CHRISTELIJK DAGBLAD vóór LEIDEN EN OMSTREKEN 8sl* JAARGANG DINSDAG 26 APRIL 1927 NUMMER 2112. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden wnar agenten gevestigd lijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uit TVVEE Bladen. EERSTE BLAD. V Handen tekort* Een van onze meest gezegende Zen dingsterreinen is dat van de Geref. Kerken te Solo. Lang heeft de zending moeten smee keh om toelating tot dat terrein. Na dat eenmaal de deur geopend was, is de zegen als het ware bij stroo-men ne- aer gevallen. Het verslag van den arbeid in 1926, door Dr. Van Andel opgemaakt, ge tuigt daar weer van. In altijd sobere bewoordingen, maar die in hun een voud diep ontroeren, wordt ook nu weer getuigd van dien zegen. Een gedeelte is bijzonder treffend, n.l. dat waarin gezegd wordt dat er een tekort is aan middelen om de ge rijpte vruchten in te zamelen. De ge meente heeft nieuwe zorgen van orga nisatie, wegens het groot aantal be keerlingen. Wie met den zendingsarbeid te So lo eenigszins bekend is verwondert dat niet. Er is niet alleen in getrouw heid gezaaid en nat gemaakt, maar er is ook met bijzonder milde hand daar gezaaid. Het zendingswerk in Solo is een voorbeeld van organisatorisch aan pakken. Zooals in het natuurlijke geeft God het hier np. ook in het geestelijke. Een landman die zijn akker niet alleen goed bemest en verzorgt maar ook aan het zaad alle aandacht sch'enkt wordt menigmaal door God met een milden zegen verrijkt. Maar in den oogst komt nieuwe zorg., Hoe zal al dat koren geborgen worden. Is de tijd van oogsten daar dan moet er een leger van maaiers en binders zijn. Een tekort kan benadee ling van den oogst beteekenen. Deze vraag klemt nu in Solo. Er is een ernstige bespreking en overleg gaande hoe de rijpe vruchten binnen te halen. Wat een beschamende zegen, wat een rijke gunst van God. Maar ook wat een nieuwe zorg. Denk het U eens inen ga er mee in de binnenka mer en worstel met God om wijsheid voor onze werkers te Solo. V Ook de vrouwen. Van socialistische zijde wordt gewei dig gewerkt onder de vrouwen. Het le dental dat onder de mannen afneemt, neemt onder de vrouwen toe. Zoo is het reeds lang. Was niet in 1920, toen Leiden de tweede plaats was (Maastricht was de eerste) waar de vrouwen als kiezers uitkwamen, bij een tusschentijdsche verkiezing, de hoop der S.D.A.P. daar op gevestigd. Men kraaide reeds victorie voor de stemming. Toen hebben de vrouwen dien toeleg der S.D.A.P. schitterend verijdeld. In ongekende kracht kwam toen de rech terzijde uit den strijd. Was bij de stem ming in 1919 de verhouding 16 rechts 15 links geworden, na de stemming van 30 Juni 1920 was het 19 rechts te gen 12 links. Ook de Anti-revolutionaire fractie kwam buiten verwachting sterk uit den strijd. Van 6 zetels kwamen wij toen op 7. Nu zullen wij de laatsten zijn om de Sociaal-Democraten te volgen in het op de spits drijven van deze vrouwen actie. Naar onze meening heeft de vrouw in de eerste plaats haar taak op ander terrein. Maar niettemin moet naar onze meening de vrouw van haar kiesrecht een goed gebruik maken. Ook zijn er in ons midden dames die uitnemend de kunst verstaan om voor de verkiezing propaganda te maken. Welnu ook die worden Woensdag avond in Prediker" verwacht. Ieder naar de gave en de talenten hem of haar ges honken werke mee tot het bereiken van een resultaat dat ons sedert 1920 niet meer te beurt viel. Wij zijn bezig het verloren terrein te herovert Daarom met verdubbelde kracht voorwaarts In 1927 worde een overwinning naar het model van 1920 ons deel. Daarvoor te werken is een ideaal 1 Op naar Prediker! STADSNIEUWS. CHR. DEM. UNIE. Gisteren hield in de zaal van Pre diker" de Chr. Dom. Unie een open bare vergadering, waar als sprekers optraden de heeren Ververs en Stado Jans Verveld. De opkomst was zeer gering. Er wa ren negen menschen tegenwoordig. Nadat de heer Ververs gelezen had Mark. 4 1—20 en voorgegaan was in BUREAUHooigracht 35 Leiden - TcL 1278, Postgiro 58935 i Postbox 20 - gebed, sprak hij zijn rede uit over de Christen en de Maatschappij. Christen en Maatschappij sluiten el kaar niet uit. De vraag is: Hoe staat de Christen in de Maatschappij? Daar voor dient nader bepaald te worden wie Christen is. Dat te bepalen is niet eenvoudig. Toch wanneer we weten wie Christus is dan weten we ook wie Christen is. Spr. probeert te bepalen wie Chris tus is aan de hand van de Heidelberg- sche Catechismus, en hij die gelooft in den Christus is een Christen. We ko men dan tot de vraag: Wat is de maat schappij. Spr. brengt dit in verband met den Staat en merkt op dat de Staat uit de maaschappij is voortgekomen. De maatschappij is organisch door God aan de wereld geschonken. Maar nu eischt God ook van de maatschap pij dat ze zal zijn tot Zijn eer. Er is echter veel zonde en inplaats van maatschap vijandschap. Hoe staat nu de Christen in de maatschappij. Er zijn verschillende foutieve levenshou dingen geweest, b.v. het kloosterleven, de wereldgelijkvormigheid. Een derde levenshouding is echter die van den werpldstrijd. De leus is daarbij: Voor de eere Gods op alle terrein des levens. Dat is de juiste levenshouding en daartoe wekt spr. zijn hoorders op. 'De strijd gaat tusschen Christus en de wereldmacht. Er zijn wel veel lok stemmen: Zoek je zelf, het particulier initiatief, enz. Samen moet opgetrok ken worden als broeders in Christus. De Chr. Dem. Unie tracht dat te bevor deren. De Chr. Democratie wordt stief moederlijk behandeld door de huidige christelijke coalitie. De Chr. Dem. Unie zet haar voet in een nieuwe richting en voert een strijd tegen 't starre con servatisme van de chr. coalitie. Nadat eenige oogenblikken gepau zeerd is neemt de heer Stado Jans Ver veld het woord. Spr. begint met te zeg gen, dat de Chr. Dem. Unie streeft naar eenheid in de Chr. Democratie. Dat eenheidsfront is noodzakelijk, is plicht! Spr. betoogt dat waar de coali tie-partijen den verkeerden weg ingaan de Christelijke Democraten niet lan ger in die groepen (A.-R. en C.-H.) moe ten toeven, maar mee moeten strijden in de Chr. Dem. Unie voor de eere Gods op alle terrein des levens. De Chr. Dem. Unie wil de stuwboom zijn die de Christenen drijft tot betrachting der sociale gerechtigheid. Spr. leest hét urgentie-program voor en wijst in 't bijzonder op punt 2: „Nationale ont wapening door afschaffing van leger en vloot. Thans bestond gelegenheid om vra gen te stellen waarvan enkele aanwe zigen gebruik maakten. De heer Verveld sloot met dankge bed. Het was de bedoeling geweest op de ze vergadering een afdeeling Leiden van de Unie te stichten. Wegens de ge ringe opkomst kon dit evenwel niet doorgaan. HULDEBLIJK PROF. KRABBE. Naar wij vernemen heeft zich hier te lande uit ambtgenooten en oud-leer lingen van prof. mr. H. Krabbe, hoog leeraar in het staatsrecht aan de Uni versiteit alhier, een comité gevormd, ten einde den hoogleeraar, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd aan het eind van dezen academi- schen cursus het hoogleeraarsambt moet neerleggen, op den dag van zijn afscheidscollege, dat vermoedelijk in den loop van Juni plaats vindt, een huldeblijk aan te bieden. DE 24-UURTIJD OOK BIJ DE N.Z.H.T.M. INGEVOERD. Behalve bij de spoorwegen zal met ingang van de-zomerdienstregeling ook de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg maatschappij den 24-urentijd invoeren VOGRLOOPIG GEEN DOORTREK KING DER H. T. M. Zaterdag, zoo meldden wij giste ren, heeft de directie der Haagsche Tramweg Maatschappij inet een extra tram een bezoek gebracht alhier. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gisteren, Maandag, tot den direc teur der H. T. M., den heer Weyerman, om inlichtingen gewend. De heer Weyerman deelde ons mede, dat dit bezoek geen ander doel had dan, nu de directie eenige verandering heeft ondergaan doordat de H. T. M. een gemengd bedrijf is geworden, de leden in de gelegenheid te stellen de eigendommen der maatschappij in oogenschouw te doen nemen. Op onze opmerking,, dat wij meen den dat dit bezoek ih verband stond met de eventueele plannen tot door trekking van de lijn Den HaagWas senaarLeiden naar Alphen aan den Rijn, deelde de directeur ons mede, dat van deze plannen den eersten tijd zeer zeker niets zal komen, ook omdat met de gemeente Leiden tot dusver geen overeenstemming is kunnen wor den verkregen, en waardoor in de eer ste jaren van een doortrekking van de lijn tot buiten de Zijlpoort alhier even min sprake kan zijn. KOPTISCHE KUNST. In het Rijksmuseum van Oudheden is een tentoonstelling van Koptische kunst geopend, welke kunst in Egypte gebloeid heeft in de eerste eeuwen on zer jaartelling. Zij bestaat in de eerste plaats uit een dertigtal Koptische weef seis, door een kunsthandel te Amster dam voor dit doel in bruikleen afge staan. Deze weefsels zijn fragmenten van lijkwaden, voorzien van rijkge- kleurde motieven en voorstellingen, waaruit blijkt dat men zich de gestor venen dacht in een paradijstoestand, omgeven door planten, bloemen, vruch ten, dieren, en in gezelschap van enge len, heiligen, enz. Aon deze collectie weefsels zijn nog toegevoegd de Koptische weefsels uit het museumbezit zelvö en een aantal andere Koptische kunstvoortbrengse len, zooals Menaskruikjes, een Kopti sche stèlè, plankjes, scherven, papyri en perkamenten voorzien van Kopti sche teksten.® De tentoonstelling blijft gedurende eenige wekfn geopend. KERKCONCERT „CON AMORE". Het bestuur der C. O. V. „Con Amo- re" verzoekt onze medewerking, om het publiek in kennis te stellen van een belangrijke wijziging in haar pro gramma voor het Kerkconcert van a.s. Vrijdag (29 April). Die wijziging betreft niet de nummers, die door het koor zullen worden uitgevoerd, .maar die, welke het Amsterdamsch Instrumen taal Solistenkwartet ten gehoore zal brengen. In plaats van twee „bewerkin gen" naar koorcomposities vaii Klein en Haydn, die op het programma on der nos. 2a en2b zijn vermeld, en die het kwartet kort geloden reedé in Lei den uitvoerde, komen nu een „Pasto rale" en een „Gloria-' (thema ostinato) vaii Ru de Vlaming, die vóór enkele^ weken, speciaal voor dit kwartet wer den gecomponeerd, en in de Hoogland sche Kerk huil eerste uitvoering zul len beleven. CHR. HOOGERE BURGERSCHOOL. Hedenmorgen had in de Aula der Chr, H. B. S., de c enigszins plechtige installatie plaats van den nieuwen Di recteur, Dr. van Arkel. De voorzitter der Vereeniging, Ds. Broekstra, van Rijnsburg, opende het samenzijn met té laten zingen Ps. 119 vers 3, het lezen van Psalm 19 en ge bed. Da ara a heette hij Dr. van Arkel wel kom in den kring v. 't bestuur, de leer aren en de leerl. der school, hem verze kerende van 't hartelijk meeléven van het Bestuur en hem toebiddenae des Heeren zegen. Spr. eindigde met een opwekking aan de leerlingen om „den nieuwen baas" dezelfde toegenegen heid en trouw te bewijzen als de „oude baas" die heen ging. Namens het corps leeraren sprak de heer Van Ham enkele hartelijke woor den. Dr. Van Arkel zeide zeer getroffen te zijn door de vele vriendelijkheden, die hij bij zijn intrede in Leiden reeds ontvangen had. Hij sprak ook de hoop uit dat de samenwerking met Bestuur en leeraren en leeraressen, onder den zegen des Heeren, steeds goed moge zijn. Hij eindigde met een gemoedelij ke toespraak tot de leerlingen. Nadat ook nog Ds. Hennemanm In disch predikant, met verlof, die tijde lijk in de plaats van Ds. Vunderink als leeraar in het Godsdienstonderwijs zal optreden, is welkom geheeten. werden de lessen onder leiding van den nieuwen Directeur aangevangen. JUBILEUM CH. VAN SPALL. De heer Ch. van Spall, directeur der Leidsche Duinwatermaatschappij, heeft heden den dag herdacht dat hij 25 jaar bij de Leidsche Duinwatermij. werk zaam is. Vanmiddag is hij in den Wa tertoren te Katwijk door Commissaris sen en het personeel gehuldigd. Morgen komen wij hierop nader te rug. 1 MEI-VIERING. Vanwege de S.D.A.P. zal de 1 Mei dag hier tea* stede worden gevierd met een optocht met muziek en banieren op Zondagavond na afloop van de kerk diensten. In dé f eestvergadering in de Stadsgehoorzaal zal des middags het woord worden gevoerd door en heer v. d. Heeg uit Amsterdam. LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREEN. Naar ons ter oore kwam hoopt Je Leidsche Chr. Oranjevereeniging ter viering van den verjaardag van Prin ses Juliana op Maandag 2 Mei flink voor den dag te komen. Een zangkoor zal onder leiding van den heer Hovy eenige Oud-Hollandsche liederen ten gehoore brengen. De heer Hovy is in Leiden zeker geen onbekende. Wat hij op muzikaal.gbied geeft, is goed! Qok de „Timdclerclub" zal zich weer doen hoofen. Mochten zij t vorig jaar de „Oranjefeesten te ^uigenhoek" op voeren, thans treden zij op met een zuiver Historisch stuk, een stuk dat ons „geschiedenis" geeft. Gaven zij tot nu toe meest „comi- sche stukken", thans hebben zij het aangedurfd te koaxien met een schets genomen uit het leven van één onzer Oranjes; uit het leven van den „Vader des Vaderlands". Last not least zal de heer Plu met zijn. strijkje medewerking verleenen. 't Belooft iets moois te worden! Laat daarom de zaal „tjokvol" zijn! ,DE MARINE-KUSTWACHT. De Marine-kustwacht alhier is met ingang van heden naar Amsterdam overgeplaatst. Van middag om 2 uur heeft de uit ongeveer 30 man bestaande vaste be manning de gehouwen verlaten. Zij hebben zich per trein naar Amsterdam den Helder en Rotterdam begeven, waar ze voortaan in garnizoen zullen komen. Het gebouw aan het Noordeinde is gesloten. Gistermorgen 10 uur braken, ter- wel J. V., melkhandelaar, met ziin met paard bespannen wagen de Neksluit- brug opreed de strengen van het tuig, waardoor de wagen onbestuurd de hel ling afreed en terecht kwam tegen het hek van perceel Witte Singel 101. Het lemoen van de wagen werd verbogen. Eenige flesschen braken en wat melk ging verloren. Het hek werd ernstig beschadigd. De politie heeft gisteren een hee renrijwiel in bewaring genomen dat onbeheerd stond voor een perceel in de Lokhorststraat. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertenhên per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ton hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Mgr. Dr. W. H. Nolens te 's-Gravc-n- bage gehuldigd. Buitenland. Groote rede van president: Coclidge ever Araerika's politiek. In Mexico is een iinancieele dicta tuur afgekondigd. Scherpe uitlatingen van Benesj te gen Italië en Polen. De posüarieven in Duitschland zul len verhoogd worden. BINNENLAND. INTREDE VAN PRINSES JULIANA IN DEip RAAD VAN STATE. Naar het Handelsblad verneemt, zal de plechtige buitengewone vergade ring van den Raad van State, voorge zeten door de Koningin, in welke ver gadering prinses Juliana in dat hoo- ge Staatscollege zal worden geïnstal leerd, gehouden worden op Maandag 2 Mei, des namiddags te 2 uur. DE BELGISCHE STROOIBILJETTEN De gouverneur der provincie Lim burg heeft gisteren de regeering offi cieel kennis gegeven van het versprei den van strooibiljetten uit een vlieg machine Zondag j.l. boven Maastricht. VERKIEZING PROF. STATEN. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Steger betreffende de bepaling van het tijdstip der verkie zing voor de Provinciale Staten, ant woordde de minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw; Ingevolge art. 15 der Kieswet blijft de kiezerslijst van kracht van 15 Mei tot 15 Mei van het volgende jaar. Ver kiezingen, die plaats vinden tusschen 1 Jan. en 15 Mei van een bepaald jaar, geschieden dus op do basis, van de lijst, ten vorigen jare vastgesteld. Bij die vaststelling geldt, voor wat de Provinciale Staten aangaat, 'o.m. het bepaalde in art. 5 der Kieswet, dat men ingezetene der provincie moet zijn; in verhand met art. 17, tweede lid der Provinciale wet worden onder in gezetenen verstaan zij, die gedurende de laatste twaalf maanden hun woon plaats binnen de provincie hadden. Een en ander kan er inderdaad toe lei den, dat men bijna twee jaar binnen de provincie moet hebben gewoond, om deel te nemen aan de verkiezing voor de Staten der Provincie, waar men op de lijst voorkomt. Strijd met art. 123 der Grondwet kan de minister hierin niet zien, om dat dit artikel wel den eisch stelt, dat men ingezetene moet zijn, maar aan den wetgever vrijheid laat, te be palen, welke criteria voor het ingeze tenschap zullen gelden. A fortiori geldt dit voor art. 5 der Kieswet. De minister vindt geen aanleiding om in dezen toestand verandering te brengen. CHR. DAGBLAD VOOR NED.-INDIë? Naar „Pro Rege". het orgaan van de Ned. Indische, Ver. van Prot. Chr. On derofficieren verneemt, worden krach tige pogingen aangewend, om te ko men tot uitgifte van een Chr. Dagblad voor Ned. Indië. Eenige kapitaalkrach tige personen in Deli en Sumatra's Oostkust zullen voorloopig de uitgifte voor een jaar mogelijk maken. Bespre kingen worden nog gevoerd met enke le vooraanstaande personen in Hol land. die zeer met het plan zijn inge nomen. Redacteuren zullen in Nederland worden aangezocht. Als plaats van uit gifte wordt genoemd Bandoeng. De vraag of het Chr. Weekbl. „De Banier" in het blad wordt opgenomen, werd ontkennend beantwoord. Hoofdzake lijk wil men een blad, dat de Chr. be ginselen op Staatkundig en Maat schappelijk gebied heter propageert dan tot nogtoe geschiedde. Vooral op maatschappelijk gebied schiet :,De Ba- niet" ten eenenmale tekort. Aldus meldt ons een eenigszins won derlijk bericht in de Standaard. Dat De Banier ten eenenmale te kort schiet als Chr. orgaan op maat schappelijk gebied is zeker onjuist. In tegendeel De Banier heeft steeds meer de nadruk op het Sociale, het alge meen Christelijke, gelegd dan op de politiek. Omgekeerd zouden wij het eerdel* verstaan. Uit het Sociale Leven. NEDERL. LUTHERSCH WERK LIEDENVERBOND. Gisteren is te Utrecht de 17de bonds jaarvergadering van het Nederl. Lu therse^ Werkliedenverbond gehouden. De voorzitter, de heer J. S. Ru'ppert Jr. te Utrecht herinnerde in zijn ope ningswoord aan de crisis, welke de bond in het afgeloopen jaar doormaak te, doch niet tot opheffing behoefde te leiden.- Het ledental steeg van 103 op 107, het aantal afdeelingen bleef gelijk. Spr. wees op de moeilijkheden speciaal in den Lutherschen kring, waar velen doof zijn voor de stem van den bond. Besloten werd de volgende jaarlijk- sche vergadering te Zwolle te houden. De heeren C. v. d. Klugt te 's-Gra- venhage en J. C. Niemoller te Haar lem werden als bestuursleden herko zen. Met algemeene stemmen werd aan genomen een voorstel van de afdeeling Utrecht om den bond voortaan te noe men „Nederlandsche Luthersche bond voor Christelijk sociale actie", tenein de het bezwaar voor aansluiting bij) niet-werklieden te voorkomen. Besloten werd aan den minister van arbeid een adres te zenden betreffen de het voorontwerp tot wijziging der Ziektewet. Ds. Th. B. W. Gramberg te Zwolle heeft een lezing gehouden over Tolstoi en Jezus. Voorts hebben vertegenwoordigers van bevriende honden op het terrein der Christelijk sociale beweging, den bond toegesproken. NED. VER. VAN CKR. TECHNICI. Wij ontvingen liet Twaalfde Jaar^ verslag van de Ned. Ver. van Chr. Technici. In de inleiding wordt allereerst in herinnering gebracht, dat de vereeni ging in het afgeloopen jaar een ande ren naam kreeg; tevoren beette „Chr. Opzichters- en Teekenaar sbond". Een ander feit van betcekeuis was, dat opnieuW contact werd verkregen, met den Bond van Nederlandsche Ar chitecten, welk contact was verloren gegaan met de afwijzing van het con cept-contract in 1921. Het is opmerke lijk dat de loonen in het concept-con tract vastgelegd, ook nu nog vrijwel worden uitbetaald, behoudens enkele uitzonderingen, waarvoor juist ren contractueele regeling uitnemend >u kunnen werken. Er is dan ook alle hoop dat de salarieering nu gec-n strui kelblok behoeft te zijn. Indien dit ook de verzekeringsparagraaf betreft, ian bestaat er kans, dat inderdaad e?n collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwkundige technici kan worden afgesloten. Ongetwijfeld zal daarvan invloed uitgaan op de andere groep.-n technici en zal voor hen, waar bet con tact met de werkgevers moeilijker zal zijn te verkrijgen, onder deze groepen zelf de begeerte naar een collectieve ar beidsovereenkomst des te sterker wor den. De organisatie is met dezen ar beid op den goeden weg als een station naar een bedrijfsorganisatie, die steun vindt in onze beginselen. Het spook der werkloosheid waart nog steeds rond en heeft vooral zijn slachtoffers onder de bouwkundige technici, vooral in Amsterdam. Het bestuur van de Ned. Vereen, v. Chr. Technici is thans als volgt sa mengesteld: J. Bouman, lc voorzit Lr,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1