NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 MAART 1927 TWEEDE BLAD. War DE BLADEN ZEGGEN. De Raadsverkiezingen. De Nederlander, eindigt een artikel over de raadsverkiezingen al dus: Eén woord moet ons nog van het hart. De ervaring, bij alle politieke partijen, bewijst, dat de Raadsverkie zing vaak een bron is van groote moei lijkheden in de kiesvereeniging, en wel juist wegens hetgeen wij zooeven noemden: dat velen zich geroepen ge voelen. Er is toch inderdaad verschil van geschiktheid en bekwaamheid. Laten de kiesvereenigingen zich inspannen de geschiksten en bekwaamsten te can did eer en; maar laat niemand, ook niet een aftredend lid, zich beleedigd achten en zich tot verweer geroepen gevoelen, als, bij de candidaatstelling, aan een ander boven hem de voor keur mocht worden gegeven. Waar dee ring voor den arbeid van een aftredend lid in den Raad is zeker een eerste plicht. Maar het geheele apparaat der candidaatstelling ja de geheele pe riodieke aftreding zou achterwege kunnen blijven, indien, bij de vier jaar* lijksche vernieuwing van den Raad naast de vraag naar trouw en ijver der aftredenden, niet ook gesteld zou mo gen worden de vraag naar hunne be kwaamheid en geschiktheid, ook van anderen. Laat er dan, vooral in onzen kring, bij aftredenden en nieuwgenoemden gevonden worden, die eenvoud en „oot (moedigheid, die de één den ander uit- nemender achten dan zich zelf". Niemand duide het toch zijn mede lid euvel, als hij in oprechtheid ver klaart dezen minder geschikt te ach ten voor het Raadslidmaatschap dan genen. Hoe zal m ènooit kunnen ko men tot het kiezen van de besten, in dien men moet schromen, in broeder lijken zin, maar met vastheid van overtuiging, zich in zoodanigen zin uit te spreken.' Ook al ziet men het zelf anders in, laat er dan toch blijken van een nede- rigen geest. Die eenvoudig terugtreedt zal misschien later met tweevoudige instemming word«»i teruggehaald. Maar, die zich zelf cn den voorgrond stelt en meent voor de eigen verkiezing te moeten opkomen, schaadt het be ginsel. Wij spreken niet over hetgeen bij andere partijen gebeurd mocht zijn.' Maar hetgeen in Zeeland is geschied, dat een onzer aftredende Statenleden, die, terecht of ten onrechte, meende reden tot klacht te hebben over de sa menstelling der candidatenlijst, voor zich een eigen candidatenlijst laat in dienen dit is een bekladding van den Christelijk-historischen naam, die het beginsel tot eene aanfluiting maakt. Men bespreke de candidaturen open hartig en eerlijk; niemand worde door een ander zuur aangezien over een ad vies, ook al stelt dit advie3 dien ander teleur. Die bovenaan komt te staan, op de candidatenlijst, aanvaarde die plaats met sterk besef van verant woordelijkheid. Die op een lagere plaats komt te staan, dan hij. gehoopt had, aanvaarde ook deze plaats, ge- dachtier aan het zooeven aangehaalde woord van Paulus aan de gemeente te Filiopi. Dan alleen zal^er op den duur goed gevolg en zegen kunnen rusten op het werk der candidaatstelling. Een democratische lijst. In het orgaan van de Vrijzinnig-De mocratische Partij, schrijft De Stan daard", vonden wij een leuk verhaaS van de wijze, waarop in die uartij een candidatenlijst tot stand kwam en verongelukte. Een aardige bijdrage tot de kennis van de „democratische" ze de, die wil, dat het volk niet van boven af, maar van onderen op wórdt ge-, regeerd. l)e k.ezer, dus werd in het zelfde or gaan een dezer dagen nog geleeraard, is de souverein, de afgevaardigde heett hem in alles naar de oogen te zien en te luisteren naar zijn stem, die echter gewoon ijk door de leiding, zonder rug gespraak wordt vertolkt. EEUILLETOM. BLOED EN TRANEN. 56 Toen de ballingen de rivier bereik ten, werden zij op een vuile, smerige raderboot gejaagd, waar zij op het dek in kooien konden rondloopen als wil de dieren, die achter de tralies wor den gestopt. En de groote stoomboot richtte den steven naar het Oosten, en droeg de menschelijke ellende ver der, totdat de voettochten weer zou den beginnen. De reis duurde lang. De zomer was reeds voorbij; het begon herfst te wor den en de bloemen verwelkten. De streek werd al woester en eenzamer; het werd koud; de wind joeg door de versleten jassen. De tocht duurde, met het oponthoud verscheiden maanden en door stof en slijk ging de tocht dei ballingen al maar oostwaarts. De rivieren werden overgestoken; de heuvelen beklom men; de moerassen doorwaad. Eiken nacht werd halt gehouden in pleister plaatsen, welker lucht was verpest door de grofste onzindelijkheid, en zoo na een reis van maanden heeft Ivan Nekalof de beruchte kwikzilver mijnen bereikt. Er is hier een groote gevangenis, waar zij 's nachts vertoeven, en over dag trekken de ballingen de mijnen In het district Eist moest een can didatenlijst voor de partij worden in- -gediend. Iemand uit Aalten begaf zich naar de hoofdplaats van het district, zocht daar contact met personen, die later lid van de partij werden, en voncl toen' ook iemand, die zich bereid verklaarde een candidatuur voor de partij te aar» vaarden. De candidatenlijst werd bij een partijgenoot achtergelaten, die de noodige handleekeningen zou verza me1 en. De verklaringen nam de man, die voor alles zorgde, mee naar Aalten. Bii de invuding bleek, dat deze van een verouderd type waren en toen liet men in E'st andere verklaringen halen Wij lezen nu: „twee dagen voor de indiening der lijsten "kreeg ik van u-u Arnhem bericht, dat zij voor Eist een lijst hadden. Daarover is geschreven, gete'efoneerd, getelegrafeerd met het resultaat, dat, ik aan den vooravond van den dag der candidaatstelling te Arnhem een conferentie heb gehad' met wethouder Goedhart en den heer Bitter, en wij toen besloten, om de lijst, door mij klaargemaakt, in te die nen vanwege haar grootere trekkrachi De lijst, die door de partijgenooien •in Eist was klaar gemaakt, werd dub, echt democratisch, op zij' geschoven, en de lijst van den man uit Aalten werd ingediend, omdat de lieeren in Arnhem oordeelden, dat deze grootere trekkracht had. Het is wel fraai. De lijst, die was opgelegd aan Eist door lieden, die buiten net distitct wonen, werd ingediend, maar, hoe wel eerst alles in orde was, bleek zij later ongeldig wegens „foutief model". Men wil nu bij Gedeputeerden in beroep komen. Het is wel jammer, dat deze lijst nu vervalt, aangezien men nu de „groote trekkracht" van de opgedron gen lijst niet zal kunnen constateeren. De redactie van de Vrijzinnig De mocraat voegt aan dit kostelijke vei heel der moderne democratie alleen toe, dat er in het district geen enkele afdee'ing van den bond bestaat, en dat de vaststelling van een referendum daardoor uitgesloten was.. Het provin ciale federatiebestuur was derhalve bevoegd zelfstandig een lijst van cau- didaten voor dezen kieskring op te stellen. En dus den wil der kiezers- zelf te negeeren. Wie dus meenen mocht, dat zulke lijst voor deze democratinche partij een „foutief model" zou zijn, wordt teleurgesteld. Het werd daar in orde bevonden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Mijdrecht, ,M. B. Verkerk te Puttershoek. Te E-elde (Dr.), Dr. K. Sonies ie Stadskanaal. Bedankt: Voor Vianen, J. J- Kloots te Zwam mei* Jam. Voor Wid.rvank, E. van Ruijtenberg te Oostburg. Voor En Ger, I. Kievit, te Baarn. Voor Sommels- dijk, W. J. van Lokhorst te Delfshaven Voor Geervliet, J. Baarslag te Melissant Voor D'edamav;aart, D. Kuilman te» Borne (Ö.I.). Voor Visvliet toez. M. VViersum te Wcs erwijtwerd. Voor Ech- teld (bij Tiel), J. H. Schuurmans Stek hoven te Sptjkenisse. GEREF, KERKEN. Tweetal: Te Bussum (2e pred.), A. J. Bo-uma te Wans werd en D. van Dijk te Groningen. Beroepen: Te Zoutkamp, S. Wou cers, Cand. te Exmorra. Te Zwartsluis, IJ. K. VeJenga te Oosterzee. ie Wart fam, Dr. H. W. v. d. Vaart Smis te Zuid Beijerland. Te Ooslerend (.Texel), A. A. v. d. Leer, Cand. te Hei- en Boeicop. Aangenomen: Naar Veere, P. van Strien, Cand. te Terneuzen. Bedankt: Voor Meliskerke, J. W. van Tol te Scharendijke. Voor Raams- donk, Hijiaard, Hoogvliet, .P van Strien Uand. te Terneuzen. CHR. GEKEF. KERK. B eroepenTe 's-Gravend eel, G. Sa lomons te Amersfoort. Bedankt: Voor Gouda, J. B.^ G. Croes te Bussum-Naarden. Voor Woer den, P. de Groot te Rotterdam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Bedankt: Voor Aardenburg, P. Ens te Warns. in, waar de geesel hen wacht, zoo zij niet hard genoeg werken. De geéselstraf is officieel afgeschaft, doch dat beteekent weinig. De Kom- mandant is een harde ruw-e kerel; hij geeselt, als hij het goedvindt, en 01* is geen hooger beroep. Hier uit dit leven de graf klinkt geen kreet naar buiten; hoe gaarne de Tsaar ook wil helpen, het baat niet, want in zijn gouden pa leis hoort hij de angskreten niet van zijn bezwijkende onderdanen. Hij is door den vèrschrikkelijken muur van een diep bedorven ambtenaarswereld van deze ellendigen gescheiden, en ter wijl zij het uitschreeuwen van pijn, wordt hun gejammer en hun geklaag slechts door hun beulen gehoord. De ballingen hebben geen gemeen schap met hun achtergelaten betrek kingen. Hoe snakt Ivan naar een brief van huis! Maar het is tever- geefscli, en de brieven, die hij heeft 'ge schreven, zijn nooit ontvangen. Het is immers een graf, waar liij woont een eiland des doods, dat door een oceaan van steppen gescheiden wordt van al wat den ballingen dierbaar is. Wat wordt 'het bitter koud! Iyan heeft,vroeger gelachen om den Siberi- schen winter, doch die winter cïie thans met krachtige, ijzige ademtochten uit het Noorden buldert, verschrompelt zijn huid, en doet zijn oogen pijn. Hij is een treurig wrak geworden; dat fijne poeder van het kwikzilver, dat hij inademt, zal hem vermoorden. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. A. J. Hoekzema hoopt 3 April afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Willige Langerak, om 10 April intrede te doen te Zegveld, na bevestigd te zijn dóór Bs. v. d. Nieuwenhuizen van Nijkerk. Ds. J. C. AALr "RS. 'X':\ Men mieldt uit Amsterdam; In de ochtendgodsdienstoefening der Geref. Kerk van Amsterdam Groot (bin nen het hersteld kerkverband), heeft Ds. J. C. Aalders Zondagochtend zfjn intree predicatie gehouden en wel naar aanlei ding van Jesaja 62:1. In een inl. woord Wees hij o pde vreug de, die deze dag geeft, doch ook qp de cmart die gevoeld wordt over het bre ken van den band met het oude kerkver band. Reeds 5 jaar geleden heeft sde voor die scheuring gewaarschuwd en gezegd hoe de oenheid' bewaard zou kun nen blijven. Maar daarnaar heeft men niet geluisterd en nu is de scheiding gekomen, die principieel gezien niet noo dig was. Hierna hield spr. zijn predicatie, wel ke hij besloot met de gebruikelijke toe spraken o a. tot zijn bevestiger Ds. Bus- lees, tot den Consulent Br. Geelkerken en tot Dr; Koppenaal, die tijdelijk de ca techisatie heeft waargenomen. Dr. Geelkerken sprak; hierna Ds. Aal ders toe, waarbij hg dezen en de gotneen (i>e gelnkwenschte. Spr. wees er op, iioo wonderlijk Gods wegen, zijn en hoe de kleine gemeenten, die als gevolg der Asser Synode zijn ontstaan, door God gezegend worden. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente Ds. Aalders toe de ze genbede uit Ps. 134 3- KERKIN STITUEERING. Het ligt in het voornemen van het Kerkbestuur van Warnsvcld om Eefde, oharis behoorende tot kerkelijk Warns- veld, te maken tot een zelfstandige ge méente der Ned. Herv. Kerk, door het stichten van een kerkgebouw, met eigen Bredikant. De bestuursleden woonachtig te Eefde, verrichten thans een telling van het aantal leden der Ned. Herv. Ge meente, óm daarna de mogelijkheid van Je stichting nader onder de oogen te zien. GEESTELIJKE VERZORGING DER GEREF. NEDERLANDERS IN CANADA. Qp de eerstvolgende vergadering van jen Kerkeraad der Geref. Kerk van Delft, hoopt Ds. Hagen een voorstel in te dienen voor de classical©vergade ring ter doorzending naar de Gen. Syno de, om vanwege de Synode Deputatea te benoemen voor de behartiging van de geestelijke verzorging der Gerei. Neder landers in Canada. AFZETTING OM „ERGERLIJKE ZONpEN". De kerkeraad der Geref. Kerk te Al melo heft besloten, het volgende voor stel aan de classisvergadering voor te leggen: De classis Deventer brenge het vol gende concept-voorstel voor de Gene rale Synode bij de Bariticuliere Synode van Overijsel „De Part. Synode van Overijsel,* ge zien de moeilijkheid, die zich in ver schillende classen voordeed bij behan deling van ernstige tuchtgevallen, inza ke de vraag of bij afzetting van Diena ren des Woords naar art. 80 K. 0. in bij zonder ernstige gevallen behoort uitge sproken te worden of deze afzetting voor aitrjd geldt (gelijk Vortius de de ositio major onderscheidt van de deposi.io mi nor, en genjk ook oudtijds ge:chied is door verschillende Synoden), verzoekt aan de eerstkomend© Generale Synode: „a. te overwegen of het ook noodig is èn met het oog op de positie der af te setten Dienaren des Wcords wegens zeër ergerlijke zoncfen èn met het oog op de eere der Kerken, uitdrukkelijk uit te spreken,dat naar haar oordeel van geen herstelling in het ambt. ooit meer spra ke mag zijn; „b. ingeval zjj dit niet noodig mocht ©ordeeien, de wenschelijkheid luit Je spreken, dat de classen niet, lichtelijk overgaan tot herstel in het ambt vaa Dienaren dee Woords, die volgens art. 79 en 80 K. 0. wegens zeer ergerlijke zonden zijn afgezet; c. om misverstand weg te nemen in art. 79 K. 0. te schrappen de woorden „in art. 11 genoemde", omdat in dit ar- Hij ziet er haveloos uit; bijna het ge heele gelaat is bedekt door den ruwen ongekamden baard, en slechts de zacht moedige oogen herinneren aan Ivan Nekalof. Hoe afschuwelijk is zijn haar ge knipt! Het is over de lengte van zijn hoofd half kaal geschoren, en de kete nen, waarmede hij uit Rusland trok, zijn door zwaardere vervangen. Het zijn ijzeren stangen, die met ringen bo ven de enke-ls sluiten, en aan een ke ten van vingerdikke schalmen, oon 't midden gelegd, zijn verbonden. Hij loopt met die ketenen: dag aan dag; het zijn zijne metgezellen in den nacht als hij de verstramde leden uitstrekt op de harde brits. De ballingen zijn gemeenlijk gedwee en onderworpen, doch soms komt er een geest van verzet over de ongeluk- kigen, en de vurige Klein-Rus Antho ny heeft verleden week den Komman- dant een schallende oorveeg gegeven. Ivan heeft de straf moeten bijwo nen, die de ongelukkige Anthony op liep, eh al dp ballingen moesten ze bij wonen. Ivan is er' nog ellendig van, als hij er aan denkt, en de verstokste misdadigers rilden, toen zij er van hoorden, wat er gebeuren zou. Anthony moqst de groene straat pas seeren dat wtf bet vonnis. De groe ne straat: zoo werd de dubbele haag van groene uniformen genoemd, en deze straat, moest de ongelukkige An thony drie keeren door. Hij moest die tikel, evenals in de artikelen 4. u 12 K. 0. de Deputaten der Particuliere Synode, in art. 49 K. 0. genoemd, be doeld worden". NIEUWE GEREF. KERK. Een onbekende heeft dezer dagen een isom van f 1000,geschonken in het Bouwfonds der nieuwe Geref. Kerk te Bergen op Zoom. OTTHO GERHARD HELDRING. Den 25sten Maart 1827 stond de Be tuwe onder water. De Waaldijk was doorgebroken. Ottho Gerhard Hel dring, die slechts op ongewone wijze zijn hooggelegen kerkje kon berei ken, trad toen voor het eerst als pre dikant te Hemmen op. De tegenwoordige predikant, Ds. Ip- pius Fockens,( herdacht den 25en Maart j.l. dit feit voor een groote scha re van belangstellenden, waaronder zich nog personen bevonden, die den stichter van de Heldring-Gestichten persoonlijk hadden gekend. ZENDING EN EVANGELISATIE. De Zending- en Evangelièatiedag van de classis Klundert der Geref. Ker ken, zal D.V. 22 Jüni a.s. in het Lies bosch bij Breda worden gehouden. Als sprekers zullen optreden Ds. D. Pol, van Rijsoord (voor de zending), Ds. J. v. Herksen van Hillegom (voor de evangelisatie), en Ds. H. Veldkamp van Kralingscheveer .voor de zending onder de Joden). CHR. MIDDELBAAR ONDERWIJS TE APELDOORN. In een gehouden ledenvergadering werd het Bestuur van de Vereen, voor Chr. Middelbaar onderwijs te Apel doorn gemachtigd over te gaan tot ope ning 'der Chr. H. B. S. met 1 Sept. a.s. en tot oproeping van Directeur en Leeraar. Het ligt in de bedoeling de school te beginnen met twee leerjaren. LIEFHEBBERS TE OVER. Voor de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de 2de Chr. H. B. S. te 's-Gravenhage, hebben zich 47 solli citanten aangemeld en voor die van Geschiedenis 34. Dr. HENRY BEETS IN NEDERLAND. Volgens voorgesteld reisjlan arri veert Dr. Henry Beets, hoofdredacteur van The Banner en De HeidenwerelJ en zendingsdirector der Christian Re formed Church in Noord-Amerika op 10 April te Antwerpen, om een drietal weken in Nederland door te brengen, hoofdzakelijk om te confereeren met d6 Algemeene Commissie ter bevorde ring der geestelijke belangen der naar Canada vertrekkende Nederlanders, waarvan de heer J. J. R. Schmall in Den Haag secretaris is en Prof. J. Pont te Bussum, voorzitter. Het adres van Dr. Beets in Neder land is Halmaplein 1, Zaandam. Ds. J. BöRGER. Naar het „Hbld," meldt, heeft de Kerkeraad van. de Ned. Herv. Gemeen te te Gouda aan het classic-aal bestuur van Gouda den volgenden brief ge zonden: Gouda, 19 Maart 1927. WelEerw. en Eerw. Heeren, De kerkeraad .der Ned. Herv. Gemeen te te Gouda heeft de eer u te berichten dat hij tot zijn leedwezen zich genood zaakt ziet uw geacht college te moe ten wijzen op het herhaaldelijk voor komend plichtsverzuim van een der hier aan de gemeente verbonden predi kanten, met name Ds. Borger. Reeds meermalen is Z.Eerw. daarop gewezen, doch tot heden zonder suc ces. Tot staving van deze bewering deelt hij u het volgende mede: Van de 18 vergaderingen, die de ker keraad gedurende het jaar 1926 heeft gehouden, heeft Ds. Borger er slechts 4 bijgewoond. Schriftelijk bericht van verhindering kwam nooit bij den ker keraad in; een enkele maal heeft 'hij een der kerkeraadsleden verzocht mon deling te willen mededeelen, dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen. Van de zeer weinige catechisaties, die hij nog houdt, laat hij er wekelijks twee waarnemen door den predikant straat langzaam door, want een onder officier hield hem de bajonet op e borst, ën bij het geroffel der trom be gon de vreeseïijke gang. De soldaten hadden den geduchten knoet in de hand^ en sloegen den ver oordeelde op don naakten rug, terwijl de Kommandant daar stond: met op gestreken snorren. Anthony passeerde twee keeren de groene straat, maar hij begon te wag gelen als een dronken man, en hij stortte neer. Toen werd er een laag rolwagentje gehaald, en Anthony werd er voorover op vastgebonden. En de trom roffelde opnieuw, en de taaie stokken hagel den neer op den ongelukkige. „Slaat er op, jongens!" schreeuwde de Kommandant .stroopt er de huid af!" En de soldaten volvoerden den last; Anthony werd dood geslagen hij was reeds dood, voordat hij voor den derden kèer de helft der groene straat was gepasseerd. En dit alles kan in het Russische rijk geschieden, omdat er de willekeur heerscht, en de angstkreet, die zich losscheurt uit de borst van het Russi sche volk, door geen Tsaar wordt ge hoord. De ballingen snakken naar de vrij heid, en de groote, open vakken in de naburige knollenvelden bewijzen het. Hier zijn de ontvluchte gevangenen aan het '*erk geweest; zij halen er de der Ned. Herv. Gem. te Haastrecht. Het bezoeken der gemeenteleden aan hunne huizen en het vertroosten der krank en wordt door hem geheel en al veronachtzaamd. Wel heeft hij bij zijn vestiging alhier in de plaatselijke bladen bekend gemaakt, dat hij bereid is zijn gemeenteleden te bezoeken wan neer zij hem daartoe uitnoodigen, doch zonder deze uitnoodiging doet hij bij niemand huisbezoek. Volgens reglement van den kerke raad fungeert Ds. Borger gedurende het jaar 1927 als voorzitter van dit ooi lege, doch hoewel het uitschrijven van de vergaderingen is opgedragen aan den voorzitter, moet niettemin de loco voorzitter er doorgaans zorg voor dra gen, dat deze vergaderingen op den be paalden tijd gehouden woden. Van een der diakenen was in het be gin van dit jaar een aanvraag om ont slag bij hem ingekomen, doch dit schrijven heeft tot dusverre den ker keraad nog steeds niet bereikt. Overtuigd, dat uw college de handel wijze van Ds. Borger met ons ten strengste zal afkeuren, verzoekt de kerkeraad UEerw. dusdanige maatre gelen te willen nemen als in overeen stemming zijn met het reglement van kerkelijk opzicht en tucht. Namens den kerkeraad voornoemd, W.g. q q. JOH. E. BIJL, loco-pr. G. W. DRIESTEN, scriba. BINNENLAND. DE DOMINIALE MIJN. De gemeente Kerkrade, welke liaar bestaan en opkomst grootendeels te danken heeft aan de ontginning van de binnen de gemeente gelegen Domf- niale mijn, heeft gelijk gemeld, onlangs bij de bevoegde autoriteiten inlichtin gen ingewonnen, of het gerucht, dat de genoemde mijn na 25 jaar geen steenkolen meer zal bevatten, juist is. Hierop heeft zij een bevestigend ant woord ontvangen; in zooverre is dit juist, dat indien onder de diepste laag Steenknip geheeten, geen nieuwe steen» kolenlagen worden ontdekt of deze te diep liggen, om» met vrucht te kunnen worden ontgonnen, bij de tegenwoor dige, belangrijk toegenomen produc tie van 700.000 ton kolen per jaar, de mijn na 25 jaar vrijwel za,i zijn uitge put. Deze mijn, welke de oudste van Europa is en reeds dateert van 1113 volgens de annalen van.de voormalige abdij «Rolduc (destijds werden de ko len gewonnen aan de oppervlakte, waar de kolenlagen in het dal vanMe Worm beek aan den dag traden), had in 1911 nog slechts een jaarproductie van 320.000 ton, dus nog niet de helft van de tegenwoordige. (De totale produc tie van, alle Nederlandsche mijnen te zamen bedroeg in 1911 nog slechts 1.477.000 ton; in -1926 bedroeg deze 8.600.000 ton1). Feitelijk is de Dominia- le mijn een staatsmijn. Zij werd ech ter in 1846 voor den tijd van 99 jaren, dus tot 1945, afgestaan aan de Aken- Maastrichtsche spoorweg Mij., welke aan den Nederlandschen staat jaar lijks een zeker percentage van de ge maakte winst» moet betalen. Door uit breiding van het bedrijf: aanleg van een nieuwe hoofdschacht, een nieuwe wasqpherij, '11 brikettenfabriek en an- .dere werken wordt met alle kracht gewerkt om er zooveel mogelijk alle beschikbare kolen nog uit te halen. Het is te begrijpen, dat de gemeente Kerkrade met bezorgdheid het tijd- stipt tegemoet ziet, da de mijn uigeput raakt en de ontginning gestaakt wordt. Toch is er, in verband met de voortdurende ontwikkeling van de techniek, eenige kans, dat de mijn veel langer dan 25 jaar nog zal kunnen blijven bestaan, aangezien tegenwoor dig de kolenontginning tot 1500 meter diepte mogelijk is. De diepte der, schacht is thans 380 meter. Hoewel zich onder de bovengenoemde diepste laag Steenknip een steriel gedeelte be vindt van ongeveer 200 meter dikte, waarin zich, zooals bekend is, geen steenkolenlagen bevinden, zijn elders, door middel van boringen onder ge noemd gedeelte nog verschillende, goed ontginbare kolenlagen aange troffen. knollen uit -den grond, om te eten te hebben. De koekoek geeft het sein tot vluch ten. Als zijn geroep wordt gehoord in het bosch, gaat er ©èn electrische schok door de ballingen. Zij denken: Nu is het tijd; de lente is gekomen, en het is uit te houden in het bosch! Zij over wegen volstrekt niet, of hun vlucht zaj gelukken; zij zijn de recruten voor het leger van generaal Koekoek, en den ken niet aan de toekomst. Zij moeten meestentijds Leven van bessen en wor telen; dikwijls slapen zij op den kou- deu natten grond, en zij /.ijn in gevaar van de walde dieren en van <le boeren, die den omtrek k'oloniseeren, Die kolonisten zijn het gevaarlijkste zij lokken de uitgehongerde stucaperts naar binnen, geven hun een middag maal, en leveren hen tegen een vast gestelde premie over aan de overheid. Doch al die gevaren w orden veracht, als generaal Koekkoek lokt uit (Je groe nende wouden, en een groot harts tochtelijk verlangen naar lucht en vrijheid grijpt de ballingen aaai. Zij draven door de steppen; zij zwommen door de snelvlietende rivieren, em ver schuilen zich in de dichte wouden. Met hun ketenen beladen, en een ketel aan den gordel, hollen zij de wildernis in; zij zijn al tevreden, als ze maar oen vijl bij zich hebben, om de ketenen hoor te vijlen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5