WAT DE mm ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 APRIL 1927 TWEEDE BLAD. Gemeente Hunrverordeningen4. In De Nederlander schrijft Mr. Dr. A. 'A. v. Rhijn over de practi- sche uitvoerbaarheid van gem. huur- verordeningen zooals er voor Amster dam een is ontworpen: Afgezien van den administratie ven rompslomp, die een dergelijke maatregel in Amsterdam met 'zijn tienduizenden woningen moet geven, is het een bedenkelijke gedachte om de eindsbeslissing in een dergelijke zaak aan een politiek college toe te vertrouwen. Want dan spelen al gauw allerlei factoren, die met de redelijkheid der huurverhooging niets te maken hebben, een rol. Maar oneindig veel erger is, dat het ontwerp van elke beslissing van B. en W. kooger beroep toelaat op den Raad. Stel u voor, een huurder in een van de buitenwijken van Am sterdam, wiens huur 50 ets, per week wordt verhoogd. Gauw in be- roep bij den Raad. Is er voor-de com munisten, rapaillanen e.cf. in de ge meenteraden van onze groote ste den dankbaarder onderwerp denk baar, waar het gaat zijn antipathie te luchten tegen den gehaten „huis jesmelker"? Het is inderdaad een raadsel, hoe 1 men. tot een dergelijk voorstel is ge komen. In de Huurcommissiewet be stond van de uitspraak der Huur- commissie hooger beroep op het kan tongereebt, een orgaan, met waar borgen van onpartijdigheid en des kundigheid bekleed. Maar hier wordt beroep gegeven op den Raad, een politiek college van niet minder dan 45 personen, dat moet gaan uit maken of een van de 3/4 millioen in woners van Amsterdam per week een paar dubbeltjes meer huur moet gaan betalen. Of wel B. en W. heb ben, de goedkeuring tot huurverhoo ging gegeven onder voorwaarde, dat de huurder de woning opnieuw moet behangen. Er wordt beroep in gesteld. En de Raad discussieert ijverig of vrouw Pieterse het niet nog een jaartje langer met haar te genwoordig behansel kan doen. Een fraai toekomstbeeld Schr. merkt voorts op, dat de gemeen teraad bij de hem toegedachte recht sprekende functie den waarborg mist, uien de kantonrechter in hooger be roep wèl-had: den eed. Voorts wijst hij o.m. op het ontbreken van een noodza kelijk aequivalent van de Huuropzeg- gingswet. Schr. besluit: De huurwetten hebben in de tien jaar van bun bestaan uitstekend ge werkt, omdat zij abnormale hooge huurprijzen, waartoe het vrije spel van vraag en aanbod op de woning markt zou hebb'en geleid, hebben te gengehouden Nu zij hun taak heb ben verricht is het. oogenblik van in trekken gekomen. Een poging van de gemeentelijke Overheid om de huurprijzen te willen blijven rege len, ligt geheel in de socialistische lijn,' maar moet tegenstand ontmoe ten bij hen, die het ingrijpen van de Overheid op clit gebied slechts als een tijdelijken noodmaatregel heb ben aanvaard, i De wereld wiï bedrogen zijn. De Maasbode schrijft: Hoe gaan de leiders der S. D. A. P. met het congres om? Welke soort van argumenten gebruiken zij? Wat is hun metbode? Te oordeelen naar de verslagen over bet laatste, congres, dat waardig en kalm verliep, bestaat de méthode van voorzichtig ontzien van een prik kelbaar publiek. Zulk een publiek zegt men niet kort en goed, waar het op staat. Maar men kleedt zijp, mededee- lingen in een vorm, welke vermoede lijk de aangenaamste is. Wat het pu bliek van het congres, en trouwens elk publiek, .verlangt is, dat men ont ziet zijn geestelijke inertie. Laat men van bovenaf gerust prac- tisch en parlementair worden. Mits dat verdedigd worde met de oude re volutionaire woordkeuze. Daar "hecht het congrespubliek nu eenmaal aan. Zeg niet aan het congres: Hoor eens, menschen,'onze partij is niet altijd dezelfde, Wij' veranderen ook; wij moeten ops steeds meer in stellen op minder „bewuste" massa's, wij meenen straks aan de Regeering te moeten deelnemen; practisch mee doen aan het parlementaire stelsel is niet meer te vermijden; daarom gaan wij, als wij genoodigd worden, tijdens eeri crisis naar het Paleis der Konin gin, daarom gaan wij ook als gewone fatsoenlijke Kamerleden naar de Troon rede; dat alles is nu eenmaal een eisch des tijds, dat is de stijl van de nieuwere S. D A. P. Zoo wordt het congrespubliek niet toegesproken. Dan kwam het in op stand. Neen, de argumenten zijn on geveer aldus: Wij verloochenen geenszins ons re- publikeinsch begim :1 en huldigen hee lemaal niet het koningschap door naai de opening van de Staten-Generaal te gaan. Het koningschap is trouwens geen reëele macht, het is maar schijn(!) En wij gaan niei ndar de Koningin, maar deze komt netjes de "olksverte- 'geiivvoordigers erkennen: ook ons dus. En wfij, wij gingen daar met opgehe ven hoofde; en die heeren in gegalon neerde rokken konden nu eens voelen de wassende macht, wij vormden lek ker een schaduw op den luister. En- zoovoorts, enzoovoorts. Met al die argumenten is niet ver klaard, waarom tot en met 1925 de S. D. A. P. moest wegblijven om daar na mee te doen aan de openingsplech tigheid. Sedert 1897 heeft de roode fractie geweigerd naar de Troonrede te gaan luisteren. Als het nu geen erkennen van het koningschap is, waarom dertig jaar lang bezwaar. Als het koningschap nu geen reëele macht blijkt, waarom heeft men dat dertig jaar lang niet ontdekt? Als de opgeheven hoofden het moe ten doen, konden de roode Kamerle den daar vroeger ook niet voor zorgen of, als er eens wat schaduw over het „galongeschilter moest geworpen wor den, had dat vroeger niet evengoed gekund? Steeds maar blijft de vraag, waarom dertig jaar lang niet en nu wel? Dat is alleen uit de verandering der S D. A. P. te verklaren. En al wat op het congres werd gede biteerd is een angstig ontzien van de revolutionaire gevoeligheid, paaien van de „bewuste" menigte, zorgvuldig vermijden van de eenvoudige waarheid welke deze menigte veel te zwaar op de maag zou liggen. De wereld wil bedrogen zijn. In dit opzicht is het roode congres heel we- reldsch. Aïbrekers. Niet ten onrechte schrijft F r i e s c h Dagblad, is dikwijls gezegd, dat de roode onderwijzers de voornaamste af- brekers zijn van de Openbare School. Zie hoe de Partij tot welke die hee ren behooren, zich te Delft weer aan stelde. Daar werd een plan opgesteld, om met alle kinderen feest te vieren ter gelegenheid van den achttienden verjaardag der kroonprinses. De hoof den der Openbare Scholen, die meer blijk geven van iets beter inzicht te hebben in de taak, die de School, wel ke door de Natie met Nationaal kapi taal is gesticht, tegenover de Natie heeft besloten medewerking te ver- Ie enen. Maar de S.D.A.P., de Partij van de openbare, onderwijzers (zij behooren daartoe voor 90 pet.!) ho maar! Die besloot de ouders aan te sporen hun kinderen niet te laten meedoen aan de feesten op 30 April ter .eere van Prinses Juliana. Als Troelstra of Albarda naar de Ko ningin moeten, danzetten zij net jes den hoogen hoed op. Als de Konin gin de zitting der Kamers opent, ko men de roode voorgangers op het ap pèl. Maar.de Ouders der kinderen moeten de Prinses braveeren. Hun kindertjes dit echt nationale feest ont houden. O, welk een heldenstuk! Straks' organiseren ze nog een mo derne kruistocht van kinderen tegen de koninklijke macht En de leidslieden.trekken in ga la ten I-Iove! Troelstra drukte niet voor niets hartstochtelijk de hand' van het jonge Socialistische Nederland. Van het opkomend geslacht moet je.' liet. hebben, De nu levende generatie vertoont den Januskop te veel. Nijgt en buigt ter rechterzijde en stookt ter. linker. Men.... hoopt dus op de toekomst. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Weert (L.) (toez.) P. A. Douwes, te Stevensweert. Te Echteld: P. L. Kiehl, Evangelisatie- predikant te Hoorn. O. L. Vrouwen parochie: B. Dijkstra, te Harich. Te Etten-Leur: J. B. Harthoorn, te Scher- penzeel. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Enschedé (3de pre- dikantspl.): D. Scheele, te Oudewater. Te Schoonoord: J. F. de Gier, cand. te Hardenberg. Bedankt, voor Almkerk: A. J. Bouma, te Wans werd a. d. Streek. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. ^Met een predikatie over Colossensen 3 1—4, be^ft Ds. W. van 't Sant Zon dagavond afscheid genomen van de Ge reformeerde Kerk van Watergraafs meer. Voor het laatst wekte hij zij'n ge meente op, om te zoeken de dingen, die boven zijn, opdat ook wij met Christus geopenbaard zullen worden in heerlijk heid. Aan het eind der predikatie volg den de gebruikelijke toespraken o.m. ook tot Ds. D. K. Wielenga van Diemen, die namens de oude zuster-gemeente van Watergraafsmeer aanwezig was. Na den zegen zong de gemeente haar scheidenden leeraar Psalm 121 4 toe. Ds. K. Winkelman hoopt Zondag 1 Mei afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Maastricht, om Zondag 15 Mei intrede te doen te Edè. Bevestiger is Ds. A. S. Schaafsma, te Lunteren. BEROEPBAAR. Candidaat G. Tom wil van heden af gaarne een eventueel beroep bij de Geref. Kerken in overweging nemen. Zijn adres is Vondellaan 1, Hilversum NED. GEREF. KERK VAN 's-GRAVENHAGE. De onlangs geïnstitueerde Ned. Geref. Kerk vgn 's-Gr a verbiage, heeft aan de classis opname in het kerkverband ge vraagd. scriba is benoemd de hoer JE. j. Koning. Een commissie van bo hegr. 13 ingesteld, bestaande Uit de heeren J. Gerritse, T. J. v. Ku^k, J. Landsman, J. H. Rullmann en I J. R. Sehmal. De kerkgraad heeft besloten om' 29 April a.s. gen gemeen te vergadering te houden en daar o.m. de kwestie van kerkbouw en van de invoering van, het Nieuw-Testamentische lied te bekeken. EVANGELISATIE. De heer J. van Zuylen, te Den Haag, vroeger verbonden aan de redactie van „De Nederlander'' is benoemd tot ver tegenwoordiger voor Nederland van de vereen. „Silo" tot Evangelisatie in Brus sel en Vlaamsch-België, het werk, dat it> der tijd door Ds. N. de Jonge is begon nen. UIT DE ENGELSCHE STAATSKERK. Bq wiize van protest tegen de katho- lise erenae richting van rev. Francis Bacon, den nieuwen vicaris der All1 Saints' Church te Londen, hebben ongeveer dertig gemeenteleden op dén ochtend van Goeden Vrijdag de kerk om der den dienst verlaten en een tegen- dienst gehouden op een braak liggend stuk land. KERKSCHIP „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat in verband met de feestdagen een week te Amsterdam heeft vertoefd, is gistermorgen andermaal met een groep leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart aan boord, van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. DE GEREF. KERKEN IN HERSTELD VERBAND. De uitgetredenen der Geref. Kerk van Zaandam zullen, naar het Hbld. meldt dezer dagen beginnen met het bou wen van een eigen kerk. Men hoopt binnen vier maanden het kerkgebouw in gebruik te kunnen nem~ 1. Tot in- stitueering van een zelfstandige Geref. Kerk binnen hersteld kerkverband zal alsdan tevens worden overgegaan. De kosten van den bouw dezer kerk zul len pl.m. 29.000 bedragen. Een hypo theek van 15.000 is reeds toegezegd. In eigen kring werd reeds te Zaandam pl.m. 1000 aan giften ingezameld. Ver der is reeds 1000 van andere kerken aan, bijdragen binnengekomen. In de Geref. Kerk van Amsterdam in Herteld Vprbanï (Salvatori) werd op de gisteravond gehouden gemeentever gadering met algemeene stemmen beslo ten tot onverwijlde invoering van de „Proeve van Uitbreiding' der Gezan gen. LUTHERSCHE PREDIKANTEN- VEREENIGING. De 95ste vergadering van de Luther sche predikantenvereeniging werd Dinsdag gehouden in de kosterij der Herst. Evang. Luth. Gemeente te Am sterdam. Na opening door den voorz., Ds. P. Neideck' waarben hij de nieuwe leden welkom heette en de data en facta uit de Luthersche predikanten wereld me moreerde, hield Ds. van Heest een bij belbespreking over Matth. 26 69 vg. en Hand. 4 13 en 14. Hierop was bet woord aan Ds. Man ger, die een referaat hield over Karl Barth's Theologie. Na een uiteenzet ting van diens dialectiek besprak hij Barth's gedachten over de grondbe grippen van het Christendom in ver band met de meeningen zijner critiek. Ds. Visser gaf vervolgens beschou wingen over het catechetisch onder wijs, waarop een zeer geanimeerde dis cussie volgde. Besprekingen over de radio-uitzen dingen en het Nederlandsch Bijbelge nootschap door Ds. Wallee hielden nog enkele oogenblikken de vergadering bezig. Tenslotte sloot D9. Gramberg deze goed-bezochte vergadering met dankzegging. GEREF. PREDIKANTENVEREEN. De algemeene vergadering. Onder presidium van Prof. Dr. F. W. Grosheide van Amsterdam kwam de Vereeniging van predikanten van de Geref. Kerken in Nederland gister en vandaag in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht in algemeene vergadering bijeen. Te 1 uur opende de voorzitter gister middag de samenkomst, met het noen zingen van Ps. 84 3 en het lezen van Ef. 4 116 en gebed. In zijn openingsrede zeide de voor zitter dat er Gode zij dank thans vele jonge menschen zijn, die begeeren die naar des Woords te worden bij een Geref. Kerk. Maar niet alleen daarop hebben we te zien; ook bij hen die in den dienst zijn moet de begeerte tot het ambt onverzwakt blijven. Dat is een eisch Gods. Hij gebiedt daartoe ook middelen, een daarvan zijn deze ver gaderingen. Nadat de voorzitter nog in het bij zonder blijdschap had uitgesproken, dat de secretaris, Ds. J. G. Kunst, uit zijn piekte werd opgericht, verklaarde hij de vergadering voor geopend. Na afdoening van enkele huishoüde lijke zaken refereerde Ds. K. Fernhout van Vreeland over het onderwerp: „De eigen zielszorg van den Pastor". Op het referaat van Ds. K. Fernhout volgde een gezellige discussie. Daar aan namen deel Ds. D. van Dijk, van Groningen; Ds. S. Dat erna, van Drie bergen; en Dr. C. N. Impeta, van Kam pen. In de avondvergadering sprak Ds. Emil D. Boeke, secretaris van het Nederlandsche Bijbelgenootschap, gast der vergadering. Deze beval den ar beid van het Bijbelgenootschap, met name de goedkoope verspreiding van Bijbels, in de belangstelling der pre dikanten aan. Na hem de bedoeling der samenkomst was een „gezellig sa menzijn" kreeg het woord Dr. Hen ry Beets, predikant bij de Chr^stelijk- Gereformeerde kerk in Noord-Ameri- ka, tijdelijk in ons land, die hartelijk door de vergadering begroet, zijn vreugde uitsprak de „mannen en va ders" in Nederland te mogen zien en spreken. Toch hoopte hij, dat de 28 groepen, waarin in Nederland de Ge ref. Christenheid verdeeld is, in Ame rika, waar men thans reeds 7 a 8 Ge reformeerde kerken-groepen heeft, niet zouden worden ingehaald. Maar wel was hij blijde, dat de Gereformeerde Christenheid in Amerika leeren kóii en veel leeren kon van de Geref. Chris tenbeid in Nederland. Ook de naam der Gereformeerde kerken in Neder land leek hem beter dan de naam die zijn eigen kerk heeft. Spr. zou zijn ,Christelijk-Geref. kerk" gaarne her doopt zien in de „Gereformeerde ker ken in Noord-Amerika",, den parallel- naam der „Geref. Kerken in Neder land". Verder gaf spr. in zijn herhaal delijk door applaus onderbroken gees tige rede allerlei interessante mede- deelingen over Amerikaansche kerke lijke toestanden. BOEDDHISME EN BOLSJEWISME. Speciaal in Mongolië is de vraa<? aan de orde, welke houding de Boeddhist in te nemen heeft tegenover het bolsje wisme. De jonge priesters die met com munistische' beginselen svmpathiseeren, staan aan de ééne zqde. Zij hebben reeds gebroken met veel voorvaderlijke' godsdienstige gebruiken. Aan de ande re zijde staan de oudere Lama's, die aan de oude overgeleverde godsdienst en ge woonten. willen vasthouden. Voor wat omgaat in den boezem van het boeddhisme in Azië, zijn twee on langs gehouden congressen van belang: het een© te Moskou,waar ook vertegen woordigers uit Tibet en Mongolië aan» wezig waren met die der Kabnoekken. Op uit congres wilde men een poging wagen om in het boeddhisme iets te stichten wat mgn een ,^Vrije Kerk" zou kunnen noemen, een godsdienstige ge meenschap, welke van haar aanhangers tevens vragen zou een bebjden van het communisme. Terzelfder tijd werd eeh- t§r in Moekden, onder voorzitterschap van |den Ïaschi-Lama, het hoofd der Mongcolsche boeddhisten, een congres gehouden, dat door de anti-bolsjewis ten belegd was, en waar op den eersten dag reeds besloten werd den strijd tegen het bolsjewisme te begginnen en de uit breiding daarvan binnen de grenzen van het boeddhisme te bestrijden, omdat het anti-godsdienstig is en daarom met men het boeddhisme te rijmen valt. VARIA. De classis 's Hertogenbosch en Klun- dert der Geref. Kerken, besloten op de a.s. Particuliere Synode geon medewep king te verleenen tot het oprichten van een provinciaal Rusthuis voor Ouden van Dagen. De noodzakelijkheid werd wel ingezien, doch de bezwaren achtte men te groot. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Gisterochtend zijn de koningin, de prins en prinses Juliana met gevolg per Staatsspoor van 10 u. 49 te 's-Gra- venhage aangekomen van het Loo. Koningin en Prinses Juliana waren voornemens 's avonds reeds omstreeks half zeven naar het Loo terug te kee- ren. De prins blijft langer in verband met eenige voorgenomen en dezer da gen aangekondigde bezoeken te 's-Gra- venhage en elders. Koningin, prins en prinses gebruik ten het tweede ontbijt bij de koningin moeder ten haren paleize in het Voor hout, bleven ook het verdere gedeelte van den dag bij haar op bezoek en ge bruikten ook de thee bij de koningin- Moeder. H. M. de Koningin en Prinses Ju liana zijn gisteravond per Staatsspoor trein van 6 uur 32 min weer uit de Re sidentie naar het Loo vertrokken. EEN NIEUW PORTRET VAN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, zal tegen bet einde dezer maand een nieuw portret van H.K.H. Prinses Juliana in den handel verschijnen, dfct dezer dagen op het Loo werd opgenomen door den fotograaf A. C. Stokhuyzen te Apel doorn. DE RIJKSMIDDELEN. In aanmerking nemend de jaarlijk- sche stijging van ons bevolkingscijfer met ongeveer 1.5 pot., moet er zal FEUILLETON. irfrlhn ii DORPSTOONEELEN. 15) —o „Ja, moeder, het is verschrikkelijk te moeten denken, dat zijn vader een algemeen geacht man en dorpsschout was, en dat nu de zoon zulk een land- looper is. Heb ik u reeds verteld, hoe hij te niet gegaan ïs?" Toen zij ontkennend antwoordde, vertelde hij haar, wat hij den eersten avond van George Esser gehoord had. ,,Ik geloof", voegde hij er aan toe, „dat er hier nog velen hulpeloos zuch ten in de klauwen van woekeraars." „Er moest hier een boerenleenbank opgericht worden", meende vrouw Volk er. „Gewis, ik heb die gedachten reeds overwogen, alleen ben ik. nog te kort hier en overzie nog te weinig de per sonen en verschillende toestanden. Ook geloof ik, dat die zaak op tegen stand zou stuiten. - Doch ik moet even weg. Onze vrome gast schijnt ge reed te zijn, en ik tygb niet graag, dat hij andermaal bidd'end lastert. Buiten bedankte Hola met vele woor den. Dan vouwde hij de handen: Doch toen Volker zeide; „Laat dat maar, ge krijgt toch geeh geld", liet hij ze weer zinken. „Nu, Socket,'" ging de onderwijzer *oort, „gij kunt vandaag over acht da gen wederom bij ons eten, maar gij moet nuchter zijn; ook moet gij u dan beter wasschen," „Mijnheer de onderwijzer, ik beb mijn scheermes verloren", antwoordde Hola en wreef zich het roetachtige voorhoofd. „Nu, aan hert voorhoofd scheert men zich toch niet." Toen antwoordde Hola op klagen- den toon; „Ja, maar ik kan toch niet den geheelen dag voor den spiegel staan, en ik heb ook in 't geheel geen 'spiegel. Maar geef mij liever een oude jas. Ik heb 't verschrikkelijk koud; in deze verscheurde jas beleef ik 't voorjaar niet." Volker overlegde met zijn moeder. Beiden hadden medelijden met den ar men* in lompen gekleeden man en zoo ontving hij ten laatste een afgelegde winterjas, die hij terstond aan moest trekken. Deze voorzorgsmaatregel was echter vergeefsch. Rechtstreeks ging de drinker naar Rusland, naar een lompenkoopvrouw, de lieve echtge- noote van den rooden Hertog en de Hertogin gaf hem voor de jas 25 pfen nig. Dan strompelde hij, zoo vlug zijn beenen hem dragen konden, naar Ho- del. ..Hola, een slokje Frits!" Nauwelijks was hij in staat de woorden uit te brengen, zoozeer was hij buiten adem. Als een razende greep hij met zijn sidderende handen naar het hem aan gereikte jeneverglas, om het in één teug te ledigen en nogmaals een nieuw te vorderen. Aan het raam zaten twee jonge man nen in stadsche kleeding. Zij schenen een voetreis te maken. Juist hadden zij het middagmaal gebruikt. „Zie eens, Edgar, welk een verper soonlijking der gruwelijkste ellende", zeide de jongste tot den oudste, ter wijl hij naar Hola wees. „Wat dunkt u ervan zoo we hem eens vlug op papier zetten; dat zou een afschuwelijk- schoon karakterbeeld zijn." v Waar lijk, Max", antwoordde de andere, „gij hebt gelijk. Welnu, een wedstrijd wie het beste slaagt!" De beide schilders gingen naar den dronkaard. Maar deze begreep hen niet, toen zij hem zeiden zich aan bet raam te plaatsen en zich een half uur heel stil te houden; zij wilden hem af- teekenen. „Gij wilt den gek met me 9pelen, hola, dat gebeurt niet." Toen zij hem echter een borrel be stelden en een goed drinkgeld beloof den, stemde hij toe. Vlijtig zetten de twee kunstenaars zich aan het werk. Eindelijk waren zij gereed en vergeleken hunne teekenin- gen. „Prachtig, zooals gij die stompzin nigheid van het gezicht hebt weerge geven, Edgar." „En gij de ineengedoken houding en de gezwollen oogen. Gij blijft altijd de overwinnaar, Max." „Toch niet, Edgar, gij hebt bet tra gische en humoristische der gestalte onvergelijkelijk juist getroffen. Dat kan ik eenvoudig niet." Aldus zette zic'h hunne samenspraak voort. De een verheugde zich zonder afgunst in Gen voorrang van den an der. Daarna maakten zij aanstalten om te vertrekken. Toen echter kwam er leven in den bewegingloos zittenden deugniet. „Ho la, heeren, mijn drinkgeld?" Lachend gaven de beide schilders hem elk een mark. Daarna gingen zij heen. AJs b'etooverd staarde Hola op de twee zilverstukken. Zooveel geld had hij sinds lang niet in de hand gehad. „Frits, breng me een borrel, ,den grootsten dien je hebt, maar hij moet sterk zijn, hoor!" Eerst meende hij het hem aangereik te glas ineens om te slaan. Dan ech ter besloot hij zich bij 't drinken den tijd te geven en zijn geluk ten einde toe geheel te genieten. Zoo zat hij daar den geheelen na middag en dronk en bleef drinken. Hoe langer hoe meer verdween voor hem de ellende van zijn tegenwoordi- gen toestand. Hij was wederom de rij ke boer, die de zakken vol geld had. „Toen tegen den avond Keizer bin nenkwam, schreeuwde hij hem tegen: „Hier, monarch, drink eens, ik heb vandaag een paar vette ossen ver kocht. Nu, drink maar uit, jij bent toch een arme kerel!" X. Door het smalle raam viel een wei nig maanlicht in de kamer van Hola. Spookachtig sidderde het witte geflon ker over den vloer heen en weer. Van tijd tot tijd verdween het licht, als de maan achter een wolk schuil ging. In het kamertje zag het er jammerlijk uit Een tafel, een stoel en een 9troozak, dat was alles. Zwaar steunend lag Joekel op zijn legerstede. Zijn keel gloeide als een vuuroven, zijn tong was als verdroogd. Zijn handen woelden over de ruwe paardendeken, alsof ze wol plukten. Allerlei wartaal kwam over zijn zwart roode lippen. „Water, water, ik verbrand! Kar- lientje, jaag toch die muizen weg. O, die ratten, die ratten, ziet gij ze niet, hoe ze daar uit dien hoek komen 3prin gen. Hola, de geheele kamer is vol." Nu zat hij rechtop al9 luisterde hij naar iets. Zijn oogen staarden ont steld in het koude maanlicht. „Neem dien stok, op hem los, op hem los! Die kerel met die gloeiende oogèn. Ha. de duivel, hij komt door 't raam binnen. Hu, hu, wat een klauwen! Help toch, hij draait me de hals om, hij breekt me den nek!" (W.offdi v^rvoigd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5