HET EIGEN GEBOUW DER ALGEM. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 AR PIL t927 1io«I5fi«ly«OT-X-n^cH-<qCEcav-DcB.AL(^eM: VfaiEEMisiiH^- lllljji V»R CllcD^E0U£HCÜCTÜUB-% liiCeCHC-'^»i5T'-'lfc-MAARiiM Ulüü EUo-i- •CC^STGjCtssr.MAwr'ar. f6 VERKLARINGEN. 1. BeurszaaL 2. Bloemenkeuring- en tentoonstellingszaal. 3. VoorhaL 4. Autohal. 5. Telefooncellen. 6. Verwarmingsinstallatie. 7. Koffiekamer. 8. Buffet 9. Keuken. 10. Werkplaats. 11. Toiletten. 12. Scheidsgerechtzaal. 13. Portaal. 14. Wachtkamer. 15. Portiersloge. 16. Kantoorlokalen. 17., Bestuurskamer. 18. Bergplaats. 19. Verhuurde woningen. Het ontwerp van Architect Kraan voor de verandering van het complex aan de Leidsche Vaart. De bestaande gebouwen, der ongewijzigd blijven zijn IIIIIMIIIHilllll aangegeven. De verbouwde en nieuwe perceelen zijn w^aeaxaa aangeduid. De voornaamste wijzigingen in het voorloopige verbouwingsplan Rijnierse bestaan in de geheel nieuwe overkapping, waardoor de pilaren vervallen kunnen en het maken van een hooge voorhal als ingang van het gebouw en het bouwen van een groote koffiekamer. De zuidelijk van de autohal gelegen gebouwen zijn voor eventueele uitbreiding bestemd en voorloopig verhuurd. HET ONTWERP VAN HET NIEUWE FRONT. De gevel is ontworpen in gele metstel steen met rood afgewisseld; de grootste hoogte zal 10 Meter bedragen. Boven den ingang groote ramen, die de voorhal rijkelijk zullen verlichten. De uitrit van de garage (autohal) zal 7 Meter bodragen. Rechts de ramen van de kantoorlokaliteiten. Beschrijving van het ontwerp van architect A. T. Kraan. Zooals wij reeds meegedeeld hebben, heeft het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, uit de ingezonden ontwerpen voor de ver bouwing van het gebouwencomplex ,,Figeé" aan de Leidsche Vaart te Haar lem, met algemeene stemmen gekozen het ontwerp van den architect A. T. Kraan te Oegstgeest, met wie ge noemd Hoofdbestuur nadere bespre kingen zal houden over de uitvoering van het ontwerp. Wij geven thans in ons blad de af beeldingen van de teekeningen van 't ontwerp voor de verandering van het complex aan de Leidsche Vaart en van dat van het nieuwe front. Ter toelichting van dat ontwerp ont leenen wij aan het „Weekblad voor Bloembollencultuur" het volgende: Uit de teekeningen blijkt, dat het den ontwerper gelukt is om het fa- brieksfront van „Figee" geheel weg te werken door een inderdaad monumen taal opgevatte geveloplossing. Niets herinnert hier meer aan een fabrieks- opstal. De vormgeving draagt het ka rakter van onzen tijd. De gevelopstand dekt geheel de bestemming van het gebouw en typeert het karakter onzer vereeniging, welker leden niet schro men om in eigen bedrijf de meest mo derne hulpmiddelen toe te passen. De midden-gevelpartij omsluit den hoofdtoegang naar de beurszaal. Een paar neven vertrekjes sluiten aan weerszijden daartegen aan en dragen ook het karakter daarvan in den ge velopstand uit. Rechts en links daar op aansluitend vindt men respectieve lijk den kantoorgevel en den garage gevel. Ook hier is de vormgeving weer beeld van de achterliggende ruimten. Om dit te bereiken heeft de ontwer per een paar dakgedeelten, n.l. de ga rage van het nieuwere gedeelte van 't kantoorgebouw, op lager peil gebracht terwijl de zijmuren van de in het ont werp als voorhal verbouwde voor plaats, loodrecht op de rooilijn werden verplaatst, waardoor tegelijk het ge lukkig geval ontstond, dat de breedte afmetingen der zijvleugels van den ge velopstand vrijwel gelijk van afmetin gen werden. Gaan wij nu in gedachten door een der voordeuren naar binnen, dan zien wij ons geplaatst in een hal, de voor hal, die gezien de afmetingen van het gevelontwerp, niet anders dan een monumentalen indruk zal maken mooi verlicht door de in de zijwanden ontworpen ramen. De beide zijkanten yan de voorhal zijn ingericht tot garderobe voor de beursbezoekers. Recht vooruit ziet men, boven den doorgang naar de beurszaal een gaanderij, welke toer gang geeft naar de boven den door gang gelegen bestuurskamer, welke van hier af met een trap te 'bereiken is. De bestuurskamer zelf, gelegen als het ware in het hart van het gebouw, heeft door ramen uitzicht en daar door contact met de zaal. Door een tourniquet in den achter wand van de voorhal gaande, komen wij in een voorportaal waarop aan den rechterkant uitkomt de ruimte voor de telefooncellen, terwijl links een ruimte is gereserveerd eventueel dienstbaar te maken voor uitstalling van diverse tuinbouwartikelen. Rechtuit voortgaande betreden wij nu de beurszaal. Deze is 64 meter lang en 19 meter breed zonder de ontwor pen kamertjes. Een zaal die in totaal oppervlakte twee en een half maal de ruimte zal bieden van de tegenwoor dige beurszaal. Ook hier blijkt weder, hoewel wij nu staan midden in het oude gebouwen complex, dat het bestaande volkomen is weggewerkt. Een beursruimte is ontstaan, die wat vorm en grootte be treft, bij nieuwe bouw niet anders en beter zou worden verkregen. De twee fabriekshallen zijn tot één groote ruim te vereenigd. Praktische bruikbaar heid, gezelligheid (voorzoover dit in een zaal van dergelijke afmetingen mogelijk is!) paren zich aan mooie, eenvoudige vormen. De zijmuren van de beide oude hallen worden bedekt door boxen, elk bestemd voor twee of drie vaste kamertjes. Het overleg over afmetingen en inrichting daarvan met de a.s. gebruikers is gaande gemaakt; het spreekt vanzelf, dat op dit oogen- blik hiervoor nog geen definitieve plannen bestaan. Het oude kaphout, enz., vindt toe passing in samenwerking met een nieuwe ijzerconstrüctie, weggedekt door een houten en glazen plafondbe- kleeding. Een luchtlaag van ongeveer 1H M. tusschen binnen en buitenkap werkt isoleerend, waardoor groote af koeling en verhitting worden voorko men. Twee glaslagen breken het felle i zonlicht van den zuidkant. Ventilato ren zijn geprojecteerd en zullen naar verwacht wordt, al of niet van electri- sche of andere hulpmiddelen voor zien, de beurszaal frisch en rookvrij houden, ook al verdriedubbelt het aan tal beursbezoekers. Kortom, al zou een beurszaal ge bouwd worden, geheel vrij van belem meringen wegens gebruik van oude opstallen, dan zou o.i. een betere op lossing niet gemakkelijk denkbaar zijn. 't Is alles nieuw wat in 't gezicht blijft, terwijl de afmetingen aan de eischen van een flinken groei voldoen. Door een der boxen in den rechter- zijwand komt men in een ruime gang, waardoor men rechtuitgaande in een flinke, frissche „toiletruimte" komt, terwijl rechts en links in de gang deuren zijn. De linker deur geeft nu toegang naar buiten, in het ontwerp aangegeven met „uitbreiding". Daar kan te zijner tijd zoo noodig een flin ke vergaderzaal met betrekkelijk wei nig kosten (twee muren zijn dan reeds aanwezig) neergezet worden. De rech- terdeur geeft toegang tot de „koffieka mer" met een oppervlakte ongeveer zoo groot als de tegenwoordige bijzaal van de beurs. Deze koffiekamer, waar buiten het gewoel der beurs, een rus tig zitje is gewaarborgd en waar de gezelligheid een plaats vinde, is te vens de doorgang naar de zaal der Bloemenkeuringen. Deze zaal, tot nu toe in gebruik als teekenzaal, is zeer goed met bovenlicht op het N. ver licht en zal een groote verbetering zijn bij de zalen die thans daarvoor in ge bruik zijn. Rest nu nog de vergaderzaal voor hét Scheidsgerecht tevens vergaderka mer voor commissies. Deze ruimte is direct, via een portaal van het oude gebouw, uit de voorhal te bereiken en is voorzien van een verbindingsdeur met telefoonruimte. Ook de afmetin gen en ligging van deze zaal komen ons voor het doel zeer geschikt voor. Hinder door straatrumoer is verme den, de beurszaal ie vlak bij de hand enz. Tenslotte blijven nog ter bespreking over de kantoorlokalen gelegen langs de Leidschevaart De ruimte is hier overvloedig. Twee lokalen, n.l. die het dichtst bij den voorhal zijn gelegen, vormen de rechtervleugel van het nieu we frontgebouw. De overige lokalitei ten bevinden zich in het oude en voor loopig in zijn bestaanden toestand blij vende gedeelte. Het verdient de voorkeur dit gedeel te als één geheel te beschouwen met de zaal voor de bloemenkeuringen, en het niet gedeeltelijk te verbouwen, maar, wanneer de behoefte zich daar aan mocht doen gevoelen, dit geheele complex ineens ondeT handen te ne men. Deze behoefte is echter niet drin gend. De zaal der bloemenkeuringen eischt geenszins verbouwing, en de daarvóór aan de straat gelegen lokali teiten zijn voor den tegenwoordigen dienst alleen noodig voor bibliotheek en archiefberging, terwijl natuurlijk van de overblijvende ruimten partij zal worden getrokken, naar gelang zich de behoefte daaraan doet gevoelen. Maar een kostbare verbouwing, waar voor een vooropgezet plan zou moeten worden ontworpen, zonder dat men thans goed kan overzien, wat in de toe komst noodig zal zijn, zou vooralsnog niet gerechtvaardigd zijn. Daarom ligt het in de bedoeling lit gedeelte voor loopig onveranderd te laten. Men be hoeft niet bevreesd te zijn, dat hieron der de welstand of de uiterlijke in druk, van het geheele front zal lijden. Zooals hierboven is uiteengezet wordt over een lengte van ongeveer 50 Meter een geheel nieuw, monumentaal front verkregen, dat één geheel vormt in stijl en opvatting. Daarbij zal zich het oude gedeelte, ter frontbreedte van 28 Meter, met de met klimop begroeide muren, ook als één geheel aansluiten, dat niet misstaan zal, al zal het niet den indruk maken bij het nieuwe ge deelte te behooren. Zoodra de behoefte aan uitbreiding van lokaliteiten zich in de toekomst zal hebben doen gevoe len en men derhalve weten kan, wat alsdan noodig zal zijn. zal het oogen- blik gekomen zijn om ook dit gedeelte van de gebouwen in den stijl van het nieuwe front te veranderen. Dit thans te doen zou noodelooze verzwaring van lasten beteckenen. Nog een belangrijk onderdeel van het complex mag niet $>ver het hoofd worden gezien, n.l. de autohal. Groot ongeveer 80 X 16 M. geeft de ze hal, de oude stel plaats, na aftrek van een kleine oppervlakte voor stal ling van gewone- en motorrijwielen, ruimschoots gelegenheid om langs de beide wanden, dus met vrijlating van een over de geheele lengte doorloopend middenpad van 6 7 M. breedte, een voldoend aantal auto's te stallen, waar bij iedere auto over een breedte van 2.25 M. te beschikken heeft, 't Is de be doeling deze hal behoorlijk op te knap pen en te voorzien van een practisch voldoende verharding. DE 157STE ALGEM. VERGADERING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. De 157ste algemeene vergadering der Vereeniging voor Bloembollencul tuur wordt gehouden op Maandag 9 Mei. Opnieuw komt in behandeling een voorstel tot heffen van een beurs- entréeheffing. Thans wordt voorge steld aan art. 51 van het huishoudelijk reglement toe te voegen: „Op voorstel van het Hoofdbestuur kan de algemeene vergadering beslui ten, gedurende een in het besluit te bepalen aantal jaren voor hen, met uit zondering van de eereleden, een toe gangsprijs voor het beursbezoek vast te stellen, welke niet hooger mag zijn dan 25 cent per persoon per beursdag". Voorts stelt het hoofdbestuur voor, op grond van art. 51 van het huishou delijk reglement, den toegangsprijs voor het beursbezoek gedurende vijf jaar (1928 tot en met 1932) vast te stel len op 25 cent per persoon per beurs dag, met dien verstande, dat doorloo- pende toegangskaarten voor de beurs beschikbaar kunnen worden gesteld a 10 per persoon, geldig gedurende een geheel jaar. In de toelichting merkt het hoofd bestuur op dat het plan van den ar chitect A. T. Kraan tot verbouwing vanf het gebouwencomplex een bedrag van 20.000 vereischt boven de door de algemeene vergadering toegestane som van 100.000 voor de verbouwings kosten. De beursentreé zal, naar de meening van het hoofdbestuur uitne mend besteed zijn aan de verhoogde kosten van dit plan. Thans kan wor den voorgesteld, de heffing der beurs- entrée te beperken tot slechts enkele jaren. Ofschoon de opbrengst per jaar ver moedelijk 6000 zal bedragen, is het toch uiteraard verstandig om op een lagere opbrengst bedacht te zijn, ter wijl anderzijds de wenscheïijkheid om ovor een iets ruimer bedrag te kun nen beschikken dan het strikt noodi- ge, voor een ieder, wegens de kans op eventueel noodzakelijke, maar thans nog niet voorziene uitgaven, die na de irigebruikntming van het gebouw noo dig zullen kunnen blijken, duidelijk moet zijn. Daarom wordt nu voorgesteld oca een beursentrée van 0.25 per beurs- clag te heffen gedurende vijf jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7