CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. 8s,e JAARGANG DINSDAG 19 APRIL 1927 NUMMER 2097 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Staden. EERSTE BLAD. S t ril dka s-Gemeenleraadsverkrezino Saldo 150.— Ontvangen, van D. 0.50, van K. 10.—. Totaal 160.50. Nog 39.50 ontbreken aan de Tweede Honderd. J. KARSTENS. Bur Nieuwe Leidsche Courant V Z. K. H. Prins Hendrik. Vandaag viert de Prins-Gemaal weer zijn verjaardag. Van de torens, openbare gebouwen en vele particuliere woningen wap pert onze nationale driekleur. Neder land viert feest met het Koninklijk ge zin. Z. K. H. leeft dagelijks mee met het Nederlandsche volk en toont zijn be langstelling in een zeer groot aantal aangelegenheden. Maar toch bovenal het feit, dat hij de Gemaal is onzer Ko ningin en de vader van onze Prinses plaatst hem op 19 April temidden van de nationale belangstelling. Dit jaar, meer nog dan de achter ons liggende jaren, staat het Koninklijk gezin in de bijzondere belangstelling omdat Prinses Juliana als 18-jarige een officieele plaats gaat innemen. Geve onze God op dezen dag in dit jaar, ja tot lange dagen Zijn zegen aan het Koninklijk gezin en stelle Hij ook den Prins-Gemaal tot een zegen. V De heer Schouten. De zoo zeer bekende Rotterdammer, onze A.-É. heer J. Schouten, die eenige jaren lid van den Gemeenteraad en .iu eenigen tijd Wethouder van Rotterdam was gaat tijdelijk heen. De aanleiding is bekend. Niettegen staande de waarschuwing van den heer Schouten nam de Raad toch een voorstel aan om de korting voor pen sioen van S14 pet. op 5% terug te bren gen. Dat kon de heer Schouten als Wethouder niet aanvaarden en nam y als zoodanig ontslag Toen dit ontslag er eenmaal was heeft men pogingen aangewend om den heer Schouten als wethouder te behouden. Natuurlijk kon de heer Schouten daar niet op ingaan. Daarop is «en geweldpoging gedaan die naar onze meening niets dan af keuring verdient. Het feit dat ook rechtsche raadsle den daaraan meededen verschoont niets en maakt voor ons de zaak nog ernstiger. Ingevolge art. 88 der Ge meentewet moet een Wethouder zijn bediening blijven waarnemen totdat zijn opvolger die heeft aanvaard. Na dat nu vijf stemmingen gehouden wa ren met negatief resultaat nam de heer Schouten ontslag als raadslid. Het was de eenige weg om zich aan die geweld pleging te onttrekken. Nogmaals net doet ons leed dat de Rotterdamsche Raad op deze wijze misbruik heeft gemaakt van de om standigheden waarin hij zichzelf ge bracht had. De heer Schouten heeft als A.-R. raadslid uitnemende verdiensten maar was ook als Wethouder voor Rotter dam in zekeren zin wat de heer Colijn voor het lanu is geweest. Volkomen kunnen wij in dat opzicht onderschrij ven wat de heer Mr. Zimmerman. Oud Burgemeester van Rotterdam, in „De Telegraaf" over hem schreef: „Het 'heengaan van den heer Schouten als Wethouder is een zwaar verlies voor de stad, want de heer Schouten was een uitnemend beheerder der gemeentelijke finan ciën, die gedaan heeft wat hij kon om orde in de zaken te brengen". Die orde heeft de heer Schouten ge bracht. Doch zie nu heeft men hem eerst willen dwingen om een finan- cieele consequentie te aanvaarden, waarvan hij bij voorbaat verklaarde die niet te kunnen dragen en daarna poogt, men hean het heengaan te be letten. Wij hopen, dat. hetv kiezerskorps daar straks een rechtvaardig oordeel over zal vellen door den heer Schouten met nog grooter meerderheid weer in den Raad te brengen. DRUKKE PAASCHDAGEN. 't Schijnt of het ieder jaar drukker wordt met het bezoek aan de bollen velden in de beide Paaschdagen, want zoo druk als het gisteren was, hebben v we 't nog nimmer gezien. Het weer werkte dan ook op ongedachte wijze BUREAU: Hooigracht 35 i. Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 mede; wie had Zaterdag op zulk heer lijk lenteweer durven rekenen? De bloembollen staan nog wel niet in vol len bloei, maar het is toch reeds een schitterende aanblik. Vooral gisteren stonden van 's mor gens vroeg tot 's avonds lange files van mensrhen op het emplacement van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij te wachten om een plaatsie in de stoomtram naar de bloembollenstreek te veroveren. De maa+schappij had alle materiaal in dienst gesteld; lange tramtreinen, be staande uit nieuw, oud en zeer oud materiaal, vervoerden duizenden en duizenden reizigers; de balcons, de tusschengangen in de wagens, zelfs de bagagewagens waren meer dan over vol. Ook naar Den Haag en naar Kat wijk en Noordwijk was het verkeer zeer druk; om de andere was een ex tra-tram ingelegd, en alles was stamp vol. er was geen staanplaatsje meer te bekomen. Merkwaardig was, dat men veel ge makkelijker dan in de stoomtram een plaats kon vinden in de autobussen die vanaf de Turfmarkt vertrokken naar Lisse en Haarlem, hoewel ook deze bussen spoedig vol werden. Het aantal fietsen en auto's, die van of over Leiden naar de bloembollen- velden zijn gegaan, is dit jaar veel grooter geweest dan andere jaren. Op den weg LeidenSassenheim LisseHillegom was het een onafge broken- rij voertuigen, voetgangers hij honderden, ook in de dorpen zelf en op de achterwegen. De vele aan den weg gelegen café's hadden het allé over- en over druk. Zoowel te Leiden als in de dorpen had de politie zeer uitgebreide ver keersmaatregelen genomen, waaraan het te danken is, dat geen ongelukken van beteekenis zijn gebeurd. Behalve de vele extra-trams van Den Haag naar Leiden, brachten ook de treinen, waarvan er verscheidene extra waren ingelegd, honderden en honderden naar de Sleutelstad, die van daar uit naar de bloembollénvel- den gingen. BONDSDAG C. K. B. Begunstigd door prachtig weer gaf gisteren de Christelijke Korfbalbond in Nederland haar 5de Bondsseriedag op de sportterreinen aan de Parallelweg te Delft. Door een keelaandoening was de voorzitter, de heer de Greef, verhin derd te kom'en, in wiens plaats de heer G. Hoek met een kort welkomst woord aan de deelnemers, de wedstrij den opende. Ingeschreven waren 12 clubs in de eerste, 12 in de tweede en 6 in de derde klasse. Waaronder ook „Pernix" I en IJ uit Leiden. Onze Leidsche korfbalclub kwam in de eerste ronde tegen V.E.O. uit Voor burg, waarin de Leidenaars in een zeer goed gespeelden wedstrijd met 40 ze gevierden. Door het uitvallen van de verliezen de clubs kwamen de winnaars te gen elkaar. Pernix speelde nu tegen „Advendo" uit Rotterdam. Deze wed strijd was over het algemeen heel goed. Van beide kanten werd vlug en zuiver gespeeld.en die moeite werd be loond daar aan beide zijden gedoel punt werd. Hierna kwam de vakver wisseling en was het met Advendo's schot gedaan. Pernix wist nog 4 maal de korf te doorboren, zoodat de uit slag 51 werd en zoodoende Pernix in de eindronde kwam. De eindronde werd in een halve com petitie gespeeld, zoodat bij gelijk spel het doelgemiddelde moest beslissen. In de eindronde kwamen „Snel", Dordrecht, „O.D.I." Schiedam en „Per nix". Eerst speelden O.D.I.Ipernix. O.D.I. speelt forsch en zwaar, terwijl het Pernix-spel. licht en vlug is. De punten volgen van beide zijden elkaar op maar nog even voor het einde wist Pernix den voorsprong te behalen zoo dat de einduitslag met 43 in het voordeel van Pernix kwam. Hierna speelde Snel tegen O.D.I. Deze wedstrijd werd verdiend gewon nen door Snel met 20. Voor den eindwedstrijd SnelPer nix, die de beslissjng zou geven, was veel belangstelling. Want immers, zou Snel dezen wedstrijd winnen of gelijk spelen, dan kwam ze in het bezit van den wisselbeker, die al twee maal ach ter elkaar door Snel gewonnen was en dit keer dan eigendom zou worden. Beide ploegen zetten meteen flink op en na een kwartier maakte een Snel-heer het eerste punt, ofschoon niet zuiver. Nu zet Pernix vlug op en na herhaal delijk schieten maakt een Pernix-heer keurig van achter de paal gelijk. De vakverwisseling brengt aan den stand geen verschil; het schieten aan beide zijden is zonder succes en als de scheidsrechter het einde fluit, heeft Snel door beter doelgemiddelde den beker gewonnen. Met een korte toespraak door den heer Hoek, die een woord van hulde bracht aan de regelingscommissie, volgde de prijsuitreiking. De beker werd aan Snel uitgereikt, terwijl aan Pernix deh tweeden prijs, een zil veren lauwertak en een medaille voor de grootste overwinning werd gegeven De derde prijs was voor O.D.I. In de tweede klas werd de wisseltak door K.V.S. uit Schèveningen gewon nen. Deze tak was het vorig jaar in 't bezit gekomen van V.E.O. 'II, die gis teren den tweeden prijs behaalde. De derde prijs werd uitgereikt aan To nego II. Hiermede eindigde deze Bondsdag. De C. K. B. kan ook dit jaar weer te rugzien op een zeer goed geslaagden dag. GOUDEN JUBILEUM N.V. SCHEEPS BOUW- EN REPARATIE WERF „DE HOOP"* V.h. GEER. BOOT. Zaterdagmiddag hield bovengenoem tie firma ter gelegenheid van haar gou den jubileum een receptie in „Huize iiruins aan het Rapenburg. Deze receptie were onder meer be zocht door .en heer Van Ginkel, die namens de Maatschappij van Nijver heid de firma de gouden medaille van de Maatschappij overhandigde. Namens liet gemeentebestuur waren aanwezig de heeren Reimeiinger, Sanders en Splinter, wethouders, waarvan de eer ste als waarnemend burgemeester; na mens de Kamer van Koophandel be zochten de receptie de heeren ten Cate brouwer, G. L. Molkenboer en Mr. iuiibbe; namens de 3-October-vereeni- ging de heeren ir. Touw, de Wilde en de ïLoning. Verder waren aanwezig de heeren Jiir. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, oud-burgemeester »an Leiden; Gos- linga, voorzitter van den Raad van Arbeid, de Gooyer, directeur van ie Nat. Bank; Sasse, directeur van de üank-associatie, de directeuren van de Groismeuerij en meerue-e autoriuu re personen. Ook ontving de fa. heel veel felici taties door middel van telegrammen. Er waren een vijftigtal bloemstukken ingekomen en eenige cadeaux. Na afloop van de receptie bad een diner plaats in familiekring. TUBERCULOSE-BESTRIJDING. We herinneren onze lezers aan den filmavond van de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose. Morgenavond half 8 en half 10 zal in de kleine zaal aer Stadsgehoorzaal de Tuberculose-film van de Ned. Centr. 'Vereeniging vertoond worden. A.s. Zaterdag zullen de bloempjes worden verkocht ten voordeele der t.b.c.-bestrijding. In verband met het groote belang der bestrijding van deze ziekte wek ken wij onze lezers, op, morgen de film vertooning te gaan zien en a.s. Zater dag door bloempjes te koopen dezen strijd te steunen. 25-JARIG JUBILEUM. Heden mocht onze stadgenoot, de heer P. T. Mi zee,, den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren als steenhou wer in dienst trad bij de Gemeente commissie der Ned. Herv. Kerk, alhier Dat feit is voor hem niet onopge merkt voorbijgegaan. Nadat de jubilaris zich met zijn me de-werklieden had vereenigd in de Consistoriekamer der Hoogl. Kerk, tra den de heeren W. F o n t e i n en J. P. Mulder, leden der Gemeente-com missie, binnen en werd de heer Mizee door eerstgenoemde in hartelijke be woordingen toegesproken en gelukge- wenscht met zijn zilveren jubileum. Namens de Gemeente-commissie bood de beer Fontein, den jubilaris 'n mooie theekast ten geschenke aan. Hierna voerde namens de werklie den de opzichter der Kerkgebouwen, de heer Wind het woord, en bood na 'n hartelijke toespraak, den heer Mi- zee een fraaie rustfauteuil ten ge schenke aan, terwijl vaq te voren en kele bloemstukken aan de woning van den jubilaris waren aangeboden door zijn collega's. De heer Mizee dankte met een kort woord voor de hem gebrachte huldi ging en bracht den dag verder in den familiekring door. KON. NED. GROFSMEDERIJ. In de Zaterdagmiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Naaml. Venn. Kon. Ned. Grofsme derij alhier heeft de directie het jaar verslag uitgebracht. Hieruit blijkt, dat in het afgeloopen boekjaar aan orders werd uitgevoerd voor een bedrag van 1.064.843 (v. j. 1.358.283). Het voordeelig saldo der fabricage- rekening, de z.g. bruto-winst, bedraagt 155.450. De balanswaarde der gebouwen, werktuigen, terreinen en gereedschap- bedroeg aan het eind van 1925 J 355.299. Aangeschaft werd in 1926 voor een waarde van 56.552, zoodat de balanswaarde aan het eind van dat jaar 911.851 bedroeg. Besloten werd hiervan 71.231 af te schrijven, zoo dat zij thans is teruggebracht tot 840.620. Na aftrek van deze afschrijving, van bijdrage in de kosten der pensioenen, ongevallenverzekering enz. en afschrij ving dub. debiteuren ad 620 en na toevoeging van een voordeelig saldo ad 25.822 der interestrekening, blijft een bedrag van 111.408 over, zoodat met inbegrip van het onverdeeld ge bleven dividend a. p. ad 2580 een be drag van 114.989 ter verdeeling be schikbaar is, toelatende een dividend van 13 pet. (vorig jaar 16 pet.), waar toe werd besloten, Een bedrag van 1033 gaat als on verdeeld dividend op de nieuwe reke ning over. Van de obligatieleeningen ad 150.000 en 300.000, waarvan nog in omloop 20.000 en 144.000, werd resp. 5 en 6 obligaties uitgeloot. De balans en winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd. De heer Th. F. A Delprat werd als commissaris herkozen. HOOGER ONDERWIJS-PERSONEEL. Vanmiddag is in den Burcht alhier de jaarvergadering aangevangen van den Neutralen Bond van Hooeer On derwijspersoneel, welke heden en mor gen daar wordt gehouden. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer W. Jezeer uit Utrecht, enkele belangrijke punten naar voren, waardoor het afgeloopen jaar de werkzaamheden van den Bond zich hebben gekenmerkt, waarna de algemeene secretaris, de heer G. J. Naber uit Utrecht, het jaarverslag uit bracht. Hieruit bleek, dat de groei dei- organisatie blijft toenemen; 22 nieu we leden traden tot den Bond toe. In zijn Verslag doet de secretaris verder uitkomen, dat voor de nieuw te benoemen ambtenaren een groot ge vaar is komen opduiken en wel voor wat betreft de aanstelling volgens ar beidscontract. Deze maatregel, voort gevloeid uit de bezuinigingsmanie, is, meer dan vroeger, door de regeering toegepast en het is thans de taak van den Bond, dit kwaad zoo krachtig mogelijk te gaan bestrijden. Het afgeloopen jaar was vol teleur stellingen. De klachten omtrent titula tuur, die men plaatselijk onderzocht en waarvan voor velen een perspectief openstond, heeft niet aan de verwach tingen beantwoord Slechts een zeer klein deel is voor bevordering in aan merking gekomen, en zulks ondanks dat voor een veel grooter deel de plaat selijke commissies gunstig hadden ge adviseerd. Het verslag doet voorts uitkomen, dat, naar het schijnt, in de salarisver laging eenige stilstand is gekomen. Omtrent een eventueele herziening van het Bezoldigingsbesluit deelde-de minister mede, dat alleen, waar aan getoond kan worden dat er fouten wa ren, wijzigingen zouden kunnen wor den aangebracht. Aan de opvattingen hieromtrent bij den minister hapert het echter nog al eens. Evenmin is het succes nog verzekerd betreffende de actie aangaande den toeslag van 5 pet. In September heeft de algemeene se cretaris, de heer W. Stam uit Delft, ontslag genomen als lid van het hoofd bestuur. Hij werd als secretaris opge volgd door den heer G. J. Naber uit Utrecht. Op 1 Januari 1926 telde de Bond 222 leden, van \yie 22 vrouwelijke. Aan het eind van 1926 waren deze cijfers resp. 244 en 21. In het begin van het vorig jaar heeft het hoofdbestuur zich meer spciaal be zig gehouden met de herclassificatie; de kwestie betreffende de titulatuur maakte een punt van ernstige bespre king uit. Het aantal leden te Delft bedroeg 61, te Leiden 55, te Groningen 49. te Wage- ningen 15 en te Utrecht 65. Uit het financieel verslag van den penningmeester, de heer B. W. Smit, uit Wageningen, bleek, dat de reke ning van ontvangsten en uitgaven, met inbegrip van een batig saldo van 110, sluit met een eindcijfer van 1946. Het jaarverslag en de rekening, als mede de begrooting voor 1927, aanwij zende een totaal van inkomsten en uit gaven ad 1925, werden goedgekeurd. Hierna werd een begin gemaakt met de besprekingen van bet program van actie. COMÏTé TOT WAARSCHUWING TEGEN EENZIJDIGE ONTWAPENING. Dezer dagen constitueerde zich alhier het Comité Leiden tot Waar schuwing tegen Eenzijdige Ontwape ning. Dit Comité treedt op als sub-comité van het (Hoofd) Comité van gelijken naam te 's-Gravenhage, hetwelk ten doel heeft ons volk in woord en ge- ADVERTENTIE-PRIJS G*wono adTertenliën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeellngen, dubbel terlei. By contract, belangrijke redactie. Kleine adTertentiSn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in Hummer. Binnenland. Het jubileum van Ds. C. Hartwigssn ie Leiden. Ernstig tramongeluk bij Veur. Buitenland. Baldwin over de beteekenis van het vakvereenigings-ontwerp. Het antwoord van Tsjen aan de vijf mogendheden wordt onbevredigend geacht. Ernstige mijnramp bij Bergen (Bel gië): 27 mijnwerkers gedood, 43 ge wond. Samenwerking tusschen Tsjang Tso Lin en Tsjang kai sjek aanstaande? schrifte op de gevaren aan eenzijdige ontwapening verbonden te wijzen. Tegenstanders van de eenzijdige ont wapening wenschen allerminst oorlog maar nog veel en veel minder overwel diging door vreemde legers door eigen weerloosheid. Zoolang wij op ons eigen onafhanke lijk volksbestaan prijs stellen en ande ren de middelen waarmede zij dit zouden kunnen bedreigen ja aantasr ten gereed houden, zoolang mogen wij de wapenen, waarmede wij onze heilig ste goederen in tijd van nood zouden kunnen beschermen, niet afleggen. Wij moeien ons wel als gedwongen beschouwen uit zuclit tot zelfbehoud de offers te brengen noodzakelijk om naar de mate onzer krachten onze strijdmiddelen te land en ter zeer zoo goed mogelijk vaardig te houden tot afweer niet ten aanval. Dit is de grondgedachte van het Co mité waartoe in onze stad bereids toe traden: Prof. Dr. P. J. Blok, Mr. E..J. H. M. Bolsius, Mr. P. E. Briët, C. L. v, Buuren, Prof. Mr. A. S. de Blecourt, Cohen, Pastoor P. L. Dossens, Mevr. Prof. Dr. EerdnxansHoll, Mr. A. J. Fokker, Ds. J. Groot Enzerink, S. Gos- linga, B. J. Huurman Dz., Dr. C. J. A. van Iterson, B. F. Krantz, A. E. Kist, P. C. Labrijn, Mr. I'. A. Pijnaeker Hor dijk, Aug. L. Reimeringer, J. F. X.: Sanders, Mr. J. Schokking, Ds. H. Tho mas. In liet* bestuur werden gekozen Mr. A. J. Fokker, voorzitter: Ds. H. Tho mas, secretaris; P. C. Labrijn,- Witte Singel 83, Penningmeester. Het adres van den penningmeester worde bijzonderlijk vermeld ten einde hun, die liet Comité financieel zouden wenschen te steunen, op den goeden weg te helpen! ERNSTIG TRAM ON GELUK BIJ VEUR Gisteravond omstreeks half elf is on der de gemeente Veur vlakbij de halte Schalcenbosch de electrische tramtrein LeidenDen Haag, welke te 9 u. 28 min. uit Leiden was vertrokken, van achteren aangereden door een extra tram, welke tien minuten later uit Leiden was vertrokken. De extra tram had, doordat eerst genoemde tram onderweg herhaalde lijk had moeten stoppen, deze bij Scha kenbosch ingehaald, waar zij juist stil stond om passagiers uit te latefi. Aan gezien er nogal een zware mist over den weg hing, had de bestuurder van de extra tram de stilstaande tram niet opgemerkt, ofschoon deze van ach teren een rood licht vertoonde. Door den schok werd van den ach tersten wagen van de stilstaande tram het achterbalcon ingedrukt en wer den de zich op het balcon bevindende zitbanken versplinterd. Van de zes rij tuigen elke tram bestond uit een motorrijtuig en twee aanhangwagens, werden alle ruiten verbrijzeld en werden de koppelingen ontzet. Het bleek dat een groot aantal passagiers van wie de meesten van een bezoek aan de bollenvelden terugkwamen, ver wondingen hadden opgeloopen, mee- rendeels door het breken der ruiten. Doordat de trams vol waren en de rei zigers op elkaar gepakt zaten, had de schok niet zoo'n hevige uitwerking als liij anders zou hebben gehad. Aanvan kelijk maakte zich een lichte paniek van de reizigers meester. Het bleek, dat een groot aantal hunner verwon dingen hadden opgeloopen, van .Vie en kele vrij ernstig. Doctoren uit Voor schoten en Leidschendam waren spoe dig ter plaatse en verleenden de eer ste geneeskundige hulp. Ook uit Lei den en Den Haag was hulp ontboden. De Spoorwegbrigade van het acade misch ziekenhuis, bestaande uit en kele doctoren, onder leiding van dr. Reddingius, was ook spoedig met ma teriaal ter. plaatse en verbond de ge wonden. Drie hunner werden naar het academisch ziekenhuis te Leiden over-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1