Qkrzoti Galsteen^ NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 4 MEI 1927 De stand van hedenmiddagA aangegeven door den wtjrer. Stand van gistermiddag 3 uurj LICHT OP VOOR FIETSJE Woensdag 4 Mei: 758 nam. LBCHTTEMPERATUOR.'1*; Hedenmiddag S uur: 22.8 gr. C. GEM. ZWEMINRICHTING a. d. ZUL. Hedenmorgen 7 uur: 14 H gr. C. Hedenmiddag 12 uur: 15 Vt gr. C Hedenmiddag 3 uur: 16K gr. C LEIDSCHE ZWEMINRICHTING (H. RIJNDIJK). Hedenmorgen 7 uur: 13 H gr. C. Hedenmiddag 12 uur: 15 gr. C. Hedenmiddag 3 uur: 16 gr. C. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn59.20 Londen 12.147. New-York2.4»"/.. Parijs9.78'/. Brussel 34.741/. Zurich 48.06 Praag7.40 Rome 13.15 Madrid 44.10 Oslo64.55 Kopenhagen 66.65 Stockholm 66.82 Weenen 35.17 Radio-Programma. Wat ei vanavond te hooren is. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 7.50 Orkestconcert. 9.5010.50 Concert. DAVENTRY, 1600 M. 5.20 Muziek. 6.05 Zang. 6.35 Pianomuziek. 7.35 Muziek. 7.50 Orkest. 3.55 Populair orkestprogramma. 9.20 Orkest. 10.05 Orkest. 10.1510.20 Polonaise in A, Chopin. 10.30 Muziek en Zang. HILVERSUM, 1050 M. 5.306.15 Yoor-Avonld-Concert. 6.15—6.45 Lezing. 6.45—7.45 Voor-Avond-Concert. 7.45 Politieberichten. 8.10 Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Uitzending van het urogramma van den Introductieavond der Zeemanscen trale (Bond voor geestelijken en zedelij ken arbeid onder de Neoerlandsche zee varenden, te houden in de Groote Kerk te 's-Gravenhage. Sprekers: Ds. H. E. Gravemener van Amsterdam; Dr. F. van Gheel Gilde meester van 's-Gravenhage; Ds. L. D. Poot van Haarlem en Ds. G. H. Wage naar van Rotterdam. Verdere medewerking van:_ Zang van het koor der Hervormde iStadszending te Den Haag „Te Beum Laudamus", Dir.: Not. W. J. Talfnk. Orgelspel van den heer J. A. de Zwaan 10.30 Persberichten. PARIJS (Radio-Paris), 1750 M. 405—4.55 Concert. 8.05 Galaconoert. Philips kortegolfuitzending. Voor de tweede maal in de nog jonge geschiedenis van den omroep, zegt ae Wireless World van deze week, heeft Nederland ons en feitelijk heel Europa een vlieg afgevangen. Het Haagsche Station P. C. G. G. zond lang voordat in Engeland de omroep tot stand was gebracht, geregeld voor de Engelsche luisteraars concerten uit. Op inieuw geeft nu Nederland den toon aan Den 15 en Maart is het kortegolf station van Philips te Eindhoven met zijn tele- fonie begonnen en wordt zoowel in Oost en West-lndië, als in Australië.gehoord. Het station 2JBL te Sydney heeft met succes een der programma's opnieuw uit gezonden. Wij wenschen Nederland en de Philips' Fabrieken in het bijzonder geluk met dit record. Zal het voorbeeld van Nederland door andere landen in Europa gevolgd wor den, vraagt het blad. Indien zoo'n station opgericht werd, zou het buiten het terrein van de Brit8ch Broadcasting Corp. vallen, maar moeten rer*-orteeren onder Buitenland- sche Zaken of Koloniën. Het is betreu renswaardig, zegt het blad verder, dat wij zoo'n mooie gelegenheid hebben voor bi] laten gaan, om de uiterste uithoe ken van het rijk te verbinden. SASSENHEIM. GisteTn dd?,g te ongeveer half 6 reed een elubjé werklieden op de straat weg bij Postbrug, toen er een groote plei zierauto met Engelsche mariniers aak kwam en den 17-jarigen P.- K. aanreed )Deze nam in zijn val W. T. en H. C. mee, die er nogal goed af kwamen. De fiets en kle-eren van P. K. waren ernstig beschadigd. Een juist passee- rende dokter nam hem met zijn auto mee naar Leiden, ter verdere behande ling. Het nummer van de auto is bekend WASSENAAR. Hier is Maandagavond opgericht een onderaf deeling van den Algemeenen Bond van Ned. Forensen. Bij acclamatie werd besloten, het voor loopig comité tot bestuur te benoemen t.w. de heeren H. A. Burgerhout, Mc P. B. H. v. Groin Soeters. J. Marei H T. Ruys, J. G. A. Smalt, P. A. Wernink en H." E. Ysendijk (Mr. W. M. Westea» man had bedankt), die onderling de bestuursfuncties zullen verdeelen. Burgerlijke stand. Geboren: Joan na Josgpha d.v. J. Lebbe en M. H. van Dyk. Carolina Wilhelmina d.v. Ph. v. Hoven en- J. Keijzer. Jan z.v. J. v. Bie zen en Cr. Bos. Pieter Catharinus z.v.' B. van Keüpel en W. T. v. Golverdin- <*en. Arnolaus z.v. A. Kloosterman en M 0. Kuipers. Wilhelmus Joachim z.v. W. Yosse en K. C. Snel der waard. Ondertrouwd: W. H. A. de Swert en J. M. Fr. d? Bont Hisschemüller. C. L Bredercde en C. C. Parlevliet. P. J. Hen idriks en .P C. v .d. Salm. E. G. Schue Ier en A. H. v. d Salm. J. J. Tetteroo en J. M. Gerard s. F. A. W. Bohernen en T. S. N'ieuwland. W. M. Lagerberg en ■de Haas. H. Baas en M. «Jalving. Overleden: J. Cl. Hoogeveen 32 j. echtgenoote van W. de Groot. J. Dui venvoorden 75 j. C. J. L. v. d. Meer 74 j. echtgenoot van G. Lubbe. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde corivspon dentschap voor arbeidsbemiddeling, wa ren de vorige week 75 personen als werkzoekende ingeschreven, n.l. 36 visschers, 30 landarbeiders, 3 timmerlie den, 1 losse^ arbe'der, 1 stucadoor, 1 kelner, 1 huisknecht* 1 diens Imeisje en 1 kamermeisje. STADSNIEUWS, 59STE DISTRICTS VERGADERING VOOR ZUID-HOLLAND VAN DE NATIONALE CHRISTEN GEHEEL- ONTHOUDERSVEREENIGING. Vandaag hield de Christen Geheel Onthouders Vereeniging afd. Zuid- id haar 59ste Districtsvergade- Aanwezig waren de afdeelingen: Rotterdam, Hazerswoude, Wassenaar, 's-Gravenzande, Scheveningen I, Hoek van Holland, Den Haag (Cen trum), Den Haag (Politie), Den Haag (Laakkwartier), Den Haag (Oost). Ongeveer kwart over tien werd een aanvang gemaakt met den bidstond. Ds. Mondt, de leider van de bid stond, liet zingen Ps. 103 8, las een ge deelte van Ps. 119 en nam als tekst daaruit: Het is tijd voor den Heere, dat Hij werke. Spr. begon met te zeggen dat het noodig is dat wij leeren zien op hel uurwerk des Heeren, zooals een kind op de klok leert zien. Wij moeten ken hen de tijden des Heeren. Wij hebben ons af te vragen: Is het nu wel de tijd om te handelen. Het lijkt wel of de tekst iets anders leert. Is dat niet een aanmatiging, dit woord van den psalm dichter? Is het niet alsof de Heere God Zijn tijd vergeet? Komt deze gedach te niet dikwijls bij ons op ?Er gebeurt zooveel zondigs door het drankmis bruik. En het lijkt wel alsof de Heere Zijn tijd vergeet. Wij zouden wel wil- .len zeggen: Heere t is tijd, handel Gij toch! Maar dit is niet de bedoeling van den tekst, 't Is veeleer een toon van diepe afhankelijkheid, 't Is tijd voor den Heere, dat Hij werke. 't Is de tpon van: Niet pns, niet ons, o Heere. VVij weten niets maar God weet alles en Hij weet wanneer het tijd is 001 de zonde tegen te staan. Daarvan overtuigd komen wij, al dus spr., samen om een bidstond te houden. Er is echter het gevaar dat wanneer wij de zondaars bestrijden, wij vergeten dat wijzelf ook zondig zijn. Laten wij tot onszelf inkeeren en zeggen: Wij weten het niet meer, O Heere, wilt Gij tot ons komen. Het is tijd dat de Heere werke. Dat wil niet zeggen: De Heere moet maar zien hoe Hij aan Zijn eer komt, maar door de loutering komt de vraag naar voren: Heere, wanneer Gij werkt, laat mij dan ook moge meehelpen. Niet als Pe trus te voortvarend, ook niet werke loos. Wanneer wij hebben leeren bidden: Het is tijd voor den Heere dat Hij wer ke, dan gaan wij moedig voorwaarts, lettende op het woord van den Chris tus: Mijn Vader werkt tot nu toe en ik werk ook. Hierna ging Ds. Mondt voor in ge bed, waarna ook verschillende ande re aanwezigen Gods zegen afsmeekten Daarna werd gezongen Ps. 119 65. Alsdan ging de leiding over in han den van den Voorzitter, Ds. J. W. Tonsbeek van Schiedam, die allen har telijk welkom heette hier in Leiden. Het doet spr. genoegen dat de afd. Leiden weer opgebloeid is. Spr. wijst er voort op dat Leiden 'n merkwaardi ge stad is. Het werd vroeger door den vijand bereigd. Zoo worden ook thans nog alle dorpen en steden bedreigd door een anderen vijand, de drank. Spr. hoopt dat ook die vijand op de vlucht moge worden gedreven door de Watergeuzen, waarmee spr. de ver eeniging wil vergelijken. Spr. heet daarna nog eenige perso nen speciaal welkom en hoopt dat, waar de zon zoo v schitterend schijnt, ook de vereeniging met lentekracht moge bezield worden om met fris- schen moed verder te strijden. De Secretaris leest hierna de notu len van de vorige districtsvergadering die onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens leest de secretaris zijn jaarverslag. Twee groote bijzonderhe den komen daarin naar voren, n.l., dat de afdeeling 's-Gravenhage in 5 af deelingen is gesplitst en de vorming van een Ring Leiden. Verder gaf het verslag weer de verschillende verga deringen en propaganda. Spr. eindigde met een opwekkend woord om het blauwe kruis aan te vatten want blauw en kruis behooren bij elkaar. De directeur van het N.C.G.O.V. geeft nog eenige toelichtingen, waar uit blijkt dat het ledental in 't geheel ongeveer 100 achteruitgegaan is wat echter een vooruitgaan is, gezien het verlies van vorige jaren. Er is thans hoop dat volgend jaar een honderd le den zullen gewonnen zijn. Uit het verslag van den penning meester bleek dat er een batig saldo is van 63 cent. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 435.89., Vervolgens kreeg het woord Ds. A. J. Montijn, directeur der N.C.G.O.V., over: Het Ontwerp-Drankwet van Mi nister Slotemaker de Bruine. Spr. be gint met te zeggen dat dit nog slechts een voor-ontwerp is. In 1921 is een rapport opgesteld in gezonden onder presidium van den heerSlotemaker de Bruine. De oud- Ministers Aalberse en Kooien hebben niets gedaan voor het ontwerp-drank- wet. De heer Slotemaker de Bruine heeft echter zijn woord gehouden en spoedig het werk ter hand genomen. In de memorie van toelichting staat dat al jaren gewacht wordt op deze twee hoofdzaken: De regeling van de klemverkoop van gegiste dranken en de Plaatselijke Keuze. Spr. licht toe dat het noodig is, dat waar ook de gegiste dranken gevaar opleveren, de ongebonden verkoop daarvan aan regelen moet gebonden worden. Aan dien wensch is door Min. Slotemaker de'Bruine voldaan. Thans zal ook aan deze vergunningen een maximum verbonden worden evenals aan die voor sterke dranken. Dat is een schrede in de goede richting. Ook wordt thans een verlofrecht gevraagd, wat vroeger niet het geval was. Een zeer belangrijk feit is ook dat niet meer zal toegestaan worden de ver koop van wijnen en bieren in allerlei «lootten winkels Sni* noemt verder de jeiigdbesrhe. mi" die r wordt, terwijl niet aan .den wensch voldaan is om den leeft. v. 1 8 jaar te stellen. Er zal ook in de wet komen een definitie van liet begrip sterken drank. Men is daardoor van de wille keur bevrijd. Wat de plaatselijke keuze betreft, heeft Minister Slotemaker de Bruine teleurgesteld, cmdat Z.Exc. het mooi ste uit liet ontwern-Rutgërs uitgeno men heeft. De plaatselijke keuze zal n.l. niet gelden voor oude vergunnin gen van voor 1904, voor logementen en voor sociëteiten. Dat allés is zeer jammer. Er is echter nog eenige hoop, dat daar verandering in komt. Om iets te kunnen bereiken zal het vooral noodig zijn dat men als één inan opgaat naar de plaatselijke keu ze-meeting die voor Zuid-Holland in Gouda zal gehouden worden. De vergadering dankte den spreker met een hartelijk applaus. Als plaats voor de a.s. najaarsver gadering wordt vastgesteld 's-Graven zande. Daarna nam men plaats aan de kof fietafel, die aangeboden was door de afd. Leiden, waaraan door den heer Veerman namens deze afdeeling een welkomstwoord werd gesproken en ook door eenige andere heeren het woord werd gevoerd. (De vergadering duurt voort). OVERTREDING VEILIGHEIDSWET. Vanmiddag is voor het Kantonge recht alhier voortgezet de behandeling der zaak tegen de Gebr. W. D. S. en C. S., machinefabrikanten te Enschede, die gedagvaard waren wegens niet-na- leven van de voorschriften der veilig heidswet bij het doen verrichten van werkzaamheden aa.11 de gasfabriek, ten gevolge waarvan indertijd 'n werk man v.an een steiger is gevallen en tengevolge daarvan overleden. Het O.M. eischte f 10 boete of 10 da gen hechtenis. Mr. Moor uit Enschede, die als gemachtigde optrad, conclu deerde tot vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde (E) de heer J. van Heijningen te Koudekerk aan den Rijn; voor het aanvullingsdocto- raal examen Indisch recht de neer mr. D. Dursma te Hoogezand. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) GENèVE, 4 Mei (V.D.) Hedenmorgen te ruim kwart over elf heeft de presi dent van de Internationale Economi sche conferentie, de vroegere Belgi sche minister-president. Theunis de eerste zitting der conferentie geopend. In zijn openingsrede heette hij de ver tegenwoordigers der verschillende sta ten en van de verschillende interna- 1 ionale organisaties 'welkom. Theunis betoogde, dat de Volken bond er in de eerste plaats naar streeft den vrede op da wereld te be houden en te versterken. Dit is een be langrijke taak. Hef is de taak van de economische conferentie een onder zoek in te stellen naar de economische moeilijkheden, die de wereld op het oogenblik ondervindt en de middelen op te sporen om deze moeilijkheden uit den weg te ruimen. Alle delegaties, behalve die van Sov jet-Rusland waren aanwezig. De dele gaties hebben zitting in alphabetische volgorde volgens de Fransche lands namen. De deskundigen zitten achter de delegatie. Er was voor de opening der conferentie zeer veel belangstel ling. LONDEN, 4 Mei (V.D.). De correspon dent van de „Daily Mail" te New-\ork meldt, dat een aanvang is gemaakt rnet het ontruimen van New-Orleans. Vele personen, voornamelijk vrouwen, /verlaten de stad. LONDEN, 4 Mei (V.D.). De corres pondent van dê „Daily Mail" (e Win nipeg'seint, dat ernstige overstroomin gen plaats hebben in de prairie-provin cies van Canada. Vele boerderijen in de Assiboine- en Quappille-vallei staan door het buiten de oevers tre den van de rivieren onder water. De bewoners moesten vluchten. In Alber ta heeft het 48 uur gesneeuwd. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 3 Müi. Vette varkens. Aangevoerd 341 stuks. 317 vette var kens prijs per K.G. (levend gewicht) hoogste 0.64 laagste 0.63, licht soort hoogste 0.62 laagste 0.61. Handel ma- tik. LEIDEN, 3 Mei. Ons Belang, Bloem kool 2033, rabarber 1.803.60. sla 2.907.80, radijs 34.10, raapstelen 12, selderij 1.403, pieterselie 2.10 4, prei 1.40—3.10, peen 2940, alles per 100 stuks. Spinazie 711, kroten 58, waspeen 915, uien 10.1015.40, wit lof 3341, postelein 28—29, alles per 100 K.G. Stoofsla 0.611.04 zu ring 0.500.63, beiden per kist. AMSTERDAM, 4 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 290 vette kalveren, le kw. 0.90—1.40, 2e kw. 0.80—0.90, 3e kw. 0,70—0,80 per K.G. levend gewicht; mindere soorten 0.540.70; 181 nuchte re kalveren 714, 560 varkens (Holl.) le kw. 0.76—0.77, 2e kw. 0.75—0.76, Overz. en Geldersche le kw. 076077, 2e kw. 0.750.76, vette varkens 0.73 0.74 per K.G. slachtgewicht. WOERDEN, 4 Mei. Kaasmarkt. Aan gevoerd 406 partijen kaas, prijs 30 37, met rijksmerk le kw. 3640, 2e Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht ln den morgen van 4 Mei 1927, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut Je De Bilt. Hoogste brm.stand 768.9 te Stockholm. Laagste brm.stand 751.6 te Rost. Verwachting tot den avond van 5 Mei: Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen, meest licht bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. m Barometerstand. Advertentiën. Ondertrouwd: Willem van Zonneveld en Neeltje Passchier. Sassenheim „Even Buiten" Noordwijk Binnen, Doezastraat 39 4 Mei 1927. Huwelijksinzegening D.V. 19 Mei a.s., n.m. 2 uur, in de Geref. Kerk te Noord- wijk Binnen, door den Wel.Eerw. Heer Ds. N. H. KOERS. Thuis te Noordwijk Bin nenDinsdag 10 Mei van 7.309.30 uur n.m. Na een vrij lang durig, zeer geduldig gedragen lijden over leed heden tot onze diepe droefheid, onze zeer geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootm. en Dochter, AAGJE STEENHUISEN- STIGTER. in den ouderdom van 60 jaar. W. STEENHUISEN. A. W. KASTELEIJN- STEENHUISEN. W. A. KASTELEIJN. en Kind. E. STEENHUISEN. N. STEENHUISEN- KRIEST. Wed. E. STIGTER, geb. W. MULDER. Leiden, 3 Mei 1927. Oude Rijn 44c. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 6 Mei te 12 uur op de begraaf plaats „Rhijnhof". Verzoeke geen bezoek. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwdzuster AAGJE STEENHUISEN- STIGTER, in den ouderdom van 60 jaar. M. MANDEMAKER- Stigter. F. MANDEMAKER en verdere Familie. Leiden, 3 Mei 1927. Gewone Algemeene Ver gadering van Aandeelhou ders in de Naamlooze Ven nootschap Boek-, Courant en Handelsdrukkerij v./h. J. J. Groen Zoon, geves tigd le Leiden, op Zaterdag 14 Mei a.s. om 3 uur n.m., ten kantore der Vennoot schap, alwaar tevens de punten van behandeling en de Balans en de Winst- en Verliesrekening voor aan deelhouders ter inzage lig gen. Aandeelhouders, die deze vergadering wenschen bij te wonen, moeten ten min ste drie dagen van te voren hun aandeelen tegen ont vangbewijs inleveren ten kantore der Vennootschap te Leiden. De Commissarissen. 7//Z Ook verkrijgbaar bij W. J. VELTHUIZEN, Acaciastraat 17. - Leiden. Drie nieuwe Zomer- modellen ^490 ELEGANTE TROTTEUR (boven) van geborduurd eoepel vilt, met ribslintgaraering. Voorradig J ia 24 kleurenkombinaties JONGEDAMESHOED (links) van gevlochten bont vilt en Visca stro met ribslint gegarneerd. Fraaie kleurenkombinaties CLOCHE MODEL (rechts) van geborduurd soepel vilt met grosgrain lintgaroering. Voor radig in 24 kleurenkombinaties 4£0

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3