CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 7ae JAARGANG VRIJDAG 25 MAART 1927 NUMMER 2078 COURANT ABONNEMENTSPRIJS la Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 afu.au ii—g— Oit nummer üestaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. jan t^oruaat. Ons volk neen altoos gekend naast de Jan JSalies de Jan Cordaats. Wij hebben die ook nu nog noodig. God laat ons nog in net nezit van rijKe Koloniën. Bij honderdtallen vinden daar duiten landers een werk kring. Waarom niet meer Nederian- ders Vvij zullen binnen enkele jaren m o e- t e n emigreeren, waarom dan nu niet vrijwillig begonnen? De bevolking van ons vaderland is in bet jaar 192Ü toegenomen met rond luO.Ouü zielen, zoodat wij de 7.5 mil- lioen reeds belangrijk bebben over schreden. Blijit de Nederlandsche bevolking toenemen in de mate, waarin zij ge durende de laat9te jaren is toegeno men, dan zal op bet einde van bet jaar 1931 bet aantal van 8 millioen inwo ners bereikt zijn. Het aantal van 7.000.000 inwoners werd bereikt in den loop van bet jaar 1922, zoodat binnen tien jaar een mil lioen Nederlanders méér op ons grond gebied zullen wonen. Tocb is de toeneming in 192G wat minder sterk ge\veest. In 1923 bedroeg de vermeerdering 1.78 pet. In 1920 daarentegen slecbts 1.31. Het geboortecijfer daalde weer, terwijl bet sterftecijfer op een laag niveau bleef. Wij zijn principieel afkeerig van al le middelen, om het geboortecijfer te beperken. Maar wij erkennen, dat de volksgroei verplichtingen op legt van verhoogde werkzaamheid en groote spaarzaamheid. Ja wij moeten emigratiemogelijkhe den aangrijpen. En'dan ligt het immers voor de hand dat wij het eerst aan Indië den ken. V Klagen en waardeeren. Men klaagt in onze kringen, zoo le zen wij in Patrimonium, wel eens over de jeugd, die te weinig belangstelling toont in de Christelijk-sociale en po litieke actie. Maar in de sociaal-democratische kringen is het waarlijk niet bet^r. Zoo- al! uit dit stukje van v. Leeuwen in „Het Volk" blijkt. Het is in de „nieuwe spelling" geschreven. Over het algemeen heerst in partij en vakbeweging grote ontevreden heid over de resultaten in de loop der jaren door de A.J.C. bereikt. Dit is wel zeer duidelik tot uiting ge komen op het laatst gehouden kon- gres van bovengenoemde lichamen. De A.J.C., zegt men, kweekt een eli te. De in de A.J.C. georganiseerde jongeren zien op de oudere kame raden met minachting neer, omdat ze geen manchester pak dragen en zo penetrant naar tabak ruiken Wat dit betreft: wijs mij de hoge priester die zich zo aanstelt, dan zal ik hem een .jak rammel verko pen, waar die van opfrist! En dan en dit wordt ernstiger hoe langer hoe meer blijkt dat jongens en meis jes, die al jaren in de A.J.C. meelo pen, geen ambitie tonen nu eens hun beste krach' aan het werk van partij en vakbeweging te ge ven. Dus, besluit men, de A.J.C. vol doet niet aan de eisen, die wij meen den te mogen stellen. De schrijver wijst dan op enkele z.i. gunstige resultaten. Voorts zegt hij: Het is werkelik ontstellend te zien hoe weinig kinderen van partij genoten de weg naar de A.J.C. vin den. En deze niet in de A.J.C. geor ganiseerde jongeren, nemen die hun plaats in de partij in? Was dat maar zo! Men ziet ze gewoonlijk alleen in het Volksgebouw als er gedanst kan worden. Dan ziet men ze fraai aangedaan bij buffet of biljart rond hangen of huppelen op de wellui dende tonen der Jazzband. Hoe zou het to<-h wel komen, dat de partij ook hèn niet in haar werk kan be trekken? In Christelijke klingen wordt er, ge- looven wij, toch nog op meer serieuze wijze door de jeugd gewerkt. Vele jon- gelings- en jongedochtersvereenigin- gen staan op hoog peil. Wij waardeeren dikwijls te weinig hets-een God ons schonk. Dat kan men doen, zonder zelfvoldaanheid. Maar ook mogen wij danken dat on der ons nog niet openlijk wordt verde digd het in gemengd gezelschap kam peeren en dat onder ons zedelijk laag staande lectuur wordt veroordeeld. Gevoelen de Socialistische ouders misschien bij intuïtie dat het met de A.J.C. den verkeerden kant uitgaat? BUREAU: Hooigracht 35 i Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 STADSNIEUWS. OUDERAVOND School Sfadhouderslaan, Gisteravond hield de school aan de Stadhouderslaan haar ouderavond De voor dit doel gezellig mgerichte gymnastiekzaal was zeer goed bezet. De voorzitter, de heer G. Kuperu9 opende dit samenzijn, liet zingen Ps. 87 1 en 5 en ging voor in gebed. Hij las voor 1 Sam. 2 12—19 en trok een parallel met de belang stelling, die de ouders van den klei nen Samuel ongetwijfeld aan den dag hebben gelegd bij hun jaarlijksch be zoek aan den hoogepriester Eli. Zeker lijk zullen ze gevraagd hebben, hoe hun jongen het maakte. En zoo ko men ook hedenavond de ouders bij de respectieve onderwijzers naar hun kinderen informeeren. Hierna kreeg de heer Jansen gele genheid, om de kinderen eenige liede ren te laten zingen. Dit werd op verdienstelijke wijze gedaan. Maat en sterkte waren zeer goed verzorgd. De voorz. dankte den heer Jansen voor deze goede bijdrage. De voorzitter gaf nu het woord aan den heer Verschoor, om zijn inleiding te houden over „Kind en geloof". De inleider begon met op te merken, dat hij vanavond niet iets nieuws wil de brengen, maar oude dingen wilde herhalen. Dit is ook noodig zal het eens geleerde niet geheel en al vervlie gen. Een volk, dat zijn kinderen verwaar loost, is bezig zijn eigen graf te gra ven. Maar een volk, dat zijn kinderen goed verzorgt, bouwt zichzelf. Immers wie het kind heeft, heeft de toekomst. Spreker stond er bij stil, hoe we óver kinderzorg tegenwoordig niet te kla gen hebben, getuigd Vereenigingeh voor Zuigelingenzorg, Kinderartsen, Kinder-ziekenhuizeii en Kindervoeding en -kleeuing. (indien noodig). Maar hiermede zijn we er nog niet. Niet al leen moeten de kinderen stoffelijk ver zorgd worden, maar ook en wel in de eerste plaats geestelijk. Dat doen we als ouders door eerst voor en later met onze kinderen te bidden, en ze bij het opwassen te doen verstaan, dat alleen die God liefheeft en Zijn geboden doet, alle dingen in dit leren medewerken ten goede. Dit moet het kind gelooven, dat is met vol vertrouwen aannemen. En de kinderlijke leeftijd leent zich zoo tot gelooven. Het kind staat nog niet twijfelend tegenover het leven, het critiseert niet. Het neemt aan. Vandaar, dat de Heere Jezus eens tot Zijne discipelen zeidë: „Voorwaar zeg Ik u: indien gij u niet verandert, en wordt gelijk de kinderkens, zoo zult gij in het Koninkrijk der hemelen geenszins ingaan." Hier zien we, dat het kindergeloof het meest nabij komt aan wat God van ons eisebt. En zoo hebben we dus niet alleen voor hét lichaam van ons kind te zorgen, maar bovenal voor de ziel. De voornaamste vraag is niet, hoe komt mijn kind door de wereld, maar hoe komt het er uit, al nullen we de eerste vraag niet verwaarloozen. Met een voorbeeld lichtte spreker nader toe hoe sterk een kind soms ge looven kan. Ons grooteren vaak tot be schaming. Ook wij moeten gelooven, als we tot God gaan, anders is de kracht uit ons gebed weg en eeren w© God niet. Ook bebben we de kinderen niet te verhinderen in hun gaan tot Jezus. Dat doen we soms onbewust. God geve ons ouders en opvoeders de wijsheid de kinderen juist in liet gelooven, dat is het volle vertrouwen op den Heiland, op te voeden. Ook moeten we zelf in het geloof leven, want leeringeh wekken, maar voorbeeldentrekken. Ons leven moet een voortdurend stil getuigen van ons geloof zijn. De voorzitter dankte den heer Ver schoor zeer voor dit uitnemend woord. Nu volgde de pauze waarin thee en koek werden rondgediend, waarna de ouders gelegenheid hadden het schrif telijk werk te zien. benevens de nutti ge handwerken. Na de pauze kreeg de heer Jansen gelegenheid zijn inleiding te houden over: „De meester op huisbezoek". Naar aanleiding van een niet leeren der jaartallen besprak de referent een bezoek aan de ouders. Het kind was lui geweest, had niet geleerd en toen hij zei: dan na 4 uur leeren, luidde het antwoord: Vader heeft gezegd: „ik mag niet schoolblij ven". 4 uur was ze echter niet gebleven en had dus vaders bevel opgevolgd tot schade voor haar zelf. Spreker ging toen 's avonds naar de ouders toe en kwam tot de ontdek king, dat de vader genoemde woorden tot zijn ochtertje had gesproken (één voordeel was, dat het kind dus niet had gelogen) en dat de vader den onder wijzer bet recht ontzegde, zijn kind school te houden. Een samenspreking, waarin er op gewezen werd, dat het zoo noodig is, elkaar boog te houden en te steunen en voorzichtig in zijn uitlatingen te zijn, als een kind met een klacht komt over den meester, bracht een betere verhouding en wierp licht op dingen, die eerst verkeerd werden gezien. Zoo ging de meester het kind door een andere bril zien en beter bezien en evenzoo het meisje haar onderwijzer. Nadat spreker er nog op had gewe zen. dat wij niet altijd straffen oordeel kundig, niet altijd door ontferming be wogen, ook te veel, eindigde bij zijn inleiding door ons allen op te wekken, onze steun alleen bij Hem te zoeken, bij Wien alleen raad en sterkte is. De voorzitter dankte ook den heer Jansen zeer voor de les, die hij ons al len gegeven had. Van de rondvraag maakte de heer Reyneveld gebruik, door de beide re ferenten te danken voor hun woorden en de onderwijzers voor hetgeen ze in dit afgeloopen jaar weer voor zijn kin deren hadden gedaan. De voorzitter herdacht den heer De Bruyn, die door ziekte, vroeger dan hij gedacht had, deze school moest ver laten, en nu rustend is geworden, en heette hartelijk welkom den heer Wil- lemse. die in de plaats van den heer De Bruyn werd benoemd en Mej. Zui- dema, die eerst met 1 Maart definitief als onderwijzeres werd benoemd. Hij dankte verder alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en allen en niet het minst den heer Gaaster- land, het hoofd der school, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. De heer Gaasterland verzocht nu te zingen Ps. 25 6 en ging in dankge bed voor. De voorzitter sloot hierop de verga dering. HET CONFLICT BIJ DE HOLL. CONSTRUCTIEWERPLAATSEN VOORKOMEN. In de gisteravond gehouden verga dering met het personeel der Holl. Constructie Werkplaatsen alhier zijn de voorstellen der directie besproken. Deze komen hierop neer. dat de uur- loonen met ingang van 15 April a.s. met één cent pér uur worden verhoogd en met ingang van 1 Augustus a.s. we derom met 1 cent. De loonen voor het werk boven de 48-urige werkweek moeten met 20 pet worden verhoogd. Ten slotte is een reglement vastge steld, waarin wederzijdsche verplich tingen en rechten voor werkgevers en werknemers zijn vastgelegd. Na langdurige besprekingen be sloot het personeel deze voorwaar den te aanvaarden, waardoor het con flict, dat bij de Holl. Constructiewerk plaatsen dreigde, voorkomen is. INTREDE Ds. A. D. MEETER. Ds. A. D. Meeter, Ned. Herv. Predi kant te Loosduinen, en hier ter stede beroepen in de vacature-Dr. D. Plooy, zal 15 Mei a.s. afscheid nemen van de Ned. Herv. Gem. té Loosduinen en den daarop volgenden Zondag, 22 Mei a.s., in de Pieterskerk alhier in de avondgodsdienstoefening zijn intrede doen, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. W. Groot Enzerink alhier. OPWEKKEN VAN LEVENSGEESTEN BIJ DRENKELINGEN. Aan den oproep van de damesafd. Leidsche Zwe-mclub, onder auspiciën van de Leidsche Reddingsbrigade in beheer bij de Leidsche Zwemclub, hadden een 70-tal dames gevolg gege ven tot het bijwonen van de cursus „Opwekken van levensgeesten bij dren kelingen". Mevr. Dr. StarckLoeber hield op zeer onderhoudende en duidelijke wij ze de theoretische inleiding tot den cursus, welke practisch zal vervolgd worden in de komende weken op Maan dag, Woensdag en Vrijdag in het lo kaal ,,'t Groene Kruis", Pieterskerkgr. Na afloop sprak de presidente Mevr. v. d. LijkeSijtsma een hartelijk woord van dank voor de groote be langstelling en in 't bijzonder dankte zij Dr. StarckLoeber voor hare groo te welwillendheid en de prettige wijze, waarop ze tracht vrouwen de weten schap bij te brengen voor de daad werkelijke behandeling om schijn- dooden wederom tot het leven terug te brengen. Tot het bijwonen van de- zen cursus kan men alsnog zich opge- vpn bij de commissarissen der Leid sche Reddingsbrigade: A. J. v. d, Lijke, Oude Singel 14 Tel. 889; W. F. v. In- gen Schenau, Aalmarkt 7, Tel. 421. DE LEIDSCHE OVERIJSELAREN. Op initiatief van eenige Overijselaren als voorloopig comité kwamen Woens dagavond in de Harmonie meerdere personen tezamen teneinde te gera ken tot oprichting van een Vereeni- ging van Overijselaren. Na eenige bespreking werd besloten tot oprichting van de „Overijselsche Vereeniging". Alle aanwezigen traden als lid toe. Een voorloopig bestuur werd be noemd dat zich zal bezighouden met ontwerpen van Statuten en reglemen ten en verdere voorbereidingen zal treffen, waarvan het voorloopige se cretariaat is Meidoornstraat 37. Voor het beoogde doel was veel be langstelling en bet zaaltje was geheel gevuld. HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. Maandag 28 Maart geeft de Haarlem sche Orkestvereeniging de laatste uit voering voor dit seizoen te Leiden. En het zal, als alles blijft zooals het is, de laatste uitvoering onder leiding van den Dirigent Nico Gerharz zijn. HetHaarlemseh orkest heeft onbe twistbaar een zeer grooten invloed ge had op de muzikale ontwikkeling van een groot deel der kunstminnende Lei- denaars. En die invloed is in de voor naamste plaats toe te schrijven aan den Dirigent Gerharz, die getoond heeft een man van fijne muzikaliteit en tevens van groote energie te zijn. Dat hij weg gaat, kon voor het Haar lemseh orkest wel eens een onherstel baar verlies beteekenen. Dirigenten zijn er in massa, maar goede dirigen ten zoekt men nog altijd met een lan taarntje. Op dezen laatsten- avond -voert de heer Gerharz een Beethoven-program ma uit; de Coriolanus-ouverture, het, Vioolconcert in D. gr. Terts en einde lijk de Achtste Symphonie. Nog een maal kan hij zijn prachtig gevoel voor rhythmiek door het orkest doen stu wen, dat voor hem veel te klein' is. Moge Leiden dezen laatsten avond den heer Gerharz een mooie hulde be reiden. DE AUTO ZONDER ASSEN. (Een leekepraatje). Rammelende en krakende gaan zijl daarhenen, den langen, hobbelingerr weg. Ik bedoel de autobussen. Je hebt er anders wel pracht wagens onzer met poezelige beideeding ram binnen en fijn gelakt van buiten. Jo gaat er inzitten voor je plezier. Ala ze stilstaan tenminste. Maar o wee. als de chauffeur de handeltjes overhaalt, dan bijt je man moedig op je tanden, zet je beenen schrap t egen den zetel voor je en heb: je het gevoel, alsof je een figuur bent! in een Jan Klaassenspel, die danst al naar believen, in dit geval, van de kuilen in den weg. Zelfs bij de best ingerichte autobussen ontkomt men daar niet aan. Nu wil ik absoluut niet beweren., dat bij luxe auto's al niet heel veeB gedaan is, om dat schokken te onder- .vangen, en dat absoluut geen resul taten bereikt zijn. Dat zou al erg on dankbaar zijn tegenover de auto-techi niek. Toch geloof ik, dat eerst thans door de firma Sizaire Frères op dit gebied werkelijk een overwinning is behaald. Onder den naam van genoemde firmaj wordt door de firma J. E. Snitsier en Co. een wagen ingevoerd, die constua tief in vele opzichten afwijkt van de bestaande automobiel-constructie ft.I. een auto met geheel onafhankelijke wielen. „Het streven", aldus lezen we in Auto-Leven, „dat bij de gebroeders! Sizaire heeft voorgezeten, kunnen we als volgt samenvatten: Verbetering der stuurbeweging en afveering, groot er comfort, beperking van de bedrijfs- eru reparatiekosten en vereenvoudiging van onderhoud en smering. Dat is uit nemend gelukt". Daarmede zijn we het volmaakt eeng De firma Sizaire Frères heeft het beginsel prijs gegeven,'dat voor en ach terwielen door een vaste as moeten zijn verbonden. De onafhankelijke wie len worden aangedreven door halve achterassen, voorzien van cardan-kop peling. Het zelfde systeem is ook biji de voorwielen doorgevoerd. Ook is een belangrijke verbetering aange bracht in de stuurbeweging, door web ke opvallend makkelijk en stootvrijl gestuurd wordt. Verder ga 'ik op de theorie met ni. eenvoudig, omdat ik er geen verstand' van heb. Uit de praktijk kan ik echter mede- deelen, d. ik m. de demonstratiewagen een heerlijk ritje gemaakt heb. De> heer Snitster reed met een tamelijk! gangetje door kuilen en over bobbels en we ondervonden er niet de minsta last van. IHet contrast was dan ook enorm, toen ik een half uurtje later gebruik moest maken van de autobus, een oudei Ford. Ik oordeelde het m'n plicht dei bestuurder onmiddellijk opmerkzaam! te moeten maken op 't nieuwe vehikell maar hij antwoordde laconiek: „Ach meheer, d'r is zooveul nieuwigheid op dat gebied, as ie maar vooruit komt' Gewone advertenAiSn per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeellngen, dobbel tarief. Bfj contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogete 30 woorden, worden dage- lij ka geplaatat ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dii Hummer. Binnenland. Minister Van Karnebeek heeft aan H, M. de Koningin ontheffing nit zijn ambt gevraagd. Persstemmen over de verwerping van het Belgisch Verdrag. Buitenland. De Britten en Amerikanen hebben een ultimatum gesteld aan de Zuide lijken te Nanking. Te Nanking werden een aantal Ame rikanen tengevolge van het vuur der Eantonneezen gedood. Brazilië zal ter economische volken- bonüsconfersniie, in Mei a.s., vertegen woordigd zijn. Joegc-Slavië bereidt een nota voor aan bevriende regeeringea nopens de militaire toebereidselen van Italië. Een internationaal onderzoek wordt gevraagd. De Britsche vakvereenigingswet zr.l volgende week worden ingediend. Ik zei, dat ik 't lang niet met hem eens was, maar toen ik hem een sigaar liet. opsteken, zei hij, dat er toch wel wat van waar was, van wat meheer zei van dat hobbelen. Ja, zoo gaat het. nftusschen hoop ik. dat de firma Snitsier en Co. veei succes zal liebbei» met dezen wagen, waarvan ook de car rosserieën goed geslaagd j;enoemd kunnen worden. EEN STAKING VAN MIDDEN STANDERS. Men schrijft ons: Zoo hebben- we dan op 10 Maart een Middenstandsstaking gehad te Athene. Het ging als protest tegen de nieuwe belastingen, welke zware offers vra gen van d© winkeliers en de kleinere industrieelen. Men had den indruk, dat de fiscus het vooral op den Midden stander gemunt had. Een overigens werkelijk niet alleen in Griekenland voorkomend verschijnsel. Misschien, dat onze standgenooten in dit land niet zoo revolutionair zouden zijn op getreden als ze wisten, wat de Midden stand in andere landen aan belastin gen moet opbrengen. Doch hoe dan ook, men is gaan sla ken. Op de vooraf belegde vergadering werden wel waarschuwingen gehoord tegen sluiting «Lr zaken, maar de meerderheid meende, dat nu maar eens moest worden getoond. welke macht men had en dus werd het sta- kingsbesluit aangenomen. Zoodoende 'was het den volgenden dag een vreemde toestand in Athene. De bakkers maakten- gelukkig voor de bevolking wel een uitzondering, maar verder waren de winkels en ook de restaurants gesloten. Later op den dag werden de deuren van verschil lende zaken half open gezet en al ble ven de etalages gesloten, men ging weer verkoopen. De restaurants hiel den het wat langer vol. en -de regee ring moest maatregelen nemen om de menschen, die geregeld dergelijke in richtingen bezoeken, hun maaltijd te geven. Verschillende van die. inrich tingen werden onder leiding van de. regeering opengesteld. Militaire koks en politie-agenten zorgden respectie velijk voor het koken en bedienen. Iptusschen werd met den minister geconfereerd, of eigenlijk men proheer de dit, doch deze verklaarde eerst dan- te willen onderhandelen, wanneer de staking zou zijn opgeheven. En dus werd de staking opgeheven. Waarna werd.on-derhandeld. Wij achten dit <?en methode, die zeer verkeerd is. Nu mag men zeggen, dat men met dere staking dan toch -bereikte, dat de aandacht werd gevestigd op de grieven dor Mid denstanders, wij zijn van overtuiging, dat dit ook en beter op andere, niet- revolutionaire, wijze kan geschieden. Een staking van arbeiderszijde mag dan zoo nu en dan eens goed te pra ten zijn, van Middenstandszijde is ze dat nooit. Wil de Middenstand grie ven en bezwaren kenbaar maken, dan moet dit gebeuren door de organisa ties langs ordelijken weg. Wanneer men dit meer zal inzien, worde toch met het meest wen schel ij ke het eerst aangevangen, en dat is liet sterk ma ken der organisatie. Zoo moge ook dit voorval ons weer leeren, dat alle Middenstanders in ver eeniging samen moeten werken- tot voordeel van hun stand en hun zaken. „PHEBE* Woensdagavond hield de Leidsche Christelijke Jeugdorganisatie „Phebe" haar 7den Ouderavond in het gebouw „Prediker Ondanks bet minder gun-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1