NIEU WE LEÏDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 22 APRIL 1927 STADSNIEUWS, HET GEMEENTE-PROGRAM DER S. D. A. P. Men schrijft van Chr. Middenstands ziMe: De S.D.A.P. he°ft te' Utrecht met de Ppaachd?xren een congres gehouden, joo aD dit ieder jaar gebeurt. PaQr is onderandereu ook gesproken over het gemeerteprogr°mnaar aanlei ding waarvan wij enkele opmerkingen zu^en maken. Van te voren wül'en wil de aandacht vestigen on een uitspraak van den voocp zit ter. den heer Henri Polak, in zijn ope ri.nn-srpde gemaakt. Hü zei de volgens de bhden o n dat hij de hor ding der óndernem^rc! hh* hijo mgingen het loon in overeenstemming i-a ^p-n zbn met econom'is',he mo^ep'kh^id niet to°- «rhr^f pan beosanrrligon or>z°t om de arbeider^klasse te doemen tot een leven van ontbering. Waar wii zoo langzamerhand er aan (giewend raakten dat in dezen kring de ondernemer met onfatsoenlh'ke woor den wordt besproken, en men bijna nooit een rede van een pardjHder kan lezen zonder dat daar .scheldwoorden aan de ond^nemers in g^b^zigd z"n doet het aangenaam aan, dat de_ nartij- vcorzitter de critiek vm z:in nartrjgenoo ten troteeerend, durfde uit te snreken dat de. motieven van den onde.nemer niet boosaardig zijn. Zouden wij dan ein delijk iets vcoruit gaan, en men ook bij de S.D.A.P. zoo langzamerhand voor ie mand met een tegenovergestelde mee ning dan de social stische, respect kun ïien hebben, ein deze een eerlijk meusch durven noemen 1 En nu wat het Gem^gn P: be- fctand tegenover de" S.D.A.P. staat in veel g^valle.cL van gemeentepolitiek. In treft het* is bekend dat de Midden- steden zcoals Amsterdam c-n Rotterdam om van andere maar niet te spreken waar de S.D.A.P. een belangrijken invloed heelt in het cojlegQ van B. en ■w., komt* telkens uit, da» deze partij vele dingen wenscht, die een gevaar in houden voor den Middenstand. Bleef het nu alleen nog bij dit gevaar voor het bestaan van de Handeldrrjvenden maar er wordt door de verschillende op- fgerichte gerneentebeirijven groote ver lezen gemaakt, die rustig op de belas tingbetalers worden afgewenteld. Het is het streven van de S.D.A.P. hier ter stede, om na de verkiezingen ook één liefst twee wethouderszetels te accaptee- ren. Dat zal afhangen van de sterkte van de S.D.A.P.sche raadsfractie, en dus van de kiezers. Daarom kan er bij - den Middenstand niet genoeg op wor den aangedrongen, alles te doen wat in zijn vermogen is om die partijen te ver sterken, welke het particulier bedrijf de levenskansen willen laten. D§ S.D.A.P. vraagt in haar Gemeente- program: Overbrenging in gemeentebe- heer van alle plaatselijke particuliere monopolies en van zoodanige bedrijven, welker particulier beheer strijdig is' met het verbraikersbelang en die rijp zijn voor naasting Oprichting van Ge meentelijke Hypotheekbanken ten ge* rieve van de bouwvereenigingen, Ge meentelijke zorg voor de levensmidde ienvoorziening, Goed ingerichte mark ten voor Levensbehoeften, Gemeentelij ke melkbedrijven. Wij zullen ophouden met deze opsom ming. Het zijn alle punten, welke voor den Handeldrijvenden en Indus triëelen Middenstanden een gevaar inhouden. Niet een gevaar omdat er concurrentie uit kan voortkomen, want aan concur rentie zijn ze voldoende gewend, maar een gevaar omdat de gemeente in haar bedrijven het geld der belastingen ach ter zich heeft, en zoodoende de groota verliezen die gemaakt worden, kan dek ken door de belastinggelden, welke me de voor een groot deel door dienzelfden Middenstand worden betaald, in dit geval ter bestrijding, van zichzelf. Ga; ven de gemeentebedrijven nu, afgeschei den van elkaar, van ieder bedrijf een goed financieel overzicht, dan zou dui delijk aan het licht komen, dat deze be drijven niet in stand gehouden kunnen worden zonder de belastinggelden. Doch dit gebeurt niet. Hoe dan ook, de Middenstand heeft daarom met alle te zijnen dienste staan de middelen te voorkomen, dat de S.D. A.P. versterkt in den gemeenteraad te rugkomt. MET EEN NIEUW MOTORRIJTUIG VAN DE N.Z.H.T.M. LANGS DE BLOEMENVELDEN. Gistermiddag waren vertegenwoor digers van verschillende dagbladen door de N.Z.H.T.M. uitgenoodigd tot het bezichtigen van.een nieuw motor rijtuig van bovengenoemde maatschap pij om daarna een ritje te maken langs de in vollen bloei staande bloemenvel den in den omtrok van Oegstgeest en Noordwijk. Deze motorrijtuigen zijn frisch be schilderd en maken daardoor reeds da delijk een prettigen indruk. Overigens ook wijken ze geheel af van het an dere materiaal der maatschappij, voor al wat betreft de aandrijvingsinrich ting. We hadden reeds eerder het genoe gen van deze wagens een korte be schrijving te geven. Ter aanvulling diene het volgende: De rijtuigen, wat de bak betreft, ge bouwd door de firma Allan" te Rot terdam, zijn van het half „stalen" type H_et onderraam (onderstel) is van pro fielijzer evenals eenige zijwandstijlen, welke deelen door middel van ijzeren platen constructief met elkaar zijn verbonden. De rijtuigen hebben een middenin gang met ruim middenbalcon, aan weerszijden hiervan G zitplaatsen met rottan zittingen en rugleuningen en in totaal 16 veerende klapbankjes. Er zijn 27 zitplaatsen en 52 plaatsen in 'fc geheel. Ze hebben geen schotten voor af scheiding van cle verschillende com partimenten, zoodat de bestuurder het heele rijtuig kan overzien. Het is mo gelijk, de rijtuigen te gebruiken als éénmanswagen. Hiervoor is rechts van den wagenvoerder een deur aange bracht niet automatisch op - en neer klappende treden. De stootbalken zijn, voor eventu- eele aanrijdingen, gelijk gehouden aan het breedste gedeelte van het rijtuig. De rijtuigen bezitten voorts twee pa rallel verplaatsbare drijfassen met een radstand van 3.60 Meter. Ze zijn door middel van blad- en spiraal-veeren aan het onderstel van het rijtuig be vestigd en zijn dus niet opgesloten in een raam of truck. De motoren zijn niet veerend rechtstreeks aan het ijze ren onderraam van de bak opgehangen en door een cardaninrichting met de drijfassen verbonden. De motoren zijn door middel van aan de huizen aangegoten ooren op het onderstel bevestigd, zij drijven de assen aan door middel van een langos- as, met flexible (beweegbare) koppe ling en een paar conische tandwielen, die zijn opgesloten in een geheel ge sloten carter, dat olie-dicht is en waarin de drijfas met kussenblokken gelagerd is. De groote tandwielen (kroonwielen) zitten in het midden van de as. De drijfkracht wordt door druk- en trekstangen van de drijfassen op het onderstel overgebracht. Elke as wordt geremd door middel van remblokken, die grijpen op een trommel, die vast met de cardonas is verbonden, dus met dezelfde snelheid van den motor ronddraait. De verticale ophanging heeft plaats door een combinatie van bladveeren en spiraalveeren; de zijdelingsche uit wijkingen worden opgenomen door veerhangers van veerenstaal. Hierdoor wordt op constructief eenvoudige wij ze het voordeel verkregen van een vrij uitslingerende ophanging. 't Was een apart genoegen met deze nieuwe wagen een ritje te maken langs de bloemenvelden. We hoorden menigeen uitroepen: „Ik wist niet dat ze hier zoo mooi waren" en er zijn meer menschen. die niet weten, dat men in Noordwijk van de duinen een schitterend vergezicht heeft over enor me legkaarten van rijk geschakeerde velden. Vanaf de weelderig begroeide duinen, waar de natuur ons reeds ge vangen houdt door haar schoone vor men maakt h,et landschap waarop men neerkijkt een overweldigenden in druk. In Noordwijk werd de thee gebruikt waarna het gezelschap terugkeerde en pl.m. 5 uur weer in Leiden aankwam, waaruit men om 2 uur vertrokken was. BOSKOOP. 'Ned. Herv. gemeente. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van vier gemachtigden in het kiescolle ge der Neiderl. Herv. Gem. alhier (uit gestelde stemming 1926) werden op de vrijzinnige candidaten gemiddeld 293 (vorige keer 251), op de rechtzinnige 371 (vorige keer 347) stemmen uitso bracht, zoodat de laats ten (geeandi- deerd door de samenwerkende coufes sioneelen en gereformeerden) gekozen zrjn. Alle 14 gemachtigden in het kies college zijn thans rechtzinnig (9 confes sioneel en 5 gereformeerd). LEIDERDORP. De pogingen tlot oprichting van een vereenigmg voor wijkverpleging zijn goed geslaagd. Een 300-tal leden traden toe. Een algemeen© ledenvergadering werd in „Irene'' gehouden. Wegens hui selijke omstandigheden van den heer G. v. d. Beek, werd deze vergadering ge presideerd door den heer Mol. Een con oeptreglement werd artikelsgewijze be handeld en goedgekeurd na weinig be spreking. Tot bestuursleden,.werden gekozen de heeren A. J. Boer. L. v. Egmond, J. G. Meerburg, K. Mol en J. Rijnsburger. Dr. G. de Bruyne en Dr. Persant Snoep zijn ambtshalve aan het bestuur toege voegd. Besloten werd, dat bij het ber noemen van een pleegzuster brj toer beurten op de kerkelijke gezindheid zal worden gelet. De werkkring van de vereenig ing be staat uit Leiderdorp en Zoeterwoude (H. R.), alsmede Leiden benoorden den Spoordijk tot aan dien Roomburgerweg Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 en n.m. 6.30 uur Ds. H. Mondt Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. F. H. Woudstra. LISSE. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de loting voor de lijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing heeft uitgewezen, dat de volgorde zal' zijn:. 1Vrijheidsbond. 2. Staatk. Geref. Partij. 3. R. K. .4 Gecomb. lijst O. H. en A. R. Burgerlijke stand. Geboren: Hen Idrika, d.v. H. H. Kranenburg en A. ,W. Éigenbrood.. .Wilhelmina Jacob d, (d.v. G. de Ree en J. G. Bunt. Adria nus Petrus, z.v. J. M. Baak en A. J. Kortekaas. Petrus Johannes Hen- idrikas, z.v. J. P. Wassenaar eipj. v. d- Aart. Petrus Coriielis, z.v. A. v. d. Beek en K. den Hartog. Anna Ma ria Dina, d.v. Th. A. Bakker en M. van Dam. Alberta Helena, d.v. A. P. Augustinus en P. v. Gastelen. Alidar Gesina Catharina, d.v. A. M. Belle en G. Prins, Otte, z.v, E. van Leeu wen en J. W. v. Riet. Overleden: M. v. d. Voet, wed. van K. Slootweg, 77 j. M. Vis, wed. van A, Oosthoek, 91 j, A. H, E. Wesselingi 4 jaar. OEGSTGEEST. Jubileum HoteLG&lé-Restaurant Het Witte Huis. Den 20sten dezer was het 25 jaar geleden, dat het zoo bekende hotel! iwetd geopend, en 'dit jubileum heeft 'meer dan gewone beteekenis1. Oegstgeest zonder Het Witte Huig 'is ondenkbaar en omgekeerd het Witte Huis zonder liet mooie Oegstg'eesü Is evenmin mogelijk. Wat een cgidernemend man, wat een durf was er voor noodig om! in '1902 een hotel op te richten van zoo liuxieuse en grootsche opzet, als men bedenkt, dat het gedeelte Dorpstraat: ide gemeende Oegstgeest in hoofd zaak uitmaakte. ATes was nog weiland! behalve dan het raadhuis wa,t een paar jaar tevoren was verrezen als nieuw middelpunt van een opkomende ge meente. In dien tijd was bovendien; in aanbouw de tegenwoordig'© burge meesters won ing en ook de tegenwoor idige perceelen van de wed. Zandber gen en Juia. In deze lommerrijke landelijkheid met E degeest op den achtergrond en Rhijngeesterbosch het .sanatorium verrees later waagde dan de ondernej mende heer H. A. van Ingen Schenau dit bedrijf in exploitatie te" brengen, een onderneming, welke in den loop ider jaren, naast een bezoek aan de bloemenvelden, een vermaardheid kreeg. In tijdschriften over tourisme spreekt men van Het Witte Huis al» de „oase", waar zê'fs de anders op laaiende stof geen hinder veroorzaakt aan dc frissche omgeving, door deru ruimen afstand van den weg. En hiermede is niets te veel gezegd, want wie eenmaal heeft genoten van een zitje op het terras bij een heerlij ken zomeravond of binnen het keurig, gezellig en comfortabel ingericht go bouw, zal steeds weer terug verlangen, naar deze omgev ng. De heer van Ingen Schenau heeft met zijn trouwe ega steeds met krach- tigp hand de zaak bestuurd tot 1921, in, welk jaar Het Witte Huis is omgezet' in een N. V., onder directeurschap; van zijn schoonzoon, den heer Fontein, den tegenwoordigen directeur van het Rembrandtho'el in Amsterdam. Sedert 1923 staat de N. V. onder da eminente leiding van den heer A. van Ingen Schenau, een man met een breeden blik, en groote zakenkennis, •onder wiens le'dmg het Witte Huis zeker nog in bloei zal toenemen. De dag is niet geheel ongemerkt- voorbijgegaan, alhoewel met het oog op familieomstandigheden hieraan geen grooten luister is gegeven. Niet minder dah een 20-tal groote bloemstukken en palmen werden aan gebeden en vele afgevaardigden van diverse lichamen kwamen hun geluk- wenschen aanbieden, o.a. Dr. Timmer mans, die het woord voerde namens de soc;eteit „Vriendenkring", de Stu dent enscc'eteit en anderen. Anton", de trouwe kellner, onver brekelijk aan het Witte Huis verbon den, was het haast onmogelijk door idie zee van bloemen heen te breken om de gasten te bedienen. Ook wij feliciteeren de familie van Ingen Schenau in het bijzonder mett dit jubileum. SASSENHEIM. Woensdagavond hield de A'. R. kiesvereeniging een ledenvergadering welke niet buitengewoon druk was be zocht. De voorzitter, de heer A'. Vogelaar, (deelde in het begin mede, dat de A, R. lijst voor de gemeenteraadsverkie zing bij' loting no. 4 had verkregen. Voorts, dat medegeloot was over de O. H., V. D. en R. K. lijsten, die resp. no. 1, 2 en 3 verkregen hadden. Met voldoening werd medegedeeld, (dat de Staatk. Geref. in overleg met ide A. R. en C. H. besloten hadden, niet met een eigen lijst uit te komen eni naar verzekerd was de A. R. lijst zou den stemmen. Vervolgens Teest ide secretaris een bestuursverklaring voor, waarin leed wezen wordt uitgesproken over het feit, dat bij de rangschikking der can didaten het zittend raadslid, dhr. G. v. Rhijn, onbesproken op een der lage plaatsen is teruggebracht en dat het voor het vervolg een andere gedrag® lijn wenschelij'k acht. Over deze verklaring, en wat daar mee samenhing, ontspon zioh 'n druk ke discussie, waarbij bleek, dat een 2- tal bezwaarde broeders met de ver klaring geen genoegen konden nemen omdat deze h.i. niet ver genoeg ging, wijl! er niet van onrecht was gesproken. Het bestuur meende echter ver ge noeg gegaan te zijn, moest de rechten van ieder persoonlijk om vrij! te stem men erkennen, en mooht het verloop van een ordelijke en wettige stemming geen onrecht noemen. In het vervolg zal echter worden toegepast, dat over de zittende raadsleden eerst afzondeij lijk gestemd wordt. De bezwaarde broeders konden nietï woiden overtuigd, en een 'dezer ontzag zich niet, om openlijk uit te spreken^ (dat hij voor een candidatuur van Rhijti zou gaan werken. Zooals te begrijpen, viel er een scherp oordeel van de zijde) des voorzitters over dit onorganisato risch optreden, van een organisatie man, zooals een pas afgetreden voor zitter der A. R. Prop. club althansi behoort te zijn. Besloten werd vervolgens om de be ,stuursverklaring aan den heer v. Rhijn (mede te deelen, waarmee eenige an- (dere bezwaarden werden bevredigd. De heer W. Warnaar sprak daarna nog eenigen tijd over: „Oorzaak en gevolgen". Als eerste oorzaak van den achter uitgang onzer Fartij noemt spr. het feit |dat onze Partij een beginselparrij! is, hetgeen tevens een troost voor ons bevat. Als tweede oorzaak meent spr. te moeten noemen de onverschilligheid! en geestelijke achteruitgang, vooral onder de jongeren. Een onmiskenbaar verband heeft er altijd bestaan tus schen het kerkelijk en staatkundig le ven. Ofschoon voorstanders van schei' (ding tusschen Kerk en Staat, moet toch gestreefd worden naar een gees telijke ontwaking in ons kerkelijk le ven, hetgeen niet anders dan aan het Staatkundig leven ten goede kan ko men. Noodig is het ook, dat vooral de jongeren terug gaan denken naar de tijden van druk en achteruitzetting. De laatste Chr. ministeries moesten te veel aandacht schenken aan de fi nanti eele en andere materieele zorgen des lands", waardoor de geestelijke be langen op den achtergrond kwamen, en verslapping onder ons volk het ge volg was. De gevolgen der Slatenverkiezing zijn voor Z.H., dat deze Staten thans om zijn, en geiet op de uitlatingen van. Ds. Kersten, is een rood-Roomsch be wind zeer te vreezen. Voor de Eerste Kamer zullen de gevolgen vooralsnog, niet van beteekenis zijn. Spr. wekt tenslotte ernsl% op, om (den strijd der A, R. beginselen vol te houden, dit te doen met groote trouw, ook in eigen organisatie en voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing, op (dat God Zijn zegen dan op ons werk kan schenken. Een korte bespreking volgde op de rede van den heer Warnaar, waarna de voorzitter met dank aan den spre ker de vergadering sloot. Iedere A. R., hetzij man of vrouw, ga thans aan het werk, in goede trouw aan eigen organisatie voor no. 1 van. lijst 4, de heer W. Warnaar. Burgerlijke stand. Geboren: Jan Johannes z.v. P. Nicola en C. Molenaar. Maria Johanina d.v. J. L. Eist en J Hack. Ondertrouwd: Gornelis Joseph Petrus van der Voort 23 j. en Maria Christina van Rijn 21 j. Pieter Molenaar 24 j. en Maria Anna Boelsma 24 j. Petrus Theo doras Zwetsloot 26 j. en Johanna Marga retha Verkleij 24 j. Gehuwd: Leoaiardus Ammerkan 48 j. wedn. van J. M. Mens en Wilhelmina Kompier 46 j. wed. van S. M- Hurk mans. Gevestigd: Th. Eader Hoofdstr. 30a van Warmond. J. F. M. Eichholtz en ge zin Hoofdstr. 30a van Doesburg. Mej. L M. Mercx Hoofdstr. 119 van 's-Herto bosch. G. L. Zantvoiort en gezin Hoofd str. 204 van Haarlemmermeer. H. M. Janssen Hoofdstr. 183 van Rijnzaterwou de. J. Prakken Hoofdstr. 192 van Delft Mej. M. O. Verhaar, Hoofdstr. 160 van Lisse. D. van der Voet en gezin, Zand- slcotkade 27 van Bedum. Th. J. Ver donkschot Zandslootkade 23 van Heem stede. Vertrokken: .J Koelewfjn van Hoofd str. 86 naar Alphen a. d. Rijn. A. Hel lenjdoorn van Heemstrastr. 14 naar Hil legem. R. Voorthuis van Hoofdstr. 165 naar 's-Gravenhage. WASSENAAR. Door de vereeniging „Bijbel en Oranje" alhier, is te*, gelegenheid van de a.s. verjaardagvan Prinses Juliana een feestelijke bijeenkomst georgani seerd op VriMag 29 April in de zaal voor Chr. Belangen. Als feestredenaar hoopt op te treden Ds. Douma van 's-Gravenhage, terwijl ter opluistering enkele nummers zullen worden gezongen dc-or bestaande plaat selijke zangvereenigingen. Aan den heer B. v. d. Lec^, archi tect alhier, is den tweeden prijs toege kend vcor de indiening van een ont werp watertoren. Er waren ongeveer 200 inzendingen voor de desbetreffende prijsvraag bij het gem'eentebestuur in gekomen. Burgerlijke stand. Geboren: Gerar- dus Augustinus z.v. W .J. Wensveen en J. H Kngnenburg. Hubertus Gornelis z.v. H. G. Altorf en J. C. Kokee. Fre- derik z.v. J. H. Bosman en Fr. O. Lin- ders. IJnze Pieter Harm Arenld a.v. IJnze ide Leeuw en Gr. Frieswijk. Catha rina Jacoba d.v. A. J. Duijndam en A. E. Alkemade. Johanna Catharina Theo dora d.v. A. Dons en O. J. Mulder. Jo hannes Cornielis z.v. J. J. v. di. Holst en E. Sebel. Ondertrouwd: D. v. Barneveld en Aal tje Bloemendal. Overleden: W. H. Paardekooper 55 j. wede. van J. W. Teunen. J. Winkels 65 j. echtegen, van J. G. v. Dijk. C. S. N. van Gen(nep 59 j. wedn. van C. Nederburgh. Predikbeurten. Neid. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 5.30 uur Ds. Dönszel mann. Kievitekerk v.m. 10 uur Ds. De Jong van Amsterdam. Geref. Kerk v.m .10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyden. Land- en Tuinbouw. HET KUIKEN IN DS SEKSTE LEVENSWEEK. In ,;De Kleinveeteelt" wordt gewe zen op een achttal veelvuldig gemaak te fouten bij de verzorging van het kuiken gedurende de eerste levens week en op welke wijze deze kunnen worden voorkomen, waardoor men later sterke dieren krijgt. 1. De kuikens mogen de eerste 36—; 48 uur in het geheel geen voedsel ont-i vangen. 2. Ze mogenf niet te koud zitten. Is het in de kunstrnoeder of in het op- fokhuis te koud ,dan kruipen de die ren tot een tros in elkaar en piepen. In den eersten tijd moet de tempera- tuur 90 gr. F. bedragen en zeker niet veel daaronder. 3. De dieren mogen ook niet te warm zitten. Hebben ze het te warm, dan treedt vaak massasterfte op. 4. Er mogen niet te veel kuikens in een kunstmoeder zijn. Overbevolking leidt er toe, dat ze niet allen behoor lijk onder de caroussel kunnen, zoo dat velen bet 's nachts te koud hebben 5. Er mag geen gebrek aan versche. lucht zijn. Dit bezwaar heeft men nog al eens bij de z.g. bakkunstmoeders. 6. Dë zon moet de kuikens ongehin derd kunnen beschijnen .De onmiddel lijke zonnebestraling geeft de grootste levenskracht. 7. De bodem behoort kurkdroog te zijn; droog zand is daarvoor zeer ge schikt en later, wanneer het dons plaats gaat maken voor de veeren, fijn turfmolm, waar doorheen fijn kaf of kort gesneden stroohaksel kan worden gemengd. 8. De kunstmoeder moet ten minste eenmaal per dag worden schoonge maakt. Onreinheid leidt tot zeer spoe dige verzwakking. HGENDERLEGWEDSTRIJD. Naar wij vernemen zijn de hoender- legwedstrijden van de algemeene Ned. Pluimveelioudèrs-vereeniging, welke de laatste jaren in het hoenderpark van villa Emma te Nijmegen werden gehouden, thans wegens uitbreiding en verscherping der controle overge bracht naar het Rijkspluimveeproefsta tion te Beekbergen. INGEZONDEN. (Bullen verantwoordelijkheid der Redactie.) DE 3MMABL0EM. Tuberculcse-bestrijding. Zij wordt U weer geboden, die bloeme van één dag. Maar die, in al haar eenvoud, oneindig veel vermag; Al streelt zij niet door kleuren, of fijnen geur Uw zin, Zij spreekt de taal der liefde, zij ademt menschenmin. Dat bloempje helpt bestrijden, die wreede, wreede kwaal, Waaraan zoo velen lijden, en sterven menigmaal; Zij spreekt tot U, O rijken: „Geeft van Uw overvloed"; En tot de min-bedeelden: „Komt, ziet eens wat ge doet!" Wel zijn de tijden moeilijk en wordt er veel gevraagd, Maar wordt er toch niet dikwijls wat al te veel geklaagd? Kunt gij dan niets ontberen, als gij het er op zet, ,,'n traan, 'n auto-busje, één dag Uw sigaret? „Gij hebt het gansch vergeten'„gij hebt geen portemonnaie?" 'Dit kan wel best gebeuren maai* neem dan straks wat mee. En offer dan Uw gave, maar loop niet ijlings voort, Alsof gij onze bede maar in 't, geheel niet hoort. Scheepstijdingen* BOLLAND—AMERiKA-LIJN. SBMDIJK Vanc. n. Rott. via Hambun» p. 20 Malin Head. D&TELDIJK Rott. n. Vancr. 20 te L. Angeles. KINDERDIJK Vancr. n. Rott. 20 ta Seattle. ROTTERDAM Rott. n. N.-York p. 19 K.. Race. SPAARNDAM Rott. n. N. Orl. 20 te Ha vana. BINNENDIJK 20 v. Rott. te Baltimore, NOORDERDIJK Vancr. n. Rott. 20 te Porti. (O). EDAJ1 Rott. n. N.-Orl. 21 te Antw. WESTERDIJK 20 v. Rott. te Galveston. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILITON 21 v. Hamb. te Antw. SPRINGFONTEIN thr. 21 te Antw. GRONTALO tbr. 20 v. Pt. Said. G1EKERK tbr. 20 v. E.-Londoai. RIETFONTEIN 21 v. Hamb. te Amst. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. HELDER tbr. 21' v. Lagos. JAARSTROOM thr. 21 te Havre. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. WATERLAND thr. 21 te Antw. FLANDRLA uitr. 19 v. Las Palmas. AMSTELLAND tbr. 21 v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT tbr. 21 5 n.m. te Marseille, DJAMBI 21 v. Hamb. n. Bremen. KEDOE thr. 31 1 n.m. te Havre. TJERIMAI uitr. 21 9 v.m. te Belawan. KEETOSONO thr. p. 20 Ouessant. Ï'AMBORA tbr. 21 v. Colombo. PATRIA uitr. 21 11,30 v.m. te Sout hampton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. RIOUW thr. 21 te Marseille. J. P COEN thr. 20 v. Aden. JOHAN DE WITT uitr. 21 te Genua. SEMBILAN thr. 19 v. .Singapore. RADJA uitr. 21 v. Medan. KAMBANGAN thr. p. 20 Gibraltar' VONDEL thr. p. 20 bagres. KON. PAKETVAART MIJ. SAWAHLOENTO. 3fi te Medan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7