NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 ARPIL 1927 het goed zijn ook een gelijke stij ging blijken in de opbrengst der rijks middelen. Gesteld dat de belastingen en andere baten thans evenveel op brachten. als in de dagen onzer jeugd toen wij leerden, dat Nederland vier millioen inwoners telde, dan zou het er nu voor onze 7.5 millioen Nederlan ders kwaad uitzien. Dit vasthoudend, was Maart 1927, voor de opbrengst onzer rijksmidde len een slechte maand. Want de to taal-opbrengst is niet alleen niet 1.5 pet. hooger, -1- /.ij is 0.2 pet, lager dan in Maart 1926. Klom in Maart 192G de totaal-opbrengst tot f 40.116.582; thans vermeldt de middelenstaat een totaal opbrengst van slechts f 40.059.288. En vergelijkt men dit cijfer met het geen als maand-opbrengst was ge raamd, dan ziet het er ook al niet bij zonder mooi uit. Buiten de successie rechten bedroeg de raming 35625716. Ontvangen werd, eveneens zonder successierechten 25939.610, gelijk nnen ziet inderdaad geen betee- kenend verschil, te meer te betreuren, omdat, bij het overwegen van den waarschijnlijken fipancieelen toestand gedurende het begrootingsjaar, feite lijk altijd op een kleinen meevaller ge rekend wordt. De afzonderlijke cijfers van den jong sten maandstaat der Middelen geven weinig aanleiding tot nadere bespre king. Noch ten opzichte van de ra ming, noch in vergelijking met de opbrengst in Maart 1926 zijn groote verschillen op te merken. Het stemt tot voldoening, dat de invoerrechten de raming blijven bovengaan. Echter bleef deze opbrengst, bij 1926, ruim f 300.000 ten achter. Ook énkele accijnzen gingen, in ver gelijking met 1926 achteruit: het ge slacht met f 100.000, de suiker met f 21. 000, daarentegen klom de zout- accijns met f 22.000, de wijn met f 33 duizend, het gedistilleerd met 550.000 het bier met f 190.000, en de tabak mei f 80.000. Een gunstig teeken voor onze havens is, dat de loodsgelden blijven stijgen, de opbrengst van f 458.000 was f 74000 hooger dan in 1926 en f 125.000 boven de raming. Letten wij op de totale opbrengst van alle middelen over het eerste kwartaal, dan is er tenslotte nog meer reden tot roemen dan tot klagen, ge lijk uit onderstaande cijfers blijkt: Opbrengst le kw. 1927 f 124656313 Opbrengst le kw. 1926 118949123 Vooruitgang 1927 5707190 Opbrengst le kw. 1927 f 124656313 Geraamde opbrengst 118127150 Meer-opbrengst 6529163 Nu moge het waar zijn, dat van de te wachten 6.400.000 van de rijwiel belasting, in het eerste kwartaal, f 5.500.000 is .betaald in plaats van 6.400.000: 4 1.600.000; zoodat fei telijk, van deze opbrengst 3.900.000 moet gereserveerd voor de volgende kwartalen maar dan blijft de ra ming nog overtroffen met '6.529.000— 3.900.000 2.629.000 Wij houden dus toch goeden moedl herstellingen in het gebouw der tweede kamer. Zoowel in de vergaderzaal als in vele andere vertrekken van het gebouw der Tweede Kamer zullen eerlang om vangrijke schilder- en andere restau ratie-werken worden uitgevoerd. In verband hiermede schijnt te kun nen worden verwacht, dat het zomer reces der Tweede Kamer dit jaar be langrijk vroeger dan vorige jaren, zal ingaan, wellicht reeds kort voor of niet lang na Hemelvaartsdag. bond van christ. zangvereen. in nederland. 1 Maandag zijn te Enschedé de af gevaardigden van den Bond van Chrisi telijke zangvereenigingen in Neder land bijeengekomen in jaarlijksche ver gadering. Zij werden door het gemeentebe stuur in het stadhuis ontvangen, waar |de burgemeester, de heer Edo J. iBergsma, die geheel van zijn ziekte hersteld is, hen heeft toegesproken. Na deze ontvangst werd in de Groo te Kerk een orgelconcert gegeven, waarop een maaltijd volgde. Tenslotte was er een zanguitvoering door do •vier Christelijke zangvereenigingen in Enschedé. Dinsdagochtend werd met de eigen lijke werkzaamheden begonnen. Het verslag van den secretaris werd (goedgekeurd. Daaruit blijkt, dat de bond thans 367 aangesloten vereeni gingen telt met ongeveer 15.000 leden. De rekening van den penningmees ter, sluitende met een bedrag in ont vangst en uitgaaf van f 13.864 werdj eveneens goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen (de heeren Ds. J. M. Jalink, Ds. F. G. Petersen, R. Beintema, en D. Smink. Tot president der vereeniging werd! met algemeene stemmen benoemd de heer J. Pieterson Moens in Den Haag. Als plaats voor de volgende jaarlijks sche vergadering werd Arnhem ge kozen. Met den Bond van Christelijke zang) vereenigingen in Friesland werd een contract aangegaan betreffende nau were samenwerking. Het huishoudelijk reglement werd! in d er voege herzien, d. vereenigingen; die boven f 1000 aan inkomen hebben niet meer verplicht zijn de bonds mu ziek aan te koopen. Om het aanvragen van rechtspersoonlijkheid door de aan gesloten vereenigingen te vergemakke lijken, ze"de het hoofdbestuur toe. dat ter bestrijding van de kosten hier voor een voorschot kan worden ver leend. Op aandrang van de vergadering! gaf het hoofdbestuur de toezegging* (dat bij het aanvaarden en uitgeven van bondsmuziek niet alleen zal gelet wor (den op muziek en toonzetting, maar, ook, of de woorden niet voor het reli gieus gevoel kwetsend kunnen zijn. Zoo werd bijv. den vorigen avond) het gezongen lied „Het Nijlfeëst" van) J J.. L'. ten Kate afgekeurd, wijl hek den Nijl als alvoedend god bezingt. UIT ONZE INDIEN. de gearresteerde - communisten. Van de 850 gearresteerde commu nisten, afkomstig uit Meester-Cornelis bevinden zich momenteel nog ruim 400 in arrest. Het andere deel werd op vrije voeten gesteld. Om dezelfde reden zijn momenteel van de 955, zich 1 Januari j.l. in arrest bevindende Bataviasche communisten nog 612 over. Wat Tangeran betreft, het aantal preventieven was op 1 Januari 305 en it thans 161. In aanmerking dient genomen, dat na 1 Jan. nog verscheidene arrestaties hebben plaats gehad. De vrijgelaten communisten hebben dezen maatregel geenszins aan geble ken onschuld te danken, doch enkel aan het feit, dat rekening gehouden is met de omstandigheid, dat zij onder pressie aan liet verzet hebben deelge nomen, terwijl voor sommigen hunner de schuld niet voldoende te bewijzen is. Het staat nog niet vast. welk deel van het aantal verzetslieden, thans nog in arrest, voor den Landraad zal wor den gebracht, en hoe' groot het aantal procedures zal zijn. Zeker is het, dat de behandeling der zaken, door de ver schillende Landraden, nog ten minste 6 maanden duren zal. Men heeft, voor de aanwijzing van buitengewone Land raadsvoorzitters in West-Java nogal met personeel te kampen. valschheid in geschrifte. De krijgsraad heeft den vroegeren bestuurder van de vereeniging Ons Aller Belang, C., wegens valschheid in geschrifte veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 maanden, met de gradatie. advocaat geschorst. De raad van justitie heeft den advo caat mr. A. J. M. voor den tijd van een maand in de uitoefening van zijn func ties geschorst, in verband met zijn on behoorlijk optreden tegenover het par ket. de «sumatra" te sjanghai. Aneta seint uit Batavia, d.d. 19 Apr.: Het Nieuws van den Dag voor Ned.- Indië had een interview met den luite nant ter zee 2de klasse H. van Schre ven, die teruggekeerd is uit Sjanghai. Hij deelde mede, dat de landings-divi- sie van Hr. Ms. kruiser Sumatra be stond uit 140 man onder commando van luitenant ter zee 1ste klasse Van Staveren en vijf andere officieren. Al len zijn ingekwartierd in de gebouwen van de Ned.-Indische Handelsbank en de Factory in het internationale settle ment, waar de bewaking van de twee hoofdstraten met drie vaste posten ge schiedt. De organisatie is uitstekend. het goederengeld. In de ontwerp-begrooting voor 1928 wordt rekehing gehouden met het goe derengeld. De invoering daarvan is dus waarschijnlijk te wachten tegen het volgend jaar. indo-europeesch verbond. Het Indo-Europeesch Verbond hield, onder voorzitterschap van mr. K. L. J. Enthoven, zijn Paaschcongres. In het jaarverslag wordt opgemerkt, dat het aantal afdeelingen vermeerderde. De ervaring, met het systeem van kring vorming opgedaan, is niet bemoedi gend. De I. E. V.-fractie in den Volks raad boekte successen. De verkiezingen voor den nieuwen Volksraad hadden een bevredigend verloop. De landbouwkolonie verheugt zich in een groeiende belangstelling. rooverbènde ontdekt. Er is een uitgebreide rooverbende, genaamd Sarikat Item, ontdekt. De bende heeft ook leden onder het des- sa-bestuur, en vertakkingen te Sema- rang, Djocja en Solo. Leider is de Se- marangsche communist Sakdoen. volksraad. Alle benoemde leden van den Volks raad hebben bericht, dat zij het lid maatschap van den Volksraad aan vaarden, met uitzondering van Tjo- kroaminoto. interneering v. communisten. Vijftien communisten van de Oost kust van Sumatra zullen worden ge ïnterneerd. de burgemeester van makassar. De burgemeester van Makassar, de heer J. E. Dambrink, repatrieert in 28. een volksraad voor sqerakarta. Een vergadering van de Vereeniging van familie-leden van den Soesoehoe- nan tot in den 4den graad nam een motie aan. om de Regeering te verzoe ken een Volksraad in te stellen voor het Rijk Soerakarta. Deze Volksraad zou bestaan uit 12 inhèemsche en 8 niet-inheemsche leden. De voertaal zou Javaansch zijn, ter wijl het gebruik van Hollandsclï en Maleisch toegestaan zou worden. de militaire actie in het soloksche. De resultaten van de militaire actie in het Soloksche, onder leiding van majoor Rhemrev zijn: Een patrouille onder bevel van den lsten luitenant II. L. Eygenstcin arresteerde den se dert een half jaar gezochten hoofdlei der in het Soloksche, Hadji Moenek en 120 kaartjesverkoopers en rampok kers. Tachtig revolvers en zeventig geweren werden achterhaald. De re volvers zijn nieuw en van hetzelfde fa brikaat en zijn vermoedelijk afkom stig van een Europeeschen wapenhan del te Padang. moordenaarscomplot. Drie communisten uit Soelitair (afd. Tanahdatar, res. Sumatra's Westkust) bekenden de opdracht^ te hebben ont vangen een dezer dagen den ass.-cfe- mang van Soelitair te vermoorden. Land- en Tuinbouw. waar en hoe nemen de wortels de mest op? Behalve verruiming van ons inzicht, zal de juiste beantwoording van deze vraag ons voordeel aanbrengen. Want van de wijze waarop de wor tels hun voedsel opnemen hangt af: of de mest diép of ondiep of mis schien heelemaal niet onder moet worden gespit of geploegd; of de mest lang vóór het planten of zaaien moet wordm verstrekt of daar na, of kort er voor; of kunstmest dan wel stalmest aan te bevelen is. Ieder weet dat dit dingen zijn, die in de practijk geregeld om antwoord vragen. Tot juist begrip eerst iets over de wortels. Hun dienst is: 1. de plant stevig bevestigen; 2. water op nemen; 3. mest tot zich nemen. Kunnen we een groote vrij dikke pen vormige wortel onder scheiden met kleine zijvvorteltjes, dan spreken we van een p e nwortel. Zijn de wortels allemaal gelijk en even dik. zooals dit bij de bolgewassen onder meer het geval is, dan spreken we van b ij wortels. De bollen zelf zijn geen wortels, maar korte, ineengedrongen sten gels met bladeren. Alle deelen der plant dus ook de wortels zijn opgebouwd uit, zeer kleine blaasjes, welke slechts bij een flinke vergrooting te onderscheiden zijn. Deze blaasjes, waaraan een afzon derlijk artikel zal gewijd worden, hee- ten cellen en de groei der planten komt louter tot stand doordat bepaal de cellen zich midden door deelen, de helften weer gaan groeien tot ze een bepaalde grootte hebben en zoo ver der. Deze cellen zijn te vergelijken met varkensblazen gevuld met vloeistof. En om te kunnen begrijpen hoe de planten de mest opnemen zullen we een proef met een gevulde varkens blaas nemen. Geleidelijk hoop ik allerlei kwesties uit te leggen of althans aannemelijk te maken. Wil dan zoo goed zijn enke le daarvan voorloopig nog onverklaard te aanvaarden. Zoo in de eerste plaats dit. Aan stalmest hebben de planten niets, zoo lang het nog mest is. Er moet eerst in den grond een omzetting plaats heb ben waardoor de mest in eenvoudige anorganische bestanddeelen is uiteen gevallen, welke bestanddeelen dan in water moeten oplosbaar zijn. Want de plantenwortels kunnen slechts stoffen tot zich nemen, die in water opgelost zijn. En nu de proef. We vullen een blaas gedeeltelijk met suikerwater. Door de gedeeltelij ke vulling blijft de blaas rimpelig. De hals wordt met een touwtje dichtge bonden en daarna de blaas in een em mer met absoluut zuiver gedistilleerd water gelegd, heelemaal onder. We proeven het water in de emmer. Het is niet zoet. Na een dag gaan we eens kijk?n. De wand van de blaas is nu strak ge spannen. We proeyen bet water in de emmer. Het is zoet! We moeten nu wel tot twee dingen besluiten: a, Er is suiker uit de blaas in de em mer gekomen; b. Er is water lit de emmer in de blaas getrokken. Proneer maar gerust of ge de ver schijnselen op eon andere wijze zoudt kunnen verklaren. Het zal niet gaan. Daar de blaas goed gesloten is, moe ten zoowel de 9Uiker als het water door de bk.as zijn getrokken. Indien we de inhoud van de blaas bij het begin sterk Doemen, en de in houd van den emmer zwak (*- is im mers in het begin geen suiker in) ian kunnen we zeggen: Er is eer. stroom van zwak naar sterk. En deze stroom gaat zoo lang door tot de sui keroplossing in cn buiten da blaas even sterk is. Nu eeh tweede proef. In de blaas weer suikerwater maar erg slap. In de emmer nu s u i k e r- water maar zeer ster k. Na een dag gaan we weer kijken. Maar wat we nu zien is ongeloofelijk! De blaas, die eerst wel rimpelig was is nu heelemaal vol rimpels geworden en saamgeschrompel dDus nu vol strekt niet voller geworden maar lee- ger. Maar dit konden we wel denken! Immers gaat altijd de grootste stroom van zwak naar sterk en we moeten den inhoud van de blaas nu zwak, die van de emmer sterk noemen, juist om gekeerd als in het eerste geval. We hebben nli al genoeg materiaal om te begrijpen hoe de wortels de most opnemen en Waar ze het doen. Als we ze bezien met een sterk ver grootend microscoop dan vinden we aan de allerkleinste worteltjes, de wor telbaren, uitstulpingen, die op uiterst kleine varkensblaitéjes gelijken. Ze zijn weinig grooter dan ly100 millimeter en we moeten ons dus niet voorstellen ze ooit gezien te hebben Deze blaasjes zijn met vloeistof gevuld waarin iets is opgelost, en wel een vrij sterke op- •ossing. Ze dringen in de holten tus- schen de gronddeeltjes, welke holten gevuld zijn met water en in dit water zijn de stoffen opgdosi die de blaasjes moeten opnemen tot voedsel voor Je plant. De proef met de varkensblaas heeft ons geleerd (s tr o o m van. zwak naar sterk) dat er .alleen maar van opname sprake kan zijn, als de oplos sing tusschen de bodemdeeltjes< slap per is dan die in de wortelblaasjes. Ig het omgekeerde het geval, dan wordt juist water, aan de wortels ont trokken en verdort de plant. Dit komt in de pracijk ook zeer vaak voor, b.v, op een plaats waar een hoop mest heeft gelegen. De regen heeft veel stoffen uit de mest opgelost en de oplossing in den grond is erg sterk. We zeggen dan dat de planten „verbranden". De organen die het voedsel opne men liggen dicht bij het einde der wor tels dus vrij diep en we zouden allicht meenen, dat we de stalmest nu ook diep moeten onderwerken en dicht bij die blaasjes brengen. Dit is niet zoo. Want mest als mest is .geen voed sel. En de omzetting kan het best tot stand komen in de bovenste laag van den grond waar de lucht volop kan in Werken. De regen zorgt er clan wel voor, dat de producten die werkelijk, voedsel zijn, ter plaatse komen, waar zo opgenomen kunnen worden. Telkens is er nu al op gewezen, dat de mest eerst nog een omzetting moet ondergaan voordat de geschikte voedingsstoffen zijn ontstaan en dc vraag is nu: Welke stoffen ontstaan bij deze omzettingen en hoe geschiedt dit? Het ligt immers voor de hand dat kennis hiervan ons nu precies zal inlichten omtrent de aanwending van stalmest en zal leeren welke rol kunst mest speelt. Wé zullen nu in een vol gend artikel nagaan hoe de stalmest tot plantenvoedsel wordt. Voorschoten. G. KOOY. GEMENGD NIEUWS. Tornado. Eén tornado heèft te Centerville in Illinois een schooi ver woest, waardoor de onderwijzer ge dood werd. Vijf en twintig leerlingen werden onder het puin bedolven. Bij zonderheden ontbreken. De telegraf en telefoonlijnen zijn gestoord, de we gen zijn versperd. Gedegenereerde jeugd. Men meldt uit Roosendaal: De politie arresteerde alhier een 4-tal knapen van 10 tot 12 jaar, wegens een staaltje van ontstellende balda d:gheid. In de „Verfraaiing" mishandelden de jongens een 76-jarigen grijsaard, door hem met een steen bloedend aan het hoofd te verwonden en met stok ken te bewerken. Branden. De -boerderij inct schuur van den heer B. Verhoven, be woond door den landbouwer A. An sems te Chaam, is door Brand ver nield. De woning -was laag verzekerd, van den niet verzekerden inboedel gingi het grootstedeel verloren. Te Reuver is tengevplge van het spelen met lucifers door kinderen een. voorraad van 600 takkebossen, toe- behoorende aan de firma Janssen, mi vlammen opgegaan. Te Arcen is het woonhuis van den landbouwer H. T. met den inboej |del afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Ommeren is gisteren de wo ning van v. V. afgebrand. Een gedeel te van den inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade. Drukte op de vliegvelden. Men meldt aan, het Haagsche Aneta- kantoor: Gedurende de Paaschdagen hebben de vliegvelden Schiphol en Waalhaven zich in een buitengewoon groot be langstelling mogen verheugen. 15 tot 20000 personen bezochten Schiphol en het aantal bezoekers van Ide Waalhaven liep over de 10.000. Op Schiphol maakten 220 personen gebruik van de geboden gelegenheid tot het doen van korte terreinvluchten, met de K. L\ M., op Waalhaven be- (droeg het getal luchtreizigers 100. Het personeel van de K. L\ M. is 1de beide feestdagen dan ook voort durend in de weer geweest om den (belangstellenden het bedrijf te too- nen en de vele vlieglustigen tevreden! te stellen. De vermindering van het tarief der pleziervluchten, dat dit jaar van f 7,60' op f 6 is gebracht, heeft de vermeen (dering van het aantal pleziervliegers! ■zeer in de hand gewerkt. Tiidens de Jaarbeurs op Soesterberg werden reeds 605 pleziervliegers ver- Voert!, en thans reeds telt, met d<3 iPaaschdagen, de K. L\ M. reeds ruim' '1200 pleziervliegers sedert de opening! van het seizoen 1927. (Vervalsohing. Men meldt uit Haarlem. De Haarlemsche politie arresteerde! zekeren H. de G., houder van eehj rechtskundig bureau te Haarlem, we gens valschheid in geschrifte, ge pleegd bij 'n echtscheidingsprocedure. Wij vernemen daaromtrent nog hec volgende Iemand, die van zijn vrouw geschie den van tafel en bed leefde, wilde van! die vrouw scheiden, om daarna een nieuW huwelijk aan te gaan met een andere vrouw. Hij wendde zich tot het Rechtskunj dig Bureau. Toen de G., die de opdracht aan vaardde, de stukken voor de echt scheidingsprocedure in orde had, ging! hij naar den betroklfen deurwaarder en deelde dezen mede, dat hij de stuk! ken niet behoefde te onderteekenen; van de vrouw, want deze wist er reeds alles van en zou wel even bijl den deurwaarder komen. Inderdaad kwam na eenige dagen 'nj vrouw op het kantoor van den deur waarder, die zich aandiende als dei vrouw van den man, die gescheiden wenschte te worden. Zij teekende des stukken en de echtscheiding werd een feit. Thans is echter gebleken, dat niet! de eerste vrouw de stukken teekende, doch dat de zaakwaarnemer zijn schoonzuster gestuurd had. De zaak waarnemer zal nu vervolgd worden! wegens overtreding van art. 227 W« v. S. ,i Door een adder gebeten. Eten 22-jarig jongmenscb uit Camber- well, die met een meisje wandelde in Epping Forest, is daar door een adder gebeten, die in het gras lag. De jonge fnan schonk eerst weinig aandacht aan den beet, die hem weinig pijn deed. Toen het paartje echter te Ley- tonstone gekomen was, stortte de man op den drempel van de Green Man Inn in elkaar. In bewusteloozen staat werd hij zoo snel mogelijk naar het zieken huis gebracht, waar zijn toestand be denkelijk werd geacht. De gewone adder is de eenige gifti ge slang in het Vereenigd Koninkrijk. De beet doet eerst weinig pijn, doch langzamerhand begint de wond op te zetten en neemt de pijn toe, tótdat het slachtoffer tenslotte bewusteloos wordt en wondkoorts krijgt. Scheepstij dingen. hollandamkeljka-ljljn. EEMDIJK, Vancouver n. R'dam 19 v.> Glasgow via Hamburg. NOORDAM, R'dam n. N.-York 18 (4.58 n.m.) 1Ü0 mijl Z.W. v. Valentia. DRECHTDIJK, 20 v. Vancouver te Rotterdam. CARDIGANSHIRE, Vancouver n. Rot terdam, 20 te Liverpool. LOCHKATRINE, Vancouver n. R'dacn 2 Mei te Liv. ipool verwacht. LOCHMÖNAR, R'dam n. Vancouver 17 v. San Fran :sco. MONTGOMERYSHIRE, Vancouver n. R'dam 14 v. Cristobal. LOCHGOIL, R'dam n. Vancouver 18 v. Christobal. RIJNDAM, Londen n. New-York p. 20 (7 n.m.) Lizard* LEERDAM, R'dam n. N.-Orleans 19 (n.m.) v. Tampico. EDAM, 20 v. R'dam n. N.-Orleans. HOLLAND—afrika-lijn. KLIPFONTEIN (uitr.) 19 v. Durban. MELISKERK (uitr.) 20 v. Kaapstad. CALLISTO (uitr.) 20 v. Kilidini, JAARSTROOM (thuisr.) 19 te Havre. CERES (thuisr.) 16 v. Gr. Bassam n Liberia. ALBIREO (uitr.) 20 v. Lago9. MAPIA (thuisr.) 20 te Marseille. kon. hollandsche lloyd. WATERLAND (thuisr.) p. 19 Ouessaut via Autw. 23 te A'dam verw. rotterdamsche lloyd. PATRIA, 20 v. R'dam n. Batavia. MED AN, 19 v. Macassar n. Australië. MERAUKE (thuisr) 18 v. Tjilatjap. KEDOE (thuisr.) p 20 (n.m.) Ouessant TOBA (thuisr.) 20 v. Liverpool. SLAMAT (thuisr.) 21 (5 n.m.) te Mar seille verwacht. TJERIMAI (uitr.) 20 v. Sabang. MADIOEN (thuisr.) 10 (7 n.m.) v. Mar seille. KERTOSONO (thuisr.) p. 19 (n.m.) Fi- nisterre. BANDOENG, Bassein n. Port Said p. 20 (1 v.m.) Perim. PALEMBANG 20 (2 v.m.) v. Hamburg n. Rotterdam. INSULINDE (uitr.) 20 (10 v.m.) v. Port Said. stoomvaart mij. nederland. KANGEAN (uitr.) 20 v. Suez. SEMBILAN (thuisr.) 16 v. Batavia. P. C. HOOET (uitr17 te Batavia. SIMALOER (thuisr.) 17 v. Sabang. JOHAN DE WITT (uitr.) 19 v. Algiers. VONDEL (thuisr.) p. 19 Gibraltar. ROEPAT (uitr.) p. 20 Gibraltar. MOENA (thuisr.) 20 te Genua. GROTIUS, 20 v. Batavia n. A'dam. kon. paketvaart mij. KIDOEL, 20 v. A'dam n. Batavia. HOUTMAN, 19 v. Melbourne n. Singa pore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6