NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 11 APRIL 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEM ZEGGEN. Onze positie. De Standaard 'driestart: 't-Is begrijpelijk, dat de uitslag der .verkiezingen op den eersten klank in onze kringen teleurstelling, wellicht eenige ontsteltenis heeft ver wekt. Men vraagt natuurlijk in de al lereerste plaats: hoeveel zetels hebben we behouden, of verloren? Toch ligt in hét zeteltal niet de meest zuivere maatstaf voor de beoordeeling van de positie, welke een partij onder het kie zersoorps. inneemt. Omdat een verkie zing, in een bepaald jaar door bijzon dere omstaiidigheden zeer wel een on- ruiveXen. uitslag, in gunstigen of on- funstigén zin, kan opleveren. Zoo was ons gptal van 16 Statenzetels op d,e 82 in Zuid-Holland, d.i. bijna 20 percent, evenals het aantal van 12 op de 50 in Friesland, d.i. bijna 25 percent, hooger idan Qjtize positie naar evenredigheid vorderde. Gelijk ons getal van 16 Ka merzetels op de 100 in de zittingspe riode 19221925 boven onzen stand iWas. De stembussen van 1922 en 1923 Lwaréh- beide voor de Antirevoiutionai- (Te Partij extra voordeelig. Eén voor beeld;-In Rotterdam behaalden we in 1922 33.518 stemmen; dat was 16.2 Van het geldig stemmental; in 1923 34.941 of 18.7 pet. Dit was ongewoon hoog: Er komt bij, dat wij in 1925 de zwa re slagen opvingen, die over bijna de geheèlè linie de Staatkundig Gerefor meerde Partij ons toebracht, terwijl hier en daar ook de Hervorm le (Geref.) Staatspartij op ons aandrong en ten platteiande ons de Plattelandersbond met zdjn belangenpolïtiek verliezen be zorgde. Zuiverder' maatstaf voor de beoor deeling, van den uitslag en van onze positie dan het getal der zetels vindt men om al deze redenen in de verhou fd-.-gen onder liet kiezerscorps. In on derstaand staatje geven we de per een tages van het geldige stemmental, welke we in do onderscheidene pro vinciën bereikten br de Kam erverkic- zing van 1925 en de Statenstembus dezer week. 1925 1927 Vóór- of achteruit Z.-Holl. 15.1G 'j.6.05 - -f 0.89 Friesland 22.78 22.62 —0.16 N.-Höll.' 8.06 7.36 —0.70 Groningen 21.60 22.41 +0.81 Drente 17.95 18.59 +0.64 Overijsel 13.45 13.30 —0.15 Gelderland 11.67 11.62 —0.05 Utrecht 16.94 16.93 —0.0.1 Zeeland 19.39 18.47 —0.92 N.-Brabant 2.81 3.52 +0.71 Uit deze cijfers blijkt, dat over het algemeen de ïoe.tand sinds 1925 zich weinig gewijzigd heeft, zoodat de af vloeiing van Anti-revolutionair naar Staatkundig-Gereformeerd én Hervorm de (Gereformeerde) Staatspatij blijkens de uitkomsten thans ongeveer gelijk is aan die van 1925. De stembns van 1927 bevestigt derhalve het reeds in 1925 uit dien hoofde geleden verlies. Maar meer ook niet. Er is voor óver dreven pessimisme voor wat uai uit slag van dezo stembus betreft, gUner- lei reden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. B e ro epen, te Somimelsdijk: G. Enkelaar, te Ter Aar. Te Grosthui- zen en Avenhorn (toez.): F. W. Boers te Abbekerk (N.'-H.).' GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Oosterend iTexel:; A. A. v. d. Leer, cand. te Hei en Böeicöp. Naar Sleeuwijk:: R. v. Reenen, te Putten. Bedankt, voor Baambrugge, Me- liskerke en Aalsmeer: A. A. v. d. Leer, cand.' te Hei- èn Boeicop. Ds. C. PLAATSMAN. Ds. C. Plaatsman, Ned. Herv. predi kant té Hooge-Zwaluwe, is voorne mens 1 Juli a.s, om redenen van ge- FEUILLETON. ATI'I I - DORPSTOONEELEN. o— „Jij bent daar toch geheel op een 'dwaalweg, Mowel, antwoordde Geor ge Ésser, een man, zeker zoo groot als Volker,:'met.heldere oogen en een hoog voorhoofd. „Op een met den stok groot gebracht geslacht volgt een ver wen^ „geslacht, heeft mijn grootvader altijd'';^ézegd en hij heeft gelijk. Met den1 stók kan men niet veel dwingen, men fnöét met goedheid en zachtheid Ibeginaén. Een goed woord vindt steeds een goede plaats. Maar wat staan wij hier op straat. Laten we een beetje binnengaan. Ik ben wel geen vriend van de hérberg; maar wij moesten toch een beetje nader kennis maken met onzen onderwijzer.1' Adam Wegner en Joost Reinhardt stemden dadelijk toe, Mowel échter draalde. „Nh," sprak Joost Reinhardt lachen de, „burgemeester, uw vrouw zal u wel niet dadelijk de oogen uit het 'hoofd krabben en u een kopje1 kleiner maken, als ge eens op een werkdag een pótje drinkt." Met schuinschen blik zag Mowel Reinhardt aan. „Jóóst, gij moét toch altijd het groo- te woord voeren. Ik ga natuurlijk mee, alleen reeds omdat wij over het witten zondheid eervol emeritaat aan te vra gen. Ds. BöRGER WORDT BERISPT. Het classicaal bestuur der Ned. Herv. gemeente in den ring Gouda, heeft de tegen Ds. J. Borger aldaar in gediende klacht, juist bevonden en Ds. Borger een berisping gegeven. De Goudsche Kerkeraad had bij het classikaal bestuur geklaagd over „her haaldelijk voorkomend plichtsverzuim van Ds. Borger". De eerste aanklacht tegen den predikant en den volgeling van I-Iegel, die vanaf den kansel in de taal der wijsbegeerte spreekt en daar door vaak misverstand wekt, had, zoo men weet, geen succes. De kerkeraad heeft nu blijkbaar Jóetere verwijten gevonden en boekte ditmaal succes. Dr. S. O. LOS. Dr. S. O. Los, predikant bij de Geref. Kerk van 's-Gravenliage-Oost, die van 19081914 de Geref. Kerk van Preto ria diende en daarna arbeidde als hoogleeraar aan de Theol. school te Potchefstroom, is voornemens met in gang van Juli a.s. voor een half jaar naar Zuid-Afrika te vertrekken. CATECHISMUS EN GELOOFS ARTIKELEN. Ter classis Klundert dér Geref. Ker ken was een instructie ingezonden door de Geref. Kerk van Zevenbergeh, houdende een voorstel om naast den Catechismus in de predikdienst ook de 37 Geloofsartikelen te behandelen op den kansel, ter bevordering van meer diepgaande kennis der Geref. Belijde nis. De classis kon thans op dit voorstel niet ingaan. DE GEREF. KERK VAN ROTTERDAM. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk van Rotterdam is besloten tot herver deeling van de Gemeente in zeven sec tiën. Hieruit mag dus worden gecon cludeerd, dat in de vac.-Ds. Landwehr niet zal worden voorzien en geen acht ste predikant zal worden beroepen. HET PRAEPARATOIR EXAMEN. De classis 's-Gravenhage cler Geref. Kerken heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten, clat candidaten die zich aan het praeparatoir examen onderwerpen, bij die gelegenheid een korte predicatie moeten houden. Te vens besloot de classis in het vervolg naar de beweegredenen der candida ten, waarom zij naar het predikambt staan, een onderzoek in te stellen. GIFTEN EN LEGATEN. Voor de twee nieuw te bouwen ker ken der Ned. Herv. Gem. te Amster dam, de Willem de Zwijgerkerk en cle Elthetokerk,. is een gift van 1000 in gekomen. DE BIJBEL IN HET ESPERANTO. In liet „Esperanto" de z.g. wereld faal, die omstreeks 1887 door Dr. Za- menhoff uit elementen van natuurlij ke talen ineengezet werd, en die sinds het vroegere „Volapuk" geheel ver drong is thans ook de H. Schrift vergezet: „La Sankta Biblio", en het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap heeft die overzetting in druk doen verschijnen. ,.De Heraut" voegt aan dit bericht toe: „In hoeverre deze vertaling ver trouwen verdient, zullen slechts zeer weinigen onder ons kunnen beoordee- len. Dezer dagen lazen we in een onzer bladen, dat ze minstens even goed zou zijn als onze Stat en-vertaling, omdat ze door Dr. Zamenhoff zelf werd be werkt. INjtaar om dat te kunnen onder schrijven, zouden we eerst moeten we ten, of Dr. Zamenhoff waarlijk een schriftgeloovige is, die in den zin der Schriften is doorgedrongen. Was het niet Prof. Grosheide, die eenige jaren geleden duidelijk uiteengezet heeft, dat vertalen feitelijk exegetiseeren is?" DE Y. M. C. A. EN DE BOND VAN J. V. OP G. G. In „Gereformeerd Jongelingsblad" schrijft Ds.) B. A. Kn(oppers) over Dr. John R. Mott en het werk der Y.M.C.A. Na eerst den persoon van Dr. Mott en daarna het werk van den Wereldbond geteekend te hebben, gaat de schrij ver voort: „Onze Bond, de grootste Christelijke Jeugdorganisatie in Nederland, is niet bij den Wereldbond aangesloten. van de keuken in het schoolhuis spre ken moeten. Wij zijn immers alle vier lid van den raad; Hodel zal wel thuis zijn, en als we nog Thomhofs Adam laten roepen, zijn wij voltallig." „Maar, waartoe daarover nog te be raadslagen, de keuken moet gewit worden; ze ziet er uit als mijn schoor steen," antwoordde Reinhardt. „Maar wij zullen toch Thomhofs Adam laten roepen, anders ware hij z,ijn leven lang verstoord, omdat we hem die eer niet aangedaan hadden." VI. v Zoodra zij binnenkwamen kwam Ho- del haastig achter het buffet te voor schijn. Met overdreven vriendelijkheid- begroette hij Volker: „Dag Mijnheer de onderwijzer, hartelijk welkom in Hartenhausen. Waarom hebt u zich niet dadelijk bekend gemaakt?" Volker lachte even, toen hij ant woordde: „Dat zou ik wel gedaan heb ben, als gij niet waart heengegaan, toen het onweer woedde." „Aha," sprak Joost Reinhardt, „gij hebt zeker wederom Jast gehad van uw zwakke zenuwen." Allen lachten. Hodel werd zeer ver legen en trok een zuur gezicht. Om het gesprek van dit pijnlijk onderwerp af te -brengen, vroeg hij snel: „Wat zullen de heer en gebruiken?" Volker bestelde een glas bier, Joost Reinhardt, George Esser en Adam Wegner eveneens, alleen burgemeester Wij wilden eerst wel, maar de toe gang werd ons geweigerd. De confes- sioneele grondslag was een bezwaar. Dit is reeds vele jaren geleden. Zouden, nu de tijden veranderd zijn ook deze dingen veranderen? Er zijn teekenen. dat onze confessio nele grondslag geen beletsel meer kan vormen voor onze eventueele toetre ding tot den Wereldbond. De delegatie van onzen Bond, die' naar Hongarije is geweest, heeft daar eenige gegevens van ingezameld. Mocht dit. zoo zijn, dan zullen wij on ze houding tegenover de Wereldorga nisatie ook opnieuw hebben te bepa len. Ongetwijfeld zal deze zaak eerlang in ons Bondsbestuur ter sprake ko men naar aanleiding van 't. rapport, dat door dedeputatie naar Hongarije, genoemd Bestuur is aangeboden". RICHTING-STATISTIEK. Op 1 Januari 1927 waren er, volgens de Rotterdammer, in de Ned. Herv. Kerk 1644 predikantsplaatsen. Volgens zoo nauwkeurig mogelijke becijfering kunnen we hierbij opmerken, dat zij aldus uiteenvallen: Modernen 500; Eth-ischen 470; Confessioneelen 454: Gereformeerden 220; totaal 1644. Deze becijfering geeft een nog zuiver der beeld, wanneer men de Gerefor meerden en Confessioneelen samenvat op circa 700 en de Ethischen met de Vrijzinnigen op ruim 900. Voor de reorganisatie in het Bestuur der Ned. Herv. Kerk hangt dus alles af van de houding dc-r Ethischen. Vragen wij in hoevele Gemeenten de Gereformeerde lijn wordt getrokken, dan is de conclusie getrokken uit alle Kerken van Geref. Belijdenis in Neder land, deze: Bij de Ned. Herv. Kerk 674; Geref. Kerken 782; Chr. Geref. Kerk 110; Ge ref. Gemeenten 65; totaal 1631. S TATEN-GENERA AL. ÜERS'iK KAMER. Vergadering van Vrijdag S April. Ee behandeling van de begroo.ing van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt voortgezet. De heer OSSËNDORP (S.D.) klaagt over de lage bezoldiging van assisted ten van het lageronderwijs, en dringt aan op verhooging_ van het rijkssubsidie voor de gemeentelijke kweekschool ts Amsterdam. Mevr. POTHUIS—SMIT (S.D.) pleit voor. goed landbsuwhuishoudonderwijs. De heer DE JONG (R.K.bestrijdt de opvatting, dat de "gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onderwijs de onderwijsuitgaven zou hebben opgedre ven. Hij dringt aan op ruimen steun voor buitengewoon onderwijs, herzien ng van de classificatie voor onderwijzers, verplicht stelling van het zovende leer jaar en overbrenging van het eerste leer jaar naar het voorbereidende onderwijs. De heer POLAK (S.D.) herinnert er aan, dat hij reeds 14 jaar heeft aange drongen op de totstandkoming van een monumentenwet. Er is steeds geant woord, dat er aan gewerkt werd, doch resultaat is uitgebleven. De zaak is ern stig, daar veel schoons wordt vernietigd. Dringend vraagt spreker de indiening van deze wet niet langer uit te stellen. De VOORZITTER aeelt mee, voorne mens te ziin, Dinsdagavond 19 dezer te doen behandelen de wetsontwerpen betreffende de grensregeling van Haar lem en Breda. Na de pauze zet de heer POLAK zijn rede voort. Hij betoogt, dat de schoon heid van ons land schrikwekkend snel verloren gaat. Hij hoopt op spoedige wet telijke regelingen en dringt ten slotte aan op verhooging" van het subsidie voor het conservatorium voor muziek te Amster dam. De heer SMEENGE (V.B.) vraagt meer steun voor het nijverheidsonderwijs en verklaart zich tegen de overbrenging van het rijksarchief voor Drenthe uit Assen naar Groningen. De heer SLINGENBERG (V.D.) zegt dat de ontwikkeling van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs langzamerhahd roept om een wettelijke .regeling. De Minister van Onderwijs, de heer WASZINK, zegt niet de bedoeling te heb ben de verslechteringen van het onder- Mowel liet zich een klein borreltje brengen. Een glas bier was in zijn oogen een gruwelijke verkwisting. „Zeg, dat moet in de krant; onze burgemeester in de herberg, dat is werkelijk een mirakel!" Deze woorden kwamen geheel achter uit de gelagka mer. Dicht bij het buffet zaten drie mannen in gescheurde, vuile kleeren. Elk hunner had een groot jeneverglas voor zich staan. De spreker van zoo even, een dikke, grove kerel, zag uit dagend naar den burgemeester. Mo wel echter zweeg; het was hem even wel aan te zien. dat hij zich niet wei nig ergerde. Joost Reinhardt echter riep hun toe: „Gij drieën hebt natuurlijk altijd geld voor jenever. Daarvoor zijt gij ook de drie monarchen. Maar maakt "t. maar niet al te bont. De nieuwe veldwach ter heeft mij eerst gisteren gezegd, dat hij de bedelaressen uit Rusland van nu af aan1 scherp op de vingers zou kijken. In elk geval wordt voor u, dag dieven. de broodkorf wat hooger ge hangen." De drie mannen zetten eerst leelijke gezichten en bereidden zich tot een scherp antwoord. Toen er echter van den veldwachter sprake was, zag de een den ander vol beteekenis aan, om daarna de hoofden bij elkaar te ste ken en met elkander te fluisteren. „Met de kinderen van dat onbe schaafde tuig uit Rusland zult u nog veel last hebben," sprak met halfluide wjjs te vergoeilijken. Daarentegen ver: gen de eischen van den heer Ossendorp van de schatkist te veel. Terugkeer tot het 36 stelsel, zal f 11,millioen kosten bet 7e leerjaar f4,millioen. Met enke le andere wenschen zou het door den heer Ossendorp gevraagde f23,milli oen kosten. Dat kan niet. Er moeten nieuwe wegen gevonden wprden. Het assistentenstelsel heeft niet spr. sympa thie. Spr. zal tegen misbruiken waken. Inzake de subsidie voor de Kweek school te Amsterdam, ziet spr. geen noodzaak van den regel af te wijken. Spr. is in onderhandeling over overplaat sine van de landbouwhuishoudschcol te Dedemsvaart. De denkbeelden van den heer De Jong inzake monumentenzorg,, hebben we gens financieele reden geen kans van slagen. De zorg voor den St. Pieters berg is ter hand genomen. Nog deelt spn mede, dat een rapport van "de eerste staatscommissie Rutgers is verschenen en ter Landsdrukkerij is. Daarna wordt de begrooting z.h.st. aangenomen. Daarna is aan de orde de begrooting van Arbeid. De heer DANZ (S.D.) is teleurgesteld door dezen Minister, 'die de nooden der arbeiders kent, doch die juist bij de werkgevers sympathie vindt. Spr. noemt enkele zaken op, die naar zijn msening fehsel verkeerd worden aangevat. Spr. eeft grieven togen de ziektewet én de uitvoering der Arbeidswet. Spr. dringt aan op ratificatie der 8 uren conventie. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot 19 April des avonds half 9. GEMENGD NIEUWS. De moo^dte Zuidwol de. Da Justitie te Assen is Zaterdagmiddag; haar Schattenhuizen gemeente Zuid wolde vertrokken, om aldaar tegen woordig te zijn bij de opgraving van het lijk van den landbouwer Witte. Nader zal' een gerechtelijk onder zoek en een verhoor plaats vinden. De landbouwer R. K., die te Assen in arrest is gesteld wegens diefstal,, van twee pinken, wordt, zooals gemeld verdacht den landbouwer Witte, die reeds van II Februari vermist wordt,, met een geweer te hebben doodgescho ten en bij zijn woning begraven te heb ben. Omtrent de ontdekking van deze misi daad meldt de Meppeler Coürant nog) de volgende bijzonderheden. Het was verschillende menschen opr gevallen, dat meergenoemde- R. zicru sedert de vermissing van De Wit uit gaven veroorloofde, "die hij anders niet m staat was te doen. Algemeen was toch bekend, dat R.'si financieele positie verre van rooskleu rig was. Den.laatsten tijd scheen daarin op een voor het publiek onverklaarbare wijze verbetering te zijn gekomen. Moest vroeger b.v. een leverancier, van voederartikelen enz. nog wel eens langeren tijd wachten op betaling zij ner rekeningen, de laatste paar maan den betaalde R. meest alles contant. Bovendien zou hij onlangs een gra- mofoon en een nieuwe naaimachine ge kocht hebben. Vroeger kon R. zich zoo iets niet verschaften. De politie zocht tusschen de buiten gewone uitgaven van R. en de vermis sing van De Wit verband en haar ver moeden, dat R. van deze vermissing wel eens meer kon weten werd ster ker, toen haar uit den diefstal van de koeien en de wijze, waarop hij dien dief stal zoo langen tijd had weten geheim te houden, bleek, dat R. sluw en voor geen kleintje vervaard was. Volgens de bekentenis van de vrouw moet Tiaar man op den bewusten dag) in hun woning met een dubbelloops) jachtgeweer De Wit hebben doodge schoten. Het dubbelloops jachtgeweer, waan mee de moord zou zijn gepleegd1, is he den door de politie in beslag genomen Noodweer. Pp verschillende plaatsen in Zwitserland is door aanhou) dénden regenval, die met sterke on- weders gepaard ging, groote schade aangericht. Bij Chateau d'Oix in het Berner. hoogland hebben de watermassa's een rotsstorting veroorzaakt. Groote rots blokken vielen in de rivier de 'Saane en brachten overstroomingen te weng/ stem Adam Wegner tot den onderwij zer. „Uit Rusland?" vroeg Volker ver baasd. „Wat meent u daarmede?" „Ja, dat kunt u ook niet weten. Wat aan gen© zijde der beek ligt, noe men wij Rusland; daar hebben name lijk in het jaar dertien langen tijd Russische kozakken gelegen." „Nu," ging Joost Reinhardt voort, „er wonen daar nog veel kozakken. Daar tegenover u hebt u ai de drie voornaamste van het soort. Niet wer ken, den gekeelen dag in de herberg liggen, het vrouwvolk en de kinde ren altijd op straat, hij de boeren de deurklinken tellen, dat is hun leven." „Ja," aldus mengdle zich George Esser in het gesprek, „en als ze oud worden dan komen ze ten laste van de gemeente. Men moest er intijds ach ter heen zitten." „Nu, nu, zoo erg is het niet," wierp de waard tegen. „Gij moet den onder wijzer het dorp niet zoo slecht voor stellen." „Natuurlijk, Hodel," antwoordde Joost Reinhardt en in zijn mannelijk, open gelaat toonde zich een levendige veróntwaardiging: „Gij neemt alle va gebonden in bescherming. Want waar om? Die brengen u al hun geld. Hoe 't later er mede gaat is u onverschil lig. Daarvoor zit gij in den gemeente raad." Hodel zag den spreker woedend aan. Toen hij echter bemerkte, dat ook Bij het statiën Lalden van den. Lötschbergspoonveg zijn steenmassa's! op de spoorbaan neergekomen. In de Badensche enclave Lottstet- ten bij Schafhausen zijn door een storm] over een breedte van 200 M. alle boo- men ontworteld, terwijl in het stadje Rheinau talriike fruitboomen aan den storm ten offer zijn gevallen. S t e e k p a r t ij. Gisteravond ont stond twist in een dansgelegenheid aafü de Groote Markt te Den Bosch, die in een vechtpartij ontaardde en na enkeTe ocgenblikken buiten werd voortgezet, Het werd een formeele kloppartij,, waarbij messen te pas kwamen. De 20-jarige H. G. K. en de 21-jarigei J. H. wc- i door steken in den rug, en de ar i zoo ernstig verwond, !dat zij bewusteloos raakten. De politie moest een charge uitvoe ren om zich ruimte te verschaffen. Als daders werden aangewezen de gebroeders H„ tweelingen van 17 jaar Zij zijn in den afgeloopen nacht vani hun bed gelicht en m arrest gesteld. De toestand der gewonden is ernstig. Een defect. Zaterdagvoormid dag om kwart over elf ontstond een de fect aan de Electrische centrale te Den Haag, waardoor de stroomlévering ge durende een half uur werd onderbro ken. Naar men verneemt, was een groote machine, welke op dit oogen- blik van den dag alle stroom naar de Stad levert, onklaar geworden. Terstond werden maatregelen ge nomen, om in de stroom!evering te voorzien, door een andere machine in - werking te stellen. Het duurde echter ongeveer een half uur, voordat deze machine vol doende capaciteit had om in de stroom behoefte te voorzien. De bedrijfsstoring veroorzaakte op dit drukke uur van den dag natuurlijk heel wat ongerief. De trams stonden stil, het electrischl licht ging uit en de telefoon moest op zijn eigen reserve batterijen werken,) wat voor de geluidssterkte niet bevor derlijk scheen. Eindelijk, om kwart voor twaalf, was er weer voldoende stroom en kon allesi weer zijn gewonen gang gaan. Branden. Gisteravond is tij dens. de afwezigheid der bewoners brand uitgebroken in den sigarenwin kel van de firma Jeronimus aan den, Langendijk 134, te Zaandijk, welke zaak gedreven wordt door den filiaal houder J. Hermans. In korten tijd sloegen de vlammen fel naar buiten. Toen de brandweer uit Koog aan de Zaan met twee spuiten ter plaats© kwam, had inmiddels het vuur zich' reeds meegedeeld aan de cacao- en chex coladefabriek „Ariba" van de firma,' Francke .vroeger in eigendom van de firma v. d. Woude en Dekker. Naast het blusschen van het vuur in het aangetaste perceel, waren d© pogingen van de brandweer gericht op het behoud van de chocoladefabriek waar de vlammen reeds uitsloegen. Gelukkig kwamen de brandweerlie den spoedig tot de ontdekking;, dat zich in het gebouw een hoogspanningskabel! van 10.000 volt bevond, zoodat Het blus singswerk levensgevaarlijk was'en daan toe niet eerder mocht worden overge gaan, dan nadat de stroom was uitge schakeld. Men stelde zich hiertoe met Am sterdam in verbinding, zoodat e enigen; tijd later geheel Koog a. d. Zaan en; Zaandijk in het donker werden gezet. Ondanks de uitbreiding die de brand door dit tijdverlies had onder gaan, slaagde de brandweer er spoe dig in, het vuur meester te wordlen. De fabriek brandde grootendeels uit; evenals de sigarenwinkel, terwijl het aangrenzende perceel, bewoond doon den kapper J. Molenaar, belangrijke schade kreeg. Van de fabriek bleef echter het aardige Zaansche geveltje goeddeels) behouden. Te Eist is brand uitgebroken m een hofstede, toebehoorende aan de Dullestichting te Arnhem en bewoond door den landbouwer S. De inboedel, benevens de geldswaari den ad f 1300 zijn verbrand. .Het vee kon worden gered, behalve vier varkens, die verbrandden. Adam Wegner en George Esser toe stemmend knikten, stond hij van de tafel op en begaf zich achter het buf fet. De burgemeester staarde onder- tusschen met zijn kleine varkens oogen onbewegelijk in een hoek. Het geheele gesprek was hem zeer onaangenaam. Hij dreef handel in flesschen hier en Hodel was zijn beste afnemer in het dorp. Een pijnlijke stilte trad in. Volker onderbrak ze door aan Rein hardt te vragen: „Waarom noemde u dat klaverblad straks de drie monar chen?" Reinhardt lachte zachtjes. „Dat zal ik u zeggen. De dikke, die daar juist praat, heet Keizer, de lange achter de tafel heet Koning en de kleine, krom me kerel, met den rooden knevel, heet Hertog. U ziet dus, welk een verhe ven potentaten in Hartenhausen resi- deeren." Daar werd de deur geopend. Een schaterend gelach aan beide ta fels. „Zoo, ben je daar, Adam," zeide de burgemeester. „Goeden avond samen," antwoord de de binnenkomende. Hij was van middelbare grootte. Het ongeschoren gezicht geleek op een stoppelveld. Zijn oogen puilden uit hun kassen en had den een uitdrukking van verlegen heid. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5