CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oii nummer hesfaal uit TWEE Kafa. EERSTE BLAD. Grondslagen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. NUMMER 2091 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden ..i TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 8s,e JAARGANG i. Zoodra wij spreken van de grond slagen onzer maatschappelijke samen leving en met name van de consciën tie, het geweten, der overheid in de politiek, roept ons dit eene woord als het ware een wereld van gedachten, van mooNijkheden en misverstand voor den geest. i (3 Art. 3 van ons program van begiir- selen: Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen van Gods Woord; zoo evenwel, dat het Staats gezag noch rechtstreeks, noch door de uitspraak van ©enige Kerk, maar alleen in de consciëntie der over heidspersonen, aan de ordinantiën Gods gebonden zij, heeft daartoe de aanleiding gegeven. Het is reeds van de eerste tijden on zer partij af het struikelblok voor ve len geweest. Hoewel het toen nog geen geschreven beginsel program was, heeft reeds Groen van Prinsterer met het zelfde euvel te kampen gehad, In de latere jaren heeft zich dit nu eens in deze, dan in die richting, telken^ weer herhaald. De laatste jaren is uit onzen kring voortgekomen een groep die van dezelfde bezwaren weer het hoofdmo tief maakt. Het komt ons gewenscht voor om dit punt eens nader to bezien. Reeds art. 1 van ons program van beginselen spreekt een gedachte uit, die 'den sleutel bevat welken wij moe ten hanteeren om de geheimen te ont sluiten. Daar immers heet het: De Antirevolutionaire of Christe- lijk-Historische, richting vertegen woordigt voor zooveel ons volk aan gaat, den grondtoon van ons volks karakter, gelijk dat, door Oranje ge-' leid, onder invloed der Hervorming omstreeks 1572 zijn stempel ontving; en wenscht dit overeenkomstig der gewijzigden volkstoestand, in een vorm, die aan de behoeften van on zen tijd voldoet, te ontwikkelen. Men herkent onmiddellijk hier de meesterhand van Dr. Kuyper. Was Groen van Prinsterer slechts drager van die beginselen geweest, die voor zichzelf een wel omlijnd program had, Kuyper gaf het een vorm waar een or ganisatie houvast aan had. Hij greep hier vooruit, ver vooruit zelfs. Hij vat te hier als het ware samen hetgeen bij later in vele en dikke boeken voor de partij zou uitwerken. Dat was in 1878 pog niet mogelijk. Kuyper stond voor die grootsche taak, maar was ook niet in staat om in eens stuk voor stuk al die beginselen dui delijk te maken'. Bovendien het volk van Nederland moest weer uit dat volkskarakter gaan leven, zij het ook onder andere vormen naar den gewij zigden toestand. De groote gave aan Dr. Kuyper geschonken, was. dat hij in kort bestek pakkend wist te for muleeren wat ons beginsel omvat. Het volk kwam achter hem te staan. In Dr. Kuyper's werken, naast de Standaard- en Heraut-artikelen, die niet afzonderlijk zijn gegeven, vooral zijn Gem eene Gratie, Pro Rege en An tirevolutionaire Staatkunde, hebben wij ontvangen, de nadere uitwerking van de in 1878 gegeven formule. Dr. Kuyper heeft zelf gevoeld, dat het pro gram met de door hemzelf daarop ge geven toelichting, reeds in zijn tijd. niet meea* voldoende was om op alle vragen antwoord te geven. Maar onder alle vrasren welke zich hebben voorge daan, hebben wij nog geen eykel ar tikel grondig behoeven te herzien. De forpcbe greep in 1878 is de greep van de -Antirevolutionaire gedachte gebleken. Daarvoor zijn wij dankbaar, want daarin hebben wij temeer reden om op den ingeslagen weg voort te gaan. De critiek op dat beginsel is v-pel en ernstig geweest, maar voor zoo ver-wij kunnen zien, heeft die critiek ge°n enkel fundamenteel punt aange tast. De critiek van vroeger jaren heeft zich versmolten met andere stroomin- overgebleven brokstukken van pertüan en richtingen, en l-,»eft dqar leidipg weten te geven tot de vorming van de ons bevriende Cbrisfeljik-Fistorische Unie. Critiek uit later jaren, zich voorna melijk uitende in de Cbr. Soc. richting, heef* een aGtie doen geboren worden,, die langzamerhand aan innerlijke on volkomenheid is bezweken. En de jongste bezwaren, door de Staatkundig Gereformeerden gekoes terd, zijn nog bezig zich te formulee ren'. Op die formuleering moeten wij nog veelszins wachten' om er met vriicht op te kunnen reageeren. Slechts enkele uitingen werden vernomen, die bewijzen, dat men, deels oud© bezwa ren ophaalt, en deels in misvatting van enkele uit.hun verband geraakte uit spraken zich verliest. Daartegenover kan van Antirevolu tionaire zijde niet anders gesteld wor den dan een thetische behandeling van onze beginselen. Beter toch aan een bestrijding, een Anti-thetische behan deling, zooals deze broeders zoo gaar ne uitlokken, is het om van onze zij de ons standpunt helder en klaar te stellen. Wij hopen, voor zoover God ons daartoe in staat stelt, achtereenvol gers de hoofdpunten waarom het gaat, te behandelen. Moge het tot verheldering van ge dachten leiden. V Gewond maar niet verslagen 0nz6 Rotterdammer zeide gisteren in een overzicht: Weinig bemoedigend dat is wel het woord, hetwelk past op den' uit slag der Statenverkiezingen. Heel wat verschuivingen hebben plaats gehad, ook wel over en weer, maar toch leert het algemeen© beeld dat links aan de winnende hand is en de groo.e rechtsche partijen alle aan afbrokkeling lijden, de een meer dan de ander natuurlijk. D© anti-revolutionaire partij heeft de meeste loodjes gelegd. De verkie zing van 1925 voor de Kamer moest noodwendig haar ver.volg hebben en dit is nu geleverd. Meerderen hoor den wij zeggen: 't valt nogal mee, maar wij vinden het heel erg, zóó erg, dat het niemand, die het wel meent met onze partij, met rust mag laten. Wij zijn het daarmede volkomen eens. Het is heel erg. Maar nooit mag ons de uitslag doen neerzitten in moedeloosheid. Wij zijn gewond maar niet verslagen. Hoewel de afbrokkeling heel ernstig is, en nog volstrekt niet zijn hoogtepunt be reikt heeft mogen wij toch dankbaar zijn, dat er geen achteruitgang is in innerlijke waarde. Daarnaast zal al tijd meer in de praktijk blijken, dat de Staatk. Geref. die onze gelederen dunden de praktijk nog leeren moe ten. In die praktijk zullen zij zeer vaak naast ons komen te staan. De schei ding loopt nog steeds verticaal hoe men ook poogt om ze horizontaal te trekken. Er zal een tijd komen dat t>ok de genen die nu het felst tegen ons zijn, met ons strijden zullen tegen de re volutie. In de Tweede Kamer hebben wij dit herhaaldelijk aan den heer Kersten gezien. Met vertrouwen gaan wij dan ook d© toekomst tegen. Wij zullen nog meer slagen hebben te verduren; daar onder zullen we ons wel buigen, maar worden niet gebroken. V Utrecht. Thans is ook de uitslag van de laat ste provincie bekend. Ook in Utrecht heeft zich d© ver schuiving die in de andere provincies gezien werd, voltrokken. De Chr.-Hist. en d© R.K, hebben hun resp. 11 en 6 zetels behouden. Daaren tegen heeft de Antirevolutionaire par tij hier een teruggang van 8 op 7 te boeken. D© S.D.A.P. heeft hier geen winst behaald. Daarentegen heeft d© Vrij heidsbond de zetel van de middenpar tij aan zich getrokken waardoor het aantal zetels van 4 op 5 kwam. De zetel van d© Antirevolutionairen is in Utrecht overgegaan op de Staatk. Geref. die nu met 2 zetels in de Sta ten komen. In de verhouding tusschen rechts en links is in Utrecht dus geen veran dering gekomen, wanneer althans de S. G. partij zich niet afzijdig houdt. STADSNIEUWS. BEZOEK VAN H. M. KONINGIN EMMA AAN HET DIACONESSEN- HUIS. Gistermiddag omstreeks 4 uur bracht H. M. Koningin Emma een bezoek aan het Diaconessenhuis alhier aan deWi te Singel, waarvan zij beschermvrouwe is. Haar gevok bestond uit Jonkvr. v. d. Pol, Freule Schmmel enninckj Graai v. Limburg Stirum en Baron Sixma van Heemstra. Het doorluchtig gezelschap werd ont vangen door het béstuur der inrichting, bestaande uit: Prof. van Es, de heer Couvée, Mevr. CouvéeMeerburg, Prof. ZATERDAG 9 APRIL 1927 Plooy, Mej. Drost, Mej. Meerburg en Zuster van den Brink. H. M. werd na een kort woord van welkom door Prof. v. Ee rondgeleid door het geheel© gebouw, sprak alle patiënten toe en begiftigde hen met bloe men. Daarna wera de thee gebruikt in het zusterhuis. H. M. betuigde haar groote tevredenheid over de pas tot stand gekomen verbouwing van de in richting. Toen de Koninklijke auto's pl.ua. half zes wegreden, siond een groot aantal zusters op het plein voor het zusterhuis, die haar hartelijk toejuichten. Voor hel; gebouw waren vele menschen vereenigd om de geliefde Koningin-Moeder te zien vertrekken. A.-R. KIESVEREENIGING. Gisteravond vergaderde in „Prédi ker" de A. R. kiesvereeniging". De voorzitter, de heer G. Kuyper,, ging voor in gebed, las een gedeelte van Matth. 5, liet zingen Ps. 130:3i en gaf vervolgens het woord aan den secretaris tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die on veranderd weiden gearresteerd. Daarna cfeif.de de voorzitter 'mede, dat deze vergadering wordt gehouden in aansluiting aan een conferentie vanj het bestuur der kiesvereeniging met den heer Grotenhuis. In een ernstige rede noodigde spr. namens het bestuur den heer Grotenhuis uit, terug te ko men op zijn bedanken als candidal voor de a.s. Raadsverkiezing, t Nadat de heer Grotenhuis zjjn stand punt betreffende de erkenning der ar beiders als volwaardige leden der kies vereeniging nader uiteengezet had en verschillende leden nadien nog het woord gevoerd hadden, verklaarde de heer Grotenhuis zich bereid, op zijn be danken terug te komen. Beskoten werd», dat het bestuur der kiesvereeniging in oveneg met den heer Grotenhuis een communiqué be tredende de oplossing der kwestie zat putpiceeren. Nadat nog staande gezongen was Psalm 72 U, ^oot de neer van Zwie- ten de vergadering met dankgeoedi. LEZING OVER SURINAME. Voor den Ned. Chr. Vrouwen Bond trad gisteravond in het Nutsgebouw aan de Steenschuur op de heer Staal (oud-gouverneur van Suriname) voor een lezing met lichtbeelden met het onderwerp: Suriname en hare bewo ners". Dezen avond stond onder leiding van Mejufir. Koekkoek, die liet zingen Ps. 105 2 en 3, las Rom. 8 22 tot bet einde en voorging in gebed. Daarna heette ze allen hartelijk welkom en zeide dat het haar genoegen deed dat men in zoo grooten getale was opge komen. Daarna was het woord aan den heer Staal, die begon met eenige algemee- ne opmerkingen te maken over Suri name. Suriname, gelegen in Zuid-Ameri- ka, is een tropenland. Het heeft nog al tijd de naam van Eldorado, van het goudland. Het is beroemd geweest om al de fabelen die ervan verteld werden óver den rijkdom aan goud. Eerst is 't een Spaanscbe kolonie geweest, daarna is het overgegaan in handen der Engelschen totdat in 1667 een Zeeuw het voor Nederland veroverde. Daardoor is het een typische Neder- landsche kolonie geworden en ver schilt hemelsbreed van Oost-Indië. De menschen in West-Indië zijn Chris tenen en spreken onze taal. En niet al leen de letter en de klank van onze taal is op Suriname overgebracht, maar ook de geest. Twee eeuwen lang heeft er groote duisternis geheerscht over Suriname door den gruwelijken slavenhandel. Spr. laat dan de plaatjes zien op het doek, waaruit blijkt, dat Suriname evenals ons land is een aangeslipt land. Daarom zijn vooral de Zeeuwem er zoo graag. Kijkjes in de stad Para maribo, het gouvernementshuis met op het plein een standbeeld voor H. M. de Koningin, waarin uitkomt de lief de der inlanders voor onze koningin daar zij zelf het standbeeld hebben bekostigd, toont dat de inrichting der stad, met zijn typische Hollandsche straatnamen, heel veel gelijkt op de inrichting van (onze steden, al hebbeni wij dan geen koningspalmen in de straten. Vervolgens liet spr. zien het werk der zendelingen die in 1735 reeds uit Hernhut naar Suriname kwamen om het Evangelie te bréngen. Een aantall lantaarnplaatjes toonde ons het werk der broedergemeente, die bij honder den stierven aan inlandsche ziekten. Suriname is rijk aan natuurschoon en wanneer men verder het land in gaat naar het gebied der boschneger9, dan komt men in een paradijsachtige omgeving, waar echter de arme negers in voortdurende angst leven voor boo ze geesten. Het werk van de zending onder hen is moeilijk. Tenslotte vertoont spr. nog eenige plaatjes van Bethesda. de stichting voor de Melaatschen. Mooi werk wordt daar geleverd door de broedergemeen te ten opzichte van de lijders aan de afschuwelijke ziekte der ontbinding. De voorzitster dankte den heer Staal voor zijn interessante lezing, waarna ze nog liet zingen Gez. 274 1 en 2 en voorging in dankgebed. JAARVERGADERING DER COtfP. TUINDERSLEENBANK. Onder leiding van den directeur den heer W. Bink, hield bovengenoemde Bank hare 17e algemeen© jaarverga dering in Zomer lust. De kassier, de heer Tj. Kuypers, gaf een uitgebreid overzicht van de toe stand d. Bank en over 't verloop deri zaken van het afgeloopen1 jaar. Hoe wel de gedeeldheid. der tuinders in twee veilingen geen voordeel voor de Bank bracht, kon toch van toenemen de bloei worden getuigd. Het aantal leden breidde zich weder gestadig uit en de omzet der Bank vergrootte. Een gunstig teeken kon worden genoemd, dat buiten den kring der tuinders de goede naam der Coöperatieve Raiffei- senibanken meer en meer bekend raakt en het aantal particulieren, die hun ne spaargelden bij deze Bank weri- scben te beleggen toeneemt. Er werd aangedrongen om zooveel mogelijk propaganda te maken in ieders omge ving voor deze soliede instelling. Dit jaai; werd aan spaargelden een bedrag van f 120042.28 ingelegd en f 110902.52 terugbetaald. Door de 133 spaarders was een tegoed op hunne hoekjes van f 102839.62. De rente der spaargelden bedraagt 4 per tw-eie dagen ingaande en per vier dagen op- eischbaar. In totaal stonden 27 voorschotten uit tot een bedrag van f 30173 terwijl er nog vier regeeringscredieten liepen tot een totaal van f 5525. De aflossin gen en rentebetalingen hadden gere geld plaats. Van de 26 rekening-couranthouders werd in totaal ontvangen f 65347.53 en uitbetaald f76623.11. Per 31 December stond in totaal uit een bedrag van f 123169.70. Aan rente en provisie werd een bedrag van f5298.63 bijgeschreven. Aan de Centrale Bank te Utrecht werd in totaal gezonden f 102696.34 en vandaar ontvangen f 118802.65. Het re servefonds der Bank bedraagt thans f 4957.70. De rekening sloot met een bedrag van f 325694.41 en de balans met een bedrag van f 166601.62. Nadat den kassier was dank gebracht voor het uitgebracht verslag en het ge voelde beheer, werd overgegaan tot de verkiezing van ©en bestuurslid en een lid van den Raad van Toezicht. De aftredende heeren P. Stuifzand en W. van Oeffelen werden als zoodanig her kozen en namen hunn© benoeming aan. Verschillende zaken van huishoude- lijken aard werden nog besproken en door enkele leden die door vertrek naar elders of anderszins geen lid meer kon den blijven, het lidmaatschap opge zegd. Ten slotte sloot de voorzitter met een opwekkend woord deze goed ge slaagde vergadering. LEIDSCHE BURGERWACHT. De wedstrijden prijsschieten met buks worden gehouden in de s oh iet- zaal Morschpoort-kazerne op Donder dag 21 April 1927 te 8 uur nam. Er zal geschoten worden in 3 af- deelingen: Afd. A. Leden van de Leidsche B.W., die tevens lid zijn van een Schietver- eeniging. Afd. B. Leden van de Leidsche B.W., die op 1 Jan. 1927 den 60-jarigen leef tijd nog niet bereikt hebben. Afd. C. Leden van de Leidsche B.W., die op 1 Jan. 1927 den 60-jarigen leef tijd bereikt hebben. In alle Afd. schieten de schutters 10 patronen (desgewensoht 1 proef- schot). Houding knielend. De 10 pa tronen moeten achter elkaar geschoten worden. Er wordt geschoten op Buks schijf (5 visuels, telling 12—20). Donderdag 28 April 1027 schieten der 5 hoogste schutters van elke Afd. om den kampioensprijs. Er wordt dan geschoten op dezelfde schijf als hier boven aangegeven, zelfde houding; el ke schutter schiet 15 patronen achter elkaar (desgewenscht 1 proefsohot). TENTOONSTELLING VAN GESCHIED KUNDIGE EN GENEESKUNDIGE WERKEN. Tijdens het geschiedkundig-genees kundig congres dat, zooals reeds eer der gemeld dezen zomer hier ter stede plaats vindt, zal in het gebouw Grave- stein een tentoonstelling worden ge houden van boekwerken op geschied kundig-geneeskundig gebied, die blij kens den dezer dagen te verschijnen catalogus uit ruim 2000 werken zal bestaan. Slechts van schrijvers vóór het jaar ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 22*/» eent Ingezonden Mede deelingen, dnbbeL taritL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentlën bij vooruitbetaling van tan hoogate 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Bezoek van H. M. de Konigln-Moeder aan het Leidsche Dlaconessenhnis. Hoogleeraarsbenoemingen aan de Me dische Hoogeschool te Weltevreden. Windhoos ln Gelderland. Buitenland. Op de voorbereidende ontwapenings conferentie kon geen overeenstemming bereikt worden inzake beperking le- ger uitgaven en oorlogsmateriaal. Een Britsch luchteskader heelt or der gekregen, naar China te vertrek ken. 1800 zulen werken worden tentoonge steld, waaronder voorkomen een zeldzame collectie uit ruim 100 deelen bestaande van en over Boerhaave, wer ken van,, Hippocrates, Piinius en an deren. NOQRD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG-MIJ. iVervoeropbrengsten gedurende de maand Maart 10271926: ScheveningenLeidenKatwijk— Noordwijk (incl. Stadslijn Leiden) 1927: 110862; 1926: 108218; per dag aantal K.M. 1927: 87.65, 1926: 85.5U; Leiden- Heemstede, resp. 7777, 14362 en 10.33. 19.07 K.M.; AmsterdamZandvoort resp. 118661, 115557 en 136.71, 133.13 K.M.; Stadslijnen Haarlem: 68333, 66561 en 107,00, 104.23 K.M. per dag. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND Bij de gehouden verkiezing van hoofdingeland-plaatsvervangers in het 8ste, 9de en 13de district, werllen her kozen als hoofdingeland de heeren H. Straathof A.zn, C. van Muiswinkel Hzn., en D. Dorrepaal en als lootdmge land plaatsvervangers de heeren P. F. Noorddam, G. Domburg en A. B. Ver- kley. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Hedenavond opent d© heer H. v. d. Meer in perceel Lage Rijndijk 76 een zaak in galanterieën, emaille, porce- lein en aanverwante artikelen. Het perceel is geheel nieuw gebouwd door den bouwkundige M. v. d. Velden -e Leiderdorp. D© in modernen stijl opgetrokken gevel waar werkelijk lijn en verhou ding inzit, is door zijn keurige afwer king een sieraad voor dit stadsge deelte. In den winkel is een ruime sorteering artikelen aanwezig en te vens in de ruime étalage. Wij wen- schen den heer v. d. Meer in deze nieuwe zaak veel succes toe. KIEZERSLIJST. Wij verwijzen onze lezers in Leiden naar de in dit nummer voorkomende advertentie der A.R. Prop.club, betref fende het verstrekken van inlichtin gen der nieuwe Kiezerslijst. De club wil het onze menschen gemakkelijk maken. In plaats dat men naar het Bevolkingsbureau behoeft te gaan om te informeeren of men kiezer is, kan men zicli de volgende week, tot en met Donderdag, eiken avond melden aan het gebouw der N. L. Crt., waar een commissie zal zitting houden. GEDENKTEEKEN JULIANA VAN STOLBERG. Wij verwijzen naar de advertentie in ons blad van het Comit Leiden- Oegstgeest voor de oprichting van een gedenkteeken voor Juliana van Stol berg. Dit streven zal ieder sympathiek zijn. Juliana van Stolberg, de stam moeder der Oranjes, die haar vijf zo nen afgestaan heeft voor de bevrijding van Nederland van onder het Spaan- sche juk, verdient zeker altijd in de herinnering van ons volk voort te blij ven leven. We vertrouwen dan ook dat ieder een bijdrage zal afzonderen voor het op te richten gedenkteeken, dat deze edele vrouwe de eer zal geven die haar ruimschoots toekomt. Ten raadhuize te Voorburg, heeft de» aanbesteding plaats gehad van het rioleeren en aanleggen van straat- banen op een terrein ten Z.O. van het Westeinde aldaar. Ingekomen wareru 9 biljetten. Laagste inschrijver was N. Timmer9 alhier voor 4250. BINNENLAND. ZOMERTIJD. De zomertijd gaat in België, Frank rijk en Engeland in op aanstaande Zondag. In verband hiermede zijn in de dienstregeling der reizigerstreinen hief te lande eenige wijzigingen aan gebracht, welke wijzigingen in alle stations en reisbureau* verkrijgbaar zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1