CHRISTELIJK DAGBLAD vóór LEIDEN EN OMSTREKEN 8«e JAARRANG DINSDAG 10 MEI 1927 NUMMER 2124 ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Fr anco per post per kwartaal f 2.90 Uil nummer besfaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Sirijdkas-üemeenleraadsverkiezins. Saldo f 175.—. Ontvangen van B.: 3 coupons übli- gaiieleening N. L. Crt., f 4,12)4. Totaal f 179,12)4. J. KARSTENS. Bur. Nieuwe Leidscbe Courant V Ook gij! Men ontmoet nog al eens menschen die meenen dat zij geen taak liebben in de politiek. Zij hebben de vergaderingen van Kiesvereeniging en Propagandaclub niet bijgewoond en dus zijn ze vrij ge bleven van bet werk. Sommigen vinden dat fijn! Heerlijk rustigl Anderen zeggen, eenigszins spijtig: Och men beeft mij toch niet noodig! Beide groepen hebben ongelijk. Wij hebben elkaar zeker noodig. Leert ons de ervaring van de laatste dagen niet, dat men geen middel onbe proefd zal laten om de toch reeds klei ne recbtscbe meerderheid, om te zet ten? Daartegen is slechts één middel, dat wij de duizenden kiezers die rood stemmen zonder rood te zijn, overtui gen van bet verkeerde van bun doen. Het is ontstellend te weten dat straks weer duizenden Uun stem geven aan de lijsten van S.D.A.P,. V.-D. en Comm., zonder dat zij bet met de beginselen dier partijen eens zijn. Vandaag over 14 dagen zal datzelfde weer gezien worden. Gaat dat U niet aan? Ja toch. Daarom moeten deze kostbare twee weken door ieder worden benut. Ieder overtuigd Antirevolutionair, moet de ze veertien dagen propagandist wor den 1 Daarvoor is noodig: le. Kennis van de Beginselen; 2e. Het volgen van één practische lijn; 3e. Geestdrift. Die drie punten zullen wij morgen avond in de Graanbeurs bespreken. Alle werkers moeten daar present zijn. Verzamel materiaal mannen en vrouwen! Bedenk dat één uur van na latigheid, maken kan dat vier jaar lang minstens, maar misschien langer, de Christelijke traditie te Leiden met voeten getreden. Gisteravond nog heeft de S.D.A.P., bij monde van den heer Van Ecck, gezegd dat zij niet zal rusten voordat aan de S.D.A.P. volle v r ij beid van ban delen zal worden toegekend. Wat dat beteekent weet gij. Daarom is bet uw plicht te werken. Gij, ja ook gijl STADSNIEUWS. IjlbMAVOND LEiDSonE UÜRGKR- WACKT. Gisteenravond bad in de zaal van T L'nion de Leidscbe Burgerwacht een avond georganiseerd ter vermoning van de Leger- en Vioolfilm en ter uit reiking van prijzen die bet vorige jaar behaald zijn bij verschillende wedstrij den. De avond' stond onder leiding van den voorzitter der Burgerwacht, den lieer Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Spr. sprak zijn spijt uit, dat niet allen aan den oproep gehoor had den gegeven. Spr. heette speciaal wel kom den burgemeester onzer stad, den been van de Sande Bakhuijzen en ver schillende bestuurders van de Burger wacht. Spr. dankte den burgemeester, dat hij van zijn kostbaren tijd een uurtje voor dezen avond beeft willen afstaan, waaruit Blijkt, dat bij de burgerwacht een goed hart toedraagt. (Applaus). Verder zegt 'spr. het volle vertrou wen te hebben dat de avond geslaagd zal genoemd kunnen worden vooral ook omdat de militaire muzikanten hun welwillende medewerking hebben verleend. Hierna begon de vertooning van de Leger- en Vlootfilm die toegelicht werd door Generaal Linden. Reeds enkele malen drukten we in ons blad een beschrijving varf dezè film af, zoodat bet geen zin beeft dit nog eens te doen. Het is misschien echter wel interes sant te weten, dat deze Leger- en V lootiilm gemaakt is met het doel om in het buitenland ver.oond te worden. Generaal Linden, hoewel niet geloo- vende dat daardoor de oorlog buiten BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ons land was gehouden, was toch van meening, dat de omliggende landen na deze film gezien te hebben, zich nog wel eens tweemaal bedachten, voor ze ons land in den strijd betrok ken. Uit de film zijn groote stukken weg gehaald die voor den niet-milnair geen waarde hebben en thans wordt die ver kleinde film door heel bet land ver toond. Tusschen bet derde en bet vierde ge deelte der film werden de prijzen uit gereikt. De winners dezer prijzen zijn reeds vroeger in ons blad genoemd. De muziek der militairen, die zich aanduiden met den vriendelijken naam van „Het grijs-groene zoodje", speelde vroolijke marsehen en hield bet publiek in opgewekte stemming. Aan bet einde van den avond con stateerde de voorzitter dat allen, die niet gekomen waren, veel gemist had den. Hij dankte generaal Linden voor zijn toelichting bij de film en ue mili tairen voor bun opgewekte muziek. Het was een welgeslaagde avond, waarop de Leidscbe Burgerwacht met genoegen kan Terugzien. BAZAAR LEIDSCHE KWEEK- EN BEWAARSCHOOL. Hedenmiddag 2 uur werd in bet ge bouw van de JLeidscne Kween- en Be waarscnool üe bazaar geopend ten be hoeve van een nieuw e inventaris voor bet nieuwe gebouw. Heeie mooie caaeaux zijn voor deze bazaar ingenomen en niet alleen ueei mooie maar oun verbazend veel. Br is een speciale siaud waarin al leen v^eia. ve.ivociit wurui dat door ie nweeiveniigell zen ge maant is. Voorts is "er verlóóp vu.ii «uieriei ar- tineieu vau L,uie, ivunst, uenot en be- iUUia. woensdagmiddag zal er een nmdcv- ïeesi gciiouucn v.omen, waar oen jruppeiiü.a&i is en pojierijee 0=x/Ulvi*.eJ, IC htix.i oor en is bij- i.fcucnuuuuuj t. uur *>«i.u ue Bazaar geopenu. zeu .uoor uit de nweekelingeu zong ee^st eeinge neder en, waarna iuevr. veruey Van W ïjn—-Moern, ue presiuen- le van net coiiiue, een inieiuend woord spran, waarin ze aiie aanwezigen har- teiijn weiivom iieette en er op wees uat ueze bazaar m üe eerste plaats tot doel beeit net geld voor een nieuwe inven taris bijeen te brengen. Kenter is het ïneue ue neuoeling aan de nweenscbool meerdere beko-udneid te geven Spr. noopte nat deze bazaar in beide up- zichten mocht slagen. Hierna opende de Eere-Voorzitter, onze burgemeester, mr. A. v. d. Sande bakhuyzen, met een enkel woord offi cieel den bazaar. Vervolgens zong mej. v. d. Horst, directrice van de Al^jzieKscbool alhier, ter opluistering eenige liederen, waar na men overging tot bet bezichtigen van de bazaar. We wekken gaarne onze lezers op den bazaar te bezoeken, t Is werkelijk de moeite waard. KONINKLIJK BEZOEK. H. M. de Koningin-Moeder zal mor genochtend omstreeks kwart over 10 een bezoek brengen aan de Verster- tentoonstelling. PHILOSOPHISCHE FACULTEIT. Offcieel zijn candidaat gesteld voor het bestuur van de philosophische fa culteit der Leidsche studenten voor het jaar 1927-1928 de heeren: A. de Sit ter Jr., praeses; J. M. Furnée, ab-actis; D. E. A. Weys, quaestor; J. N. van den Eride, assessor 1 en mej. C. H. B. Cau- dri, assessor 11. Op den Hoogen Rijndijk woonde de 70-jarige juffrouw de G., die zich soms eenige dagen niet buiten vertoon de zoodat de buren meermalen de po litie waarschuwden, die haar dan even wel steeds levend aantrof. Gisteren werd de politie weer ge waarschuwd, en toen bleek dat de vrouw reeds eenige dagen overleden was. Tegenowr de Schoolstraat stond gisteren een auto bestuurd door Mej. N. te I^isse. Deze was met de inzitten den in een winkel gegaan zoodat de auto onbeheerd was blijven staan. Een tram, die wilde passeeren, kon niet verder dan halverwege de auto komen Daardoor werd het noodig, dat de auto, die niet voor of achteruit kon, het trottoir werd opgevijzeld, waar door 15 minuten vertraging voor bet tramverkeer ontstond. Aangehouden is de gesignaleerde I de W-, koopman, zonder vaste woon plaats, die nog twee dagen hechtenis te goed had wegens het venten zonder vergunning. Op den Hoogen Rijnd. aan baar eindpunt is gisteren een train gede railleerd. Daar bet op 't eindpunt was, behoefde het geen storing in den dienst te verwekken. Na een goed uur was de tram weer iu de rails gebracht. Zondagnacht is een oud heeren rijwiel, dat onbeheerd op straat stond, door de politie in bewaring genomen. Op de Kalvermarkt is een paard, dat gespannen was voor den wagen van Van Gend Loos en bestuurd werd door T. v. d. W., met zijn kop door een ruit geloopen, waardoor bet eenige wondjes opliep. B ÜRGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: S. Gordijn, jm. 24 j. en J. H. M. de Groot, jd. 29 j.; J. H. Witte, jm. 24 j. en A. Boer, jd. 22 j.; J. de Geus, jm. 35 j. en G. M. Baa- ten, jd. 28 j.; P. v. Waardhuizen, jm. 29 j. en A. M. Sliramers, jd. 24 j.; G. H. Scholten, jm. 36 j. en M. A. F. Over- sluijs, jd. 25 j.; J. K. Verhoog, jm. 29 j. en M.' E. Mühlau, jd. 20 j.; N. Wurtz, jm. 21 j. en J. A. Hogervorst, jd. 24 j.; J. Alt, jm. 24 j. en E. II. v. Welzeif, jd. 22 j.'W. v. Scherp,enzeel, jd. 24 j. en S. J. v. Weeren, jd. 28 ,j.; A. v. Rosse, jm. 23 j. en G. Ohvlee. jd. 22 j.; P. J. Wijsman, jm. 36 j. en A. J. v. d. Maat, jd. 23 j.; J. H. v. d. Maat, jm. 25 j. en A. Tb. Wijsman, jd. 20 j.; D. Rous. Jm. 26 j. en D. v. As, jd. 21 j.; C. F. Koe mans. jm. 28 j. en M. W. v. Wijk, jd. 26 j.; J. C. Teunissen, jm. 25 J. en E. Venetiën, Jd. 26. j.J. Verver, jd. 30 j. en S. Lens, jd. 27 j.; H. de Nobel, jm. 21 j. en S. Bodijn, jd. 19 j.; C A. v. d. Heuvel, jm. 25 j. *èn H. de Jong, jd. 27 jaar. BINNENLAND. STErtJ» S-ÜE WETENSBEZ WAREN. Up vragen van hei lid van de Twee de A^amer, den neer Kersten be tref feil de net met vervolgen van coiisciéntie- bezvvaaruen wegens niet-deelnerning aan stemmingen voor de verkiezing van leuen van openbare colleges, neeit ue minister van justitie geantwoord: D.e oiiuergeieenende neemt, gelei op de ervaring bij vorige verkiezingen, gereedelijis aah, dat ook weder aan de laaisxgebouucn stemming voor üe Pro vmciale Staten vrouwen niet hebben deelgenomen op den in de eerste vraag aangegeven grond. Eet iniaatief tot de vervolgingen ter zake van overtreding van artikel /2 der Kieswet is door artikel 149 dier wet, in afwijking van betgeen in het algemeen ten aanzien van strafvervol gingen geldt, iot de taak van de bur gemeesters gebracht. Hun met betrek king tot de uitoefening van deze door de wet bun opgedragen taak een be paalde aanwijzing te geven, kan naar net oordeel van den minister van bin- nenlandscbe zaken en landbouw, bet- welk de ondergeteekende naar aanlei ding van de onderhavige vraag beeft ingewonnen, niet op diens weg liggen. Overigens moge de ondergeteekende Herinneren aan hetgeen-door zijn ambt genoot van binnenlandsche zaken en landbouw en hem zelf ten vorigen jare op de vragen van den beer Duymaer van Twist is geantwoord; daarbij is n.l. te kennen gegeven, dat de mee- ning, als zouden gewetensbezwaren zonder meer als geldige reden van verhindering in den zin van art. 72 der Kieswet zijn ter zijde te stellen, schijnt te berusten op een misvatting omtrent de be teekenis van de verwer ping door de Eerste Kamer van bet met betrekking tot de gewetensbezwa ren aanbangig geweest zijnde ont wierp. COMMUNISTISCHE FILM- PROPAGANDA. In een Donderdag gehouden confe rentie van de burgemeesters van de drie groote steden is, naai' we verne men, besloten niet alleen de film Moe der, maar alle films van communisti sche strekking, zooals er in den laat- sten tijd telkenmale worden ingevoerd, en die bet vermoeden wekken van stel selmatige communistische propagan da, te weren. ALS HET DRUK IS AAN DE SPOORWEGLOKETTEN. Reizigers, die bij groote drukte aan de loketten tijdig aanwezig waren en dus buiten bun schuld niet vóór Let vertrek van den trein van een plaats bewijs konden voorzien worden, mo gen met toestemming van den stations chef iot den trein, worden toegelaten en betalen dan den gewonen prijs voor een plaatskaart aan den conducteur in den trein. GEEN GESPUIS MEER. De directie der Ned. Spoorwegen heeft bepaald, dat abonnementskaar ten van kwartjesvinders en treinmuzi- kanten moeten ingetrokken worden, zoodra ontdekt wordt, dat zij hun prak tijken in de treinen uitoefenen. DE STAATSCOMMISSIE VOOR DE NEDERL. BURGERLIJKE WETGEVING. Bij beschikking van den minister van justitie is aan mr. A. Semplonius, advocaat en procureur te Bloemendaal op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-secretaris van de Staats commissie voor de Nederlandsche bur gerlijke wetgeving, ingesteld bij Kon. besluit van 13 September 1919 no. 51, en is benoemd als adjunct-secretaris van bovengenoemde staatscommissie, mr. F. Heemskerk, advocaat en pro cureur te Amsterdam. GENEESKUNDIG ADVIES PER DRAADLOOZE. Dezer dagen werd bericht, dat een Belgisch vaar ruig in de Noorsche wa teren zou kruisen tot het nemen van proeven voor hec verschaffen van ge neeskundige hu»p door middel van de (draadlooze. In verband hiermede is het wel aar die te melden, dat het Nederlandsche «stoomsfcbip „Abbekerk" op zijn rei» van Australië naar Rotterdam op ge lijksoortige wijze belangrijke genees kundige adviezen verkregen heeft, waardoor een menschenieven belious den bleef. F.enige dagen na bet vertrek van de laatste Australische haven, werd eerst de gezagvoerder en later de eerste officier ernstig ongesteld, zoodat het bevel werd overgenomen door den tweeden officier. Herhaaldelijk werden ander sche pen draadmos opgeroepen, om te ver inenten, ot er een donter aan boord was, tot men tensiOtte zoo gelukkig was verbinding te krijgen met liet Duitsche stoomschip „1 reiburg", dat van Australië naar Antwerpen onder weg was. ofschoon de schepen zeer ver van elkander, verwijderd waren, bleven zij door ue raaio uoonoopend met en a** der in verbinding. Op een bepaald oogenblik was de toestand van den eersten officier zoo ernstig, dat men bet ergste vreesde. Uitvoerig werden de verschjjnse.err van uur tot uur overgeseind, waardoor de Duitsche geneesheer in staat was znn diagnose te steiien. Deze bleek later zeer nauwkeurig te zijn, wam door de voorgeschreven middelen kwam een keer in den toestand.. Beide zieken zijn thans aan de bete rende band. hetgeen voor den Ne- denandschen gezagsvoerder een renen was, om niet aiieen zijn Duitschen co lega, doch ook diens scheepsdokter en marconist harte.ijk dank te zeggen voor hun onvermoeide hulp en aii\ ie zeiL HET 75-JARIG BESTAAN DER NEDERLANDSCHE POSTZEGELS. Op een adres van de postzegelvor eeniging Zeeuwsch-Vlaanderen, geves tigd te Neuzen, houdende verzoek om bij gelegenheid van den 75sten verjaar dag van de Nederlandsche postzegels niet te besluiten tot uitgifte van 22 her denkingszegels, doch de uitgifte te wil len bevorderen van ten hoogste 4 hei - denkingszegels, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat niet zal worden overgegaan tot de uitgifte van de 22 door haar bedoelde postzegels, doch dat ook aan haar verzoek tot uit gifte van 4 zegels geen gevolg kan wor den gegeven, vermits zoodanige uitgif te in den loop van dit jaar naast de Roode Kruispostzegels en de We - dadigheidspostzegels, teveel beslomme ringen voor, den postdienst zou vcroor zaken en bovendien voor den aan maak, naast de genoemde series, niet voldoende tijd beschikbaar is. DE WETHOUDERSCRISIS TE ROTTERDAM. De door burgemeester Wytema aan gekondigde bijeenkomst met de fractie leiders uit den Raad over de oplossing van de wethouderscrisis heeft, naar gemeld wordt, geen enkel resultaat op geleverd; De verschillende aanwezigen hebben elkaar de schuld gegeven van het aftreden van den heer Schouten. Geen der partijen wenschte de verant woordelijkheid daarvoor te aanvaar den. Wij) de debatten de oplossing geen stap nader gebracht hebben, heeft de burgemeester de bijeenkomst moeten sluiten, zonder dat het moge lijk bleek tot een definitief resultaat te komen. Wij mogen dus a s Ponder dag mischien weer drie wannlelooze stemmingen verwachten. ADVERTENTIE-PRIJS Gawon* advertenüën per regel 22'ceflt lage ronden Mededeelingen, dubbel tarief Bij contract, belangrijk* redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da<**> lij ka geplaatst ad 40 cent Belangrijkste Rieuws in dit Hummer. Binnenland. Te Haarlem is gisteren de 157ste al gemeens vergadering gehouden van de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Buitenland De economische conferentie is gis teren in commissievergadering bijeen geweest. De inwijding van de nieuwe Austra lische bondskoofdstad Canberra. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg). Vragen Wilbrink. De hoer Wilbrink (C..-H.) doet daarop voorlezing' van de door hem in gediende vragen. Spr. beeft deze vra gen gesteld omdat bij meent dat de vergunning voor een stad als Leiden in strijd is met den geest der Zondags wet. Vraag 2 heeft Spr gesteld omdat hém gebleken was dat na de vergunning de Wethouders er niets van wisten. Daar zit wat raadselachtigs in. De Voorzitter deelt daarop het volgende mede: Het College kan de vragen niet aan vaarden of beschouwen als een inter pellatie De heer Wilbrink meent dat het College gehandeld heeft in strijd met ayt. 4 der Zondagswet, doch het College is aan den Baad geenerlei ver antwoording schuldig over zijn beleid bij de toepassing dier wet. Hoe toch is de toestand? Artikel 4 van de Zondags wet verbiedt openbare vermakelijkhe den, concerten etc. op Zondagen, maar laat daarop uitzonderingen toe en zegt dat het -"Plaatselijk Bestuur, d.i. het College van Burgemeester en Wet houders vergunning kan verleenen mits na afloop van alle godsdienstoefo ningen. B. en W. zijn hier dus door de wet (niet een gemeentelijke veror dening) geroepen hunne medewerking te verleenen bij de uitvoering daarvan. De wet had ook den Raad, een Commis sie, den Minister of een andere autori teit daarvoor kunnen aanwijzen, maar zij deed het niet en wees liet Colle ge van B. en W. aan. Verantwoording voor zijn beleid te dezer zake is het College aan niemand schuldig. Indien de heer Wilbrink voor oogen gehad heeft art. 183 der Gemeentewet, luidende: „De Burgemeester en Wethouders zijn wegens het dagelijksch bestuur aan den Baad verantwoording schul dig, en geven te dien aanzien alle de door den Baad verlangde inlich tingen". dan vergist hij zich, want art. 183>zegt dat B, en YV. aan den Baad verantwoor ding schuldig zijn wegens het dage lijksch bestuur, waaronder zeker niet valt de. medewerking die B. en W. krachtens art. 126 verleenen waar de wet dit verlangt. Terwijl dus het College met nadruk een interpellatie afwijst en zich lil geen enkel opzicht verplicht acht op de vragen van den heer Wilbrink te ant woorden, is het bereid eenige inliehtin gen te verstrekken, alleen omdat op onverantwoordelijke wijze bij een deel «ter bevolking een onjuiste meening go wekt is, .lie tot onjuiste en onbillijke gevolgtrekkingen geleid heeft. Over de motieven waardoor het Col lege zit h laat lelden bij de bepaling van zijn gedragslijn, waarop de eerste vraag doelt, wenscht het College zich niet uit le laten. Zoo als reeds ge zegd. kan het College den Raad niet liet recht toekennen, daarover mede e spreken, deze motieven staan en blij ven buiten s Baads bemoeienis. Wie over de Zondagswet en haar loepassing niet tevreden is, wende zich tot de Landsregeering en hare orga nen en zoeke daar redres. Het Gemeen tebestuur als zoodanig heeft met art. 4 der Zondagswet niets te maken. De tweede vraag is een feitelijke en naar aanleiding daarvan is het Colle ge bereid mede te deelen, dat net ver zoek tot 't houden van den optocht op 1 Mei j.l. niet in het College ter spra ke gekomen is vóór deze verleend was De vergunning is door den Burgemees ter^verleend namens het College. Toen die vraag bij mij inkwam en ik voor het eerst geroepen werd aan de toepassing der Zondagswet mede te werken, heb ik mijzelve de vraag ge steld welke te dier zake mijn houding moest zijn en heb ik gemeend het bes te te handelen door zóó lang aan het tot nu toe gevoerde beleid vast te hou den, totdat mij overtuigend zou blij ken, dat een andere gedragslijn ver kieselijk was. Mij is toen bij navraag gebleken, dat het College sinds om trent dertig jaren eenzelfde gedrags lijn consequent gevolgd had en mijn besluit daarbij te volharden werd mij daardoor wel zeer aannemelijk. Mij bleek verder dat, hoewel de sinds jaar en dag gevolgde gedragslijn dien tijd meerdere malen in het College was ter sprake geweest, de aanvragen om vergunningen niet in het College werdén ter tafel gebracht, doch door

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1