NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 MAART 1927 Vooral op het. gebied van ons Geref. Schoolwezen! Er konie lust tot orga nisatie, tot meeleven! De ervaring in flinke districten van Gereformeerd Schoolverband bewijst dat ook heden zoo iets mogelijk is. Als maar het be sef er is: het moet. Als maar ver staan wordt: het is een kwestie van te zijn of niet te zijn. Nu is op vele plaatsen het gemengd karakter der Chr. Scholen schijnbaar een beletsel om tot beleving van een1 Geref. Schoolwezen te komen. Men ,,zit" met meersoortige belijders in één Schoolgemeenschap! En wil en mag nu niet. krenken of afstooten. Maar zou dit metterdaad eeni be zwaar mogen wezen? Eenerzijds mag nooit eenige band aan medemenschen ons afhouden van hooge plichtsbe trachting. Waarom leert men wel ge trouwheid in plichtsbetrachting aan dienstbaren in andersoortige omgeving terwijl ze nagelaten mag worden als broeders van verschillende nuan ceering „saamwonen"? Want. zal b.v. aansluiting eener „gemengde" school, een „Christelijk-Nationale" b.v. bij Ge- ref. Schoolverband, dwang beteekenen voor niet-G-ereformeerde of minder- streng-Gereformeerde bestuursleden of onderwijzers? Het ware schier te wenschen. Want het is er verre vandaan, dat zelfs Gere formeerde menschen zich het „Organi satie-juk" zouden laten opleggen! De „zelfstandigheid" en de vrijmoe- digheid'zijn groot genoeg in onze da gen, om den niet streng-Gerefomleer den in onze Christelijke schoolwereld zonder eenige scrupule lotgenooten te bieden onder de „Preciezen" inzake het niet ïnoedoen aan den arbeid in Geref. Schoolverband. Als de scholen maar meeleven dool* het meedoen van een paar afgevaardigden, zijni we in G.S.V. dankbaar en voldaan! Zoo is de jarenlange practijk. En de overige „huisvasten" van eigen parochie zul len in de meest vrije vrijlating kunnen roemen. Van „censuur" geen zweem. En hoeveel te meer, als men „broede ren" in den kring had, die in> hun an dere „ligging" min of meer consciën tiebezwaar zouden hebben om mee te doen. Ten overvloede: G.S.V. is niet ker kelijk Gereformeerd. Het biedt ruimte voor al wat confessioneel Gere formeerd georiënteerd is. Alzoo naar kerk wordt niet gevraagd. Enkel naar belijdenis der Schriftwaarheden, ver vat in de bekende Drie Formulieren. Tegenover een organisatie met zóó broederlijk-ruim standpunt kan geen ernstig belijder bezwaar hebben, om n.l., dragende elkanders last, de wet van Christus te vervullen. Over dien last en zijn bestaansrecht handelen w© nader. R. BINNENLAND. MINISTER VAN KARNEBEEK TREEDT AF. Naar het Corr. Bui*, meldt, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. van Karnebeek, aan H.M. de Ko ningin ontheffing gevraagd uit zijn functie. Geen persconferentie. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat er geen sprake is van een perscon ferentie, die d© minister-president be den zou houden met de vertegenwoor digers der binnen- en buitenlandsche bladen. DE PORTEFEUILLE VAN BUITEN LANDSCHE ZAKEN. Gistermiddag heeft er een mini ster- raad plaats gehad. Naar gemeld wordt, zal vermoedelijk niet een minister ad interim optreden, maar zal naar alle waarschijnlijkheid minister van Karnebeek aan het de partement blijven tot zijn opvolger is benoemd. De minister-president, Jhr. de Geer, heeft gisteren op een vergadering van de buitenlandsche journalistenvereeni- ging laten mededeelen, dat minister Jhr. van Karnebeek niet zal aftreden, vóórdat zijn opvolger is benoemd. HET VERWORPEN TRACTAAT Een telegram van Belga uit Brussel fneldt: Een diplomatiek medewerker van Belga heeft zich op de hoogte gesteld yan den indruk, die in zekere Belgi sche officieele kringen gewekt was door de verwerping van het Neder- Jandsch-Belgische tractaat. Die indruk is er een van zeer levendig leedwezen. Men betreurt er, dat de gevallen beslis sing onvermijdelijk tot gevolg zal heb ben. dat de ontwikkeling van de sa menwerking tusschen de twee landen 5n de internatioale politiek en met na me in het kader van den Volkenbon i er onmogelijk door wordt gemaakt. Voorts merkt men op, dat dat de ver werping van het tractaat door de Eer ste Kamer volstrekt niets oplost. De vaagstukken, die het tractaat had op gelost, blijven immer» in htm geheel aan dé orde. De bewoordingen, waarin de mogendheden ze in 1919 heLLen omschreven behouden hun volle waar de. De openbare meening in België is eenparig besloten de volmaakt wetti ge eischen te handhaven aangezién het metterdaad vitale kwesties betreft waarvan de economische toestand van België afhangt. Het lijdt geen twijfel, dat de regee ring met alle noodige vastberaden heid de voldoening zal nastreven wel ke België het recht heeft te verwach ten. OOST EN WEST HET HET MOEDERLAND VERBONDEN. Het departement van Koloniën ont ving telegrafisch bericht uit West- Indië, dat men daar de uitren dingen van het Philips' laboratorium le Eind hoven o]) Vrijdag j.l. met. groote ge- uidsterkie heeft ontvangen. Gemeld wordt nog, dat de helderheid, zuiver heid en sterkte der Amejrikaansche omroepstations werden overtroffen en dat door den luidspreker elk woord prachtig verstaanbaar was en dat goe de kamermuziek werd verkregen. Er waren geen fadingverschijnselen noch luchtstoringen. Br. JOHN. R. MOTT. Dr. Mott heeft gistermiddag ten pa- leize Noordeinde voor de Koninklijke familie en een aantal genoodigden in een referaat zijn indrukken weergege ven over den zendingsarbeid in Ned.- Indië, naar aanleiding van zijn bezoek aan de Nederlandsche koloniën ini het voorjaar van 1926. De lezing werd ge houden in de groote zaal. Tot hen, di© haar bijwoonden, behoorden een twee 'honderd dames en heeren uitsluitend uit de kringen diergenen, die door hun ambt of anderszins in nauwe aanra king komen met het zen dings wezen. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. Naar wij vernemen, is door den rechter-commi§saris, mr. Scholten, het verleende bevel tot in bewaring stellen van de wed, G. Z., verdacht van den moord op mej. Wilk aan het Bezuiden- hout, dat heden zou afloopen, met zes dagen verlengd. Daarna zal de recht bank de beslissing moeten nemen. HAARLEMS AUTOBUSSEN. B. en W. van Haarlem hebben inder-, tijd een commissie benoemd om de zaak der autobus-concessies t© bestu- deeren. De vorig© week heeft deze com missie haar rapport bij B. en W. inge diend. Vermoedelijk wordt daarin een nauwkeurig omlijnd voorstel gedaan. De kans, dat de Brockway Mij. de con cessie verkrijgt, is den laatsten tijd ■belangrijk gestegen. Van een deelne ming der gemeente in het aandeelen kapitaal zal geen sprake zijn. Integen deel, gemeld wordt, dat d© commissie zelfs nog aan B. en W. geadviseerd moet hebben, om van den concessio naris 't storten van ©en waarborgsom te eischen, voor een richtig© nakoming van de verplichtingen. Het station voor de autobussen zal vermoedelijk komen op de Parklaan tusschen Kruis weg en Jansweg. Het moet in de bedoeling liggen, om 1 Juni a.s. met de exploitatie te be ginnen. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE HAARLEM. Zooals bekend moeten op 12 April de candidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezingen plaats vin den. Het feit, dat' de grensregeling van Haarlem op dien datum misschien nog niet haar beslag gekregen heeft, zal aanleiding geven tot moeilijkheden. Naar de Tel. verneemt, zal over deze kwestie waarschijnlijk overleg worden gepleegd met de tot verschillende po litieke partijen behoorende wethou ders en bestaat de kans, dat geen en kel© partij op 12 April een lijst zal in leveren. Volgens de Gemeentewet kan dan het candidaatstellen telkens veer tien dagen worden verschoven, totdat de Eerste Kamer een beslissing heeft genomen. STREMMING VAN HET VERKEER. D© Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland brengt ter openbare kennis dat wegens daaraan uit te voeren werkzaamheden, de Rijksweg van Haarlem naar Velsen, tusschen H.M. 36 en H.M.42, in de ge meente Schoten, van Maandag 4 April 1927 tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. HET KANAAL BIJ ERM. Het lid der Tweede Kamer, de heer Weitkamp, heeft tot deïi minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de vol gende vraag gesteld: Daar uit ter kennis van den heer Weitkamp gebracht© verklaringen van volmachten der markte Erm blijkt, dat deze over de in de vragen van den heer W. betreffende overbrugging van het kanaal bij Erm bedoeld© tweede brug nooit vooraf door den burgemees ter van Sleen zijn geraadpleegd, en voorts uit een aan den heer W. gezon den verklaring van belanghebbende landbouwers, blijkt, dat ook zij in deze zaak nimmer zijn gehoord zou hij gaar ne nader van den minister vernemen, of bij het door Z.E. op 10 Maart jJ. gegeven antwoord niet een misver stand ter zake in het spel kan zijn en of de minister bereid is om, indien hem mocht blijken, dat genoemde per sonen niet of ni©t voldoende zijn ge hoord, aan hun meendng alsnog recht te doen wedervaren. MAANDRAARTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De Spoorwegen hebben bepaald, dat in verband met de aanstaande verkie zingen voor de Provinciale Staten en de Gemeeniteraden de maandkaarten op d© dagen, waarop de verkiezingen plaats hebben, voor de heenreis geldig zijn tot en met den eersten trein (geen D-trein welke na 10 uur v.m. vertrekt van het station, vanwaar de maand- kaart geldig is. DE BONDSDAG DER GEREF. JONGELINGEN. Naar wij vernemen is voor den Bondsdag der Geref. Jongelingen te Leeuwarden de hand gelegd op de Har monie en de Koepelkerk. Dr. K. Dijk en de heer A. Zijlstra zullen het ope ningswoord uitspreken. Voorts bevat de lijst van sprekers reeds de namen van D». H. S, Bouma, van Amsterdam- RECLAME. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Zuid, liet oud-Kamerlid Tli. Heukels, Ds. F. W. Geerds, van Hallum en Ds. P. Ch. v. d. Vliet, van Utrecht INLICHTINGEN. De Minister van Justitie, heeft nog eenige nadere gegevens verstrekt, naar aanleiding van vragen van den heer Bra at, betreffende het instellen van een onderzoek naar de juistheid van de ambtsberichten, ter zake van den door de marechaussee te Munten dam op een onjuiste aanklacht aange houden inwoner van Poeltje, gemeen te Zuidbroek. HET DRAMA TE ZUNDERT. Op vragen van het .Tweede Kamer lid Drop betreffende overplaatsing en bevordering van de beide marechaus sees, die betrokken waren bij het on langs gebeurde in een hotel te Zun- dert, heeft de Minister van Justitie ge antwoord: De wachtmeester der Koninklijke marechaussee C. H. Coolen en de ma rechaussee J. F. Claassen, die betrok ken waren bij het gebeurde in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in het hotel Het Wapen van Nassau, te Zun- dert. waarbij ,C. van Meer het leven liet, behooren tot de brigade Zundert. Van een plaats gehad hebbend© over plaatsing van die politiebeambten is dus geen sprake. Evenmin is sprake van bevordering van den marechaussee voornoemd. Wat den marechaussee Claassen be treft, deze behoorde tot het personeel dat op 1 Februari j.l. in aanmerking kwam om benoemd te worden tot wachtmeester-titulair. Die benoeming werd, in afwachting van het resultaat van het gerechtelijk vooronderzoek in bedoelde zaak, uitgesteld. Nadat de garnizoenscommandant te 's-Hertogenbosch conform het advies van den auditeur-militair had beslist, dat tegen voornoemde politiebeamten geen strafvervolging zou worden inge steld, in de blijkbare overtuiging, dat beiden volstrekt uit noodweer hadden gehandeld, bestond er bij het be trokken gezag geen aanleiding meer, te wachten met de toekenning van den titulairen rang van wachtmeester aan 'voornoemden marechaussee. ONTSLAGEN KORPORAALS EN MANSCHAPPEN DER POLITIE- TROEPEN. Op een vraag van het Tweede Ka merlid Krijger betreffende de inschrij ving van ontslagen korporaals en manschappen der politietroepen bij het Bemiddelingsbureau, heeft de mi nister van oorlog geantwoord: Ter zak© van de inschrijving van ge wezen militairen van de politietroepen in de lijst van gegadigden voor bur gerbetrekkingen, welke aangehouden wordt bij het Bemiddelingsbureau, is ondergeteekende in overleg getreden met zijn ambtgenoot van Financiën. Genoemde minister verklaarde geen bezwaar te hebben tegen inschrijving, doch wel tegen gelijkstelling van deze militairen met de wachtgelders. Do bij dat bureau ingeschreven mi litairen der polit.ie'tröepen mogen der halve worden voorgedragen voor en, althans voorloopig tijdelijk, werkzaam worden gesteld in dio betrekkingen, waarvoor geen gesclvkte wachtgelders beschikbaar zijn. Met betrekking tot het 16-tal mili tairen der politietroepen, die aanvan kelijk op 1 April 1927 den militairen dienst zouden hebben moeten verlaten zij nog medegedeeld, dat hun vergund is, om voorloopig in dienst te blijven, tot tijd en wijle zij zooveel rliensttij 1 zullen hebben verkregen, dat zij al thans aanspraak zullen hebben op een tijdelijk pensioen. HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT II. 2. De benoeming van prof. Visscher. Durft de heer Langman publiekelijk volhouden, dat deze benoeming en de daarop gevolgde benoemingen van de hoogleeraren drs. Noordtzij en Vaan Leeuwen, niet de bedoeling hebben ge had om, waar Leiden modern was en Groningen de „Groninger richting" vertegenwoordigde, althans aan één der Rijksuniversiteiten, te Utrecht, de gereformeerde waarheid weer te doen doceeren? En dat het hieraan midde- lijkerwijze te danken is, dat thans de Gereformeerde prediking weer van ve le kansels der Ned. Hervormde Kerk wordt gehoord, zoowel ten platteland© als in de groote steden? En kan de heer Langman tegenspreken, dat in derdaad deze gereformeerde lijn door de benoeming van Prof. Cramer op voordracht van den C.H. minister van Onderwijs is afgebogen? 3. Dr. Kuyper's banvloek over de Ned. Herv. Kerk. We meenen ons te herinneren, dat een Haagsch predikant eens 't kan in of omstreeks 1912 geweest zijn deze zelfde bewering in De Nederlan der heeft geplaatst. Dr. Kuyper heeft dezen beschuldiger toen eenvoudig ge vraagd, of hij wilde mededeelen, waar en wanneer zulks door hem zou zijn gezegd of geschreven. We meenen ook, dat de beschuldiger tot op vandaag nog in gebreke is gebleven, het be wijs te leveren. Mogen we nu Ds. Joh. Langman ver zoeken zijn te Bergschenhoek gespro ken woorden waar te maken? 4. Dr. d© Visser en Mr. Heemskerk en de Zondagswet. Inderdaad was dr. de Visser bij de Alg'. Beschouwingen (Ilandel. lie Ka mer, '16 Nov., 'blz. 518) van oordeel, dat liet kabinet-de Geer de herziening der Zondagswet moest ter hand nemen. Hij zeide daaromtrent o.m.: „Het komt mij voor, dat de Regee ring het terrein van haar werkzaam heden te veel heeft beperkt. Ieder Ka binet, ook een. intermezzo-kabinet, is verplicht de Christelijke grondslagen van ons volksleven te bevestigen, en hiertoe behoort ook de verbetering van de Zondagsrust". In verband met deze opmerking nu van den heer dr. de Visser zeide Mr. Heemskerk in diezelfde vergadering van de Tweede Kamer (t.a.p. blz. 522): „Maar de vraag aan het Kabinet of het als Christelijk, anti-Christelijk of neutraal zich wil zien aangemerkt, is een vraag, die men het niet stellen kan. Het is een extra-parlementair ka binet, dat als zoodanig geen. andere epitheta zich zou kunnen laten aan leunen. Er zullen in dit Kabinet misschien leden zijn, di© niet gaarne anders dan op Christelijke wijze het bewind zou den willen voeren. Meer kan men' poli tiek gesproken niet verlangen en om nu van dit Kabinet te verlangen het tot stand brengen van de Zondagswet geving, welke niet is tot stand ge bracht, hoewel het beproefd is, door U, Mijnheer de Voorzitter, in ©en andere qualiteit, toen de coalitie nog bestond, is. dunkt mij, een onbillijke eisch". Wil nu de heer Ds. Joh. Langman hieruit de conclusie trekken, dat de A.R.P. minder positief tegenover de Zondagswet staat dan de C.H.U.? Zoo ja, dan zouden we dr. de Visser zelf willen vragen, of hij deze opvatting deelt. Of het in dat debat tusschen hem en Mr. Heemskerk iets anders was dani een verschillend oordeel over de parlementaire mogelijkheden onder een- kabinet, dat. niet steunt op een meerderheid, die ten aanzien van het beginsel van de Zondagswet homo geen is? De heer Heemskerk wees er op, dat de herziening van de Zondags wetgeving, zelfs toen de coalitie nog bestond, mislukt is. 4. De vrijheid der Ned. Hervormde Kerk. Moeten wij dus aannemen, dat Ds. Langman. althans deze effectieve vrij heidsbeperking hét feit, dat ook de Ned. Herv. Kerk .de haar wettig toe komende geldén, als een onder cura- teele gestelde, niet zelf mag beheeren in stand wil houden? Dat hij zich blijft verzetten teg^n wat de A.R. par tij verlangt: de uitke©ring der gekapi taliseerde bijdragen uit de Staatskas aan de Ned. Herv. Kerk, opdat zijzelve weer de traktementen harer dienaren beheeren en verzorgen kan? Zoo ja, men wete het dan. 'En beoor- deele uit die wetenschap de vraag, of de Ned. Herv. Kerk waarlijk vrij is, en wie, de C.H. dan wel de A.R„ zich voor de herwinning van wat nog aan haar vrijheid ontbreekt, zich het krachtigst uitspreekt. In dit verband is zelfs nog meer te vragen. B.v. strookt het met de vrij heid der Kerk, dat een kerkeraad, die tot het beroepingswerk wenscht c*/er te gaan, daartoe vooraf permissie („handopening") van den minister van financiën noodig heeft? De heer Lang man zegt: de ï#ark is vrij, de overheid heeft niets vrij te maken, mag ook niets vrij maken, wantStaat en Kerk zijn twee. We zouden geneigd zijni te antwoorden: Zegt u dat wel, Ds. Langman. Merkwaardig in ditverband is de herinnering, dat toen ten vorigen jare de kerkeraad van Dokkum de tweede predikantsplaats wilde opheffen, het de heer Langman was, die er bij den Minister van Financiën op aandrong, te trachten dat te verhinderen. Blijk baar acht de heer Langman een ze kere suprematie van de Overheid over de Kerk. althans een bepaald© mede zeggenschap der Overheid in zuiver kerkelijke zaken, in overeenstemming met d©"vrijheid der Kerk. en wenöcht hij dien toestand dan ook bestendigd te zien. Maar hoe hij dan kan zeg gen': Staat en Kerk zijn twee! is ons een raadsel. Blijkbaar heeft deze C.H. spreker te Bergschenhoek zeer sterk gespeculeerd op d© onkundigheid van zijn gehoor. (Slot volgt). R. A. d. O. GEMENGD NIEUWS. Een mooi legaat. Door wij len den heer J. G. Rietbergen, enkele weken geleden te^ Leiden overleden, is aan het R. K. Weeshuis aldaar, vrijl van successierechten gelegateerd de Ram van f 10.000. Treinbotsing. Op het spoor weg-emplacement te Nijmegen liep (Woensdag een rangeerende locomo' *tief op een stilstaanaen trein. De ma terieel e schade is vrij! groot. De oor zaak dezer botsing lag in een verkeer den wisselstand1. Groenlosche steenk'ol'en. Als een historische gebeurtenis meldt men tiit Groenloi dat de steenkolenhan/ Idelaar 'Huij'skès aldaar de eerste js,i die Groenlosche kolen heeft gestookt. Een partijtje yan eenige kilogram men, daar uit ,den grond geboord,, werd] in de kachel' aan een proef onderwor pen en prima bleek te zijn. Berooving? Iemand heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij. op 21 dezer tot de ontdekking kwam, dati hij in den trein eenige oogenblikkeir bedwelmd is geweest, waarna hij. een/ portefeuille met geld, waaronder een bankbiljet van f 100, een spoorweg- abonnement en correspondentie mis te. 1 I j? Overreden. In de Deimlam Straat in Den Haag is Woensdag eenj 4-jarig jongetje door een auto over reden. 'Hij! bekwam inwendige kneu-, ■zingen. 'Aanvankelijk liet zijn toestand zich niet zoo ernstig aanzien, en vervoerde) jde IT. D. hem naar huis. Naderhand verergerde zijn toestand echter in die mate, dat overbrenging.! naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek)' Mishandeling. De Gebï. van d. H.. kooplieden te Goirle, beschul- digd van mishandeling van een onbe zoldigd rijksveldwachter, dien zij met een mes gestoken hadden, werden gis teren door de arrondissementrecJit- bank te Breda overeenkomstig den eisch, ieder veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en betaling der c ivi el e vo ra eri ng. t Branden. Te Echt-Pey zijn een) huis, schuur en stallingen van den!: landbouwer P. Maessen afgebrand. De inboedel ging verloren. Verzeker ring dekt de schade. Te Arcen brandde de schuur en', een bergplaats van den heer H. in het Hanik, geheel uit. Een partij veld- vruchten en een dorschmachine wer- den een prooi der vlammen. Verzeke ring dekt de schade. Waarschuwing. Alvorens handelsrelaties aan te knoopen met A. P. van Beem, handeldrijvende onder den naam firma C. W. de Vries, ge vestigd van Heurnestraat 83, te Voor burg, geeft de burgemeester dier ge meente in overweging zich eerst tor hem om inlichtingen te wenden. De burgemeester van Putte (N. B.) maakt bekend, dat ongeveer drie; weken aldaar vertoefde de genaamde Antoon Anderêgg, geb. te Rosmalen, op 4 juni 1876. Volgens verschillende verstrekte in- lichtingen, zou die persoon zich schul- dig maken aan z.g. kwakzalver3pra.ctij- - ken, waartoe hij geen bevoegdheid be zit. Door de politie als het ware aan houdend bespied, heeft hij thans Putte) verlaten, om waarschijnlijk elders! in Nederland zijn practijken voort te zetten, aangezien hem het verblijf ii* België is ontzegd, alwaar hij, naar het schijnt,* reeds plm. 23 jaar verbleef. De moord te Den Haag. De beide particuliere .detectives, die in de zaak van den moord op Mei. Wilk een onderzoek hebben ingesteld, waarvan de resultaten bekend gewor-1 den zijn, hebben den volgende briefj gezonden aan den Minister van Jus titie: Ondergeteekenden, W. J. Lauwers en L. J. ,W. Stahlecker, beiden wo nende te 's Gravenhage, verklaren hierbij, dat, indien uwe Excellentie tel zijner tijd de uitgeloofde f 4250 aan hen zou toewijzen, voor" het verstrek ken van mededeelingen inzake den moord aan het Bezuidenhout, zij Lier- van reeds bij voorbaat afstand doem en deze ter beschikking stellen van den man van het slachtoffer en van de familie Polak, die zich geruimert tijd het lot van de kinderen van ^Vilkl aantrok. Inbraak. Door inklimmingj heeft men zich in den atgeloopen nacht toegang verschaft tot den bakkerswin kel van A. H. aan den Dordtschen straatweg te Rotterdam. Een bedrag! van f 93 'gulden werd uit de winkel lade ontvreemd. t Baldadig. .Wegens vemielingj van eén deur van het café van T. H. op den Schiedamschen Dijk te Rot terdam is de zeeman H. T. N. in ver zekerde bewaring gesteld. Aanrijding. Omstreeks mid dernacht is op den Schieweg te Rot terdam bij de melkmarkt een vracht auto in botsing- gekomen met een mo tortram van aen .dienst Rotterdam Overschie. De botsing was zoo hevig, dat öef 16-jarige trampassagier S. G., wo nende in de Diergaardelaan met zijn' hoofd door een ruit werd gedrukt. Hij kreeg een snijwond aan zijn/1 wang en een hersenschudding en. moest door den Gen. Dienst naar heö ziekenhuis worden overgebracht. Internationaal' berucht. Zelfs in de internationale pers wordt; ,Coremans bekend. Het jongste gevaï van de mishandeling van het raadslid! Hermans in de raadszitting van Don derdag j.l. circuleert door de groote, internationale bladen. Plezierv luchten. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Gedurende de Jaarbeurs heeft, ge lijk gebruikelijk, ae K. L. M. op het vliegveld Soesterberg gelegenheid ge boden tot het houden van pleziervluch' ten. Dit was mogelijk door de welwilleni de medewerking van de militaire over, heid. De K.LLM. stelde voor de plezier-.' vluchten een F, VI I-a vliegtuig ter be- schikking1, de H-NACT, en van Don derdag 17 tot en met .Woensdag 23 iMaart zijn 23 personen met de K-, L'. M. het luchtruim ingegaan. Allen waren 'zeer verrukt over ae kleine lucht reis. Gedurende deze 7 dagen is het dan ook op Soesterberg een zeer druld en levendig verkeer geweest van per sonen, die daadwerkelijk met de KL; 'IJ. M. kennis willen maken. grande n. Door onbekende oor zaak brak brand uit bij: den groenten teler J. G. re Maastricht. Schuur, stall len en de zolder van het woonhuis! brandden af. Het vee kon gered wor-> den. De niet onbelangrijke schade wordt idoor verzekering; gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6