Quick Quakëf NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 APR\ L 1927 DAG-AGENDA. Woensdag 6 April, zitting van het Adviesbureau voor Tuinbouwaangele- genheden in bet Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk, van acht tot negen uur des avonds. Woensdag 6 April, 's av. acht uur. Foyer der Stadsgehoorzaal: Lezing met lichtbeelden over China, door den heer J. J. L. Duyvendak, Lector in het Chineesch. Donderdag, 7 April, 's av. acht uur. Zendings-Samenkomst. Spr. Ds. J. A. van Nie, uit Zetten, over „Eene vraag" Donderdag 7 April, 's av. acht uur. Nutszaal: 2e Jaarvergadering v. d. Meisjesvereen. „Thirza" en „Tabithd" Vrijdag 8 April, s av. acht uur. „Pre diker", Janvossensteeg: Ledenverg. der A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje". Vrijdag 8 April, 's av. acht uur. Nuts zaal: Lezing met lichtbeelden, door den beer Staal, over „Suriname en hare bewoners" voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 April tot en met Zondag 10 April rus. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Onderwijs in het instrumentmaken en glasblazen, 2. Verslag van de Commis sie, belast met het afnemen der practi- sclie instrumentmakers- en glasblazers examens; 3e. Programma der Vacan- tie-cursussen en een toelichting daar van; 4e. Het Bestuur dat aldus voor 1927 is samengesteld: Prof. Dr. W. J. de Haas, Leiden, Voorzitter; Prof. Dr, W. H. Keesom, Leiden, Onder-Voorzit ter; Dr. C. A. Crommelin, Leiden, Se cretaris-Penningmeester; Dr. S. Holst Weber, Leiden; ir. J. A. Tours, Den Haag; Dr. G. Holst, Eindhoven; G. E. E. Kuijntjes. 5. Een opsomming van Eereleden, Donateurs en gewone le den; 6. Bekening en verantwoording over 192G; 7. Rede uitgesproken door Prof. Dr. W. J. de Haas, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Hierna wordt de rondvraag aan de orde gesteld, waarna de voorzitter .sluit met dank aan de heeren voor hun tegenwoordigheid. KONINKLIJK BEZOEK. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens Vrijdagmiddag 8 April het ver bouwde Diaconessenhuis alhier te be zichtigden. jj PROF. STORM VAN LEEUWEN. Prof. Dr. W. Storm van Leeuwen gaat volgende *eek voor eenigen tijd naar bet buitenland tot het houden van voordrachten. Op 12 April spreekt hij te Weenen en 23 April te Boedapest. Als onder werp van zijn voordrachten zal hij be handelen: Astlima en tuberculose in verband met klimaat-allergenen". Tegen het einde dezer maand fhl prof. Storm van Leeuwen weer hier ter stede terug zijn. ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN IN LEIBEN. Vandaag hebben de Zuid-Afrikaan- sche Studenten, die zullen deelnemen aan het groote Nederlandsche Studen- tencongres te Wageningen, een bezoek aan Leiden gebracht. Na eerst verschil lende merkwaardigheden te hebben bezichtigd waren de dames de gasten van de V.V.S.L. en de mannelijke stu denten van het Leidsch Studenten corps. Vanmiddag zijn zij door het Colle gium van het Leidsch Studentencorps ontvangen in de sociëteit Minerva en is bun een diner aangeboden. Van avond vertrekken zo naar Amsterdam Mej. M. KI. wed. H. heeft zich bij de politie beklaagd dat ze door haar kostganger, dien ze niet langer in huis wilde hebben, is mishandeld in haar woning. G. v. d. Rzoo heet de aange klaagde, had haar met de vuisten in 't gezicht geslagen. Eenige jongens hebben gisteren een brandje gemaakt op het land ach ter de President Steynstraat, waar door de zijwand van een daar ter plaatse staand schuurtje vlam vatte. Een agent van politie en een burger wisten de vlammen te dooven. De chauffeurs van een drietal autobussen, van een firma dio den dienst in de omtrek onderhoudt,, dir. de heor O., hebben gisteravond een prooes-verbaal gekregen voor bet niet in orde zijn van de (Stuurinrichting. Ze mochten de reis niet voortzetten al vorens dit in orde gemaakt was. BINNENLAND. VAN HET HOF. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana zijn gistermiddag met den Staatsspoortrein van 4 u. 5 min., waar in zich het koninklijk salonrijtuig be vond, naar Het Loo vertrokken. Het gevolg der koninklijke familie bestond uit baronesse Sloet van Marx- veld, eerste hofdame, belast met de op voeding van de Prinses; de hofdames jonkvrouwe van Swinderen en baro nes van Heeckeren van Keil; mej. Oos- terlee, gouvernante van de Prinses; baron van Geen, kamerheer en parti- lier secretaris; luitenant-kolonel de Jonge van der Halen, adjudant; ma joor jhr. Laman Trip, adjudant van den Prins; le luitenant Pbaff, ordon- nance officier der Koningin, en jhr. RECLAME. VLUGKOKEND HAVERMOUT gaar in 3 tot 5 minuten. mr. Stoop, secretaris van het kabinet der Koningin. In de koninklijke wachtzaal, ter weerszijden waarvan vele belangstel ler-den zich op het perron hadden op gesteld (ook buiten het station, in de Rijnstraat, waren velen van het ver trek getuigen), bevonden zich de bur gemeester, mr. Patijn; en de gouver neur der residentie, generaal-majoor Insinger, met welke autoriteiten de Koninging zich eenigen tijd onderhield VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van den achttienden verjaardag van prinses Juliana op 30 April zal de vereeniging „Neerlandia" te Londen een feestmaaltijd aanrich ten in de Connaught Rooms. Men heeft jhr. De Marees van Swinderen; onzen gezant te Lon den, verzocht den maaltijd te presidee ren. Het bestuur van „Neerlandia" heeft besloten, niet alleen haar leden toegang te verleenen, doch den maal tijd open te stellen voor alle Neder landers en Nederlandsch sprekende in woners van Londen. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie deelt mee, dat de mogelijk heid wordt geopend om reeds van 10 April af telegrafische gelukwenschen zoowel gelukstelegrammen als gewone telegrammen, voor Prinses Juliana, ter gelegenheid van haar 18en verjaar dag op 30 April aan te bieden. De be stelling zal geschieden op 30 April; de afzenders moeten hun wensch daartoe te kennen geven door een schriftelijke verklaring op het formulier van aan bieding. FROV. STATENVERKIEZING N.-BRABANT EN DRENTE. Gisteren had in de Provincies N. Brabant en Drente d? Statenverkie zing' plaats. In Noord Brabant bleef het aantal zetels - stabiel, metuitzondering van der R. K. Staatspartij, die één zetel' verloor, terwijl de Vrijheidsbond er een zetel bijkreeg. De.uitslag der stemming is als volgt: C. H: Unie 12442 9432 3 2 A. R. Partij 10816 9128 2 S. D. A. 'P.16609 21348 3 3 R.K. Vakspartij 9672 14563 2 2 R.K. Staatspartij 239251 249852 50 51 Groep v. Nunen 958 Groep Bom 79G Vrijz. Rem. Bond 8591 4271 2 2 Vrijheidsbond 7252 6427 L Groep Vink 485 Groep v. Gent 186 De eerste kolom geeft aan de par tijen, de tweede de Statenverkiezing 1927, de derde rle Tweede Kamer-ver kiezing. 1925, de vierde en vijfde hec aantal zetels, resp. van de nieuwe en oude samenstelling. Jn Drente was de schommeling groo ter. Daar werden verliezen geleden, door de Plattelanders (1 zetel), door de Vrijheidsbond (1 zetel) en door de» A. R.~(l zetel). Op de lijst van den Plattelander Qp Boef werden 2 zetels vèrloren, terwijl ,de lijst Braat 1 zetel veroverde. Gewonnen werd door de Vrijz. Dem. Bond (1 zetel) en door de S. D. A. P. (2 zetels). Hier volgt de uitslag in* Drente: Plattel. (Braat) 1850 518 1 O Vrijz. Dem. Bond 10671 9416 5 4 S. 'D. A. P. 20208 24545 9 7 Communisten 650 364 R.K. Staatspartij 3ö'o7 3569 2 2 Vrijheidsbond 10806 6383 5 6 A. R. Partij 14688 15070 6 C. H. Unie 11121 10539 5 5 Plattel, (d. Boer) 5351 5338 2 4 De eerste kolom geeft aan de par tijen, de tweede de Statenverkiezing) 1927, de derde dé Tweede Kamer-ver kiezing 1925, de vierde en vijfde het aantal zetels, resp. van de nieuwe en, oude samenstelling. EXAMENS WIS- EN NATUURKUNDE De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen byengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van Middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, met name voor de akten K I, K II, K III, K V en K VI, en tot het geven van la ger onderwijs in de wiskunde, zullen worden afgenomen te 's-Gravenhage in het gebouw Fluweelen Burgwal 22, en dat de examens voor de akte K VI (aard-, delfstof-, plant- en dierkunde) zullen worden afgenomen aan de uni versiteiten te Amsterdam, Utrecht, Gro ningen en Leiden. De examens zullen aanvangen in September, zoo noodig reeds in het laatst van Augustus. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar St.crt. 67. DE MAILVERZENDING PER VLIEGTUIG. De heenreis van het vliegtuig, dat de post naar Sabang zal brengen, is volgens program volbracht. De voor Hol land bestemde mail van Java ging Zater dagmiddag uit Soerabaja, en Zondag mor gen bij daglicht uit Tandjc-ng-Priok via Sambo naar Belawan-Deli. Gistermorgen om half elf kwam het vliegtuig te Sa bang aan en heeft de mail aan de Sla mat afgeleverd. De tijdwiDst van Soera baja uit is vier en een half en van Bata via uit vier etmalen. De Indrapoera wordt morgenochtend om 6 uur te Sa- bang verwacht, waarna het toestel de te rugreis naar Java begint. EEN NEDERLANDSCH GEZANT TE PEKING. Jhr. M. Beclaerts van Blokland, on ze nieuwe minister van buitenland^ r.che zaken, is. zooals men heeft gele zen, bijkans tien jaren gezant in Pe king geweest. in 1909 vertrok hij naar de Chinee- sche hoofdstad en pas in 1919 verliet hij zijn post. Het waren bewogen ja ren. welke hij vooral aan het slot van zijn ambtsperipde -doorleefde, min der vol van oorlogsgerucht dan thans weliswaar, maar zeker niet minder eischend in diplomatieken zin. In verband met de huidige gebeur tenissen in China is het merkwaardig opnieuw te lezen van de moeilijkhe den, waar tegenover onze gezant zich in de oorlogsjaren zag gesteld. Op 14 Maart 1917 werden de diplo matieke betrekkingen tusschen Chi na en Duitschland afgebroken, werd het Nederlandsche gezantschap te Pe king met de behartiging der Duitsche belangen belast èn in Tientsin, Tang koe en Peitaho de bewaking der Duit sche eigendommen door Nederland sche militairen van de Duitsche mili tairen overgenomen. Ofschoon deze maatregel een tijde lijk karakter droeg, n.l. om de ,Duit- sche eigendommen tegen de Chinee- sche plunderaars te beschermen, kon den de Nederlanders niet eerder dan in September van dit jaar hun taak aan de C.hineesche militairen overdra gen. De bewaking van het Duitsche ge zantschap te Peking was eveneens aan Nederlandsche mariniers opgedra gen. De manschappen van de Duit sche gezantschapswacht bleven onder toezicht van de Nederlandsche wacht totdat de Chineesche regeering in A- 'pril in het dorp Haitien een kamp te hunner interneering aanwees. De da- gel ijksche verzorging der Duitschers was daardoor weliswaar op de Chinee sche autoriteiten overgegaan, doch 't bleek noodig, dat het Nederlandsche gezantschap voor hun belangen bleef opkomen,. Toen in begin Juli een van de 'veel voorkomende binnênlandsche militai re acties van do troepen van, maar schalk Toean bedreigende vormen be gon aan te nemen, werden de geïnter neerde Duitschers voor alle zekerheid onder Nederlandsch geleide van Hai tien naar hun kazerne in Peking over gebracht, waar zij bleven, totdat de rust was weergekeerd en zij hun kamp weer konden betrekken. Gelijke bemoeiingen als met de Duit sche gezantschapswacht had het Ne derlandsche gezantschap ook mét de wacht der Oostenrijksch-Hongaarsche legatie terwijl het tévens zórg had' te dragen voor de thuisreis van de Duit» sche en Oostenrijksch-Hongaarsche de plornatieke f-n consulaire ambtenaren Zoowel het gezantschap te Peking als het consulaat-generaal te Sjang hai hadden do- handen vol met deze repatrieering, die met schepen van de maatschappij Nederland en de Rotter damsche Lloyd geschiedde. Tal van ingewikkelde regelingen moesten worden getroffen ter voorzie ning in de functies, waarmede de con sulaire ambtenaren in China krach tens de tractaten waren belast. Her haaldelijk werd door het Nederland sche gezantschap in die dagen bij de Chineesche regeering tegen willekeu rige daden ten opzichte van do Duit schers en Oostenrijkers geprotesteerd In tal van gevallen leverde de tus- schenkomst goede resultaten op. Zco wist het gezantschap te bower ken dat den Duitschen zendelingen de noodige gastvrijheid werd gegeven en dat de in het binnenland gevestig de Duitsche bufgers hun Wapenen ter zelfverdediging mochten behouden. Ook had het herhaaldelijk in de bres te springen ten behoeve van de uit Si berische krijgsgevangenschap naar Mandsjoerije ontvluchtte Duitschers Oostenrijkers en Hongaren, die in 'n kommervollen toestand verkeerden. Den 15den Augustus 1917 deed zich een incident voor in het Nederland sche consulaat te Sjanghai. TweeOos tenrijkers waren het gebouw binnen gedrongen dat toen reeds onder Ne derlandsche bewaking stond. Een van hen wilde een der consulaire beamb ten vermoorden .betgeen de anderepro beerde te beletten, met het gevolg dat hij door zijn landgenoot doodgescho ten werd. De Nederlandsche consul deed den man vasthouden in afwachting van de houding die de Chineesche autori teiten ten opzichte der consulaire rechtspraak zouden innemen. De be waking was echter ontoereikend en de moordenaar wist te ontsnappen. Zoo plaatsten de omstandigheden Jhr. Beelaerts van Blokland dus meer op den voorgrond dan in den re gel met een Nederlandsch diploma tiek vertegenwoordiger in den vreem de het geval pleegt te zijn. Uit het Sociale Leven. DE CHINEESCHE VAKBEWEGING. Tsjenkwen, de algemeene secretaris van den Chineeschen Zeeliedenbond, heeft onlangs te Berlijn een lezing ge houden, waarin hij omtrent den stand van de Chineesche vakbeweging o.a. het volgende mededeelde: „Op 1 Mei 1924 werd in China het eerste vak ver eenigings congres gehou den, waarop 160 afgevaardigden aan wezig waren, die meer dan 200 organi saties met 300.000 leden vertegenwoor digden. Op het tweede Vakvereeni- gingscongres in Mei 1925 telden de vakorganisaties reeds 540.000 leden. Het Chineesche vakverbond kwam tot stangl. Op het derde vakvereenigings- congres in 1926 vertegenwoordigden de afgevaardigden 1,500,000 leden. Op het vekvereenigingscongres in Mei van dit jaar zullen ongeveer 3,000,000 leden vertegenwoordigd zijn. De grootsie or ganisaties zijn de Zeeliedenbond, de Bond van Spoorwegpersoneel en de Textielarbeidersbond". Over de richting, die het Chineesche vakverbond is toegedaan, zeide Tsjen kwen: „'Het Chineesche vakverbond is bij,, de revolutionaire Roode Vakver- een igings- Internationale aangesloten. Voor pacifistische of reformistische beginselen voelt het niets". Dat in de Chineesche vakbeweging minder vakvereenigingsbeginselen dan wel politiek en de national©, gedachte op Tien voorgrond staan en zelfs staan moeten, blijkt duidelijk uit de opmer king van Tsjenkwen, dat „het een heidsfront van de arbeidersklasse met de bourgeoisie voor het oogenblik ab soluut noodzakelijk is". Wanneer er na de politieke verwarring van thans normalere tijden komen, zullen ook de Chineesche kameraden inzien, dat de vakvereenigingen, willen zij aan haar doel beantwoorden, het eenheids front met de bourgeoisie en de poli tieke partijen moeten verbreken. Het is niet meer dan natuurlijk, dat haar bij den tegenwoordigen stand van za- ken1 het gelukken der revolutie hoofd zaak is. „Het is", zooals de „Federa- tionist", het orgaan van het Ameri- kaansclie vakverbond zegt, „een won derlijke gedachte, dat een volk. het welk door zijn zeden en gewoonten tot decentralisatie is voorbeschiktf plotseling de idealen en de nooclzake* lijkheid eener natie ontdekt". BUITENLAND. DE BRITSCHE WET OP DE VAKBEWEGING. Heftige protesten bij (le vakbewegings- L riders.* Het regeerings.ontwerp op de be voegdheden der vakvereenigingen heeft een ontzaggelijke opschudding) teweeg gebracht in het kamp der ar beiderspartij. en het eerste gevolg er van schijnt te zijn. dat de endrung el veeten zullen worden vergeten en de geheele partij, vast aaneengesloten zoo wel1 in het parlement als in liet land, stemming zal trachten te maken tegen de drastische maatregelen, die de be doeling hebben 'de politieke actie der vakorganisaties aan banden te leggen. Reeds heeft Ramsay Mac. Donald ervan gezegd, dat het éen der sterkste! uitingen van den klassenstrijd is, wet ke hij ooit heeft meegemaakt. Eén gematigd man als Clynes vér- klaart, dat het een wraakzuchtige en partijdige wetgeving is, waarvoor do communisten dankbaar Allien zijn. ..Het is twintig maal zoo erg als tk' het met mogelijkneid had kunnen den ken", zegt hij, „en het doet'ai onze» pogingen om een betere stemming iiu de industrie te verwekken, in duigen vallen. Het geeft den communisten alles wat ze verlangen om onrust in de nij verheid te veroorzaken. De georgani seerde werkgevers, zoowel ais de ge organiseerde arbeiders, worden er erro stig door geschaad". Cook, die van krachttermen houdt, acht de regeeringsactie een oorlogsver klaring aan de geheele arbeidersbe weging, zoowel in politiek als in indu strieel opzicht en voorspelt, dat hec op een ernstiger conflict zal uitloo- pen, dan dat van verleden jaar. Coppock, van de organisatie tier bouwvakarbeiders, ziet een ieder, dia met de vakvereenigingsbeweging iets te maken heeft, al in de gevangenis. Hij acht-het de meest unverantwoor jdeiijke maatregel, die eenige regee ring kon nemen om een tegenstand: te onderdrukken, en een reactie-maat regel, welke door klassevooroordeel is ingegeven. Onder deze wet kan el ke poging van de arbeiders om een loonsvermindering of unfaire prak tijken te weerstaan, als een misdaad: of als een samenzwering worden be schouwd en gestraft. De secretaris van de T. U. C,, ci trine, zegt, dat het ontwerp in zóo {dubbelzinnige terminologie is opge steld, dat het bijna onmogelijk zal zijn het toe te passen. De leiders der vakvereenigingen van regeeringsambtenaren, die volgens het ontwerp niet meer met andere vakver eenigingen mogen samenwerken, zijn natuurlijk ontdaan. Ze zeggen, dat ze het ontwerp met alle macht zullen bestrijden en dat Üe ambtenaren deze behandeling niet hebben verdiend. DE REIS VAN BETHLEN. Het verdrag met Italië geteekend. Uit Rome wondt gemeld, dat Mus Bolini en graaf Betïen gistermiddag) het vriendschaps- en arbitrageverdragj tusschen Italië en Hongarije hebben geteekend. De belangrijkste bepaling van idit' verdrag is wel, dat Fiume voortaan! een vrijhaven voor Hongarije zal1 won- (den. Een mededeeling van Ital&ë te Belgrado. Officieus verluidt, dat Italië te Bel grado uitdrukkelijk heeft doen verkla ren, dat het Italiaansch Hongaarsohe garantiepact tegen niemand gericht id maar strikt in overeenstemming is met/ (den geest van het .Volkenbondspact. Hongaarsche persstemmen. Naar uit Boedapest ge meldt wordt* zijn de Hongaarscne bladen zeer ver heugd over het sluiten van het verdrag |Ook zij betoogen, dat de toenadering tusschen Hongarije en Italië niet te gen Zuid-Slavië ia gericht. Radio-Programma. Wat er vanavond te boeren Is. KöNIGSWUSTERH., 1300 M. 7-5° O.- en W.-Pruissisohe Avond. 9.5011.50 Muziek. DAVJENTRY, 1600 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 7.05 Concert. 8.05 Concert. 9.55—11.ao Concert. HILVERSUM, 1050 M. 5.30—6.15 Concert. 6.156.45 Lezing. 6.45—7.15 Concert 7.45 Politiebericht. 8.10 Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Sprekers: de Hooggeleerde heer Pro_ Dr. W. J. A alders, van Groningen. On derewrpAugustinus". De heer J. H. van Lcnkhuyzen, Uitga- ver te Zeist. Onderwerp: „Mooi Zsist, de k>rel der Stichtsche Lustwarande"-. Verdere medewerking van: Mevr. D. Geesink—van Bommel, van Amsterdam, piano. Jhr. rl. E. F. van Suchtelen, van Bilthoven, viool. Mej. Clara de Graaft', van Amsterdam zang. Mtj. L. van Mourik, van Amsterdam; piano-begeleiding. 10.30 Persberichten. .>jr.itói PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05- Concert. 5.55 Koersen en inlichtingen, tuco Actualiteiten. 8.20 Koersen en persberichten. 9.05 Concert. TOENEMENDE WERKLOOSHEID 4N RUSLAND. Lage steun uitkeringen. Dc l inies verneemt uit Kiga: Volgens cfficieele berichten in de Sovjet-pers bedraagt het aantal werk* J'cozen m de steden van sovjet-Ruslancfl .1.2 /1.000 op een totaal' van 10.313.00tl arbeiders. f Er zijn 520800 werkloozen meer dan verleden jaar. Een der voornaamste oorzaken der werkloosheid is de toevloed van arbet. ders uil de dorpen naar de steden. Da mogelijkheid, clat dezen werk vinden 111 de industrie neemt steeds af, ter- wijl hun aantal grooter wordt. Slechts' 400.009 ingeschreven werk loozen ontvangen geldelijken steun, oni gevêer 16 roebels per maand. Vijftig percent der werkloozen zijn vrouwen, 40 percent ongeschoolde ar beiders, verder zijn het meerendeelsi inteliectueelen. De autoriteiten zijn doende, de werk! loozen in klassen in te deelen. alnaafl loozen iij klassen in te deelen. al naaf gelang zij in de eerste, tweede ot der de klasse zijn, zullen ze 33, 25 ot 2Ü! percent van hun gewone loonen krij gen uitgekeerd. EE TREK NAAR DE STEDEN, Sinds jaar en dag wordt het'platte-- land van Frankrijk ontvolkt, eener- zijds door vermindering van geboorten maar veel meer nog door den trek naar de groote steden. Het wordt een méér dan onrustbarend verschijnsel. Ambrqise Rendu, het oudste lid van den Parjjschen gemeenteraad, heeft nu een middel bedacht. Ilij wil aan de jeugd' ten plattelande materieele voordeel en toekennen, die de uitwerking moeten' hebben, dat zij den geboortegrond trouw blijven. Hij wil een stelsel gaan toepas gen, volgens hetwelk alle meisjes van het land, als ze huwbaar zin. óver een aardig en bruidschat beschikken, onder voorwaarde, dat ze op het land blijven. Rendu heef; een heel plan uitgewerkt dat in hoofdzaak hierop neerkomt, dat er bij de geboorte van elk meisje tem plattelande een verzekering wordt gc- sloten, waarvan de premie jaarlijks door (de ouders, den staat en de gemeentel, wordt betaald. Op het 21ste jaar wordt er dan aan de verzekerde 10.000 frank uitgekeerd. Den staat zou deze maatre gel volgens de berekening van Rendu, op niet meer dan 10 milïioen per jaar komen te staan. .Het heet, dat dit plan door de Re geering zeer gunstig ontvangen is. KORTE BERICHTEN. —■De voorbereidingscommïssie-'der ontwapeningsconferentie beraadslaag de gisteren over de vlootbeperkingp De besprekingen hadden een gunstig verloop, zoodat algemeen overeenstem ming wordt verwacht De Britsche en Amerikaansche) protestnpta's inzake de gebeurtenissen te Nanking zijn gisteren aan de res pectieve gezanten te Peking getelegra feerd. Jntusschen zijn de mogendheden, het nog niet eens over de te( treffen maatregelen, als het kanton gouvernement haar eischen niet in willigt. De Duitsche Minister van buiten) landsche zaken, Stresemann, heeft op een bijeenkomst der Duitsche volks partij een rede gehouden, gericht te gen het sluiten van een concordaat) met het Vaticaan door Pruisen. De rede, die nogal opzien heeft ge wekt, zou volgens sommiger opvat- ting, de coalitie-eenheid m gevaar) brengen. De Vereenigtie Staten hebben) toesloten in geval van nood alle Ame- rikanen te Tientsin te concentreeren. i In Engeland bedroeg het aantal' werkloozen den 28sten Maart 1.081.000' id.i. 4170 meer dan de vorige week. De Belgische Senaat heeft ïri comité -generaal" "het voorstel, waarbij! tfe speciale jaarlijkscfie vergoeding (der senatoren van 4000 op80Ö0 franM woi)dt gebracht, met groote meerder heid Aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2