dagagenda. buitenland. NIEUWE. LfcTuSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 MEI 1927 Maandag 2 Mei, 's av. half acht Stadsgehoorzaal: Feestavond van de L. Chr. Oranje Ver. Dinsdag 3 Mei, 's middags vijf uur, Breestraat 119: Ledenverg. v. d. Ver. Herstellingsoord „De Leidsche Buiten school". Woensdag 4 Mei, s av. acht uur, Oosterkerk: Openb; Verg. v. d. Nat. Clir. Geh. Onth. Bond, Spr. Ds. Pun- selie, uit Leiden en Ds. Koningsbergen uit Amtserdam. Woensdag, 4 Mei, S9 uur, zitting Van het adviesbureau voor Tuinboüw- aangelQgenheden in het Leidsche Volks huis, Apothekersdijk. Vrijdag 6 Mei, 's av. acht uur. Stads gehoorzaal (kleine zaal): Chopin-voor- dracht, door Rie Batenburg. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Mei tot en met Zondag 8 Mei a.s. waargenomen door de apotueek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef.. 594. bracht aan degenen, die het comité hebben gesteund. Hij deelde voorts mede, dat de oorkonde, welke zal wor den ingemetseld, door den beeldhou wer den hr. Ingen Housz vervaardigd is op zwaar perkament. Aan het hoofd de wapens van .Nassau en van Stol berg, ér tusschen een heraldieke J. Zij luidt als volgt:. „Op heden, den 30st.en April 1927, den 18den geboortedag van H. K. II. Prinses Juliana werd door Jhr. mr. D. J. de Geer, minister van Fi nanciën, voorzitter van den Raad van Ministers, de eerste steen gelegd van dit gedenkteeken ter eere van Juliana van Stolberg, de doorluchtige stam moeder van het Huis van Oranje-Nas- sau" en het is geteekend: rechts door het dagelijksch bestuur, links door beeldhouwer en architect; daaronder door minister Jhr. mr. de Geer. Minister-president Jhr. De Geer heeft vérvolgens een rede gehouden waarin hij o.m. betoogde dat Juliana van Stolberg niet slechts de Stammoeder onzer Oranje's was, doch ook de hoog staande Vrouw die door opvoeding voorbeeld en bezieling in Willem I en zijn broeders de zaden van vroomheid en godsvrucht, van geestkracht en trouw heeft gelegd, welke hen tot hun bovenmenschelijke taak in staat heb ben gesteld. Spr. ging vervolgens de beproevin gen na, van deze moeder, die zonen en verwanten in den kamp zag vallen. Onder de weldaden, die ons volk ge niet, is een van de grootste, dat wij ook nu nog geregeerd worden door de nazaten van hen, wier strijd en over winning den dageraad vormden van ons volksbestaan. In de 3 Jé eeuw, die sinds Juliana van Stolberg verliepen is veel in onze nationale samenleving veranderd. Uiterlijk en innerlijk. Naar het geestelijke en naar het stoffelijke. Maar een ding bleef: als een lichtende ster is het Huis van Oranje, aan onze volksontwikkeling blijven vóórgaan; in iederen tijd, onder iedere verhou ding, was het aan ons volk ten zegen, telkens het nieuwe woord en de nieu we daad vindend, die voor dien tijd passend 'waren. Voor dezen historischen rijkdom, die tevens een bron van nationale kracht is, kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn. Het leven van een volk, evenals dat van een mensch, heeft te midden van de verbrokkeling en vergankelijk heid, waaraan het ten prooi is, behoef te aan een vast bezit, dat hét eejiheid en zekerheid geeft. Voor ons volk is dat vaste bezit, de eeuwen door, ge weest het drievoudig snoer: „God, Ne derland en Oranje". Dit gedenkteeken als het straks op gericht zal zijn, zal er ons aan herinne rer.; En het leven der Prinses, op wier achttienden verjaardag deze steenleg ging plaats heeft, moge er de bevesti ging van vormen gedurende vele geluk kige jaren. Na deze rede werd onder de tonen van het „Wilhelmus" de eerste steen gelegd door Jhr. mr. De Geer. Generaal Weber sprak nog een kort slotwoord waarna diens uitroep „Leve het Koninklijk Huis", gevolgd werd door drie krachtige „hoezee's" van de aanwezigen. Nadat ten slotte de Kon. Mil. Kapel een dankkoraal had ten gehoore ge bracht, was de plechtigheid geëindigd DETNSTALIATIE VAN DE PRINSES ALS LID VAN DEN RAAD VAN STATE. De bfficieele convocatie voor de ver gadering van den Raad van State, waarin Prinses Juliana als lid van dit hooge college zal worden geïnstalleerd en waarvan slechts 25 exemplaren zijn gedrukt luidt als volgt: BUITENGEWONE VERGADERING van den RAAD VAN STATE, op Maandag 2 Mei 1927, des nm. te 2 u. Inleiding van Hare Koninklijke Hoog heid Juliana, Louise, Emma Marie, Wilhelmina, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, in den Raad van State door Hare Majesteit dé Koningin Opmerkelijk in deze convoccatie is, dat voor zoover bekend, het de eerste; maal is, dat H. IC. H. Prinses Juliana in een officieel stuk „Prinses der Ne derlanden" wordt betiteld. DE GELDERSCHE PRIJSVRAAG. Op de prijsvraag, uitgeschreven door den Provincialen OranjebonJ in Gelderland voor een gedicht ter eere RECLAME Ons „VRIJ ENTRÉE" beteekent "niet alleen, dat U zich een aan gename verpoozing kunt berei- den, "door een wandeling in onze Magazijnen en langs de vele iraai geëtaleerde Stands, op de diverse Etages, maar vooral is de be- teékenis groot, waar het U de gelegenheid biedt, in. de zeer goed en van Mlè nieuwigheden Voorziene aid. U *te laten voor- lichten over prijzen en U te 'kunnen overtuigen-jomtrent de kwaliteiten; vooral Bij,aankoopen van eenig belang, zooals huwe lijks- ol baby-nitzètten, instal- lèer.en óf gedeeltelijk vernieuwen 'Uwer Woning, vooral in derge lijke gevallen is ons „Vrij Entrée'- voor U van buitengewoon nut. Vrij entree! Vrij entrée 1 HAARLEMMERSTRAAT 13Q13* van Prinses Juliana, zijn 2b gedichten ingekomen. De jury was van oordeel, dat geen der gedichten wat kwaliteit betreft in aanmerking kwam voor n toekenning van den eersten prijs.. Zij kende den tweeden prijs toe aan den heer Eduard Peters te Nijmegen (zilveren medaille) en den derden prijs aan den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school te Kerk-Avezaath (zilveren me daille). Het beste gedicht was van mevr. Elise Soer: Prinses Juliana's 18de ver jaardag, welk gedicht de jury echter buiten mededinging moest laten, om dat de naam op het gedicht zelf voor kwam: Het bestuur van den Prov. Oranje- bond in Gelderland besloot evenwel, den door-de jury niet-toëgekenden eer sten prijs, een gouden medaille, alsnog aan-mevr. Èlisé Sóer toe te kennen. Het door haar vervaardigde gedicht zou, op perkament papier gecalligra- feerd door den Sierkunstenaar Jan Wol ters te. Arnhem is aan Prinses Juliana aangeboden. Het voornemen bestaat, de ingeko men gedichten als „Gelre's Heil- wensch" te. bundelen en uit to geven. Het bekroonde gedicht van'mevrouw Elisfe Soer luidt: Prinses Juliana's 18de verjaardag. „Slaet op'deh trommele" nu! 't Is Julianadag! Laat Gelre „hoog te peerd", laat vlag en wimpel zwaaien. Voor 't vorstelijk Lentekind, voor heel 't Oranjehuis! Laat op d$n lentewind, breeduit de driekleur waaien. 't Is feest in Nederland! Daar viert zijn Koningskind, Loot uit Oranje's stam, haar blijde achttien jaren. Wat bidt haar volk haar toe? Dat '<s Allerhoogsten macht, De golven effene, door haar levensboot bevaren. Dat' zij, voor 't vorstelijk Huis een zegen, eere en trots, Dit blijve ook voor haar vólk, haar land, haar. vrienden'. Zij nooit dé taak te zwaar, die haar wordt opgelegd, De taak- die haar geslacht sinds eeuwen roemrijk -diende. Dat 's Allerhoogsten kracht haar Hoogheid schrage en steun; Dat 's Leven lente haar de schoonste bloemen vlechte: Eén schat yan liefdé ep trouw, een v geurige'; eerekrans. Waarin ook Gelderjaijd' Zijn groenen - - toói komt hechten. En, als een vloedgolf hoog; stijg Gelre's jubelkreet. Hoerah! Driewérf! Hoerah! pat Juliana leve! Tientallen jaren voor tiaari Huis, haar Volk, haar Land! Dat 's Hemels gunst hierop Zijn zegen geve". UITREIKING REGIMENTSVAANDEL -Zaterdagmorgen had te, Utrecht de plechtige vaandeluitrë'iking plaats aan het :regiment genietroepen. Ongeveer duizend man troepefa hadden zich in carré opgesteld op het groote grasveld in het Wilhelminapark, \Vaar namens dé Koningin de commandant van het veldleger, luitenant-generaal Muller Massis het vaandel plechtig aanbood met dé volgende toespraak: -Commandant, officieren, onder officieren en verdere militairen van het Regiment Qenietroepen Deze 30e April, waarop wij vieren den geboortedag van H. K.„ H. ouze ge- eerbiedigde en bemipde Prinses, heeft voor u thans dubbelen glans verkre gen. In naam van H. M. de Koningin is u heden uitgereikt een vaandel voor zien van opschriften, welke herinne- ren-aan de krijgsbedrijven, waarbij zij, die-uwe voorgangers waren, hebben uitgeblonken in daden van moed, be leid en trouw. Door dit vaandel zijn die daden uwer voorgangers geëerd, zijn zij aan de vergetelheid ontrukt. In, den vervolge zal bij plechtige ge legenheden dit vaandel in uw midden verschijnen; uwe officieren zullen daarop den eed van trouw aan de Ko ningin, van gehoorzaamheid aan de wetten én van onderwerping ;aan de krijgstucht-afleggen,gij allen zult zijn bezield met den heiligen wil onder welke moeilijke omstandigheden, het zij'in tijd van vrede, hetzij in tijd van oorlog, gij ook komt te verkeeren -r u zóó te gedragen, Jat.'op dit vaandel geen smet zal "kleven. De gedachte aan dit vaandel zal u daartoe mede de lrracht geven. Velen zullen'koijien in het regiment en velen zulfen hét regi ment verlaten, maar het vaandel, sym bool van de ti'ouw aan Oranje en liét ons allen zeer dierbare vaderland, zal blijven. Is het dan wonder, dat 't heug lijke feit van h'èt' ii door II, M,. de Ko ningin verleenén van een vaandel een geluk wensch waard is? Ik 'heb liét vooiTreclit u een gelukwènsclr te mo gen overbrengen-. Commandant; Offi cieren, onderofficieren en vérdere,mili tairen van liét Regiment Gêiïiètroöe- pen: 11. M. de Kondig-in. beeft mij-.uitge- noodigd u éllën Höbgs.tidëfzelver' ge-r luk wensch -wegéns hét verlëenjen van. een vaandei óver te drdgëii! i lk heb de eer mij van deze opdracht te kwijten. Commandant, officieren, onderofficieren en verdere militairen van het Regiment Genietroepen, en al len, die daartoe hebben behoord, ik ben ér zeker van, dat thans-uw hart gloeit van dankbaarheid jegens tgize hooge Landsvrouwe en ik noodig alle aanwezigen uit met,mij in te- stemmen in een driewerf hoera te Harer eere: „Leve de Kqnirigjii'V hoei-'al- Kolonel Buenó- -de Mesquit'a, com mandant van het regiment ^genietroe pen aanvaardde het vaandel met een woord van dank. Het was een buitengemeen'' fraai schouwspel in de blakerende zon lal van militaire en burgerlijke autoritei ten bij dit plechtig oogenhlik aanwezig te zien t Na de plechtigheid had een groote marsch plaats door een groot gedeelte der gemeente. Er was geweldig veel volk op de been en de geestdrift was zeer groot. Door H. M. de Koningin was tijdens de plechtigheid aan den Commandant van 't Veldleger toegevoegd Harer Ma- jesteits Ordonnans-officier, de 1ste lub tenant Jlir. Verheijen. EEN GESCHENK VAN ZUID-A1*RIKA Vandaag zóu de heer J. S^, Smit, Hooge Commissaris dér TÏnie van Zuid Afrika te Londen, naar; Nederland ko men om te 's-Gravefihagé aan prinses Juliana ter gelegenheid van. haar ver jaardag een geschenk te overhandigen: IJlt geschenk bestaat uit een mantel en een waaier van Zuió-Afrjkuanschë struisveeren en .zal aan. de prinses wor den aangeboden uit naam. van het volk en de Regeering van Zuid-Afrika. DE BELGISCHE STROOIBIJETTEN OVER LIMBURG; Belga seint uit Brussel d.d! 30 dezer: Volgens de „Derriière Heure" Zal de heer Vos, afgevaardigde der Frohtpar-. tij de regeering interpellèereri over de maatregelen, welkó deze dénkt te ne men tegen de vliegers, die bóven Lim burg hebben gevlogen én daar schot schriften, hebben neergeworpen, uit welke daden politieke gevolgenzou den kunnen voortvloeien. STEENKOOLBORINGÉN TE GROENLO. Naar wij vernemep, zal de concessie voor dep mijnbouw bij Groenlo begin Juni a.s. reeds afkomen. Intusschen is de vorige maand, door de aanvra gers nog concessie j-evraagd vóór een groote oppervlakte grond te Tóngeido onder de gemeenten Aal ten en LichteP voorde. Behalve een zeer oude wet, welke dp concessieverlening regelt, is er een aanvullende, die de concessionarissen verplicht, na verleening der" door hen aangevraagde concessie, tot mijnbouw over te gaan. Het is dus zoo goéd als zeker, dat hier mijnen zullen konien, terwijl ook na dè concessieverleening onmiddellijk met de yporbereiden.de' werkzaamheden zal Worden 'begonnen. Naar mate vaii de oppervlakte grond moeten één of meer mijnschachten worden geboord. Voor de oppervlakte om Groenlo zullen er pl.m., zes moeten zijn, die men in verloop van tijd achter eenvolgens zal kunnen bouwen. SOVJET RUSLAND EN ZWITSER LAND. De economische boycot opgeheven* De raad vari Volkscommissarissen van Sovjet-Ruslapd heeft besloten, de economische boycot van Zwitserland met ingang van H.April op te heffen. JOEGO-SLAVIë EN ITALIg. Rechtstreeksche onderhandelingen onmogelijk. De Joego-Siavjsche Pj-awda^pipldt, dat het antwoord van Mussolini, dat de Italiaansche ambassadeur te Lon den aan Chamberlain heeft- overhan digd, niet voldoende is -yoor het ope-- nën van rechtstreeksche onderhande lingen tusschen JoegmSlavië en Italië. Daarom moet Joego-Slayië de verant woordelijkheid voor verdere complica ties van -de rhaPd wijzen; - Volgens berichten Uit Belgrado zou de Joego-Slavische regeering van plan zijn weldra tot ontbinding - van de Skoepsjtina over te j^aap. De- n-ieuwe verkiezingen zouden nog mden loop van dezen zomer worden gehouden. DREIGENDE STAKING VAN_ HET TRAMPERSONEEL TE ANTWERPEN De zeer lang "bestaande óntevreden heid onder hei A'ntwei'pschë tramper soneel heeft de laatste, weken een zoo danige omvang gekregéP, dat h'et.ge-- vaar voor geheélë stillegging van het tramvèrvoer zeer gróót is. In een woelige' vèrgaderlng, waar het bestuur dér Vakbond e'en uiterst moeilijke taak had en heel wat lee- lijke woorden te lióoreP kr.éeg, werd besloten tot hét hoüden van eèn re ferendum over de voorstellen, inzake loonsyerhooging enz., van de directie. Verwerping hiervan sluit in dat tot staking besloten is. Dit referendum wordt thans gehou den en loopt in het midden dezer week ten einde. DE BRITSCHE WET OP DE VAKVEREENIGINGEN. Een algemeene uitsluiting ook strafbaar. Op aandringen. Van verscheidene conservatieve leden van ,het Lagerhuis heeft de regeering^ besloten in.het ont werp op de vakvereenigingen alsnog een artikel in te lasschen, waarbij 'n algemeene uitsluiting evenzeer straf baar gesteld zal worden als een alge meene staking. De regeering is hiertoe vooral overgegaan om het verwijt te ontloopen,. dat de vakvereenigingswet slechts tegen de arbeiders gericht was. De regeering verwacht nu, dat de wet algemeene w~aardéering zal vin den als te zijn in het algemeene be lang van het geheele volk. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Reeds 30 steden onder water. De ingenieurs hebben nadrukkelijk verklaard, dat de bevolking van New Orleans geen enkele reden heeft voor ongerustheid; het is, zoo zeggen zij, slechts een kvvestie van uren; dan zal het peil van de Mississippi twee of drie voet gedaald zijri. Intusschen heeft de overstrooming in. de buurt van Vïcksburg nieuwe terreinen in de Staten Arkansas, Mis sissippi en in Boven-Louisiana onder water gezet. Een dijk in dit gebied is bezweken, ten gevolge waarvan nog twee steden zijn oiidergeloopen. Het aantal steden, dat in meerdere of min dere mate onder water staat, bedraagt thans 30; vijf dijken worden nog door het water bedreigd. Nader wordt gemeld: Het peil van den Mississippi is nog steeds niet ge daald. De was houdt aan en gaat bo ven dien gepaard, met hoogen vloed il\ de golf van Mexico;. De ingenieurs hebben Verklaard, dat rij nog meer dy namiet .zullen gebruiken om andere stukken van den dijk, bij Poydras te vernielen. De Arkansas:rivier, heeft den dijk over een breedte van 1500 M. doorbro ken. tïèt fvater 'stroomt vijf distric ten in Z. O. Arkansas binnen en be dreigt verscheidene stadjes. COOLIDGE's CONFERENTIE. Te Londen of Den Haag. Amerika heeft een Britsch voorstel ontvangen om de drielanden-conferen- tie (Amerika, Engeland en Japan) in zake de ontwapening ter zee in een dichterbij gelegen plaats dan Genève te houden. Amerika stemt hiermee in, als Japan eveneens ermee accoord zal gaan. Naar de „Sunday Times" verneemt, is het mogelijk, dat de conferentie thans te Londen zal worden gehouden. Behalve Londen wordt ook Den Haag een geschikte plaaits van samenkomst voor de conferentie geacht. Onder an dere omstandigheden zóu Parijs waar schijnlijk uitgekozen zijn, doch daar de Frahsche regeëring gewéigerd heeft de uitnóodiging van Coolidge te aan vaarden, kan de conferentie bezwaar lijk te Parijs gehouden worden. MIJNRAMP IN VIRGINIA. Twee dooden, vijftien gewonden. In een kolenmijn te Everettsville heeft een ontploffing pjaats gehad, waardoor de ingang der mijn vernield is. 76 mijnwerkers z;ijn in de mijn op gesloten. De kracht def ontploffing was zóó groot, dat twee arbeiders, die op de kolënkipplaats aan het wérk waren, gedood werden. Naar gemeld wordt, kregen vijftien anderen verwondingen Eén mijnwerker wist de plaats des onhëils levend te ontkomen. KORTE BERICHTEN. Te Genève is men zeer voldaan over de Russische deelneming aan de economische volkenbondsconferentie. Het Deensche Folketing heeft het radicale voorstel tot het houden van een plebisciet over het soc.-dem. ont wapeningsvoorstel verworpen. De Noorsche Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake verplichte ar bitrage in arbeidsconflicten aangeno- men. De Spanjaarden zijn, na maanden lange voorbereiding, een nieuw offen sief begonnen in Marokko. De wetgevende commissie uit het Joego-Slavische parlement heeft een voorstel tot invoering van de dood straf aangenomen. De viering van den 1 Mei-dag is overal kalm veyloopen. Dé bekende processie van het Heilige Bloed, die ieder jaar honder den menschen uit België en het bui tenland naar Brugge doet samenko men, zal dit jaar op 9 'Mei worden ge houden. De eerstvolgende conferentie dei? Kleine Entente zal op 12 Mei te Joa- (chimsta! in Tsjecho Slowakije worden; gehouden. Land- en Tuinbouw. MOND- EN KLAUWZEER. De waarnemend directeur-generaal van den landbouw brengt ter kenis van belanghebbenden, dat, in ver band met den. gunstigen stand van het mond- en klauwzeer, de bij zijn vorige bekendmaking in zake voor uit voer naar Spanje bestemd vee voorge schreven beperking, dat namelijk zoo Gemeentelijke Aankondigingen AANGIFTE VAN LEERLINGEN. Biirgefrieester en Wethouders vari Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat aan het Gymnasium, de Hoogerë Burgerschool met 5-j. cur sus en dé Hoogere Burgerschool voor Meisies tot en met 30 Mei a.s. gele genheid bestaat tot het doen inschrij ven van leerlingen, bij voorkeur des Donderdags, uitgezonderd Hemel vaartsdag, van 34 uur n.m. en Vrij dags van 1011 uur v.m. Leiden, 30 April 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZE^ Burgem eesten c VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vah Leiden; gezien het .verzoek van: a. de Bataaf sehe Import Maatschappij, v.h. N.V. „Acetylena" om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het' bewaren en aftappen van benzine, pé-" troleum en gasolie op het perceel, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie P. No. 349, gelegen aan den Hooge Morschweg; b. de Vereenjging. „Het Kaasmêrk", om vergunning tot" het oprichten Jvnn een fabriek voor hef, maken van kaasmerken op het p.ercèöl kadastraal bekend Gemeente Leiden,. Sectie K.Nó. 4355, gelegen aan den. Roorphurgerweg; c. J. M. Jansen^'om vergunning tot het oprichten vaii een boekbinderij 'in het perceèl Oude, Rijn No. 90, kadastraal bekend Gemeente - Leiden, Sectie H. No. 3422; d. de firma W. van den Wijngaard en Zn., om verT gunning tot het uitbreiden van de brood- en banketbakkerij in het per ceel Oranjegracht No. 71, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C. No. 1868; e. de N.V. Leidsche Kalk zandsteenfabriek, om vergunning tót het oprichten van een kalkzandsteen fabriek op het perceel kadastraal bé kend Gemeente Leiden, Sectie N, Nis. 351 en 352, gelegen aan de Rijnkade; gelet op de artt, 6 en 7 der Hinder wet; geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlageïL op de Secretarie dezer gemeente, ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 14 Mét' e.k. des voormiddags te half el-I uren op het Raadhuis gelegenbéid zal worden gegeven óm bezwaren te gen deze verzoeken in te brengen, .terr wijl zij er de. aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, dié niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet-voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 30 April 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN, Secretaris. danig vee niet op de markten mocht worden aangekocht, wordt ingetrok-. ken. Het bedoelde vee kan derhalve ook op de markten worden aange kocht. Niettemin blijven de overige bepa lingen ten aanzien van bovenbedoeld vee van kracht. Deze luiden als volgt: 1. Aan de inspecteurs van den Vee- artsenijkundigen Dienst kan slechts vee ter onderzoek worden aangeboden hetwelk vergezeld is van een verklar ring van geëxamineerd veearts, dat dé dieren afkomstig zijn van hoevèn^ waar in de twee maanden, vóóraf5; gaande aan de dagteekëning der veri 1 klaring, besmettelijke veeziekten bi den zin der wet niet zijn voorgekomen. 2. De sub 1 bedoelde verklaringen dienen te worden verstrekt doordé plaatselijke veeartsen op kosten van belanghebbenden en zullen, voor zoo ver het runderen betreft, een zoodanig nauwkeurig signalement (met vermel ding van bijzondere kenteekeningen), van elk betreffend rund moeten in houden. dat omtrent de identiteit geen twijfel kan bestaan. Varkens dienen te worden voorzien van een duidelijk, voor de dieren van. eiken veehouder afzonderlijk en. ver- schillend merkteeken, dat op de be- treffende verklaring nauwkeurig dient te *vorden omschreven. 3. De dieren worden onmiddellijk., vóór den uitvoer door de inspecteurs van den Veeartsenijkundigen dienst, of door hen aangewezen plaatsvervaft-"" gers op kosten van belanghebbenden met mond- en klauwzeer immuun-se* rum van de Rijksseruminrichting be handeld. Belanghebbenden dienen hiertoe y2 - maal 24 uur vóór het tijdstip van uit voer schriftelijk het uit te voeren aam tal en de soort der dieren ter kennis van den betrokken inspecteur te bren- gen. EEN EENVOUDIGE BOTERKNEDER. Nog erteesds wordt een vrij groous /hoeveelheid boter ongeveer 8 - rniü Koen (K.G. op Ida boerderij gemaakt/ vooral in het westen van het land. Dit heeft b.v. plaats in bedrijverf- waar (men kaas bereidit; van de weit [maakt men Idan nog de z.gl weiboter, (Voorts wordt van onverkochte volle melk, boter en karnemelk bereid. Nu jis voor dergelijke kleine bedrijf' jes (een boterkneder met roteerende tafel te Iduur, een sta in den weg éiV voor één persoon ook moeilijk te haA teeren. In verband met deze moeilijkhe- seoaxk in „De Veldpost" de aan* .- t pcvept^d op een handig mr.-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2