CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN I ADVERTENTIE-PRIJS 7d® JAARGANG WOENSDAG 30 MAART 1927 NUMMER 2082 ABONNEMENTSPRIJS ju Leiden en buiten Leiden wnar agenttb gevestigd zijn Per kwartaal 1 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. JE COURANT EERSTE BLAD. Strijdkas-Gemeenteraadsverkiezing. Saldo 77.—. i Ontvangen van A. G. ƒ6; R. de F. 10; P. J. 5. Totaal 98.— Nog een klein rukje en de eerste 100.zijn binnen. Wie volgt. Men zende de strijdgave aan ondergeteekende. J. KARSTENS. Bur. Nieuwe Leidsche Courant. V Moed? Het jaarverslag over 1926 van de S.D.A.P. geeft ook een overzicht van de buitenlandsche aangelegenheden. Onder de verschillende laan en die ge noemd worden, en wier lotgevallen worden gememoreerd, trof ons bijzon der wat vermeld wordt van België. „België" zoo heet het „zag een einde komen aan de samenwerking van onze partijgenooten uitsluitend met de katholieken. De stabilisatie van den franc gelukte onder een coa litie ministerie van rood-roomsch-li- beraal. Zware nieuwe belastingen, af vloeiing van Ambtenaren, het inbren gen van de Staatsspoorwegen in een zelfstandige vennootschap, waren de middelen die den franc zijn vastheid hergeven hebben en het pleit voor den moed onzer part'Jgenooten, dat zij in deze moeilijke omstandigheden in de regeering gebleven zijn". Zegt u dat wel, tante Betjel Met een dubhcle dosis moed zouden socialistische ministers het in Holland nog niet volgehouden hebben, want de partij, met zijn Hoofdbestuur, met zijn „Volk" en andere middelen, zou het de Ministers wel aan het verstand gebracht hebben, dat van stabilisatie van den gulden geen sprake kon zijn, wanneer dat gepaard moest gaan met zware nieuwe belastingen, met af vloeiing van Ambtenaren, met het om zetten van een staatsbedrijf in een ge mengd Ledrijf. Maar de Belgische par tij is wat makker en daarom kunnen de Belgische Ministers wat meer moed toonen. Het is anders wel opmerkelijk, dat hetzelfde werk dat hier door Coliin en zijn mede-ministers werd uitgevoerd daar door Socialistische Ministers wordt tot stand gebracht en dat het dan genoemd wordt „m o e d". De benaming voor het werk van Co- lijn was anders. V Intermezzo tot 1929. Natuurlijk wijdt het partij-verslag der S.D.A.P. ook enkele regels aan den parlementairen toestand van ons land Vastgesteld wordt dat de Room- schen de schuld dragen dat geen rood- roomsch kabinet of een ander demo- cratisch kabinet is opgetreden. Het niet ingaan op het onconstitu- tioneele voorstel' tot Kameronbinding, van S.D.A.P.-zijde gedaan, wordt een lompe bejegening genoemd, die niet vergeten zal worden. „Het optreden van het intérmezzo- kabinet de Geer", wordt verder ge zegd, „niet steunend op een normale parlementaire meei ierheid en daar door een aanfluiting van ons staat kundig stelsel, kan ons, na onze be reidverklaring tot mederegeeren, niet verweten worden". Wij merken op dat dit eèn opmer king is, al9 van een straatjongen die eerst met een makker samen een plan beraamt om iemand een pak slaag te geven en wanneer hij dan later gepakt wordt zegt: „ja maar lk heb niet ge slagen, dat heeft hij gedaan; ik kan het niet helpen 1' Maar nog fraaier is wat volgt. Na gewezen te hebben op de nadeel en die deze parlementaire onjuistheid bren gen kan, wordt de les die de sociaal democratie ons al jaren voorgehouden heeft herhaald, n.J. dat de coalitie aan onnatuurlijkheid en voosheid is ge storven. Daarop volgen deze merk waardige woorden: „Moge deze les doorwerken tot na de eerstvolgende Kamerverkiezing, opdat zoodoende de weg vrij ko-n.t voor een werkelijk de mocratisch kabinet, waarin het ge loof niet langer misbruikt wordt om de belangen der arbeiders op te offeren aan die der bezittende klasse". Met andere woorden bestendiging van het intermezzo tot 1929. Wij zullen het ons voor gezegd hou den en daartegenover trachten voor dien weer een vruchtbare samenwer king te verkrijgen. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gistermiddag half 3 vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in de vergaderzaal der Kamer aan den Stationsweg. Voorzitter: de heer D. ten Cate Brouwer van Alphen aan d$n Rijn. Aanwezig: 21 leden. De voorzitter opent de vergadering; daarna worden zonder discussie de notulen gearresteerd. - Vervolgens doet de voorzitter mede- deeling van de ingekomen stukken: Een schrijven van het Min. van Ar beid, Handel en Nijverheid inzake het register van cessies door aannemers; naar het Bureau der Kamer geren- voyeerd. Een schrijven van hetzejfde Minis terie over het Fransche tariefsontwerp De belangrijkste nadeelen voor ons district zijn de verhooging der invoer rechten op vleescliconserven (van 34 tot 100 fr. per 100 KG.), versche boter (van 34 tot 75 fr.), Holl. kaas (van 35 tot 60(, gezouten haring (van 25 tot 40 fr.) en bloembollen (van 17 tot 25 fr.); de Kamer zal er de aandacht der regeering op vestigen, dat belangrijke takken van nijverheid in ons district door deze verhooging worden getrof fen. In de huish. vergadering zal de zaëk verder besproken worden. Een schrijven van het H.B. der Pos terijen, dat internationale postpakket ten tot een maximum van 10 KG. (vroe ger 5 KG.) zullen toegelaten worden. De Ned. Ind. Administratie onderzocht deze zaak nog. Voor kennisgeving aan genomen. Een schrijven van het consulaat der republiek Letland betreffende uitbrei ding van den handel tusschen Neder land en Letland. Vooral voor textiel- goederen is daar een goede export markt. Het overzicht «a-L-in de „Mede- deelingen" gepubliceerd worden. Van de Gemeente Leiden is naar aanleiding van het verzoek der Kamer om inzage van het uitbreidingsplan een schrijven ingekomen dat dit plan zelfs nog niet in hoofdlijnen is vast gesteld. Gaarne zal men de wenschen der Kamer vernemen. In de e.v. verga dering- zal deze zaak aan de orde ge steld worden. Van de Gemeente Leiden Is een schrijven ontvangen inzake het ver zoek der gemeente Voorhout om het stoppen der electrische treinen aldaar. De Kamer meent dat er geen reden is adhaesie te betuigen aan het adres van B. en W. var Voorhout aangezien vrijwel alle electrische treinen in Voor hout zullen stoppen.' Van de gemeente Noordwijk is be richt ontvanger, dat de diepte van het vaarwater aldaar 1.40 M. is De heer Alkemade merkt op, dat het vaarwa ter nog lang niet aan de eischen vol doet, zoodat verbetering gewenscht blijft. Spr. acht het gev*enscht. dat de Kamer een onderzoek instelt en met concrete wenschen komt. De zaak wordt in handen gesteld der Commis sie van Vervoer. De gemeente Sassenheim heeft be richt, dat volgens haar bouwverorde ning thans geen bezwaar meer be staat tegen het gebruik van Rijnsteen, die dunner is dan Waalsteen. De he eren Zonneveld en Wemink achten het gewenscht. dat de Ver. van Rijnsteenfabrikanten een schrijven aan de' gemeentebesturen richten, waarin zij propaganda maken voor het gebruik van Rijnsteen opdat daarmee rekening kan gehouden worden bij het vaststellen der bouwverordeningen. Na eenige discussie wordt besloten dat de Kamer ongevraagd geen stappen' bij andere gemeentebesturen zal doen; Van de Ver. van Secretarissen van Kamers van Koophandel is ingekomen de mededeeling, dat ook ditmaal als grondslag van de jaarlijksche bijdra ge voor 1927 is vastgesteld een be drag van f 10 per 1000 dossiers (voor onze Kamer alzoo f 40). De Soc. voor Chem. Industrie te Katwijk beklaagt zich over het tarief van f 1 voor legalisatie van handtee- keringen voor certificaten van oor sprong. Voorgesteld' wordt het tarief aldus te wijzigen: f0 —f25 f 0.25. f25—f 100: f 0.50. boven f 100 f l. De heer v. d. Laan is tegen progres sie; hij stelt voor een eenheidstarief van b.v. f 0.25. De heer Leman stelt voor, niets hiervoor te rekenen. Het voorstel-Leman wordt verwor pen met 3 tegen 18 stemmen'. Het voor- stel-v. d. Laan wordt aangenomen. Van den consul-generaal te Aken is bericht ingekomen dat hij voornemens is een studiereis te organise eren naar de industrie in West-Duitschland. Vervolgens worden nog een 7-tal in gekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Nadat gepauzeerd is. doet de voor zitter eenige mededeelingen, o.a. dat het Bureau een adres heeft verzonden inzake afbouw van den spoorweg Gou daAlphen. Daarna komt aan de orde de spoor wegovergang aan den Rijnsburgerweg. De Commissie voor Vervoer acht nog niet den tijd gekomen om nu reeds te adviseeren over bepaalde oplossingen, met betrekking tot de verkeersmoei lijkheden aldaar. Wel merkt zij op, dat de overgang reeds lang dringend ver betering behoefde, maar dat de moei lijkheid om tot een bevredigende op lossing te komen afdoe#!© maatrege- gen tegenhield. De electrificatie van het baanvak AmsterdamRotterdam, welke met ingang van 2. Oct. a.s. volledig zal zijn, maakt echter dat een oplossing niet langer kan worden uitgesteld. De Com missie geeft daarom de Kamer in over weging met de verschillende belang stellenden zoo spoedig mogelijk inlei dende besprekingen te openen over de beste wijze waarop dit waagstuk tot oplossing kan worden gebracht. De voorzitter licht deze zaak nog nader toe en spreekt als zijn meening uit, dat de kosten eener eventueele oplossing niet geheel ten laste der ge meente Leiden behooren te komen, doch ook (der Ned. Spoorwegen, wier inkomsten stijgen door het drukker verkeer oP de lijn RotterdamAmster dam. Verschillende leden wijzen op de groote moeilijkheden van ©enige voor gestelde oplossingen, zooals het gra ven van eèn tunnel onder de spoor baan en het maken van een brug ach ter het Schuttersveld om over de spoorbaan heen. De heer de Gooyer stelt voor, dat het Bureau der Kamer inleidende bespre kingen zal voeren met B. en W. van Leiden en zoo noodig ook met andere autoriteiten. Aldus wordt besloten. Hierna komt ter tafel de Onder houdsplicht Leidsche Trekvaart. In de toelichting zegt de Kamer, dat er moeilijk een eenigszins bevredi gende oplossing zal kunnen gevonden worden, indien niet het Rijk en de Provincie medewerken. En er is wel reden om deze medewerking in te roepen. Mede door toedoen van de Pro vincie en het Rijk zijn d© groote ver anderingen aangebracht, welke de om standigheden van Leiden en Haarlem gewijzigd hebben. Daarom schijnt het de Kamer toe, dat er alle redenen zijn Rijk en Pro vincie te verzoeken daadwerkelijk me de te werken om een voor een bepaal de gemeente zoo onbillijken toestand uit den weg te ruimen. D© Kamer draagt daarom het Bu reau op, zich met de betrokken ge meenten in betrekking te stellen om een betere kostenverdeeling te krijgen. Tot het H.B. der Posterijen zal een adres worden gericht inzake de bere kening kosteu telefoongesprek, een zaak die reed9 meermalen in de Ka mer aan de orde is geweest. Door de firma Oosthoek te Alphens aan den Rijn is gevraagd, pogingen in het werk te stellen, dat de inklaring van goederen te Alphen aan den Rijn mogelijk zal zijn. hetgeen vooral van belang is voor den handel in bouw-' materialen. Tot het Min- .van Finan ciën zal een desbetreffend adres ge richt worden; aan de Ver. van Werk gevers te Alphen aan. den Rijn en de Middenstardsver. aldaar zal een af schrift worden gezonden ter even tueele adhaesiebetuiging. Bij de rondvraag vraagt, de heer v. d. Zand© of de Commissie van- Ver voer haar aandacht ook eens wil vesti gen op den1 toestand van de Haven- brug die ook dringend voorziening eischt. Te 4j50 uur sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat d© Ka mer in huishoudelijke zitting. DE TIEN GEBODEN. In besloten, doch zeer breeden kring van belangstellenden, werd gister avond in het gebouw der Vrije Evan gelische Gemeente een film vertoond die op schitterende wijze uitbeelding tracht te geven aan de lotgevallt».u van Israël tijdens de Egyptische slaverrfij. De heer van der Horst opende de vergadering en fceide dat hij verblijd was de hand te hebben gelegd op dezen film. Hij verschilde van meening met hen, die tegen een dergelijk# vertoo- ning zijn, omdat zoodoende een der schoonste gaven wordt overgegeven in de handen van hen die God niet tot middelpunt van kunstverrichtingen nïhken, terwijl aan de andere zijde de- gehen die togen de Christelijke film plaat bezwaren hebben, toch immers bun plateninjbel, Christelijke schilde rijen en hunne Torwaldsens niet ver werpen, die hetzelfde doel hebben en op ongeveer gelijke wijze tot stand ko men als de films, 't Zou immers een verwaarloozing van Gods gaven ziin indien men b.v. de muziek totaal zou verwerpen, omdat in zekere kringen deze gaven misbruikt worden door den onbekeerden zondaar, wiens zinnen gestreeld worden met behulp van daar toe gecomponeerde dansstukken. God zij gedankt dat muziek ook voor een groot deel aangewend wordt ter ver heerlijking van Hem, uit Wien en tot Wien alle dingen zijn. Dat het zoo wor de dat op ieder terrein het genie ten dienste komen van het allerhoogste Wij hopen, geholpen door hen die zich inspanden om beslag te leggen op een serie ernstige films, dezen avond aan te tooiien, dat bet waarlijk mogelijk is in allen ernst en tot opbouwing samen te komen zien naar hetgeen door het vernuft dat God oen miensch toever trouwd heeft, vertoond kan worden. Hierna werde eenige verzen van Ps. '150 gezongen, de vergadering me* gebed geopend, daarna werd onder jie pen ernst gadegeslagen het „Kerstfeest san een landlooper een schitterend tafereel van een tot zwerver vervallen©, die in een Kerstnacht met wreede plan nen een heerenhuis binnendrong, doch in de uitvoering van zijn snoode plan nen tot-berouw gedrongen werd door een klein meisje dat h-..m aanzag voor een door God gezonden Kerstmanne tje. Herinneringen uit eigen jeugd, aan de gebeden zijner ouders deden een omekeer in zijn leven tot stand komen. Dan volgde men evenzeer onder groo te stilte het taferee!-. „Als de klokken luiden". Een aangrijjfcnd verhaal, waarin uitkomt, de liefde van een jon gen tot zijn doodzieke moeder; niet de uitkomst van een sprookje, hem door de waschvrouw voorgehouden, doch 't gebed waartoe de predikant Üem op wekte bevat troost. Dan volgt een schitterende serie van drie tafereelen, waarin de vreeseiijke Slavernij van Israël onder den Pharao van Egypte wordt aanschouwd. Bij duizenden worden ze met wreedheid bejegend en gebruikt tot genoegen der wreede overheerschers. De figuur van Mozes komt met een zeldzame pracht uit en algemeen werden de aanwezi gen getroffen, toen men de Rood© Zee zag scheiden in twee kristallen meren Waartusschen het volk van God droog voets doorging, welke muren men straks ineen zag storten op de hoofden van de paarden en op de wagens der vijanden. Ook de Sinaï gaf een diep ernstigen aanblik. De avond, die een geheel besloten karakter droeg/ wo. d eerst te half elf gesloten met dankzegging en het zingen van den Avondzang, 't Wa9 den aanwezigen te zien dat zij dezen zeer geslaagden avond met genot hadden doorleefd. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor den arbeid £en behoeve der ver zwakte kindertjes die in het kinder huis verpleegd worden. HEROPENING MAGAZIJNEN GEBR. BRUNING. Voorheen. Het is thans alweer bijna een vijf tien jaren geleden, dat de zaak van Gebr. Briining werd overgenomen door de N.V, De Faam's Kleedingma- gazijnen. Klem begonnen hadden de toenma lige eigenaren de zaak weten op te werken tot een respectabele hoogte. Om gezondheidsredenen zag de toen malige eigenaar, de heer Conrad Brü- ning zich genoodzaakt zich uit 'Ie za ken terug te trékken, waardoor de N. V. De Faam's Kledingmagazijn ;m eigenaresse werd van deze gerenom meerde zaak. Onder leiding van den heer A. Go- vaart, die ook thans nog als bedrijfs leider aan het hoofd van dit filiaal staat, werden de zaken stevig aange pakt. Regelmatig en gestadig werd de kring der cliëntèle grooter en met den groei van het bedrijf ging mede ge paard een uitbreiding van de te ver koopt artikelen, totdat in 1918 be sloten werd naast de manufacturen- en beddenbranëhe zich eveneens te gaan toeleggen op woninginrichtin gen. Inmiddels was alle beschikbare ruimte in het gebouw Hoogstraat 1-2 reeds ingenomen door de verschillen de daar ondergebrachte verkoopafdee- Ilngen, zoodat de Directie, teneinde uitvoering te kunnen geven aan haar plannen, geplaatst werd voor het vraagstuk eener belangrijke verbou wing. Allereerst moest de beschikking verkregen worden over een hulpge bouw, waardoor men. in staat zou ge- .steld worden tijdens de voorgeno men verbouwing, den verkoop gaande te houden. Toevalligerwijze kwam de directie in de gelegenheid, beslag te leggen op de perceelen Nieuwe Rijn 8-10, welke zoowel wat ligging als inrichting be- Gewon* advertenAiSa par regal 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel Uriel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advert anti ën bij vooruitbetaling van ten hoogate 30 woorden, worden dage* lijk* geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Buitenland. Japan wenscht geen geweld in Chi na te gebruiken en hoopt ten slotte met Tsjang-Kaisjek te kunnen onder handelen. De militaire controle-commissie in Hongarije wordt tegen 31 Maart opgeheven. De Italiaansche gezant te 's-Graven- hage verklaart de geruchten over een mobilisatie in Italië van allen grond ontbloot. trof, hjjzonder geschikt waren voor voor het beoogde doel.. Het nienwe gebouw. Onder de bekwame leiding van de Heeren L. en Ir. J. van der 'Laan wer den de plannen voor het nieuwe ge bouw gereed gemaakt en tot uitvoe ring gebracht. Wie het gebouw aan de buitenzijde eens aandachtig hek ijkt, zal moeten toegeven, dat deze architecten er in geslaagd zijn, een fraai en modem ge heel te verkrijgen en wel zoo, dat tie omgeving er niet door werd. geschaad. Ook bij dit filiaal werd de z.g.n. ei land-etalage toegepast, waardoor een zeer belangrijke uitbreiding aan de beschikbare etalage-oppervlakte kon. worden gegeven. Wel op een geheel aparte wijze werd oplossing gegeven aan het ten toonstellen van ameublementen De etalage, hiervoor benoodigd, werd ge heel gebouwd in den geest van een kamer, zoodat de werkelijkheid zoo dicht mogelijk werd benaderd. Het Interieur. Iedereen, die het nieuwe gebouw binnentreedt, zal onmiddellijk aange naam verrast zijn door het gezellig- in terieur Geheel gehouden in donker mahoniehout, bieden de diverse afdee- lingen te zamen een gezellige gelegen heid tot het rustig doen der inkoopen. In de parterre-ruimte vindt mén de afdeeling Heeren-modeartikelen, ma- nufocturen, gemaakte witgoederen, zeilen, behangersfournituren, tapijten, loopers enz. Iets wat bijzonder aandacht ver dient zijn de toonbanken. Alle toon banken, zonder uitzondering, zijn van onderen voorzien van stofvrije vitri nes, waardoor ook in deze verkoop ruimte talrijke artikelen geëtaleerd kunnen worden Dat deze aparte opvat ting niet weinig bijdraagt tot verhoo ging van het interieur zal wel nie mand ontkennen. In de afdeeling Parterre vindt men eveneens een speciale afdeeling Kin derwagens en wiegen alsmede baby artikelen, een afd. waarin de firma een buitengewone renommé heeft. He#t sousterrain is nog niet gereed. Binnen niet al te langen tijd zal daarin worden ondergebracht de ge- heele tapijtafdeeling. Zoodra deze gereserveerde'ruimte welke een opper vlakte van 250 M2. beslaat in gebruik zal zijn genomen, zal op de afd. Par terre ruimte vrij komen voor diverse andere artikelen, waarin uitbrei ding wordt gezocht. De gemakkelijke trap opgaande treft men op de le en 2e etage de rui me en gezellig uitziende meubelaf- deelingen, waarop een keur-collectie meubelen staat geëxposeerd. Al ras be merkt men dat het koopend publiek, hoe hoog het zijn eischen ook moge stellen, hier gemakkelijk echt naar ziin zin zal kunnen slagen. Een waar lustoord voor hen die van een huwelijksuitzet droomen of wel gaarne hun „eigen Tiaard" eens willen moderniseeren en aanpassen aan mo dernere opvattingen. Geheel gesepareerd bevindt zich de' afdeeling Dekens, waar men, hoog op gestapeld, in ruime vakken, datgene vindt wat men noodig heeft voor een verkwikkende nachtrust. In een ander gedeelte van het uitge breide complex bevinden zich de tal rijke ruimten, waarvan bet koopend publiek niets bemerkt, doch die niet temin onontbeerlijk zijn voor het be drijf; talrijke opbergplaatsen voor meu beien en manufacturen, ateliers, meu belmakerij en stoffeerderjj, bedden makerij enz., alsmede ontspannings lokaal voor het personeel. Door deze uitbreiding beschikt de firma thans over een verkoop-opper vlakte van 750 M2„ terwijl het gehee- le complex, opbergruimten enz. mede- gerekend, 1400 M2. beslaat. Door deze verbouwing is de firma in staat haar geheele bedrijf te con- centreeren in één gebouw, zoodat haar hulpgebouw Nieuwe Rijn 810 buiten dienst kan worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1