NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 MAART 1927 T-UDWIG 17AN BFFTHOVEN. 'rr7 2G M^art 1927 Beekhoven Zou er wel één comnonist zijn. wiens naam meer bekend is en nagedachtenis meer geëerd wordt? Wie heeft meer recht op den naams van Titaan? Was hij niet de worstelaar, om int zijn schenningen het hemelsche te be- rè'ken? Denken wij" slechts aan zijn were'dberoemde Negen Symphouieëri en de Missa Solemnis, welke laatste vooral zich vertoont als een tot aan de sterren reikende dom. Wie was Beethoven en wat was hij? Ludwig van Beethoven werd in 1770 te Bonn aan den Rijn zeer waarschijn lijk op den T6den December geboren, althans zijn doopdag valt op den I7deii December. Zijn vader was tenorzanger aan do hofkapel van den keurvorst van Keu len. Het eerste, gebrekkig en met dwangj uitgeoefende muziekonderricht ontving Beethoven van zijn vader; vervolgens bij twee hoforganisten te Bonn, aoor welke hij gevormd werd tot orgelspeler en ingeleid in de harmonieleer. Reeds, op 12-jarigen leeftijd wijdde Beethoven aan zijn keurvorst drie aoor hemzeiven gecomponeerde sonaten voor het klavier. Na in 1784 tot tweeden hoforganist te zijn benoemd, werd hem voor zijn verdere vorming een reis naar Weenen. toegestaan, waar hij met Mozart in aanraking kwam, die hem zelfs een ge uren onderwijs zou hebben gegeven. In 1792 verliet hij Bonn voor goed, om onder leiding van Joseph Haydn zijn vorming als kunstenaar te Wee nen te voltooien. In 1795 trad de jonge meester voor het eerst in het openbaar te Weenen op als klavierspeler. Werd hij tot nu toe nog steeds onder steund door zijn begunstiger, den keur vorst van Keulen, in 1801 verloor hij| dezen door den dood en moest hij ver der in 2ijn eigen levensonderhoud voor zien. Hij genoot echter toen reeds de be langstelling van den hoogen Oosten- rijkschen adel, welke kringen hij boei de door zijn oorspronkelijkheid en ver nuft, alsmede zijn geniaal en vrij tan- taseeren op de vleugelpiano. De meester zelf vergat echter door de hem rijkelijk ten deel vallende waar deering geen oogenblik, wat anderen vóór hem gedaan hadden. Hoe drukte hij zich altijd vol eerbied en bewonde ring uit over Bach, Handel, Hay dn en Mozart, we ke laatste zelfs „Beetho ven's afgod" werd genoemd. Men was in Oostenrijks hoofdstad {zoo met Beethoven ingenomen, dai men hem na een door hem geteekend contract, waarin hij verklaarde Wee nen niet te zullen verlaten, een eere pensioen van f 4000 per jaar verze kerde. Niets is minder waar dan de oud© fabel, dat Beethoven eerst door de nakomelingschap gevierd is en dat hijl door zijn tijdgenooten evenmin erkend als begrepen zou zijn geworden. Hij verwierf veeleer reeds in 1795 een geachten naam te Weenen,.welke van dien tijd af gedurende ongeveer twintig jaren steeds bleef toenemen, zoodat zijn roem ze.fs in Duitschland, {Hongarije en Engeland doordrong. Het toppunt van zijn aanzien in de muzikale wereld bereikte Beethoven; in de jaren 1814 en 1815, omstreeks- den tija van het Weener Congres. De te dier tijd in de keizerstad aan wezige vreemde vorsten en gezanten wijdden hem een soort eeredienst, ter wijl de stad Weenen hem in die dagen tot haar eereburger benoemde. Helaas is Beethoven ook het leedl niet gespaard Wanneer de hartstochtelijke liefheb ber der natuur, die hij zoo etherisch verstond, en waarheen ook zijn neiging tot diepe, bespiegelende teruggetrok kenheid hem voerde, op verre tochten met zijn leerling Ries, door dezen op merkzaam werd gemaakt op de tonen van een schalmei, bespeela door een ver af zijnden herder, dan moest hijt met diepe smart erkennen, dat hij ze niet hóórde. De onder hem werkendzangers en musici hadden in de repetitiën die de uitvoeringen voorafgingen dikwijls een harden dobber met den meester, die gep'aagd door zijn steeds toenemende doofheid, tot heftige opbru sende "uit vallen kon vervoerd worden. Zelfs ge beurde het een keer. dat de renetitiën tweemaal achter elkaar geheel in de war liepen, en de meester, door een vriend hierop per briefje opmerkzaam gemaakt, in hevige gemoedsaandoe nig naar huis vluchtte, waar hij in wanhoop op de sofa neerviel. In weerwil van zijn uitbarstingen, ontstond er slechts ze1den wrok bijt de muzikanten, die onder zijn leiding] stonden,"daar de eerbied voor de groot" heid en het tragische lot des meesters hen al het andere over 't hoofd deden zien. Ja in 1824, toen hij de eerste uitvoe ring van de Negende Symphonie had! gedirigeerd, werd hij het jubelen der menigte niet gewaar, voordat twee zangeressen, door hem naar het ptï bliek te wenden, er hem opmerkzaam! op maakten. En hoe fijn was des meesters gehoor geweest Beethoven componeerde een Sym- Ehonie Pastorale. Daarin wordt een evige onweersstorm geschilderd en daarop volgt een liefelijke herdersme lodie. d:e door het strijkorkest met heö accoord fc-a-g begeleid wordt. Het. accoórd, dat volgens de latere muziek- phvsologen bij watervallen wordt ge vonden. Dit accoord wordt in geen enkele muziekharmonie gevonden. Beethoven werd dikwijls over die „fout" aangevallen, maar hij veran derde de plaats nooit, daar het, zeide hij, naar zijn gevoel zoo juist was. Daarbij had Beethoven zware zor gen terwi'le van een neef, dien hif als zoon had aangenomen, maar die zich zeer slecht gedroeg. Om dien1 neef als zoon te kunnen" aannemen, had hij vroeger reeds een lastig pro ces "met diens moeder, zijn schoonzus ter, 'die in een kwaden reuk stond, moeten voeren. Het ergste was evenwel nog, dat dit jongmensch, voor wie hij zooveel' ge leden had, al' zijn zorgen en liefde met snooden ondank en een ontaard gedragi beloonde. Hij verzuimde zelfs, toen da meester zwaar ziek lag een dokter ta waarschuwen, 'maar begaf zich naar een café, waar hij' de boodschap aan een kellner opdroeg, die het op zijn beurt vergat, en eerst drie dagen laten zich van zijn boodschap kweet. Bij 'dit alles voegde zich nog in d« laatste levensjaren des meesters een sombere argwaan omtrent de oprecht heid der menschen ook zijn broe ders behandelden hem niet, zooals her behoorde die hem hoe langer hoe meer aan het verkeer met de men schen onttrok. Ook zijn dagelijksch onderhoud» baarde hem zorg, die hem ter neer drukte, daar toenemende lichaams gebreken en ten slotte een ziekte, de waterzucht, die zijn krachten onder mijnde en een nauwkeurige verpleging] vereischte, hem iedere inkrimping due hij zich meende te moeten opleggen, dubbel zwaar deden vallen. Nu was die vrees wel denkbeeldig,, daar hij nog f 9000, -meestal afkom stig van door hem geschreven com posities bezat. Doch in zijn overdreven nauwgezetheid beschouwde hij dit geld niet meer als zijn eigendom, maar als dat van zijn zooveel goedheid onwaar digen neef, dien hij, in weerwil van al de smart, hem aangedaan, tót zijn eenigen erfgenaam benoemde. Den 17den September schrééf Beet hoven nog aan Schott te Mainz: Apollo en de muzen zullen mij nog niet aan den knokkel man overleveren, want nog zoo veel ben ik hen ver schuldigd en moet ik, vóór mijn in trede in de EliseescJie velden achter laten, wat de geest mij ingeeft en ge biedt te voltooien. Het is mij, of ik' nauwelijks eenige noten geschreven heb". Den 26sten Maart 1827, des avonds» te ongeveer 6 uur, stierf Beethoven, na Voorzien te zijn van de H. Sacra menten, op 57-jarigen leeftijd aan de gevolgen van waterzucht. De oude smartkreet: .,De doodsmare van groote mannen vfiegt jammerend over de landen", bevestigde zich ook bij Beethoven's verscheiden, en met te meer ontzetting voor de achterblijven den, die moesten erkennen, dat zij den meester zijn drie laatste levensjaren veronachtzaamd, ja bijna vergeten had den. Dit gold vooral' voor de bewoners van Weenen. Den 29sten Maart 1827, des namid dags te drie uur, had de begrafenis' plaats. Meer dan 20.000 menschen ge leidden hem naar zijn laatste rust plaats. Nu eerst voelde men, welk een onherstelbaar verlies de muzikale we reld in Beethoven leed. De meester was, ofschoon een goedi Katholiek, toch tegelijkertijd een vrij zinnig aanhanger zijner Kerk. Volgens 'sommigen zou Beethoven ook vrijmet selaar zijn geweest. Voor Beethoven zijn sedert zijn heen gaan een groot aantal gedenkteekenen in metaal of marmer opgericht. Wijl noemen slechts die te Weenen en Bonn, alsmede een kolossale buste aan gene zijde van den Oceaan, te New York. Geen monüment kan echter halen bij het gedenkteeken, hetwelk de mees ter zich bij de nakomelingschap door zijn eigen toonscheppingen heeft ge sticht. Wij hebben, zij het in 'tkort, iets van den internationaal gevierden meester betreffende wie en wat hij was ge schreven. Het zou ondoenlijk zijn in een kort bestek nog iets over Beet hoven's werken te schrijven. Beethoven was de meester, die de meest persoonlijke muzikale uitdruk king aan 'de grootste en geniaaTste» beheersching der kunstvormen ver mocht te paren, gelijk niemand, met name in de instrumentale muziek, het zij vóór, hetzij na hem. Op deze wijze trad hij op als de hefos, die, hoewel zelf een Titaan, de grenzen eerbiedigt, door de eeuwige wetten der kunst gesteld. W. St. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren G. van Duyn en van der Zwan. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Onder de ingekomen stukkeQ merken dering van Vreemdelingenverkeer, om weder een subsidie# te mogen ontvangen van f250,als bijdrage in de kosten van het bureau. Wordt in handen van B. en W. gestéld. Missives Ged. Staten goedkeuringeo Raadsbesluiten. (De deur gaat open; een stem: „Mó je nog sinaasappelen". Gelach). Rekening en verantwoording Ambacht Teekenschool. Idem Visscherijschool. Worden voor kennisgeving aangeno men. Een adres uit de gemeentenaren onder teekend door 360 personen, in verband met de openkomende plaats van Burger meester in deze gemeente. Adressan ten verzoeken den Raad voor deze vaca ture aan H. M. de Koningin voor te wil len dragen den heer Mr. Dr. Ir. J. van Kettinga Trómn. Dit njres wordt dade lijk in behandeling genomen. Eersto on der tc?ken?j»r is d© heer. J. Eyke'enboom De heer Meerburg zegt, dat hii te gen het verzoek^zd stemmen, omdat in dezen Raad niemand is van de beginse len van genoemden heer. De heer P ar 1 e vli e t onderstreept het door den heer Meerburg gezegde. Het verzoek wordt afgewezen met 12 tegen 1 stem, (die van den heer J. van Duij-n). 2. .Stemming over het voorstel van den heer Meerburg tot wijziging van punt 2 der voorwaarden tot verpach ting van het Kabinet met Rijwielberg plaats en'vaststelling dier voorwaarden De heer J. v. Duyn motiveert zijn stem. Hij zal voor stemmen. Het voorltel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren J. Hou waard, C. v. Tongeren, W. van Beelen Czn., R. Ouwehand, Kruyt en J. Perk. Het kabinet zal dus ook dea Zondags geopend zijn van 110.30 uur 3. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op het oprichten van Radio- Centrales. Wordt gesteld in handen van een Commissie, bestaande uit de heeren van Beelen Czn. en Wouda. 4. Voorstel tot wijziging der verorde ning betreffende de straatnotitie. Wordt gesteld in handen van dezelfde Commis sie. 5. Benoeming lid en plaatsvervangend lid scheidsgerecht. Benoemd worden de heeren M. C. v. d. Lee en C. de Best. 6. Benoeming Commissie tot onder zoek der rekeningen van de gemeente- drijven, het grondbedrijf en den vleesch keuringsdienst over 1926. Voor onder zoek der rekeningen van de gemeente bedrijven wijst de voorzivter aan dehee ren J. Dubbeldam, G. van Duyn en J. van Duyn, en voor onderzoek van die van het grondbedrijf en. vleeschkeurings beuriji de heeren W. van Beelen Wzn.t W. Wouda, L. v. d. Zwan. 7. \oorstel tol afbraak brug over dc vaart der Zanderij „De Ridder". Dii brugje is een bezwaar vcor de vaart is ook niet ongevaarlijk voor voet gangers. B. en W. stellen voor het brug getje af te breken en een wegje aan té 1 egg en, zoodat toch het bouwland kan bereikt worden. Aangenomen. 8. Voorstel tot het maken van een afrit naar het strand. B. en W. stellen voor een 70 M. lange afrit te maken hij de Lestevaerweg. Dat is hard noo- dig. l>e afrit zal vcor 30 M. mei het be ton belegd Worden, en vcor de rest met keien. De heer Meerburg ge'.ooft dat het beter is die afrit te maken vcor de Lou westraat. De heer Houwaard maakt bezwaai tegen de bes.rating met keien. Nadat deze bezwaren door den heer Ouwehand zijn opge.oafr, wordt het voor stel van B. en W. aaneenoraen. 9. Voorstel tot verkoop en uitgifte in erfpacht van grond. De heer D. Blok Jr. vraagt een perceel aan de Secr. Varkevisserstraat in kcop en het achter liggende gedeelte in erfpacht. Evenzoo vragen de heeren A. Haasnoot en van der Plas een perceel in koop en het achterliggende gedeelte in erfpacht, grenzende aan het gevraagde terrein, door den heer D. Blok Jr. Ook wordt door den heer Schalkers een perceel grond gelegen tusschén zijn woning en de begraafplaats in kcop gevraagd. R en W. stellen voor, het gevraagde toe te staan. Aangenomen. d. Prae-advies op het verzoek van het politiepersoneel om verhooging der vergoeding voor kleeding en scLjOïsel B. en W. adviseeren een toeslag op het bedrag van f ico,te geven van April van"f 25,Bij de begrooting 1928 kan er dan nader over gesproken wor den. Aangenomen. 11Verzoek om plaatsing van eon pa tiënt in de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting. B. en W. stéllen voor, dat verzoek in ta willigen. Verschillen de heeren verklaren zich er tegen. De heer Meerburg doet een tua pchenvcorstel om het een half jaar te probeer en. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 12. Verzoeken van Onderwijzend Per soneel om eervol ontslag. Deze verzoe ken zijn gedaan door den heer J. v. d Vlist, Onderwijzer aan de O. L. School 2 en door Mej. E. J. van Griethuyzan, Onderwijzeres aan dezelfde School. B. en W. stellen voor, dat eervol ont slag te verleenen en in de plaats van deie twee leerkrachten één tijdelijke te be noemen, omdat het niet onmogelijk is, dat het aantal van het onderwijzend per soneel niet gehandhaafd kan blijven. Aangenomen. 13. Voorstel tot vaststelling verorde ning op de heffing van schoolgeld voor L. 0. en U. L. O., alsmede de verorde ning op de invordering. Aangenomen. 14. Praedvies op het verzoekschrift om subsidie in de exploitatiekoeten ee ner Christelijke Bewaarschool. In dit praeadvies wijzen B. en W. er op, dat aankoop van grond voor dit doel, dien bouw en het onderhoud dezer school ge heel uit eigen fondsen en bijdragen van particulieren zullen worden bestreden Dat de school toegankelijk zal zijn voor kinderen van alle gezindten. Een gemid deld schoolgeld zal worden geheven van 121/2 ct. per week. Het schoolbestuur doet de toezegging op de exploitatiekos ten der Bijzondere Lagere Scholen ón der dit bestuur staande, zoodanig te be zuinigen, dat de gevraagde subsidie hiervan geheel of voor een zeer groot deel zal kunnen worden betaald. De meerderheid van het College van R en W. zeggen het een verblijdend tee ken te vinden, dat het particulier initia tief zich in deze zoo krachtig openbaart. Ook op het gebied van het Bewaarschool onderwijs behoort volgens haar over- heddszorg eêrst in de tweede plaats zich te laten gelden. Ook daarom behoort het verzoek in ernstige overweging te wor den genomen. Immers er is een zeer groote behoefte aan een Bewaarschool te Katwijk aan Zee. In 1903 telde Kat wijk aan Zee 6700 inwoners, thans 12000. De plaat- he ft zich vooral uitge breid naai* het Noorden waar in het ge heel geen bewaarschool staat. Ware het niet dat de kosten van oprichting' zoo hoog waren, dan had reeds lang daar van gemeentewege een bewaarschool moeten worden gesticht. De exploitatie kosten bedroegen over 1925 per kind aan de bestaande school f19,10, waar van wegens schoolgeld terugontvangen werd f3,20 per kind, kosten dus f15,90 per kind. Hierbij zijnde stichtingskosten der school buiten beschouwing gelaten. Wanneer men dat wel deed, zoji gere kend mogen worden op bouw- en in richtingskosten f 25000,waarvoor voor rente en aflossing per jaar noodïg zou zjjn f2375,Een school van b.v. 150 kinderen zou dus een iaarlijksche uitgaaf vorderen van 150 x 115,90 plus f2375,is f4760,—. Door het voorstel van het schoolbe stuur komt de zaak echter anders te slaan, en behoeft er geen openbare be waarschool te worden gebouwd, doch zal er een Christelijke school komen, iets wat zeker niet onderschat mag wor den. De kosten der Bijzondere scholen zijn in vergelijking met andere gemeen ten, zeker niet hoog te noemen, en zoo veel mogelijk zal' bespaard worden op wat de gemeente aan subsidie voor de gevraagde school zou uitkeeren. B. en W. zeggen dat dit hun geen vol doende zekerheid geeft, al wordt de toe zegging wel op hoogen prijs gesteld. Zij zouden daarom willen adviseeren de voorwaarden aan het verleenen van sub sidie zoodanig te bepalen, dat de in uitzicht gestelde bezuiniging met de sub sidie in verband wordt gebracht zoodat de grootte der subsidie afhangt van de verkregen besparing. In het hierbij gaande concept-besluit hebben B. en W. getracht dat denkbeeld te verwezen lijken. En hiermede heeft het bestuur der te stichten bewaarschool verklaard zich te kunen vereenigen. B. en W. ge ven het volgende voorbeeld: als het aan tal kinderen 150 bedraagt, dan bedraagt het subsidie 150 x f4,is f600,Ver onderstel verder dat het gelukte exploi tatiekosten der Herv. Scholen over dat jaar te brengen op f 10,per leerling. Op de O. L. School was dat cijfer over 1922—'23—'24 f11,92. Dus op de Bij zondere scholen f1,92 minder. Wanneer die scholen over dat jaar 1400 leerlin gen telden, zou in het geheel zijn uitge- 1400 x f1,92 is f2688,Van dit bedrag wordt nu als subsidie uitge keerd 40 pet. of f 1075,20. Maakt met genoemde f600,f 1675,20. De overige oesparing ad f 1612,80 komt aan de ge meente ten goede. De financieel© lasten zullen dus vopr de gemeente zeer gering zijn. De meerderheid- van B. en W. meent dat tegen inwilliging van het ver zoek van adressant geen bezwaar kan bestaan en geeft den Raad daarom in overweging het verzoek toe te staan. Een minderheid van het College van B. en W. kan er zich niet mee vereenigen. Zoolang de gemeente niet verplicht wordt het bewaarschoolonderwijs te be kostigen, acht zij het met het oog op de financieélen toestand der gemeente niet verantwoord, ten behoeve van het voor bereidend Lager Onderwijs uit de Ge- mentekas gelden beschikbaar te stellen. Zij heeft bovendien de vaste overtuiging dat het bij eene school niet zal blijven, en het bedrag hiervoor op de gemeente- begrooting spoedig f 10.000 zaT zijn. Be zuiniging van de schoolbesturen is een gewone plicht. Mogelijk zal een dérgelijk verzoek komen van een bestuur dat geen Lagere scholen onder haar beheer heeft. Dat zou dan toch evenmin kunnen worden afgewezen. De heer W. v. Beelen Czn., betuigt zijn instemming met het voorstel van B. en W. De heer R. Ouwehand is er tegen De heer van Tongeren zegt, dat het particulier initiatief ook ten opzich te van de bewaarschool zijn sporen heeft verdiend. Spr. bewijst dit met verschil lende staaltjes. Daarom zal' hij voorstem men. Daarna wordt het bij het praeadvies aangeboden concept-besluit vastgesteld. Na de Rondvraag, die niets bijzonders opleverde, volgt sluiting met dankgo bed. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Hospers. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Koers. Voorbereiding H. Avondmaal. NOORDWIJK BINNEN Predikbeurten Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. Schuurman, Emer.- Pred. te 's-Gravenhage. OEGSTGEEST. De door de R. K. Kiesvereeniging .'oslijst van candidaten voor de a.s. Raadsverkiezing, luidt als volgt(in alphabetische volgorde): B. J. Averdieck. A. v. d. Hulst B. J. M. Kotmann. J. J. Nijssen. G. P. J. Paardekooper. H. W. Rubenkamp. G. J. Schoonderwoerd. Scheepstijdingen. CARDIGANSHIRE, Vancr. n. Rott. v. Los Angeles. RIJNDAM, 24 v. Rott. n. Hamborg. HOLLAND—AFRIKA-LIJ1». HEEMSKERK, thmsr., 24 v. Pt. Natal. BILDERDIJK, uitr 22 v. Pt. NataL SPRINGFONTEIN, thuisr. 24 te Kaap- stad. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. RIJNLAND, 24 v. Hamburg te Amst. Ceres, uitr., 23 tv. Lagos n. Calabar. IJST RjOOM, 23 v. Ainst. n. Hamborg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND, uitr., p. 23 Dimgeness. GELRIA, uitr., p. 23 Portsmouth:. ROTTERDAMS CHE LLOYD. DJEMBER, Hamburg, n. Rott. 24 te Bremen. TOBA, thuis., 24 (1 nm.) y. Pt. Said. MEDAN, uitr., 24 (1 nm.) y. Colombo. TAB AN AN, tbuisr., 24 (10 vm.) y. Co lombo. SAMARINDA, uitr., 24 (7 ym.) te Bela- wan. TAMBORA, uitr., 24 (12.10 mm.) te Be- lawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINSES JULIANA, thuisr., p. 23 Pe- rim. ROTTI, thuisr., 24 te Marseille. SOEMBA, uitr., p. 22 Perim. KRAKATAU, uitr., p. 23 Perim. BAT JAN, 21 v. Java te Yokohama. JOHAN DE WITT, thuisr., 26 (6 vm.) te IJmuiden en 10 vm. te Amster dam verwacht. P. C. HOOFT, uitr., 24 te Genua. ENGGANO, 22 te Pt. Said komt terug. MANOERAN, uitr., 22 v. Sabang. KON. PAKETVAART MIJ. LE MAIRE, 23 v. Sydney n. Singapore. DE MANTELS. Deze belde hier volgende modellen zijn schep* pingen van beroemde Parijzer kleermakers. Een mantel van Vergne uit natuurlijke veulenhuid, welke op het oogenblik zeer en vogue is. De mantel is gegarneerd met vos en van onderen lichtelijk wijd uitloopend gesne den. Dit is een ensemble van Kasha uit het huls Marie Novitzky. Op het kasha een teeke* ning in kleine vierkantjes, donkergroen en wit Het randborduursel der stol doeti te gelijker* tijd als zoom dienst HUISHOUDELIJKE RAADGEVINGEN. Sponsen laten zich zeer gemakkelijk reini gen door ze in 1 Liter water te brengen, waar aan een theelepel sterke ammoniak toege voegd is. Borstels en kammen worden op de zelfde wijze schoongemaakt Men laat ze daar na in de zon drogen. Een vette spons kan zeer goed gereinigd worden door deze een nacht in een kom wa ter, waaraan een handvol ruw zout is toege voegd, te laten liggen. HOLLAND— AMERIKA-LIJN. WESTERDIJK. N. York n. Rott. p. 24 (3.20 vm.) Lizard. BLIJDENDIJK, Baltimore n. Rott. p. 24 (5.20 vm.) Lizard. NOORDERDIJK, Rott. n. Vancr. 22 te Cristobal. ROTTERDAM, 24 v. Venetië te Napels. EDAM, N Orleans n. Rott. 23 v. Ha vana. LOCHKATRINE,, Vancr. n, Rott. 22 te Portland (O.) MONTGOMERYSHIRE, Vancr. n. Rott. 23 te San Francisco Aardappelen. Gele aardappelen zijn de beste om te bakken en voor ragout De roode neemt men voor purée, croquetten en soep, omdat zij zich zeer gemakkelijk laten fijnwrij- ven. Kiest bij nieuwe aardappelen steeds die, waarvan de schil zich gemakkelijk verwijde ren laat Om ze van den schil te ontdoen schudt men ze in een grof linnen zak met ruw keukenzout dooreen. Nieuwe aardappelen, di« geschraapt moeten worden, zijn niet meeri nieuw en hebben een groot gedeelte ran hun] lekkeren smaak ingeboet De benoodigde en voldoende hoeveelheid water om rijst te koken is tweemaaal het vo lume der rijst Neemt dus voor een glas met rijst 2 glazen water. Koopt nooit een Sool of salade, omdat deze zoo extra groot is. want dan loopt gij de risico Jat de ribben dik en do bladen hard zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7