NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 APRIL 1927 DAG-AGENDA. Woensdag 6 April, 's av. acht uur. Foyer der Stadsgehoorzaal: Lezing met lichtbeelden over China, door den heer J. J. L. Duyvendak, Lector in het Chineesch. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Maart tot met Zondag 3 April a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. Telef. 523. noemd mag worden. De loopbaan en de persoon van Graaf Apponyi zijn als het inbegrip van een tijdperk der Hon- gaarsch© geschiedenis, en van welk een gewichtig en veelbewogen tijd perk! Hij was twee jaar oud tijdens den grooten nationalen opstand van 1848, is in de herinneringen van dien •tijd opgegroeid, en heeft in zijn jeugd in persoonlijken omgang den invloed ondergaan v. Kossuth's medestrijders, zooals Franz Déak. Hij was 21, toen de „Ausgleich" van 1867 in de plaats der Oöstenrijksche overheersching de „re- eele unie" der beide deelen van de Donau-monarchie stelde. Het grootste deel van Apponyi's openbaar leven, is gewijd geweest aan het streven, langs constitutioneelen weg, die zakelijke unie tot een zuiver personeele terug te brengen. Het dichtst nabij scheen de verwezenlijking van dat ideaal, toen de partij der independenten in 19C5 de meerderheid verkreeg, en Apponyi zit ting nam in het Hongaarsche kabinet. Hij bewerkte een wet, die aan de na tionale minderheden in Hongarije be hoorlijk openbaar onderwijs waarborg de. De wereldoorlog heeft een geweld dadige en algebcele oplossing van tiet 3U.1e staatsverband gebracht; het pro- öleem zelf, dat Apponyi's levenstaak was ge'weest, bestaat niet meer sedert 1918. Doch dit wil niet zeggen, dat daarmee zijn werkzaamheid als Hon- ^aarsch staatsman afgeloopen was; hij vond terstond nieuwe nationale taak genoeg voor zijn nimmer rustende ac tiviteit, die zich overigens ook tevoren niet tot het strikt politieke had be paald Reeds sedert 1895 bekleedde Graaf Apponyi een belangrijke plaats in de Interparlementaire unie, en was her haaldelijk president van haar interna tionale samenkomsten. Hij was dan •>ok de aangewezen persoon, om tij dens den Wereldoorlog de vredesge- llachte te bevorderen, en de Hongaav- Aclie delegatie' op het vredescongres hij aaar niet zeer bemoedigenden arbeid leiden. Zijn beproefd beleid en in richt weerhielden hem van het volgen fan de wanihoopspolitiek van Michel tCarolyi, eertijds zijn medestander. In de bange jaren, die Hongarije door- inaaktp na liet in werking treden van aet vredesverdrag, hield Apponyi zich Dezig me.t het bepleiten van de zaak rijns Vaderlands voor de publieke opi nie in Amerika, en ook als eerste af gevaardigde, voor den Volkenbond. Het is ongetwijfeld een groot voor zicht, dezen onvermoeiden strijder en ervaren staatsman, wiens blik over zooveel reikt wat achter ons ligt hij was in zijn jonge jaren, te Parijs, be vriend met Montalembert zelf van zijn ondervindingen en zijn streven te kunnen hooren spreken. CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond alhier kwam gisteravond in buitengewone vergade ring bijeen. Kermerken de gewone ver gaderingen zich door het werken op het terrein van het practische sociale leven, ditmaal was aan de vergade ring een feestelijk karakter gegeven. Een feestelijke jaarvergadering zoo ge wilt. De voorzitter, de heer J. B. H. Gro tenhuis, opende de vergadering, liet zingen Psalm 150 1, ging voor in ge- oed en las 1 Timotheus 6 616. In zijn openingswoord riep hij allereerst aet welkom toe aan de leden van den besturenbond en sprak zijn voldoening uit, dat zoovelen aan den oproep hadden gehoor gegeven om met hunne vrouwen deze vergadering bij te wo nen. Er wordt, aldus spr., wel eens ge slaagd over de lauwheid bij de leden van de aangesloten organisatieJs en daar is reden voor. Eerste eisch is ech ter dat de bestuurders weder worden bezield met het oude vuur opdat we der als voorheen met lust en ijver ge werkt worde aan het groot maken van de Chr. Vakbeweging. Ook moet groot© waarde worden ge hecht aan de medewerking der vrou wen en spreker acht zich gelukkig, zich dezen avond tot hen te kunnen wenden. De vrouwen in' de eerste plaats toch voelen zoo diep voor een goed, gezond familieleven. Zij voelen zoo diep voor het welzijn van hunne kinderen. Maar zij moeten dan he-< denken dat dat niet van zelf gaat, dat daarvoor moet worden gewerkt en ge treden. Dat doen de mannen óók op lunne vergaderingen, en hij wekte daarom de vrouwen op, niet door de convocatie „achter den spiegel te zet ten" te trachten haar man een avond thuis te houden, maar door hun man nen aan te sporen de vergaderingen ge frouw te bezoeken, mede te werken1 en mede te strijden voor de verbeteringen op sociaal-economisch terrein, daar voor moeten onze mannen, daarvoor moeten onze vrouwen strijden. Al wordt er in onze goede stad wel .*?ns gezegd, dat de Chr. Vakbeweging slechts in een beweging van „Socialis- -en die bidden", hij constateert met verwijzing naar het voorgelezen schrift gedeelte, dat het niet gaat om rijkdom «na&r dat het gaat om de gerechtig heid Gods ook op het terrein van Lot sociale leven. Wij hebben ook op het terrein van den arbeid te strijden de strijd des geloofs omdat het óók op sociaal economisch gebied gaat om de eere van Koning Jezus. Verder heette hij welkom de „Tim- delerclub", die dezen avond zou voor dragen en het strijkje onder leiding van den heer Plu die het muzikale ge deelte van den feestavond voor rijn rekening had genomen. Spreker wekte de aanwezigen op om, zoo zij kinderen hebben, die op muzikaal gebied al eenigszins geschoold zijn en die dus zouden kunnen medewerken zich met den heer Plu in verbinding te stellen, opdat ook de Chr. Vakbeweging ter plaatse, door opluistering van bare ver ga deringen, daarvan de vruchten zou kunnen plukken. Na de aanwezigen een prettige avond te hebben toegewenscht. verklaarde de voorzitter de vergadering voor ge opend. Die wensch is in vervulling gegaan. Op voortreffelijke wijze heeft de ,,Tim- delerclub" zich van haar taak gekwe ten en niet minder is genoten van de goede muziek van het muziekgezel schap „Plu". Het was voor velen dan ook een avond die veel te spoedig ten einde was, al was het reeds ver over elf uur, toen de voorzitter, na de medewerken den voor hun prestaties te hebben be dankt, de vergadering na dankgebed sloot. LUSTHOFLAANSCHOOL. De Vereeniging voor Geref. School onderwijs heeft wegens de groote toeneming van het aantal leerlingen op de Lusthoflaanschool besloten het personeel door de aanstelling van een 10de leerkracht uit te breiden. Met ingang van 1 Mei is als zooda nig in tijdelijken dienst benoemd Mej. A. H. v. d. Horn te Asperen. GEREF. SCHOOL VOOR U. L. O. Het bestuur der Geref. School voor U.L.O., Hoogl. Kerkgracht 20a (Hoofd de heer W. G. AI dershof Jr.), heeft, wegens de toeneming van het aantal leerlingen, met ingang van heden den heer J. Hemmes, oud-Hoofd eener Chr. U.L.O.-school te Delft, alhier, benoemd tot vakleeraar voor de wiskunde. AFSCHEID VAN DEN HEER F. J. HOPMAN. Ver over de honderd leerlingen van de H.B.S. alhier waren gisteravond op het stationsemplacement bijeengeko men om den scheidenden leeraar, den hoer F. J. Hopman, bij zijn vertrek naar Rotterdam vaarwel te zeggen. Een der oudste leerlingen bood mevr. Hopman bloemen aan. Toen de trein zich, omstreeks kwart voor negen, in beweging zette, weerklonk een luid hoera. De heer Hopman was zeer onder den indruk van deze even spontane Als har telke ovatie. PROF. LORENTZ. Prof. Dr. H. A. Lorentz, die, zooals gemeld, den 17den dezer met het s.s. „Veendam" uit Californië hier te lan de wordt terugverwacht, heeft Pasa dena, waar hij aan de universiteit on geveer een half jaar colleges heeft ge geven, verlaten. Alvorens zich echter in te schepen, zal hij, daartoe uitgenoo digd, nog een voordracht houden aan de universiteit te Columbus (Ohio) en aan die te Philadelphia. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Maart ingelegd 340.448.86 en terugbetaald 299.132,66, terwijl 139 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 103 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 15.938 inleggers be droeg einde Maart 6.453.744.38. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Naar wij vernemen, heeft Mevr. Dietrich medegedeeld, dat zij wegens gezondheidsredenen geen hernieuwing van haar lidmaatschap van den Raad wenscht. De heer L. Weyl, die voorkwam op de groslijst van de Dem. Partij, heeft bericht dat hij niet voor een plaats op de candidatenlijst in aanmerking wenscht te komen. BINNENLAND. JHR. v. KARNEBEER'S AFSCHEID. Jhr. van Karnebeek heeft gisteren middag het corps diplomatique in af- scheidsaudiëntie ontvangen. POSTWISSELVERVALSCHER. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren terecht gestaan een 30- jarig koopman, die het vervalschen van postwissels tot één zijner hoofd bezigheden had gekozen. Hij maakte er zijn werk van postwisselformulie ren te vóórzien van alle mogelijke in vullingen, valsche stempels en hand- teekeningen, terwijl hij ook het bewijs van ontvangst valschelijk onderteeken de. De postwissels bood hij dan aan de postkantoren aan en inde het geld. De. z© practijken heeft hij te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag uitgehaald. Het liep mis, toen hij een dergelijken postwissel aan het wijkkantoor Am- stel te Amsterdam aanbood; het be drog werd ontdekt en de dader gear resteerd. Het O. M., waargenomen door mr. Versteeg, eischte wegens valschheid in geschrifte en het gebruik maken daar van, drie jaren gevangenisstraf. SOCIALE WETGEVING. Naar aanleiding van enkele medo- deelingen betreffende de Neder land- sche sociale wetgéving, in de „Informa tions Sodales" en in het rapport van den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, heeft mr. Cort van der Linden gisteren in do zitting van den beheersraad gewezen op de onjuiste inlichtingen omtrent Nederland, die het Arbeidsbureau den laatsten tijd verspreid heeft. De directeur, de heer Thomas, zegde toe, voor herhaling te zullen waken. DE ONEENIGHEID TE OVERSCHIE. In d© gistermiddag te Overschie ge houden openbare raadszitting is het adres dat door mr. J. G. Schurmann, advocaat te Rotterdam namens inge zetenen van Overschie aan den Raad was ingezonden, in behandeling geno men1. Gelijk men zich zal herinneren, werd in dit adres opheffing verzocht van de indertijd in geheime zitting be sloten geheimhouding betreffende het tusschen den burgemeester en den ge- meente-sêcretaris gerezen conflict, om. naar aanleiding van foutieve boekin gen door den laatste in de gemeente administratie gemaakt. De Christelijk-Historische fractie gaf bij de besprekingen te kennen dat er geen nieuwe geziohtspuntenzijn gere zen, zoodat er geen redenen aanwezig zijn om op het eens genomen raads besluit terug te komen. Er werd daar om voorgesteld het adres voor kennis geving aan te nemen. De anti-revolutionaire raadsfractie, ondersteunde dit voorstel, evenals de Roomsch-katholieke, van welke zijde tevens gewezen werd op het prestige van den raad en de gemeentebelangen die gemoeid, zouden zijn bij een even- tueele openbaarmaking. De burgemeester, de heer Konings, wees er ten slotte op, hoe hij eener zij ds haakte naar openbaarmaking. ter wijl hij anderzijds, mede naar aanlei ding van aanwijzingen van hoogere autoriteiten, voelde voor de opmerkin- ken van R. K. zijde gemaakt. Het adres werd daarop door den Raad voor kennisgeving aangenomen. BEROEPSVERANDERING. Het Eerste Kamerlid, de heerPolak, richtte onlangs eenige vragen tot den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid betreffende de instelling van een „commissie voor beroepsomvor ming". Ironisch vroeg hij. of de mi nister zou willen m-ededeelen, „welke taal dit is" en of Z. Exc. niet zou wil len bevorderen dat in zijn departe ment voortaan gehandeld wordt naar den regel, dat men in Nederland Ne- derlandsch behoort te spreken. Minister Slotemaker de Bruine heeft hierop thans geantwoord, dat door hem is ingesteld een •„commissie van advies voor opleiding en beroepsver andering van ongeschoolde en minder geschoolde arbeiders". In verband hiermede kan het ant woord op de verdere vragen van den heer Polak achterwege blijven. BUITENLAND. INTERNATIONAAL ARBEIDS BUREAU. Be ratificatie der conventie van Washington. In den beheersraad van het Interna tionaal Arbeidsbureau, die gisteren te Genève is bijeengekomen, stelde Poul- ton, de Engelsche Arb ei der sge delegeer de, de vraag, hoe het stond met de ra tificatie door de Engelsche regeering van de hchturencoriventie van Was hington. De Britsche. regeeringsgede- legeerde, Wolfe, ontwoordde, dat de kwestie in ernstig onderzoek is. Hierop meende Oudegeest, dat de Engelsche regeering niet bijzonder in telligent is, aangezien zij reeds van 1919 af de zaak onderzoekt. De heer Oudegeest zeide verder, dat er wel aanleiding bestaat om hu en dan amb tenaren van het Bureau uit te zenden om regeeringen van weinig intelligen te staten een handje te helpen bij de ratificatie. De voorzitter, Fontaine, verzocht Oudegeest zich in zijn uitdrukkingen wat te matigen. Wolfe antwoordde Oude geest, dat de Engelschen wel dom zijn, doch niet zoo dwaas als Oude geest denkt. De directeur werd ge machtigd, binnen zekere grenzen, ook andere leden der directie uit te zen den om de ratificatie der arbeidscon- venties te bevorderen. Va/ni i werkge verszijde werd gevreesd, dat de direc teur hiervan een te ruim gebruik bad gemaakt en dat dit zal leiden tot ver schillende interpretaties dier conven ties. Commissie voor het werkloosheids vraagstuk. De raad van beheer van het inter nationale arbeidsbureau heeft gister middag onzen- landgenoot mr. W. Cort van der Linden benoemd tot lid van de sociale commissie van drie leden voor het vraagstuk van de werkloos heid. Deze commissie zal na afloop van de oeconomisclie conferentie moe ten nagaan wat de internationale ar beidsorganisatie zal kunnen onderne men in het belang van een beteuge ling van de werkloosheid. De vertegenwoordiger van de Ja- pansche regeering in den raad van be heer is voorzitter der commissie en de Zw itsersch e a rbei dersvertegenwoordi- ger Schurch het derde lid. Mr. Cort van der Linden zal in de commissie de werkgeversgroep vertegenwoordigen. HET VOORLOOPIG FRANSCH— DUITSCH HANDELSVERDRAG. Gisteravond geweekend. Het voorloopig Fransch-Duitsche handelsverdrag, dat gelden zal tot 30 Juni, is vanavond get eekend. Het zal dienen als grondslag voor liet definitieve verdrag, dat voor dien datum tct stand moet komen. DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. De excessen te Nanking. De Britsche regeering onderzoekt ernstig, welke maatregelen door de mogendheden dienen' genomen te wor den naar aanleiding van- de gebeur tenissen te Nanking. Daar onder alle nationaliteiten en kele slachtoffers zifn te betreureirn is de Britsche regeering van meening, dat er alle reden bestaat, om geza menlijk maatregelen te nemen. Op het oogenblik worden reeds onderhande lingen gevoerd, die echter nog niet tot een besluit hebben geleid. Het Britsche standpunt is, dat de gepleegde daden van geweld niet ge makkelijk vergeven kunnen worden, als men er zich rekenschap van geeft, dat de verklaringen der slachtoffers zelfs nog besnoeid moesten worden, voordat men ze kon publiceeren. Een gemeenschappelijke nota. Men verwacht te Londen, dat de be spreking tusschen de Engelsche, Ame- rikaansche en Japansche regeeringen over stappen te nemen in verband met de gebeurtenissen te 'Nanking leiden zullen tot een gemeenschappelijke no ta aan de Kantonneesohe regeering. De Engelsche minister van Oprlog heeft gisteren een onderhoud gehad met minister Chamberlain, naar aan genomen wordt, ter overweging van de verdere stappen, die gedaan zullen worden als de Kantonneesche regee ring in gebreke mocht blijven op af doende wijze vergoeding te geven voor de gewelddadigheden jegens de buiten landers in Nanking gepleegd. VIJFTIEN DOODVONNISSEN IN ALBANIë. 231 opstandelingen krijgen gevangenisstraf. Naar een te Skoetari verschijnend blad meldt, heeft de krijgsraad in ver band met den tegen Achmed bey Zo- goe gerichten opstand in Noord-Alba- nië vam November j.l. 15 personen ter dood veroordeeld. Verder zijn 231 op standelingen veroordeeld tot gevange nisstraffen van in totaal 1598 jaar. Veertien verdachten, die naar het buitenland zijn uitgeweken, zijn hij verstek ter dood veroordeeld, terwijl tegen 26 verdachten het proces nog hangende is. GAAT MACBONALD HEEN? Het reeds zoo lang rondgaande ge rucht. dat Ramsay MacDonald zich uit het openbare leven zal terugtrekken, of althans de leiding van de Arbei derspartij uit handen zal geven, wordt thans ook ernstig in gezaghebbende arbeiderskringen besproken. Recht streek sche aanduiding is er nog niet van, maar de ontevredenheid over zijn leiding is thans weer opnieuw geble ken uit het optreden van den ex-mi nister John Wheatley, die zijn plaats op de voorbank der oppositie heeft op gegeven om zich te voegen bij de on afhankelijke groep van de Clyde. Hij is al sedert lang de kampioen van de Schotsche extremisten en hij wordt als een mogelijke mededinger naar het leiderschap beschouwd, als de extre misten de overhand krijgen in de par tij. Om onnaspeurlijke redenen wordt Ramsay MacDonald verantwoordelijk gesteld voor de nederlagen der Arbei derspartij in Noord-Southwark en Leith. KORTE BERICHTEN. Van de 400 in de mijn Harrisburg ingesloten mijnwerkers zijn thans de meeste gered. Men hoopt, dat het aan tal dooden niet meer dan tien- zal be dragen. In Spaansch Marokko is de toe stand weer zeer gespannen. Door het haastig zenden van Spaans che ver sterkingen kon de opstandige bewe ging echter beperkt worden. De toestand van den koning van Roemenië zou weer ernstiger gewor den zijn; hij heeft griep gekregen. Generaal Sir W. Thwaite is tot commandant van het Engelsche Rijn- leger benoemd. Het herziene Prayer Book der Engelsche kerk is voorloopig aangeno men. De overeenkomst in zake de loo- nen voor de bouwvakken in het ge- heele Duitsche Rijk is na langdurige onderhandelingen door alle betrokken partijen aanvaard. Het Spaanscke stoomschip Tor- dera, dat vol troepen is. staat in brand bij de rotsen Velez Gomera. Het stoomschip Castilla gaat er heeni om hulp te verleenen. Ook te Belgrado acht men thans het voorstel tot bemiddeling en het in stellen van een commissoriaal onder zoek in zake de Servisch-Italiaansehe wrijving van de baan en is men nu overtuigd, dat de oplossing door recht- streeksche onderhandelingen tusschen beide lauden gevonden zal worden. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. (Vergadering van Donderdag 3 li Maart. Aan de orde zijn de algemeene be schouwingen over de staatsbegrootjng] voor 1927. De heer WIBAUT (S. D. A'. P.| bespreekt drie punten: de financieel verhouding" tusschen rijk en gemeen ten; het financieel beleid van de re geering ten opzichte van die toekom stige werkverruiming en de handels politiek. Spr. critiseert de weinige actóvfteit der regeering. Hij zegt, oat wij den) kant .uitmoeten in het manifest tfeif Gemeentelijke Aankondigingen GRONDBELASTING. De burgemeester der gemeente Lei den, ontvangen hebbende den staat no. 75, aanwijzende de uitkomsten der me ting en schatting van gebouwde en on gebouwde eigendommen, bedoeld hij de artt. 15 en 23 der wet van den 26en Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekke lijk de Grondbelasting; Brengt ter kennis van belanghebben den1, dat die staat gedurende 30 dagen ter Secretarie dezer gemeente ter in zage is nedergelegd. Leiden, 1 April 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. bankiers aangegeven: de tolbarrièresf moeten verlaagd worden. De heer COLIjN (A. R.j kan mei het financieel beleid der regeering over net algemeen instemmen. Zij ver dient meer waardeering dan rij' ont vangt. Spr. vernacht een, daling van dei middelen uit Indie.- Daar verschillen de landen hun tarieven verhoogde-t moet Nederland daar iets tegenover kunnen stellen. Spr. steunt het betoog van den heer Diepenhorst. Spr. vraagt of de regee ring bereid is den voorarbeid ter hand te nemen voor een betere orga nisatie ten aanzien van onderhandelin gen met het buitenland. Spr. vraagt: is met het oog op hetl nieuwe Fransche tarief alles gedaan wat noodig was Spr. vraagt, hoe de Chr. Hist, staan! tegenover de houding van dit kabinet: dat geen principieele zaken aan de' orde wil stellen. De toestand, dat heC parlement niet den*noodigen invloedl kan uitoefenen, mag geen dag langen worden bestendigd dan noodig is. Spr. moet het antwoord schuldig; blijf ven op de vraag, of hel herstel van de coalitie mogelijk is. De kabinetsvor ming van 1925 heeft plaats gehad on der A. R. leiding niettegenstaande 95( pet. kans voor een breuk bestónd. De A. R. partij wilde de' verant woordelijkheid voor de breuk niét dra gen. De A. R. partij zal bereid zijai aan pogingen tot herstel mee te wer ken. Reden tot overhaasting is .er nieti Eerst wanneer het Kabinet ontslag vraagt met het oog op den verkiezing® uitslag, komt er een tormateur, die op zijn program periementairen steun vraagt. Deze dingen moeten groeiem en volstrekt niet geforceerd worden. De A. R. partij heeft geen haast, ia uit haar aard In beginsel gouverne menteel en zal dit kabinet blijven steul nen, zoolang dit mogelijk zal blijken. De heer MENDELS (S. DJ vraagt! of het niet binnen den werkkring ne men van principieele zaken als lijk verbranding, Zondagsrust, en echt scheiding niet veel meer voortkomt uit verschil van opvatting. Er -is een levendig verschil tusschen de Mins ters Slotemaker de Bruine en [Was- zink. Spr. komt op tegen de uitspraak van den Hpogen Raad inzake art. 40 be zoldigingsbesluit. De regeering -heeft' hier een taak. Spr. wijst op het groot aantal' zich tegensprekende besiuiten. De Raadi van State is blijkbaar onvoldoende toa gerust voor zijn taak. Spr. dringt aan op invoering van de. administratiievd rechtspraak. Spr. meent, dat de uit gaven steeds te hoog en de ontvang! sten te laag geraamd worden. Spr. vraagt voor enkele zaken; die hem en zijn partij na aan het hart lig gen, attentie, nu voor de pacificatie geen zuinigheid is betracht. Spr. wil ten aanzien van de opmer- merlcing van den heer Van Lanschot opmerken, dat de S. D. A. P. nie# de coalitie terug "wenscht, maar toti dit kabinet de waarschuwing te doen uitgaan, dat het niet het parlement moet negeeren. Op den duur, aldus eindigt spr. zijn- betoog, zullen de Katholieken niet kun nen ontkomen aan een samenwerking met ide democratische linksche groe pen. w De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK (C. H.) zegt: de Chr. Kist. Ka' merleden wenschen niets liever idan herstel der coalitie, niet in het belang) der partij, maar in 's lands oelang. Zij zullen alles doen, wat in hun vermogen) is en wat daartoe kan strekken. Zij verkeeren in dezelfde positie als de A. R. ten 'aanzien van de ontstano breuk. |Ook zijl hebben er part noch cleel1 aan. Spr. zegt het den heer Golij'n» na: er zal' rustig; moeten worden doou gepraat. Herstel van het gezantschap is wel1 van de baan; opheffing van hec processie-verbod is onmogelijk zon der grondwetsherziening, waaraan me mand denkt. Wijziging van het beken de artikel' van het Regeeringsregie ment behoort volstrekt niet tot de spe cifiek Katholieke desiderata. We moe ten zoeken naar wat- verbindt, niet' naar wat verdeelt. Men moet elkander! wat gunnen. Gaarne willen ontvangen, maar nog liever willen geven. Gemeen overleg is vooral noodig. Niet afgun stig zij!n op machtsontwikkeling varij bondgenoot e nZoolang men dat-niet) in het oog houdt, is herstel' niet mo-. ■gelijk. En zoolang zullen de Chr. Hist, het kabinet steunen. De heer OSSEN DORP (S. D.) cri tiseert de houding der regeering tegen over de motie-Bulten en bepleit ver hooging der ambtenarensalarissen. Hij pleit voor wederinvoering vara het 7de leerjaar en de gelijkstelling; in bezoldiging van gehuwden en on- Igenuw'den. Minister De Geer is,-cfaarnS aa'n de 'beurt om het woord te voeren, maar de vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag U uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2