Knagende pijnen Sanapirin-tabletten f dag-agenda. binnenland. buitenland. gen- uit de omgeving. academie -nieuws. marktberichten. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 27 APRIL 1927 Dinsdag 26 tot Donderdag 28 April, 's av. 710 uur, R.-K. Volksbond, Steenschuur 15: Brood- en Banketbak kerrj-tentoonsfcelling van de werk stukken v. d. leerlingen der Vakschool Woensdag 27 April, 's av. acht uür. vPrediker", Janvossensteeg: Vergade- Ung van de werkers der A.-R. Prop. fïhxb „Dr. A. Kuyper". Woensdag 27 April, R.-K. Vakschool voor Meisjes, Noordeinde 50: Tentoon stelling. Geopend: 35 en 79 uur. Woensdag 27 April, s av. acht uur Stads-Evangelisatie. Morscliweg 59: Radiorede door Mr. Schokking. Dondexdao 28 April, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert h. Man- ïwnkoor de Vereenigde Zangers. Donderdag 28 April. R.-K. Vakschool voor Meisjes: Tentoonstelling. Geopend ïtX5 en 7—9 uur. Donderdag 28 April, 's av. acht uur, Geref. School, Hoogl. Kerkgracht: Alg. iVerg. der Geref. Schoolvereen. Vrijdag 29 April, 's av. acht uur, Stads-Evangelisatie, Morschweg 59: Lichtbeelden, van Noorwegen. Spr. Dr. van Es. Vrijdag 29 April, 's av. kwart over «even, Catechisatielokaal No. 1, Hooi gracht 99: Jaarverg. Schoolhulp voor Zuid-Holland. Spr. de WelEerw. Heer Dö. J. G. Feenstra, van Scheveningen. Vrijdag 29 April, 's half acht. Jaarl. 'Verg. van Acndeelh. in de N.V. „N. Leidsche Courant'' ten kantore, Hooi gracht 35. Vrijdag 29 April, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Kerk-Concert door de \Chr. Oratorium Vereen. „Co.i Aanore". Zaterdag 30 April, 's midd. twee uur, Jaarl. Verg. van Aandeelhouders der N.V. Mij. tot Expl. v. Om*. Goederen, ten kantore der Mij. Maandag 2 Mei, 's av. half acht Stadsgehoorzaal: Feestavond van de L. Chr. Oranje Ver. Dinsdag 3 Mei, 's middags vijf uur, Breestraat 119: Ledenverg. v. d. Ver. Herstellingsoord „De Leidsche Buiten school". Woensdag 4 Mei,"s av. acht uur, Oosterkerk: Openb. Verg. v. d. Nat. Chr. Geh. Onth. Bond, Spr. Ds. Pun- selie, uit Leiden en Ds. Koningsbergen .uit Amtserdam. Vrijdag 6 Mei, 's av. acht uur. Stads gehoorzaal (kleine zaal): Chopin-voor- 'dracht, door Rie Batenburg. vindt zijn oorzaak, hierin dat het ge meentebestuur zich aanvankelijk in •de mededeeling van het aantal onder- Wijzers der verge.'lijkbare openbare scholen heeft vergist en de Geref. Schoolvereen. dus heeft laten proce- deeren op onjuiste gegevens. Op het lllerlaatst, toen de zaak reeds bij den Raad van State was, heeft het gemeen tebestuur zijn vergissing bemerkt en ie juiste gegevens aan den Raad jan State medegedeeld. Deze waren van dien aard, dat ook bij de bereke ning volgens d/a door het schoolbe stuur voorgestane methode (welke door de Kroon geaccepteerd werd) de reis niet kon worden gehaald en het Resultaat dus was negatief. De voornaamste kwestie tusschen fte Geref. Schoolvereen. en de gemeen te betrof de vraag of het aantal leer lingen over 1923 moest worden ge deeld door het aantal onderwijzers Werkzaam op de openbare lagere scho len op den datum waarvan of de ver goeding gevraagd werd n.l. 1 Jan. '24 (standpunt van het bestuur) of door Let gemiddeld aantal onderwijzers over 1924 (standpunt gemeente). De Kroon schaarde zich hierbij aan de zijde van het schoolbestuur doch over woog daarbij, dat, waar de kopklassen kier jongensschool-Hibma eerst vanaf 1 Juli wettelijk met een u.l.o.school waren gelijkgesteld eerst vanaf dien datum de onderwijzers en leerlingen dier school mochten gaan meetellen. (Voor het halfjaar l Jan.30 Juni bleef toen alleen de meisjes u.l.o.school ter vergelijking over en het gemiddeld aantal leerlingen dier school per on derwijzer was over het halfjaar groo- ter dan dat der Geref. u.l.o.school en op dien grond verloor het schoolbe stuur het pleit over dat le halfjaar. Het tweede geschilpunt was: moet het hoofd der jongensschool, de heer JHlbma geheel gerekend woerden tot de •u.l.o.klassen (standpunt schoolbestuur of gedeeltelijk (1214 tot de u.l.o.klas sen en gedeeltelijk 1214 tot het ge woon lager onderwijs. Ook in dit ge schilpunt kreeg de gemeente ongelijk en werd beslist, dat het hoofd geheel [tot de uJ.o. moest gerekend worden. rALsnu werd door de Kroon de toe stand van 1 Juli '24 opgemaakt en daarbij geconstateerd, dat er op dien datum aan de openbare1 scholen voor u.1.0 werkzaam waren: 13 leerkrach ten aan de Jongensscnool en 8 aan de meisjesschool. {Het schoolbestuur heeft steeds op grond van de gege vens van de afdeeling Onderwijs ge meend, dat dit laatste aantal 9 was). •iTezamen dus 21. Dit gedeeld op het •gemiddeld aantal leerlingen over 1923 <409^) geeft tot uitkomst: 19V*. Deze klassedeeler gedeeld op het gemiddeld aantal leerlingen der Geref. school geeft tot uitkomst 3.358, een cij- fer kleiner dan 3.5. Op dezen grond werd het schoolbestuur in het onge lijk gesteld. Indien het oorspronkelijk cijfer, dat de gemeente gaf voor het aantal leerkrachten der meisjesschool, RECLAME in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. 9, gehandhaafd was geworden, clan had.de deeling aldus geworden: 409 22 is 18,61. Dit cijfer gedeeld op 65 Yi geeft tot uitkomst 3.524, een getal groo ter dan 3Y>. Alleen dus door de ver laging van het cijfer 9 op 8 een ver laging waarvan het schoolbestuur nim mer kennis kreeg verloor het ook de vergoeding over het 2e halfjaar '24. Verloren en toch gewonnen. Im mers de inzichten van het schoolbe stuur werden door de Kroon aanvaard De daarop gegronde berekening aan de hand der nieuwste gegevens faalde. Men ziet hieruit welk een risico de bijzondere schoolbesturen hij het ex- ploiteeren hunner scholen loopen en hoe onjuist het is deze besturen van koppigheid of inhaligheid te beschul digen als zij hun rechten verdedigen. Immers de bedragen die zooals in het bovenomschreven geval verloren gaan moeten door de voorstanders uit eigen beurs worden bijgepast. LEIDSCH POLITIE MUZIEK GEZELSCHAP. Naar wij vernemen zal door boven genoemd Muziekgezelschap op Zater dag a.s, ter gelegenheid der verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een wandeling worden gemaakt door de stad. Te 10.45 uur voormiddag vertrekt het gezelschap vanaf haar repetitielo kaal Pieterskerkgracht langs Lange- brug, Rapenburg, Breestraat naar het Stadhuis, alwaar halt wordt gemaakt, in verband met het feit, dat de Burge (meester het bestuur zal ontvangen ter kennismaking, vervolgens langs Hoo- gewoerd, Watersteeg. Hooigracht, Pe likaanstraat, Haarlemmerstraat, Prin cessekade, Kort Rapenburg, Rapen burg W.-Z., Nieuwsteeg, Pieterskerk hof naar Pieterskerk gracht HOOGHEEMRAADSCHAP „RIJNLAND". In de op 27 April te Leiden gehou den vereenigde vergadering van Rijn land werd op voorstel van de Commis sie tot onderzoek der geloofsbrieven besloten tot toelating van de heeren Ch. M. Reinders Folmer te Heemstede, H. Straathof Azn. te Rijpwetering en van de heeren Joh. Verkuyl Mzn. te •Heemstede, P. F. Noor dam te 'Wou- brugge en A. B. Verkley te Leiderdorp als Hoofdingeland-plaatsvervanger, ter wijl besloten werd tot niet-toelating van den heer H. S. Ran te Nieuw veen als Hoofdingeland. Besloten werd tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1926 tot een totaal bedrag van f 42613.13 Voorts werd besloten tot het verhuren van verschillende eigen dommen aan de daarvoor gegadigden. Aan de vergadering werd het jaar verslag omtrent den waterstaat van Rijnland over 1926 aangeboden. BEGRAFENIS S. BATELAAN. Hedenmorgen om half twaalf werd op de begraafplaats „Rhijnhof" ter aarde besteld de 18-jarige Salomon Batelaan, die de vorige week in de school aan de Duyvenbodestraat door een noodlottig ongeval zijn halswer velkolom brak en in het Acad. Zieken huis aan de gevolgen is overleden. De belangstelling was zeer groot. De kist was bedekt met een 9-tal kransen van familie, personeel en buren. Toen de kist in de groeve was nedergedaald trad naar voren de heer Kruit, gods dienstonderwijzer alhier, die 'n woord van herdenking aan den overledene wijdde. Vervolgens richtte" hij zich tot diens patroon en tot de familie, er aan herinnerend, dat de overledene een trouwe kostwinner was voor zijn moe der. Juist 5 jaar geleden stonden wij aan de groeve van zijn vader. Een oom dankte namens de familie voor de eer aan den overledene bewe zen. Hiermede was de plechtigheid geëin digd, nadat men levende bloemen op de kist had gestrooid. EMMABLOEM. De verkoop van de Emmabloem op Zaterdag j.l. hier ter stede heeft de som van f 1341,871» opgebracht. De e.v. jaarvergadering van den Ned. Bond tot redding van drenkelin gen zal te Leiden worden gehouden. Bij- ministerieele beschikking is, voor het tijdvak van 1 Mei tót en met 31 Juli a.s. de dagèlijksche vergoeding voor niet in natura verstrekte fourage voor het garnizoen Leiden vastgesteld op 93 cent. Gistermiddag 1 uur zijn op den Lagen Rijndijk een tweetal vracht auto's tegen elkaar gereden, waarvan de eene was van de Ver. Touwfabrie- ken en'de andere van den heer v. I. te Leiderdorp. De eerste was zoozeer beschadigd dat zij niet meer op eigen kracht kon wegrijden. Maandagavond kwart over 8 be merkten bewoners van een huis in de Kagerstraat, die in de voorkamer in het donker zaten, dat in de straat een man heen en weer liep. Daarna ging hij het hek der woning binnen. Een bezoeker der woning begaf zich naar buiten en zag dat de man het op zijn rijwiel voorzien had, dat hij in den tuin had. De dief, die het rijwiel reeds beet had, liet het los en nam ijlings de vlucht, nageloopen door den eigenaar, die riep „Houdt den dief'. Het mocht dezen evenwel niet geluk ken den man te achterhalen. Een góéde les om de fietsen niet meer onbeheerd in tuinen of voor de woning neer te zetten! RECLAME. UWE KOUSEN Fil d'écosse Dameskousen, dubb. versterkte hiel en voet 0.70 Kustzijde Dameskous, m. dubb. maccoboord, voorkomt ladderen 0.95 Nieu w. Speciaal Jongedameskous' in dames model, in macco 0.70 in prima zijden flor 1.45 Het beste van het beste. Wasch zijde laddervrije Dameskous, extra versterkte voet 2.25 Fil d'écosse Kinderkous, extra lang been, leeftijd 2 jaar 0.427» Stijging per maat 5 cent. ril d'écosse Kinderkous, met geborcLjaqaurd boord, ieefijd4 jaar 0.70 Stijging per maat 77» cent. VRIJ ENTREE VRIJ ENTREE. DENK AAN DE WEGENBELASTING D© Wegenbelasting treedt 1 Mei a.s. in werking en in het algemeen geldt de regel, dat vóór 15 Mei de belasting gelden in de Staatskas moeten zijn gevloeid en wel voor het geheele be drag. De wegenbelasting kent wel een termijnbetaling in dien zin, dat tel kens voor 3 maanden kan worden be taald, maar dan wordt het bedrag met 3 verhoogd. Ieder bezitter van een of meer mo torrijtuigen moet ten kantore van den ontvanger der directe belastingen d.w.z. bij dienzelfden onvanger bij wien hij zijn rijksinkomstenbelasting betaalt een even groot aantal for mulieren halen als bij motorrijtuigen bezit. Deze formulieren moeten ingevuld en naar den ontvanger worden terug gebracht. De ontvanger geeft dan de belastingkaart tegen betaling van het belastinggeld. Genoemde kaart moet op aanvrage van den belastingambtenaar vanaf 16 Mei a.s. kunnen worden vertoond. Is de bestuurder van het motorrijtuig hiertoe niet in staat, clan loopt hij de kans een boete van ten hoogste f 300 te krijgen. Dit, in het kort, is de heele zaak. De belasting wordt, naar het ge wicht berekend. Men geve dus een nauwkeurig gewicht op. De belasting bedraagt: Voor motorrijtuigen op meer dan 2 wielen 6 p. 100 KG. of gedeelte van 100 K.G. met een maximum van 48. Voor motorrijtuigen op vier wielen met cushionbanden f 7.80 per 100 KG. of gedeelte van 100 K.G. Voor motorrijtuigen op vier wielen met massieve rubberbanden f 9,60 p. 100 K.G. of gedeelte van .100 K.G. Voor motorrijtuigen op vier wielen imet metalen wielbanden 12 per 100 K.G. of gedeelte van 100 K.G. De gewichtsgrens wordt zoodanig bepaald, dat een gewicht beneden 50 KG. wordt verwaarloosd, en boven 50 KG. voor volle 100 KG. geldt. Als minimum gewichtsgrens wordt voor de vrachtauto's op cushion-, mas sieve en metalen banden 800 K.G. ge steld. Hoe te weten hoe zwaar de auto is? Het Paaschnummer van „De Auto" geeft een tabel van auto-gewichten modellen 1927 Ook kan men over al wel gelegenheid vinden zijn motor rijtuig te laten wegen. Men dient ook te weten, dat, wan neer de belastingambtenaren aan de juistheid van het aangegeven géwicht twijfelen, zij gerechtigd zijn de auto's te laten nawegen. Denkt er om, den, 16den Mei moet alles in orde zijn! DE VOORBEREIDENDE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE. Een succes voor Mr. Rutgers De laatste uitvoerige discussie der voorbereidingscommissie der ontwape- ïiingsconferentie betrof wederom het (Nederlandsch voorstel- der vorige week inzake de publiciteit van den1 wapenvoorraacL 'Het bureau der voorbereidingscom- üiiissie had het Nederlandsch voor stel met andere soortgelijke niet aan genomen, doch ook niet ingetrokken voorstellen opgenomen in het tekst gedeelte van de voorontwerpconven- (tie met de vermeldinggeen eenstem imigheid verkregen. Sato uit Japan eii Sir Cecil' Hurst üit Engeland wilden echter het Ne Iderlandsch voorstel naar het aanhang jsel' van het voorontwerp verbannen en de Engelschman was daarbij zoo •scherp op te merken, dan Frankrijk, Italië en Japan duidelijk verklaard had den, nimmer toestemming tot het Ne iderlandsch voorstel te zullen geven, izoodat een opneming van het voor 'stel Rutgers in het tekstgedeelte 'ge heel zonder nut zou zijn. Onmiddellijk protesteerde Mr. Rut gers tegen de verbanning van het iNederlandsche voorstel naar het aan hangsel. Hij ontkende de raadzaam heid van een onderscheid maken tus 'schen niet-aangenomen voorstellen, voor zooverre zij later wellicht nog aangenomen zouden worden en voor 'zooverre zij onherroepelijk verworpen zijn. Bovendien, het woord „nimmer" heeft .in het politieke woordenboek een zeer beperkte beteekenis. Op geestige en scherpe wijze werd1 Mr. Rutgers ondersteund door den Zweedse hen gedelegeerde. Hennings; idie er op wees, dat de voorbereidende) commissie gisteren besloten heeft het Engelsche voorstel inzake de beper king van de tonnenmaat der vloot vol gens categorieën wel in den tekst der ontwerpconventie op te nemen onder vermelding ..niet aangenomen" Het eenige onderscheid tusschen het Nederlandsche en het Engelsche voorstel is echter, aldus Hennings, 'dat het Nederlandsche voorstel door drie, delegaties bestreden en door de overige goedgekeurd is, ter wijl het Engelsche voorstel door drl© delegaties is goedgekeurd, doch door alle andere is bestreden. Na deze redevoeringen gaf Sato rich gewonnen en stemde er in toe,, dat het Nederlandsche voorstel in het tekstgedeelte der ontwerp-conven- tie vermeld blijft, terwijl Sir Cecil Hurst, blijkbaar geheel verslagen, geen woord meer zeide. Dit was de laatste succesvolle in terventie'van onzen slagvaafdigen ge delegeerde Rutgers in de debatten. Sluitingsrede van Jhr. London. De voorzitter, Jhr. Loudon, sloot daarna de zitting met een toespraak waarin hij wees op de groote moeilijk heden, waarvoor de commissie zich bij het begin der beraadslagingen ge steld zag. De beraadslagingen hebben aange toond, dat het nog niet mogelijk is' een algemeen ontwerp voor een oonj Vent ie vast te stellen. De behandeling in tweede lezing,, .Waarin een uniforme tekst voor de iconventie uitgewerkt zal moeten wor den, zal echter, ondanks alle moei lijkheden, nog in den loop van dit! 'jaar plaats hebben. De economisch^ wereldconferentie on de conferentie der drie zeemogendheden zullen voor de verdere beraadslagingen van de grpotste beteekenis zijn. Het is thans dè taak der regeeringy en van de openbare meeningen. omr het ontwapenïngsvraagstuk verder te» brengen. Ten slotte dankte. Loudon de ver schillende vertegenwoordigers voor hun werkzaamheid en deelde mede, dat hij voornemens is den datum voor het begin der beraadslagingen, in tweede lezing op. 1 November vast te stellen. De gedelegeerden van Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië brach ten den voorzitter en het bureau vani de commissie dank voor hetgeen zijl Verricht hebben. DE MISSISSIPPI-OVERSTROOMIN- GEN. 60.0ro boerderijen verwoest. Een klein begrip van den geweldi- digen omvang van de ramp in het Mississippi-gebied krijgt men, als men leest, dat ongeveer 60.000 boerderij en verwoest zijn. Volgens de jongste schatting zijn 340 personen om het leven gekomen. !Het aantal dakloozen bedraagt onge veer 240.000. Een blad te Memphis bericht, dafl Maandag 25 blanken en negers ver (dronken zijn, toen ze uit" een in brandl geraakt gebouw in het water spron- Honderdduizenden stuks vee znn verloren gegaan; het koren is ver nietigd. De verliezen van den land bouw alleen worden op een en een kwart millioen geschat. Een deel van het overstroomde ge bied geldt als het rijkste 'katoenge- bied 'van het Zuiden der Vereenigde» 'Staten. Ook de verliezen der houtindustrie 3'oopen in de millioenen. De totaal- ischade woidt op het oogenblik op* twee en een half milliard geschat. Voor een fonds voor eerste hulp ten bedrage van vijf millioen dollar werd binnen 'drie uur tijds voor een imillioen dollar 'geteekend. Waarschijnlijk zal 'eerst de volgen Ide week het "hoogwater New Orle ans, beneden welke de Mississippi 'zich in de Golf van Mexico stort, be reiken. DE NIEUWE BRITSCHE VAK- VEREENIGIN SWET. De bestrijdingscampagne der arbeiders Maandag is van regeeringszijde een "campagne ingezet ter verdediging var- het ontwerp-vakvereenigingswet. dat de volgende week in Weelde lezing on het Lagerhuis aan de orde komt. O.a. hebben de ministers van Ar! beid en van Oorlog, gisteravond réde) [voeringen gehouden ten gunste van! het ontwerp. i Do ,Lagerhuisfractie 'der Arbeiders partij doet een uitgebeid plan 'de carai pagne opmaken, om het ontwerp nd pens de vakvereenigingen te bestrij den. Fractie en ontwerp zijn beide/ in kleine afdeelingen onderverdeeld, 'terwijl een 'deskundige onder de la ders nar> het hoofd staat van elk po^. teton leden, 'dat een aantal clausules! van het ontwerp te bestudeeren en te bestrijden heeft gekregen. De decentralisatie is nog zelfs ver der doorgevoerd, want elk individu eel lid van de arbeidersfractie in het Lagerhuis heeft een bepaald artikel van het ontwerp voor zijn rekening! (gekregen, om er volkomen vertrouwd! mee te raken en in 'staat te zijn, eri lang en breed over te praten. Een ander plan is opgemaakt onï er voor te zorgen, dat er steeds een; aantal- .arbeidersleden in de districten' (propagandalezingen tegen het ont werp houden, waarvoor het geheels land in- secties is verdeeld. Er doet tich hierbij echter een moeilijkheid voor, n.lL dat de macht der fractie in het Lagerhuis niet te veel mag wor den beperkt, en evenmin de actie iiï {het land schade mag lijden onder dó obstructie, die in het Huis moet wor den gevoerd. i RECLAME. Uw Vitrages. Gestreept Madras, lichtecbte kleuren 0,22 Filet, in moderne lichtechte deco ratie-tinten, 100 cM. 0,72 Mach, geknoopt Filet, 1Ó0 cM, breed 0,377» Moderne Mystere, met Filet middenstuk 120/180 1,177» Madras Gordijnen, met Wasch- echte zeer dec. randen, p, p. 7,85 Bezoekt ook onze afd. Behangsel papieren. Papieren vanaf 7 ct. VRIJ ENTRÉE. VRIJ ENTRÉE. VOORSCHOTEN Morgen, des namiddags te achK uur vergadert de gemeenteraad. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken stand. 3. Vaststelling verordening, regelen de de verdeeling der werkzaamheden •tusschen de verschillende ambtena ren van den Burgerlijken stand. 4. Voorstel tot opheffing lonbewoon baarverklaring perceel. 5. Voorstel tot verlenging termijn ontruiming van perceelen. 6. Voorstel tot vaststelling van het vermenigvU'Idigingsgetal .Gem. Ink. Belasting. 7. Voorstel (tot uitbreiding van het kabelnet. 8. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ex art. 101, 9 der .Li. O. wet 1920 aan Bijz. Scholen. 9. Voorstel tot vaststelling van ver ordeningen op de heffing en invorde ring van rechten voor het gebruik! van de gemeentelijke noodslachtplaatal en van het verkooplokaal. 10. Voorstel tot wijziging van de At gemeene Politieverordening. 11. Voorstel tot uitbreiding van het politiecorps. 12. Besluiten comptabiliteit. 13. Ontheffing schoolgeld. T' Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift 8®^" tostudie", de heer H. M. J. Oldewelt, teld: Proeve eener introspectieve Pla- geboren te Groningen. Deze bevordering geschiedde met het praedicaat „met lof** i- CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten het gemeenteraadsverslag van Zoeterwou- de en Hazerswoude en enkele andere berichten en verstagen tot morgen wachten. AMSTERDAM, 27 April. Veemarkt 285 vette kalveren le kw. 0.981.16, 2e kw. 0.840.96, 3e kw. 0.700.82 per Kg. levend gewicht; 170 nuchtere kalveren 813 per stuk; 560 varkens (Holl.) He kw. 0.72—0.75, 2e kw. 0.71—0.73, Overt en Geld. 0.72—0.75, 2e kw. 0.71—0.73, vette varkens 0,69—0,71, per Kg. slacht gewicht. WOERDEN, 27 April Kaasmarkt Aangevoerd 425 kaaspartijen, le kw. 3237, met rijksmerk 3640, 2e kw. 32 35. Handel matig,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2