WAT DE BLADEN ZEGGEN. aan het zoeklicht. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 MEI 1927 TWEEDE BLAD. if Maar. „Maar" fe een aïïerongaLï'.iahst en onberekenbaar woord, scnriift de Standaard. „Maar" kan het allerbeste slecht ma ken, ,„maar" berooft somwijlen het meest waardevolle van beteekénis. „Maar" is een wereld van yeser/e en tegenspraak. Wel sterk openbaart zich die ellenca var- het „maar" in de ontwikkeling vjui de meest b&gunstigings-clausule. Die wordt van allen luister beroofd dooi het „maar" dat haar in de han delsverdragen als appendix vergezelt. Waf onzen onderhandelaars bij het sluiter van handelsverdragen ais ideaal tegenblonk was: Nederland moet voor den behandeld als „meestbeegunstigde natie". Een die meestbegunstiging hebyjiwij verkregen. Edoch is het langzamerhand' gewor den meestbegunstiging met «iep. mahs met voorbehoud, met uitzonderingen, met afwijkingen. Nederland zal behandeld worden als de meestbegunstigde natie, dat wil dus zeggen dat wanneer andere landen lage rechten voor hun producten kragen ook vanzelf voor Nederland gelden, maar Nederland zal behandeld worden als meestbegunstigde natie0 maar niet als het nietde-zealfde concessies doet als de Staat, die verlaging van invoerrecht vei krijgt. Nederland zal behandeld worden als d.e meestbegunstigdde natie, maar., niet als het geen buurman is. Aan Luns lieden worden bijzondere voorde.*aten verleend, waarbij dan soms hot begrip buurschap wordt opgevat in een ruime ren zin, die met alle geografische schen spot. Nederland zal' behandeld -vodden als ,de meestbegunstigde natiee, maar ;nie« voor de soorten en soort j es die Nederland heeft. Duitsehland heft lagere rechten van paarden, maar dal gelai alieen voor 3:et Ardennerslag, dat uit België komt. Frankrijk vermindert het tarief voor :aas, maar dat heeft allen cp de gruv- re-kaas die Zwitserland levert. Nederland zal behandeld worden als de meestbegunstigde natie, maar niet voor het seizoen, waarin de No derlandsche producten worden geëx porteerd. De rechten op sla, op bltnem- kool, tomaten worden verminderd, maar alleen gedurende de maanden, dat Ito liê uitvoert; in het seizoen waarin No deïland exporteert, blijven de hooge rechten van kracht. Zoo is het dikwijls meestbegunstiging in naam, meestbegunstiging als papieren 'formule;, niet als levende werkelijkheid Meestbegunstiging met eenmaar. Uitgeholde meestbegunstiging. KERK EN SCHÖÖLT NED. HERV. KERK. Beroepen, te Breda: J. H. H. van Beem, te Nieuw Vennep. Aangenomen, naar Etten: en Leur: J. G. Harihoorn, te Scherpenzeel. Naar Heemstede (2de pred.pl.): C. M. Briët, te Enschede. naar Mensin- geweer (Gr.): H. G. Canmegieter Wzn., te Lippenhuizen c.a. j Bedankt, voor Z\tartewaal: C. M. de. Jong, cand. te Terheijden. Voor Nieuw-Vennep (toez.): G. de Vries, t e Oosterend (Fr.). Voor Loon op Zand: A. van Willigen, te Woudrichem. (.Voor Rijssen: P. 3'. Steenbeek, te Kam- l pen. GERÈF. KERKEN, j T w e e t a te Broek op Langendijk: j J. H. Donner Jzn., te Molenaarsgraf; en i C. J. de Kruijter, te Hasselt. Beroepen, te Zetten-ElstE. J. van Voorst, te Kootwijk. Te Raams- donk: G. Tom, cand. te Hilversum. |Te Zierikzee: J. Oosterveen, te Wilnis. Te Marken: Dr. Th. Ruijs, te Lisse. Te Monnikendam: G. Tom, cand. te j Hilversum. Aangenome 11, naar Katendrecht: :W. Steunenberg, te Heerenveen. Bedankt: voor Fijnaart: S. van Dijken, te Nieuweroord (Dr.) CHR. GEREF. KERIC. Beroepe n, te Harderwijk: K. Groen, te Baarn. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Beroepen, te Edam: de heer Wuite, cand. te Den Haag. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. In de overvolle Nieuwe Zuiderkerk der Geref. Gemeente Den Haag-West lieeft Dr. K. Dijk Zondagavond" Ds. W. v. 't Sant, gekomen van Watergraafs meer, bevestigd als opvolger van Ds. M. Schuurman. Nadat Ds. v. 't Sant op de vragen van het. bevestigingsformulier had ge antwoord. zong de gemeente haren nieuwen leeraar staande toe Ps. 909. Dr. Dijk richtte hierna een persoonlijk woord tot zijn nieuwen collega. Met het zingen van Ps. 72 11 werd de sa menkomst besloten. Morgenavond doet Ds. v. 't Sant in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede. Ds. K. Winkelman nam Zon dagavond na een 4-jaiig verblijf af scheid van de Geref. Kerk van Maas tricht om te vertrekken naar Ede. De scheidende leeraar bediende het woord naar aanleiding van Hebr. 13 8. Spr. besloot zijn predicate met de gebruike lijke toespraken tot kerkeraad, classis, catechisanten, commissie van beheer. Ouderling Steinfort sprak namens den kerkeraad Ds. Winkelman toe. TOEGELATEN TOT DE EVANGELIE- BEDIENING Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is door bet Prov. Kerk bestuur van Gelderland toegelaten de heer P. A. A. Klüsener te Zeist. GIETEN EN LEGATEN. Ds. A. B. te Winkel, Ned. Herv. pre dikant te Den Haag, ontving voor de te bouwen 10de kerk een gift van 1000. CHR. GEREF. WEESHUIS. De algemeene vergadering van de Vereeniging van Diaconieën tot oprich ting en instandhouding van een wees huis voor de Weezenverzorging der Chr. Geref. Kerk in Nederland, zal a.s. Woensdag in het Chr. Geref. weeshuis te Soestdijk gehouden worden. Behal ve diverse huishoudelijke zaken komt aan de orde een voorstel van het be stuur tot het definitief vaststellen van Weeshuisdagen. HET NIEUWTESTAMENTISCHE KERKLIED. Vrijdagavond werd op een gemeen teavond van de Geref. Kerk van 's-Gra- venhage, binnen hersteld verband, una niem de wensch uitgesproken bet nieuw-testamentische kerklied in de samenkomsten van de gemeente in te voeren. De Kerker, beeft daarna daar toe besloten en Zondag reeds werden in de beide diensten van deze kerkge meenschap de nieuw-testamentische kerkliederen gezongen. BINNENLAND. DE KON. FAMILIE. H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins, en H.K.H. de Prinses zullen vandaag het noenmaal gebruiken bij H.M. de Koningin-Moeder en zullen daarna tus schen 3 en 4 uur per auto van het pa leis Noordeinde naar het Loo terug- keeren. DE EERSTE AUDIëNTIE, Gisterochtend heeft Prinses Juliana in tegenwoordigheid van barones Ben- tinck, haar hofdame, den grootmeester van haar Huis, graaf van Lynden van Sandenburg en baron Baud, kamer heer, een reeks van deputaties ontvan gen, welke haar geschenken kwamen aanbieden. De audiënties hadden plaats tus- schen 9 uur en kwart voor twaalven. Het e^rst werd ontvangen een afvaar diging van het Internationaal Interme diair Instituut, bestaande uit mr. Loder voorzitter v. den raad van bestuur; de burgemeester van Den Haag, mr. Pa- tijn als voorzitter van den raad van be scherming; mej. Van Manen, lid van den raad van bestuur, en mr. Torby Duwel, directeur. Aangeboden werden de gezamenlijke publicaties van de nu bijna tien jaar bestaande stichting. Deze publicaties bestaan uit de vijf tien tot nu toe verschenen deelen van het Bulletin, het werk van prof. Kos ters en mr. Bellemans betreffende de verdragen van Den Haag van 1902 en 1905, van prof. Verzijl over Prijsrecht gedurende den oorlog, van mevr. Kluy- ver, houdende documenten over den Volkenbond, vevolgens het Répertoire van verdragen gesloten van 1895 tot 1930, en het Statuut en Reglement van het Permanente Hof voor Internatio nale Justitie. Deze werken zijn gebonden in leder en aan de achterzijde voorzien van het wapen van Hare Koninklijke Hoogheid Met een korte toespraak overhandig do mr. Loder het geschenk aan de Prin ses. Daarna heeft de Prinses achtereen volgens ontvangen: een deputatie uit het bestuur van den Nationalen Vrouwenraad voor Ne derland, welke aanbood een lederen schrijfportefeuille afgevaardigden van 20 Schevening- sche vereenigingen, welke deputatie aanbood een model, in zilver, van bet Scheveningsche vaartuig, aangeduid met den naam van bom, en een model van de Gèdénknaalcl te Scheveninger. geplaatst; een deputatie vdn de Oranjevereni gingen te Delft, die. met een oorkonde éen schotel -van D'elftsch aardewerk, vervaardigd door de Porceleyne Fles, aanbood; een deputatie uit de Oranjevereni gingen te Rotterdam, uit wier banden cle Prinses een schilderij, voorstellende een gezicht op de Maas, aanvaardde; gedelegeerden uit de commissie voor openbare feesten te Gouda, die een jar- dinière van aardewerk aanboden; een deputatie uit de Oranjevereni ging te Leerdam, aanbiedende een Unica-vaas; afgevaardigden van de Vereeniging voor Penningkunst, die een penning aanboden; een afvaardiging uit de Jonge Geu zen- en Geuzinnengroep Kerk, Oranje en Vaderland te Amsterdam en Arn hem, welke deputatie aanbood een af beelding van de Catharine-Kerk in Den Briel; twee kinderen van de Boddaert-Te- huizen te Amsterdam, die een iraai be werkt kussen kwamen brengen; een deputatie van de Meisjesvereeni- giugen op Gereformeerden grondslag in iNederiand, aanbiedende een lederen boekomslag; een commissie uit de ingezetenen van Vreeswijk, die meebracht het por tret van de Koningin en Prins Hen drik, in zilveren lijst. Tenslotte een vertegenwoordiging van Friesche schoolkinderen, die aan de Prinses een zilveren schrijigarni- tuur schonken. PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. Gistermiddag te 2 uur had in cle groote vergaderzaal van den Raa.i van State, bestemd voor de voltallige ver gaderingen van den Raad de plechtige buitengewone vergadering plaats on der leiding van de Presidente H M. de Koningin en belegd om H. K. H. Prin ses Juliana, Prinses van Oranje Nas sau, Hertogin van Mecklenburg, die volgens de desbetreffende Grondwet telijke bepaling, thans, nu haar acht tiende jaar vervuld is, van rechtswege zitting heeft gekregen in den Raad van State, haar plaats in dit Hooge Staats college te doen innemen. H. M. de Koningin kwam zelve ver gezeld van Z. K. H. den Prins, die, naar •men weet, mede zitting heeft in het College, Haar Dochter in den Raad van State binnenleiden. Bij aankomst per auto aan het ge bouw van den Raad van State, waar van de nationale driekleur met oranje wimpel wapperde en waarvan de toe gang evenals de corridor die naar de vergaderzaal leidt, met kostbare tapij ten waren belegd, werden Koningin, Prins en Prinses aan den ingang ont vangen door de twee oudste leden naar anciënniteit van den Raad van State: Mr. J. I. I. Harte van Tecklenburg en Mr. A. D. W. de Vries, benevens door den secretaris van den Raad Jhr. Mr. Dr. J. D. N. de Beaufort, welke heeren, evenals de vice-president en alle ove rige Staatsraden het ambtscostuum droegen. Aan den ingang van de groote ver gaderzaal begroette de vice-president, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen de Vorste lijke Familie en stelde daarna de ver schillende leden van den Raad van State, die naar anciënniteit stonden op gesteld aan Prinses Juliana voor. Hierna nam H. M. de Koningin, Pre sidente van den Raad, plaats aan het midden van de groote ovale, met steim mig grijs bekleede tafel, op den voor Haar bestemden zetel, waarop gebor duurd is het oude wapen der Vereenig de Republiek, met de spreuk: Concor dia Res Parvae Crescunt. Naast Hare Majesteit, aan hare rech terzijde zette zich de Prins, naast wien Prinses Juliana haar zetel innam. Aan de linkerzijde van le Koningin zette zich de vice-president van den Raad van State, mr. van Leeuwen. De Staatsraden namen naar anciën niteit de verdere zetels in. Toen allen hadden plaats genomen, opende H. M. de Koningin deze plech tige buitengewone vergadering. Hare Majesteit nam daarna het woord en heette de Prinses welkom in de eerste vergadering, door Hare Ko ninklijke Hoogheid bijgewoond. Deze toespraak werd door de Prin ses beantwoord. Daarna heeft de vice-president, mr. van Leeuwen, Hare Majesteit dank ge bracht, dat het Haar behaagd heeft Hare Koninklijke dochter zelve in deze hooge vergadering in te leiden en be val daarna het College in de hooge be langstelling van Hare Koninklijke Hoogheid aan. Men meldt nader uit 's-Gravenhage: Op het Binnenhof hadden zich gis termiddag eenige honderden belang stellenden verzameld tegen het uur, waarop de Koninklijke Familie aan het gebouw van den Raad van State verwacht werd in verband met de in trede van Prinses Juliana in de Staats college. Precies 2 uur kwam de koninklijke auto aan. De koningin droeg een blauw man- telcostuum, de Prinses een witten mantel boven een lichtblauw toilet. De Prins was in het Admiraals-uni form. Hij droeg het lint van het Groot kruis van den Nederiandschen Leeuw. Te half drie was de vergadering ge ëindigd. Bij het instijgen in den auto steeg een hartelijk hoerageroep op. De Koninklijke Familie werd door dezelfde heeren die haar ontvangen hadden, uitgeleid. Er werd druk gefotografeerd en ge filmd buiten. AANBIEDING VAN GESCHENKEN. Gistermiddag te half vijf heeft Prin ses Juliana nog ontvangen mevrouw Boetzelaer van Dubbeldam, die Haar een kanten kussen aanbood namens de Witte Kruis-kolonie bij Salatiga. Ten 9lotte ontving de Prinses te 5 uur den heer J. Smit, Hooge Commis saris van Zuid-Afrika te Londen, die vergezeld werd door zijn échtgenoote. Met een kort woord bood de heer Smit een waaier en mantel van Zuid- Afrikaansche struisvogelveeren aan namens Regeering en volk van Zuid- Afrika. mf~DË omgeving! OEGSTGEEST. Zaterdagavond vergaderde ia de Bijz. Lagere bchool aan de Lniegeeste» straatweg de Chr. Hist. Kiesvereniging ender voorzitterschap van den heer van de 11eene. Be opkomst wa3 matig. Nadat de voorzijter was voorgegaan gebed en Psalm 25 had gelezen, gat hp na een korte inleiding het woord aan den heer van Mechelen oud-Raadslid van de gemeen .e Ro .ter dam. De spreker vol gees .drift ondanks zijn jaren, begon met op te merken, dat fundrmeniee-e po.i.iek geboden is, d.w.z gedragen door een beginsel en een ver leden, heiden voorwaarden waaraan de C. H. Partij voldoet. Hij hekelde sterk de mannen van de gelegenhoidspoliiiek de scheurmakers en de z.g. „wilden" Voor alles achtte hij noodlg het Clhr. beginsel, wat moet doorwerken op elk terrein en hiervoor is noodig dat van beneden af wordt gewerkt. Worden we Leiden, 3 Mei 1927. Ds. Kersten is tegen medezeggen schap, die vindt hij revolutionair. Dat is op zichzelf niet zoo belang rijk; er zullen wel meer werkgevers in het landbouwbedrijf zijn. die er zoo over denken. Maar erger is, dat Ds. Kersten zich voor dit oordeel op de H. Schrift be roept, en wel op Mattheus 2015, waarin de heer des huizes in de gelij kenis van de arbeiders in den wijn gaard, tot den murmureerenden knecht zegt: „of is het mij niet geoor loofd te doen met het mijne wat ik wil?" De dominee-landbouwer is met dit voorbeeld niet bijster gelukkig om zijn oud-liberale theorie van de onaantast baarheid van den eigendom te verde digen. Want de werkgever, in Matth. 20 geeft zijn arbeiders meer dan hij verplicht was. Hij paart aan de recht vaardigheid de barmhartigheid en geeft ook a-an wie slechts één uur ge werkt heeft het volle dagloon. Omdat hij begrijpt dat ook deze laatste werk- looze een gezin te verzorgen heeft. Inderdaad, uit Matth. 20 mit9 goed verklaard valt een sociale leering te trekken. OBSERVATOR. dcor Kamer, Siaten, Ge meen .er a al enz van bovenal geregeerd, deze lichamen ontstaan van beneden af en door deze wisselwerking is het duidelijk dat de Chr. politiek van benedsn van grooïebu teekenis is. Vooral in deze dagen van nieuwe denkbeelden van ontbinding en ontheiliging op velerlei terrein is dit vooral nocdig. Hierbij citeerde hij en kele schrylsters en schrijvers over de huwelijkswetgeving, c.a. Mevr. Wibaui. Bij zijn kracüdg pleidooi voor de Uhr. beginseien, gezien uit O. H. standpunt, gat hij een duidelijke uLeeenzeting van net program der partij, wat met aan dacht werd gevolgd. De heer v. d. Meene dankte den spre ker, deed eenige mededeelingen, o.?, dat de vereeniging 11/ ieu..i i^it, en spoorde nevens alien aan een abonne ment te nemen op de Zuid-Holiander, waarna da gelegenheid tot vragen stel len werd geopend. De heer van de Meene vroeg het standpunt van den spreker ten opzichte van ae vraag „regeert de helft plus een'wat bevestigend werd beantwoord uit rekenkundig oogpunt maar in we zen niet juist gesteid is, daar God ons volk leidt en regeert, al zrjn er tijden dat we geneigd zijn te denken, dat dit niet het geval is. De heer Breda besprak nog de kwes tie gemengd bedrijf R. T. M., en de heer Uittenboogaard wees er op dat het noo dig was, alle hens aan dek te brengen voor een bevredigenden uitslag, terwijl de heer Vletter verdere doorvoering der Zondagsrust bepleitte. De spreker beantwoordde deze vrar gen, waarna hij met gebed eindigde. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den bur gemeester, den heer Gouverneur, ver gaderde gisteravond 7 uur de raad de zer gemeente. De Voorzitter opent de vergade ring en deelt mede, dat de heer v. Rhijn bericht van verhindering heeft ingezonden. Daarna werden de notulen v. 3 vori ge vergaderingen zonder discussie goedgekeurd. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling van de ingekomen stuk ken, w.o. missiven van Ged. Staten behelzende goedkeuring van genomen raadsbesluiten; voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is een schrijven van de V er. v. Ned. Gem. betreffende 'n beslis sing van den Hoogen Raad inzake de noodzakelijkheid van machtiging van B. en W. door den raad tot het aan gaan van burgerrechtelijke handelin gen. De raad besluit te dezer zake een al gemeene machtiging aan B. en W. te verleenen. FEUILLETON. DORPSTOONEELm 25* o Door dat schoolverzuim maakte men den onderwijzer het werk slechts zwaarder en ook de ordel:.5ke kinderen moesten er onder lijden en kwamen niet zoo vlug vooruit. In het kot moest gij hout- zagen en ander werk verrich ten. Als gij dat maar eens geproefd hadt, zou u gauw de lust vergaan de kinderen uit bedelen te zenden in plaats van naar school. Dat heeft Esser gezegd." „Het is een ongehooixl schandaal," riep woedend de lange Koning. „Neemt u dus in acht. Wij, de drie anderen van den gemeenteraad, heb ben 't nog eens gekeerd. Dat gaat voor den tweeden keer niet meer, clan gaat ge de gevangenis in." Woedend sloeg de roode Hertog met de vuist op tafel. „Dat kan een mooie boel worden. In elk geval weet ik nu. wie me die poets met mijn Rika heeft gebakken." Hij nam een flinke teug en ging ver volgens voort; „Denkt eens aan, ik kreeg heden morgen een brief van het gerecht uit Gladenberg, Er was gecon stateerd, dat de kleine Rika meerma len gebedeld had. De onderstelling lag voor de hatod, dat ze daartoe door mij aangezet was. Werd het kind nog een keer bedelend aangetroffen, dan zou men het mij ontnemen en in een ver beterhuis onder dak brengen. Nu, stelt u zoo iets eens voor, in een ver beterhuis! Mijn Lora, mijn vrouw, huilde zich de oogen uit het hoofd." „Wat. Hertog, laat gij u dat welge vallen?" hitste de waard. „Weet je, clien schoolmeester moet eens gewezen worden, waar Abraham den mosterd haalt." Koning rekte zich uit en zeide, lis tig met de oogen knippend. „We moes ten hem 's avonds eens opwachten en dan flink toetakelen." „Neen, Koning," bromde Keizer fleg matiek, „ik doe niet mee. Daarvoor is mijn ribbekas me te lief. De man ziet er niet naar uit, alsof hij van een do zijn mannen als gij en Hertog bang is." „3ah. met hem neem ik 't alleen op," snoefde de kleine Hertog en nam een heldhaftig-machtigen slok. „Frits, nog een „ritmeester." „Zoo wil ik 't hooren". wakkerde de waard aan. „Weet je, die personen, die op papier zooveel drukte maken als hun van man tot man eens duch tig de tanden getoond worden, dan krabben ze terug en worden zoo mak als een lam." „Hertog, laat je niets wijsmaken, do onderwijzer zou een kereltje als jij toe- takelen dat men al uw botjes in een zakdoek naai* huis kon dragen," waar schuwde half goedmoedig, half spot tend de dikke Keizer. Zijn woorden hadden op Hertog ech ter de tegenovergestelde uitwerking. „Wat, op staanden voet ga ik den groothans na en zal hem vragen, wat hem mijn kleine Rika aangaat,' en hem zeggen, zich met zijn eigen zaken te bemoeien." „Dat zou ik ook doen," ijverde Hodel „Maak je niet ongelukkig. Met je driftkop heb je nog niets goeds uitge richt," vermaande Keizer opnieuw. De roode Hertog had echter zijn vui le pet reeds gegrepen en stormde de deur uit. Volker was met zijn moeder reeds spoedig omgekeerd. De oude vrouw ge voelde zich toch te zwak, om langer te wandelen. De kille lucht greep haar te zeer aan. Juist hadden zij wederom de eerste huizen van het dorp bereikt, toen de roode Hertog tierend op hen toe kwarn „Mijnheer de onderwijzer, wat hebt gij aan het gerecht te schrijven over mijn kinderen." brulde hij reeds van verre. „Dat laat ik me niet welgeval len. Dat laat ik me niet welgevallen." Volker bleef een oogenblik staan en gaf zijn moeder den linkerarm, zoodat hij den rechter vrij kreeg. Toen ging hij verder, terwijl hij op beslisten maar kalmen toon zeide: „Als gij iets mot mij te bespreken hebt, weet gij waar ik woon; hier op straat antwoord ik u in geen geval." Deze kalmte boezemde den rooden Hertog evenzeer ontzag in, ale zij hem van den anderen kant prikkelde. Als dol sprong hij naast Volker voort, doch altijd op een afstand van drie tot vier passen. Hij rekte zijn ledematen, balde de vuisten en brulde, dat het over de geheele straat weerklonk: „Gij antwoordt hier niet! Wat? Jawel, mijn kinderen naar het verbeter huis brengen, dat willen we eens zien, een van ons tweeën blijft op de plaats" Volker omklemde krampachtig zijn stok en ging zonder een woord te spre ken verder. Zijn aangezicht was bleek en onbewegelijk, zijn tanden waren diep in de onderlip gedrukt. Hij moest zijn moeder bijna dragen; de oude vrouw bezweek bijna van angst. „Een van ons tweeën blijft op de plaats," schreeuwde Hertog onver moeid telkens opnieuw. Hij vond een ongekend genot in die woorden en In de gedachte, voor welk een groot held het geheele dorp hem nu wel houden moest. „Nu is 't genoeg", riep Volker plot seling in niet langer te weerhouden toorn losbrekend, „als jij, kerel geen eerbied hebt voor een oude, zieke vrouw, dan zal ik 't u leeren." Uitwijkend sprong de roode Hertog bevreesd naar de andere zijde van de straat en zeide tot vrouw Volker op merkwaardig hoffelijken, hoewel ook wat luiden toon: „mevrouwtje, heb u maar geen vrees, tegenover dames ben ik geheel mijn leven 9teeds hoffelijk geweeat." Pan wederom in woede ont stoken, schreeuwde hij Volker toe: „Een van ons beiden blijft op de plaats!" Volker moest ondanks zijn toorn toch glimlachen over deze wel wat zonderlinge schurken-hoffelijkheid. Dit glimlachen echter bracht den" rooden Hertog geheel buiten zijn zin nen. Bliksemsnel greep hij in zijn zak en trok zijn mes. „Au!" Volker had hem een hevigen slag op de hand gegeven, zoodat het mes op den grond viel. Daarna zette hij den voet er op en wachtte den verde ren aanval van Hertog af. Deze echter maakte zich ijlings uit de voeten. Hij kwam niet ver. Uit alle deuren liepen de mannen toe, voorop de krach tige gestalte van George Esser. Met zijn geweldige hoerenknuisten pakte hij den rooden Hertog bij de schouders en schudde hem, evenals een kat een armzalig muisje. „Jij ellendige deugniet, jij dagdief, jij afschuwelijke vechtersbaas, wij zul len je nu eens laten zien. hoe men iemand op den publieken weg aan valt." „Krom en lam zullen we je 9laan," schreeuwden de mannen. „Laat hem loopen, helpt mij liever mijn moeder naar hui9 brengen," riep Volker. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5