Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prus Belangrijkste nieuws in dit Hummer. o-1» jMArasrArïVj WtJtlSISüAG 2 r At*KlL 1921 rTumivitK 2113 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Is Leiden en buiten Leiden «raar agentes geveatigd z'jn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Y L-en kaakslag. De nieuwe Leidsche Burgemeester' is de Christelijk-Historische richtting toegedaan. Zoo verluidde het hegin Januari toen Mr. van de Sande Bak- huyzen benoemd was in de -plaats van Jiii*. de Gijselaar. Als zoodanig werd hij welwillend vriendelijk tegemoet getreden. Men hoopte dat hij inderdaad zich homo geen zou gevoelen met de, zij het ook kleine, meerderheid van den Gemeen teraad. Sinds Januari waren er niet veel ge legenheden dat de Burgemeester van zijn innerlijk gevoelen kon doen blijken Het viel wel op dat bij Kerkelijke ju bilea wel de heer De Gijselaar, als oud Burgemeester tegenwoordig was, maar dat Mr. van de Sande Bakhuyzen ge mist werd. Maar er konden immers on bekende beletselen zijn. Mogelijk wa ren huiselijke omstandigheden oor zaak van verhindering. In den Raad en bij andere officieele gelegenheden betoonde Z.E.A. zich neutraal. Nu nadert 1 Mei. Die eerste Mei valt op een Zondag. Die eerste Mei is d e dag van al wat Sociaal-Democratisch is. Het gebeurt niet vaak dat die eerste Mei op een Zondag valt. Is het wonder dat de S.D.A.P. met een meer dan gewonen aandrang haar verzoek om een optocht te mogen hou den zal hebben vergezeld? Neen ongetwijfeld niet. Dat is van de S.D.A.P. niet anders te verwachten Maar Leiden is slechts voor een klein deel socialistisch. Leiden is in groote meerderheid Christelijk en ge hecht aan den Zondag als rustdag en vooral als dag des Heeren. Dat had de S.D.A.P. moeten beden ken. Maar bovenal wij hadden van onzen burgemeester mogen verwachten dat hij geen vergunning zou geven om dien Zondag te doen ontwijden door een geruchtmakenden optocht. Binnen hun eigen gebouw, op hun. eigen terrein, daar zal niemand de S.D.A.P. ook maar een stroohreed in den weg leggen voor haar propaganda, maar het openbare terrein is daarvoor niet bestema. Wi^vinclen het een veel te ver-gaan- de vriendelijkheid aan het adres van de S.D.A.P. deze eerste daad van on zen Burgervader. Zij is een kaakslag voor Christelijk Leiden. Een openlijke ontkenning van onzen Burgemeester dat hij de Chris telijke traditie, naar den regel der Christelijk Historische beginselen wil eeren. Wij hadden dat niet verwacht. Daar om stellen wij daartegenover ons ern stig protest. Wij vertrouwen dat ook op andere wijze tegen deze vergunning een ern stig protest zal opklinken, zoo luide en zoo beslist, dat- de Burgemeester voort aan deze vriendelijkheidjes niet meer zal bewijzen. V Ontbindende elementen. De vorige week heeft de Staatk. Geref. Partij te Rotterdam haar jaar vergadering gehouden. In die verga dering is heel dui„lelijk aan het licht getreden dat de partij als zoodanig reeds nu ernstige verwording ver toont. Leefden wij niet in zoo moeilij ken tijd, nu de splijtzwam overal werkt en de ontevredenheid hand over hand toeneemt, het zou spoedig met de S.G.P. gedaan zijn. Alleen het vis- schen in troebel water geeft, nog een weinig fleur.v De wijze waarop Ds. Kersten daar optrad, geeft geen hoogen dunk van hem als leider, al houdt hij ook zijn mannetjes geducht onder den duim. De wijze waarop b.v. de heer Timmer mans van Krabbendijke door hem werd afgestraft en waartegen hij alleen met voorkitterlijke machtsmiddelen op kon, was meer dan erg. Het neer gooien van den hamer de eene keer en de andere keer de uitdrukking: ik be dank er voor den boel in 't honderd te jagen en menschen die al jaren zitten er uit te werken" geeft geen blijk van innerlijke kracht. Maar opdringerig gevraag om recht over iemand die de vrouwen opwekt om te gaan stemmen, óf herhaalde aanmerkingen over een voorzitter die dan toch maar pensioen-gerechtigd wordt, niettegenstaande verzekering veroordeeld is, verraden ook innerlij ke zwakte. Eveneens dat een studie-commissie over art. 36 der geloofsbelijdenis, wel ke commissie niets heeft gedaan, maai* kalmweg ontbonden wordt omdat niemand opstaat om bezwaren te noe- BUREAUHooigracht 35 - Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 men tegen dit artikel, geeft veel te den ken. Wat te zeggen van het brute woord dat elke medezeggenschap revolutio nair is, en dat tegenover partijgenoo- ten die met klem van redenen aan toonden dat dit woord in de Chr. vak beweging een heel anderen klank en beteekenis heeft, dan in socialistische of communistische kringen. Wat te zeggen van een partij die zegt zoo te staan op den bodem van de oude Gere., belijdenis, die doortrok ken is met den vromen zin onzer vade ren, doch in de vergadering waarvan hatelijke interrupties den Voorzitter naar het hoofd geslingerd worden, of wiens woorden nauw hoorbaar zijn door het geweldig lawaai. Inderdaad ontbindende elementen zijn nu reeds ernstig bezig deze orga nisatie af te breken. Mogen vele dwalende broeders van dezen rampspoedigen weg terug kee- ren, en in de Anti-revolutionaire par tij een gezonde actie voor hun denk beelden ontwikkelen. STADSNIEUWS. CcARl.ES VAN SPALL 25 JAAR Dl RECTEOR VAN DE LEIDSCHE DUINWATER Mil. Gisteren herdacht de heer Charles van Spall den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd als Directeur van de Leidsche Duinwater Mij, Alhoewel hij op 1 Januari j.l. zijn 40- jarig amhts-jubileum had gevierd, meende het personeel toch, dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voor bij gaan. Door den heer van Spall was evenwel de wensch te kennen gege ven, dat de herdenking van dit feit niet algemeen, doch thans op meer in tieme wijze zou plaats vinden. Toch ontving de jubilaris van ver schillende zijden bloemstukken en te legrammen van gelukwensch. In de s morgens gehouden bestuurs vergadering, werd de heer van Spall door den Commissaris-voorzitter, den heer N. C. F. van Ginkel, in hartelijke woorden gefeliciteerd met zijn 25-jarig jubileum als directeur van de Leid sche Duinwater Mij. 's Middags ca. half drie werd ede heer van Spall en diens familie, be nevens de Commissarissen der L. D. M., de heeren N. C. F. van Ginkel, W. F. Verheij van Wijk en Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, door een com missie uit het personeel per auto afge haald en arriveerde men ongeveer 3 uur aan den feestelijk versierden wa tertoren te Katwijk aan den Rijn, al waar het personeel uit Leiden en Kat wijk aan wezig was. Bij aankomst aan den toren werd aan Mevr. van Spall een bouquet aan geboden door het dochtertje van den beambte Milikan. Nadat allen op de voor hen bestem de zetels hadden plaats genomen, werd de jubilaris het eerst toegespro ken door den gedelegeerd commissa ris, den heer Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, die er aan herinnerde, hoe hij reeds meer dan 25 jaren met den heer van Spall op aangename wijze heeft samengewerkt en prees hem voor zijn energieken arbeid geduren de dien tijd. Spr. zette uiteen, welke moeilijkheden dikwijls overwonnen moesten worden om steeds te kunnen zorgen, dat voldoende water aanwezig is en schetste de wijze, waarop de heer van Spall immer het water aan de duinen heeft weten te onttrekken. Hij eindigde met den wensch uit te spreken, dat de heer van Spall gedu rende den tijd, dat hij nog Directeur der L. D. M. zal zijn, aan die functie zijn beste krachten zal kunnen wijden. Vervolgens werd namens het perso neel het woord gevoerd door den boek houder, den heer M. Tegelaar, die er aan herinnerde, dat het thans de twee de maal was, binnen zeer korten tijd, dat de heer van Spall als jubilaris hier aanwezig is. Op 2 Januari j.l. werd hij door het personeel gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum en thans meende het perso neel, in verband met de immer aan gename verstandhoudingen, ook deze gelegenheid te moeten aangrijpen om van hun sympathie en waardeering jegens hun directeur blijken te geven. Spr. bracht namens het personeel dan ook dank voor alles wat de heer van Spall gedurende' deze 25 jaar voor hen heeft gedaan en herinnerde eveneens aan de moeilijkheden, welke steeds aan de exploitatie eener Duinwaterlei ding zijn verbonden en hetwelk door den vorigen spreker reeds nader was uiteengezet. Daarop werd door den heer Tegelaar namens het gezamelijke personeel den jubilaris.een zilveren tabaksdoos met inscriptie en afbeelding van den 2en watertoren aan den Hoogen Rijndijk, te Leiden, aangeboden, benevens een oorkonde, vermeldende de namen der deelnemers. Tenslotte overhandigde spreker den Heer van Spall een portret in lijst, met de mededeeling, dat deze foto van den Directeur door het foto-atelier „de Greeuw" te Leiden, ter eere van dit jubileum was aangeboden en ver zocht hij den Heer van Spall hiervoor wel een plaats in de Directie-kamer te willen afstaan. Op beide toespraken volgde een luid applaus. Hierna dankte de Heer van Spall in de eerste plaats den Heer Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, voor zijn vriendelijke en ivaardeerende woor den, alsmede voor den grooten steun en de medewerking, van Heeren Com missarissen steeds ondervonden. Eveneens dankte hij den heer Tege laar, die de tolk was van het perso neel, prees hun ambtsijver, te allen tijde van hen ondervonden en hoopte nog eenige jaren eendrachtelijk met hen samen te werken. Tevens betuig de bij zijn hartelijken dank voor de keurige zilveren tabaksdoos met in scriptie en afbeelding van den 2en wa tertoren aan den Hoogen Rijndijk, die voor hem een aangename herinnering aan dezen dag zal blijven. A. M. DE JONG OVER „MERIJNTJE GIJZEN'S JEUGD". Gisteravond sprak in den Foyer van de Stadsgehoorzaal voor een tal rijk gehoor de heer A. M. de Jong, let terkundig medewerker van „Het Volk" over „Merijntje Gijzen s Jeugd". Ge lijk bekend heeft de heer de Jong een drietal romans geschreven onder de zen titel, waarvan er twee, „Het Ver raad" en „Flierefluiters Oponthoud" reeds verschenen zijn, en het derde „Onnozele Kinderen" over enkele we ken zal verschijnen. De schrijver verhaalde den korten inhoud dezer hoeken en las daarna uit elk eenige gedeelten voor. De avond was georganiseerd door den boekhan del „Patria" alhier. Merijntje is een dorpsjongetje uit Noord-Brabant, ^ee» ondeugend, aar dig ventje met een ietwat diepere na tuur dan andere kinderen, wat telkens onbewust tot uiting komt. Hij gevoelt veel vriendschap voor een zeer be rucht strooper, een eenzelvig, woest mensch, de „Kruik" bijgenaamd. Sa men ondernemen zij verschillende zwerftochten in den omtrek van het dorp. De Kruik wordt verliefd op de doch ter van een anderen strooper, die eerst wel van hem weten wil doch later de voorkeur geeft aan een frisschen Hol- landschen „grens jager" (rijksveld wachter). Op een Carnavalsavond wor den beiden door de Kruik vermoord, en Merijntje, die het mes waarmee de misdaad gepleegd is herkent, is zon der het te weten of te willen degene die zijn vriend verraadt. Merijntje heeft veel vereering voor den dorpspastoor, een fijnen ouden man die veel van het leven gezien heeft en daarom de menschen met een zachte wijsheid beschouwt. Uit het eerste deel van zijn boek las spr. het aardige verhaal van Merijn- tjes mispeldiefstal uit den tuin van den pastoor voor, een zonde waar hij heel veel verdriet van heeft. Nadat de Kruik met den pastoor over deze zaak gesprokeji heeft en voor Me rijntje gepleit, komt deze zaak weer in orde en wordt Merijntje zelfs misdie naar. In het tweede deel raakt de pastoor zijn koster kwijt, wiens plaats later wordt ingenomen door een lanterfan ter, Flierefluiter". In dezen tijd valt Merijntjes kinderlijke liefde voor een klein meisje, „Bloze Kriekske". De pastoor sterft, nadat hij kou gevat heeft bij de begrafenis van een rijken, egoïstischen hoer. Spr. las uit dit tweede gedeelte het tafereel voor van de begrafenis van den vrekkigen boer, waarbij Fliereflui ter zich in zijn waren aard toont tegen over diens erfgenamen, die dan reeds een heidensche ruzie krijgen over de erfenis. Na de pauze behandelde spr. het derde deel van zijn hoek. Er is op het dorp een nieuwe pastoor gekomen, een fanatiek man die met grove middelen werkt. In dezen tijd krijgt Merijntje weer een nieuwen vriend: Fons, de dorpsidioot, wiens beschermer hij wordt. Merijntje gaat in deze periode hoe langs zoo meer twijfelen aan de waarheid van hetgeen hem op de lee ring omtrent „Onzen lieven Heer" ver teld wordt. Hij kan de leiding van God niet overeenbrengen met het kwaad ciat hij ziet geschieden, en zoo komen opstandige gedachten in zijn hart. Daarmee eindigt de beschrijving der jeugd van Merijntje. Uit dit laatste deel las 9pr. een drie tal gedeelten: de kennismaking van Merijntje met Fons, de muzikale avond van Fon9 en een gesprek van Flierefluiter met den pastoor. De heer de Jong gaf dezen avond blijk een uitstekend verteller te zijn die tot het eind de aandacht zijner hoorders boeide. Verschillende tafereeltjes tintelden van humor. Wij moeten evenwel he zwaron maken tegen de platte woorden en grove vloeken die in sommige pas sages voorkwamen: ook aan het realis me is een grens. Ook om de strekking kunnen wij zijn boeken niet aanbevelen: zij teeke- nen de evolutie eener jeugdige ziel die allengs het geloof verliest en ten prooi valt aan het ongeloof. Aan een letter kundig werk moeten nog andere en lioogere normen gesteld worden dan alleen aesthetische. ORGELBESPELING CHR. GEREF. KERK. In verhand met de ingebruikname der gerestaureerde Chr. Geref. Kerk, op Donderdag 28 April a.s. zal de heer Jan Zwart een orgelbespeling geven. Hoewel het orgel vele verbeteringen ten goede ondergaan heeft, is de aan slag nog niet correct genoeg. Om de ingebruikname der kerk- echter niet te vertragen, was het niet mogelijk dit in een kort tijdsbestek te verhelpen. Men wordt verzocht hij de beoordeeling van Jan Zwart s spel hiermee rekening te houden. De volgende stukken zullen worden gespeeld: la. Tocato en Fuga d-kl.-terts, J. S. Bach; 2b. Andante conmoto, Po-mper; 2a. „Wilt heden nu treden voor God den Heere", Jan Zwart; 2b. Bede, J. Lem- mens; 2c. Bewerking van Ps .84, Jan Zwart. BAKKERIJ-TENTOONSTELLING. Vanwege de R.-K. Bond van Brood-, Koek en Banketbakkers, Chocolade en Suikerbewerkers „St. Hubrecht" is gis teravond van 710 uur in de R.-K. Volkshond een bakkerij-tentoonstelling gehouden. De heer J. Jaspers voerde hij de ope ning het eerst het woord en wees er op, dat met deze tentoonstelling niet de bedoeling heeft voorgezeten om re clame te makeruniaar. cta aan te too- nen wat gemaakt kan worden door leer llngen met degelijke leiding. De werk stukken worden gaandeweg beter. Het verschil tusscben eerste- en tweede jaars cursisten is al goed waar te ne men. Spr. betreurt het dat er niet meer belangstelling voor de cursus is van werknemerszijde. Hier in Leiden is de belangstelling ook niet bijzonder groot De meeste cursisten komen, uit de om liggende plaatsen. Spr. heeft echter goede hoop voor de cursus in de toe komst. De Bondsvoorzitter de heer Sprokop dankt den heer Jaspers voor alles wat hij als cursusleider gedaan heeft, dat hij ondanks alles het opgezette werk niet prijs geeft. Er is dan ook wel suc ces te boeken. Deze vakcursus was een proef en ze mag hier in Leiden welgeslaagd genoemd worden. Spr. hoopt dat de mooiste belooning voor den heer Jaspers mag zijn dat hij aan tal van jonge menschen de technische vaardigheid heeft bijgebracht. Na deze woorden opent spr. de tentoonstelling en spreekt de wensch uit dat ze zich in een druk bezoek mag verheugen. Vervolgens werd de tentoonstelling bezichtigd. De jury kende de volgende prijzen toe: Garneer en le klasse: le prijs W. Koekenbier, Leiden. 2e Th. Bahlman, Alphen a. d. Rijn. 3e C. Vermeer, Lisse. Garneer en 2e klasse: le prijs C. Stelma, Sassenheim. 2e Ch. Honsbeek, Leiden. 3e J. v. Rijn, Roelof -endsveen Dragont.werk le klas: le prijs C. Vermeer, Lisse. 2e Schoenmaker, Warmond. 3e C. Verwey, Lisse Dragontwerk 2e klasse: le prijs W. Koekenbier, Leiden. 2e C. Stelma, Sassenheim. Marsepeinwerk le klas: le prijs Uljee, Oud-Ade. 2e Peterse, Leiden. 3e J. Kort, Katwijk Marsepeinwerk 2e klas: le prijs Th. Stynman, Leiden. 2e C. v. Rijn, Roelofarendsveen 3e Van der Bijl, Leiden. Luxe brood: le prijs J. Kort, Katwijk. 2e de Man, Wassenaar. 3e G. Stelma, Sassenheim. 4e v. Maanen, Katw.-Binnen. Vrije inzending Dragont werk: le prijs Baan, Leiden. 2e v. d. Bijl, Leiden. Taarten: le prijs C. v. Rijn, Roelofarendsveen 2e idem, idem. Gewon® edrertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel t&rieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertenliën bij rooroitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Zilveren Jubileum van den heer Ch. van Spall als directeur der LeidscK Duinwater Mij. Buitenland. De voorbereidende ontwapening» conferentie is gesloten. Boor de overslroomingen in het Mis sissippigebied zijn 60.Ö&O boerderijen verwoest. Evenais de Briische regeering een campagne voor de Vakvereenigingg^ wet is begonnen, beraamt de Arbei derspartij een groote campagne erte gen. Eervolle '-vernielding, buitengewoiu vermelding van de jury: W. v. Stijn, Lisse, inzending Luxe brood. DEMONSTRATIE HANLELMIJ. P. S. STOKVIS EN ZONEN, ROTTERDAM. Gisteravond hield bovengenoemde, firma in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal, een kookdemonstratie, waarvoor van de zijde der dames zeer groote belangstelling was. Deze firma brengt in den handel de Inventa haarden en gascomforen en ook gaskachels. De bedoeling van deze demonstratie was aan te toonen de voordeelen van gasfornuizen boven kolenfornuizen en petroleumstellen. Er werd een maal gekookt voor 6 per sonen, bestaande uit soep, roastbief, aardappelen, groenten en vanillevla. Tevens werd kabeljauw gekookt en cakes gebakken. Bij de demonstratie werd vanwege de Fa. Stokvis een toelichting gegeven. Daarbij werden aangetoond de na dee len van de ouderwetsche kolenfornui zen, waar al. de verwarming uit de vuurpot moet komen, waardoor ue warmte zeer ongelijkmatig verdeeld wordt. Daarentegen hebben de- Inventa-gas fornuizen bijzonder veel voordeelen. Door de dubbele zuinigheidsbranders is het mogelijk zoo weinig mogelijk gas te verbruiken. De verwarming kan geschieden precies zooals men wil. De branders zijn bolvormig zoodat bij eventueel overkoken het overgekook te er af loopt. Uit alles bleek dat de Inventa-for- nuizen en comforen zijn de meest mo derne keukenvoor werpen, die aan ve le eischen voldoen en zoo zuinig moge lijk werken. Als nieuwste snufje in de edele kook kunst werd het vleesch gebraden zon dei vet of boter. Inplaats dat het vleesch krimpt, zet hei uit en de aio- ma blijft volkomen behouden. Door het Inventa-fornuis is het mogelijk het vleesch alleen bovenwarmte te ge ven. De demonstratie was zeer leerzaam voor de dames en bracht duidelijk al de voordeelen van de Inventa-haarden en -gasfornuizen aan het licht. De aanwezigen ontvingen allen een proefje uit de modelkeuken, dat wer kelijk zeer smakelijk was. De Inventa-gasforauizen, comforen en haarden zijn hier in Leiden ver krijgbaar hij de volgende firma's: Fa. J L. Creyghton, Mandenmakers- steeg *2; P. H. Eggink, L. Pieterkerk- koorsteeg 9; P. J. Kerkvliet, Noordein de 4; Th. W. H. Maks, Hoogewoerd 112; fa. de Nie, Heerengracht 112; A. v. d. Ouweelen, Hooigracht 106. GEREF. SCHOOL VEREEN. CONTRA GEMEENTEBESTUUR VAN LEIDEN. De kwestie over de betaling van een boventalligen onderwijzer aan de U.L.O.school, H. Kerkgracht. Het beroep van het schoolbestuur ongegrond verklaard. Men schrijft ons: Bij K.B. van 2 April 1927 is onge grond verklaard het beroep van het Bestuur der Geref. Schoölver. alhier tegen een beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland van 20 Sept. 1920, bij welke beslissing werd gehandhaafd de afwijzende beschikking van den Raad der gemeente Leiden dd. 25 Jan. 1926 op het verzoek van gemeld school bestuur betaling uit de gemeentekas te mogen ontvangen van een bovental ligen onderwijzer aan de U.L.O.school H. Kerkgracht over het jaar 1924. Deze beslissing heteekent voor de Geref. Schoolvereen. een verlies van f2840, plus 7 pensioenpremie of f 3038,80 in totaal. Het merkwaardige - van dezen uit slag is dat de Kroon het schoolbestuur gelijk geeft, in de zaken waarin tus- 9chen dit bestuur en de gemeente ver schil van gevoelen bestond en dat toch de eindbeslissing afwijzend is. Dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1