Dii nummer besiaal uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nisaws in dit Nummer. 3»*» JAARGANG VRIJDAG 6 MEI 1927 NUMMER 2121 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Ld Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd rijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 EERSTE BLAD. Y Staatsrechtelijke voorlichting. In de Wekker, het orgaan van de Ghr. Geref. Kerken schrijft L(engkeek) Veluwsche brieven, die het lezen zeer waard zijn. Natuurlijk wordt ïoor de Staatk Geref. Partij daaraan aandacht gewijd en mot name de heer K te A., vermoe delijk de Partijsecretaris, ie heer Kuyk te Amsterdam, toont aicb be wust te zijn daarover nu en dan te moeten schrijven. Door L. was geschreven: „Zelfs zou het kunnen gebeuren, dat er een wet tot stand kwam, die, hoewel de Koningin er persoonlijk geheel tegen was, toch door haar zou moeten worden bekrachtigd". De heer K. te A. kwam daar tegen op met de nog al naieve opmerking dat de Grondwet spreekt van het al of niet bekrachtigen van een wet door de Koningin. Hij meende dat de Koningin dus elk wetsontwerp dat door de Sta ten Generaal is aangenomen kan be krachtigen of ter zijde leggen geheel naar eigen believen. Hoewel dit formeel juist is, wijst L. in de Wekker van deze week zijn op ponent als volgt op zijn eenzijdige voorlichting. „Vanzelf bedoelden wij met dit te schrijven geen wet, die bepaaldelijk tegen Gods gebod, of die het welzijn van ons volk zou schaden. Wij ken nen H. M. onze Koningin als een rechte telg van het Oranjehuis. Maar juist daardoor kan net zijn, dat Zij, als goed const. .oneele Vorstin Hare roeping verstaande, gehoor gevende aan den wensch des volks, eigen persoonlijk oordeel zou terzijde stellen, om een in een wet tigen weg saamgestelde wet te be- - krachtigen. Behalve van een rech terlijk moeten kan er ook van een zedelijk moeten sprake zijn. De heer K. denke zich de conse quenties eens in van een de Heere beware er onze Koningin en ons volk genadig voorl van een con flict tusschen Staten-Generaal en Kroon! Ik kan bet niet helpen, dat wij le- leven, naai- Groen s definitie, in het revolutionaire tijdvak, en dat onze Grondwft daarvan de sporen draagt. Men bestudeere de beginselen, waarnaar ons volk geregeerd moet worden, maar men bestudeere ook de beginselen, waarnaar ons land geregeerd w o r d 11 Dan kan er tenminste sprake zijn van „staats rechtelijke voorlichting Niet als men in de plaats van hetgeen is zijn eigen voorstelling stelt". Als de heer K. te A. nu deze afstraf fing eeas ter harte neemt en boven dien nog eens beter naleest wat Pref. Fabius nota bene door hem zelf aangehaald over dit onderwerp in Anti-Revolutionaire Staatkunde 9chreef dan krijgen eindelijk de Banier-lezers misschien eens betrouwbare voorlich ting. Dan worden goede A.-R. mannen zeker niet meer verketterd zooals nu zoo vaak gebeurd. V De juiste weg In Vlaardingen gaat het met de ac tie voor de Gemeenteraadsverkiezing niet goed. Een deel der A-R. broeders en zusters acht zich'bezwaard over de candidaatstelling. Men heeft nu een Comité van actie gevormd. Op een vergadering door de A.-R. Kiesvereeniging uitgeschreven heeft de heer Schouten gesproken. Na in het algemeen over ons A.-R. standpunt en de A.-R. politieke gespro ken te hebben wijdde bij eenige woor den aan de plaatselijke toestanden. „Hebben wij, aldus Spr., al geen moeite genoeg in den strijd tegen de S.G.P.? Is het niet zoo dat deze strijd onze krachten verteert? Er zijn hier broeders die vinden dat zij aan dien strijd niet genoeg hebben. Afgescheiden van onze actie is maar één reden geoorloofd, n.l. als onze consciëntie ons dwingt. Indien dit laatste niet het geval is, dan is afscheiding niet te verdedigen. Al zou de Kiesvereeniging in dit ge ding voor honderd procent ongelijk hebben, dan zou nog dit afzonderlijk optreden van het Comité van Actie on verdedigbaar zijn, omdat het niet om consciëntie-bezwaren gaat. 't Zal wel meer gebeuren dat kiesver eenigingen bij het candidaatstellen verkeerde plaatsen geven. Alle men- schenwerk is onvolkomen. Kan m°n dit niet meer tijdig in orde maken, dan past het zich daarbij neer ta leg gen, maar in geen geval daartegen in te gaan. Dergelijke dingen moeten worden BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 opgelost. De bezwaarde zegge tegen degenen, die hem deze bejegening aandoen: „ik trek mij terug" maar daarmee ook onherroepelijk uit Elk middel van redres buiten het wettig orgaan van de partij om, be hoort onder ons ontoelaatbaar te zijn, tenzij men van gevoelen is dat het zou raken het primordiaal A.-R. beginsel. Spr. hoopte ten slotte dat het Comité van Actie morgen aan den dag zou melden zich te hebben ontbonden, ook in 't belang van de zaak die zij dient. Indien "zij zich waarlijk groot ge draagt zal dit invloed hebben op de A. R. en leiden tot het meest spoedige re dres. De A.-R. Partij zal zijn of niet zijn Dit hangt er van af hoe zij zich ge draagt, ook op het terrein der gemeen tepolitiek". Een beharigingswaardig woord, dat o.i. iitn jUiScen weg aanwijst. STADSNIEUWS. GEMEEN x KRAAD. Vergadering van den Geipeen.eraad op Maandag 9 Mei a.s. Te behande en onderwerpen: 1. Benoeimng van een Kector aan het ,G>mnasium. 2. Benoeming van een leeraar in de Fransche taai en letterkunde aan de Hoogere Buigerscnoot met 5-jarigen cursus. 3. Rekening dienst 1926 van den Ar menraad. 4. Rekening dienst 1926 van de Piaatselij..e Scnoo.commissie. 5. Begroo.ing dienst 1927 van de Plaatselij-e Scüooicommissie. 6. Voors e. tot verhoog ng van ver schil.ende pos.en der begrooring, dienst 1926, waarvan de raming te iaag is gebeden en tot toevoeging van. eenige nieuwe pos.en aan die oegroo ting. 7. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van het genoo.scnap „Ma thesis Scientiarum Genetrix", om her kosteloos gebru k van eenige locali- teiten van de Stadsgehoorzaal, voor het houden van de a gemeene verga dering en van de tentoonste.iing van door de leerl.rigen vervaardigde werk stukken en van de ingekomen antwoor den op de uitgeschreven Jubileum- prijsvraag op electro technisch gebied. 8. .Voors el tot verhur.ng van de naast het perceel Haarlemmerstraat No. 165a ge egen bergplaats, aan L. en ,W. Kanb er, firma L. Kanbier. 9. Voors e. tot wijziging van de met het Rijk, krachtens raadsbesluit van 13 Maart 1919, gesloten huurovereen komst betreffende het voormalige Pest huis c.a. 10. .Voorstel tot verpachting van het recht tot heffing van den weg- en wa- tertol tegenover den Rijnsburgschen Vliet bij het Leidsche Hek c.a., aan P. Ciggaar. 11. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud bijl de gemeente van het strookje grond aan den Zijl singel, Sectie K, nos. 609 610, 611 en 999, alle ged. 12. Voorstel om aan de Zwemvei- eeniging „De Zijl" een bijdrage van f 100 te verleenen in de kosten van een door haar te houden zwemfeest. 13. .Vaststelling van een aanvullende overeenkomst, betreffende de levering! van e'ectriciteit in de gemeente Kou dekerk door de Stedelijke Electrici- teitsfabriek te Leiden. 14. Voorstel tot aankoop van een stukje grond, ge'egen achter de Em- ma'aan en den Terweeweg, kad. be kend gemeente Oegstgeest, Sectie C No. 2237, ged. ten behoeve van de Electriciteitsfabriek. 15. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwatermaatschappij om toestemming tot het aanvragen van de vereischte Koninklijke bewilliging voor een verenging van hare statuten met 25 jaren. 16. Voorstel tot onderhandsche op dracht van de levering en het montee- ren van den bovenbouw van een install latie voor een beweegbare afsluiting5 van de Slaaghsloot met een ijzeren val schut ten behoeve van de Centrale rio leering, aan de Alkmaarsche Ijzer- en 'Metaalgieterij te Alkmaar. 17. Voorstel inzake het verleenen van machtiging tot het aangaan, resp. bekrachtigen van overeenkomstenter uitvoering van raadsbesluiten betref fende burgerrechtelijke handelingen van den gemeenteraad. 18. a. Herstemming over het amen dement Eerdmans c.s., op art. II der vcrc/idenrng, houdende wijziging van de veicrSening van 31 Januari 1901 Gemeenteblad no. 3 betreffende da ■samenstelling en den werkkring der ■Commissie van Financiën; b. Voortzetting van de behandeling! dier veioroening. 19. Praeacrvies op het verzoek van de Leidsche Katoenmaatschappij voor heen de Heijder en Co., om vergun ning 'ct het maken van een iuchtbrugi van hare fabriek aan de Heeren gracht naar die in de Looierstraat. 2U. Verordenu.g, houdende wijziging! van de veordening van den 22en Janua ri 1923 (Gemeen.eb cd No. 4), rege lende de heffing van belastingen voor het j^eoruik van het Openbaar Slacht huis .e Leiden. 21.' Vasts.e.ling van het vermenigvul digingscijfer, bedoe.d in de verorde ning op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen te Leiden, voor het be.ast.ngjaar Mei 1927Mei, 1928. CLASS1CALE VERGADERING. Gistermiddag is de vergadering van de classis Leiden der Geref. Kerken voortgezet. Onder de ingekomen stukken wa3 het Rapport Depp. Gen. Synode inzake het Vrouwenkiesrecht in de kerk. Er was geen voldoende tijd geweest dit rapport te bespreken, doch besloten werd indien een der kerken een be spreking wenscht, voor dit doel een buitengewone classicale vergadering bijeen te roepen. Met een kleine wijziging werd aan genomen het voorstel van de kerken van Leiden en Sassenheim, dat de Part. Synode van Z.-Holland (N. Ged.) aan de Gen. Synode te Groningen zal voorstellen: a. (tenminste drie) Deputaten te be noemen voor de uitzending per Radio van Kerkdiensten van Geref. kerken in Nederland, en hun op te dragen: 1. er naar te staan, dat een behoor lijk aantal Zondagen een zender voor het uitzenden van kerkdiensten van Geref. Kerken worde beschikbaar ge steld, en 2. de uitzending van kerkdiensten van verschillende Gereformeerde ker ken in ons vaderland, voor zoover zij daarvoor gevoegelijk in aanmerking zullen komen en zij daartoe bereid zijn, te regelen; en b de noodige maatregelen betreffen de de financiën te dezer zake te ne men. Aangenomen werd voorts een voor- stel-Rijnsburg, aan de Synode te vra gen een gedragslijn vast te stellen, waardoor de moeilijkheid wordt weg genomen inzake leden, die elders ker ken en op wie toch niet de afsnijding met het Formulier van den Ban kan worden toegepast. Voorts zal aan de Synode worden voorgesteld wijziging te brengen in het percentage dat door de classes moet worden afgedragen aan de Generale Zendingsdeputaten en dat thans 10 pet. van alle inkom sten bedraagt. Men acht het niet bil lijk, dat thans de meest actieve res sorten, wier zendingsterrein het mees te kost, ook het meest aan de alge- meene inkomsten bijdragen. Tot deputaten naar de a.s. Part. Synode werden benoemd: Dienaren des Woords: Primi: Di. A. M. Boeijinga (Sassen heim), N. Hl Koers (Noordwijk aan Z.). en H. Meijering (Katwijk aan den Rijn); secundi: E. H. Broekstra (Rijns burg), H. J. Kouwenhoven (Lelden) en K. Schilder (Oegstgeest). Ouderlingen: Primi: de heeren H. Koelmans (Bos koop), C. v. d. Niet Dzn. (Noordwijk aan Zee) en J. Velthuijzen van Zanten (Hillegom); secundi: de heeren K. Floor (Wassenaar), N. Francken (Kou dekerk) en K. Zandbergen (Rijnsburg). Aan het einde der vergadering nam D9. J. G. Fernhout van Boskoop, die in verband met zijn a.s. vertrek naar Bandoeng de acte van ontslag kreeg, met enkele woorden afscheid van de classis. Hij werd door den praeses in harte lijke woorden toegesproken, waarna hem door de aanwezigen werd toege zongen Ps. 121 4. HULDIGING VAN F. O. H. W. KESSELRING. Morgenmiddag zal in tegenwoordig heid van de directie van het Natuur kundig Laboratorium en van het we tenschappelijk en technisch personeel de heer Kesselring worden gehuldigd, vanwege zijn 25-jarige ambtsvervul ling als leeraar in het glasblazen bij de „Vereen, tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker", waar na hij op 1 Juli 1902 in dienst kwam van het Rijk, door zijn benoeming tot glasblazer aan het Natuurkundig La boratorium. Door de afwezigheid van prof. Keesom wegens verblijf in Rome, den man, waarmede hij zoo vele jaren samenwerkte en die ook wenschte mee te doen aan deze huldi ging werd zij tot Zaterdag uitgesteld. De heer Kesselring is een merkwaar dige figuur in de geschiedenis van het Leidsch Natuurkundig Laboratorium. Hij heeft voor de studie der natuur kundige wetenschap op het gebied der practijk groote verdiensten. Een Duitscher van afkomst, genoot hij zijn opleiding als glasblazer aan de vakschool voor glasblazers te Ilmenau werkte in verschillende glasfabrieken in Thüringen voor hij in Leiden kwam. In het Natuurkundig Labora torium ontwikkelde hij zich in den loop der jaren tot een der bekwaamste glasblazers van de wereld, kan men wel zeggen. Geen onderzoek is er in de afgeloopen 25 jaar gedaan of daar bij is gebruik gemaakt van zijn onge looflijke kunstvaardigheid in de glas bewerking. Het toestel, waarmede in i908 dóór prof. Kamerlingh onnes voor het eerst het helium vloeibaar is ge maakt, werd, wat het glas betreft, door hem vervaardigd. De vacuumgla- zen onderaan het toestel, waarin het eerste vloeibare helium werd opge vangen zijn van de hand van den beer Kesselring. Een en ander wordt thans bewaard in bet Historisch Museum van natuurkundige instrumenten in 't Nat. Laboratorium. De tallooze buiten landsche geleerden, die in de afgeloo pen 25 jaar in het Laboratorium ge werkt hebben, hebben bij Kesselring het licht opgestoken. Daardoor is zijn werk over de geheele wereld beroemd geworden. Engelscbe, Fransche, Belgi sche, Duitsche, Noorsche, Zweedsche, Poolsche, Spaansche, Japansche en A- merikaansche geleerden, die in het La boratorium gewerkt hebben, hebben het welslagen van hun proeven voor een deel aan de kunstvaardigheid van den heer Kesselring te danüen. Aan zijn opvoedKundige bekwaam heden is het te danken, dat vele ieer- lingen der instrumentmakersopleiding zijn werkplaats ais bekwame glashla zers verlaien hebben. Niet alleen in Nederland, maar ook in Amerika, En geland, België en Ned. Indië zijn oud- leerlingen van den heer Kesselring werkzaam. De vacantie-cursussen in de laatste helft van Augustus m hei Laborato rium gehouden, staan mede onder zijn leiding en onder de 4U leerlingen zijn er steeds t> of 8 vreemdelingen, gewoon lijk Engelscken en Schotten. Sinds 1903 is de heer Kesselring lid- van de Commissie belast met bet af nemen der practische instrumentma kers- en glasblazersexamens. Rustig, zonder zich op zijn verdien sten te laten voorslaan, gaat deze stil le in den lande zijn weg, de weten schappelijke^ zooals Prof. de Haas, Keesom, lector Crommelin en anderen met raad en daad bij te staan. Morgen zullen de heeren toonen, hoe dat door hen wordt gewaardeerd. PROF HERTZSPRUNG. Prof. dr. E. Hertzsprung, adjunctdi recteur der Leidsche Sterrenwacht, die reeds gedurende 1 jaar in Amerika vertoeft tot het doen van wetenschap pelijke onderzoekingen aan het obser vatorium van de Harvard University te Cambridge (Mass.) zal omstreeks half Mei uit Amerika vertrekken. Voor echter naar ons land terug te Keeren, zal hij zich nog voor eenigen tijd naar Denemarken begeven tot het verrich ten van wetenschappelijke onderzoe kingen. BELASTING-OPHAALDIENST. Het Bestuur van den Belasting-op haaldienst vergaderde 4 Mei ter be spreking van de verschillende zaken den dienst betreffende. Reeds hebben zich in den betrekke lijk korten tijd van het bestaan van dezen dienst ruim 5C0 personen aange sloten, waarvan 250 reeds de kwitan ties zijn aangeboden, de overigen nog in behandeling zijn, doch hoogst waar schijnlijk zullen in den loop der vol gende week hij alle aangeslotenen de gelden worden geind. Ter geruststelling van de aangeslo tenen, kan worden medegedeeld, dat zij, die zich hebben aangemeld, ook al is nog geen kwitantie aangeboden, bul ten de invorderings- en vervolgings maatregelen zijn gesteld. „PAEDAGOGISCHE BIBLIOTHEEK." Zaterdag 7 Mei a.s. zal in het Nut de heer A. Jager uit Heemstede voor bovengenoemde vereeniging spreken over taalonderwijs. De heer Jager heeft reeds eenigen tijd geleden voor de Paedagogische vereeniging te Amsterdam over dit on derwerp gesproken. Ook is van zijn hand een inderdaad belangwekkende taalmethode verschenen. Zooveel wat voor het onderwijs ver schijnt, zou beter ongedrukt kunnen blijven, omdat het geen wezenlijk nieu we gedachten bevat of in vrijwel de zelfde vorm reeds eerder bestond. ADVERTENTIE-PRIJS Gewon* advertentiën per regel 22*1% cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel Urlei Bil contract, belangrijke redactie. Kleine advertentie» bij Tooraitbetaiing van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijk* geplaatst ad 40 cent Binnenland. Ds. C. Vermaat te Makknm afgezet. Buitenland Rede van Colijn op de internationale economische conferentie te Genève. De nitslag van de prijsvraag voor het Volkenbondsgebouw. Het onlwerp-vaLvui-jnigingswet is door het Lagerhuis in tweede lazing aangenomen. Een Grieksch-Enlgaarsch grenslncl dent. Ganscli anders is dit met het werk van den heer A. Jager. Hier ls een in derdaad belangwekkende gedachte in nieuwe vormen uitgewerkt. Hoè belangwekkend, zal ieder kun nen waarnemen, die de laatste num mers van dr. Hamakers Tijdschrift voor Ervaringsopvoeding" inziet. Ook de bekende oud-inspecieur, de heer Wirtz, neemt hierbij deel aan de gedachten wisseling. Ongetwijfeld zal ook de belangstel ling in Leiden groot zijn. EEN CONFLICT VAN PLICHTEN. Zeer talrijk zijn de gevallen, waarin arbeid :rs voor bet kantongerecht alhier zich te verantwoorden hebben inzake het niet verstrekken van inlichtingen aan den Raad van Arbeid. Vooral brj los se arbeiders komt zulks veelvuldig voor en bij hen, die werkzaam zijn in den land- en tuinbouw. Als aan de arbeiders naar de reden van hun a igbrid wordt gevr agd, is het stereotiepe aai woord: Verstrek ik de gevraagde inlich ingen, dan worden mijn werkgevers gedwongen, rentezegels ingevolge de Invaliditeitswet voor mq te plakkén, en woid: ik ontslagen. Een voeger in lossen diens, heeft zich nu ook voor het kantongerecht voor het genoemde feit te verantwoorden gehail. en voerde de even genoemde reden tot zijn verweer aan. De waarnemende kantonrechter, Mc G. H. E. No:d Thomson, verklaarde de«n voeger scnuldig, e.h er zonder toe passing van straf, waarbij hij van de vol gende overwegingen ui g'ng. Dat ter terechtzitting is aangevoerd, dat als verdachte de gevraagde inlich ringen zou hebben v rs rekt, hem vei» ider werk als voeger bij zijn werkge vers zou zijn geweigerd; dit de getuige Gos inga, de directeur van dan Raad van Arbeid te LeideK heeft erkend, dat zeer vaak voegers, die de door den §,aad van Arbeid ga wenschte inlichtingen verstrekken, ver der werk bij de werkgevers wordt ge weigerd; dit deze handelwijze van de betrok ken werkgevers mee: worden afge keurd, doch buLen de machissfeer va a ,den rechter valt; dat iedereen verplicht is te voldoen aan hetgeen in westelijke bepalingen wordt vereischt, ma.ar dat, indien dit ten, gevolge heeft, dit hij, die voldoet aan die bepalingen, broodeloos wordt en zijn gezin en zichzelf met ondergang ziet bedreigd, een conduct van plichten naleving van wettelijke bepalingen ende zorg voor het gezin ontstaat, waarmo de de rechter neeft rekening te houden; dat in dit geval eenerzijds het alge meen belang bij de naleving betrekkelijk gering is en voornamelijk den verdachte ten goede zou komen, krijgende hij_ daar door eventueel recht op de uitkeeringen krachtens de Invaliditeitswet, en andes TJijds zii, die met de naleving van de wet zijn belast, in het algemeen in art. 313 van de wet in het bijzonder andere we gen vinden aangewezen om de gegeven*, (deelachtig te worden, die zij verlangen; dat bij het bewandelen van deze \vo gen wordt voorkomen, dat dei betrok ken werknemer werkloos en broode loos wordt, wat ook weer in het alge meen belang is, en het nimmer de bedoa ling van den wetgever kan geweest zijn den werknemer eenerzijds oe voordea len te verschaffen van mogelijke uitkeo ringen krachtens de Invaliditeitswet, doch hem anderzijds uit zijn broodwm ning gestooten te zien; Daar derhalve het middel om de werk nemers te helpen, erger ware dan de kwaal, daar door de werkloosheid van den, -werknemer bedoelde «voordeelen, althans gedeeltelijk itoch souden komen te y er vallen. Hedenmorgen is op de Haarlem merstraat aangereden mej. C. G. v. S. door een motorrijder. Ze bekwam een schaafwonde aan de linkerzijde. Gistermorgen is de 32-jarige niöj- J. v. W. wonende Oude Rijn, terwijl ze op de binnenplaats van haar woning op een trag plazen stond te zeemen, met de trap omgevallen, waardoor ze een bloedende hoofdwonde opliep. Door een dokter van den Eersten Hulpdienst ia ze verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1