aan het zoeklicht. NIEUWE LEIDSCME COURANT VAN WOENSDAG 27 APRIL 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Het ministerie en het kiesrecht. Mr. S. van Houten schrijft in den .ongste zijner staatkundige brieven jnder het opschrift: „Kritieke tijden" rf.a.: De loop van zaken met. betrekking tot het Belgisch Tractaat heeft ons staatswezen nog meer vertroebel dan reeds het gevolg was van de eigenaardige oplossing van de mi- nisterieele crisis van 1925, die ons kennis heeft doen maken, met 'n ge heel nieuw soort ministerie, een in termezzo-ministerie. De Geer gaf aan zijp inderiaad koninklijk ministerie dezen eigen aardige naam zoo goed als zeker, omdat hij een spoedig einde er van voorzag door hetstel der zoogenaamd Christelijke Coalitie. Vast staat in elk geval, dat de naam van een in termezzo-ministerie niet past voor een ministerie, dat geen be paald einde voorziet en eenvoudig zjtten wil, zoolang als er geene re den bestaat voor het vragen van ont «ia g. Deze verandering is thans door de verwerping van het Belgische Trac taat in de positie van het ministerie gekomen. De Geer intermezzo-minister totdat NolensColijn weder vol doende bondgenooten zouden vin den koos om hen te believen, voor een tractaat, waarvoor hij zelf niet krachtig wilde optreden, den besten verdediger. In deze wijze van han delen ligt immers slechcts goede zin, indien hij zich verplicht achtte er toe mede te werken, dat deze gedach te-opvolgers het door hen gewensch- te tractaat klaar zouden vinden, wanneer hij hun eventueel het be stuur zou overgeven. Maar thans hebben die opvolgers geen kans meer. Van Karnebeek heeft voor hen rnet behulp van een deel der sociaal-de mocraten voor het tractaat in de Tweede Kamer de helft, doch in de eerste slechts 1/3 der stemmen ver kregen. En bij het publiek heerschte de overtuiging, dat. bij volksstem ming de meerderheid tegen het trac taat nog veel grooter zou zijn ge weest. Schijnbaar is hu het eenig poli tiek gevolg het aftreden van Van Karnebeek, maar in werkelijkheid is de nederlaag geleden door Colijn en Nolens en kan van een intermez zo totdat deze heeren een ministe rie zouden kunnen vormen geen sprake meer zijn. Alzoo ook niet meer van een intermezzo-ministerie Het ministerie-De Geer is thans een koninklijk ministerie tout court en heeft tot taak te doen, wat het volk in den eigenaardigen staatkun digen toestand, waarin ons land ver keert, van de Kroon mag venvachten En dit is niets anders, dan het af doen der loopend# zaken, totdat naar het lijstenstelsel in 1929 een nieuwe Kamer zal -moeten worden gekozen. Taak der Kroon is zich de vraag te 'tellen of het lijstenstelsel in de Twee- Ie Kamer eene volksvertegenwoordi- fling naar het Binnenhof brengt, meent nr. v. Houtcfn. Dat dit niet het geval is betoogt ïij dan nader. Een intermezzo-ministerie, behoef de het kiesstelsel niet op z(jne agen da te plaatsen, maar een .Koninklijk ministerie, als hoedanig het minis terie-De Geer na de nederlaag van ColijnNolens in functfe kan blij ven, moet partij kiezen. Het mag het oog er miet voor slui pen, dat het lidmaatschap eener volks vertegenwoordiging slechts kan ver worven worden in. 4e kieskringen, niet «n de anticliambr4 van een kleiner of /rooter kringetje lijstenmakers. Japan en de zending. De zendipfgsmedewerker van het Handelsblad schrijft: In een van de groote Japansche bla den kon men onlangs de volgende merk FEUILLETON. 'iTflï DORPSTOONEELEN. 20) —o— Doe de groeten van mij bij u thuis, vooral echter bij vrouw Volker en ook aan hem, nu, -gij weet wel, wien ik meetn. Tot weerziens!" Kalm steeg Karlientje berg-opwaarts. Nu kwam zij aan den rotsachtigen af grond," die ook midden in den zomer in sombere schemering daar lag. Kar lientje verhaastte haar stap. Hier was het niet pluis, hier spookte het. De oude schaapherder had hem gepas- seerden nieuwjaarsnacht gezien, den man, die zijn hoofd onder den arm droeg. Efe schaapherder was toen be schonken geweest en speldde den men schen altijd gaarne allerlei griezelige verhalen op de mouw, alleen, on aangenaam was het toch altijd, een zoo zonderlingen, hoofdloozen wande laar be ontmoeten, Karlientje haalde ruimer adem, toen zij tie bergkruin bereikt had, van waar velden en bosschen zich in den zonneglans aan hare voeten uitstrek ten. Onder in het dal schitterde de met leien gedekte kerktoren van Har- tenhauselt. Ook een paar huizen wa ren zichtbaar. Daar was zij geboren, daar had zij in vreugde en leed haar levensdagen doorgebracht, nu was zij zonder» tehuis, als e-en blad, dat van den broom, waaraan bet gegroeid is, waardige uitspraak lezen: „Wij willen vrijmoedig uitdrukking geven aan 'le dankbaarheid, die wij aan de /endelin gen en aan de christelijke idealen, die zij ons gebracht hebben, verschuldigd zijn. maar zij hebben een groot werk gedaan, dat bijna elke instelling aan raakt en verbetert". In het maatschappelijk leven heeft Japan in de eerste plaats de verheffing van de positie der vrouw aan de zen ding te danken. Die positie was, voor al onder invloed van het boeddhisme, minderwaardig. De vrouw werd aan gezien als de mindere van den man; zij was de bron van verzoeking en zon de. Zij kan als vrouw in het Nirvana niet. binnengaan: daartoe moet zij eerst opnieuw als man ter wereld ko men. Met het intreden van het Chris tendom is ook in Japan een nieuwe dageraad voor de vrouwenwereld aan gebroken. Er zijn scholen voor meisjes geopend. Langzamerhand is dit voor beeld door de regeering en door ge meenten, ook door boeddhisten en par ticulieren gevolgd. Er zijn thans 38 Chr. hoogere meisjesscholen en zelfs een Chr. Universiteit voor vrouwen. Alle nadruk wordt daar gelegd op de karaktervorming. Vooral in allerlei takken van socialen arbeid roept de regeering de hulp van de hier opge leide vrouwen in. Verder heeft het christendom veel gedaan voor de lichamelijk-gebrekki- gen. Het aantal blinden in Japan wordt' op 80.000 geschat. Het zijn de Engelsche en Amerikaansche zendings corporaties, die zich het eerst het lot dezer ongelukkigen aantrokken en in 3875 de eerste blindeh-scholen open den. De toenmalige keizer erkende het groote nut hiervan en schonk 3000 yen voor dit doel. Thans zijn er 86 scholen voor blinden in Japan waarvan twee rechtstreeks van den Staat en zeven van provinciale besturen uitgaan. On der de Chr. scholen vaJt vooral de Gifu school op, in 1891 door een Japansch christen Mori begonnen, waar 63 leer lingen in een vijf-jarigen cursus een volledige opleiding ontvangen. In 1899 kwam de Japansche bijbel in braille schrift uit. In een vergadering van blinden, die een leidende positie inne men, bleken 40 -van de 100 christen te zijn, een merkwaardig percentage, waar de gewone verhouding van het aantal chrtstenen op de geheele bevol king 1 266 bedraagt. Een der moeilijkste problemen in Japan is de gepatenteerde ontuch, en het spreekt vanzelf, dat het chris tendom er zich mee bezig houdt. In 1926 werd het aantal meisjes, dat zich bevindt in door de regeering toegela ten huizen van ontucht, op 51143 ge schat. Van het begin af hebben de zen delingen tegen dit ingewortelde kwa,a^ gestreden, vooral door de oprichting van toevluchten. De moeilijkheid om de meisjes uit deze slavernij te verlos sen, blijkt wel uit het feit, dat het aan het Leger des Heils in 1925 trots alle energieke pogingen slechts gelukte 87 meisjes te redden. Het is noodig de pu blieke opinie en de wetgeving te ver anderen. De corporaties vonden hier in een vruchtbaar terrein van samen werking. In 1926 diende eindelijk een lid van het Parlement, zelf christen, een wetsvoorstel in om deze toegela ten huizen binnen vijf jaar te sluiten. Het is met hoongelach ontvangen. Toch is er een toenemende beweging, ook onder de niet-christen Japanners. Bij zonderen indruk heeft gemaakt het feit, dat 760 „slavinnen" bij de aard beving zijn omgekomen, omdat haar heerende deuren gesloten hielden uit vrees, dat ze zouden wegloopen. In Mei 1926 verklaarde een politie-confe- rentie, dat de „schulden" dezer onge lukkige meisjes niet als bindend kun nen worden beschouwd. De politie stelt zich ook niet meer beschikbaar om de vlucht van een meisje te verhin deren. Gedurende die 40 jaren van strijd hield het boeddhisme zich afzij dig, maar nu in November 1926 heeft het boeddhistencongres te Tokio den „vrouwenhandel" afgekeurd. Ook de pers werkt hoe langer hoe meer mee. Op een bevolking van 51 millioen zijn er nog slechts 280.000 christenen, maar deze minderheid heeft een bewe ging in het leven geroepen, die het ge heele land heeft aangegrepen. wordt afgerukt en door den wind mee gevoerd wordt waarheen? Tranen stegen langzaam op in de oogen van het meisje en verduisterden haar blik. Doch moedig wischte zij. de bittere tra nen weg en ging verder. Troostend klonk in haar hart het woord na, dat de oude vrouw haar tot afscheid had medegegeven op haar weg: „God "is overal. Beveel God uwe wegen aan en hoop op Hem, Hij zal alles ten beste keeren". Plotseling ritselde er ter rechterzij de iets in het bosch. Terstond waakte Karlientje uit haar gedachten op. Een man kwam vlug tusschen de boom stammen door aanloopen. Al het bloed stroomde het meisje naar het hart. „Herman!" gilde zij op een toon van angst en blijdschap. Met een paar sprongen was de jonge ling bij haar en hield haar in zijn ar. men. Zij leunde haar hoofd tegen zijn schouder en hij streelde haar het ge laat, waarop het lijden zijn sporen had achtergelaten. „Herman, wat hebt ge mij doen schrikken, waar komt ge vandaan?" „Van Marburg. Ik heb reeds drie uur op den uitkijk gestaan aan den kerkmuur, vanwaar men het geheele dorp kan overzien." „Wat. doet gij dan in Marburg?" „Ik heb daar een betrekking als voerman bij den bierbrouwer Bopp." „Ach, Herman," sprak Karlientje en zuchtte diep. „Wat ia er dan, Karlientje?" KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Cadzand, C. van der Waa te Waarde. Te Bedum, J. Boonstra te Gieten. Te Garmerwol- de, H. W. Bloemhof te Warfhuizen. Bedankt: Voor Anlo, C. M. de Jong. cand. te Terheijden (N.-B.). Voor Pingjum c.a., J .Vink, te Drirn- melen (N.-B.). Aangenomen: Naar Schoonho ven, J. H. Gunning E.B.zn. te Lage Vuursche (gem. Boon). GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Utrecht, D. van Dijk te Groningen, en P.; Nomes, te Delfs- haven. Te Schiedam, C. v. d. Woude te Gorredijk, en A. J. Bouma, te Wans- werd. Beroepen: Te Kampen, J. W. Es- selink te Eindhoven. Te Westzaan, de heer G. Tom, cand. te Hilversum. Bedankt: Voor Zierikzee, J. Koe- lewijn, te Berkel. RE'M. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Alkmaar, L. B. Houtgast, te Boskoop-Waddinxveen AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Na des morgens in zijn ambt te zijn bevêstigd door Ds. H. W. Creutzberg, voorganger der Duinoordkerk in Den Haag, met een prediking naar aanlei ding van Romeinen 8 29, heeft Ds. J. J. van der Wall. overgekomen uit Bre da, Zondagavond in de Ned. Herv. Ge meente te Groningen in de Martini kerk zijn intrede gedaan met Lucas 5 8 en 10b. Ds. van der Wall hield aan het slot van den dienst de officieele toespraken, o.a. tot verscheidene uit Breda overgekomen gemeenteleden. Den nieuwen predikant werd toege zongen Psalm 121 4. Zondagmorgen nam Ds. J. N. Bie- ger afscheid van de Evang. Luth. Ge meente te Vlissingen wegens vertrek naar Ned. Indië, met een predikatie over Lukas 16 19 en 20. Vol dankbaarheid is spr. voor de aangename samenwerking in dien tijd met den Kerkeraad en de waardeering en liefde van zijn gemeente ondervon den, tevens ook van zoovelen uit an dere Kerkformaties. Na het uitspreken van den zegen, werd den scheidenden leeraar door de gemeente toegezongen Ps. 134 3 („Dat 's Heeren zegen op u daal"). Ds. P. J. de Bruijn, benoemd tot predikant in N. O. Indië, hoopt 1 Mei a.s. in den namiddagdienst van de Ned. H'erv. Kerk te Denekamp afscheid te nemen. Ds. B. v. d. Werff, beroepen pre dikant te AmsterdamWest, zal D.V. 26 Juni afscheid nemen van de Ge- ref. Kerk te Doorn, om 10 Juli te Am sterdam bevestigd te worden. Dr. C. VELTENAAR. Heden herdenkt Dr. C. Veltenaar, predikant bij de Geref. Kerk van Tho- len, zijn 25-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd 12 April 1873 te Maassluis geboren. In Sept. 1889 gi^g de jubilaris naar het Chr. Gymnasium te Zetten, waarvan toen Ds. van Lin- gen directeur was. In 1895 werd hij student aan de Theologische School te Kampen om 6 Oct. 1899 Candida at te worden in de Theologie. Te Genève zette hij zijn studiën voort en gedu rende anderhalf jaar volgde hij de col leges in de Faculteit van Letteren en Godgeleerdheid. Beroepen te Laar (Graafschap Bent- heim) deed hij aldaar Zondag 27 April 1902 zijn intrede. In het voorjaar van 1904 begaf de jubilaris zich weer naar Genève en legde het Licentiaten-examen af. In 1906 vertrok de jubilaris naar Emmer-compascuum. In 't begin van 1909 nam hij het beroep aan naar Sua- woude (Fr.), waar hij 4 April werd be vestigd. In Suawoude heeft Dr. Velte naar gelukkige jaren doorgebracht. De gemeente waardeerde zijn predi king en hij had er vele vrienden. In 1913 legde hij het doctoraal exa men af te Utrëcht en juist 2 jaar daar na (23 Juni 1915) promoveerde hij te Utrecht op een dissertatie over: „Het kerkelijk leven der Gereformeerden in „Ach, -Herman, ga weder naar huis. Uw vader heeft toch gelijk, rijk bij rijk, en arm bij arm, zoo behoort het .in de wereld. En bedenkt toch, het is uw vader, hij heeft u groot gebracht en thans is hij zoo alleen. Doe zijn wil, Naar mij behoeft gij niet te vragen. Mij zult gij spoedig vergeten, en ik, ik Hier stokte de stem van het meisje en zij begon zachtjes te weenen. „Wees toch stil, Karlientje, gij doet mij het harte wee. Geloof het deed mij leed, dat ik weggegaan ben, en, naar Ik meen, doet het ook mijn va der inwendig leed. Maar hij toont het niet. Gij weet niet, hoe stijfhoofdig nij is. Ik had hem toch gezegd, niet meer met u te zullen verkeeren. en ik heb hem ook terstond uit Gladenberg nog eens geschreven, dat ik met elk ander meisje trouwen wilde, maar niet met Annedoor van Bodenhausen. Hij heeft echter geen letter teruggeschreven. En. mijn liefste, alles kan men ter wille zijner ouders ,doen, maar dat men zijn eigen leven voor goed ondra gelijk maakt, dat kunnen zij toch niet verlangen." „Ach, Herman, hoe zal 't echter met ons tweeën gaan?" „Ik wilde van u afzien en me de liefde uit het hart rukken, het was vergeefsch. Nu ligt alles achter ons, nu zijn wij beiden zoo vrij als een vo gel in de lucht. Wij moeten thans zor gen, dat wij samen een woonplaats en een nestje krijgen. Want geen tien Den Briel tot 1816". Deze dissertatie trok vooral om den inhoud de aan dacht en in het najaar van 1915 werd Dr. Veltenaar benoemd tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. Na bijna 10 jaren in Suawoude ge staan te hebben, nam Dr. Veltenaar uit een 4-tal beroepen dat naar Vee- nendaal aan. 1 Dec. 1918 bevestigd, leg de de jubilaris na ruim 2 jaar (22 Fe bruari 1921) zijn ambt te Veenendaal neer. Dit zijn voor Dr. Veltenaar moeilijke jaren geweest. Gemeente en leeraar pasten niet bij elkander. Na tot de Herv. Kerk te zijn over gegaan, deed hij in Mei 1921 collo quium doctum, ontving een drietal be roepen en nam Asperen aan, waar hij 2 Oct. 1921 werd bevestigd. Te Asperen heeft Dr. Veltenaar mede de Chr. school gesticht en met kracht gewerkt voor het Antirev. beginsel. In de be noeming van een A.R. burgemeester zag hij zijn pogingen bekroond. 1 Nov. 1925 achtte Dr. Veltenaar den tijd gekomen heen te gaan en hij leg de dien datum onder ontzaglijken toe loop zijn ambt in de Herv. Kerk neer. Den volgenden dag keerde hij tot de Geref. Kerken terug en vestïgae zich te 's-Gravenhage. 5 Mei 1926 werd de jubilaris weer beroepbaar gesteld in de Geref. Ker ken. Hij ontving een drietal beroepen; nam Tholen aan en werd aldaar 29 Aug. 1926 bevestigd. Van de hand van Dr. Veltenaar ver schenen onderscheiden geschriften. Er heeft zich in zijn gemeente een comité gevormd, teneinde dezen ge denkdag voor Dr. Veltenaar niet onop gemerkt te doen voorbijgaan. DE NIEUWE GEREF. KERK TE HAARLEM. Geleidelijk nadert de bouw van de nieuwe Geref. kerk aan den Kloppersin gel zijn voltooiiing. Een gedeelte van de schutting is reeds verwijderd, zoodat men constatee ren kan, dat het exterieur, op enkele bijzonderheden na, gereed is. De kleu rênccmbinaties van de glas-in-lood- ramen wekken tereoht bewondering. Er wordt thans hard gewerkt aan het interieur. Een nieuw verwarmings- en ventilatie systeem zal worden toegepast. Wat het orgel betreft, dit zal, vol gens het „Haarl. Dagblad", na dat v&n de Groote Kerk en van de gemeentel concertzaal het grootste worden uit Haarlem. „Maar behalve in quantiteit zal het in qualitedt uitmunten. De stemmen zijn met veel zorg gekozen, zoodat vér wacht wordt, aat het een weelde van klanken zal1 kunnen ontwikkelen. De ar chitect, de heer B. T. Bceijenga, heeft 'p zeer bijzonder front ontworpen. Alle pij pen komen in het gezet en alleen door de bijzondere rangschikking der pijpen hoopt hij een artistiek geheel te ver- ^Vermoedelijk zal het^ kerkgebouw eerst na eenige maanden in gebruik kun nen worden genomen. GELIJK DE WATEREN. „Iets over het Nederlandsch feijbelge- ncotschap in 1925 en zijn Algemeene^ Vergadering in 1925" staat er beschei denlijk op het omslag als ondertitel. Een aardig smakelijk boekje is het; dat aan de leden en begunstigers van het Qenootschap uitging, maar nu ook ter beschikking worat gesteld voor het bree der publiek der belangstellenden in den Bijbel en de verspreiding er van. Het is verlucht met meer dan een do zijn afbeeldingen en portretten, te b» ginnen met dat van den heer René van Ouwenaller in fraaien kleurdruk, naar dé schilderij van Simon Maris, zijn jubi- leums-gescheek. Verder de sprekers ter Algemeene Vergadering, eenigfoto's uit het leven van Dr. Adriani, van het hoofdbestuur, taalgeleerden, zendings consuls (met Dr. Mótfc) van wijlen de iheeren Goolsma (den vertaler van den Bijbel in het 5>oendaneesch) en Ds. P. v. Wijk, den stichter der zendingsbiblio theek in het Bijbelhuis, van Mej. Aletta Hoog, de bekende schrijfster van kin derboekjes, wier werkjes alleen voor het N. B. G. *1 den loop der jaren inao derhalf-millioen exemplaren uitgingen Maar ook kaïn men er in lezen een aar dige bladzijde over Psalm 23, waarin de verschillende stralen van dien briljant paarden trekken ons meer van elkan der." Met stralende oogen zag Karlientje den jongeling aan. Het kwam haar voor, als was hij een geheel andere ge worden in de paar dagen, dat zij hem niet meer gezien had, veel beslister en mannelijker. Zij vergat, dat zij hem zoo even nog had willen overhalen van haar af te zien. Zij vlijde zich vaster tegen hem aan. „Herman, gij zijt nu mijn tehuis. Gij weet nog niet, hoe zeer ik u genegen ben." Herman wilde Karlientje nu bepra ten, om met hem naar Marburg te gaan en daar een dienst te zoeken. Zij echter weigerde dit en bleef standvas tig, trots al zijn bidden. „Men mag niet kunnen zeggen, dat ik u nageloopen ben. De menschen zul len geen reden hebben, ons over de tong te laten gaan." En hoeveel leed het Herman ook deed, in zijn hart verheugde hij zich over de fierheid en het eergevoel vah zijn meisje. Zij spraken nu af, dat zij elkaar van tijd tot tijd zouden schrijven en elkan der met Kerstmis te Giessen zouden wederzien. Toen Gunthersberg in zicht kwam, namen zij zonder veel woorden af scheid van elkander. Zij wisten, dat zij voor altijd aan elkaar behoorden. En toen zij elkaar de hand reikten, de den zij dit zonder veel droefheid. Want de Hoop stond onzichtbaar tus- Leiden, 26 April 1927. De Soyjetregeering in Rusland is vindingrijk in de middelen om haar haat aan den godsdienst te koelen. Langs den weg van overreding en lang9 den weg van geweld beide wordt gepoogd de bewoners van Rusland van het geloof af te keeren. Af en toe worden ook middelen te baat genomen, die de revolutie in Frankrijk indertijd te baat nam, Zoo wordt b.v. thans een poging ge* daan, om de kalenderindeeling te wijzigen met het kennelijk doe! den Christelijken Zondag weg te werken. Ik las daarvan: „In Sovjet Rusland bestaat een ont werp voor een nieuwen kalender. In dezen Sovjet-kalender krijgen alle agen nieuwe namen. De Zondag zal enindag worden, de Maandag Sovjet dag, de Dinsdag Revolutiedag, enz. Eveneens worden de namen van de maanden veranderd, behalve die van Februari en October. De nieuwe namen' moeten dienen om de gedachtenis aan de revolutie en hare voormannen levendig te hou den. Het typeerende is, dat in den nieu wen kalender de Zondag zijn plaats, verliezen zal als rustdag en dat daar voor de Revolutiedag in de plaats ko men zal." Zoo ziet men ook hier weer een streven om de vroegere middelen op nieuw te werk te stellen in haat te gen de Christelijke traditie. Wonderen van ongerechigheid. Maar God belacht hun haat. OBSERVATOR. onder de Psalmen wpreien aangewezen benevens een stukje over gesenrevén bijbels, waarin ook „,het reusachtige beuzelwerk of het beuzelach.ige reuzen werk' 'der tellingen van hoofdstukken, verzen, woorden, en zelfs letters van den Nederlandschen Bijbel. Wist gq, dat deze uit ruim 7 maal honderddui zend woorden bestaat, of ruim drie en een half millioen letters? Welnu, over dergelijke merkwaardig heden, maar vooral over het werk van het N. B. G. om dezen Bqbel te ver spreiden, vindt men hier veel interes sants, en dit is gratis verkrijgbaar op aanvrage bij het Bijbelhuis, Heeren- gracht 366, Amsterdam. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke Familie vertrekt a.s. Vrijdagmorgen van Het Loo naar Den Haag en denkt Dinsdagavond 2 Mei weder op Het Loo terug te keeren. HET JAARLIJKSCHE BEZOEK VAN DE KONINGIN. Naar wij vernemen zal H.M. de Ko ningin de volgende maand tijdens haar bezoek aan Amsterdam, o.m. be zichtigen de nieuwe gebouwen van Gebr. Gerzon's Modemagazijnen en 't bedrijf aan den overkant van het IJ van de N.V. Kromhout Motorenfabriek D. Goedkoop Jr. ALBUM VOOR PRINSES JULIANA. Men schrijft uit Weenen aan „De Tijd": De volgende week wordt een-album naar Nederland gezonden met het doel, om op 30 April ter gelegenheid van den 18den verjaardag van Prinses Juliana, haar als geschenk te worden aangeboden, als dank van de Oosten- rijksche kinderen. Dit album is uitge^ voerd in leer, versierd met het Neder- landsche wapen. Een werk van den Weenschen teekenaar A. Jank. DE VLAGGENKWESTIE TE GOOR. Zooals men weet besloot de raad der gemeente te Goor om op de verjaarda gen van de leden van het Koninklijk Huis van de openbare gemeente -gebou wen niet meer te vlaggen. Hieronder valt o.a. ook de toren der Ned. Herv. Kerk, welke gemeente-eigendom is. Nu heeft het Oranje-Comité te Goor een strooibiljet verspreid, waarin de ingezetenen worden uitgenoodigd, om ter gelegenheid van den achttienden verjaardag van H. K. H. Prin969 Julia schen hen en hield zegenend haaf handen over hen uitgestrekt. Een wijltje staarde Karlientje Her man na, toen hij met veerkrachtigen stap dalwaarts schreed. Bij den hoek van het bosch draaide h^j 2ich nog een maal om en wuifde haar toe. Toen ver dween hij. Zij ging nu verder, in diep maar blij gepeins verzonken, als iemand, die iets groots, het geheele leven vervul lende, ten geschenke ontvangen heeft. Een stralende glans verlichtte haar ge laat, toen zij van verre nog de stem van Herman hoorde. Hoewel zij de woorden nauwelijks verstond, zij ken de toch het lied, dat hij zong: Zaten niet twee tortelduiven Boven op den groenen tak? Waar zich twee verliefden scheiden, Welken gras en looverdak. Loof en gras verwelken beiden, Maar de trouwe liefde niet, Mocht ze al vlieden uit mijn oogen, 't Minnend hart zij nooit verliet. XIII. Het schoollokaal was stampvol men schen, zelfs in den gang 9tonden ze nog vast op elkaar gedrongen.. Achter in de zaal stond een in een zee van licht badende Kerstboom; dicht eromheen waren de kinderen ge groepeerd, wier lachende gezichtjes straalden van geluk. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5