CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN Git immer bestaat uit TWEE Slatten. 8«<» JAARGANG ZATERDAG 23 APRIL 1927 NUMMER 21 Cn ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edverteniiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel terlei. Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advertenties bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. Grondslagen. II. In ons artikel van 9 dezer deden wij reeds uitkomen dat men van een zijde die ons om meer dan een enkele reclen sympathiek is, ons bestrijdt met de he schuldiging als zou ons Antirevolutio nair beginsel niet rekenen met het Woord van God voor het Maatschap pelijk en Staatkundig leven. Voornamelijk wordt dat toegespitst op twee zaken: a. dat de Antirevolutio naire partij belijdt de eeuwige begin selen van Gods Woord, zoo evenwel dat het Staatsgezag noch rechtstreeks, noch door de uitspraak van eenige Kerk, maar alleen in de consciëntie der overheidspersonen aan de ordinantiën Gods gebonden zij, en b. dat vooral onder de Antirevolutionairen het onge wijzigde artikel 36 der Nederlandsche Geloofsbelijdenis niet voor onze dagen als het juiste wordt aanvaard. Ten aanzier van a wordt dan al da delijk het groote onrecht begaan, dat imen voorbij ziet wat wij belijden in art. 2 van ons program: „Noch in den volkswil, noch fh de wet, maar alleen in God vindt zij de bron van het sou- vereine gezag". Hier wordt zeer dui delijk uitgesproken dat geen .verheids gezag als bezit van den mensch wordt aanvaard, maar dat dit gezag slechts gedragen kan worden. Voegt men nu daarbij onze belijde nis in art. 3 dat dit gezag dragen, niet in de wet zelf berust, noch bij de uit spraak van eenige kerk, maar in de consciëntie der overheidspersonen, dan is er geen hoogere opvatting van dit Overheidsgezag mogelijk. Dit gezag is iets absoluuts, iets bui ten den mensch. Het is een gave Gods een weldaad in Gods gemeene genade ons bewezen, zooals Dr. Kuyper iri zijn Gemeene Gratie blz. 20 en 26 zegt. Echter niet in dien zin dat van dit ge zag nieuw leven uitgaat, neen het komt slechts bewarend, beschermend, tusschenbeide. Het leven en de ontwik keling beeft God zelf ingeschapen en het gezag der Overheid verwijderd slechts hindernissen en voert elemen ten ter versterking aan. Het staatsle ven, zegt Dr. Kuyper in Pro Rege blz. 248 e.v., is ïiiet organisch maar mecha nisch. Hieruit volgt dat de Overheid ook Overheid blijft onverschillig of zij is Christelijk, of Heidensch of Moham- medaansch. Ook bij de verste afdwa ling blijft ze dat, indien er slechts blijft een naar de verordeningen van het staatsleven bestraffen van het kwaad. Wanneer een Overheid die zich niet bindt aan de Heilige Schrift geen Overheid zou zijn, dan zou men moe ten aannemen dat in Heidensche en Mohammedaansche landen geen Over heid bes.taat. Integendeel de Heilige Schrift leert ons duidelijk dat de macht die er is van God is. Wanneer de O verheids daden moesten worden ingegeven door de Heilige Schrift al leen, dan zou er van geen Overheids gezag sprake hebben kunnen zijn voor dat er een geschreven Heilige Schrift was. Telkens wanneer men tegen ons aanvoert alsof wij dit Overheidsgezag zouden willen doen voortkomen uit den mensch immers zoo zegt men gij leert dat het overheidsgezag al leen in de consciëntie der overheids personen aan de ordinantiën Gods vastligt, verwijzen wij naar die hooge rechtsorde, gegrond op Gods Woord dat heel dit gezagsinstituut buiten den mensch om door God zélf is daarge- steld. Niet de uiting van dat gezag is beslissend, neen het wezen alleen. Nu wordt wel dat gezag met gebre ken en zonde uitgeoefend, omdat alle menschen zondaren zijn, maar Jat ver andert niets aan iie wezen van dit ge zag. Maar, zegt men, aangenomen dat het met het gezag nu zoo staat dan staat daar tegenover, dat het volk dat gezag slechts zoover moet gehoorza men als de consciëntie gebiedt. Zoo dra een overheidsdaad de consciëntie aantast heeft het Volk Gode meer te gehoorzamen dan den mensch. Alweer dezelfde manke gedachte, die vooral de vroegere Hugenoten aan hingen Ook die volksrechten en vrij heden, die souvereiniteit in eigen kring, zoo men wil, is een uitvloeisel van dezelfde goddelijke genade. De menisch blijft volstrekt zondaar, maar de zonde wordt in hem gestuit, hij ont vangt van God rechten en vrijheden. Hier moet dus een harmonie zijn tus- scheh de genadegaven aan het volk ge schonken en aan de Overheid toebe deeld, en het is weer Gods genade die zelf die harmonie geeft. Over dit alles schijnt nu de bijzon dere genade Gods. Het kennen van God als God, als Schepper en Zaligma ker, maakt ons het wezen van dit probleem duidelijk, echter niet zóó dat wij alleen, begaafd met die kennis, tot het rechte handelen in staat zouden zijn. Neen bij dat licht zien wij juist de groote genade Gods aan het gan- sche zondige menschengeslacht ge schonken. Het wezen dezer genade ligt buiten de zaligmakende Godskennis. De eerste kan er zijn zonder de laatste ook al wordt de kennis rijker zoodra God zijn eigen wezen ons openbaart. Bezien wij in een volgend artikel hoe deze verhouding ingevolge de op vatting onzer geloofsbelijdenis is. V Onze inzet. De eerste zet op het schaakbord wordt a.s. Woensdag door ons gedaan. Of wilt gij, de eerste wapenschouw voor den verkiezingsstrijd zal a.s. Woensdagavond in Prediker plaats hebben. Het is van ouds beirend dat in den strijd een pakkende leuze zooveel ver mag. Welnu onze leuze \oor leze ver kiezing kan zijn: Dr Van Es, de eerste medicus, moet in den Raad. Voor ons beginsel blijft het natuur lijk hetzelfde welk beroep onze raads leden uitoefenen. Zij worden in de eer ste plaats candidaat gesteld omdat zij Antirevoluionair zijn. In de eerste plaats verwachten wij van onze verte genwoor&igers dat zij straks in den Raad onze beginselen op elk terrein van gemeentelijk beheer en bestuur zullen verdedigen en in toepassing zul len trachten te brengen. Maar het is ons niet onverschillig of onze vertegenwoordigers dat kraHi tens hun beroep ook met klem, niet overtuigende kracht, kunnen doën Daarom mogen wij ons gelukkig re kenen als uit onzen kring mannen op staan van onderscheiden gaven, die ieder voor een deel meer bijzonder het tot hun taak kunnen maken voor een tak van gemeentezorg op te komen. Zoo meenen wij dat de Antirevolutio nairen zich gelukkig mogen rekenen in Dokter Van Es een man te hebben die een zeer belangrijk deel van de gemeentelijke taak met breeden blik beziet en krachtens zijn beroer zoo bij uitstek deskundig kan beoordeelen. Daarom zit er voor ons propaganda in met den naam Dr. Van Es te komen Maar propaganda eischt in de eer ste plaats het bezit van propagandis ten. Het doel van de vergadering van Woensdag is, kadertheorie te houden. Wij moeten ons leger mobiliseeren tot den laatsten man. Dat moet alles ge smeerd loopen. Daarvoor is noodig goede organisatie, geoefendheid en trouw. v Daarom alle werkers op naar Predi ker onder de leuze: De Medicus Dr. Van Es in den Gemeente raad! Kader vóór! STADSNIEUWS. FILMAVOND FORD MOTOR COMPANY. In de kleine saai van de Stadsge hoorzaal werden gisteren vanwege de Ford-Motor Company eenige nieuwe films vertoond, betrekking hebbende op de fabricatie van hare producten De heer Boon van de N.V. „Het Mo torhuis" alhier had de leiding van den avond terwijl de heer Van Dam, in specteur van de Ford Motor Company eenige toelichting gaf bij de fikns, die overigens geheel voor zichzelf spreken Voordat de film begon te draaien wees de heer Van Dam met een enkel woord op de jongste verbeteringen van de Ford, o.a. de nieuwe vergasser, waardoor het benzineverbruik vermin ciercl wordt en de wagen beter start, de draadspaak wiel en, uit één stuk ver vaardigd in plaats van de houten wie len enz. Verder wees spr. op de gaar de van de driehoekstang, waardoor een ongeluk door het breken van de voorveer uitgesloten is. De Ford-vee ring die bij verschillende menschen in discrediet staat, is van hetzelfde sy steem als van verschillende dure Fran sche wagens. Tenslotte wijst spr. er op dat het slechts door de massaproductie mogelijk is de Ford zoo rendabel te maken als ze is. De eerste film in 2 acten is een kwa liteitsfilm, die op het doek brengt de fabrieken van Ford, zijn ijzer- en ko lenmijnen en houtopslagplaatsen, ma chines, hoogovens, het walsen en per sen van het ijzer. In de tweede acte zien we de contro leering van de verschillende onder- deelen, de proeven waaraan ze onder worpen worden, om de taaiheid op de proef te stellen. We zien hoe zelfs de bekleeding op de proef wordt gesteld en het wolgehalte daarvan vastgesteld wordt, hoe de veeren op de proef wor den gesteld evenals de voorassen, hoe elk onderdeeltje precies op maat wordt gemaakt, waardoor het gemakkelijk is de machine in elkaar te zetten wat dan ook in enkele minuten gebeurd. Tenslotte passeeren de revue in de ze acte de vijf modellen van de Ford, die in iedere behoefte voorzien. Dan wordt op het doek gebracht de rit van de tien-miilioenste Ford-auto mobiel over de Lincoln—Highway en alles wat daarbij plaats heeft geuad. Na de pauz*> bomt een film van de Fordson-tractors. We zien pp het doek het ongelooielijk vele werK dat daar mede Kan verdicht worden. Deze trac tors leenen zich voor seiner elK zwaar Karweitje wanneer net op vervoer aan komt. Slechts do..r één man bediend trekken ze groote vraciiten voort, la den en lossen, weten in de kleinste hoeKjes hun werk te doen en manoeu- vreeren over de fabrieksterreinen met hun vracht achter zich dat het een lust is om te zien. Als laatste film wordt vertoond de tul penparade die in 1925 plaats heeft, ge had met honderd Fordwagens van Rot terdam naar Amsterdam. Als de wa gens over het Rapenburg van onze stad rijden, dat schittert in het zoek licht breekt een luid applaus los. 't Was een leerzame avond voor de verschillende technici die aanwezig waren en tevens een mooie reclame voor de Ford. ZESTIG-JARÏ ECHTVEREENIGING Het echtpaar H. den Hertog—Sirag, wonende in de Prinsenstraat 32 alhier hoopt morgen den dag te herdenken waarop ze voor zestig jaar in den echt werden verbonden. De oudjes zijn allebei 85 jaar oud en -nog tamelijk kras. Het vrouwtje schar relt nog eiken dag in haar huisje rond en reddert haar boeltje, hoewel haar kinderen haar wel eens te hulp moe ten schieten. Haar man heeft het bijl tje er al een poosje bij neer gelegd en nu sukkelen de. oudjes samen voort op het eindje levensweg dat ze nog te bewandelën hebben, levend van hun ouderdomsrente en van wat de kin deren doen. Vijf kinderen zijn uit het huwelijk voortgesproten en die heb ben ook weer vele kinderen zoodat het geslacht met de twee oudjes nog lang niet ophoudt. Het vrouwtje vertelde ons hoe in vroeger jaren, toen haar man nog blee kersknecht was hij 2.50 verdiende en de kost, terwijl ze vier kinderen had den en zij zelf op de fabriek nog een kruimeltje bij verdiende, ,,'t Is tobben geweest", zei ze, „maar de Heere heeft heeft ons er altijd door geholpen". Verder vertelde ze hoe ze het altijd goed met haar man had kunnen vin den. „Er was wel eens wat, maar als je ging kijven, had je altijd ruzie", zei ze. „Je komt het verste als je goed met elkaar omgaat". De oudjes kunnen bijna niet lezen en schrijven. „Dat ging vroeger heel anders", zei het vrouwtje. Ze hebben een leven vol ontbei^ng achter den rug, en ook nu nog is hun oude dag niet onbezorgd, maar er heerscht te vredenheid in hun gemoed. Ze zijn dankbaar zelfs dat ze bet nog zoover gebracht hebben. „Bent u ook getrouwd?" vroeg het vrouwtje mij. „Doe het dan maar nooit", voegde ze er aan toe, maar ik zag wel dat ze het niet meende. De pit tige oogjes keken bijna schalksch in dat oude rimpelige gezicht. Het echtpaar heeft al van enkele zijden belangstelling genoten. We zul len hopen dat het voor hen en hun kin deren morgen een genoeglijke dag wordt, dat 't ten tijde dies avonds licht voor hen zal zijn, waar de dag zoo dik wijls donker was. BEGRAFENIS J. J. WEYLL. Hedenmorgen werd op de R.-K. be graafplaats ter aarde besteK liet stof felijk overschot van den 55-jarigen Weyll, die een dezer dagen op den Sta tionsweg door de auto van den E. H. D. werd aangereden en in het Acad. Ziekenhuis aan de gevolgen is overle den. De kist was verzegeld. De beaarding werd verricht door Pater Goossen. CONGRES VAN HET OOSTERSCH GENOOTSCHAP. De sectie-vergaderingen van het Con gres zijn gisterochtend voortgezet. In de Semietische sectie sprak Dr. A. W. Groenman uit Zaan dijk over het getal 24 bij de Joden in de Oddheid. Prof. Dr. Böhl deelde iets mede over zijn ontdekkingen omtrent identificatie van Kades en andere plaatsen in Exodus. In de Arische sectie handelde prof. L. de la Vallée Poussin uit Brus sel over: les deux mêlées aux hommes d'Agoka, en over: les 91 kalpas dans la carrière du Bodhisattva Sakyamu- ni, en prof. dr. J. Ph. Vogel uit Leiden over; de titel talavara in Sanskrit en Prakrit inscripties. Daarna las prof. dr. Vogel eeh bijdrage voor, ingezon den door prof. Schullttlerworth uit Aberdeen, die zelf verhinderd was. In de Oostazi atische sectie voerde het woord dr. A. Lorenzen uit Altona over: Buddhismus in altjapa- nischer Richtung; prof. clr. M. W. de Visser uit Leiden over: het feest van Buddha's geboorte in China en Japan. Te 12 uur had onder voorzitterschap van prof. C. Snouck Hurgronje in het groot auditorium de sluitingsvergade- ïing plaats, waarna de congresleden te kwart voor twee naar Amsterdam vertrokken. Te Amsterdam werd om 3.15 een be zoek gebracht aan het Koloniaal Insti tuut ,te 4 uur aan het Volkenkundig Museum van het Koloniaal Instituut, waarna om 6 uur een gemeenschap pelijke maaltijd plaats had en om 7.30 een filmvertooning in de kleine ge hoorzaal van het Koloniaal Instituut. DE FLORIS VERSTER-TENTOON STELLING. De belangstelling voor deze tentoon stelling is zeer groot. Sinds de opening hebben reeds 2500 personen -de exposi tie bezocht. Wel een bewijs, hoe on/.s overleden schilder gewaardeerd wordt LIEFDEGAVEN VOOR HONGARIJE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er gelegenheid bestaat om met den 30 April a.s. naar Hongarije ver- trekkenden kindertrein pakketten met levensmiddelen, kleeren en andere za ken, uitgezonderd tabak, sigaren, si garetten en alcoholhoudende dranken, te verzenden naar Budapest eh omge ving. De verzenders moeten aan de ge adresseerden melden, dat zij hun pak ket te Budapest bij de Liga kunnen afhalen. De pakketten moeten bezorgd, wor den tot uiterlijk Donderdag *28 April bij den heer D. M. van Nes, Vree wijk straat 8 alhier, waar tevens alle nade re inlichtingen te verkrijgen zijn. De vrachtkosten moeten tegelijk met de bezorging voldaan worden. Men lette vooral op stevige verpak king, liefst in kistjes, en nauwkeurige CHR. GEREF. KERK. A.s. Donderdagavond 8 uur zal het vernieuwde kerkgebouw der Chr. Ge- ref. Gemeente, Steenschuur 9, in ge bruik worden genomen. Bij deze gele genheid zullen het woord voeren Ds. Joh. Jansen, Ds. H. Janssen van 's-Gra venhage, legerpred. in algem. dienst en Ds. J. L. de Vries, van Rijnsburg. SCMOOLHULP ZUID-HOLLAND. Schoolhulp Zuid-Holland is een ver- eeniging welke steun biedt aan stu deerenden die wenschen opgeleid te worden aan de Theol. School te Kam pen tot Dienaar des Woords in de Ge- ref. Kerken. Ds. J. H. Rietberg te Maassluis is voorzitter, de heer J. P. van der Hoog te 's-Gravenhage secretaris. Deze vereeniging houdt, blijkens de in dit nummer voorkomende adverten tie, op Vrijdag 29 April a.s. in een der Catechisatielokalen aan de Hooigracht haar jaarvergadering. Na afdoening der huishoudelijke za ken treedt als spreker op D s. J. G. Feenstra te Scheveningen met het onderwerp: ..De kerkelijke kwesties van onzen tijd in verband met de belij denisschriften onzer Kerken". De vergadering is voor alle belang stellenden toegankelijk en vangt te kwart over zeven aan. Wij wekken gaarne op tot getrouw bezoek aan deze vergadering. En om het doel, wat deze vereeniging heoögt èn om den spreker en diens belang rijk onderwerp, mag op een druk be zochte vergadering gerekend worden. Men zie voor nadere bijzonderheden de advert.enj.ie in dit nummer. OPHAALDIENST VOOR DE BELASTINGEN TE LEIDEN. Men verzoekt ons mede te deelen: Aan de aangeslotenen bij den Op haaldienst, die deswege een kennis geving hebben ontvangen, zullen in de volgende week de kwitanties worden gepresenteerd. Het ophalen van gelden, bestemdl voor belastingen zal plaats hebben op alle werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag. In verband daarmede is de gemeen te verdeeld in vijf wijken en nu is voor elke wijk bepaald op welken dag de bode daarin werkzaam zal' zijn. Het bestuur heeft tot bode benoemd! de heer O. J. Nijhuis. Het aantal aangeslotenen bij den dienst bedraagt 420. M. H., groentenhaiidelaarJam vossensteeg alhier, heeft zich bij de politie beklaagd, dat een onbe kend gebleven persoon gisteren in rijn winkel kwam en aan rijn doch- Belanyrijkste nieuws in dit faiaer. Binnenland. Inzake het Nederlaaidsch-Belgiscl* verdrag wordt waarschijnlijk de vol gende week een stap der Ned. Regee- ring verwacht. Studiereis van Dniische stedenbouw kundigen door ons land. De koning van Siam zal in 1928 In- dië bezoeken. Wethouder de Zeeuw is in Rotter dam met de waarneming belast van het beheer van financiën èn van de bedrijven. Brand op de staatsmijn „Wilhel- mina". Buitenland. Het Nederlandsche voorstel inzake de publiceering der Wapenvoorraden is door de ontwapeningscommissie verworpen. De regeeringsverklaring van het nieuwe Japansche kabinet. Bij de overs iroommg in de V. S. zijn naar schatting 230 personen omgeko men, terwijl ook 200 vermist worden. tertje vroeg waar de stoel was, die gemat woest worden. Het meisje 'ging aan haar moeder vragen, waar-ze de stoel kon vinden Deze wist echter niets van de zaak af en toen het meisje in den winkoV terug kwam, was de man verdwenen en met hem een briefje van f 10 uit' jde toonbanklade. De politie stelt een onderzoek in. Gisteren werd de autorijder. jf W. J. S. te Rijswijk door een tram ivan de N. Z. H. T. M., bestuurd idoor H. C. v. d. B. en komende uit |de Korevaarstraat, aangereden toen Lij even stil moest staan door hes verkeer. Een der spatborden en de kap van [de auto werd beschadigd. Op het Kagermeer is gisteren' een jol, bestuurd door de i7-jarige G. uit Voorburg, overvaren. G. wist naar den kant te zwemmen Door een schipper van 1en D. ,werd de jol naar hier gesleept, waan tde eigenaar hem terug kwam shalen. BINNENLAND. EEN STAP VAN ONZE REGEERING. Tot nu toe is, naar de „Tel." ver neemt, geen enkele stap bij de Belgi sche regeering gedaan door de Neder landsche met betrekking tot het door de Eerste Kamer verworpen verdrag. Wij hebben echter gegronde redenen om te gelooveai, dat volgende week, na den terugkeer van dei} Belgischen minister van Buiteiiiandsche Zaken, Vandervelde, die op het oogenblik met vacantie in Frankrijk vertoeft, wel een stap zal worden gedaan. Zij meent n.l. te weten, dat de Ne derlandsche regeea'ing zich verwittigd heeft van den datum van Vandervel- de's terugkeer. Hij zal Maandag of Dinsdag wederom te Brussel zijn. Het denkbeeld van nieuwe directe onderhandelingen tusschen beide lan den wqrdt niet door de Belgische re geering terzijde gesteld, maar alles zal afhangen van de wijze waarop de Ne derlandsche regeering nieuwe bespre kingen denkt te hervatten. „GELUKTELEGRAMMEN." (Het Nederlandsche Jeugdleiders In stituut deelt mede; In de maand Februari werden 8414 Geluktelegrammen verzonden, bestemd voor het binnenland en 184 voor liet buitenland, terwijl van uit het bui tenland en de scheepsstations 168 Ge luktelegrammen verzonden werden. Er waren bestemd voor: Amsterdam 1978; Rotterdam 898; 's-Gravenhage 902; Alkmaar 58; Arnhem 244; Breda 77; Deventer 40; Dordecht 87; Eindho ven 116; Groningen 187; Haarlem 230; 's Hertogenbosch 63; Hilversum 112; Leeuwarden 83; Leiden 78; Maastricht 51; Middelburg 31; Nijmegen 97; Til burg 127; Utrecht 221; Zutphen 31; en Zwolle 64. AMSTERDAM—RIJN. Naar de „Tel?' weet mee te deelen, zal 't gemeentebestuur v. Amsterdam aan den minister van Waterstaat zijn zienswijze kenbaar maken, met betrek king tot het rapport van het comité- Wen tholt, waarin deze hoofdingenieur de hoofdlijnen van de conclusie van zijn onderzoek naar een verbetering

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1