H. M. PIERROT, Maarsmansst. M, Hsrïogemaker, Ie!. No. 1293 Ge juist ontvangen nouveautés iei Uurwerken en Barometers NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAGÏ3 APRIL 1927 DAG-AGENDA. Nooriïwijk-Binnen. Woensd. 13 April. Bazar v. d. Dr. Mr. Willem van den Berghstichting. Geopend van 25XA\ 7 ♦—10 uur. Woensdag 13 April, zitting van het Adviesbureau voor Tuinbouw aan ?ele- genheden in Tuinstadwijk, Meidoorn straat 19 en Bouwvereeniging „Ons Belang", Maresingel, van acht tot ne gen uur des avonds. Donderdag 15 April, *s av. acht uur. Nutsgebouw. Steenschuur: Alg. Verg. der Geref. Jeugdraad. Dinsdag 19 April, 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal (ingang Aal markt): Ledenvergadering v. d. On- derl. Ver. v. Ziekenhuisverpl. Zaicrd^"! 3*5 April, 's midd. twee uur, Jaarl. Verg. van Aandeelhouders der N.V. Mij. tot Expl. Onr. Goederen, ten kantore der Mij. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 April (le Paaschdag) waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523, en 18 April (2e Paaschdag) neemt waar de apoth. van den heer P. du Croix. Rapenburg 9, Telef. 807. gevierden Directeur, maar ook met een fijnheid van toepasselijke decor schilderingen die indruk maakten, zeer te loven vielen. Geheel onder den indruk, dankte aan het eind Dr. Meijering voor de hem gebrachte hulde, waarna Ds. Vunde- rink, nadat gemeenschappelijk staan de gezongen was Gezang 93 met dank zegging eindigde. Vetrok Dr. Meijering. 1 Hedenmorgen is Dr. Meijering, gewe zen directeur van de Chr. II. B. S. al hier, met den trein van 11.24 uur uit Leiden vertrokken voor de reis naar Indië. De geliefde directeur werd uit geleide gedaan door al zijn leerlingen, alsmede door het dagelijksch bestuur (van de H. B. S. ïr t hunne dames. Op het perron werden eenige kieken genomen. Toen de trein vertrok werd Dr. Meijering geestdriftig toegejuicht. Met handen en zakdoeken werd de Scheidende directeur toegewuifd tot de trein uit het gezicht was verdwenen. 't Was een aandoenlijk oogonblik, Waarbij menig leerling 'n traan weg pinkte. Dr. Mc-ijering wv.s een geacht en be mind leeraar, dat heeft liet hartelijk afscheid der leerlingen bewezen. BEROEPS VERANDERINGSCURSUS. Hedenmorgen had op hei terrein 'der Ambachtsschool alhier een kleine plechtigheid plaats. De Burgemeester, de heeren Wet houders Sanders en Splinter, bene vens de heer Directeur van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Za- iken, Wijkmans, waren door eten heer jKuijntjes, Directeur tier Ambachts school, uitgenoodigd tot de eerste steenlegging van hei gebouw, hetwelk door de leerlingen van den beroeps veranderingscursus van opperlieden en grondwerkers tot metselaars wordt geplaatst. Na een. zeer geestige speech lot de leerlingen gericht en getuigend van groote belangstelling in hun werk, waarin de Burgemeester de vele be moeiingen van den Wethouder San ders, van beide Directeuren en lee raren releveerde, ging hij over tot hei leggen van den eersten steen. Ook de heeren- Sanders en Wijkmans namen den troffel ter hand en legden de vol gende steenen. Na afloop van deze plechtigheid werd den deelnemers medegedeeld, dat zij Zaterdag a.s. bij de uitbetaling zouden bemerken, dat er deze week iets bijzonders was geschied. CANBlDAATSTEUjïNfë GEMEENTE RAAD. C Nagekomen is nog de lijst van de ^Onafhankelijke Communtten. •j Ze is aldus samengesteld: l! 1. C. W. v. d. Hout. f, 2. C. Freeke. v. 3. J. Marijt. S 4. M. J. Metscher-geb. v. d. Waals. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. 't Mac altijd een verheugend ver schijnsel genoemd worden, als een winkelier zich genoodzaakt ziet zijn zaak te verfraaien en te moderniseer ca Zoo is het ook met het heerenmode- !en hoedenmagazijn van den heer R. (Rippe, Breestraat 1.06, hoek Koorn- Ibrugsteeg. Ieder, die vroeger den winkel met het verhoogde bijkamertje, waaronder, een sousterrain heeft gckencl zal nu, na de verbouwing tot de overtuiging komen, dat deze verandering een goe- !de verbetering is. De winkel is er in wendig wel fraaier door geworden, ten wijl de verkoopruimte, bijzonder de af- ideeling hoeden, daardoor aanmerkelijk jgrooter en geriefelijker is geworden. De vakken zijn bovendien gemoder niseerd, hetgeen het geheel zeer ten; jgoede is gekomen. ,We vestigen er voorts de aandacht .op, dat de firma bij deze gelegenheid ïn alle heeren-modeartikelen, vooral in overhemden en dassen, aparte nieu wigheden brengt. XLEEDINGMAGAZIJN VOORHEEN PHILIP CHOTTEL. Men verzoekt ons er op te wijzen, fdat ten onrechte wordt beweerd, dat het Amsterdamsch Kledingmagazijn !v.h. Philip Chottel, Haarlemmerstraat niet meer zou bestaan. De oude zaak wordt voortgezet door, jden heer H. Scheffer, voorneen chef 5n genoemde zaak. RECLAME GEDURENDE KORTEN TUD GEËXPOSEERD: Laagste Prijzen. Alles met schriftelijke garantie. Nikkel polshortoges mei molróe bandje vanaf. f 4.50 Doublé polshorloges met moiréc bandje vanaf. f 5.50 Gouden polshorloges (14 k.) met moirée bandje vanaf f 10.75 Men leze de advertentie m dit nunoi mer. DIEFSTAL MET BRAAK. Hedennacht hebben ongenoode gaSl ten zich toegang verschaft, door ver breking van een glasruit, tot het kan toor van de Kalkoen Zaridsteenfabrie'fe „Trio" aan den Zoeterwoudöche n weg. Daar de brandkast open stond, kon den ze gemakkelijk het binnenkasrie openbreken en het "bedrag van f 501 dat zich daarin bevond, wegnemen. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Frederik, zv. C. v. 'Weizen en A. J. van Es; Maria, dv. D. v. Houten en M. Siera; Gerritje, dv. W. Giezen en M. Dijkstra; Wilhelmina dv. J. Meijer en M. M. Borst; Maart je dv. H. A. Middelkoop en J. A. v. Elk; Frederik Hendrik, zv. A. Versteeg en M. J. Pauvvf Hendrik, zv. W. H. Berg en E. Vermond; Marga. Maria Jozepha. dv. J. J. v. d. Steen en G. Smit; Wij- nandus, zv. C. A. v. d. Berg en H. Cra nia; Adriana Coma. dv. A. v. d. Wal en G. Meel; Johanna Willemina, dv. W. van Leeuwen en J. C. Boom; An- thonia Maria, dv. G. P. Turk en J. G. v. Hameren; Magdalena Anna, dv. P. B keker en M. S. v. d. Plas; Hans Willy, zv. J. Panhuysen en A. A. Do- nia; Lientje Rensina, dv. A. J. H. Kei ler en N. Blok; Andries, zv. J. Sloos en H. Philippo; Marie, dv. P. H. v. Thiel en W. Westerbaan-, Jacoba, dv. H. de Beer en M. E. Barendse; Johannes Laurs., zv. J. L. Vorst en P. C. Gor dijn; Gerardus Albertus. zv. G. A. Brandt en C. de Bruin-, Teunis, zv. J. v. Iterson en M. v. d. Kaaij; Jan Ri chard, zv. F. A. Brandenburg en J. M. Strothmeier; Elisabeth, dv. W. Kop en E. Voerman; Franciscus, zv. M. Ouwer kerk en C. Kooien; Nicolaas, zv. P. Ligtvoet en S. Bavelaar; Cornells Jo hannes, zv. A. Bisschop en A. Kote rus; Anna, dv. L. Siekert en D. Vlie land; Clasina Theresia, dv. A. W. ^an Nieuwkerk en M. P. Stuifzand; Jo hanna Geertrui, dv. F. J. v. Dorp en G. Stikvoort. Gehn w d: J. H. Hop pen br-o u wer, jm. en J. W. Huys, jd.; N. B. van Went jm. en P. J. Goedeljee, jd.; J. Neute boom, jm. en C. Colpa, jd.; B. Erades, jm. en C. J. Velthuijsen, jd.; J. J. Laar, jm. en J. Tegelaar, jd.; J. Hillè- brancl, jm. en E. Stikkelorum, jd.; W. F. Breedeveld, jm. en W. A. Tie- man, jd. Overleden: A. v. d. Beek, jm. 85 j.; Th. A. I. v. d. Meer, zn. 20 mnd.; Th. P. v. d. Velde, m. 58 j.; A, v. d. VeerSmit, wede. 70 j.; J. C. Nieuwen hu ijsKruit, vr. 34 j.D. de Jong, m. 75 j.; C. M. MarkwatVerbrugge, vr. 55 j.; E. Dool. dr. 1 d.; H. M. v. Veen, dr. 10 j.; M. J. Penseel, dr, 4 j.; P. J. Krot, dr. 20 j.; N. J. v. d. Weijden, zn. 38 j.; J. II. LïitzkeHendriks, vr. 41 j.; Th. v. Gcelen. wedr. 85 j.; M. J. E. de Vrind, wedr. 84 j.; II. W. Panhuijsen, zn. 3 d. BINNENLAND- HET NACHTELIJK BEZOEK AAN ROOSTEREN. Omtrent het Belgische incident in Nederlandsch Limburg weet het Brus- selsehe blad Los Dernières Nouvelles nog mede te deelên, dat de deelnemers aan de Belgische nachtelijke expeditie ongeveer 50 man in getal waren en Zaterdag uit Brussel naar Maaseik wa ren vertrokken. Te Maaseik gingen zij de Maasbrug over en verdeelden zich op Nederlandsch grondgebied in ver scheidene groepjes, "welke ieder op een vooruit bepaald oogerhlik tot het aan plakken van de biljetten moesten overgaan. Het operatieveld was de weg door de Duitschers tijdens hun aftocht in November 1918 gevolgd. Dit, aldus de zegsman van het blad, ten einde aan de bstöoging een bijzondere beteeke- nis te geven, namelijk aan Nederlan ders en Belgen te bewijzen dat men zich op deze baan kan bewegen zonder in het minst te worden lastig gevallen De aanplakkers trokken do6r Roos teren en bereikten Sustenen op 8 Y2 Kilometer van de Belgische grens en nauwelijks 3 KM. van1 de Duitsclie grens. Te Susteren werden biljetten ge plakt op de trappen van de kerk en de marechausseekazerne, alsmede op ramen van particuliere woningen. Ner gens werden de Belgen in het minst in dit werk gehinderd. Op de baan van Susteren riepen ar beiders, dii© zich naar hun werk be gaven, na de biljetten te hebben ge lezen, den jongelui toe: dat is wel, gij moet terugkomen. Op het oogenblik, dat zij de grens weer overstaken zongen de deelnemers aan den tocht, voorbij het Neder landsch douanekantoor komend, het lied Vers l'Avenir, Geen enkel com mies vers cli een. Antwoordend op de bemerking van den redacteur van Dernières Nouvel les, dat dergelijke tochten wel eens tot moeilijkheden aanleiding konden ge ven, antwoordde de zegsman van het Brusselsclie blad, dat deze demonstra tie op verzoek van Nederlandsche Limburgers zelf plaats had. ROTTERDAMS WETHOUDERSCRISÏS Aangaande de Rotterdamsche wet houderscrisis yerneemt de „Tel." dat van verschillende zijden er op aan gedrongen is*, dat de sociaal-democra ten de opengevallen wethoudersplaats voor financiën voor de rest van bet zittingsjaar zouden vervullen. Zeer waarschijnlijk zal de heer Jan ter Laan aangewezen worden om den1 heer Schouten op te volgen. BOND VAN CHR. ZANGVEREEN. De 41e jaarlijksche algemeene verga dering van den Bond van Chr. Zangver eenigingen in Nederland, wordt 18 en 19 April a.s. te Enschedé gehouden. Op 18 April (Tweeden Paaschdag) ontvangt het gemeentebestuur van Enschedé bestuur en afgevaardigden, des middags is er een orgelconcert in de Groote Kerk en des avonds een uitvoering van de Jub- leumcantate, die te vorigen jare in de Duincordkerk te 's-Gravenhage voor het eerst ten gehoor e is gebracht. Op de jaarvergadering, die 19 April te half elf aanvangt, komt o.m. aan de orde de verkiezing van een bondsvoor zitter in de vacature van wijlen den heer J. Pelser, zoomede verkiezing van vier bestuursleden wegens periodieke aftre ding^ Voorts komt in behandeling de herziening van het huishoudelijk regle ment, de Ringformatie en de goedkeu ring van het met den Bond van Chr Zangvereenigingen in Friesland gesloten contract. Voor deze Bondsdagen heeft zich te Enschedé een regelingscommissie go vormd uit de vier aangesloten zangko ren. VEE NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. Men schrijft uit Praag aan het Han delsblad: Een Tsjechische firma, die evenals een aantal andere, er al lang op wacht te, dat de bepalingen ten aanzien van den vee-invoer uit Nederland zouden worden opgéheven of verzacht sinds drie jaar verbood de Tsjechische re geering den import wegens het heer- schen van mond- en klauwzeer bij ons te lande kreeg de vorige week op grond van de gunstige ziekte-rappor- ten, vergunning tot den invoer van voorloopig 400 stuks melkvee. Op deze eerste zending zouden meer volgen, terwijl ook andere firma's zich tot de regeering wendden om invoer vergunningen. De Tsjechische regee ring uil de deze gaarne verleenen; er heerscht een algemeen tekort aan goed melkvee. Scheen dus van van die zijde alles in orde. groote bevreemding wekte liet bij de Nederlandsche zoowel als bij de Tsjechische autoriteiten1, dat Duitschland heeft aangekondigd de vee-doorvoertransporten niet te zul len toelaten, en aan deze bekendma king ook dadelijk practisch gevolg heeft, gegeven. Alleen aan interventies is het nog te danken, dat twee wagons van het transport van 400 stuks zijn doorgela ten. De rest, die binnen veertien da gen zou worden overgebracht, zal, zoo is medegedeeld, in geen geval ge Ne derlandsch-Duitsclie grens passeeren. Deze maatregel heet van officieele Duitsche zijde te zijn genomen ter be veiliging van bet Duitsche vee tegen mond- en klauwzeer. Wanneer men echter weet, dat in Duitschland het ziekte-cijfer veel hooger is dan bij ons, dan zou men eerder denken, dat de omstandigheid, dat de Duitsche vee- prijzen aanzienlijk hooger zijn dan de onze, aan de houding van de Duit schers niet geheel vreemd is. HET KEET- EN PUTBAZENSTELSEL Antwoordende op de desbetreffen de schriftelijke vragen van' het Twee de-Kamerlid Hiemstra, noemt de mi nister van Waterstaat de onderstel ling, dat thans aan de Zuiderzeewer ken t© den Oever uitsluitend onge huwde' arbeiders te werk worden ge steld, onjuist. Bij de bedoelde werken zijn op het oogenblik 38 uit 'Wieringen afkomstige arbeiders werkzaam, van wie 27 gehuwd en 32 van elders af komstige werklieden, van wie er 19 ge huwd zijn. Voor de arbeiders, in dienst bij de Mij. tot Uitvoering van Zuierzeewer ken voor den bouw van uitwaterings sluizen' c.a. beoosten Wieringen is een achttal barakken besteld, welke ge plaatst zullen worden zoodra het daar voor bestemde terrein gereed is. In afwachting daarvan zijn de thans reeds bij de voorbereiding van dit werk in dienst zijnde werklieden, wel ke weinig in aantal zijn, en door tus- sohenkomst van onderbazen zijn aan genomen, tijdelijk ondergebracht in keten. Waar van opzettelijke achter stelling van gehuwden bij ongehuw- deri geen sprake is, bestaat er voor de regeering geen aanleiding ter zake in te grijpen'. GEREF. MEISJESBOND. Naar wij vernemen hebben de her ren' Prof. Dr. J. Waterink van Amster dam en Ds. G. R. Kuyper van 's-Gra venhage zich bereid verklaard op de Woessdag 8 Juni a.s. te Groningen te houden Bondsdag van den Bond van- Miesjesvereonigingen op Geref. Grond slag in Nederland, ais sprekers op te treden'. PATRIMONIUM. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van het Verbondsbestuur van Patrimonium bet Geïllustreerd Ge denkboek, waarin de geschiedenis van het Verbond wordt opgenomen, in twee deelen te laten verschijnen, waSr van het eerste D.V. in Augustus a.s. zal uitkomen1. In dit eerste deel wordt een blik ge worpen op de oorzaken, die het ont staan van „Patrimonium", d.i. dus der Christelijk-SociaJe beweging in ons land in de vorige eeuw, als de ont wikkeling der sociale gedachten in den Christelijken kring, worden bezien. Voorts wordt een overzacht gegeven van de ontwikkeling der met-Christe lijke beweging op sociaal terreön tot ±1875, waarna de geschiedenis van het Verhond zelf (de ontwikkeling der or ganisatie, de ontwikkeling der denk beelden, de personen enz.) volgt. Het eerste deel zal zoo een kloek boek van zeker 250 pagina's worden, terwijl onderscheiden foto's en portret ten dit boek verluchten. De uitgaaf is daarom zoo belangrijk omdat dit de eerste geschiedbeschrij- ving der Chyistelijk-sociale beweging in ons land is, die uitkomt. RHEUMATIEKBESTRIJDIN G. Dezer dagen heeft de Commissie voor populariseering, van de Vereeni- ging voor Rheumatiekbestrijding ver gaderd in het Gebouw van den Ge zondheidsraad te 's-Gravenhage, on der leiding van prof. J. Sleeswijk. Het bestuur van de vereeniging was verte genwoordigd door den voorzitter en den secretaris, dr. Josephus Jitta en dr. J. van Breemen. De voorzitter der commissie zette de taak, die deze zich heeft te stellen, uiteen, met name in zoo ruim mog^- lijken zin belangstelling voor het rheu imatiek-vraagstuk te wekken en het publiek te doordringen van de groote sociale en economische beteekenis daarvan. Dit zal het beste kunnen ge beuren door het houden van voor drachten in den boezem van bestaan de vereenigingen, die zich met sociale, economische en wetenschappelijke vraagstukken bezig houden, en voorts door perspropaganda. Besloten werd een lijst van sprekers samen te stellen en contact te zoeken met de bedoelde vereenigingen, ter wijl en reeks korte artikelen aan de dagbladen zal worden aangeboden en brochures over dit onderwerp het licht zulen zien. Voorts zal men zich in verbinding stellen met de raden van Arbeid, die door het vroegtijdig doen behandelen van rheumatieklijders de bestrijding dezer ziekte belangrijk zullen kunnen bevorderen. Ziekenfondsen, vakver- eenigingen, industrieën, die alle be lang hebben bij een systematische rheumatiekbestrijding zullen om finan cieelen steun worden aangezocht. Tot het oprichten van afdeelingen der ver eeniging in de groote steden, mede met het dofel daaraan eonsultatiebu- reaux te verbinden, werd besloten. Ter bevordering van het doel der vereeniging zal ook een beroep worden gedaan op belangstellende medewer kers uit bet publiek. Voor de te voe ren propaganda zal geld noodig zijn. Men hoopt, dat het werk der commis sie daartoe zal kunnen strekken en dat het vooral een belangrijke vermeer dering van het ledental tot gevolg zal hebben. De bestrijding van de rheuma- tiek heeft recht op dezelfde algemee- ne belangstelling als die van tubercu lose. VAKONDERWIJS AAN BAKKERIJ GEZELLEN. Het rapport der Centrale Commissie bedoeld in artikel 22 der Arbeidsre geling voor het Bakkersbedrijf betref- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ls. KöNIGSWUSTERH., 1300 M. 8.50 Volksliederen. DAVENTKY, 1600 M. 5.20 Muziek. 6.05 Muziek. 6.35 De sonates, w Mozart. 7.05 Variété. 8.40 Improvisaties op het orgel. 9.2010.20 Het iWireless-Kwartet. HILVERSUM, 1050 M. 5.306.15 Concert. _r4' 6.156.45 Demonstratie van Ling&phj oe-platen door don heser Postrna. 6.457.45 Concert 7.45 Politiebericht. 8.10 Ned. Chr. Radjo-Vereeniging. Uitgezonden wordt de Opwekkings-sa- menkomst, te houden door de Evangeli satie^ Vereeniging De Zaadkorrel" in de Nieuwe Kerk op den Dam te A'dam. SprekersDr. J. G. Geelkerken. Dr. P. Stegenga Azn., Dr. M. J. A. de Vrger- Onderwerpen: „Stonn en Schipbreuk'* „Redding", „Grqp de kansen". Koorzang van het Catechisantenkoor „Toewijding". Organist: A. W. R$p. 10.30 Persberichten. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 4.054.55 Concert 8.05 Concert fende de regeling van het vakonderwijs! aan bakkersgezellen, is verschenen. De Commissie acht het vooral snip! niet gewenscht aan jongens onmiddel lijk na het verlaten der lagere school! zoowel theoretisch als practisch vak onderwijs te geven. Zij heeft daarom) niet onder alle omstandigheden aanj het instituut van vakschool en eerst daarna practijk vastgehouden. Zij beveelt ten aanzien van jongen# van 14 jaar aan: practischen arbeid in de bakkerij met daarnaast het bezoe ken van avondscholen, enz., ten einde de noodige algemeene ontwikkeling te verkrijgen, voldoende voor het volgen) van alle lessen, zoowel in de vaktheo rie.als in de practijk. Toelating van het vakonderwijs moet echter naar de meening der commissie, worden ge weigerd, indien een jeugdig persoon niet tenminste een jaar en zulks mo gelijk bij denzelfden werkgever, prac tisch in de bakkerij' werkzaam is ge weest. Voor de thans reeds in het vak werk zame jeugdige personen zullen, wao betreft de gevorderde algemeene ont wikkeling, overgangsbepalingen moe ten worden vastgesteld. Het denkbeeld, onmiddellijk vak scholen te stichten wordt door de com missie vooralsnog ontraden. Haar com chisie ten aanzien van de jeugdige per sonen is, dat voor dezen op 15 a 16- jarigen leeftijd, te beginnen in zooveel mogelijk gemeenten, de gelegenheid worde geschapen theoretisch en prac tisch vakonderwijs te ontvangen door, het bezoeken van avondcursussen. .Voor volwassen arbeiders zullen af zonderlijke avondcursussen moeten worden geschapen. Alvorens plannen uit te werken wat, betreft de inrichting der avondcursus sen, de te verwerken leerstof, den duur der opleiding, enz., meent de commis sie, dat d.e vereenigingen, zoowel van patroons als van werknemers, zich eerst dienen uit te spreken over ail of niet aanvaarding van de in ilaar rap port neergelegde denkbeelden. De uitwerking meent zij te moeten overlaten aan een speciaal daarvoor in te stellen commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der vakorganisa ties, aangevuld met personen door den, aard van hun werk volledig bevoegd' tot het samenstellen van eenig leerplan WANDVERSIERING. Een van de merkwaardigste dingen in de huizen van onze vrienden zijn de schilderijen, waarmee ze zich tevreden stellen. Mannen die zouden rillen om de verkeerd gekozen das aan te hebben, vrouwen die zij den kousen met wollen sportkleeren een af schuwelijke combinatie vinden, zullen heel vroolijk schilderijen, aquarels, etsen en om lijste portretten op dezelfde muren hangen. Ia tegenstelling met andere huiselijke bezittingen komen schilderijen dikwijls door een toeval in ons bezit, door gift of erfenis, en hebben dik wijls meer waarde door de herinnering er aan verbonden, dan door hun artistieke eigenschap pen. Dat is een reden te meer om ze op hun voordeeligst te doen uitkomen. Men kan ze ook hangen zooveel mogelijk in overeenstem ming met de meubels en het behang, zonder zich te storen'aan de ouderwetsóhe theorie die luidde dat: olieverfschilderijen in de eetkamer, aquarels in de zitkamer, etsen in de studeer kamer behoorden. Op zachtgrijs eetkamer-behang, zullen water verf-schetsen in eenvoudige houten lijsten goed staan, terwijl het geschilderd portret van een onzer voorvaders, in een zware gouden lijst mooi zal doen tegen een fijn donker be hang in de zitkamer, vooral als er antieke meubelen staan. Het is nogal lastig om een aantal kleine din- gcD goed te hangen, het beste is er een heele groep bij elkaar te hangen, het vormt dan op een afstand gezien één geheel. Een aantal sil houetten in zwarte lijstjes, zal veel meer ef fect maken als ze zoo samen hangen, dan apart en verspreid door de kamer. Zelfs photo- graphiën, aldus opgehangen, zullen er aardi ger uitzien en photo's zijn altijd 't moeilijkst, omdat zoo weinigen verdragen iederen dag ge zien te worden, het vervegit meestal gauw._ In de meeste huizen hangen de schilderijen veel te hoog, we moeten er aan denken, dat we de schilderijen meestal zien, als we zitten, de schilderijen moeten dan zoo hangen, dat we niet onze hals behoeven uit te rekken, om te zien, wat er aan do muur hangt. Schilderijen clio groot en zwaar zijn, moeten stevig opgehangen worden, 't liefst aan een speciaal daarvoor aangebrachte riggel, die langs't plafond loopt, met een koord, door twee ringen gehaald, die aan den achterkant van het schilderij bevestigd zijn. Als u er toe overgaat om alle etsen en schil derijen een andere plaats te geven in uw huis, zoek dan zorgvuldig uit, welke ge mooi of leelijk vindt, men kan beter weinig ophangen, maar waarna men altijd met plezier kijkt. In tegenstelling met de bezitters van te veel schilderijen zijn de huizen waar de vele leege muren een gevoel van ongezelligheid geven. Sommige ouderwetsche huizen hebben van die groote hooge muren, die men maar moeilijk vol genoeg zal kunnen behangen, het eenige ia dan een mooi warm behang te laten aan- lOUgOlI. Een lap Oostersch borduurwerk in vroolijke kleuren geeft boven den schoorsteen een ge- zelligen indruk. Ook shawls zijn als wand' versiering goed te gebruiken, Behangselpapier kan een groot decoratief effect maken, als het b. v. £ls paneel wordt aangewend, omlijst door een lichter of donker der papier, of b. v. om de ruimte tusschen twee vensters te vullen, daar kan men dan kostbare en met de hand beschilderde behang sels voor gebruiken, men heeft dan slechts kleine stukken noodig. Voor een kinderkamer zijn er de aardige, randen behangselpapier met allerlei voorstel lingen van bekende kinderverhalen of dieren. Met een beetje goeden smaak kan iedereen de muren van de kamers een prettig aanzien g6Ve* V» CLE0. i Een kousennieuwtje. De lichte kousen zijn! erg onpractisch in deze wintersche regendagen. En wanneer men dan op den koop toe nog de. onaangename gewoonte heeft ze te bespatten is het effect - jammerlijk. Wij kunnen ons niet; meer aan de somberkleurige wennen, maar er zijn toch meer donkere kleuren die tegelijker-, tijd practisch zijn en toch geenszins misstaan. Een der laatste regendagen zag ik een zeer, elegante vrouw die kousen van een mooie kleur oker droeg waarvan de hiel in zwarte zijde eindigde in een lange punt van ongeveer, tien oM. boven haar zwarte lakschoentjes. Ik) zou niet kunnen zeggen of dit de practische oplossing is maar leelijk was het niet en in 1 ieder gev/d stellig «eet logjacii.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2