(Qjerzott A. G. J. TERPSTRA, NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 ME! 1927 Radio-Programma. Wat er vanavond Ie booren Is. KöNIGWUSTÈRH., 1300 M. 7.20 Aria- en liederonavond. DAVENTRY, 1600 M. 5.20 Muziek. 6.35 Opera. 8.00 Pianomuziek. 9.35 Rrd'o Dansband. 10.20—11.20 Muziek. HILVERSUM. 1050 M. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Concert. 6.457.15 Tuinbon whalf uurtje. 7.157AS Vooravond-concert. 7-45 Politieberichten. 8.10 Een avond in Zwolle. 10.00 Persberichten. p! PARIJS (Radio-Paris), 1750 M. 4.054.55 Radio-Amateurs. 8.05 Gala concert. Frankrijk afkomstig werktuigje, waar van het gebruik den laatsten tijd be gint toe te nemen. Het bestaat uit een houten bak, waarvan de zijvlakken een gelijk- beenigen driehoek vormen met een tophoek van 90 gr. Deze bak kan om' Ide verbindingsribben van deze zij vlakken draaien. Op deze eigenschap 5* de werking gegrond. In het midden over de geheele leng te van den rechterhoek is een teak houten rol van bijzonderen vorm aan gebracht, waardoor een uitneembare las loopt, waarin de draaier (zwengel) (bevestigd, is. Brengt men nu de boter aan clen bovenkant der rot in den bak en draait men, dan wordt de boter tusschen den bodem van den bak en den onderkant der rol heengekneed en komt dat in het lage deel van den bak terecht. Met de bijleverde boterspaan kan men een kluit vormen. Laat men ver volgens den bak kante1 en, dan koint Ide boter weer bovenop de rol te lig gen en terugdraaiende gaat zij weer order de rol door naar de andere zijde. Men herhaalt de-e bewerking eeni ge malen en kan er tegelijkerrijd her zout door werken, waarna men de bo er eenigen tijd laat staan om *ie: zout te laten doorwerken waarna men ze op deze'fde wijze afkneedt. Het wer'tuig wordt ge'everd in rwe? grootten, n.l. 'om 2 en 5 K.G. boter in éénmaal te verwerken, wat vol- Idoende is voor het gewone bedrijf. Uit het Sociale Leven. IJED. VEREEN. VAN CHR. KANTOOR EN HANDELSBEDIENDEN. Onder presidium ven den heer G Baas Kzn. van-Amsterdam, kwam de Ne derlafidsche vereen'ging van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden Vr, dag en Zaterdag in het gebouw voor Chr. Soa belangen te Utrecht in 32e algemeen-, vergadering bijeen. De voorzitter o.Cïnd de drukbezochte vergedering op gebruikelijke wijze en hield een. 10de waarin hij eenige opmer kingen maakte over de posi'ie der veree inging en wees op hot goed recht der Chr. sociale actie. Hierna kwarmn de jaarv-ers'agen a's mede het hoofdbestuursbeleid aan de ©rile. Van het verslag van den secretaris, (den heer J. Nauta, hebben wij reeds melding gemaakt. Aan het jaarverslag van dan penning meester don hoer J. C. Hendriks, van Aan sterdam, óntleenen we, dat het jaar 1926 sloot met een bat g saldo van f1114, nadat eerst een. bedrag, groot f 1000,was bijgeboekt op de re.:en ng weerstandskas. Het saldo bedraagt than.! De^werklooshe'dskas keerde aan 141 loden uit f 19147,83, of gem. per lid Het kapitaal der werkloosheidfikas liep terug, van f4°-797,74 op f39.285,82. Het Gvdarst.fcnds keerde f2935, uit en verleende f733 voorschotten. Aan de discussie over jaarverslag en H. B beleid namen deel de afd. Utrecht Rotterdam. Delft. Vlaardingen. Na beantwoord'ng door voorzi.tcr en secretaris *£id door Utrecht, Rotte* dam en Dordrecht gerepliceerd, waarna <de verslagen en het beleid werdsn goed gekeurd. De Voorzitter dankte den penning meester voor zijn accuraat beleid. De begrooiing werd vastge.teld met een eindcijfer van f46.363,.. waarbij te vens het aan de gezamenlijke afdeehn gen te restituieren bedrag werd be paaid. De vergadering werd hierop ge schorst, nadat de heer Van der Laan was vrorgegasn in dankgebed. In de Zaterdag voortgezet.e vergade ring werd breedvoerig gediscussieerd over hes reorganisatierappext. De in stelling van een Verenigingsraad werd afgesxmd, zoodat dus ae jaarlijkscne algemeer.e vergadering en het groot» H* B. geimndhaafd blijven. Inzake d iiande'sie.zigers werd een mo.io van Grcningen aangenom n, waar in de wenscheiijkhrid wo.ds ui.gescro ken, dit het H.B. met de vakgroep o - S'ivknigen zal voeren om tot overee.- kuinso te geraken. (De ophe.fing d r vakg cep or.dervcnd nog al te^enkai. ting). Le stemmingen zijn in verband hiermee tot te.i n deren oproep door het H.B. ui ges e'-d. Beslo.en \,e d het H.B. te machtgm o-,'.r te g.an tot c 3 aanst ai.ng van een jd.rdon \n.gestelde. PRINCESSEDAG IN DEN HAAG. -rfife Feest op het EJnnenhof. Zooals te begrijpen is, was het hoog tepunt van de festiviteiten ter gele genheid van Prinses Juliana's verjaar dag in Den Haag. Tegen 2 uur in den middag stroom de het Binnenhof reeds vol met ge- noodigden. Om kwart voor drie steeg een daverend hoera op, toen H.M. de Koningin-Moeder voor de Bidderzaal aankwam. Ruim drie uur verscheen onder oor- verdoovend gejubel de Koninklijke Familie in een h la daumont bespan nen rijtuig. De Vorstelijke personen werden ontvangen door burgemeester Patijn. Bij de aankomst was de stan daard van de Prinses, geplaatst in 't midden van het Binnenhof, gelieschen. Het feestspel kon daarna beginnen. Tromgeroffel weerklonk en liet voor spel, met recitatiefs gezongen door le den van de H.O.Z., met muziek van Koeberg, die de stemming van de bur gerij op 80 April 1909 weergaf, steeg plechtig over het Plein op. De inlei ding eindigde met den zang uit Vale rius' „GedenekClanck". gezongen door het geheele koor. Zeer indrukwekkend klonk dit eeu wenoude lied en een algemeene ont roering maakte zich van de toehoor ders meester. Met de handen gevou wen, het hoofd gebogen, als in gebed verzonken, besloot het koor den zang. Dan eensklaps fanfares! Aankondigende: er is een Prinses ge boren, gevolgd door luide vreugdekre ten der medewerkenden. Zoo klonken verschillende liederen van devotie, van jubel en blijde uit gelatenheid over het Binnenhof. Vooral de Prinses liet niet na hier bij van Haar instemming te laten blij ken. 't Was een vriendelijk tafereeltje. Opgewekte muziek weerklonk hier na en dan wordt de Cramignon inge zet, waarbij plotseling de heer K. Zand stra naar voren treedt die Prinses Ju liana een fraaien bouquet overhandig de, voorzien van linten in de nationale kleuren en een oorkonde. Tot slot klonk het Wilhelmus. Allen stonden op en ontblootten eerbiedig 't hoofd, en de Koninklijke familie wordt daarna een langdurige ovatie gebracht als zij zich van haar zetels verheft. Onder oorverdoovende toejuichingen vertrok de Koninklijke Familie onge veer te kwart voor vier. De muziek speelde: „Wij willen Holland houden." Verschillende bloemstukken, geschen ken en ovaties had de Prinses nog in ontvangst te nemen. Zij liet duidelijk haar ingenomenheid blijken met dit alles. De oftioleele rijtoer. Nadat het koninklijk gezin tegen halfeen was uitgereden tot het gebrui ken van het noenmaal ten paleize van de Koningin-Moeder, werd ruim half drie opnieuw door de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana uitgere den, thans tot het maken van den of- ficieelen rijtoer. Duizenden hadden zich langs den weg geschaard om de vorstelijke personen te begroeten en toe te juichen en levendig en fleurig was dan ook de aanblik van de bevlag de en versierde zon-belichte straten, waar de koninklijke stoet doorreed. Tegen het tijdstip, waarop de stoet van het Paleis aan het Noordeinde zou afrijden, hadden zich voor het Paleis een 300-tal padvindsters behoorende tot groepen ui; het geheele land van het Ned. Meisjesgilde, opgesteld om hulde te brengen aan de jarige Prin ses. Toen de Koningin en Prins Hen drik met hun dochter naar buiten schreden om in de gereedstaande gala koetsen plaats te nemen, steeg een doncferend. hoera uit de saamgepakte menig e op, terwijl de padvindsters haar begroetingskreten deden weer- kinken en de vaandeldraagsters der verschillende groepen haar vlaggen ten groet deden dalen. Levendig wuif den de Koningin en de Prinses de padvinsters en de menschen toe, de Prins nu en dan salueerend. Het gala-diner ten Hove. In den namiddag had ten koninklijke paleize in het Noordeinde de gala maaltijd plaats door H. M. de Koningin ter eere van Prinses Juliana aan een 80-tal genoodigden aangeboden. Daarbij voerde de Konigin bet woord. (Deze rede is elders in ons blad opge nomen). Het hofvijver-feest. Het glanspunt van het feest was on getwijfeld het waterfestijn, dat 's av. op de Hofvijver gegeven werd. Het was acht uur, toen de zangers hun plaatsen.in de sloepen innamen en voor het talrijke publiek was toen het feest aangevangen. De schitterende ver lichting, de gloeiende oranje-ballons in het jonge groen der hoornen, de kleu renrijkdom van de versierde schepen en de in haar schilderachtige costuums gestoken bemanning van roeiers en zan gers hield de aandacht geboeid van de velen, die langs den Hofvijver wandel den en van hen, die in de regeeringsge- bouwen een plaats vonden voor de ven sters. Om half negen arriveerde de Kon. Familie met gevolg en nadat zij plaats genomen had nam het eigenlijke feest een aanvang. De deuren van het Stedelijk Museum worden geopend en de admiralen uit de gouden eeuw, bestraald door 't licht van vijf kleine zoeklichten, op het dak van het gebouw van Waterstaat opge steld, traden naar buiten. Op het bordes bleven zij staan en toen werd op het eilandje de standaard van de Prinses gehesclien. Dit was het hoofdmoment van jen avond. Daarna hadden de rondvaarten plaats. Iedere sloep bracht in 't voorhij- varen het eerbewijs aan de standaard, de roeiers met opgeheven riemen staan de in de boot. Tijdens de rondvaart werden de Ko ninklijke personen door het publiek le vendig toegejuicht. Het vuurwerk. De Juliana-feesten werden besloten •met een groot vuurwerk op het Malie veld. Kr was verbazend veel volk op de been. Vooral in de nabijheid van het stand beeld van Koning Willem II op het Bui tenhof was de druk van de ontzaglijke menschenmassa zóó hevig, dat meer malen het politie-cordon niet dan met «Ie uiterste krachtsinspanning gehand haafd kon blijven. To ende Koninklijke stoet het terrein opreed steeg er een daverend gejuich op. De Prins verliet de auto, de Koningin en de Prinses sloegen vanuit den auto het vuurwerk gade. Om even over half elf was het vuur werk ten einde. Het slotstuk was een groote decoratie bestaande uit een oranjeboom gebflankkeerd door 2 he rauten, waarboven als aureool de woor den „Leve de Prinses". Een donderend gejuich steeg uit de menigte op, toen de Prinses zich van haar zitplaats verhief en minzaam voor de haar gebrachte hulde dankte. De avond van Julianadag heeft een menschenmenigte op de been gebracht zooals in de binnenstad wellicht nooit is aanschouwd. UIT DE OMGEVING, SASSENHEIM. Vergadering van den Gemeente raad hedenavond 7 uur. 'Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verslagen Woningwet en toestand gemeente. 3. Aanwijzing standplaats woonwagens op nieuw woonwagenkamp. 4. Aanwijzing ligplaais woonschepen 5. Benoeming leden schattiagscommL- sie Inkomstenbelasting. 6. Verslag, balans en exploitatiereke ning gemeeinebedrijven 1926. 7. Comptabiliteit 1926 en 1927. 8. Verhuring van geme-niegronden. 9. Aankoop terrein Slegtkamp Rusfr hof liaan. 10. Verkoop bouwterrein aan Beuken laan. 11. Exploitatierekening en balans Ver eeniging „Vooruitgang". 12. Geldlaóningen. 13. Vaart verbetering met aankoop van grond. RIJNSBURG. De verkoop van de Emmabloem bracht in d;ze gemeente f37,94 op. HAZ-HSWC^E. Ter gelegenheid van den i8en ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana iieelt ons Gemeentebestuur van haar bo langstelling blijk gegeven, door het zei den van het volgende telegram: Hare Koninkljke Hoogne-d Prinses Juliana, 's Gravcnhage. De Raad oea gemeente Hazerswoude wenscht Uwe Koninklijke Hooghe d van harte geluk met Uw 18 en verjaardagen hoopt dat Gods rijke zegen in alle om zichten C\«e Hoogneid steeds moge on> ringen. J. VAN DER MEQLEN, Burgemeester B. den BRAVER, Secretaris. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN Zitting van hedenmorgen De weinige zaken, die vanmorgen aan de orde kwamen, werden berecht door Mr. Klein. W. J. J. P., te Leiden, had niet vol daan aan de wenschen van een ver keersagent, maar was doorgereden' met zijn auto, toen hij stoppen moest. Verdachte zei, dat hij het teeken te laat gezien had. Eisch f 4 of 4 dagen. G. v. E., schipper, had In verboden water gevaren zonder vergunning van Rijnland. Eisch f 10 of 10 dagen. A. S te Katwijk aan den Rijn, had op verboden grond geloopen en boven dien nog op verdachte wijze in de struiken gezocht. Verdachte zei, dat hij een eindje was gaan wandelen en zijn brood liep op te eten op bedoeld terrein. Eisch f 2 of 2 dagen. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping in het Notaris huis te Leiden op Vrijdag 29 April, ten overstaan van: 1. J. A. van Hamel, Notaris te Lei den: Breestraat 171, Ph. Rosdorff q.q. voor f 16900; Turfmarkt 11, C. L. de Goederen q.q. voor f 11.700; Julanalaan 3 (Oegstgeest) Ph. Rosdorff q.q. voor f7000; Teelland, Oegstgeest, Sj. Post- ma voor f 5175; Rijn- en Schiekade 126, C. G. Hubert, voor f 6420; Fabrieksge bouw, Rijn- en Schiekade 124, f5000. A. van Leent q.q. voor f 5000. 2. B. II. Stumpel, Notaris te Leiden: Garage Pelikaanstraat 13 en 15 c.a. P. J Petit q.q. voor f 1.5200; Houtmarkt 14, C. L. van Dam, q.q. voor f 1520; 3e Gortestraat 61 en 63, P. van den Wijn gaard, q.q. voor f 1740. 3. C. Versluys, Notaris te Lelden: Da Cosiastraat 14, J. P. de Bruin, q.q. voor f 5800; Staalwijkstraat 18, J. van Weizen, q.q. voor f2660. 4. Mr. H. M. A. Coebergh, Notaris te Leiden: Stille Rijn 8, M. de Tombe, q.q. voor f7100; Lange Diefsteeg 11 B A van UI den voor f4100; Pasteurstraat 2d en 2e, II. L. Speel q.q. voor f 5350; aldaar 4 en 4a, C. P. Hoogeveen q.q. voor f5200; aldaar 6 en Korte Hanse straat 2 J. Warnaar q.q. voor f 4850; Korte Hansesraat 4 en 4a, A. Dorre- paal voor f 4600; aldaar 6 en 6a. C. Beu kenholdt voor f 4450; aldaar 8 en 8a, 10, 10a, A. J. Goddijn q.q. voor f9100; Pasteurstraat 21, J. Warnaar q.q. voor f 5556; Hansenstraat 44 en 44a, J. W. P Licht q.q. voor f4300; aldaar 48, W. P. Picket q.q. voor f2500; aldaar 50, P. de Jongh, q.q. voor f2575; aldaar 52, W. v. d. Werf, q.q. voor f2600; aldaar 54. 54a M. W. v. d. Klugt voor f4700. 5. S. J. Ruizeveld, Notaris te Zoeter- woude: Villa „Bella Vista", niet ge gund. STADSNIEUWS. HOOFDRIOOLBUIS GESPRONGEN. Op de Haarlemmertrekvaart is een hoofdbuis van de riolen gesprongen waardoor het smerige vocht door de vloeren van de daar staande woningan dringt. Door pompen tratht men het stijgen van het vocht te voorkomen. Van gemeentewege worden maatre gelen genomen om een en ander weer in orde te maken. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het cand.ex. rechten M. de Niet, scheveningen. Doct.ex. rechten Th. v. d. Laan, Lei den en C. D. v. Vliet, Bussum. Aan de Universiteit alhier is heden bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap op een proefschrift „Scandi navische samenwerking inzake wetge- vnig" de heer A. L. de Block, geboren te Amersfoort. TELEGRAMMEN. iDraadlooze dienst,) SYDNEY, 2 Mei. V.D. Het Nederland sche stoomschip „Tasman" op weg van Singapore naar Sydney, is op de ko raalriffen van het Clark-eiland ten Noor den van Queensland gestrand. Het derlandsche stoomschip „Houtman" is in de nabijheid, doch kan geen verbin ding met het schip krijgen. De Stoomschepen „Tasman" efn „Hout man behooreo beide aan de Kon. Pak ketvaart Mjj. te' Amsterdam. De „Tas man' meet 5014 ton bruto. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht In den morgen van 2 Mei. Medege- ueeid dooi het Kon Ned. Meieoroio gisch Instituut 'e De Bilt. Hoogste barometerstand 771.8 te Stockholm. Laagste barometerstand 750.4 te Blacksod. Verwachting: matige, tijdelijk wel licht krachtige, oostelijke to zuid^oos- elijke wind, licht tot half bewolkt, waar schijnlijk nog droog weer, zachter. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur is ïangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 7.64. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag 2 Mei: 7.56 nam. Lfc ÜÜ'i x u UR. Hedenmdidag 3 uur; 16.2 gr. C. GEM. ZWEMINRICHTING a. d. ZIJL. Hedenmorgen 7 uur: 12 gr. C. Hedenmiddag 12 uur; 13 gr. C. Hedenmiddag 3 uur: 13gr. C. LEIDSCHE ZWEMINRICHTING (H. RIJNDIJK), Hedenmorgen 7 uur: 11 gr. C. Hedenmiddag 12 uur: 12 gr. C. Hedenmiddag 3 uur; 13Ya gr. C. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 2 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 462 vette koeien, le kw. 0 96—1.07, 2e kw. 0.80—0.96, 3e kw. 0.90 080, per Kg. slachtgewicht; mindere soorten 0.600.70; 154 vette kalveren le kw. 0.80—0.94, 2e kw. 0.70—0.80, 3e kw. 0.560,70, per Kg. levend gewicht; 158 nuchtere kalveren 813, 61 schapen 3440; 520 varkens (Holl.) le kw. 0.74 0.95, 2e kw. 0.720.74 per Kg. slacht gewicht, Overz. en Gelsche le kw. 0.74 0.75, 2e kw. 0.720.74, enkelen boven noteering, vette varkens 7172, 29 paar den 100240 per stuk. DELFT, 30 April. Kaasmarkt. Aan voer 26 stapels komijne kaas, prijs 0.30 of 0.58 per kilo; 3 stapels zoete kaas pr. 0.68 per Kg. ROTTERDAM, 2 Mei. Veemarkt. Aan gevoerd: 150 vette runderen, 268 vette kalveren, 216 9chapen of lammeren. Prijzen: vette koeien 47—50, 40—42Y% 27—31; ossen 45—48, 40—42 37)4; stieren 41—44, 38, 35; kalveren 7580, 50—52^, 47,1450; schapen 20-68; lammeren 14—20.; varkesn 32^, 32, 31. Overzicht: Koeien en ossen vrij vlug ge handel, prijzen gelijk vorige week, stieren matige handel, vette kalveren flinke handel. Overzicht sluiting: Flinke handel, prijzen iets hooger. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn59.20 Londen12.137» New-York2.49'=/18 Parijs9.787* Brussel 34.747» Zürich 48.067» Praa* 7.40 Rome13.08 Madrid 44.30 Oslo64 60 Kopenhagen 66 70 Stockholm 66.827» Weenen 35.14 Advertentiën. Met dank aan God en tot onze vreugde mogen wij berichten, dat onze zeer geliefde Ouders J. SCHIPAANBQQRQ J. RAYEHSBERGEH. D.V., den 14en Mei a.s. hunne 25-jarige •Echtvereen. hopen te herdenken. GERRARD. NICO. NELLY. Voorschoten, 2 Mei 1927. Hedennacht is na langdurig lijden in Je zus ontslapen, mijn lieve Moeder PETERTJE PIJPERS— de Ruyier, in den ouderdom van 63 jaar. Zuster E. PIJPERS. Sassenheim, 2 Mei '27. Eenige kennisgeving. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling bij het 50- jarig bestaan onzer Zaak ondervonden, betuigen wij hierbij onzen hartelijken dank. G. VERBERG. Levendaal 81. Gevestigd: Tandarts, Hooigracht 34a, Tel. 1870. SpreekurenAlle werk dagen van 12 uur. Dinsdag en Donderdag 's avonds van 78 uur en volgens afspraak. Gevraagd: DAGMEISJE van 8 uur tot 5 uur, leeftijd i 15 jaar. Meidoornstraat 27 (Tuin stadwij k.) PULL-OVER Zuiver wol, wit met roode, gele, groene of blauwe strepen aan hals en rand. IDEM 7.90

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3