CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS JAAKbANU MAANDAG 28 MAART 1927 NUMMER 2080 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestast uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Wat ontbrak. Wij" vestigden er reeds Donderdag de aandacht op dat Minister Van Kar- nebeek, in de Eerste Kamer evenals in de Tweede Kamer, geen prijs heeft ge steld op een poging om een Kamer uitspraak te verkrijgendie de onder handelingen met België op den voet van dit verdrag zou pogen te herope nen, terwijl de Kamer zelf dit ook niet deed. Dat men in menigen kring, dit niet handhaven van de constructieve poli tiek betreurt, en met name de goed ge formuleerde stelling van den heer Co- lijn, daartoe gaarne had aanvaard, blijkt nu uit verschillende uitingen. Zoo schrijft de heer (Mr. H. P.) M. (archant) in de Vrijzinnig Democraat: „Het meeste kwaad hebben aan het tractaat gedaan de ijverigste verdedi gers, in de Kamer en daarbuiten. Had den zij allen blijk gegeven van een staatkundig inzicht als de heer Co- lijn, in de Eerste Kamer toonde, clan zou de verdediging een minder af schrikkende werking hebben gehad. En juist de onbesuisde verdedigers na men den mond vol van hun mono polie in beleid en inzicht, hun biee- de opvatting, hun plichtsgevoel en hun zorg voor het waarachtig belang van het land. Aan eigenwaan ont brak het niet. Erger is, dat zij meenden geen re kening te moeten houden met de ver werping. Zij beijverden zich. de positie van ons eigen land hij voorbaat te verzwakken door het ondersteunen van argumenten der tegenpartij; alles in ijdel vertoon van internationaal altruisme. Zelfs werden redelijke Ne- derlandsche argumenten scheef en be lachelijk voorgesteld. Nu de onderhandelingen weder ter zijner tijd zullen moeten worden her vat, zal de Nederlandsche regeering zooveel te meer moeilijkheden heb ben te overwinnen". Het Handelsblad, deze aangelegen heid besprekende, maakt er de Chris telijk Historiseren en den heer. Wi- haut (S. D. A. P.) zelfs een verwijt van dat zij, de eersten om hei prestige van de partij te redden, de laatstgenoem de uit andere overwegingen, opzette lijk dit verhinderd hebben. De tegenstanders van het verdrag, zegt het blad, hadden alle reden om te doen wat in hun vermogen was, om de baan voor de regeering, die nieu we onderhandelingenmet België zal moeten aanvangen, zoo ruim mogelijk te maken. Overwegingen, die met het prestige der politieke partijen als zoo danig samenhangen, hadden hier op het tweede plan moeten blijven. Of dit, met name bij de Christelijk- historische senatoren is geschied, moeten wij op grond van inlichtingen die ons bereikten, ernstig betwijfelen Het is daarom ook onverstandig het honden van replieken te voorkomen, omdat op die wijze verhinderd werd te constateeren, dat, blijkens de me- dedeeiingen van den minister, de zoo genaamde tweede Scheldereserve be stond. Uit die constatering had, bin nen de richtlijnen, die de heer Colijn zeer juist had getrokken, een 'slot som kunnen zijn gemaakt, die het ge vaar en de beteekenis van die reserve al dadelijk zou hebben verzwakt. Er schijnt nog een poging te zijn ge daan om bij monde van den heer Briët namens enkele partijen een verkla ring te doen afleggen, waarin zou wor den gezegd, dat blijkems de discussie in het Nederlandsche parlement een regeling met Be'gië, die aan de wen- schen van dit land tegemoet kwam, stellig een meerderheid zou vinden, wanneer die ten eerste t^t stand zou komen buiten medewerking der mo gendheden, ten tweede gevestigd zou zijn on den grondslag der wederkeerig heid- en eindelijk ten doel zou hebben een betere verkeersregeling tusschen Noord, en Zuid. Het afleggen van die verklaring, die latere onderhandelingen zeer zou heb ben vergemakkelijkt, is verhinderd door den heer Wibaut en enkele an dere voorstanders, die doodsbang schenen te zijn voor alles wat maar leek op heropening der discussie. Wat ook hun motieven mogen zijn gfeweest, aan de zaak van een toekom stige, bevredigende regeling met Bel gië hebben deze internationalisten geen goed gedaan." Ook wij meenen dat in elk geval te betreuren is dat de Eerste Kamer 'e pogingen door clen heer Colijn aange wend om constructief werkzaam te bp.'vm niet heeft gesteund. it. I KA. ...t.l WÜ .Aflt BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 V Stemmen op No. 1. D© vraag komt nog al eens op, of het noodig is op no. 1 te stemmen. Wij'willen geen onderzoek doen naar de oorzaak var die vraag. Deze ligt vaak in plaatselijke omstandigheden. Men heeft doorgaans van positief Anti revolutionaire zijde ook geen behoefte om op een ander te stemmen dan 'op ro. 1. De wenschelijkheid om even tueel een ander te kunnen stemmen, komt doorgaans op bij bezoek van een kiezer die een of andere voorkeur heeft voor een candidaat, dien hij wil stemmer, ondanks zijn anti-revolutio nair zijn. Nu zouden wij willen zeggen, wan neer een kiezer geen bezwaar heeft om antirevolutionair te stemmen, mits hij no. 2 of 3 kar stemmen, welnu, laat hem dan zoo stemmen. Maar daf worde geen regel. Iets wat niet n o o d i g is. kan daar om nog wel gewenscht 'zijn. Noodig is het niet, dat ieder op no. 1 stemt, want alle stemmer op cle vol gende candidaten uitgebracht, worden practisch gesproken, steeds samenge teld en komen dus no. 1 ten goede. Gewenscht is het wel, ën in hooge mate zelfs. Immers de candidaten ■zijn' maar niet in willekeurige volgorde op de lijst geplaa'st. De kiesvereenigingen hebben gewikt en gewogen en de naar hare meenirg meest geschikte candi daten als regel mannen,; die hunne sporen reeds -hebben verdiend, op den voorgrond gesteld. En dus ligt het voor de hard, dat ook getracht wordt dé candidaten in die volgorde gekozen te krijgen. Maar. hierbij komt nog iets anders. Voor een goede propaganda is het gewenscht. dat door heel het district één klank wordt gehoord. Wordt hier op nummer één de aan dacht gevestigd, daar nummer twee aangeprezen en ginds nummer drie, dan werkt dat verwarrend. Daarom moet de leuze zijn in elk geval anti-revolutinnair dus op I^V no .6 en alleen bij hooge uitzondering op een anderen candidaat dan no. 1 den heer W. Warn aar. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN, Moïie van Eek Com. Financiën. B. en W. hebben thans prae-advies uitgebracht op de in de vergadering van den gemeenteraad van 1 Decem ber 1926 in hun handen gestelde motie van den heer van Eek (s.-d:), luidende: „De raad spreekt d$ wenschelijkheid uit, dat de samenstelling en werk kring der commissie van financiën al dus worden gewijzigd, dat. de ze wordt een commissie ingesAeld krachtens art. 54. 2e lid der gemeen+ewet, wier taak het derhalve is B. én W. in het beheer der geme-ryntefinanciën hij te staan, en verzoekt B. en W. de daarvoor noo- dige bepalingen te ontwerpen". Zij ontraden aanneming van deze motie en zouden bij onverhoopte aanneming ervan geen voorstel tot instelling van een commissie van bijstand voor de gemeente-financiën doen. Toch achten zij den werkkring van de huidige commissie niet bevredi gend, daar een niet onaanzienlijk deel der werkzaamheden te zeer een admi nistratief karakter draagt. Voorname lijk geldt dit ten aanzien van het advi- sccren omtrent voorstellen tot af- en overschrijvingen op begrootingen, die de goedkeuring van den raad behoe ven. Volgens de thans bestaande redac tie in de commissi© van financiën, welke met name zijn genoemd, zonder dat is voorgeschreven, dat ook om trent andeiv onderwerpen van finan- cieelen aard haar advies kan worden ingewonnen. Dit achten B. en W. ver keerd. reden waarom zij voorstellen, in d© verordening een bepaling op te re- men. op grond waarvan de commissie mede van advies kan dienen omtrent alle verdere onderwerpen, de geldmid delen1 der gemeente betreffende welke aan haar oordeel worden onderwor pen. Uitvoerig bes'rijden B. en W. den door de commissie voor de huishoudelijke verordeningen sreuiten wen*ch om In de voorgestelde wijziging te behouden de woorden' uit de thans geldende ver ordening; „het koopen, ruilen, ver vreemden, herwaren en verpanden van onroerend goed". Zij zijn van meering. dat'het advies van één raadscommissie doorgaans voldoende is en met ram© de com missie voor d© financiën niet gehoord behoeft te worden over aankoopen enz van onroerend goed. Electriciieltsfarief In den spertijd. Ten einde het verbruik van electri- citeit ook in den spertijd gedurende de zomermaanden aan te moedigen, stellen B. en W. den raad voor, com missarissen der lichtfabrieken te mach tigen in de maanden Maart tot en met September of in een door lien te bepa len gedeelte van dien tijd gedurende den spertijd verbruikte electriciteit het verlaagd tarief te doen berekenen. Verder stellen B. en W. voor, in te- voeren een verminderd tarief voor de verlichting van winkel etalages en re clames gedurende d© avondurep, wel ke aansluiten aan den sluitingstijd der winkels, nl. 8 cent per K.W.U. Ge durende den zomertijd zal de toepas sing van het verminderd tarief aanv^n gen om 9 uur wettelijken tijd. Ten derae stellen B. en W. voor, de .gelegenheid t© oper.en om gedurende den nacht tegen goedkoop tarief stroom te betrekken, welke in daar toe van gemeentewege t© plaatsen ap paraten alsdan verzameld wordt en omgezet in warmte, in dier voege dat des ochtends voor huishoudelijke"doel einden over een zekere hoeveelheid warm water beschikt wordt, welk wa ter zijn warmt© (80 a 90 gr. G.) gedu rende den geheelen dag vrijwel be houdt. Deze apparaten welke eigep- dom blijven van de gemeente en door haar worden onderhouden en zoo noo dig vernieuwd, zullen in het algemeen verkrijgbaar worden' gesteld in vier grootten en wel met een capaciteit van resp. 30, 50, 120 en 200 Liter. De prijs bepaling zal geschieden bij wijze van abonnement: het gebruik van het toe stel van 30 Li.er zal kosten f3 per maand, dat van 50 Liter f 4:50, van 120 Liter f8 en dat van 200 Liter fll per maand. Voor hen, die er de voorkeur aan ger ven, nachtstroom te accumuleeren in eigen apparaten, is de mogelijkheid geopend, des nachts tusschen 11 uur en 7 uur ten behoeve van die apparaten stroom te betrekken tegen een ver laagd verwarmingstarief van 2 Yi cent per K.W.U. Blijkens van de directie der Leid sche Duinwater Mij. ontvangen verkla ring zal het grootere waterverbruik geen verhooging van den prijs van het waterleidingabonnement ten gevolge hebben. Vacature Bestuur Ambachtsschool. Het bestuur der vereeniging Am bachtsschool beveelt in de vacature, ontstaande door het periodiek aftre den van den heer A. van 't Riet, die niet herkiesbaar is, ter benoeming aan het tweetal J. Engels en J. van Muiden Vacature Plaatselijke School commissie. De plaatselijke Schoolcommissie be veelt ter benoeming in de vacature, ontstaan door het bedanken van het lid den heer J. Schaap, als dubbeltal aan de heeren P. Brouwer, Joban van Oldenbameveldtstraat 34 en J. M. Vos, Witte Singel 75. BELASTINGOPHAALDIENST Zaterdagmiddag hebben de besturen van de Neutrale Bestuurdersbond, de R. K. Vollfsbond en de Leidsche Be stuurdersbond vergaderd betreffende den Ophaaldienst voor de Belastingen. De uitnoodiging tot deze vergade ring was wederom uitgegaan van de Inspectie van de belastingen. Dat de Leidsche - Bestuurdersbond niet eerder aan de werkzaamheden heeft deelgenomen is het gevolg van de omstandigheid, dat dezen bond ten gevolge van een misverstand voor de vorige vergadering, niet is uitgenoo- In de vergadering van Zaterdagmid dag werd definitief besloten,dat de Ophaaldienst zal bestaan uit de drie bovengenoemde organisaties. NEEERLANDSCH VERTEGEN WOORüIGER* Prof. Mr. Dj*. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar in het Volkenrecht, is he den als vertegenwoordiger der Neder landsche Regeering naar Straatsburg vertrokken ter deelneming aan de Rijn vaartconferentie, welke deze week al daar wordt gehouden. RIJKSUNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is mr. A. N. Molenaar te Wassenaar, tot wederopzeggens toege laten als privaat-docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in het arbeidsrecht. LICHTFEEST. De Stadsevangelisatie Jeruël, Mid delstegracht alhier, zit er niet bij stil. Ten bate van haar onlangs geopend Tehuis voor verzwakte kinderen, orga niseert zij in de komende weken te Leiden en op tal van omliggende dor pen een z.g.n. Lichtfeest. Dit Lichtfeest bestaat in een mooie filmvertooning van de onderdrukking en vervolging van Israël door de Egyp- tenaren; de doortocht door d© Roode Zee, en vervolgens het volk Israël bij den berg Sinaï. A.s. Dinsdagavond zal deze film in haar eigen gebouw aan de Middelstê- gracht voor een kring van belangstel lenden worden vertoond en wij hopen, waar ook onze redactie tot bijwoning werd uitgenoodigd, hierop nader terug te komen. JUBILEUM W. SLOOS. Heden herdacht de heer W. Sloos den dag, waarop hij gedurende 25 jaar in dienst was bij de zeepfabriek v.h. Sanders en Co. alhier. T© elf uur hedenmorgen werd de ju bilaris m©t zijn echtgenoote en zoon per auto van zijn woning afgehaald en in een der feestelijk versierd© zalen der fabriek binnengeleid. Daar werd hij allereerst toegespro ken door den directeur, den heer J. F. X. Sanders, die hem om zijn trouwe plichtsbetrachting prees en hem een herinnering aan, dezen dag in den vorm van ©en gouden horloge aanbood Vervolgens wei'd nog het woord ge voerd door den meesterknecht, den heer.C. van der Krogfc namens het fa- briekspersoneel en door den boekhou der, deh heer J. A. Christiaanse na mens het kantoor-, reizigers- en labo- ratoriumpersoneel. Ook deze toespra ken gingen vergezeld van het aanbie den van toepasselijke geschenken. Na nog eenige oogenblikken van ge zellig samenzijn in de fabriek bracht de jubilaris den verderen dag in den nuiselijken kring. door. LEIDSCH STUDENTENCORPS. De praeses van het nieuwe collegium van het Leidsch Studentencorps, de heer C. J; A. de Ranitz, heeft in de he denmiddag in het groot auditorium der Universiteit gehouden ledenverga dering van het L. S. C. zijn inaugureele rede gehouden. Spr. wees op een den laatsten tijd waar te nemen soort onverschillig heid, welke zich vooral uit in het be danken voor bestuursfuncties. Daar naast staat gelukkig, dat het leven in de Corpsvereenigingen over h£t alge meen niet onder gemis aan belang stelling lijdt; zij maken tegenwoordig' bijna zonder uitzondering een periode van opbloei door. Het aantal der corps vereenigingen is in het laatste jaar met twee vermeerderd. Spr. zeide verder dat vele „mores" moesten worden vereenvoudigd of af geschaft, echter alleen als ze finan- tieel niet te rechtvaardigen waren. Hij waarschuwde verder met het oog op de veranderde tijdsomstandigheden tegen te veel uiterlijk vertoon, vooral in den groentijd. Ten slotte nesprak de praeses de Coniedération Internationale des Etu- diants (C.I.E.), waarvan Nederland na veel politiek geharrewar membre ti tulair is geworden. Nederland zelf beeft in deze C.I.E. nog niet veel stem laten hooren en het collegium meent, dat aan deze zwijgzaamheid een eind moet komen. Het zal dez© kwestie op de volgende Alg. Senatenvergadering ter sprake brengen. Uittreden van Ne derland nu reeds zou onverstandig zijn. Dit zou eerst kunnen worden over wogen als de principieele bezwaren blijken niet uit den weg te kunnen worden geruimd. VERWARMING VAN SCHOLEN. No. 6 van het tijdschrift „Het Gas" bevat een zeer uitvoerig artikel van J. B. B. Bosse over de ervaring met cen trale warm wat erverwarming en gas als brandstof alhier verkregen in een achttal scholen over eenige jaren. De schrijver stipuleert, dat centrale verwarming van een gebouw moet worden toegepast voor die lokalen, wel ke geregeld, in gebruik zijn en dat voor een aantal vertrekken, welke zoo nu en dan worden benut, individueele kachelverwarming meer op zijn plaats is, zoodat in den regel combineering van beide verwarmingssystenien de aangewezen weg is. Een deel der scho len is ingericht met Askaniaketels, een ander deel met Strebel- en met Kirkeketels. In ieder lokaal is een thermometer aangebracht, die indien de temperatuur te hoog stijgt contact maakt en een brommertje in werking stelt, dat den onderwijzer uitnoodigt de radiatorkranen te sluiten. Behalve door deze signaalinrichting wordt het gasverbruik geregeld door thermosta ten der verwarmingsketels zelf. Beide inrichtingen zijn wel bijna onmisbaar om het gasverbruik binnen normale grenzen te houden. Deze grenzen zijn gebleken te dezer stede zeer laag te liggen, n.l. tusschen 4J4 en 10 M3. gas per M3. verwarmden inhoud per sei zoen. In de practijk is gebleken, dat 1 M3. gas evenveel mag kosten als ruim 1.5 K.G. cokes voor centrale warmwater verwarmingen, zonder bedieningskos- ten in rekening te brengen. Inclusief bedieningskosten kan cokes van 22 Gtwone advertenJién par regal 22'/» cent Imgazo&dan Madedeellngen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert entiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijka geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Prof. van Eysinga naar Straatsburg als Nederl. gedelegeerde ter Rijnvaart- conferentie. Buitenland Tsjang Tso Lin wil met de Zuide lijke troepen onderhandelen. Nieuwe Amerikaansche en Japan- sche troepenzendingen naar China. Bij de Duitsch-Fransche handelsbe sprekingen is een voorloopige overeen komst bereikt. Zwitserland zal het niet als een ba- leediging opvatten, indien de Ontwa peningsconferentie, in verband met Ruslands verwachte deelneming, bui ten Genève plaats vindt. per ton concurreeren met gas van cent per M3. In het algemeen zal de installatie met gas gestookt wat rui mer worden bemeten, dan indien met cokes gestookt. Hieruit volgt, dat de inrichting van een bestaande ketel- installatie tot een gasketel-installatie in den regel tot teleurstel ling zal lei den. DE ELECTRICITEITSSTORING. In aansluiting op het. bericht in ons blad van Zaterdag betreffende de electriciteitsstoring kunnen wij nog meedeelen, dat in een der hoogspan ningskabels kortsluiting was ont staan, zoodat een gedeelte van het laag spanningsnet stroomloos geraakte. De storing, die, zooals gemeld, om kwart over 10 begon, heeft tot even na mid dernacht geduurd, tot een gedeelte van den desbetreffenden kabel vernieuwd was. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 345 vol wassen personen en 15 kinderen, to taal 260 personen. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur geraakte de 10-jarige J. d. O., uit de Michielstraat, aan de Oude Vest spelenderwijs te water. Het mocht den 26-jarigen chauffeur S. P., die zich ge kleed te water begaf, gelukken cfen reeds zinkeiid^i knaap te redden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan den Rijnsburgerweg een 9-tal schapen van D. door een hond gedeeltelijk doodgebeten, gedeeltelijk doordat zij door den hond opgejaagd waren te water geraakt en verdronken Zaterdagavond half 12 vermiste de heer A, K. zijn rijwiel dat hij voor een woning aan het Utrechtscheveer eenigen tijd onbeheerd had laten staan; evenzoo de heer C. L. v. B., die het zijne gisteravond onbeheerd had laten staan in den tuin van het Diaconessen huis. Door de politie is in bewaring ge nomen een rijwiel dat onbeheerd werd gevonden op de Oegstgeesterlaan. BINNENLAND. CALVINISTISCHE JURISTEN- VEREENIGING. Woensdag 25 Mei e.k. hoopt de Cal vinistische Jur. Vereen .weer in Jaar vergadering bijeen te komen, t© Amers foort, in het Berg-Hotel met zijn mooi© ligging en vergezichten. Mr. A. C. G. van Proosdij te Amster dam hoopt voor d© Vereen, een inlei ding te houden over Calvinistische beschouwingen in verhand met het Hu welijksrecht. Deze vergadering is uit sluitend toegankelijk voor de leden der Vereenigingdie ook tijdig de des betreffende stukken ontvangen. Voor lidmaatschap kan men zich opgeven hij het Bureau der Vereen., adres: Mr. Joh. H. Scheurer, Arnhemscheweg 260, Amersfoort. De aanwezigheid van vele vooraan staande juristen uit onzen Calvinisti- schen kring, theoretici en practici, be loven aan de discussies een belangwek kend karakter te geven. CHR. MIDDENSTAND. Te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. werd dezer dagen1 een buitenge wone algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van den Christelij- ken Handeldrijvende^ en Industrieelen Middenstand, tevens bedoeld als jaar vergadering. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren K. Meima te Sneek, mr. R. van Maar©,- te Arnhem, E. H. Dik te Am sterdam en A. Bos te Rotterdam, wer den herkozen. Gekozen werden: in de vacature Scbwarzenburg (Groningen) J. Kaajan (Groningen); in de vac. R. K. van den i Berg (Baarn), C. de Haan (Utrecht);

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1