEI 1927 DAG-AGENDA. Woensdag 18 Mei, 's av. 8—9 uur. Zitting van het Adviesbureau voor Tuinbouwaangelegenheden in de be stuurskamer van de Eendracht, Kooi- park. Rijnsburg. Woensdag 18 Mei, 's av. acht uur. Zaal achter het Weeshuis: Samenkomst v. h. Ned. Bijbelgenoot schap. Woensdag 25 Mei, 's midd. vier uur. Rest „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Aandeelh. Verg. der N.V. L. Expl Mij. van Onr. Goederen", Dinsdag 31 Mei, 's av. half negen, Rest „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Mei-vergadering der 3-October Vereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Mei a.s. waargenomen door de apotneek van den heer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. OeggtgeesL Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. gebracht, dat de voorschrifften van oudsher door de overheid gegeven met het doel te waken voor de goede kwa liteit van de Hollandsche pekelharing en de handhaving voor een goeden naam dezer haring or> de buitenland- sche markt, in den loop der vorige eeuw geleidelijk zijn verdwenen. De gevolgen daarvan zijn niet uitgeble ven. Van verschillende zijden zijn, spe ciaal de laatste jaren, klachten geuit over misbruiken. Uit Duitschland kwa men klachten over de levering van minderwaardige haring en ,Schwindel packung". Te Antwerpen werd ge klaagd over levering van slechte kwa liteiten, wanneer prima haring besteld was. Ook in Zweden was men niet te vreden over de Hollandsche haring. In de kringen van reeders en han- delaren werd reeds langen tijd sterk de noodzaak gevoeld om deze misbrui ken tegen te gaan. In verband hierme de werd bij beschikking van 1 Septem ber 1926 een commissie voor de baring visscherij ingesteld. Deze heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een wetsontwerp aange boden, dat deze in hoofdzaken onge wijzigd beeft overgenomen. Verboden wordt bij dit wetsontwerp haring van een der aangewezen soorten uit te voe ren of aan een middel van vervoer ot uitvoer aan te bieden, wanneer die ha ring niet verpakt en de verpakking niet gemerkt is op de voorgeschreven wijze. Het ligt n.l. in de bedoeling rege len te stellen ten aanzien van de ma ten van bet fust. De handelaar wordt verantwoordelijk gesteld ten aanzien van de voorgeschreven maten der ton nen en het merk, dat hij gebezigd beeft, terwijl eveneens regelen kun nen gesteld worden omtrent hetgeen in het fust verpakt wordt De controle van Rijkswege zal zich bepalen tot het houden van toezicht op de ricbtige na leving van de gegeven voorschriften van de zijde van den handel. Het ligt in de bedoeling, dat rie'mer ken zullen worden geleverd door het Rijk tegen een prijs, waarin tevens een bijdrage ligt ter tegemoetkoming in de kosten uit de uitvoering van de wet voortvloeiende. COLIJN NAAR INDIë. Uit Indië komt het Aneta belicht, dat de heer H. Colijn het voornemen heeft om een bezoek aan Indië te bren l|pn, waarschijnlijk in 1928. (Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, bestaat er kans, dat deze reis reeds einde 1927 zal worden ge maakt.) BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM Terwijl het voorstel van de Commu nisten om de Regeering te verzoeken den heer de Vlugt niet meer te benoe men, in den Amsterdamschen Raad nog moet behandeld worden, komt het bericht af, dat de heer De Vlugt, wiens ambtstermijn als burgemeester van Amsterdam 20 Juni a.s. afloopt, met ingang van dien datum herbenoemd is tot burgemeester der hoofdstad. Wat een bittere pil voor Wijnkoop! DE CULEMBORGSCHE ROOFMOORD De subst. Officier van Justitie bij de Tielsche, rechtbank eischte gisteren te gen de beide verdachten inzake den Culemborgschen roofmoord levens lange gevangenisstraf. OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdag werd in een gecombineerd de vergadering van den Alg. Bond van Overheidspersoneel in Nederland en den Alg. Bond van Overheids- en Se- mi-overheidspersoneel in Nederland, besloten te fuseeren onder den naam van „Alg. Bond van Overheidsperso neel in Nederland." Deze bond zal omvatten 16 afdeelingen met ruim 1400 leden en staat de neutrale rich ting voor. Voor de leiding werden gekozen: J. v. d. Knaap, voorzitter, C. Troost seer., J. B. Daamen penningmeester, S. de Lang redacteur en 2de voorz. en als overige bestuursleden H. v. Hilderbeek P. v. d. Berg en H. Dekker. Besloten werd o.a. de propaganda kraehtig ter hand te nemen. EEN NEDERL. WERK BEKROOND. De Universiteit van Chicago schreef eienigen tijd geleden een prijsvraag uit voor een werk over de theorie van het arbeidsloon. De oorspronkelijke bedoe ling was, dat slechts één prigs van 5000 dollar toegekend zou woraen. De com missie heeft nu echter bekend gemaakt, dat 3Ïj drie werken van „ongeveer ge lijke verdienste" een eervoke vermei- RECLAME Elegante Mantel in prima ribs-travers, op de zijde geplisseerd. Alle modetinten voorradig Slechts f 18.75 ZIET ONZE ETALAGES Haarl. straat 104 ding waardig gekeurd heeft en dat be sloten is, den auteurs dezer werken een prqs van 250 dollar toe te kennen. Tot dezen behoort de Nederlander Dr. W. L. Valk uit Scheveningen. Dr. Valk is een oud-student der Ne- derlandsche Jlandelshoogeschool, waar in 1926 cum iaude promoveerde op een proefschrift: „Het theoretisch-ecc- nomisch stelsel van Gustav Cassel". HET MIJNVELD VLODROP. Men meldt uit Roermond: Volgens thans van bevoegde zijde ontvangen mededeelingen is het tot stand komen eener mijn in het mijn- véld Vlodrop zoo goed als zeker. BUITENLAND. DE BRITSCHE WET OP DE VAKVEREENIGINGEN. Een protest der Labourafgevaardigden Nadat Baldwin gisteren in het lager huis eén voorstel had ingediend om nog 16 dagen toe te staan voor het debat, alvorens de stemming over het wetsontwerp inzake de vakvereenigin- gen plaats heeft, verklaarde Clynea, dat de actie der regeering een ver foeilijk karakter draagt. Clynes voegde er aan toe, dat de oppositie Baldwin's voorstel niet zal steunen en dat de labours als protest tegen de regeeringspolitiek de zit tingszaal zouden verlaten. Daarop verlieten alle labourafge vaardigden de zaal onder gelach der conservatieven. Lloyd George verklaarde, dat hij» tegen het voorstel zou stemmen, om dat hij tegen het ontwerp is. Het voorstel werd daarna met 259 tegen 13 stemmen aangenomen. HET BEZOEK VAN PRESIDENT DOUMERGUE AAN ENGELAND. De aankomst te Londen. Doumergue, de pres. v.d. Franscha republiek, is gistermorgen in gezel schap van Briand om kwart over acht naar Londen vertrokken^ Om half twaalf kwam het gezel schap te Calais aan, waar het zich aan boord van een torpedojager ba- gaf. Tijdens den overtocht werd de ze door 6 torpedojagers en een es kader vliegtuigen begeleid. Des miadags te 1 uur is de pre sident te Dover aangekomen, waar hij door den Prins vaii Wales werd] verwelkomd. Daarna zijn president JDoumergue en minister Briand in gezelschap van, den Prins van Wales van Dover ver trokken en des middags om 3 uur op het Victoria station aangekomen, waar zii door den koning en de leden der koninklijke familie, evenals door den eersten minister Baldwin en den minister van buitenlandsche zaken (Chamberlain werden ontvangen. De president der Fransche repu bliek reed met den koning naar het Buckinghampaleis, waar de koningin hen opwachtte. Redevoeringen koning George en Doumergue. Gisteravond had in het Buckingham paleis ter eere van Doumergue en Bri and een banket 'plaats, waaraan meer dan 150 gasten, staatslieden, politici, bekende mannen van leger en vloot, en luchtmacht met hun echtgenooten aanzaten. Koning George, die Doumergue ver welkomde, zeidë dat gedurende meer dan twintig jaar de nauwe samenwer king tusschen de regeeringen van Groot Brittannië en rrankrijk inniger was geworden. Sedert het teek enen van den vrede hadden de gemeen schappelijke krachtsinspanning van beide landen hen in staat gesteld, vele resultaten te bereiken. Er bleef nor? veel te doen. doch gelijk de vereenig» de strijdkrachten der twee landen ge durende den oorlog, zouden zij hun werk gezamenlijk voortzetten voor de. zaak van den op algemeenc welwil lendheid gegrondvest en vrede. Doumergue zeide in zijn a'ntwoord. dat de entente cordia 1-e, d»c door koning Edward was tot stand gebracht tusschen Frankrük en Groot Brittan nië. onverbreekbare banden had ge legd. die de toekomstige geslachten als een heilige erfenis zouden koeste- ren. Doumergue beantwoordde hartelijk de opmerking van den koning over de samenwerking tusschen Frankrijk en Groot Brittannië. Hij zeide: wij zul len alle krachten vereenigen voor de verdediging, bevestiging en organisa tie van den vrede, teneinde Europa: een tijdperk van welvaart re verze keren en den terugkeer van verwoes tende oorlogen te vermijden. SPOORWEGONGELUK IN CANADA. 3 dooden, 21 gewonden. Uit Fort William (Ontario) wordt" d.d. gisteren geseind: Tengevolge van een aardverschui ving bii Nipigon is een trein ontspoord' Drie beambten zijn gedood, 4 gewond terwijl ook 17 passagiers gewond wer den. De postwagen, die een groote hoe veelheid poststukken bevatte, werd vernield. DE INVAL BIJ DE RUSSEN TE LONDEN. Vragen in het Lagerhuis. In het Lagerhuis antwoordend op een aantal vragen, gesteld met be trekking tot de huiszoeking in de ge bouwen van de „Arcos", zeide Joyn son Hicks, de minister van Binnen landsche Zaken, dat deze huiszoeking was verricht op instignatie van den minister van Oorlog en met voorken nis en toestemming van den premier en den minister van Buitenlandsche Zaken. Tot het verrichten van de huiszoe king werd machtiging verleend tot het opsporen van een document, dat zich, naar men gelooft, in het bezit bevindt van een ambtenaar van deze maatschappij en waarvan „naar men. wist niet-bevoeg4e personen gepoogd hadden afschriften te verkrijgen". De machtiging had betrekking op de Russiscüe lichamen, die zich in de gebouwen bevonden. Het document is niet gevonden, doch de justitie heeft de bepaalde pa pieren in beslag genomen, die op deze zaak betrehkmg zouden kunnen hebben. Het onderzoek daarvan duurt nog voort. DUITSCHE KOLONIALE PROPAGANDA. Een der laatste „Bulletins de la pres se étrangère" is gewijd aan de Duit sche propaganda gedurende 1926. Op Tiet gebied van emigratie en van kolo nisatie in het bijzonder brengen de „Bulletins" een beschouwing, waaraan wij een en ander ontleenen: De houding der koloniale propagan da ten opzichte van de emigratie is aarzelend. Eensdeels tracht Duitsch land de emigranten te ontmoedigen, anderdeels beoogt het deze lieden be ter in te lichten door middel van con ferenties met lichtbeelden en mono- graphieën. Terwijl een groot aantal bladen den raad geven om naar vreem de landen te dirigeeren groepen van emigranten, gesteund door machtige kapitalen, wat aan Duitschland het zelfde voordeel zou geven als koloniën zonder het gevaar van politieke com plicaties, welke thans voor Duitsch land zouden kunnen voortvloeien uit koloniale aspiraties. Maar de activiteit der propaganda voor de teruggave van de Duitsche koloniën is niet minder groot geweest clan gedurende de voorgaande jaren. Doch men zal zich herinneren hoe het Duitschland verging na de besprekin gen te Locarno, toen gemeend werd dat Duitschland een mandaat zou krij gen over een zijner vroegere koloniën of wellicht al zijn koloniën terug zou krijgen. Italië en Engeland gaven toen weinig bemoedigende antwoorden, wel ke een einde maakten aan de Duitsche illusies. Nadat aan zijn hoop de bodem was ingeslagen, keerde propaganda zich naar het denkbeeld van particuliere vestingen in koloniale landen. Het idee van dr. Schacht. De meening der bladen ter zake was verdeeld. De „Bay- rischer Kurier" achtte het middel prac tischer dan een mandaat waar het gold te voldoen aan den eisch van eco nomische expansie voor Duitschland. Sindsdien bepleitte Duitschland het recht van vrije vestiging en nam op nieuw ter hand de organisatie-plannen ten opzichte van sommige vreemde ko loniën. De „Berliner Börsencouiïer" wees er reeds op dat de Duitsche regeering het plan zou koesteren om weder op te ne men het destijds verijdelde plan van den lier,tog van Mecklenburg om Ne- derlandsch Nieuw Guinea te doen kolo niseeren door een Duitsche vennoot schap. Maar ondanks alle propaganda leg gen de bladen toch zekere ontmoedi ging aan den dag en aan het einde van het jaar constateerde de „Deutsche Tageszeitung" dat Duitschland min der dan ooit kan hopen opnieuw bezit te nemen van zijn voormalige koloniën ITALIAANSCHE EMIGRATIE. Italië moet voor zijn te groote en te snel aangroeiende bevolking een uit weg vinden naar buiten door emigra te. Zoo zijn er in 1926 bijna een kwari millioen Italianen geëmigreerde liet waren er in afgeronde getallen 249.000, van wie 132.000 naar Frankrijk gingen 60.000 naar Argentinië, 3G.00Ó naar de Ver. Staten, 11.000 naar Brazilië, 4000 naar Australië, 3000 naar Canada en 3000 naar Uruguay. KORTE BERICHTEN. Te Weenen is een belangrijke spionnage organisatie ontdekt. Zekere Bakony, die ten gunste van Sovjet- Rusland spionneerde, is gearresteerd In het Noordelijk deel van Joego Slavië blijkt door de jongste aardbe ving grootere schade aangericht dan oorspronkelijk gemeld werd. In ver schillende steden en dorpen zijn tal van huizen ingestort of ernstig bescha digd. Verscheidene personen zijn ge dood Volgens een bericht uit Con- stantinopel heeft de Turksche regee ring 20ÜÜ manschappen van het vroe gere Wrangelleger, die het Turksche onderdaanschap niet wenschten te aanvaarden, aangezegd, dat zij voor 1 Augustus Turkije moeten verlaten. De deskundigen zijp van meening -dat het stormweer op den Atlanti- 6chen Oceaan spoedig zal eindigen, waardoor Bertaud, Chamberlain eni Lindberg in staat zouden zijn hun- vluchten van New York naar Parijs morgenochtend te beginnen. De vlieg macnine van Byrd zal in de eerstvol gende dagen nog niet gereed zijn. Vun de Oostelijke grens van Po len worden wederom twee gevallen gemeld van schietpartijen tusschen de Poolsche grenswachten en bolsjewis tische benden. President Coolidge is verkouden. UIT ONZE INDIEN. OPENING VOLKSRAAD. 't Was gisteren voor Indië een bij zondere dag. De nieuwe Volksraad, samengesreld volgens de nieuwe staatsregeling, is door den Gouverneur-Generaal, Jhr. de Graeff met het gebruikelijke cere monieel geopend. De Gouverneur-Generaal wees er op, dat het tekort op den gewonen dienst in de afgeloopen jaren nog niet geheel aangezuiverd is en slechts een enkele stap is gedaan in de richting van het verder zuiveren ,op nuitengewoon. De Gouverneur-Generaal waarschuwde tegen de meening, die post begint te vatten, dat de financieele moeilijkhe den thans volledig overwonnen zijn, Het zou fataal zijn, wanneer de Volks raad een onjuiste n indruk kreeg. De ontwikkeling van de financiën geeft overigens geen ongustig beeld. Voor 1927 is echter geen belangrijk surplus te verwachten, in verband met den prijs van de landbouwproducten. De suiker en rubber hebben in 1926 230 millioen minder opgebracht dan in 1925; de politie én weermacht vragen buitengewone offers. De opcenten op de vennootschapsbelasting zijn terug gebracht van 20 tot 11% en die op de inkomstenbelasting van 24 op 21 waardoor 21/4 millioen minder aan in komsten ontvangen wordt. De vermin dering van het tarief op den pandhuis- dienst brengt een vermindering van 2.7 millioen. Hier staat echter tegen over, dat in 1927 het goederengeld ge heven wordt en dat de tinprijs op de begrooting verhoogd is tot 170. Op bestuursgebied drong zich de vraag naar voren, of het contract tus schen bestuur en bevolking bevredi gend genoemd kon worden. De uitbrei ding van het dessa-onderwijs vraagt de aandacht van de regeering; docht 't is onverheelbaar, dat er teekenen op treden, waaruit blijkt, dat de belang stelling van de bevolking haar gren zen nadert. De Gouverneur-Generaal kondigde voorts herziening aan van de artt. 131 en 163 der staatsregeling, waardoor wettelijke beletsels voor de verdere doorvoering van de unificatie zullen worden weggenomen. De Gouverneur-Generaal herinnerde met bijzondere stemverheffing aan de communistische aanslagen. Z.Exc. waarschuwde tegen een „lichtzinnig, in zijn gevolgen verderfelijk optimis me", dat spr. constateert, indien ge concludeerd mag worden, dat het ge vaar voor go'ed is bezwaren. Vergeten moet niet worden, dat de actie een deel uitmaakt van een vastgesteld principieel programma tot ondermij ning van de Westersche beschaving. „Wij moeten niet alleen waakzaam, doch ook paraat blijven, ook in het welbegrepen belang van de bevolking. De Overheid moet al het mogelijke doen op het gif te neutraliseéren, dat verspreid wordt door propagandisten, die oog noch oor hebben voor het be lang van de bevolking, doch door orga niseeren van verzet hun doel trachten te bereiken, geheel buiten het belang van de bevolking, ja, in 'flagranten strijd daarmede", zeide spr. Het com munisme weet, dat zijn doel in het Westen, en niet in het Oosten gelegen is. De Gouverneur-Generaal toonde zich teleurgesteld, deels tengevolge van een onbegrijpelijk misverstand bij een paar groepen, die weigeren bij het regeeren samen te werken. De regee ring blijft tot ovèrleg bereid. Aneta brengt voorts nog de volgen de persstemmen: Het „Bataviasch Nieuwsbl." schrijft naar aanleiding van de rede van den G.-G. in den Volksraad, dat er een evo lutie te bespeuren valt in bet optreden van iden landvoogd. Het blad is er ver heugd over, dat de gouvern.-generaal thans nadrukkelijk vaststelde, dat de in landsche beweging niet meer los van -n buiten verband met de communis- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren la KöNIGWUSTERH., 1300 M. 4.506.20 Concert. 9.20 Marschen. DAVENTRY, 1600 M. 7.05 Concert. 0.20 Concert. 7.35 Pianomuziek. 8.05 Symphonie-concert. 10.00 Symphonie-concert. 10.5012.20 Muziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.006.45 Concert. 6.45—7.45 Engelsche (es. 7.45 Politieberichten. 8.1011.00 R. K. Avond. 10.30 Persberichten. PARIJS (Radio-Paris), 175^ M. 5.05—5-55 Concert. 9.05 Concert. tische propaganda beschouwd moet worden. De „Javabode" constateert ,dat alles erop aankomt vertrouwen te stellen in het beleid van den gouvemeurijgene- raal. Het blad acht geen reden aan wezig om Z.Exc. dat vertrouwen te onthouden. Het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I" con stateert, dat er alle reden bestond voor de forscbe verzekering, dat ook in de toekomst bedreigers van het gezag van een koude kermis zouden thuis komen. Het blad acht dit beter dan de verzuchting „of ze toch als u blieft willen samenwerken". Van welvaarts- politiek, aldus bet blad, zal wel wei nig komen, aangezien thans blijkt dat de machtsmiddelen de duiten opvorde ren. j DE VERHOUDING IN DEN VOLKSRAAD. Het „Bat. Nwsbl." weet terzake thans het volgende te melden: Het voorstel der regeering om wijzi ging te brengen in de thans gevolgde verdeeling van de zetels in den Volks raad over de bevolkingsgroepen, gaat niet verder dan het oorspronkelijke voorstel, zooals bet destijds bij de Tweede Kamer werd aanhangig ge maakt. Daarin was de verdeeling: 25 Europeanen, 30 Inlanders en 5 Vreem de Oosterlingen; het amendement-Fe- ber wijzigde dat in 30 Europeanen, 25 Inlanders en 5 Vreemde Oosterlingen. Neemt de Minister dit voorstel over bet is thans in behandeling bij den Raad van Indië en keuren zoowel Volksraad als de Staten-Generaal bet goed, dan zal het toch niet vóór 1931 in werking kunnen treden, tenzij de gister zitting nemende Volksraad tus- schentijds ontbonden wordt. Het is nog de vraag, of het voorstel reeds dit jaar in behandeling zal ko men. Wel ligt het in het voornemen, het zoo mogelijk reeds in de voorjaars zitting bij den Volksraad in te dienen. HET BEGROOTINGSOVERSCHOT 1926. De slotbecijfering van het overschot der Indische begrooting 1926 van den gewonen dienst wijst een bedrag uit van 98 mililoen gulden. Het overschot- totaal van den geheelen dienst is 81.8 millioen gunstiger, van den gewonen dienst 98.7 millioen gunstiger, van den buitengewonen dienst 16.9 millioen on gunstiger dan geraamd werd. De ont vangsten in totaal 107.5 millioen gun stiger, de gewone uitgaven 8.7 millioen ongunstiger, de gewone uitgaven 8.7 ongunstiger, terwijl de belastingen 65.7 millioen meer opbrachten dan ge raamd was. De overschotten op de monopolies bedroegen 2.5 millioen, op de prducten 28.3 millioen, op de bedrijven 2.4 mill. HET CHERIBONSCHE CONFLICT. Afgekomen is de beslissing van de regeering inzake het conflict tusschen den gemeenteraad en den burgemees ter. De regeering stemt in met de hou ding van den burgemeester inzake de handhaving van den gemeente-secre taris. Volgens hare meening waren er geen termen aanwezig om in te grij pen, als door de raadsleden verlangd werd. De voorstemmers van de motie van wantrouwen in burgemeester Schot man treden nu en bloc als gemeente* raadslid af. COMMUNISME EN ROOVERWEZEN. De recherche in Solo (Midden-Java), heeft een belangrijke» ontdekking ge daan, waaruit weer voor de zooveelste maal het nieuwe verband* blijkt tus schen de communistische actie en hef georganiseerde rooverwezen in ver-' schillende deeleni van Indië, schrijft de correspondent van de ,Tel."# d.d. 16 April: Ten gevolge toch van een ketjoe- (roof)partij in de dessa Lawoe kwam men op het spoor van een sterke, goed georganiseerde rooververeeniging de „Sarekat Itam" (Zwarte Bende), welke haar vertakkingen had in de ge westen Semarang, Djokja en Solo. De algemeene leiding van deze organisa tie werd tot voor kort uitgeoefend door een communistenleider te Sema rang, die reeds, in afwachting zijner opzending naar Nieuw-Guinea, in hechtenis is gesteld; in Solo werd de bende aangevoerd door een „procureur bamboe" (inlandsch zaakwaarnemer) en door.een luitenant der kratontroe pen van den Soesoehoenan, die ook reeds eenigen tijd geleden gearresteerd is wegens diefstal. De bende kon rekenen op de hulp van verschillende dessa-bestuurders, terwijl zij beschikte over politie-unif.or men om in die vermomming eerst eén quasihuiszoeking te doen naar commu ni9tische wapenen of pamfletten in de

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2